■KTE AD REGERINGSCRISIS lüeec&ericfit isto Wieringermeerboer betaalde te hoge lonen Opstand op Java RTENIS 1AAR. Eerlijk Nederland 4 i i tkrgen. ishogeschooldagi* DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN reede gezicht 111 uur. a DONDERDAG ,IES OM", Alkmaar. ENDEN en SMOKKELEN per locomotiet Ministers Zaterdag naar Indonesië in Frankrijk Geen gratie Vrijwillige holbewoners in Limburg! Défilé voor Prinses Juliana Nieuwe economische politiek Acht jaar geëist tegen Schacht Snelheidsrecord voor bommenwerpers De Varsity Cacao voor iedereen Nieuwe Bonnen Van nabij en verre Mr. van Kleffens naar Nederland uitgebroken 4 B „DE SPEELWAGEN" >eelwagen", het higtorich i uit ons gewest, organiseert 4 Mei enige volkshogescb de Zandhoeve te Bergen, n zal daar onder eikand [en gesproken over de schoo: Noord-Holland en om na t dat voor het heden en toe kunnen worden behouden, i zeer urgent punt nu veel irden opgebouwd en ver- Zo zal de heer Fr. Mars uit er een inleiding houden over lijke schoonheid van Noord- Des avonds zal mej. ir. E. v. Haartem spreken over „Hoe een nieuw dorp in ons ge- uwen? Hiertussen door wan- loor de duinen enz. De twee- l prof. ir. J. T. P. Bijhouwer, architect en hoogleraar aan hooi te Wageningen spreken kunnen wij de schoonheid ndscha- bewaren? Voor deze veel belangstelling bestaan de der Speelwagen lezers en Het worden een paar mooie EDEMOBÏLISEERD. cteur voor demobilisatie van landmacht in Ned.-Indië te age maakt bekend, dat op met de Kota-Inten te Rot- 1 aankomen Corn. Jos. de Bergen. len in de ontschepingshaven vorden toegestaan, daar het tar de woonplaats door da de miltaire autoriteiten ge- iGD VOOR COSTUMïèRE in Haarlem gehouden exa- de voor costumière mej. J. Bergen. BUREAU: VOORDAM 9. ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Qlro 187194 Dir.: J. Bijlsma DONDERDAG 1 MEI 1947. I, Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 284 ALKMAABSCHE COÜRANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot lb woorden 75 ct., elk woort meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen! f 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaa* Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. TJ. N. Adema. Heer-Hueowaard, 3ER VOORKOMEN. ivond j.l. te circa 6.30 uur ;n hooischelf onmiddellijk iter de boerderij van mevr. Groot, Middenweg, Heer- Zuid in brand doordat kinderen met lucifers speel- kig stond er geen krachtige 1st de spoedig gealarmeerde met motorspuit verder on- rkomen. Zelfs gelukte het ser de hooischelf gedeelte- uden. arktbond. NOORD-SCHAR- Aprll. 9000 kg rode kool 1,60; 10.000 kg witte kool 12,90, kg peen n 7,40, m 5,80—6 en kg bieten I 8 en II 5,70; 900 33,70—34,50 en II 11,60-15. lUIZEN, 29 April. 3100 kg 10,10; 2900 kg rabarber 11} Of 20,40—21,30; 25,100 kg witte 12,90; 2675 kg bleten 5,30— leen 5,60—7,40. J ZONDAG 4 MEI te 8 uur optreden van: telepaath ijke experimenten. Humor en sensatie j van LEER a de alfiches idrijf gevraagd voor OllOltOIIOIIO ft, ALKMAAR. ALKMAAR. ikte of Zomerbad om ingaande 1 Mei beide kassa's ver ge gaarne toege- 3IIOIIOIIOIIO Duizend gulden boete als voorbeeld voor anderen Van groot nationaal belang is een bevredigende oplossing van het loonvraagstuk van de landarbeiders Door het grote tekort, dat aan land arbeiders in de landbouwbedrijven bestaat, hebben deze lonen, vooral In zaal- en oogsttijden, grote vlucht genomen en veelal tot excessen ge leid. Teneinde deze te beperken, is door de landbouworganisaties en werknemersorganisaties, o.a. in de Wieringermeer, een contract geslo ten, waarbij, gelet op de kwaliteit van den betreffenden arbeider, het loon is vastgesteld. Woensdag vond voor den economi- ichen rechter te Alkmaar voor de lerste maal in Noord-Holland de be- echting van een overtreding van dit :ontractloon plaats. De gedagvaarde [ras de Wieringermeerboer Ane J. te ü'ootdorp, die aan twee van zijn vas- arbeiders een weekloon had be- |aald van ƒ46.50, hetwelk volgens