Mej. C. C. Binkhor: Stad en Omgeving. Wat de theaters brengen li Moeyens speelde Kuiper brief in handen en zond een landgenoot de dood in «f Wehrmacht-aannemer posthuum berecht Bonkaarten afhalen Een huwelijksband van 65 jaar! Methamorphose aan de Mient Predikbeurten. VICTORIA THEATER Laura CINEMA AMERICAIN „The Northstar" HARMONIE THEATER Het boek der Wildernis A.B.T. „De Zwarte Diamant" Marktberichten „De Bonte moet eruit!" Bijzonder Gerechtshof Bijzonder Gerechtshof Een „monteur" bij het Legioen Kampbewaker uit Vught Groepsorganisator afwezig Posthuum werd gistermiddag be handeld de zaak tegen den Wehr- machtsaannemer wjjlen Kyn R. Als bijzonder vertegenwoordiger trad op de heer Sluyter uit Bergen; als getuigen werd gehoord Adriaan en Johannes II., belde zoons van den overledene. Adriaan zowel als Johannes zijn door het Bijzonder Gerechtshof ver oordeeld tot 6 jaar internering, door te brengen in een Rijkswerkinrichting en ontzetting uit alle rechten voor de tfld van 11 jaar. Beide zijn in cassa tie gegaan en wachten thans op een verdere behandeling van hun zaak. Adriaan H. vertelde, hoe zijn va der tot 1940 bezig was met het uit voeren van opdrachten voor de kazer nebouw aan de Bergerweg. Na de ca pitulatie liet zijn compagnon B. hem in de steek en ging voor de Duitsers werken op het vliegveld Bergen. La ter is H. op deze weg gevolgd. In 1942 werd opgericht de firma H. Nadien waren het de zoons voorna melijk, die met de Duitsers onderhan delden. Volgens hem was de vader conser vatief, sprak geen talen en liet het werk voor het merendeel aan zijn zoons over. De verklaringen van den zoon Johan nes waren ongeveer eensluidend als die van zijn broer. Alleen legde hij er de nadruk nog sterker op, dat ue heer H. zich nimmer op een wehr- machtswerk had vertoond. Verder dwaalden de broers telkens af naar hun eigen aangelegenheden. Uit het accountantsrapport bleek, dat ook hier met zwarte kasboeken was gewerkt. Wel hadden de firman ten na de bevrijding verklaard, dat de administratie, die zich in een auto op weg naar Nijkerk, bevond, door een luchtrnfln vernietigd was. Later werd de boel echter teruggevonden bii kennissen in Alkmaar. Wat er door de firma H. verdiend werd tijdens de oorlog, moge blijken uit de volgende cijfers: 1940: ƒ80.000; 1941: ƒ60.000; 1942: ƒ151.000; 1943: ƒ587.000; 1944 ƒ225.000. De beheerder, ir. Keesman, deelde mede, dat er thans een vermogen is van ƒ450.000, waarvan nog een be hoorlijk bedrag aan de belastingen moet worden betaald. Op 12 Mei zal het Tribunaal in deze zaak uitspraak doen. Of het een me- finitieve uitspraak wordt, zal afhan gen van het resultaat, dat een nader onderzoek naar de financiële toe stand oplevert. COLLECTE VOOE DE BLINDEN. Met de welwillende toestemming van het gemeentebestuur zal onder leiding van mej. G. Schutte, Korte Lyceum straat 8, van Dinsdag 6 Mei t/m Vrijdag 9 Mei in deze gemeente een openbare inzameling plaats hebben ten bate van het algemeen bekende werk van blin denzorg in de inrichting der Vereni ging tot Werkverschaffing aan Hulpbe- 7hoevende blinden te Amsterdam. Dit beroep op de milddadigheid van het publiek zal zeker weerklank vin den, waar het geldt dit bij uitstek menslievend doel. Blinden van alle gezindten en van iedere herkomst in Nederland vinden een levensdoel, bijstand op ieder ter rein en stoffelijke en geestelijke ver heffing in deze zo bekende inrichting. Het bestuur der vereniging streeft in deze tijd van vernieuwing en opgang niet slechts naar instandhouding van het werk, maar ook naar uitbreiding, o.a. door vergroting van haar internaat en door plaatsing van meer blinde mannen en vrouwen uit plaatsen bui ten Amsterdam. SLUITING GEMEENTEBUREAUX De gemeentelijke diensten en bu reaux zullen op de Nationale Feest dag (Maandag 5 Mei a.s.), voorzover de dienst dit toelaat, gesloten zijn. BEKENDMAKING. