Siad en Omgeving, Leeft U mee met de jongens overzee I f Grootscheepse NlWIN-actie voor een cantinewagen Wat nou weer? Marktberichten Bonkaarten afhalen Ir. J. v. Bueren Rijkslandbouwconsulent in algemene dienst Wat de toekomst zal brengen Propaganda-avond Volksonderwijs Egmondia I-Meervogels I 1-1 Heer-HugowaatJ Jaarvergadering Ver. Bedrijfsvoorlichting Net als bij 't boeme naar Purmerend Voetbal-enthousiaste Stel U eens voor, wanneer U ge dwongen werd Uw werk, Uw gezin en familie, Uw land, waarop U vaak cri- tiek hebt uit te oefenen, maar dat U in Uw hart o zo lief hebt, te verlaten om uitgezonden te worden naar een land waar niets is dat U bindt, met een kli maat waaraan U eerst nog heel erg zoudt moeten wennen, ergens op een nederzetting tegen de oerwouden aan, waar insecten van allerlei, ons onbe kende soorten U op alle mogelijke en onmogelijke wijzen komen plagen. Stel U voor hoe welkom U in een dergelijk geval zou zijn het geringste contact met alles wat U zo ver achter U hebt moeten laten. Velen verüferen in der gelijke omstandigheden en is het niet onze plicht, ja ook van de burgers van Alkmaar, om te zorgen dat zulk een middel van contact inderdaad bestaat, om af en toe weer wat ontspanning en afleiding te geven in dat eentonig levên dat het soldatenleven nu eenmaal is? Vele gemeenten in ons land hebben reeds him steentje hiertoe bijgedragen in de vorm van een modern ingerichte cantinewagen, die systematisch alle nederzettingen in Indonesië afreist. Tienduizend gulden (zegge f 10.000) 's de prijs van zo'n cantinewagen, en dat is geen kleinigheid, flaar wat an deren kunnen, kunnen ook wij, en met het devies: „Wij moéten en zullen slagen" heeft het plaatselijk NIWIN- comité alle hens aan dek gezet, om het benodigde bedrag bij elkaar te krijgen. Zij heeft den loco-burgemees ter, den heer Van Slingerland, bereid gevonden om op Woensdag 23 April a.s. om 1 uur via de radio-distributie een opwekkend woord tot medewer king te richten tot de burgerij van Alk maar. De directies der vier Alkmaarse bioscopen hebben toegezegd de netto opbrengst van een avondvoorstelling geheel ten goede te laten komen van deze actie voor een cantinewagen. De ze speciale voorstellingen zullen in Cinema Americain en A. B. T. a.s. Woensdagavond en in de Harmonie en Victoria a.s. Vrijdagavond plaats vin den. De directie van Cinema Ameri cain heeft hieraan zelfs een speciale attractie verbonden door het, tijdens de pauze, laten optreden van 'n krontjong orkest en uitvoering van Indische dan sen. Ook hebben reeds enkele verenigin gen en organisaties van hun medeleven blijk gegeven dior het onderling inza melen van geld voor de Cantinewagen- actie. Wij noemen hiervan de brand weer, kamp Westerweg en de MULO- vereniging. Opdat een ieder precies De revue „Wat nou weer?", die het Vierstaten-cabaret Maandag j.l. in het Gulden Vlies presenteerde, was weer uit het goede hout gesneden. Diverse nummers zouden door beroepsartisten niet licht zijn verbeterd! In bonte rij trokken ballet, zang, ac- cordeonmuziek, acrobatiek, kluchten en wijze levensliedjes, Zuidzee-schonen en cowboys aan oog en oor voorbij. Vooral de zang- en dansnummers van „The three stars", verzorgd door de dames Jager, Pijke en Bakker en de acrobatische toeren van de „Tori- na's" (de dames Pijke en Bakker en de heren Janson, Schaap en Kramer) o. 1. v. den heer Janson oogstten terecht veel succes! Ook de liedjes van mej. Bakker en mej. Jager en de declamatie van mevr. Kramer mochten er wezen. Met het engageren van „The Music Players" had de leiding een goede greep gedaan. De begeleiding was zoals deze wezen moest en het accor deonduo, dat in de pauze optrad, zou menig verwend Amsterdammer jaloers gemaakt hebben. De heren Zwart en v. d. Kuyt lijm den met ernst en luim de verschillende nummers op vlotte wijze aaneen. Nadat de dames bloemen waren aan geboden en de blijkbaar onvermijde lijke verloting was gehouden, besloot een geanimeerd bal deze geslaagde avond. Het Vierstaten-cabaret kan met vol doening op deze revue terugzien. Eén