5 hoogspanning Middel tegen Kanker 1 if r Praag is binnen - passagiers voor Oslo gereed! Diamanten Leger des Heils I rvergadering drijfsvoorlichting Net als bij 't boemeltje naar Purmerend Voetbal-enthousiasteo Oorvijg op het toneel. Uw/ haar, Uw/ sieraad 1 Zestig jaar geleden kermiskunsten Wij luisteren morgen naar De Deense troonopvolger met zijn gemalin J Frankrijk verloor vier millioen inwoners Feuilleton maanden i Us iffl lil 1 is Heer-Hugowaatxj! vond deze bijeenkom,, van den voorzitter, <jt, v Pz. plaats in het caf t Kruis. De vergader^, bezocht, voorjaarswerk ïroorzaakten dit. opende met een kon ïlkom aan allen en in <i den spreker van dez, n Beneden. rden onveranderd vast. n ingekomen stukken ddellijk bestuursverkie. aftredende leden. Geko. wee niet aanwezige fe Jb. de Wit te Heet sord en J. Hoedjes t en zal verzocht wor ning te aanvaarden. D ior 1947 blijft ongewij zondere omstandigheden! iciëel verslag nog niet| lenningmeester schetste ekken het beeld der fl. commissie voor de kas. benoemd. Daarna volg. die niets opleverde, eled. heer Van Beneden r „De waterhuishouding lanving. iteenzetting voor welke 3 planten water nood- kg. droge stofvorming t vereist 600800 kg, llend naar grondsoort leidt 3 waterlagen, n.l, 3apillaire laag en een hangwater (in gras, van elk der lagen een tot juist begrip. Dringt n op laag peil van ierin toch kunnen geen en en drainage bij hoog logelijk en economisch ord. Planten wortelen in de z.g. hangwater. bewezen wordt op onze n in Limburg en ver- ijk, waar het eigenlijks ewij ls 100 M. onder di ïangwaterlaag dient zo' 3 zijn en uitstekend be den. De plant vormt oot wortelstel en kan oogst geven. Niet ge- herhaald worden: goed regenwater levert di et tijdens de groei be en laat als reserve ngwater, brengt lucht 1 zorgt voor ventilatie oit van onder. De ge- slootwater hoog moet watervoorziening det :eerd. Hierna bespreekt eneden de werking van i. Deze kunnen haar af- 1 stal- en groenbenw- ldoende water niet be ien. Met vreugde con- 3r, dat men meer en i raakt van het nut bemesting, vooral op "e en zandgronden van oopt door zijn toelich- .vaterlagen de partijen lie vóór en tegen ver- polderpeil zijn, nader •acht te hebben. tot vragen stellen I n werd een dankbaar ikt. Opgemerkt werd vaterpeil in de polder dat het te kort aan linder goede opbrengst >e heer Van Beneden lat door een lager peil grondbewerking met ige kunstmestgift een in worden verkregen, ekomst met verscherp- zal men tot lager ex-l moeten komen, der-I kunstmest dan striktl vraag: Welke groen-f ntwoordt spreker ajl of gebrek een vlinder-1 anders voederknollen, voorkeur na de win- n, daar 't rottend ge-1 de grondstructuur in houdt. Na de beant- ele vragen, bracht de I spreker dank voor zijn der betoog, hoopt ver- I nord „strijd" over het rijne en dat beide paf len vinden, mede door nzetting van den heer i de vorm van media- e gedachte van lagere nzelf sprekend aan- i deze verlaging niet gezocht waar zij voor lager waterpeil, dat nndbewerking toelaat ;ot lagere exploitatie- e sluiting van deze leerzame bijeenkomst INOEMD emen is de heer J. ier Openbare Lager6 ugowaard-Noord, tegen en datum benoemd e Weststellingwerf- I AAN DE SCHOOL herdacht de heer Jan- van personeel, schooi eren de dag, waarop 'n hoofd der school te les morgens werd ?eri ïgeboden door tie >s middags een feeS steld door het Pers0* it alle klassen trad middag en een gr"" id met zang, toned6 eaux van leerling 'j hoolbestuur en Pers° jubilaris aangebod6"1 SCHIPrlOL-lMPRESSIES II. (Slot) In het motorgedaver alom gaat het geronk der vliegtuigen volkomen verloren, maar overal ziet men ze nu door het