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat het voetgangersverkeer in verband met de te houden „Stille Tocht" op Zaterdagavond, 3 Mei a.s., vanaf 19 tot 20 uur op de wegen der binnenstad, leidende naar het Cana daplein, als volgt zal zijn geregeld. Afgesloten worden: de Paternoster straat (zijde Kerkplein), de Dubbele Buurt en de Molenbuurt. Het Canadaplein is derhalve slechts te bereiken via Schoolstraat, Konings weg over de Paardenmarkt en de Paternosterstraat (zijde Kanaalkade). De stoet zal, na het Gedenkteken te zijn gepasseerd, worden ontbonden aan het einde van de Harddravers laan bij de „bloemenvaas" en het pu bliek wordt verzocht zich daarna te begeven in de richting Kennemerstr.- weg via de Prins Bernhardlaan. HET BEVRIJDINGSCOMITÉ HEEFT EEN MOOI PROGRAMMA SAMENGESTELD. Het Bevrijdingscomité heeft oen passend programma samengesteld, waarvoor zij alle lof verdient. Wij hopen dat alles een vlot verloop zal hebben en dat het weer mede werkt cm het een en ander tot zijn recht te doen komen. Het programma vermeld: Hedenavond 19.15 uur Verzamelen van allen, die willen deelnemen, in de Bergeonstraat voor een stille tocht naar het Herdenkingsmonument; 20 uur: De vlag wordt halfstok gehesen; 2 min. stilte en daarna vaandelgroet en krans- legging; Zondag 4 Mei: 8 uur Mis voor de gevallenen in de R.K. kerk; 10 uur in de Kfed. Herv. kerk en 10.15 uur Herdenkingsdienst in de Herv. Evan gelisatie, Kerklaan; Maandag 5 Mei: De burgerij wordt verzocht te vlaggen; 9 uur aanvang kinderspelen op het gem. sportterrein; 14 uur Volksspelen en een voetbalwedstrijd; 20 uur: Cul turele avond in de Muzieknis, m.m.v. Eensgezindheid, Nieuw Leven, De Op timisten, R.K. kerkkoor St. Caecilia. Er is echter nog enige hulp nodig voor de kinderspelen, aanmelden gaarne bij den heer J. S. L. v. Riet, Kennemer- straatweg A 500a. CAFé'S OP DE NAT. FEESTDAG. De commissaris van politie maakt bekend, dat het sluitingsuur van café's e.d. op de Nationale feestdag is vast gesteld op 2 uur. j. MUZIKALE RONDGANG CHR. MUZ.VER. „SOLI DEO GLORIA" Bovengenoemde vereniging heeft be sloten om Maandag a.s. een mars door de stad te maken, welke aanvangt des morgens om 10 uur. Route: Doelenstraat, Hoogstraat, Lan- gestraat, Mientbrug (waar een drietal Nederlandse liederen ten gehore wor den gebracht), Mient, Waagplein, Voordam, Dijk, Herenstraat, Friese brug, Friese weg, Zaagmolenstraat, Hoornse Kade, Zeswielenstraat, Reker- straat, Zaagmolenstraat, Friese weg, Ooievaarstraat, Burg. Bosstraat, Ka naaldijk, Oudorperdijkje, Heemraad straat, Dijkgraafstraat, Polderstraat, Boezemsingel, Schermerstraat, Scher- merweg, Tienewal, Vlotbrug, Bier kade, Limmerhoek, Laat, Huigbrou- werstraat, Kraanbuurt, Langestraat, Hoogstaat, Doelenstraat. GEEN „SNIPPERDAG". Voor wat het Bouwbedrijf betreft is dit vraagstuk reeds afdoende geregeld. Uiteraard wordt er die dag niet ge werkt. De loonderving is verdiscon teerd in de waarde van de nu geldige vacantiebonnen, welke tegelijk met die voor de a.s. feestdagen, binnenkort kunnen worden ingewisseld. BEVRIJDINGSAVOND. Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding wordt Maandag 5 Mei, des avonds 8 uur in' 't Gulden Vlies een feestavond in de vorm van een Lentefeest georganiseerd, waar bij Dixilee Heroldi en Jim Day's dansorkest voor de dansmuziek zul len zorgen. HEDENMIDDAG; Harmonie. 