64.000 koeien en 82.000 varkens verdwenen Mr. Joekes laakt zwarte praktijken DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bestrijding van hei kwaad een nationaal belang Hors d'Oeuvre Vragen aan den minister Minister Huysmans: Minister Mansholt: Minister Lieftinck: Von Papen is niet dood Met razende kracht tegen berghelling gevlogen J Van Meegeren maakt school Joden beëindigen honger staking In één jaar onderwijzer. Trein in Palestina opgeblazen Weec&edcht Prinses Juliana en Margriet weer thuis. Amerikaans Superfort verongelukt. Zeven doden bij vliegtuigramp Burgemeester van Heiloo benoemd De heer J. Kalff Nazi-schat in Polen gevonden Complot margarine- kaartenvervalsers ontmaskerd Nederlands elftal samen gesteld Van nabij en verre BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. BIjlsma WOENSDAG 23 APRIL 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No 277. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 1& woorden 76 ct., elk woorc meer S ct., uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand, f 8 26 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E, Uyldert plv. TJ, N. Adema. De heer Joekes (P. v. d. A.) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer een interpellatie gehouden naar aanleiding van de fraude en andere knoeie rijen op het gebied van de voortbrenging en verdeling, zomede van de in- en uitvoer van voor Nederlandse volk belangrijke zaken, waaraan het dringend behoefte heeft. Spreker verklaart de indruk te hebben, dat het kwaad van fraude, smokkelhandel en andere vormen van ontduiking een ontstellende omvang heeft aangenomen. Z. 1. staat men hier voor een groot probleem. In ons volk is een aantal lieden, dat zich ophoudt met practijken, die tot schade van het algemeen belang zijn. Hun aantal wordt op 150.000 geschat. Het lijkt spr. noodzakelijk, dat de Kamer een zo volledig mogelijk in zicht krijgt van de omvang van deze illegaliteit, die een geheel andere is dan tijdens de bezetting. Vervolgens doet de heer Joekes ter illustratie een greep uit de persbe richten ten aanzien van malversaties het gebied van landbouw, visserij en voedselvoorziening en onregelmati ge handelingen en fraude met hout, turf, steenkool en textiel. Spr. betoogt dat het onjuist is, dat leden van be- drijfs- en vakgroepen deel uitmaken van Rijksbureaux. Op het gebied van het departement van Financiën bestaat blijkens diverse publicaties een omvangrijke smokkel handel in deviezen. In dit verband noemt spr. ook de valse facturen. Blijkens een rapport van de Ned. Bank zou de deviezensmokkelarij een ernstige bedreiging van de Ned. Staat vormen. De maatregelen, wel ke tegen de veesmokkel genomen zjjn, zijn kennelijk niet voldoende geweest; het toezicht schijnt niet scherp genoeg te zijn. De heer Joekes vraagt of op de vliegvelden voldoende bevoegdheden aan het personeel zijn verleend en hij acht het gewenst, dat er bij de con trolediensten samenwerking gezocht wordt met vertrouwensmannen uit het bedrijfsleven. In verband met de controle aan de grens merkt hij op, dat het mogelijk GOUD IN DE GROND Vele eeuwen is de Veluwe een voor ons land onvruchtbaar ge bied geweest. Maar wie de lan delijke rust behoefde vond er een ruime romantische sfeer, een kos telijk vacantie-oord in de hars- geur van het dennenwoud en in de wijde wind over de golvende vlakte van de hei. Vele roman schrijvers ener vroegere genera tie hebben er ook ruimte gevon den voor het spel hunner fan tasie, zoals Jacob van Lennep en mevr. BosboomToussaint Maar voor de meer materiële produc tie leverde de Veluwe, dit