Huisvestingsperikele'i in Berger Raad Een toneelbesluit dat pakte Brillant spel van het Residentie-Toneel „Als ik wilde van Geraldy Viruly sprak in Groot-Schermer Koedijk Egmond aan Zee. Predikbeurten Langedijk Heiloo. ■.De bioscopen. HARMONIE THEATER Jericho" CINEMA AMERICAIN „Land zonder Leven" A.B.T. „V is Victorie" VICTORIA THEATER „De Vreemdeling" Een bivakkeer-verbod Algem. Jaarvergadering Centrale Veilingvereniging „Warmenhuizen en Omstreken" i 'Als besluit van het abonnements- selzoen (4e voorstelling Covoto) voer de gisteravond in het Gulden Vlies 't Residentie-toneel op het fijne en be koorlijke spel van Paul Géraldy: Als lk wildeEn de geheel gevulde saai heeft van het stuk en van het buitengewone spel op bijzondere wij ze genoten. Het was inderdaad een ,,slot, dat pakte". Germaine en Philippe zijn al meer Ban tien jaar zeer gelukkig getrouwd Als de vriend van Berthier bij hen buiten logeert, komt plotseling Mar cello, een vriendin van Germaine op bezoek. Zij vertelt deze laatste hoe zij weer een nieuwe verovering heeft ge maakt. Zij schijnt steeds direct de aandacht der mannen te trekken, waar zfl ook komt. Waar het in zit, weet zij niet. Zij doet het niet met op zet. Dat Germaine ook zo iets in zich heeft betwijfelt zij sterk. Germaine is daarover verbaasd en enigszins ge- piqueerd. Zou zij geen veroveringen kunnen maken? Als ik wilde zegt zfl. En daarmee is het motief geboren. Zij ondervraagt eerst haar echtgenoot Philippe. Of hij haar vóór hij haar te huwelijk vroeg aantrek kelijk vond, of zij hem bekoord heeft, of hij haar begeerde? Maar Philippe, die niets van dat alles begrijpt, geeft haar niet het antwoord, dat haar be vredigen kan. En dan komen de con flicten en experimenten. Van Ger maine met Panon, André en René, van Marcelle met André en ten slot te tussen Germaine en Philippe. Maar als na een mooie scène Germaine er in slaagt haar man te overtuigen (het was geheel haar leven als vrouw, dat op het spel stond) keert het zui vere geluk weer in het leven der bei de echtgenoten terug. Wat het spel betreft, is de voor stelling, zonder aan het zeer goede spel der overigen iets af te doen, een triomf geworden voor Ida Wasser man, de Belgische actrice, die thans bfl het Residentie-Toneel een eerste plaats inneemt. Na haar mooie spel in de" eerste acte steeg dat spel in de tweede acte tot een verrukkelijke hoogte. Het was Vol fflne schakerin gen, nu eens blij veroverend, dan weer teleurgesteld, maar steeds vol char me. Wij noemen b.v. de slotscène van I, het toneel tussen Germaine en An dré. En dan de grote scène in de der de acte met Philippe! Comedie van bijzonder gehalte, mede door het te genspel van Paul Steenbergen, die als Philippe we.er uitstekend was. Geno ten heeft men ook van het vlotte spel. van Jan Retel, die de rol van André 'n zo juiste plaats in het stuk gaf. Enny Meunier 'was als Marcelle heel aardig, maar toch had deze rol sterker kun nen zfln. Jack Gimberg typeerde geestig de dwaze neef René, terwijl Eric van Ingen en Marja van Ber gen als Panon en Louise zeer goed in het milieu pasten. Het toneel zag er zeer verzorgd uit. In de eerste acte werd er soms te zacht gesproken wat voor de bezoekers achter in de zaal Zeer velen waren aanwezig in de zaal van H. H. v. Truijen om te luiste ren naar den heer Viruly, die ten be hoeve van de kerkrestauratie te Groot-Schermer een lezing hield. Na dat de voorganger, de