luchtruim glijden, de mees te als gevleugelde tuben, een enkele bruin en groengeviekt alsof er nog geen tijd was het uit zijn overall te halen. Links bü de enorme hangars, waar van zo nu en dan door een aange spannen tractor 'n hoge witte schuif deur wordt opengetrokken, staan de vliegtuigen op „stal", maar om hen heen wemelt het van trappen en trapjes en overal staan mannen in werkpakken en kijken en tikken en wrijven over buiken en vleugels als of het laatste regenspatje er afge- poetst moet worden. Komen en gaan. Op het veld, dicht bij de afscheiding der bezoekers, zijn langzaam taxiënd de aangekomen en uitgelopen vliegtui gen voorgereden. Mannen brengen hoge blauwe trappen naar de cabine- deuren en reizigers met koffertjes en handtassen dalen naar de begane grond en kijken in het zonovergoten terrein met tevreden gezichten om zich heen. En inmiddels wordt het vliegtuig reeds bestormd door mannen, die ieder hun voorgeschreven taak hebben. Zij laden postzakken, kisten en koffers uit, zij openen metalen kleppen en kijken naar een gewirwar van draden en wie len, zij klimmen op de vleugels, zij poetsen aan de schroeven, zij halen manden en flessen uit de staart van 't vliegtuig, zij hebben hoge trappen on der de buik van de vogel geschoven en het lijkt wel of ze hem droog en warm willen wrijven. Dan wordt zo'n twee- of viermotorig gevaarte door een aangehechte tractor langzaam weggesleept, maar onderwijl zijn er al weer andere gekomen. Een stem. Een vrouwenstem uit de luidsprekers Iaat voortdurend mededelingen in Hollands, Frans en Engels en instruc ties voor het personeel horen. „Zo juist is de P.W.N. uit Parijs ge land!" „Het vliegtuig uit Praag is binnen gekomen!" „Wil de heer Franken zich dadelijk naar loods zeven begeven?" „Willen de passagiers voor Oslo zich naar het veld begeven en hun tickets gereed houden?" „De T.B.G. uit Londen is binnenge komen!" „Wil de heer Keiler, passagier vóór New York, zich dadelijk bij de tele fooncentrale melden?" Naar de douane. De stem klinkt boven het motorla waai uit over alle hoeken van het veld, door het café van de bezoekers en het daarnaast gelegen restaurant waar de passagiers in afwachting van hun vlieg tuigen zitten. Van de grote metalen machines met de blauwe opschriften „The Flying Dutchman", of de bruin-gele met het opschrift „Netherland Government Air lines" taxit er zo nu en dan een naar het ruime veld om even later met reeds opgeheven wielen voorbij te tweven. Telkens strijkt er één neer. De Passagiers worden met een K.L.M.-bus ran het veld naar het douane-kantoor gereden, 'n vrachtauto met koffers en Een etmaal in de stromende regen Reeds 2.000 personen stonden Zondag te middernacht voor het kantoor van de Schotse voetbal bond in Glasgow om een toe gangsbewijs te kunnen kopen voor de wedstrijd tussen Groot- Brittannië en de rest van Euro pa. Mannen, vrouwen en zelfs kinderen hadden regenjassen op straat uitgeSpreid en lagen daar op te wachten totdat de loketten geopend zouden worden. De eerste liefhebber stond er al Zondag om 10 uur 's morgens. Gedurende de nacht onderhiel den vrouwen en kinderen een doorlopende aanvoerdienst van thee en voedingsmiddelen tus sen de woningen van hen, die in de rij wachtten en hun stand plaats bij het bureau van de Schotse voetbalbond in Glasgow, waar velen 24 uur lang in stro mende regen hadden staar, wachten alvorens zij in de gele genheid waren een toegangsbe wijs te kopen. Toen eindelijk de loketten geopend werden stond er een queue van wel zeven stra ten ver te wachten. Er waren 1900 tribuneplaatsen, 9.000 over dekte en 30.000 onoverdekte staanplaatsen te koop. tassen komt er achteraan en na 't on derzoek van zijn bagage daalt de rei ziger glimlachend van een trapje, be groet vrienden en kennissen en stapt in de reeds voorgereden K.L.M.