2,10 uur: FUmvooratelltng „Good bye, mr Chips" voor Stichting 1940—1915. Wapen van Heemskerk, 1 uur: Vergade ring NW. ZONDAG; Gulden Vlies, 8 uur: „Jonglisto". Wapen van Heemskerk, 'i middags en 's avonds dansen. MAANDAG: Gulden Vilei, 8 uur: Lentefeest. Wapen van Heemskerk, 7,30: Dansen. BIOSCOPEN Zaterdagavond geen voorstellingen. Harmonie: „Het boek der wildernis"; 14 jaar. Dagelijks 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Victoria: „Laura"; 14 jaar. Dagelijks 8 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Cinema Americain: „The Northstar"; 18 Jaar. Dagelijks 8 uur. Zondag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. ABT: „De zwarte diamant"; 18 Jaar. Dagelijks 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Degenen, wier familienaam begint met de letters V en W, kunnen Dinsdag 6 Mei a.s. hun Bonkaar ten, Versnaperingen en/of Tabakskaarten benevens de Brandstoffenkaart voor het seizoen 1947—1948, afhalen. DE VLAGGEN HALF STOK Wij herinneren er aan, dat de vlaggen, die hedenavond ter gedachtenis van de gevallenen worden uitgestoken, natuurlijk halfstok gehesen moeten worden. GEEN DIEFSTAL GEPLEEGD. In een verslag van de zitting van het Bijz. Gerechtshof in het nummer van Dinsdag gepubliceerd, werd bij het verhoor medegedeeld, dat onze stadgenoot Leeuwerke gearresteerd zou zijn wegens diefstal van stro. Men deelt ons nader mee, dat dit op een misverstand moet berusten en dat L. met deze zaak niets te maken heeft gehad. „Ja, Opoe en Opoe zijn beiden nog goed gezond," vertelde ons de 23- jarige Sjaantje, de kleindochter van het echtpaar LigthartLeek, dat gis teren ztjn 65-jarig huwelijksfeest vierde. In het feestelijk met vele bloemstukken getooide zaaltje van café Molenaar zaten daar de jubile rende oudjes, te midden van een uit gebreide familie- en vriendenkring, en hadden kennelijk pleizier in het feest. Sjaantje, v die al sinds haar vijftiende jaar het gehele huishouden van haar grootouders bestiert, kon ons natuurlijk nog meer vertellen. De bruidegom is 87 jaar oud en de bruid 86 jaar. Gedurende 44 jaar hebben zij een grote boerenplaats in Egmond bewoond en de heer Ligthart nam een vooraanstaande plaats in de veehan del in. Ook Is hij jarenlang dijkgraai van de Egmonden geweest. Nu twin tig jaar geleden zijn zij naar Alkmaar gegaan. Van de zes kinde ren, die nog in leven zijn, zijn er vijf getrouwd, terwijl een dochter in het klooster is. Zij hebben 48 kleinkinde ren. Op deze, voor de gehele familie Ligthart zo heugelijke dag, heeft ook het gemeentebestuur van Alkmaar van zfln belangstelling blijk gegeven. De loco-burgemeester, de heer Van Slingerland, heeft n.l. In een aardig speechje het bruidspaar gelukgewenst en hun nog vele jaren toegewenst, 't Was voor de krasse oudjes een mooie dagl MET PENSIOEN. Met ingang van 1 Mei j.l. is door den burgemeester eervol ontslag verleend aan den agent van politie S. Agricola, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Apotheek Wanna, Ritsevoort, zal deze week de Zondags- en nachtdienst waar nemen. Het bouwen van een nieuwe pui on der een oudere gevel is een hache lijke onderneming. De Amsterdamse volksmond betitelt minder gelukkige resultaten van pogingen in die Ren ting op treffende wijze als „een kip op hoge poten." Bij de verbouwing, die de firma v. d. Kuip aan de Mient heeft laten uit voeren, is Alkmaar echter gelukkig voor een dergelijk monstrum ge spaard gebleven. De nieuwe étalages zijn een lust voor het oog en sluiten bovendien goed aan bij de rest van de voorgevel. Is de schoonheid dus niet in het ge drang gekomen, de zakelijke kant is met deze verandering eveneens ge diend. De optische en de medische artikelen, die de firma verkoopt, kun nen nu apart worden geëtaleerd, ter wijl de nieuwe uitstalkasten daarbij nog het voordeel bieden veel droger te zijn dan de oude étalage, iets, dat vooral voor deze artikelen van groot belang is. Ook aan de achterzijde heeft een minder opvallende, doch zeker even belangrijke verandering plaats gevon den. De werkplaats is zowel wat op pervlakte als wat outillage betreft, dubbel zo groot geworden. Mocht U toch enige tfld in de zaak moeten doorbrengen, dan hebt U door de glas in loodruitjes een aardig ge zicht door de Langestraat. Zondag 4 Mei 1947. ALKMAAR, geref. kerk, 10 uur, ds. Von Meijenfeldt; 5 uur dr. Polman. Oud-katholieke kerk (In de luth. kerk aan de Oudegracht-, half 9 dienst. (Ver beterde opgaaf). HEILOO, geref. kerk (in evang. ge bouw, Kerkelaan), half 9, ds. Von Meyenfeldt; 4 uur leesdienst. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk, 10 uur dr. Polman; half 5 ds. von Meijen feldt. SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 en 3 uur, leesdienst; Maandag 10 uur dankdienst. De naam is nietszeggend want hij kan het etiket voor een film van elk denkbaar genre zijn. Maar achter die naam verschuilt zich ditmaal een span nende detective story, zo een waarin grimmige speurders op zoek naar een moordenaar zich tussen een uitgezochte collectie verdachten bewe gen en het publiek zich in spanning afvraagt wie daarvan nu de werkelijke dader kan zijn. De spanning wordt verhoogd als blijkt, dat de vermoorde vrouw in werkelijkheid niet dood is er de man die haar zou hebben neer geschoten zich dus in de identiteit van het slachtoffer vergist heeft. We zullen er niet te veel van ver tellen om de spanning niet weg te ne men. Het is een story van de goede soort waarin de hoofdfiguren niet het minst de vrouw waarom alles zich afspeelt zich als knappe artisten doen kennen en het enige houvast dat de regisseur de toeschouwers heeft ge geven is het type dat zich bij de aan schouwing van de mogelijke daders het meest leent voor den man, die ten slotte het dodelijke schot gelost blijkt te heb ben. Een film waarin Gene Tiebot, Dana Andrews en Glifton Webb zeer ver dienstelijk spel geven. Vooraf o.a. een vrij waardeloos één- actertje en een alleraardigste Popeye- film. Russen met een Amerikaans accent, décors, haast tastbaar van bordpapier en verf, Kozakkenblouses en lange haarvlechten, boerendansen en bala- laikamuziek, de Sowjet-Unie „made in USA". Zo begint het, dit product, 4at Lewis Milestone in opdracht van Sam Gold- wyn vervaardigde en dat „North Star" heet, naar het dorpje, waarin en waar om zich de geschiedenis afspeelt. En toen de film een tien minuten gedraaid had, hadden wij er genoeg van en meenden, dat de rest wel van het zelfde laken een pak zou zijn. Maar ziet, een Stuka duikt neer op een dorpje, mi trailleurkogels zwiepen door de straten en dwars door de strooien daken, Duitse pantserwagens brullen en dan wordt het Yankee-accent niet meer ge hoord, dan zijn de Russen en Russin nen geen verklede Anne Baxter en Dana Andrews meer, dan wordt dit een oorlogsfilm, de zoveelste, maareen aanklacht tegen het Nazidom, van de zelfde kracht als de „Regenboog" of de Rode aarde". Zó rauw, zó suggestief, dat de bezwa ren, die wij eerst voelden en die voor waar gróte bezwaren zijn, op de ach tergrond werden gedrongen, vanwaar zij zich nog maar flauw lieten gelden. Milestone is erin geslaagd, een film te maken, met Baxter en Andrews in de hoofdrollen, die men kan accepte ren, om de les, die eruit valt te leren en die thans, twee jaar na de bevrij ding, in deze week van herdenken, nog steeds dezelfde is: „Dat nóóit meer. Hetgeen niet wegneemt, dat een Eisenstein of een Pudovkin dit onder werp anders zouden hebben aange pakt. Als in het Harmonie-Theater het vot rprogramma is afgedraaid verande ren de toeschouwers plotseling in kin deren, voor wier ogen een even boeiend als fantastisch platenboek wordt open geslagen. Het is het bekende „Jungle Book" van Rudyard Kipling, dat in techni-color werd verfilmd door de gebroeders Korda en waarin niemand minder dan 'e jonge Sabu de hoofdrol vertolkt. Deze