stief kind onzer economie, bitter wei nig op. En zie, daar opeens wordt minister Lieftinck verrast met het bericht, dat bij Doornspijk goud gevonden is. Zeer vroeg, voer zijn doen, is hij opgestaan, en met een spa op zijn schouder, een grint-zeef onder de arm, ver momd als een goudzoeker van het eertijds berucht Klondyke, is bij ter Veluwe gegaan gedreven door de koortsdroom, die de jacht op dit zeldzaam edel me taal verwekt. De morgenstond heeft goud in de mond, maar in die zinnebeeldige spelonk heeft bij zijn heil niet gezocht; hij ls gebleven op vaste grond en daar graaft hij nu. Zijn reis naar In- dië gaat voorlopig niet door. Hij graaft. Van 's morgens vroeg tot de avond valt. Zal hij goud genoeg delven om onze staatsschuld van 27 duizend millioen te delgen? Zo ja, dan zou de Veluwe onze redding zijn. Wij hebben elders reeds kostbaar zout gevonden en in het arme Drente petroleum. Waarom geen goud in Gelderland dat dan Geld- land heten mag! Gelukkig heeft de minister de Veluwe onmiddel lijk geblokkeerd, ter voorkoming van een „gold-rush" door teveel particulier initiatief. Gelderderse grootgrondbezitters, die mochten menen dat zij van hun grondbezit eindelijk groot voordeel kunnen trekken, rekenen buiten den waard, die Lieftinck heet. Hun grond wordt onteigend wanneer het grondig onderzoek oplevert wat men ervan hoopt. Goud ls geen zout. Bij de millioenen aan goud, die men onlangs elders uit de mod der opgezogen heeft, komen nu misschien de mllliarden uit het Nederlandse zand. Laten wij ons in ieder geval met de Illu sie vermeien. Ook dit is iets waard. KREEFT. is, dat aan militaire vervoeren andere goederen worden toegevoegd. Coördi natie van verschillende diensten lijkt hem gewenst. Voorts bespreekt hij ge vallen van fraude en corruptie bij en door ambtenaren. In dit verband bepleit spr. de noodzakelijkheid van een rede lijk salaris en een goed geregelde rechtspositie. Tenslotte stelde mr. Joekes aan den minister enige vragen, waarin hij ver zocht om de bekendmaking van de omvang der fraude, clandestiene han del e.d. in vee, varkens, vlees, eieren, vetten, bloembollen, alsmede hout, steenkolen, turf, textielproducten en de vervaardiging van valse textielpun ten. Zomede de omvang van de on rechtmatige verwerving van deviezen in het buitenland. Voorts vroeg de heer Joekes of de minister van Economische Zaken het niet principieel onjuist en voor de goede gang van zaken ongewenst vond. dat in de directie van een Rijksbureau belast met de toewijzing van grond stoffen, personen zitting hebben, die tevens bestuurslid of secretaris zijn van de bedrijfs-vak- of ondervakgroep in de tak van bedrijf, waarvoor deze grondstoffen bestemd zijn. Tevens stelde spr. de vraag hoeveel gevallen van fraude en corruptie zich hebben voorgedaan bij controle- en politiediensten en drong hij aan op een strengere berechting en nauwere sa menwerking tussen onderscheidene politieapparaten. De minister van Economische Zaken de heer Huysmans, beantwoordde daar na de tot hem gerichte vragen. Wat de turf betreft deelt spr. me de, dat 401.000 eenbeden sinds 1 Jan. 1946 in strijd met de distributievoor schriften zijn afgeleverd op een pro ductie van 900 millioen éénheden. Ten aanzien van de steenkolen wijst de minister op de moeilijkhe den der controle bij vervoer en op slag. In de barre wintertijd zijn door sommige bedrijven kolen in strijd met de distributie-voorschriften aan het personeel verstrekt. Omtrent de grondstoffen-voorzie ning van textiel- en confectiefabrie ken kan spr. thans nog geen cijfers mededelen. Waarschijnlijk zijn