opmerking moet ons echter nog van 't hart. Laat bij een volgende revue die beruchte „grappige" stukjes, zoals de rijke tante uit Amerika en uit verkle de mannen samengestelde dames kransjes weg. Dit gezelschap heeft der gelijke goedkope effecten werkelijk niet nodig! Dan liever wat korter en helemaal af! Veemarkt. ALKMAAR, 19 en 21 April 9 paarden 5001300; 15 vette koeien, cen trale; 5 pinken, centrale; 406 nuchtere kalveren (slacht), centrale Alkmaarse Exportveiling. ALKMAAR, 21 April. Rabarber 41-—75; spinazie 23—43; winterpeen 5,50 9,00; prei 19—33; uien 11,20 —10; witlof 31,5045; knolselderie 22; ra dijs 13—23; selderie 10. LangedUker Groentencentrale. 22 April. 1500 kg rode kool 19,505000 kg gele kool 17,50; 83.000 kg witte kool (Deense) 12,90; 28.000 kg uien 8,20—14,60; 4300 kg peen II 7,40 en ni 5,60; 6600 kg bieten I 8, II 5,70 en IH 4,40; 1130 kg witlof 45. Noordermarktbond. NORD-SCHARWOU- DE, 22 April.53.000 kg rode kool 19,50; 1900 kg gele kool 17,50; 51.000 witte kool (Deense) 12,90; 6000 kg uien 5,60—13, idem grove 9—13,40 en idem drielingen 1—6; 4000 kg peen n 7,40 en III 5,60; 13.000 kg bieten 8 en II 5,70; 1400 kg witlof 45. zal weten waar het om gaat, zal Vrij dag en Zaterdag een soortgelijke can tinewagen door de stad rijden, waar aan chocolade en koffie zal worden verkocht, die door de Bingersfabrie- ken en door Holsmuller ter beschik king is gesteld, en welker baten even eens weer een onderdeel van de can tinewagen zullen kunnen opleveren. Zaterdag straatcollecte. Vervolgens zal a.s. Zaterdag een grote straatcollecte worden gehouden, en dit zal dus dè gelegenheid zijn voor iedere Alkmaarder te tonen in hoe verre hij werkelijk meeleeft met de jongens over zee. Degenen die zich daadwerkelijk hiervoor willen inzet ten kunnen zich nog als collectant malden aan het adres Kennemerstraat- wëg 103. Gaarne zal van hun mede werking gebruik worden gemaakt. Nog meer heeft het actieve NIWIN- Comité in haar mars, doch daarover in ons volgend nummer.Wèl delen wij U thans nog mede dat de bankreke ning van de NIWIN is gevestigd bij de Amst. Bank (gironummer 2162) Alkmaarders, toont U van Uw beste zijde! HEDENAVOND; Café Central, 8 uur.; Ledenvergadering 8-Octobervereniging „Alkmaar Ont zet". Kapelkerk, 8 uur: Orgelconcert Feike Asma. Wapen van Heemskerk, 7,30 uur Muziek avond „Zang en Vriendschap" en „Danza". Gulden Vlies, 7,30 uur: Adspiranten-uit- voering „Turnlust". WOENSDAGAVOND Aula Gymnasium, 8 uur: „Ex Orients Lux"( spreker dr A A Kampman. Gulden Vlies, 8 uur: abonnementsvoor stelling „Covoto" met „Frieda". Wapen van Heemskerk, 8 uur: „Het Witte Paard" (Ruiten Troef). BIOSCOPEN: Harmonie, 8 uur: „De Vier Veren"; 14 jaar; Woensdag 2,30 matinée. Victoria, 8 uur: „Rebecca" (geprol.); 1? jaar; Woensdag 2,30 matinée. Cinema Americain, 8 uur: „De Spook trein"; 14 jaar; Woensdag 2,30 matinee ABT, 8 uur: eExecutie-peloton,"; 18 jaar; Woensdag 3 uur matinée. Degenen de letter wier familienaam begint met K (tot Koomen) kunnen morgen, Woensdag 23 April hun Bonkaarten, Versnaperingen en/of Tabaks- kaarten en Gecombineerde kaarten, bene vens de Brandstoffenkaart voor het sei zoen 19471948 afhalen. Men dient hiervoor mede te nemen de Stamkaarten en inlegvellen, de vorige bonkaarten, het ingevulde formulier MD 323—15 en de Brandstoffenkaart T 600. NUTSSPAARBANK De directie der spaarbank schrijft ons: De stijging van het aantal spaarders (het aantal bedraagt thans 24.859) noopt tot uitbreiding van de brandvrije berg ruimte voor de inleggers-rekeningen (car- tonnen kaarten). In Juli 1946 werd aan de firma Lips te Dordrecht de levering van een tweede brandkast opgedragen. Deze kast kwam gereed en zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden, Donder dag a.s. worden geleverd. Door de werkzaamheden aan het plaat sen deze kast verbonden, kan het pu bliek die dag niet op regelmatige wijze geholpen worden, zodat wij ons genood zaakt zien de spaarbank Donderdag voor het publiek te sluiten, waarvan ook elders in dit blad melding is gemaakt. EEN DAPPER KLEINTJEI Toen