ae astgestelde contractlonen slechts 43.50 had mogen zijn. Verdachte ging bij het betalen van Jlt loon uit van het standpunt, dat betreffende arbeiders onder de ge- ichoolde arbeiders gerekend dienaen |e worden. Hij beweerde er niet van ip de hoogte te zijn geweest, dat on er „geschoolde" arbeiders slechts zij torden gerekend, die een diploma an vakbekwaamheid kunnen over- ?ggen. De heer H. R. Smit, die, als des- undige op dit gebied, ais getuige ras verschenen, voerde daarentegen ian, dat verdachte zeer wel hiervan ip de hoogte had kunnen zijn, daar lijzelf met hem over dit onderwerp lad getelefoneerd. Hij zette uiteen, loa aanvankelijk de lonen in de Wie- Ingermeer bij onderlinge afspraak raren geregeld en daarbij voor deze frbeiders waren bepaald op ƒ48. ater is toen door 3 werknemersorga- 'saties en 8 landbouworganisaties 'n tract opgesteld, waarbij het loon an geoefende arbeiders kwam te taan op ƒ43.50 en het College van [ijksbemiddelaars heeft hieraan zijn oedkeuring gehecht Van deze tabel leeft ook de heer J. een exemplaar ntvangen. Pres.: „Is de handeling van verd. to een uitzondering te beschouwen?" Geti „Neen, overal in het land irden deze overtredingen begaan!" I Nogmaals wees verdachte er op, Y hij wel met deze contractlonen de hoogte was geweest, doch had emoend, dat zijn arbeiders onder de psohoolden dienden te worden ge- .assiflceerd. Pres.: „U ziet,, dat u zich beter van eze zaken op de hoogte dient te s lei- in!" De Officier van Justitie, mr. Vel- aga, wees er in zjjn requisitoir op, at het zaak Is, streng de hand te ouden aan de Ioonvoorschrlften die estaan. De lonen, die zfln vastge- teld, zijn gebaseerd op de huidige rijzen, en wanneer dus de lonen on- Khtmatlg hoger zonden worden, ne- ien ook de prijzen een hoger vlucnt zo zon men dan terechtkomen in on kringloop, die uiteindelijk een in ktte zou veroorzaken. Daarom achtte de officier het nood- akelijk, dezen beschuldigde niet al len te bestraffen om de overtreding, Op het station te Roermond contro- trcen controleurs van de C.C.D. een 'dofgangerstrein, komende uit België gaande naar Duitsland. 'aar zij vermoedden, dat de machinist 11 zijn leerling zich schuldig maakten pn frauduleus vervoer en smokkelen pi levensmiddelen, werd met mede- erking van het stationspersoneel de 'comotief van de trein afgehaakt en oarna grondig onderzocht. Op de ma rine trof men 20 pakjes Belgische ta- 'k aan, tussen de steenkolen geladen 'P de tender ontdekte men drie zak en koffiebonen. Onder de locomotief ierden uit het truckstel eveneens drie akken koffie te voorschijn gehaald. Zowel de machinist als de leerling 'Sden een volledige bekentenis af en .laarden, dat zij voornemens waren i koffie in Duitsland tegen diverse rtikelen te ruilen. Zij hadden dit reeds r er gedaan en daarvoor enkele ra- 0 s en een fiets verkregen. Bij huia- e 'ng werden bij den machinist eni- "die's, een fiets en een paar fiets ten in beslag genomen. Bij den rung kon een radiotoestel achter- 'aaid worden. die hij beging, maar ook om ais waarschuwing te dienen voor anse- ren. Mr. Vellinga meende, dat ook de bonafide-arbeiders zelf graag zouaen zien, dat deze zwarte lonen de we reld uitgeholpen worden, omdat zjj menen, dat, wanneer zij zich thans niet hiertegen te weer stellen, ook geen recht van spreken zullen nep- ben wanneer een strijd gevoerd zou moeten worden tegen te lage lonen. „Omdat deze berechting een preven tieve werking moet hebben," eindigde mr. Vellinga zijn requisitoir, „eis ik een geldboete van 750.subs. 3 maanden hechtenis, een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar en pu blicatie van het vonnis op kosten van verdachte." De heer J. merkte nog aan, dat hij geheel te goeder trouw had gehan deld, doch gezien de feiten kon de president dit niet aanvaarden, en hij veroordeelde J. tot 1000.boete, te vervangen bij nietbetaling door 3 maanden hechtenis, een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 1 jaar èn pu blicatie