er textielproducten in grote hoeveel heden verdwenen. Het is uiterst moeilijk in de textiel industrie vast te stellen aan de hand van het gerede product, wat de hoe veelheid grondstoffen geweest is. Falsificaties van bonnen hebben aan leiding gegeven tot een centralisatie van de bestrijding van dit euvel. Men heeft daarmede veel succes gehad. Cijfers zijn moeilijk te verstrekken, maar aangenomen kan worden, dat de normale distributie er ernstig door in gevaar kan worden gebracht. De minister verklaarde, dat in be doelde Rijksbureaux geen directeuren benoemd dienen te worden, die be stuurslid of secretaris van 'n bedrijfs- of vakgroep zijn. Er moet wel eens van worden afgeweken op diverse gronden. Van de samenwerking tussen de po litie en C.C.D. heeft spr. de beste ver wachtingen. Bij deze diensten hebben zich slechts enige gevallen van fraude voorgedaan. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mans- holt, merkte op, dat de productie van melk per koe 9% lager is dan vóór de oorlog. Thans n.l. 3175 liter tegen 3500 liter voorheen. In menselijke consumptie is 2640 liter per koe gebracht. In het eerste halfjaar 1946 wer den 200 millioen eieren geproduceerd. Er werd een aanslag opgelegd van 93 millioen. Er werden 94 millioen geleverd. Het tweede half jaar moes ten alle eieren worden geleverd; dat is niet geschied. Voor 1947 is de ver plichting opgelegd 85 eieren per kip te leveren. Thans worden 18.5 mil lioen eieren per week geleverd. Van de 400.000 stuks vee zijn er per jaar 64000 dieren verdwenen. Er zijn strenge maatregelen genomen om het smokkelen naar België tegen te gaan. Er zijn 177 smokkelaars op gepakt. Ten aanzien van de aflevering van varkens deelt de minister mede, dat van 1 Jan. tot 23 Febr. 1947 van de 495.000 vrakens er 82.000 in de zwar te handel verdwenen zijn. Wat de bloembollensmokkel betreft merkt minister Mansholt op, dat hier schromelijk overdreven is. Wat men over corruptie leest wordt vaak zeer overdreven. Bij spreker's dienst zijn drie gevallen voorgekomen. De minister van Financiën, de heer Lieftinck, verklaart, dat het bij de frauduleuze in- en uitvoer van devie zen gaat over enkele honderden mil lioenen guldens. Op zeven willekeurige teldagen in de tweede helft van Aug. 1946 gingen over de Zuidgrens in uit gaande richting 33.321 personen, van wie 3000 een deviezen in- en uitvoer vergunning hadden en de rest zonder een cent op zak was. Voor niet-inge- zetenen waren deze cijfers resp. 10.000 en 1000. Dan heeft men nog brbt en de geschenkzendingen. Wat de geschenk- zendingen aangaat betreft dit een de- viezenverlies van f 65 millioen per jaar. Sinds Maart 1946 zijn 12 leden van het Rijkspolitiepersoneel van 9000 man ontslagen wegens economische fraude. Von Papen is niet dood. Vorige week hebben in Duitsland valse geruchten de ronde gedaan over overlijden van Von Papen. Von Papen is thans in zoverre hersteld, dat hij per trein naar Garmisch Partenkirchen overgebracht kon worden. Hoe een Nederlandse Dakota ten onder ging Rampspoedige botsing. De weerdienst maakte hem op dit feit opmerkzaam via de radio. Als ge volg hiervan is het aannemelijk, dat de piloot de geëigende correctiemaatre gelen heeft genomen, doch vermoede- li' heeft de enorme en daarbij voort durend wisselende windkracht hem misleid ten opzichte van zijn juiste po- Een Nederlandse militaire woord voerder heeft het volgende medege deeld: De commissie van onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met de Dakota van het 19de squadron, wel ke op 12 Maart j.l. tussen Batavia en Bandoeng tegen een