Zondagmiddag bij het spelen het 2-jarig meisje G. H., in het water van de Noorderkade geraakte, greep een van haar speelkameraadjes, het 5-jarige meisje A- B., het kind bij het haar en wist het zo weer op het droge te krijgen. Een meiske waar pit in zit! BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemene kennis, dat zij bij hun besluit van heden de Afdeling Alkmaar van de Stichting voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag hebben geplaatst op de lijst van binnen deze gemeente gevestigde instellingen van Weldadigheid, bedoeld in artikel 3 der Armenwet en deze Afdeling hebben gerangschikt als behorende tot de stelling bedoeld onder letter C v artikel 2 dier wet. Alkmaar, 18 April 1947. Interessante p'annen en een onbegrensd arbeidsterrein „Nee", zegt ir. J. van Bueren, terwijl hij bedachtzaam met een glazen staaf je in zijn koffie roert, „nee, een be noeming heb ik nog niet en ik weet ook niet wanneer ik in dienst moet treden, maar dat zai waarschijnlijk op 1 April wel zijn ingegaan. Die officiële kennisgevingen laten wel eens op zich wachten, maar ik weet dat ik tot Con sulent in algemene dienst benoemd ben en ik hoop zo spoedig mogelijk aan de slag te kunnen gaan. „Wat waren tot dusver uwe werk zaamheden?" „Ik ben ingenieur van de Landbouw en ik geef nog altijd les aan de Rijks landbouwwinterscholen in Schagen en Alkmaar. Na de bevrijding kwam ir. Lienesch bij mij en wij kwamen over een, dat ik een courant ter voorlich ting van de Landbouw zou uitgeven. Het Militair Gezag had daar interesse voor en de consulenten namen ^pt op zich in verbinding met den Prov. Voedseicommissaris. Ik werd met de redactie daarvan belast en het blijkt nu wel, dat een dergelijk blad onmis baar is om de boeren een goede voor lichting te geven. Wij dachten eerst, dat het maar een paar maanden zou bestaan, maar de practijk wijst wel uit, dat het een blijvertje zal worden. Het is alleen maar jammer, dat wij nog maar zo weinig papier en zo wei nig geld hebben." ,Is dit een landelijk orgaan?" ,Nee, het een weekblad speciaal bestemd voor Noord-Holland. Men vindt ze zo niet in andere provincies, maar we hebben daar al vele abonné's, 'die er prijs op stellen het te ontvan gen. Het redigeren van een dergelijk orgaan was een kolfje naar mijn hand, want ik heb mij altijd geïnteresseerd voor het bedrijfseconomisch werk. Ik ben destijds ook in Wageningen afge studeerd met de keuze van een eco nomisch vak. Wat omvat de bedrijfseconomie? Dat terrein is feitelijk onbegrensd", zegt ir. van Bueren. „Wij berekenen bijv. de kostprijs van melk en land bouwproducten. Toen ik er in 1936 aan begon was daarvan nog bitter weinig bekend. De oorlog is er tussen geko men, maar wij zijn in 1945 opnieuw begonnen, in samenwerking met het Landbouw-economisch Instituut, waar van enige menseïl in Alkmaar zijn ge- détacheerd. Het is eigenlijk zuiver boekhoudkundig werk. Het gaat er niet zozeer om hoe hoog de kostprij- hier is, dan wel hoe hoog die elders is. Wij vragen ons bijv. af waarom in Friesland de bedrijfskosten lager liggen en waarom dat dan ook hier niet kan. Zo krijgen wij onze boekhoudkundige en technische gegevens. Door enkele mijner artikelen over arbeidsproduc tiviteit in mijn blad en in dat van de landbouwconsulenten schijnt men aan leiding te hebben gevonden mij naar Den Hr-j te promoveren, waar ik on der den directeur van de Akker- en Weidebouw zal wërken en zeker vier dagen oer week door het gehele land op inspectie en controle zal gaan. Bijzondere belangstelling voor de kleine bedrijven. In het bijzonder zal ik mij met de kleine bedrijven bemoeien. In 1936 was er in Den Haag al een dienst, die zich bezig hield met de bedrijven van 1 tot 5 ha. Consulenten en assistenten berekenden hoe hoog voor deze bedrij ven de steunbedragen moesten zijn en de assistenten gaven bonnen af voor kunstmest, silo's enz." „Ze kregen dus eigenlijk steun in natura". „Inderdaad. In overleg met de ge meenten werden de gegadigden op gespoord en zo kreeg men adressen, welke anders zeker onopgemerkt wa ren