-bus, die hem stadwaarts zal brengen. Zo gaat het de gehele morgen en tussen de middag schijnen ook hier de spitsuren te vallen, want het luchtruim zit vol zoekende vogels, waarvan er onophoudelijk neerstrijken en opvlie gen. Ongezochte reclame. Twintig Arnemuidse meisjes in hun prachtige Zeeuwse dracht,' met haar door bloedkoralen met gouden sloten omspannen halsen, haar kleurige „beu ken" en haar witte, wijduitstaande mutsen waaraan aan beide kanten het goud bengelt, stappen over het terrein en worden nagestaard door een groep verrukte Engelsen. Arnemuiden op Schiphol, een pracht- reclame voor ons vliegveld en onze nationale klederdrachten. Passagiers voor New York. „Willen de passagiers voor New Yorlt zich gereed houden?" Een vrolijk groepje dames en he ren neemt lachend afscheid van en kele familieleden. „Dag moeder", zegt een jongen en geeft haar vluchtig een kus. „Dag jongen, tot ziens." Ze doen zo heel gewoon alsof hij even met 't boemeltje naar Purmer end gaat en toch Toch zal hij binnen weinige uren over de wilde wateren van de Oceaan zweven, die hongerig haar kaken spert, maar de hegeerde prooi niet kan bereiken. New York, Kopenhagen, Oslo, Praag er zijn geen afstanden meer. Als we van het vliegveld rijden zit de lucht vol glinsterende vogels, die van alle windstreken gekomen zijn en naar alle wereldstreken hun weg zoe ken. En die alle even op Schiphol landen, in het oude, vertrouwde nest, waar ze thuis horen. Tj. A. Guerillastrijders in Griekenland op de vlucht Griekenland» 10.000 guerillastrij ders trekken, opgejaagd door de re geringstroepen, in noordelijke rich ting terug teneinde een front te vormen, waarvan zij eventueel de wijk kunnen nemen naar Albanië, Joegoslavië en Bulgarije, zo wordt te Athene vernomen. Van Thessalië, waar de regering heeft getracht te doen wat geen enkel leger ooit gelukt is de militaire vernietiging van guerillabenden trekken zij noordwaarts, terwijl hun kameraden die een maand geleden op de Peloponnesos waren geland, vluch ten over de Straat van Patras. De guerillatroepen marcheren des nachts. Hun doel schijnt Fiorina te zijn, bij de Joegoslavische grens, Yannina bij Albanië en de heuvels rondom Sidhirokastron ten zuiden van de Bulgaarse grens. Neutrale militaire waarnemers ver klaren dat het Griekse leger dat 5000 man geregelde troepen stelde tegen over 2000 guerilla's, gefaald hebben. Het grootste deel der guerillastrijders is door de Griekse linies ontsnapt naar de veilige bergen van het noorden. Volgens communistische inlich tingen vormt het grootste gevaar voor de guerillas niet het regeringsleger, maar een ernstige tweespalt binnen de partij. Er is een groep, gesteund door niet-Griekse communisten, die een „groot Zuid-Slavië" propageert, waarbij delen van Griekenland aan Joegoslavië en Bulgarije zouden wor den afgestaan. Een andere groep ech ter, de zg. „natior.aal-communisten" weigert ook maar een duimbreeds Grieks grondgebied af te staan. De belijdenis-scène van het toneel stuk „Maria Stuart" van Schiller, dat in het „Neue Kammerspiele"-theater te Bonn werd opgevoerd, werd ver stoord doordat een grote man het toneel opklom, bidstoel en crucifix omver wierp en een der acteurs een oorvijg toediende. De man was een patiënt van een krankzinnigenge sticht in de buurt van het theater. Houdt het gezond, glanzend en levens krachtig. Niets is beter daarvoor dan regelmatige wassching met de zeep en alkalivrije (Van onzen specialen versslaggever.) Skompodor