van het vonnis. Het vertrek van de ministers dr. L. 3. M. Beel en mr. J. A. Jonkman Is thans definitief vastgesteld op Zater dag 3 Mei. In hetzelfde vliegtuig reizen mede als financiëel-economische adviseurs de heren dr. H. M. Hirschfeld en mr. H. Albarda, terwijl de rest van het gezel schap wordt gevormd door mr. Th. H. Bot van het departement van overzeese gebiedsdelen en de dames Vlemmings en Smulders, resp. van het kabinet van den minister-president en secre taresse van den heer Albarda. Overste mr. P. Th. Six van het kabinet van den minister-president en dr. H. J. Friedericy, hoofd afd. voorbe reiding staatsrechtelijke hervormingen van het departement van overzeese ge biedsdelen, reizen Bet gezelschap voor uit en vertrekken reeds Vrijdag a.s. Vincent Auriol, de socialistische president van de Franse republiek, die Vrijdag weer te Parijs terug verwacht wordt, nadat hjj drie we ken op tournee geweest is door Frans-West-Afrika, zal midden In een nieuwe kabinetscrisis terecht komen, die ditmaal vermoedelijk niet meer bjj te leggen zal zjjn. De communistische ministers zjjn gis termorgen feitelijk afgetreden, ofschoon zij er In toestemden hun definitieve beslissing tot de bijzon dere kabinetsvergadering op te schorten. Te 21.00 uur Franse tijd zal het kabinet vergaderen. Lonen en prijzen. Ramadier, de socialistische premier, heeft aan de vooravond van 1 Mei zich met name tot de Franse arbei ders gericht en hen op het hart ge drukt, dat zij in de eerste plaats de stabiliteit van de valuta moesten eisen, zonder welke hun lonen hun koopkracht zouden verliezen en de arbeiders in de ellende gestort zouden worden. Hiermede heeft Ramadier in het openbaar geantwoord op de eis van de communistische ministers tot wijziging van de monetaire politiek en het verhogen van de lonen. Het hoofdbestuur van de socialisti sche partij heeft zich bij het antwoord van Ramadier aangesloten door te verklaren, dat de huidige politiek van „bevroren" lonen momenteel onver mijdelijk is. De meeste waarnemers geloven, dat de communistische par tij in de oppositie zal gasm en zich zal concentreren op het versterken van haar invloed In de vakverenigin gen, die, te oordelen naar de gebeur tenissen van de laatste tijd, begon te verminderen. De minister van justitie maakt be kend, dat door H. M. de Koningin af wijzend is beschikt op het gratiever zoek van G. H. Sanner, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. G. H. Sanner, beton- en grondwer ker, was tijdens de bezetting leider van de berucht geworden „bloedploeg", die Drente en speciaal Norg en omge ving heeft geterroriseerd. Hij was door het Bijzonder Gerechtshof op 5 Sep tember van het vorig jaar, conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. Als bewijs hoe hoog de woningnood In Limburg Is gestegen, publiceren verschillende dagbladen de laatste tijd foto's van een gat in de grond, waarboven een dak gespannen is met behulp van een ond kleed en plaggen, in welke woning de familie M. KoenenBosch haar intrek heeft moeten nemen. Na onderzoek is gebleken, dat deze woning, welke te vinden is te Sittard Duizenden bewoners van Baarn, Soestdijk en omgeving hebben gister middag om half één opnieuw van de mo gelijkheid gebruik gemaakt om defile rend langs het prinselijk gezin hun liefde jegens de 36 jaar geworden prin ses Juliana te betuigen. Toen dit défilé ongeveer een uür voorbij getrokken .Was, waren de treden van het bordes reeds niet meer te zien van de enorme aantallen bouquetten en losse bloemen welke daar als evenzovele gelukwen sen door de voorbijtrekkenden waren gedeponeerd. Voor een der vensters volgden de prinses en de prins-gemaal de juichend voorbijtrekkende stoet, waarin ook enige muziekcorpsen uit de omgeving meetrokken. Voor eenan- dei raam staande op de vensterbank, genoten de drie oudste prinsesjes van het voorbij trekkende, juichende men- senbeweeg. Even later voegde zich H. M. de Ko ningin, die juist in het paleis was