gebleven. Menig boertje, dat door de crisis genekt was kreeg steun zon der dat hij er om gevraagd had. Er werd een saneringsplan voor een blij- van de verbetering gemaakt, maar in de oorlogsjaren zaten ook de kleine boe ren aardig in hun geld. Ze verkoch ten clandestien melk voor een prijs, die toen algemeen redelijk werd ge acht en deden daarmede tevens nog een vaderlandslievende daad en ook de prijzen der producten waren hoger. De terugval. Nu, na de oorlog, komt de terugval. De geldsanering, de vermogensaanwas- belasting en andere maatregelen zijn oorzaak, dat de kleine boeren weer van het zo pas beklommen voetstuk vallen. Bedrijfjes, die op zand gele gen zijn hebben behoefte aan kunst mest, die duur is en schaars, waar door de teelt belemmerd wordt. Nu proberen we de kwestie op een ande re manier te bekijken. De individuele steun heeft afgedaan, we willen Rijks- steun voor een groepssysteem en onze zorgen uitbreiden over boerderijen van 1 tot 15 ha., al is daarvoor tot dpsver dan ook nog maar weinig kapitaal be schikbaar. Dit geld moet niet zozeer als steungeld dan wel als een stimu lans voor de voorlichting geschouwd worden." Wat komt daarbij op de voor grond? „Allereerst", zegt ir. Van Bueren, „een susidiëring voor kunstmatige insiminatie. Dat is de kunstmatige bevruchting van koeien. Wij geven daarvoor subsidies aan de betrokken verenigingen en schakelen daarbij de kleine boeren in. De voordelen daar van zijn zeer groot. Het besmettings gevaar wordt minder, er komen veel meer nakomelingen, het dekgeld wordt grotendeels uitgeschakeld, men heeft minder stieren nodig en de des betreffende verenigingen kunnen daarom de beste mannelijke dieren aankopen. Door mijn nieuwe functie krijg ik de coördinatie van al derge lijke maatregelen, al behoef ik ze zelf niet uit te voeren. We zoeken naar teelten, die meer arbeidsintensief zijn om de inproductieve arbeidskrachten bij de kleine bedrijven uit te schake len. Bij boerderijen van 5 tot 10 H.A. is één arbeidskracht per 5 H.A., bij bedrijven groter dan 10 H.A. is er één op de 7% H.A. We moeten dus po gen het kleine bedrijf zulke arbeids intensieve gewassen te geven, dat al le arbeidskrachten productief worden, b.v. aardappelteelt en zaadteelt. We zijn b.v. bezig een proef met de teelt van geneeskrachtige kruiden te ne men, die vroeger in Duitsland werden gekweekt en in grote hoeveelheden vanuit Hamburg naar Amerika wer den verscheept. Daarvoor moeten 2 „drogers" worden gebouwd waar de planten op een bepaalde temperatuur kunnen gedroogd worden. Er moeten proefdrogers voor pl.m. 50 H.A. ko men. We bouwen een nieuwe indus trie op, geven den kleinen boer meer werk en kans op uitbreiding van zfjn bedrijf. Op Goeree en Overflakkee teelt men reeds lang Oost-Indische kers voor Amerika. Verplaatsing van werk krachten. Bij de keuterboertjes in Limburg en Gelderland lopen vele zoons doel loos op het bedrijfje. Eten is er daar altijd en zo blijven ze hangen. Van deze jongens wil ik er een aantal naar het Westen halen en op de grote be drijven plaatsen, mede om te voor komen, dat ze op de duur naar de in dustrie afzakken. Ze zijn te arm voor emigratie vooral in Frankrijk zijn de sociale voorzieningen zeer slecnt en hebben de arme immigranten geen kans zich op te werken. Daarom wil len we die boerenzoons in groepsver band naar de middelgrote bedrijven van het Westen brengen, waar ze b.v. leerling-bedrijfsleider kunnen worden. De Drentenaren en Gelder sen moeten naar Midden-Zuid-Hol land, de Limburgers naar de Beem- ster en de Schermer. Ik zal de vol gende week al proberen een 20-tal candidaten te vinden en ze op niet te grote bedrijven plaatsen, zodat ze gemakkelijk met elkaar in contact kunnen blijven. Zoiets kan 'n arbeids bureau niet doen, want dan zouaen ze knecht moeten worden. Bedrijven van 20 tot 30 H.A. zijn daarvoor het meest geschikt en hier zullen we deze jongens des winters speciale cursus sen kunnen geven. Betere landbouwbladen. De redacties van landbouwbladen klagen er over, dat ze zo weinig boe ren bereiken. Maar daarin