BLOND I DONKER I KINDER -SHAMPOON VERZOEK TOT OPRICHTING FOOTBALL-POOL. De heer F. J. Herher, ex-directeur der Sportwereld en tafeltennisser, heeft een verzoek gericht tot den minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen, om permissie te krijgen tot het oprichten van een officieel erkende football-pool in Nederland. Hoofdzaken in dit verzoek zijn: 40 procent der winst voor de staat, 25 procent voor de Stichting 40-45, 10 procent voor de Niwin, of oud-illega len of een dergelijke organisatie en tenslotte 25 procent voor dekking van den heer Herbers' eigen onkos ten. Een beslissing is in deze nog niet gevallen. Hilversum I, 301 m geeft nieuws om 7, 8, 1. 6, 8 11 uur. 8.18 VARA Gra- mofoonmuziek. 8.50 Voor de Huis vrouw. 9.Kamermuziekprogram ma. 10.— VPRO Morgenwijding. 11.VARA Populair Non-Stop pro gramma. 12.Lichte orkestwerken 1.20 Orgelbespeling door Joh. Jong. 2.Voor de vrouw 3.Kinder uur. 3.45 Op bezoek bij zieken. 4.45 Het Stond in de krant. 5.35 Kwartet Jan Corduwener. 6.15 VARA-Varia. 6.20 Tien minuten walsmuziek. 7.De nieuwe spel ling. 7.30 VPRO. 8.05 VARA. Din gen van de dag. - 8.15 Meijjeskoor. 9.30 De sage van de Regenvrouw 10.Koorzang. 11.15 Op vleugelen van muziek. 11.25 Opgewekte avond klanken. Hilversum H, 415 m, geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, 10 uur. 8.15 NCRV. Het Kamerkoor „Caecilia". 8.30 Rid ders van St. Joris. 9.Voor jonge zieken. 10.30 Morgendienst. 11. Vioolrecital. 11.45 Gramofoonmu- ziek. 1.15 Celestra-ensemble. 2. Zangrecital. 3.30 Vijftien minuten orgelspel. 4.20 Kinderzangklasse. 4.45 Voor jongens en meisjes. 5.30 Orgel- en pianosoli. 6.Mandoli- nata. 8.05 Londens Symphonieorkest 8.30 Orgelconcert. 9.30 N.C.R.V.- koor. 10.30 Keith Falkner zingt met orkestbegeleiding. 10.45 Avond overdenking. 11.Gevarieerd Avondconcert. EEN RECENTE OPNAME van Kroonprins Frederik en Kroonprinses Ingrid. Kroonprins Frederik nam tijdens de kortstondige ziekte van zijn vader, Christiaan X, de regering waar en is thans als diens opvolger aangewezen. Op 15 Mei, op Hemelvaartsdag, zal de Amsterdamse Apollohal getuige z(j van een daverend gebeuren:' dan zal het Leger des Heils te onzent zijn 60-jarig bestaan feestelijk gedenken. Deze hoogtijdag wil men op klate- terende wijze vieren, met de uitbun digheid, welke de samenkomsten de zer heilssoldaten aanvankelijk in ons land nu zestig jaar geleden wantrouwen en zelfs afkeer deed wekken. Men sprak toen van „ker miskunsten". Iemand als wijlen Jus tus van Maurik dreef met de stich ting van William Booth aanvanke lijk deerlijk de spot. Vernield en geroofd. Edochspoedig kwam de erken- Grote behoefte aan arbeidskrachten (Van een bijzonderen correspondent.) De Ver. Staten hebben aan Frank rijk vóór 1 October aanstaande de 440.000 Duitse krijgsgevangenen te ruggevraagd, die zij van hen hadden „geleend", om genoemde mannen hun vrijheid terug te geven. De Ver. Sta ten doen dit in het kader van ener zijds rust willen brengen, anderzijds wederopbouw in Duitsland. Op zich zelf zeer begrijpelijk. Nu de oorlog is afgelopen is het logisch, dat, al zijn de vredesverdragen nog niet ge tekend, dan toch in voorbereiding, de krijgsgevangenen naar huis terug gaan. Maar, men moet het ook eens van de andere kant bekijken: en wel uit het oogpunt van de landen, die het slacht offer van de Duitse agressie zijn ge weest, wier bevolking en grond zwaar zijn verwoest en die nu evenals Duits land, neen, eigenlijk zou het billijk zijn, vóór Duitsland, weer opgebouwd moeten worden. De eerste wereldoor log heeft hen ongeveer 2.800.000 men sen gekost: meer dan 1.300.000 dood in de strijd en de