berghelling vloog, heeft haar werkzaamheden thans voltooid. Zij heeft een uitvoe rig onderzoek ter plaatse van de ramp ingesteld, waarbij de overblijf selen van de Dakota aan een zeer nauwkeurige inspectie onderworpen werden. De commissie is in hoofdzaken tot de volgende conclusies gekomen: Voor zo ver uit het deskundig onderzoek van de overblijfselen der machine mag worden opgemaakt, hebben zich tijdens de noodlottige tocht geen technische storingen voorgedaan, en het toestel heeft tot het laatste ogenblik normaal op twee motoren gevlogen. Het toe stel bevond zich op het tijdstip van de botsing met de Noordelijke helling van de Boerangrang op een plaats wel ke ongeveer 5 mijl naast de normale route is gelegen. Uit verklaringen van andere vliegers, die de luchtreis Ba taviaBandoeng op 12 Maart j.l. te omstreeks hetzelfde tijdstip maakten, blijkt dat het zicht die ochtend tus sen 9 en 9,30 uur minimaal was, vanaf de grond tot op 11.000 voet. Tevens stond er een uitzonderlijk sterke Westenwind, een wind namelijk van 30 knopen (d.w.z. een snelheid van 30 zeemijlen per uur) welke 't toestel schuin van rechts achter beïnvloedde, hetgeen er toe moest leiden, dat het toestel afdreef naar links en tevens 'n hogere grondsnelheid bereikte dan ge woonlijk op deze route het geval is. NIEUWE EXPLOSIE OP HELGOLAND? Naar de Britse nieuwsdienst in Duits land meldt, is de Duitse Noordzeehaven Cuxhaven gisteravond opgeschrikt door het geluid van een zware explosie, dat uit de richting Helgoland kwam. DE NASMART VAN DE OORLOG. Volgens de „Evening Standard" zijn na de oorlog in verschillende delen van de wereld bijna 250 schepen op 'n mijn gelopen. Gedurende een periode van acht dagen in Maart trof dit onge luk niet minder dan zeven schepen. Kroonprins Frederlk tot Koning van Frederik.IX en zjjn gemalin, koningin Christiansborg nadat de Deense eerste elamatie had Denemarken uitgeroepen. Koning Ingrid op het baicon van het paleis minister, Knud Kristensen, de pro- afgekondigd. sitie, welke niet door grondzicht ge controleerd kon worden. De afwijking van de normale koers stemt overeen met de resultaten van de gemiddelde windinvloed op die morgen. Door deze factoren is de piloot, naar men aan neemt, zonder dit te weten vóór de Boerangrang gekomen instede van er Westelijk langs te vliegen. Zijn hoogte was hier niet op berekend, en de rampspoedige botsing volgde met ra zende kracht. Thans worden zijn doeken vervalst De strafzaak tegen den kunstschilder Han van Meegeren, die zich in Mei voor de rechtbank te Amsterdam zou moeten verantwoorden, is naar het ANP verneemt, uitgesteld tot Septem ber of October van dit jaar. In een onderhoud met den schilder vertelde deze, dat er op het ogenblik een aantal vervalste „Van Meegerens" in omloop zijn. In het geheel heeft hij zes maal geconstateerd, dat er werk in de handel wordt gebracht, met de ver- vaiste signatuur „Van Meegeren". Ook zijn er volgens Van Meegeren talrijke tekeningen onder zijn naam in omloop, die niet door hem zijn vervaardigd. Enige tijd geleden, zo zeide hij, kwam iemand mij vragen een gesigneerde Van Meegeren te willen bekijken en er een briefje op af te geven, dat het doek echt was. Het was een slecht ge schilderd stuk, voorstellende Abraham en Hagar in de woestijn. De bezitter vertelde, dat hij f 250 voor, het doek had betaald. Dezer dagen kreeg de schilder 'n doek te zien, waarop aan de achterkant een briefje was geplakt met de verklaring, dat het doek door Van Meegeren was geschilderd. Het was niet gesigneerd. „Het doek is echter zo slecht geschil derd", aldus Van