zijn meestal professoren aan het woord, wier artikelen zeer interessant zijn, maar door de meeste kleine boeren niet begrepen worden. De redactionele inhoud moet uit gebreid worden, er moeten meer populair geschreven bijdragen ko men, meer smeuïge, voor ieder be grijpelijke artikelen en ook dat zal 'n deel van mijn nieuwe taak zijn en lk hoop daardoor de 75 procent onzer boeren te bereiken, die thans nog van goede voorlichting verstoken zijn, omdat zij deze öf niet krijgen, öf met begrijpen. In ons land zijn 200 tot 300 voorbeeldbedrijven, waaruit wij onze conclusies trekken. Iedere consulent tracht zoveel mogelijk uit zijn bedrijf te halen, maar er is geen eenneld tussen de verschillende ambtsgebie den. Mijn taak zal het zijn alles in één schuitje te krijgen, zodat het daaraan bestede geld ten volle er weer uitgehaald wordt. Zo komt de steun ten goede aan het gehele In zicht, omdat het ook voor de grote bedrijven van belang wordt. Er worden drie bedrijven van 10 tot 12 H.A. volkomen gemechaniseerd. Wij schaffen de inventaris aan, de boeren moeten de proeven nemen en het onderhoud der machines betalen. De opbrengst is voor hen en zij kun nen desgewenst later de inventaris overnemen. Zo wordt er een geheel gebouwd uit de plannen van diverse consulenten. Dit program is thans opgezet. Ik wil het afwerken en daarnaast nieuwe ideeën ingang doen vinden. Ook daarom ben ik er blij om, dat onze landbouwcourant zal blijven bestaan. Redactieveranderingen in het landbouwblad. "„Welke veranderingen zullen er nu in de redactie van het landbouwblad komen?" „De heer Van Geel, leraar bij ir. Rietsema, die Rijkstuinbouwconsulent in Hoorn is, wordt hoofdredacteur. Hij verzorgde trouwens al de tuin- bouwcopie en ir. Dijkstra zal iemand zoeken voor dezelfde functie maar dan voor de landbouwafdeling als de heer Van Geel bij mij heeft gehad. De klok op de Waagtoren speelt 12 uur en de nieuwbenoemde Rijks landbouwconsulent in algemene dienst, kijkt verschrikt op zijn hor loge. We hebben anderhalf uur zitten praten en de tijd is verstreken vóór we er erg in hadden. Dank voor het interview, mijnheer Van Bueren. Moge het U gegeven zijn uwe inte ressante plannen alle ten uitvoer te kunnen brengen. Ad. Gisteravond organiseerde de afdeling Alkmaar voor Volksonderwijs een propa- ganda-avond in het „Wapen van Heems kerk", waarvoor de voorzitter van het hoofdbestuur, onze oud-burgemeester, mr W C Wendelaar, zich bereid had ver klaard een propaganda-rede te houden. De voorzitter van de afdeling Alkmaar, de heer Holzmuller, zeide in zijn wel komstwoord waarbij hij in het bij zonder den heer Wendelaar begroette zeer verheugd te zijn over de goede opkomst. Hij memoreerde hoe, even als zovele verenigingen, ook „Volks onderwijs" gedurende de bezetting haar werkzaamheid had moeten staken, en hoe door die gedwongen rustperiode het leden tal sterk was verminderd. Ten einde dit weer te herstellen, werd door de afdeling reeds verschillende malen een algemene vergadering belegd, waar echter de op komst wel wat te wensen overliet. „Thans wiV ik deze avond beschouwen als inzet van een propaganda-actle, en daarom hoop ik dat U en wij aan het eind van deze avond tevereden zullen zijn: U om de prettige avond en wij om het aantal nieuwe leden, dat zich opgegeven zal hebben", aldus de heer Holzmuller, hiermede het woord gevende aan den heer Wendelaar. Deze zeide zeer gaarne gevolg te heb ben gegeven aan het verzoek van de af deling Alkmaar, om een propaganda-rede te houden. Temeer omdat hij zich, door zijn ex-burgemeestierschap van onze stad, zich nog altijd zeer voor Alkmaar interesseert. „Volksonderwijs heeft voornamelijk ten doel.morele steun te geven aan de open bare scholen, dit is zeer noodzakelijk, omdat de openbare scholen niet, zoals de bijzondere scholen, natuurlijkerwijs haar beschermers en voorstanders hebben, Spreker zeide dat o m. juist in een land als Nederland een opvoeding van het kind in neutrale zin, waarbij het respect wordt bijgebracht voor de geloofsovertui ging van zijn mede-mensen, zeer wen