rest (1.500.000) zuige lingensterfte tengevolge van de oor logsomstandigheden. De tweede we reldoorlog kostte Frankrijk 'n 1.500.000 zielen, waarvan 500.'000 verloren in de strijd, de gevangenissen of de concen tratiekampen en de rest als gevolg van verhoogde sterfelijkheid of door het vertrek van een groot aantal vreemde lingen (300.000), die tot 1939 in 't land hadden gewoond en er gewerkt. Dat is dus een aderlating van ver over de vier millioen inwoners, d.w.z, meer dan 10 pet. van de bevolking, die de twee wereldoorlogen hebben toegebracht aan de Franse natie. Dus heeft Frankrijk om aan het te kort van arbeidskrachten tegemoet te komen een serie belangrijke maatre gelen genomen. Ten eerste zal het aan tal werkuren per week van 40 op 48 worden gebracht. Dan heeft men met Italië onderhandeld over de immigra tie van een aantal arbeiders (250.000). Voorts wordt tenslotte op al lerlei manieren het komen van Noord- Afrikanen, afkomstig uit Algiers, Tu nis of Marokko aangemoedigd (even als van andere nauwkeurig geselecteer de vreemdelingen) en het overplaatsen van tal van loontrekkenden van de afdeling distributie naar de afdeling productie. Maar al deze maatregelen zullen nooit voldoende zijn om de beoogde plannen voor de wederopbouw het Plan Monet te verwezenlijken als de 440.000 krijgsgevangenen, die Ame rika opeist, vóór 1 October 1947 terug moeten. Daarom ook heeft Frankrijk teneinde een beslissing, die In alle opzichten schadelijk voor het land zou zijn, te voorkomen, enerzijds commissies be 1 noemd, die aan de krijgsgevangenen behoudens beprvlde garanties statuut van vrije keuze bieden (de vrijheid van hun keuze wordt gega randeerd door het Internationale Ro de Kruis) en anderzijds aan Washing ton om uitstel verzocht tot 31 Decem ber met het terugnemen van 370.000 gevangenen en tot het eerste halfjaar van 1948 met de 70.000 overigen. ning, dat men de mensen van het Reddingsleger" (zoals men de stich ting eerst wel noemde) verkeerd be oordeeld had en nam de waardering voor de resultaten snel toe. En thans weet. iedereen, hoe groot de invloed is geweest, welke van het Leger des Heils is uitgegaan op talloze dwalen- den en schijnbaar verlorenen.... Geweldig zijn de verliezen geweest, welke het leger geleden heeft, door de Duitse bezetting; voor bijna 3,5 mil lioen gulden werd geroofd en vernield aan kerkzalen, gebouwen en inrichtin gen door het gehele land. Maar met grote élan is men aan het werk geto gen en veel kon worden hersteld of althans voorlopig weer in gebruik ge nomen worden. Ook in Indië heeft men van de Ja panse bezetters ontzettend veel te ver duren gehad en grote verliezen gele den. Ere-comité. Er is een ere-comité onder leiding van Prinses Juliana gevormd, waarin verder zitting hebben de Excellenties dr. L. J. M. Beel en W. Drees, mr. J. M. van Maarseveen en ir. L. Neher; Commissarissen der Koningin, alsook mr. dr. W. G. A. v. Sonsbeek en mr. A. A. A. baron van Heemstra, van Ned. Ver. van Armenzorg en Weldadigheid en de heren burgemeesters van Am sterdam, Rotterdam en Utrecht en ir. L. J. M. Feber, wnd. burgemeester van de Residentie. Op Hemelvaartsdag zullen van hein de en ver de Heilssoldaten per trein en tram, doch bovenal per bus naar de Apollohal te Amsterdam stromen om daar onder aanvoering van Commis sioner J. Allan, chefstaf uit Londen, dit vreugdevolle feit van het 60-jarig bestaan te vleien. 