heer Albertz, een kort openingswoord gesproken had, begon Viruly te vertellen over zijn werk bij de K.L.M. Op buitengewoon gezellige en boeiende wijze vertelde spreker welke vliegtuigen momenteel door het luchtruim gaan. Met grote waardering sprak Viruly over de tech nici op Schiphol, die onder de moei lijkste omstandigheden, vooral in de Voorbije strenge winter, hadden ge werkt. In de oorlog week de heer Viruly via Zweden uit naar Londen. De eerste „Hollandse vriend" die hij daar ont moette blee achteraf een Duitse spion te zijn. Vandaar ging hij naar Canada en vloog enige jaren van daar naar Freswick (Schotland) waar ook steeds oorlogsmachines aankwamen. Spreker las ook nog een gedeelte voor uit één van zijn boeken. In de pauze werde - een taart en een van Viruly's boeken, n.l. „Het Logboek" verloot. Na de pauze vertelde Viruly nog een en ander over z'n vluchten van Lissabon naar Engeland, de enige dienst, die de K.L.M. tijdens de oorlog heeft kunnen onderhouden. Ondanks de grote risico's, was, zo verleide spre ker, van de 1600 vluchten, slechts één vliegtuig neergeschoten. Kostelijk was ook de vertelling over de zuurstofproef in Canada. Ten slotte stelde spreker nog gele genheid tot vragen open waarvan druk gebruik werd gemaakt. De heer Albertz sprak namens allen toen hij den heer Viruly hartelijk dankte voor deze prachtige en interes sante avond. WEER EEN VOORGANGER De vacature van voorganger der Herv Gemeente, die voor al zovele jaren be staat, zal eindelijk weer vervuld worden De heer A. Slager, voorganger der Vrijz Hervormden te N -Amsterdam en Klazie- naveen (Dr.) heeft de toezegging om een aanneming naar onze gemeente aange nomen, mits de pastorie kan worden op geknapt. EEN NIEUWE KERK? Naar wij vernemen zullen pogingen v/orden gedaan om de Zwitserse nood kerk, een houten gebouw, waaraan ook een constistorie is verbonden, welk ge bouw straks in Wierlngenwerf vrij komt nau Koedijk overgebracht te krijgen. minder prettig was. Maar in de vol gende acten was het veel beter. De aanwezigen hebben hun grote voldoening over stuk en spel zeer duidelijk getoond door een daverend applaus na elk der bedrijven, in 't bijzonder na het tweede en aan het slot. Een toneelavond, die een bijzondere aantekening verdient, ook voor de re gisseuse, Bets RanucciBeckmann. G. OUDERAVOND. In het verenigingsgebduw werd Donderdagavond een zeer geslaagde ouderavond van de openbare school gehouden. Na het openingswoord van den heer Gorter hield de heer Cuypers een in teressante lezing over de jeugd en haar spel. Op boeiende wijze wees de spreker op hetgeen het spel van de jeugd ons kan leren en besprak hij de verschillende theoriën, zoals de ont spanningstheorie, de ontladingstheorie en de zuiveringstheorie. Een dankbaar applaus beloonde zijn leerzaam betoog. De heer Gorter besprak de belangen der school. Noodzakelijk is de aan bouw van een gymnastieklokaal en van een 7de leslokaal, nu de school, die ruim 260 leerlingen telt, recht heeft op een 7de leerkracht, die inmid dels ook is benoemd. In de pauze kregen de ouders gele genheid met de onderwijzers te spre ken, terwijl de heer Gorter mededeel de, dat binnenkort de ouders in de gelegenheid zullen worden gesteld de school te bezoeken om te zien wat de kinderen presteren en hun belangen met het personeel te bespreken. Na de pauze voerden de kinderen onder leiding van mej. Jansen een toneelstukje