Meegeren, „dat ik vrij ernstig benadeeld acht door een dergelijk misbruik van mijn naam". Lachend voegde hij eraan toe: Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet." De laatste ver valste Van Meegeren is, volgens den „echte" Van Meegeren, een copie van het bekende schilderij van Gabriël Metsu, voorstellende een vrouw, die het haar van haar kind kamt. Het doek moet thans in een kunsthandel in de Leidsestraat te Amsterdam hangen. De Joodse illegale immigranten, die op Cyprus zijn geïnterneerd, heb ben gisteren him hongerstaking tegen een verlaging van het immigratie quota voor Palestina met 400 beëin digd: Roozen belaagt de Engelse achter hoede in de gisteren gespeelde wedstrijd NederlandHuddersfield Town (14). (Voor het verslag van deze ontmoeting zie men pag. 4). Dr. J. H. Wesseling, raadsadviseur bij het ministerie van O., K. en W., heeft in een radiorede over de nieuwe onderwijzerssalarissen het volgende medegedeeld: Het ligt in het voornemen der rege ring te bevorderen, dat met ingang van 1 September a.s. aan de kweekscholen speciale cursussen worden gevormd, teneinde hen, die in het bezit zijn van een einddiploma gymnasium, H.B.S. met 5-jarige cursus of daarmede gelijk gesteld diploma, in de tijd van één jaar tot onderwijzer op te leiden. In Rehoboth in Zuid-Palestina is een troepentrein komend uit Cairo opge blazen. Drie wagons zijn gederailleerd. Vijf Britse militairen zijn om het le ven gekomen, terwijl er twee ernstig en 21 licht gewond werden. Voorts is een burger omgekomen en zijn zeven bur gers ernstig en elf licht gewond. On der de slachtoffers is een driejarig kind. Een aantal militairen moet nog onder de wrakstukken vandaan gehaald worden. IETS KOUDER. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. L te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot W oensdagavond: Wisselende bewolking met enkele verspreide regenouien, voorname lijk in het oosten van het land. Tijdelijk nog krachtige wind tus sen west en zuidwest. Iets kouder. Prinses Juliana en prinses Margriet zijn gistermiddag om zes uur, met een speciaal vliegtuig, bestuurd door ka pitein Sonderman, uit Zwitserland op het vliegveld Soesterberg terugge keerd. Direct na aankomst begaven zij zich naar het paleis. 23 dagen ver toefden zij met prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene, op uitno diging van de inwoners, in het Zwit serse bergdorpje Zermatt. Het Amerikaanse Ministerie van Oorlog heeft thans bekend gemaakt, dat Zaterdag, kort na het opstijgen van Kwajalein Atolli in de Stille Oceaan, een superfort met 16 perso nen aan boord is neergestort. Alle in zittenden kwamen om het leven. Een speciaal vliegtuig met zeven em- ployé's der maatschappij Delta Airlines, is nabij Columbus in de staat Georgia neergestort. Waarschijnlijk zijn alle in zittenden om het leven gekomen. Men gelooft dat minstens negen personen om het leven zijn gekomen, doch men heeft nog geen lichamen kunnen bergen. NIEUW SNELHEIDSRECORD VOOR VLIEGTUIGEN De Britse Gloster Meteor, die thans in West-Europa gedemonstreerd wordt, heeft het wereldsnelheidsrecord met 22.4 km verbeterd. Het vliegtuig vloog de afstand BrusselKopenhagen met een gemiddelde snelheid van 1008 km per uur. De piloot was squadron-leader Cotes-Preedy NIEUWE EXPLOSIE TE TEXAS CITY. Een week na de ramp te Texas City is een opslagplaats met ammonium nitraat in brand gevlogen. Naar ver luidt kunnen er ieder ogenblik nieuwe explosies plaats vinden. Met ingang van 16 Mei is de heer J. Kalff, burgemeester der gemeen te Krommenie, als zodanig benoemd te Heiloo. De heer