45 door Tjeerd Adema Nooit mag je hierover spreken en als er iets van mocht uitkomen, zal ik ontkennen er bij betrokken te zijn ge weest. Ik weet dat je anders bent dan de anderen. Als ik dat niet geweten had, zou ik mijn verzoek niet gedaan heb ben. Ik dank jeHans". „Giesela", stamelde hij; Hij nam haar nog eenmaal in zijn armen en verloor elke gedachte aan plaats en tijd toen zijn begerige lippen de hare vonden. Een uur voordat de amoureuse scène zich in het warenhuis afspeelde, was de procuratiehouder, de heer Protsinger tot de ontdekking gekomen, dat hij zijn portemonnaie op het kantoor had laten liggen. Er zat wel niet zoveel In, maar een nachtwaker was ook maar een mens nn je moest niemand in verzoeking "ngen. Voordat hy uit de Poort van Cleef, waar hij met een zakenvriend gedi neerd had, huiswaarts stapte, besloot hij langs het kantoor te lopen om het verloren schaap op te halen. Hij wilde den waker niet storen en voelde of hij de .sleutel van de zijdeur in zijn zak had. Aan de achterkant van het warenhuis zag hij licht door de kie ren der neergelaten gordijnen van het kantoor van dén heer Sanders en hij besloot den ouden heer, die blijkbaar wat overwerkte, nog even te begroe ten. Toen hij zijn portemonnaie gevonden en In zijn zak gestoken had, liep hij naar de matglazen deur, die het kan toor van den heer Sanders van het zij ne scheidde. Het dikke vloerkleed dempte zijn voetstappen en toen hij zijn hand naar de kruk uitstak, zag hij door het matglas de gestalte van twee mensen, blijkbaar een man en een vrouw, die elkander omarmd hielden en kusten. Hij wilde de deur openmaken, maar zij was aan de binnenkant gesloten. Zodra zijn aanwezigheid was opge merkt, had de vrouw den man haastig losgelaten en vóór hij kon omlopen, om het kantoor aan de andere kant te betreden, zag hij haar in het halfduis ter van de avond de trappen naar de eerste verdieping afhollen. Hij liep terug, deed de deur van de directiekamer open, liep door naar het kantoor van den heer Sanders en vond daar den man, wien hij vijf we ken geleden een vertrouwenspositie had geschonken, dien hij als het ware uit de goot had opgeraapt en die nu blijk gaf, een onbetrouwbaar sujet te zijn. „Wat doet u hier?" vroeg hij streng, toen hij tegenover den totaal van zijn stuk gebrachten jongen man stond. „Ik wildeik moest.... er was nog Iets na te kijken", stamelde Hans, ontzet door de stormloop van noodlot tige gebeurtenissen. „En daarvoor komt meneer 's avonds terug zonder iemand te waarschuwen, daarvoor misbruikt hij het in hem ge stelde vertrouwen. Haha.... een al te doorzichtig smoesje jongeman. Als ik niet met mijn eigen ogen gezien hadZeg op, wie was dat?" „Ikik weet niet wat u bedoelt" zei Hans. „Die vrouw", zei de heer Protsinger, die vrouw die je de brutaliteit had hier in het kantoor in je armen te nemen, wie is het?" „Het spijt me", zei Hans, „maar ik heb beloofd, dat niet te zullen vertellen, maar ik bezweer u, dat er *ituurlijk geen enkele bedoeling heeft voorge zeten en dat het alleen De heer Protsinger lachte sma lend. „Geen enkele bedoeling heeft voor gezeten, van ons kantoor een rendez vous te maken", zei hij, „maar intus sen heb ik dat dan toch maar met mijn eigen ogen kunnen constateren". Hij keerde zich driftig om toen hij de stap van den nachtwaker hoorde. „Heb je geen order, Bas", riep hij nijdig, „om na sluitingstijd niemand meer binnen te laten?" „Jawel, meneer", zei de man, „maar meneer hier vertelde, dat ie nog effen- tjes op het kantoor most weze. Hij had z'n eigen sleutel voor de kantoordeur, dus ik dacht, dat het wel in orde zou weze. Ik ken de here van het kantoor toch niet tegenhouwe as ze met d': eigen sleutels „Dat kun je wel", zei de heer Prot singer. „Zeg nou zelf", zei de bewaker, „as ik u nou 's had tegengehouwe, wat zou u dan gezeid hebbe?" De heer Protsinger keerde zich om ,Heb je die vrouw beneden