Sabu is in korte tijd zeer populair geworden, vooral door zijn spel in „De dief van Bagdad". Het bekende verhaal van den jon gen, die door een wolvenmoeder wordt opgevoed, wordt uitgebeeld op een wijze, die ons opnieuw in het sprookje doet geloven. Bovendien krijgt men een blik in het leven der dieren en een rijkdom aan natuuropnamen die het alleen al dubbel en dwars waard maken, deze film te gaan zien! De Franse film „De zwarte diamant" behandelt een gegeven, dat zich sinds het begin van de filmindustrie in de warme belangstelling van alle filmpro ducenten mag verheugen: de liefde. Een onuitputtelijk onderwérp, dat in deze rolprent van vele zijden wordt belicht. De liefde van ouders tot kind, die van echtgenoot tot echtgenote, de jeugdliefde en de liefde van een man op leeftijd voor een jong meisje, de legale, de illegale, zelfs de gekochte liefde, alles komt in dit romantisch- tragische spel van harten te pas. Had Hollywood deze film gemaakt, het ware wellicht een onuitstaanbare draak geworden. De Fransen weten zulke verhalen altijd nog enigszins aannemelijk te maken, met het resul taat dat de liefhebber van dit soort zeer teleur gesteld wordt. ALKMAARSE EXPORTVEILING. Andijvie 64—71; spinazie 14—26; postelein 6365; rabarber 824; prei 11—30; witlof 8—28; radijs 7—12; sel derie 69; selie 38; sla 416. Noordermarktbond. 3 Mei. 900 kg uien 13, Idem grove 18 en idem drielingen 7,60: 1100 kg peen II 7,40 en III 6,40; 3800 kg bieten I 8, II 5,70 en III 4,40; 1000 kg witlof 16188 en II 11—13,50. LangedJJker Groentencentrale. 3 Mei 6000 kg rode kool 19,50; 2700 kg gele kcol 17,50; 1450 kg uien 16; 2600 kg bieten I 8—8,90 en n 5,70; 7500 kg peen II 7,40. Ill 6,40—7,10 en IV 5,60; 5200 kg witlof I 5,10—17,90 en n 3,20—9,20; 530 kg prei I 16 en II 2. De directeur van de Provinciale Ge zondheidsdienst voor Dieren in Noord- Holland schrijft ons: In de Cinema Americain zal Zater dag 10 Mei a.s., n.m.. 2 uur, de film „De Bonte moet eruit!" gedraaid wor den. Het is een propaganda-film voor de rundertuberculose-bestrijding waar in 't grote gevaar wordt getoond het welk de rundertuberculose voor den mens, en het kind in het bijzonder, vormt. Het zoontje van den veehouder Evers wordt besmet door het drinken van het rundertuberkelbacillen be smette melk. Evers was nooit te bewe gen geweest om zijn vee op tubercu lose te laten onderzoeken maar na het tragisch verloop van de ziekte van zijn jongen wordt hij bekeerd en aan het slot van de film zien wij dat de Bonte, de koe met de tuberculose- melk, uit de stal wordt verwijderd en naar de slachtbank wordt geleid, zij het, hélaas te laat! Het geheel is een pleidooi voor een algemene rundertuberculose bestrij ding in het belang van de veehou ders in het bijzonder en de volksge zondheid in het algemeen. Voor ver dere bijzonderheden zie men de des betreffende advertentie. GEDENKSTEEN VOOR GEVALLENEN. Dezer dagen is aan het gebouw der geref. kerk een gedenksteen aange bracht (in de muur aan de zijde van het Kweerenpad) ter gedachtenis aan de leden der kerk, die tijdens de be zetting en de oorlog gevallen zijn. De steen (zandsteen van 103 bij 740 cm) is vervaardigd door de fa. Mizee Zoon alhier en draagt de volgende inscrip tie: „In de strijd voor geloof en vrijheid tegen den Duitser stierven de helden dood onze broeders: Jacob Wagenaar, 40 jaar, Pieter Wagenaar, 33 jaar, Jan Walter, 33 jaar, ondergrondse strijders; Corn. A. v. d. Vaart, 23 jaar, matroos K. M.; en vielen door terreur onze broeders: Arie Frans, 33 jaar, Corn, ter Horst, 25 jaar. Vergeet niet de dingen, die Uwe ogen gezien hebben; en gij zult ze aan Uwe kinderen en kinds kinderen bekend maken. Deut. 4 9." Daar enkele nabestaanden van deze gevallenen bezwaar hadden gemaakt tegen het