ge arriveerd, zich bij haar kleinkinderen. De burgemeesters van Baarn en Soest, alsook een aantal leden van de prins- lijke huizen sloegen mede het défilé gade, dat ongeveer anderhalf uur duurde. Nadat de prinses en de prins per soonlijk in de hall van het paleis Soestdijk de bestuurders van de Baarn- se en Soester verenigingen voor hun huldeblijken hadden bedankt, ver scheen geheel onverwacht om vijf mi nuten over half drie prinses Juliana voor een der vensters met op haar arm haar jongste telg prinses Marijke. De uitgelaten vreugde van de laatste groep defilanten was onbeschrijfelijk Er werd gewuifd en gesprongen om prinses Marijke toch maar zo goed mogelijk te kunnen zien. Dit was het grootse be sluit van het défilé voor de verjarende prinses. achter het ziekenhuis, bewoond wordt door de 35-jarige M. Koenen, die ge huwd is met de 68-jarige mej. Bosch. Dit echtpaar, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van wederopbouw- mede, had zich aanvan kelijk geïnstalleerd in de woning van de ouders Koenen, die hun zoon en schoondochter niet langer huisvesting wilden verlenen. Nadat zij uit de wo ning van de ouders waren gezet, von den zij een onderdak in een boeren schuur. De eigenaar van de schuur heeft hun tenslotte ook het verblijf daarin ontzegd. De echtelieden groeven daarna een gat in de grond, op de hierboven ge melde plaats en installeerden zich daar. Het gemeentebestuur van Sit tard heeft hun in de gemeente huis vesting aangeboden in twee kamers, hetgeen geweigerd werd. De holbewoners, die zelf een ze kere reclame maken met de noodtoe stand, waarin zij vrijwillig verkeren, trekken uiteraard veel kijklustigen, die begaan m .1 hun lot, in een vóór de woning geplaatste bus giften de poneren. De gemeente Sittard schijnt aan de on gewenste toestand geen einde te kun nen maken, omdat het hol op particu lier terrein is gelegen. Generaal-majoor C. Giebel, die bjj legerorder benoemd werd tot chef van de staf Luchtmacht. AHF F. Voor Anglo-Amerikaanse zone I Te Londen, Washington en Berlijn worden op hef ogenblik gelijktijdig besprekingen gevoerd voor hej op stellen van een nieuwe gezamenlijke Brits-Amerükaanse economische pO' l(tiek voor de gefusieerde Britse en Amerikaanse bezettingszones van Duitsland. Van bevoegde zijde verluidde, dat deze besprekingen het gevolg zijn van het falen der conferentie van Moskou inzake het opstellen van een formule voor economische eenheid van Duits' land. De openbare aanklager in het pro' ces tegen Schacht, den financiëlen adviseur van Hitier, heeft acht jaar arbeidskamp geëist. Hij voegde er aan toe er geen bezwaar tegen te maken, als de rechtbank de lange voorlopige hechtenis, die Schacht heeft ondergaan voor het proces te Neurenberg, in aanmerking zon nemen. De openbare aanklager zeide, dat hij niet wilde dat Schacht voor het leven in een werkkamp verdween, doch bij mocht onder geen voorwaarde een rol spelen in het Duitse openbare leven. Als verzachtende omstandigheden nam hij de leeftijd en gezondheidstoestand van den verdachte aan. Twee omgebouwde bommenwerpers van de RAF zijn uit Engeland gestart voor een aanval op het snelheidsre cord LondenKaapstad. Een der vliegtuigen, een viermotori ge Lincoln-bommenwerper Aries 11, vertrok van een vliegveld in Kent en twee uur later startte een tweemoto- rige Mosquito, speciaal gebouwd voor grote snelheid en verdween in de nacht. Zondag 11 Mei zal de Nederlandse Studenten Roeibond wederom in het Amsterdam-Rijnkanaal de Varsity hou den, waarvan de organisatie is opge dragen aan Triton. Er zal worden ge roeid over een baanlengte van 3 km. Vanaf 5 Mei zullen alle deelnemers aan de Varsity de traditionele strooien hoeden dragen. Daar Triton, Laga en Nereus dit jaar over goede ploegen beschikken, verwacht men een span nende strijd. De Betuwe staat voor een groot gedeelte reeds In bloei. Een kijkje in de omgeving van Kapel Avexaath. Anefo P. voor het tijdvak van 4 t/m 17 Mei 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 705 (serie B): B—07 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram choco lade of suikerwerk. B08 Algemeen 50 gram cacao. Bonkaarten Kd, Ke 705 (serie B): B14, B15 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerwerk. B16 Algemeen 50 gram cacao. Bonkaarten MA, MD 705 (bijz. arbeid, a.s. moeders) (serie B): B21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. - Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703: 711 tabak 3 rantsoenen tabaksartike len. 712, 71—3 tabak 2 rantsoenen tabaks artikelen. 