weer uit gelaten?" vroeg hij. „Natuurlijk", zei de nachtwaker, „ze zei, dat ze bove klaar was en toen heb ik de deur weer voor d'r opengemaakt „Wie was 't?" informeerde de heer Protsinger. „Dat heb ik zo in het donker niet goed kenne bekijke", vertelde de wa ker, die blijkbaar den procuratiehou der niet als zijn besten vriend be schouwde. (Wordt vervolgd). De ontdekking van een Hollander De heer W. F. K. Gouwe, arts te Lutten a. d. Dedemsvaart, wijst er in Het Dagblad v. h. Oosten op, dat een Nederlander, Dr. J. Samuels, te Am sterdam, de oorzaak en de causale genezing van kanker heeft gevonden. Weldra verschijnt er van zijn hand een boek bij de firma Holdert, Amster dam, getiteld „Endogeneous endocri- notherapy, including the causal therapy of cancer", dat artsen een inzicht geeft in de betekenis van zijn ontdek king. Dr. Samuels heeft namelijk gevon den, dat de oorzaak van de kanker een ziekte is van de hersenklier, die te veel van een bepaald hormoon af scheidt. Het kankergezwel ontwikkelt zich door de versnellende werking van dit hormoon op het delingsproces van de cellen, die tot kanker zijn gepredis poneerd. Door het in evenwicht bren gen van de hersenklier, met een be paalde methode, wordt de kanker cau saal genezen, doordat de versnellende factor, waardoor de cellen zich in een versneld tempo delen, onderdrukt wordt. Waaruit de methode bestaat. De methode bestaat in het door stromen van bepaalde klieren, in het bijzonder van hersen- en geslachtsklie- ren met korte-golven-stromen, zonder voorafgaande operatie of Röntgenbe- straling van het gezwel. Na 3 maanden is de hersenklier in evenwicht, waar door het gezwel, zowel goed- als kwaadaardig, niet verder groeit, terwijl de mensen in uitstekende gezondheids toestand in leven blijven. Ik heb mij, aldus genoemde arts, per soonlijk van de doeltreffendheid van deze methode kunnen overtuigen. Met de methode van Dr. Samuels wordt het orgaan, waarin het gezwel zich ontwikkelt, niet behandeld. Onaf hankelijk van de loaalisatie wordt de patiënt, met behoud van dit orgaan, genezen. De hoofdzaak is, dat hij niet wacht, dat het terminale stadium is ingetreden. Dr. Samuels heeft patiënten genezen, die al 7 jaar vrij van klachten zijn. Over het algemeen is de-eis, om van genezing te kunnen spreken, dat de patiënt 5 jaar in goede gezondheids toestand in leven blijft, zonder dat er recidive optreedt. Aan dere eis is dus voldaan. Ik wil er verder op wijzen, dat Dr. Samuels in zijn boek over kanker, dat in 1940 is verschenen (op blz. 302) al heeft te kennen gegeven, dat een an dere trypanosoomsoort, de trypanoso- ma Gambiense, de verwekker van de slaapziekte, wellicht in bepaalde ge vallen gebruikt zou kunnen worden om de kanker in het terminale stadium te remmen. Evenwel wordt alleen door het gonadotrope hormoon uit allerlei oxerwegingen de ziekte niet genezen, wel kan het leven daarmee gerekt worden, door de patiënten, als substi tutie-therapie daarmee voortdurend in te spuiten. Dat echter op deze wijze het gezwel verdwijnt, houd ik voor on waarschijnlijk. Helaas is de mentaliteit hier zo, dat alles wat uit het buitenland komt onmiddellijk met groot enthou siasme wordt ontvangen, terwijl de ontdekking van een landgenoot eerst van alle kanten sterk wordt bestre den en zo mogelijk doodgezwegen. Het is van groot belang voor den kankerlijder iets meer te weten te ko men over deze ontdekking en de mo gelijkheid, om in ons land, zonder operatieve ingreep, te worden genezen. Bovendien is het een zaak van na tionaal belang, dat U aan deze ont dekking bekendheid geeft. MB

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3