plan om de steen te onthul len in een samenkomst op de herden kingsdag (heden 3 Mei), omdat dan pijnlijke wonden opnieuw zouden wor den opengereten, werd afgezien van een plechtige onthulling. JUBILEA BOUWBEDRIJF RINGERS. Van de zijde van het personeel ont vingen wij de volgende mededeling: De 21ste Mei a.s. zal in het Bouw bedrijf van de Fa. F. H. Ringers en Zoon te Alkmaar herdacht worden, dat J. van Heerden, bedrijfsleider, 50 jaren; H. Zaadnoordijk, timmerman, 46 jaren; W. Bijl, uitvoerder, 45 jaren en H. Ulrich, timmerman-voorman, 30 jaren in dat bedrijf werkzaam zijn. Tevens wil het personeel die dag aan hun patroon, den heer F. H. Ringers, een- geschenk aanbieden ter herden king van het 100-jarig bestaan van het Architecten- en Bouwbureau Fa. F. H. Ringers en Zoon, hetwelk plaats had op 3 Februari 1944, maar waar voor toen door bezettingsomstandighe den de gelegenheid en lust ontbrak. Bovengenoemde herdenkingen zul len plaats vinden op 21 Mei a.s. in de schouwburg ,,'t Gulden Vlies" aan de Koorstraat te Alkmaar, alwaar van 45.30 uur gelegenheid zal zijn de ju bilarissen te complimenteren. Het Amst. Bijzonder Gerechtshof wees gisteren de volgende vonnissen. De 24- jarige J. A. Eriks uit Bergen, die als instructeur bij de SS gedurende vijf jaar zeer actief heeft deelgenomen aan de strijd tegen onze bondgenoten werd tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Bovendien werd hij uit alle po litieke rechten ontzet. Fr. Nijman, 23 jaar, uit Alkmaar, die in April 1943 dienst nam bij de Waffen Sfc hoorde zich veroordelen tot 1 jaar waarvan 8 maanden voc-waardelijk en met aftrek van 3 maanden. De Alkmaarder C. K. Dogger, die 3 September 1943 een aantal onderdui kers deed pakken, werd deswegen veroordeeld tot 6 jaar, eveneens met ontzetting uit de beide kiesrechten. Den S9-jarigen A. P. Moeyens, los arbeider uit Alkmaar, was ten las te gelegd, dat hjj In Juli 1944 aan zekeren Kuiper, werkzaam op het Gewestelijk Arbeidsbureau, een schrijven van den ondergedoken wachtmeester van de Marechaussee C. Hofing heeft afgegeven, in de verwachting, dat dit schrijven doorgezonden zou worden aan de Slcherheitsdienst. Deze gebeurtenis heeft de dood van H. Koekoek ten gevolge gehad. Als eerste getuige werd wacht meester Hofing gehoord, die mede deelde, dat hij was ondergedoken in Friesland en aan het privé-adres van Koekoek een brief gestuurd had, waarin hij hem verzocht aan den agent van politie R. Wiersma te vragen 'n uniformjas op te zenden. Deze Wiersma, als getuige ge hoord, deelde mede, dat hjj in de nacht van 3 op 4 Juli 1944 gearres teerd werd door leden van de huip- landwacht en het A.K.D., omdat hU er van verdacht werd zitting te heb ben in een complot van onderduikers. Dit was gebleken uit een brief, die hun in handen was gevallen. Hij was tegelijk met Koekoek, op wien ook illegale blaadjes waren gevonden, naar Amsterdam overgebracht. Het verhoor. Uit het verhoor bleek, dat verd. ln zijn bus een verkeerd geadresseerde brief vond, gericht aan Koekoek, die naast hem woonde. Pres.: „En waar haalde U de bru taliteit vandaan, om een aan Koe koek geadresseerde brief open te ma ken?" Verdachte: „Dat is mijn fout ge weest." Verdachte, die N.S.B.-er was en in die tijd zonder werk was, ging naar het G.A.B. en sprak daar met aen portier Kuiper, een berucht persoon in Alkmaar, over de brief. Kuiper had toen om de brief gevraagd, met het bekende gevolg. Een andere getuige, een oud-illega le werker J. H. Cevat, verklaarde, dat hij verdachte aangetroffen had in de trein nabij Abcoude. Daar had hQ toen in samenwerking met andere S.D.