selijk is Het kind zal daardoor, wanneer het een maal in de maatschappij komt, zich mak kelijker kunnen bewegen, in tegenstelling met kinderen, die op de bijzondere scho len, zoals de Katholieke en Christelijke scholen, alleen hebben omgegaan met men sen, die dezelfde overtuiging waren toe gedaan, en dus niet in staat zullen zijn de ideeën van anderen te respecteren. Alle reden tot optimisme. In 1940, aan 't begin van de oorftg, telde de Vereniging Volksonderwijs over het ge hele land 60.000 leden. Tijdens de oorlog is dit teruggelopen tot 57.000. Direct na de bevrijding groeide dit aantal meteen uit, en thans, kort geleden, heeft zich in Enschede het 100.000ste lid gemeld. Met een hartelijk applaus reageerden de aanwezigen op deze mededeling, doch mr Wendelaar temperde de vreugde meteen weer, door te zeggen, dat hij over Alk maar helemaal niet tevreden was. Want aan deze grote vooruitgang heeft de af deling Alkmaar slechts twee leden bij gedragen. Spreker hoopte, dat echter deze avond het sein voor de Alkmaarders zou zijn om ook een behoorlijk steentje bij te dragen in de opkomst van „Volks onderwijs". Hierna wenste spreker allen een gezellige avond toe. Cabaret-revue „De Grabbelmand" Het gezelschap „De Grabbelmand" was voor deze avond aangezocht de aanwezi gen amusement en verstrooiing te bie den, en naar wij menen te mogen con cluderen, is het hierin ten volle geslaagd Het een was wat beter dan het ander, maar over het algemeen heeft het gehele publiek zich kostelijk geamuseerd. Voor al Piet Kroon in zijn creatie 19401945 kreeg heel wat lachtranen op zijn gewe ten, want al wordt deze creatie thans een klein beetje „oudbakken", de sappige wijze waarop hij zijn grollen naar voren brengt, brengt altijd de toehoorders weer aan 't lachen. Ook Truus Schot, Piet Kesselaar en Henk Schinkel hebben zich dapper ge weerd, en de avond werkelijk gemaakt tot een zeer gezellige. In een spannende wedstrijd hebben de Egmonders de punten eerlijk ge deeld met de Meervogels uit Aker sloot. De Egmonders, die weder 3 in vallers hadden, trapten af met de sterke wind in de rug. Al spoedig bleek echter, dat zij' hiervan niet wis ten te profiteren. Verder dan enige corners brachten zij het niet. Na 20 minuten spelen wist de jeugdige rechtsbuiten van Meervogels te pro fiteren van een te ver opdringen van de Egmondse verdediging en snel doorbrekend keeper Zwart met een harde schuiver te passeren (01). Egmondia speelde hierna een tam spelletje en waar de met 2 invallers spelende voorhoede geen behoorlijk schot wist te lossen, brak de rust aan met de stand 01. Het zag er voor Egmondia weinig hoopvol uit, toen na de rust tegen de straffe wind in met een achterstand begonnen werd. Doch toen Meervo gels, nu geregeld voor het Egmondse doel opererend, na een kwartier spe len over een schotloze voorhoede bleek te beschikken, herleefde de hoop. De Egmonders gooiden er een schepje op en ondanks de felle tegenwind trokken zij telkens goed combinerend naar voren. Rechtsbuiten K. Dekker loste 2 keiharde schoten op het doel, maar de Meervogelskeeper weerde zich kranig. Hoewel een doelpunt in de lucht zat, kwam dit toch pas een half uur na de rust. Een vrije schop, even buiten het strafschopgebied, werd door den Egmondsen spil Degen door een wirwar van spelers heen kei hard ingeschoten en de stand was ge lijk (1—1). Nog kreeg Egmondia een kans op de overwinning, toen de keeper van Meervogels, protesterend tegen ver meend onjuist aanvallen, met de bal aan de wandel ging, maar ditmaal werd de vrije trap van dichtbij niet benut. Maar ook Meervogels kregen nog enkele goede kansen en éénmaal was het zelfs aan twijfel onderhevig of keeper Zwart de bal njet achter de doellijn had gestopt. Gescoord werd er echter niet meer en met 11 kwam het einde van deze meer span nende dan fraaie wedstrijd, waarin de verdedigingen domineerden. 