op „De geleende koeke- pan", dat zeer in de smaak viel en buitengewoon goed gespeeld werd. Als leden van de Oudercommissie werden gekozen de dames Dekker en Spit en de heren J. van der Schinkel, A. Bas, J. Bosman, C. Wijn en Th. de Graaff. Wethouder De Graaff sprak een slotwoord, waarin hij van de belang stelling van het gemeentebestuur deed blijken. De bouw van een gvrrmastiek- lokaal en een 7de leslokaal is nog niet mogelijk, maar zal zeker direct plaats hebben als de mogelijkheid zich voor doet. Naast de schoolartsendienst streeft het gemeentebestuur naar spoe dige invoering van tandheelkundige verzorging, die zeer urgent geacht wordt. Staande de vergadering gaven vrij wel alle aanwezigen zich op als lid lid van Volksonderwijs, dat. zoals de heer Gorter had uiteengezet, de belan gen der openbare school, als de school voor allen, verdedigt. VOOR ZONDAG 11 MEI 1947. ALKMAAR. Geref. kerk, 10 uur, dr. Polman; 5 uur, ds. Von Meijenfeldt. Luth. kerk (aan de Oudegracht), 10 uur, ds. H. C. Zwahler van Arnhem, voor het Ned. Luth. Gen. (Verbeterde opgave. Rem. geref gem., geen dienst wegens kerkschoonmaak. Doopsgcz. kerk, 10 uur, ds. v. d. Sluis. (Collecte bouwfonds) Collecte ereschuld en dankbaarheid. HEILOO, geref. kerk, in gebouw Evangelisatie Kerkelaan, half 9 en 4 uur, dr. Polman. Collecte ereschuld en dankbaarheid. EGMOND AAN ZEE, geref. kerk, 10 uur, ds. Von Meijenfeldt; half 5 lezen. Collecte ereschuld en dankbaarheid. SCHERMERHORN, geref. kerk, 10 ds. Visser (voorb. H. Avondmaal). BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jozef J. G., z. van C. de Boer en C. M. Kramer. Stientje, d. van H. Elzinga en A. Vreeker. Maar- tje H., d. van J. P. Schoon en J. Olie. Petrus J., z. van D. Hauwert en A. M. Brink. Janny, d. van J. Engel en A Hoofd. Petrus, z. van P. Put en E M. Zut. Ondertrouwd: Gerardus A. Phi- lipsen te Anna Paulowna en Maria C. Brink. Klaas Kos en Aafje Blaauw- boer. Johannes Goudsblom en Eliza beth M. L ring te Velsen. Cornelis Komen en Jacoba Blok. Getrouwd: H. Mevissen te Geleen en E..W. Hart. J. Hart en J. H. van Veen te Sint Maarten. P. C. Nicolai te 's-Gravenhage en G. van Rijn. C. Berkhout en M. Kroon. Overleden: Janna M. de Ruijter. 10 jaar. Jan G. Janssen, 16 jaar. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Simon P., z. van P. J. Vader en J. D. Morsch, Dick, z. van J. A. Veenis en J. Vermie. Dirk M., z. van C. Bakker en M. Stoop. Joan na M. M., d. van J. J. Haker en B. Krist. Joannes M. L. M., z. van F. M. Raeven en E. Dee. Hendricus G., z van H. J. Muhren en D. Arends. Marijtje G., d. van D. Ooms en G. Kolk. Willem J., z. van W. J. Hoed jes en C. J. H. Sieu vers. Ondertrouwd: Bernardus E. A. Kühne te Alkmaar en Maria R. J. Steenvoorden. Andreas C. de Graaf te Amsterdam en Maria Kuijper. Getrouwd: Klaas Tip en Alida de Moor. Overleden: Ai.tonie van de Stadt, z van N. J. van de stadt, 13 jaar. De Franse verzetsfilm „Jericho" is met eenvoudige middelen gemaakt.de handeling speelt zich slechts op enkele plaatsen af, het verhaal is eenvoudig en ook de opname-techniek vertoont geen bijzonder lumineuze invallen. Eenvoud is echter vaak het kenmerk van het ware. Nergens behoeft men zich bij het aanzien van deze rolprent te ergeren aan onwaarheden, als pathos of onnatuurlijke situaties, gebreken die reeds menige verzetsfilm in waarde deden dalen. De SS-ers hadden inderdaad kinder gezichten, alle