Kalff werd op 11 Septem ber 1901 te Haarlem geboren en na het doorlopen van o.a. de hogere han delsschool aldaar, legde hij zich toe op de handel. Vervolgens kwam hij op de secretarie te Overschie, waar hij zich in de gemeente-administratie bekwaamde. Op 1 April 1938 werd h^j als burgemeester van Krommenie be noemd, doeh op 10 Mei 1941 werd hQ door de Duitsers gevangen genomen. Weliswaar kwam hij op 9 Mei 1942 weer vrij, doeh hjj werd uit het bur gemeestersambt ontslagen en eerst na de bevrijding werd hij weer In rechten hersteld. Burgemeester Kalff is gehutwt heeft enige kinderen en is naar vernemen lid van de Partij van de Vrijheid. Volgens berichten uit Wroclaw (Breslau) heeft men in een klooster in de nabijheid der stad een schat ge vonden, bestaande onder meer uit 8 ton geldstukken, goud en diamanten er. die door de nazi's daar was achterge laten. De waarde van de schat wordt op 150 millioen gulden geschat. Te Antwerpen zijn zes personen ge arresteerd die in België vervaardigde valse margarinebonnen en toewijzingen naar Nederland smokkelden en o.m. te Den Haag, Rotterdam en Tilburg ver kochten. Bij een huiszoeking vond men 1600 valse margarinetoewijzingen van on geveer 40.000 kg margarine. In totaal zijn in Nederland reeds 11 verdachten gearresteerd. Men zoekt nog naar den drukker van de valse kaarten, die vermoedelijk te Antwer pen gevestigd is. De Keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het Nederl. elftal, dat Zondag 4 Mei te Antv, -pen tegen België speelt als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Van Bun (MVV) en Van der Linden (Ajax); midden: Stroker (Ajax), Moring (En schede) en De Vroet (F'oord); voor: DrSger (Ajax), Wilkes (Xerxes), Roo zen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Bergman (Blauw Wit). Reserves zijn: Van de Vliet (ODS), de Vos (Quick, Nijmegen), Stoffelen (Ajax) en Van Onselen (VSV). Tegen het einde van Juni zal men in Ierland met een tekort aan brood graan hebben te kampen als Amerika niet te hulp komt. Ter gemoet- koming aan de wensen van de boeien zal in Noorwegen dit jaar geen zomer tijd worden ingesteld. De vroe gere nazi-burgemeester van Weenen is uit de gevangenis aldaar ontsnapt. Hij was met anderen onder toezicht van de politie in één der Weerise straten te werk gesteld. De Joodse ver zetslieden Barazani en Feinstein, die door een Britse militaire rechtbank tot de doodstraf veroordeeld waren, heb ben zich in de centrale gevangenis van Jeruzalem van het leven beroofd. De procureur-fiscaal bij het Arnhem se Bijzonder Gerechtshof eiste tegen den onder-commandant van de Land wacht te Zwolle, D. Eykelboom, die verscheiden Nederlanders had mishan deld en de dood ingedreven, de dood straf. Een vliegtuig stortte neer op het dak' van een sport-st- lion in Centraal-Frankrijk. De val werd ech ter gebroken door hoogspanningsdra den, zodat de piloot en de drie passa giers slechts schrammen opliepen. De plaatsvervangende commandant van het concentratiekamp Kaufbeu- ren, dat een „filiaal" was van Dachau, is door een Amerikaans militair ge rechtshof tot de strop veroordeeld. De vraag voor passagiersruimte op schepen voor het transatlantisch ver keer overtreft de apcomodatie met meer dan 150 pet. De „Nieuw Amster dam" van de H.AL. komt in Nov. weer in de vaart. Momenteel zijn nog 3000 naturalisatie-gedingen van vóór 1940 aanhangig, die zo spoedig mogelijk worden beëindigd. Voor de beste middenstandsexamens zal na mens het min. van Econ. Zaken een geschenk en een legpenning beschik baar worden gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1