711 versnaperingen 200 gram choco lade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop, enz. 713 versnaperingen 100 gram choco lade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Mei worden gebruikt. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk de inkomstenbelasting wordt verlaagd, in sommige gevallen met meer dan 50 Het ontwerp moet nog aan het parlement worden voor gelegd. Bjj de fam. B. te Nijver- dal geraakte een petroleumvergasser in brand. Van vier kinderen, die in de nabijheid speelden, vatten de kleertjes vlam, tengevolge waarvan een 3-jarig meisje is overleden. Te Rotter dam is de 60-jarige havenarbeider M.S. Vermeulen van een stelling gestort, waarbjj hij onmiddellijk is gedood. Alle Indonesiërs zullen Australië moeten verlaten; hun verblijfsvergun ningen worden niet verlengd. 37.000 arbeiders van de New York Telephone Company hebben een rege ling aanvaard, waardoor de staking, welke 24 dagen heeft geduurd, thans is geëindigd. De Vlaamse schrijver Fernand Toussaint van Boelaere, pre sident van de Vlaamse Pen-club, is Woensdagmorgen te Brussel overleden. Nu het vredesverdrag tussen Groot-Brittannië en Finland de goed keuring van den Engelsen koning ont vangen heeft, staat Finland thans weer op voet van vrede met de geallieerden Op 5 Mei a.s. wordt de eerste geregelde dienst voor par-agierssche- pen tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten ingewijd. Het 2-jarig doch tertje van de fam. Snoek te Laren is in een wasketel, gevuld met water, gevallen en verdronken. Mr. E. N. van Kleffens is Woensdag uit New-York naar Nederland vertrok ken. Tegen President Soekarno Practisch de gehele westelijke helft van Java is momenteel in opstand tegen president Soekarno der Republi keinse Republiek, zo vertelden ge woonlijk goed ingelichte kringen, die nauwe betrekkingen met den insur- gentenleider onderhouden, aan Unites Press. Men zeide dat 200.000 gewapende Soen- danezen die eerder te kennen hadden gegeven, dat zij zich aanstaande Zondag zouden afscheiden van de rest van Java in gewapende opstand waren van Che- ribon aan de kust tot Blitar nabij de hoofdstad Djokjakarta en terug naar de kuststad Batam. Naar verluidt strijden de insurgenten met pistolen, stenguns, mortieren en handgranaten. Naar verluidt werd Maandag gedurende vier uur hevig gestreden en werden hier bij de verbindingen tussen Djokjakarta en Batavia verbroken, doch werd de ac tie door de Tri - het Republikeinse leger de kop ingedrukt De zegslieden deelden mede, dat de Soendanezen bij ontijdige acties gedu rende de afgelopen week, welke over geheel centraal Java gevoerd werden, twee divisies ongeveer 12.000 man aan doden en gewonden verloren hebben. De insurgentenleider, die weigerde zijn naam voor publicatie vrij te geven, zeide, dat gewonde Soendanezen zonder vorm van 'proces door de Tri gedood werden. De insurgenten beweren, dat zij 12 mil- lioen Soendanezen uit het westelijk deel van Java vertegenwoordigden, die een historische haat tegen de Javanen heb ben en weigeren naast de Javanen aan de republikeinse regering deel te nemen Zij zeggen dat zij echter uiteindelijk zou den trachten samen te werken in een centraal Indonesisch—Nederlandse rege ring. (United Prees) n. De kwaal, die smokkelzucht heet, zit ons Nederlanders in het bloed. Wij laten het graag over aan onze knap pe psychologen om daarvoor een ver klaring te vinden. Straffere