Duitsers waren geen beesten en omgekeerd alle verzetslie den geen held n. Ook enkele diepere oorzaken van de Duitse nederlaag: ijdelheid en, ondanks grote hardheid, gebrek aan consequen tie, werden fijntjes even aangeduid. De beweegredenen die de illegalen leid den bij hun strijd tegen de onderdruk kers, werden kort en bondig samen gevat in het gezegde van een gijzelaar: „Omdat ik geleerd heb voor tafel mijn handen te wassen!" De grootste verdienste Van deze film is echter, dat zij, ondanks de vele gewelddaden, die wij te zien krij gen, ons steeds laat voelen, dat het hier een strijd was tussen twee geeste lijke werelden: De innerlijk holle, schijnbaar homogene Duitse kadaver discipline tegen de langzaam ontwa kende, consequente „civil courage" der Franse burgers. Wie dit F mse filmwerk aandachtig volgt zal menig lesje in democratie mee naar huis kunnen nemen. In deze tijd geen overbodige luxe. Australië, het land waarvan, door taaie volhardendheid en onverzettelijke wilskracht van de eerste kolonisten een mogendheid is gemaakt, die in de wereldvoedselvoorziening wel één van de eerste plaatsen inneemt, is niet aan de verschrikkelijkheden van de laatste wereldbrand ontkomen. Deze volhardenheid en wilskracht is de beste erfenis die het tegenwoordige geslacht is nagelaten, want alleen hier door is het mogelijk geworden bij de inval van de Jappen, "de grote kudden vee in een maandenlange tocht te lei den over de 'oneindig grote vlakten, door bossen, over heuvels en berg ketens buiten het bereik der, naar alles wat waardvol is, grijpende gele han den. Volhardenheid en wilskracht ligt in het „niets zullen ze van mij krijgen, de Jappen" uit de mond van de eenvou dige Australische boer, die zijn hele hebben en houden in brand steekt om het de invallers te ontnemen. Prachtig is de sfeer van de grootste, zuivere natuur in deze film getroffen, zo, dat men zich zou wensen daar te zijn. Jammer dat de regisseur in deze do cumentaire film, ter wille van de smaak van het publiek, een nietszeggende liefdeshistorie heeft gevlochten, en zo de waarde van de rolprent heeft ge schaad. Van het politiek-, wereld- en sport gebeuren wordt men in een interessant voorprogramma op de hoogte gebracht. Een zekere heer Potts wordt ver wisseld met een Duitse spion en komt, door medewerking van de ge heime dienst, in Duitsland terecht, waar hij voor die dienst zal gaan wer ken. De heer Potts komt in de meest ingewikkelde situaties, waarbij een drietal studenten, die hij les moet geven in spionnagewerk, hem dapper helpen. De dwaasheid culmineert in een vliegtocht naar Engeland, waar bij men zijn hart vasthoudt, maar na tuurlek loopt alles goed af. Behalve een sporadisch werkelijk geestig mo ment, is de rest van het gooi- en smijtfilm-genre en de enige verdien ste, die wij konden ontdekken, was, dat het Duitsland van Hitler in deze film flink bespottelijk wordt gemaakt Mag men tegenwoordig in het A.B.T. roken? Het zag er tenminste blauw! Is Hitier dood of levend, is zijn lijk in de vlammen opgegaan of is hij op een onderzeeboot ontsnapt en speelt hij nu de rol van een vergeten burger in een Zuid-Amerikaanse staat? Het is een vraag, die ongetwijfeld door de filmmagnaten beantwoord zal worden en dan natuurlijk met bevesti ging van de laatstgenoemde veronder stelling. Een 'film als die wordt als het ware reeds aangekondigd in een opname als „De Vreemdeling", welke thans