-mensen in burger persoonsbewij zen gecontroleerd, terwijl C. hem eer der wel had zien lopen in uniform van de Wach- und Schutzdienst. Dit bestreed Moeyens, hij herin nerde zich daar niets van en had al leen wachtdiensten voor deze dienst verricht. Zijn in het proces afgelegde verklaringen had hij onder pressie af gelegd. President: „Bent U nu met die brief naar Kuiper toe gegaan, om 'n goede beurt te maken? Zeg nu maar de waarheid." Verdachte blijft bij zijn verklaring, dat het initiatief, om de brief bij Kuiper te brengen, van dezen laatste is uitgegaan. De procureur-fiscaal noemde verd. een perfide, achterbakse figuur, van wien 't initiatief tot dit verraad uit ging. De procureur had eerst ge meend levenslang te vragen, wilde daar echter van afzien en vorderde 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. De verdediger, mr. Leesberg uit Alkmaar, wierp de vraag op, welke lezing van het geval nu juist was, die van Moeyens of die van Kuiper. Pleiter achtte het laatste het meest aannemlijk en meende, dat hier een vrijspraak zou moeten volgen van het eerste tenlastegelegde. President: „Waarom maakte U nu die brief open?" Verdachte: „Zuiver uit nieuwsgie righeid. Koekoek liep er altijd netjes bij en voerde eigenlijk niets uit." President: „Iedereen wist, dat in Juli 1944 de totale arbeidsinzet er was en dat alB van iemand bekend werd op het G.A.B., dat hij niet werkte, dit zijn vrijheidsberoving ten gevolge had!" Verdachte: „Ik heb er veel spijt van en als ik geweten had, dat het zo zou lopen, had ik het zeker niet ge daan." President: „Ja, als U geweten had, dat er nu twintig jaar gevangenis straf geëist werd, zou U het misschien wel niet hebben gedaan, maar dat U berouw heeft over wat U Koekoek aandeed, daar blijkt niet veel van!" Het Hof zal in deze zaak op 13 Mei a.s. ztjn oordeel uitspreken. De S2-jarige chauffeur-monteur M. Met uit Alkmaar, die in April 1941 in Amsterdam zich b{j het N.S.K.K. aansloot, kreeg er in Juni d.a.v. reeds genoeg van. Was 't daarbij gebleven, hy zou thans niet voor het Sijzonder Gerechtshof gestaan hebben. Maar in Augustus 1941 nam hij dienst by het Legioen Nederland, ging naar Prui sen, werd naar Kroatië gezonden en bevond zich omstreeks Kerstmis 1943 aan het Narva-front. Ter zitting verklaarde beschuldigde nooit iets anders dan monteursdien sten te hebben verricht. Een getuige décharge, nicht van verdachte, zette de omstandigheden uiteen, geen werk, alle moeite, die verdachte deed om werk te kry'gen zonder resultaat, die hem uiteindeiyk deze noodsprong deden maken. De procureur-fiscaal, mr. Keune, wilde rekening houden met de zwakke weerstand van dezen verdachte. Als echter rekening wordt gehouden met de huiselijke omstandigheden, kan wel een eind worden gemaakt aan deze berechting. Dat zou echter in stryd zyn met de bedreven daden. Want het is goed zich zo nu en dan eens te bezinnen op wat deze wapen dragers in samenwerking met nun Duitse vrienden voor leed over ons volk hebben gebracht. Hy requireerde 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het le ven. De verdediger wraakte de gevoe lens van wraak en repressie, die de procureur-fiscaal ten toon spreidde. Hiertegen kwam mr. Keune in hei geweer, die betoogde, dat om wille der preventie strenge straffen geëist moesten worden, waarby de motive ring er niet een van wraak is. Een goed vaderlander moet geen verkeer de dingen meer doen. De 36-jarige stoker J. Wqkstra te Alkmaar kreeg al vroeg in 1940 een oproep van het G.A.B. om te gaan werken in Duitsland. Hy wist zich daar eerst aan te onttrekken tot half 1942. Nadat hy toen aan het G.A.W. te werk was gesteld, waar het hem niet beviel, wist hy weer naar Neder land te komen, werkte een poosje voor aannemers, die voor de Duitsers werk verrichtten. In Januari 1948 nam hy dienst by de Waffen-S.S. en werd te Vught belast met de bewa king van gevangenen. Hy kreeg moeiiykhpden met de Duitsers, door wie hy ook gestraft is. Hy werd naar Sennheim gezonden en moest aan het front Russische krygsgevangenen overbrengen. President: „Ze wisten zeker, dat Je al ervaring op dat gebied had." De procureur-fiscaal vroeg naar de reden. Door verdachte werd hiervoor op gegeven, dat hy verraden was, ornaat hy ondergedoken joden had gehuis vest. Toen een huiszoeking gedaan werd, waren de Joden reeds weg, maar bang voor de gevolgen voor vrouw en kind had verdachte zich toen gemeld by de S.S. Proc.