overheids bemoeiing met het economisch leven, zoals deze na de oorlog aan de dag treedt, kan tot versterking van deze zucht hebben bijgedragen, zij heeft die zeker niet verwekt. Die smokkelzucht toch heeft öch altijd, zij het in kleine en vrijwel on schadelijke proporties, ook toen er van geleide economie nog geen spra ke was, geopenbaard. De Nederlandse tourist heeft er steeds een sport van gemaakt douane-beambten, de eigene niet minder dan de uitheemse, te ver schalken. En daarbij stond het mate-' rieel voordeel dat men verkrijgen kon, zelden in redelijke verhouding tot da hinder van de psychische spanning, welke aan het „misdrijf" voorafging, noch tot het financieel risico, dat men liep. Van dit dilettantisme in het smokkelen tot het smokkelen als be roep is de sprong niet groot. Misschien heeft de Nederlander, wat dit probleem belangt, een erfenis tè verwerken uit de z.g. Franse tijd, toen overtreding van, inbreuk op het continentale stelsel, door Napoleon gedecreteerd, een verzetshandeling tegen den onderdrukker was en dus als een nationale deugd kon worden beschouwd. Doch wat ook de oor sprong van deze nationale Ondeugd mag zijn, in ieder geval dient dit kwaad thans krachtdadig te worden tegengegaan. Want wat voorheen als een lichte overtreding kon- worden beschouwd, welke niet zwaar behoef de teworden geteld, is thans ontaard in een misdaad jegens de gemeen schap en een die niet slechts het her stel van onze welvaart, maar vooral onze ogenblikkelijke voedselvoorzie ning bedreigt. De cijfers, door onze ministers, btj de beantwoording van mr. Joekes wereldkundig gemaakt, zijn inderdaad ontstellend. Terwijl het volk zucht on der een voor velen ondragelijke wo ningnood werd gedurende het vorig jaar een-voorraad van 4000 kab. me ter hout niet aangemeld; een hoeveel heid, groot genoeg om vijfhonderd huizen te bouwen of twaalduizend ameublementen te vervaardigen. Ter wijl ons volk in de afgelopen winter ondragelijke koude heeft moeten doorstaan, zijn ruim vierhonderddui zend eenheden turf buiten de distri butie geraakt, om van steenkool, tij dens de transporten ateelsgewijza weggewerkt, maar niet te spreken. Terwijl ons vleesrantsoen aanmerke lijk ingekrompen werd, wandelden vier-en-zestigduizend koeien en twee- en-tachtigduizend varkens over onze grens of naar het donkere rijk waar over de zwarte handelaar nog altijd heerst. Grote hoeveelheden textiel worden aan de distributie onttrokken en hon derden millioenen worden aan deviezen verduisterd, terwijl deze toch voor onze voedselvoorziening onontbeerlijk zfln. Ziedaar enige cijfers waarvan de onthulling ongetwijfeld menig eerlijk landgenoot zulken zijn er toch ook zal hebben geschokt en men mag er mr. Joekes erkentelijk voor zijn, dat hij deze onthulling heeft uitge lokt. Deze onthulling echter gaat met "n andere gepaard, waaromtrent nog niet nadrukkelijk gesproken werd. Wat ons tevens werd onthuld is, dat ons overheids-apparaat, ondanks de kostbare uitbreiding van het ambte narencorps, jammerlijk in gebreke ia gebleven om aan dit kwaad, aan eer lijk Nederland door oneerlijkheid be rokkend, paal en perk te stellen. Mea kan zich moeilijk onttrekken aan da indruk, dat onze regering, wat het toepassen van strafmaatregelen èn het nemen van maatregelen ter voor koming van het kwaad betreft, niet krachtig genoeg optreedt. Dat zulke maatregelen thans bereidwillig in uit zicht worden gesteld versterkt slechts de overtuiging, dat zij moge lijk zijn en dat men er dus rijkelijk Iaat mee komt. Dat voorkomen be ter is dan genezen is een leer waar van men zich in Den Haag klaarblij kelijk onvoldoende rekenschap geeft. U. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig tot Donderdagavond: KOUD WEER. Van noord-west naar noord of noord-oost ruimende wind, aan vankelijk nog krachtig, later af nemend. Geleidelijk afnemende buien-activiteit. Koud voor de tijd van het jaar. I

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1