17 April j.l. vond deze bijeenkorj onder leiding van den voorzitter, <jj heer P. Blauw Pz. plaats in het cai. Schut aan het Kruis. De vergaderd was matig bezocht, voorjaarswej zaamheden veroorzaakten dit. Voorzitter opende met een y woord van welkom aan allen en M bijzonder aan den spreker van dj avond, ir. Van Beneden. Notulen werden onveranderd vaj gesteld. Geen ingekomen stukkj Volgde onmiddellijk bestuursverkl zing voor 2 aftredende leden. GekJ zen werden twee niet aanwezige den de heren Jb. de Wit te Heel Hugowaard-Nsord en J. Hoedjes Obdam. Beiden zal verzocht woj den de benoeming te aanvaarden, contributie voor 1947 blijft ongewl zigd. Door bijzondere omstandigheid! was het financieel verslag nog nil gereed. De penningmeester schets:! met enkele trekken het beeld der nanciën. Een commissie voor de ka._ contróle werd benoemd. Daarna volgl de rondvraag, die niets opleverdl waarna de Weled. heer Van Benedei zijn lezing over „De waterhuishoudirj in de grond" aanving. Allereerst uiteenzetting voor welki functies in de planten water nood. zakelijk is. 1 kg. droge stofvormij in dè planten vereist 600800 kg water verschillend naar grondsoort Spr. onderscheidt 3 waterlagen, n. grondwater, capillaire laag en eet laag van z.g. hangwater (in gr: zoden), deelt van elk der lagen eet en ander mede tot juist begrip. Drinj vervolgens aan op laag peil vi grondwater. Hierin toch kunnen gei, planten wortelen en drainage bij hooj water is onmogelijk en economist! niet verantwoord. Planten wortelen! vrijwel alleen in de z.g. hangwater, laag, hetgeen bewezen wordt op on; hogere gronden in Limburg en vei] der in Frankrijk, waar het eigenlij] grondwater dikwijls 100 M. onder plant zit. De hangwaterlaag dient dik mogelijk te zijn en uitstekend bi werkt te worden. De plant vorir,: hierin een groot wortelstel en kul dan een ruime oogst geven. Niet ge noeg kan dit herhaald worden: goei bewerken. Het regenwater levert d|. reet van het tijdens de groei be nodigde water en laat als reservel achter als hangwater, brengt lucht in de bodem en zorgt voor ventilatie! Deze komt nooit van onder. De dachte, dat het slootwater hoog moet zijn voor de watervoorziening del planten is verkeerd. Hierna bespreekt de heer Van Beneden de werking van bodembacteriën. Deze kunnen haar af braakwerk van stal- en groenbeinw- ting zonder voldoende water niet te- hoorlijk vervullen. Met vreugde con stateert spreker, dat men meer en meer overtuigd raakt van het nut van organische bemesting, vooral stugge en zware en zandgronden van belang. Spr. hoopt door zijn toelich ting over de waterlagen de partijen in de Waard, die vóór en tegen ver laging van het polderpeil zijn, nader tot elkaar gebracht te hebben, Gelegenheid tot vragen stellen volgde. Hiervan werd een dankbaar gebruik gemaakt. Opgemerkt werd o.a., dat het waterpeil in de polder goed is, doch dat het te kort kunstmest 'n minder goede opbrengst veroorzaakt. De heer Van Benedei toont nu aan, dat door een lager en doelmatige grondbewerking de tegenwoordige kunstmestgift ee; goed gewas kan worden verkregcnl In de naaste toekomst met verscherp] te concurrentie, zal men tot lager ploitatiekosten moeten komen, halve niet meer kunstmest dan stril nodig is. Een vraag: Welke groeil bemesting, beantwoordt spreker a| dus: bij stikstofgebrek een vlindei bloemig gewas, anders voederknolli dik gezaaid, bij voorkeur na de ter onderploegen, daar 't rottend was 's winters de grondstructuur betere conditie houdt. Na de beau! woording der vele vragen, bracht voorzitter den spreker dank voor leerzaam en helder betoog, hoopt vei der, dat het woord „strijd" over bij polderpeil verdwijne en dat beide tijen elkaar zullen vinden, mede dom] de duidelijk uitenzetting van den heü| Van Beneden. In de vorm van mechi' nisatie wordt de gedachte van Iagert kosten als vanzelf sprekend aai' vaard. Waarom deze verlaging nie' mede daar juist gezocht waar zij voof de hand ligt en lager waterpeil, d»t doelmatige grondbewerking toelaa! en leiden kan tot lagere exploitatie' kosten Hierna volgde sluiting van dett interessante en leerzame bijeenkom»1 BENOEMD Naar wij vernemen is de heer J- H Schut, hoofd der Openbare Lafer!' School te Heerhugowaard-Noord, tc8et nader te bepalen datum