-fiscaal: „Dat van die Joden hebt U niet aan de P.R.A. verteld, nietwaar? Dat horen we nu pas voor het eerst." Mr. Keune eiste twaalf jaar ge vangenisstraf met aftrek en levens lange ontzetting uit de rechten. De verdediger riep de uiterste cle mentie in. Het Hof doet hierin op 13 Mei a.s. uitspraak. De 36-jarige H. R. Rumer uit Alk maar, die midden 1941 tot de N.S.B. toetrad, werd al spoedig groepsorga nisator. President: „U hebt dus wel een geweldige rol gespeeld?" Verdachte: „Neen, maar ik heb wel gecolporteerd, dat kan ik niet ontken nen." In April 1942 kwam verdachte btf de Waffen-S.S. Hij durfde zich daar aan niet te onttrekken, omdat hy zich bedreigd voelde door Duitse militaire strafmaatregelen. Na veertien dagen werd hij sanit&ter bij 't Roode Kruis, deed tot November 1944 als zodanig dienst te Sennheim, later in Gratz en Stettin. De procureur-fiscaal requireerde 1" jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting voor het leven, omdat hd tegen de bondgenoten van ons lanA waartoe ook de Russen behoorden, positie had gekozen. De verdediger vroeg een lichte!* straf. Het Hof doet op 13 Mei uitsprak öndertzouwd: PIET RAVEN en NEL VERFAILLE Huwelijksvoltrekking Vrijdag 9 M Soerabaja (Ned.-Indië). Alkmaar, Boterbloemstraat 17. Rectificatie. Heden is van on: heengegaan onze lievi Man, Vader, Behuwd- Pleeg-, Groot- en Over grootvader. de Heer JAN STROOKER, in de ouderdom var ruim 79 jaar. Wed. B. STROOKER- MODDEF St. Pancras, T. MADDEROM— STROOKEF K. MADDEROM Hoogwoud, E. MODDER—IVANGI A MODDER Klein- en achter kleinkinderen. Alkmaar, 1 Mei 1947. Huize Westerlicht. De teraardebestelling zal plaats hebben te Heiloo Dinsdag 6 Mei op de Nieuwe Begraaf plaats. Rouwdienst i uur Herv kerk, Heiloi Aan allen, die blijk v belangstelling hebben g toond bij de herdenki: van ons 35-jarig huw lij*, onze oprechte dar TB. SPAAN L SPAAN- LEVEND Schoort, Mei 1947. Voor de vele bewrijzen v belangstelling, bij ons jarig huwelijk ontvange onze hartelijke dank. A KLOMP E. KLOMP- SLOOT! Alkmaar, Schermerweg 56. ARTS tot nadere aankondlgin Overige huisartsen nem waar. De ALKMAARSE HUI ARTSEN en SPECIALI TEN zullen 'Maandag 5 Met GEEN SPREEKUUR HOUDEN. OPROEPING. Allen, die iets verschi digd zijn aan, te vorder, hebben van of borgtoc ten onder zich hebben g tekend door Mej. ELISABETH KONING, gewoond hebben voorhe te Burgerbrug, laatste!: te Alkmaar, en aldaar 8 October 1946 overledi wordt verzocht daarvi vóór 18 Mei a.s. schrifi lijk opgave te doen a. Notaris Mr. C. J. I LANGE, Breedstraat Alkmaar. MEISJE, 22 b. z. a. om de i mermaanden in Restai of iets derg. te helpen. Mej. STEENBERGEi Wagenweg 20, Haarlen Op 1 Juni a.s. beginn. de cursussen voor KRAAMVERZORGSTEï van da Vereniging vo Gezinsverpleging te Al maar. In het studieja wordt ook vergoeding g geven. Inlichtingen en solliclt ties bij Zr, W. A. Harin huizen, Kennemertstraa Weg 91 te Alkmaar. FLINK MEISJE gevraagd voor daj i nacht in klein gezin, hu voor ruw werk iede dag aanwezig, hoog loo Mevr. DE HAAS, Dw ressestraat 82, Amste dam, telefoon 23702. Hier heb je nu een kans om goed te verdie nen en tegelijk •en nuttig vak_ t* leeren i! t Prima K/7/7/VM^ kunnen steeds geplaatst worden

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2