benoemd u| gelijke functie te Weststellingwerf- DE RIJP EEN JUBILEUM AAN DE SCHOOI-1 Dezer dagen herdacht de heer J»6 Puj temidden van personeel, schc'-'l bestuur en kinderen de dag, waarop I hij 25 jaar geleden hoofd der school l'r- De Rijp werd. Des morgens werd ce,]| feestontbijt aangeboden door 1,(11 schoolbestuur, des middags een feeat middag, samengesteld door het Pers0* I neel. Kinderen uit alle klassen trader op en vulden de middag en een ërc' 1 deel van de avond met zang, toneel®! declamatie. Cadeaux van leerling'I oud-leerlingen, schoolbestuur en Pcfi! f neel werden dep, jubilaris aa In het motorgedaver alom ga: geronk der vliegtuigen volk verloren, maar overal ziet men door het luchtruim glijden, de te als gevleugelde tuben, een e brnin en groengevlekt alsof er geen tijd was het uit zijn over halen. Links bij de enorme hangars, van zo nu en dan door een a spannen tractor 'n hoge witte s- deur wordt opengetrokken, sta: vliegtuigen op „stal", maar on heen wemelt het van trappen trapjes en overal staan mannc werkpakken en kijken en tikki wrijven over huiken en vleuge of het laatste regenspatje er poetst moet worden. Komen en Op het veld, dicht bij de afschc der bezoekers, zijn langzaam ta de aangekomen en uitgelopen vlii gen voorgereden. Mannen bri hoge blauwe trappen naar de ca deuren en reizigers met koffertj- handtassen dalen naar de begane i en kijken in het zonovergoten tc met tevreden gezichten om zich En inmiddels wordt het vliegtuig bestormd door mannen, die ieder voorgeschreven taak hebben. Zij postzakken, kisten en koffers ui openen metalen kleppen en k naar een gewirwar van draden en len, zij klimmen op de vleugel: poetsen aan de schroeven, zij manden en flessen uit de staart v vliegtuig, zij hebben hoge trappe der de buik van de vogel gescb en het lijkt wel of ze hem droo warm willen wrijven. Dan wordt zo'n twee- of viermc gevaarte door een aangehechte tr langzaam weggesleept, maar onde zijn er ai weer andere gekomen. Een vrouwenstem uit de luidspr Iaat voortdurend mededelingen Hollands, Frans en Engels en ins ties voor het personeel horen. „Zo juist is de P.W.N. uit Parj-j land!" „Het vliegtuig uit Praag is bir gekomen!" „Wil de heer Franken zich dac naar loods zeven begeven?" „Willen de passagiers voor Oslo naar het veld begeven en hun ti- gereed houden?" „De T.B.G. uit Londen is binni komen!" „Wil de heer Keiler, passagier New York, zich dadelijk bij de fooncentrale melden?" Naar de doi De stem klinkt boven het mot waai uit over alle hoeken van het door het café van de bezoekers er daarnaast gelegen restaurant waa passagiers in afwachting van hun tuigen zitten. Van de grote metalen machines de blauwe opschriften „The F'. Dutchman", of de bruin-gele met opschrift „Netherland Government lines" taxit er zo nu en dan een het ruime veld om even later reeds opgeheven wielen voorbij zweven. Telkens strijkt er één neei passagiers worden met een K.L.M van het veld naar het douane-kar gereden, 'n vrachtauto met koffer Een etmaal in de stromendi Reeds 2.000 personen stonde Zondag te middernacht voor h< kantoor van de Schotse voetba bond in Glasgow om een tot gangsbewijs te kunnen kope voor de wedstrijd tussen Grool Brittannië en de rest van Eurc pa. Mannen, vrouwen en zeil kinderen hadden regenjassen o straat uitgespreid en lagen daa op te wachten totdat de lokettei geopend zouden worden. D eerste liefhebber stond er s Zondag om 10 uur 's morgens. Gedurende de nacht onderhiel den vrouwen en kinderen eei doorlopende aanvoerdienst vai thee en voedingsmiddelen tus sen de woningen van hen, th in de rij wachtten en hun stand plaats bij het bureau van di Schotse voetbalbond in Glasgow waar velen 24 uur lang in stro mende regen hadden staai wachten alvorens zij in de gele genheid waren een toegangsbe wijs te kopen. Toen eindelijk di loketten geopend werden stont er een queue van wel zeven stra ten ver te wachten. Er warei 1900 tribuneplaatsen, 9.000 over dekte en 30.000 onoverdekte staanplaatsen te koop.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2