in het Victoria Theater draait. Er is in een klein Amerikaans stadje, een professor, die plotseling opdook en zich in de beste kringen drong Een vreemdeling, die de dochter van den hoogsten rechter trouwt, maar wiens ongunstig uiterlijk de toeschouwers reeds dadelijk doet vermoeden, dat hij een misdadiger is. Dat is hij, want hij is een ontsnapte Nazi, commandant van een bekend concentratiekamp. Een losgelaten me degevangene brengt de geallieerde re cherche op zijn spoor. Hij vermoordt dezen man, begraaft hem in het bos en tekent daarmede zijn eigen doodvon nis. Hoe dit geschiedt, we/ke vrouw daar bij een grote rol speelt en hoe een beeld van de torenklok in het Ameri kaanse dorpje Harder ten slotte het vonnis voltrekt, men ga het eens bekij- De Raad kwam Vrijdagmiddag en -avond in openbare zitting bijeen on der voorzitterschap van burgemeester dr. Huygens. Ingekomen waren een drietal ver zoeken om vergoeding van reiskos ten ingevolge art. 13 der L.O.-wet. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloot de Raad het ver zoek van mevr. ZwaanColpa in te willigen tot wederopzegging, dat van D. Vlaar voor de maanden October tot en met Maart en afwijzend te be schikken op het verzoek van P. J. Stekelbos. Speelautomaten. De Raad ging accoord met het voor stel van B. en W. om van speelauto maten of soortgelijke apparaten een vermakelijkheidsbelasting te heffen van 75.per jaar of gedeelte van een jaar. Btv&kkeerverbod. Om te allen tijde te kunnen optre den tegen ongewenste toestanden bij overnachten in boerderijen, stallen, schuren e.d. stelden B. en W. een al gemeen verbod voor. Onder nader door hen vast te stellen voorwaarden kunnen B. en W. ontheffing verle nen. De Raad kon zich hiermee ver enigen. Interpellatie huisvesting. De heer J. Broersma kreeg hierna gelegenheid B. en W. een drietal vra gen te stellen over de huisvesting. Spr. begon zijn Uitvoerige toelich ting met de mededeling, dat het z.i. gewenst was, in de raadsvergadering de stem van het volk te laten horen Met velen achtte hij het optreden van de huisvestingscommissie niet bevredigend. Spr. wees op de op 1 April plaats gehad hebbende gedwon gen verhuizingen van Eikenlaan 14 naar Breelaan 66, van Breelaan 66 naar Eikenlaan 14a en van Eiken laan 14a naar Eikenlaan 14. Dit stui vertjewisselen was niet geschied met instemming van de betrokkenen Verder maakte het volgens spr. geen prettige indruk, als leden van de com missie met klein gezin een geheel vrijstaande, ruime woning in beslag nemen. Het was den vragensteller duister, waarom burgers met de ster ke arm uit hun woning werden ver dreven, zonder dat er practisch iets anders mee werd bereikt dan dat de betrokkenen grote last werd bezorgd. Spr. stelde B. en W. ten slotte deze drie vragen: 1. Kunnen B. en W. de Raad me dedelen of er met deze gedwongen verhuizingen woonruimte is vrijgeko men in die zin, dat meerdere gezin nen onder dak kunnen worden ge bracht dan voorheen het geval was? 2. Indien dit niet het geval is, kun nen B. en W. dan mededelen, welk ander belang met het nog al gefor ceerd optreden i in deze werd ge diend 3. Zo het gemeente- of algemeen belang, dat hier werd voorgestaan, van problematische aard is, kunnen B. en W. de Raad dan toezeggen, dat in het vervolg in soortgelijke geval len méér rekening met de belangen der betrokken bewoners, al dan niet eigenaren, zal worden gehouden, dan hier het geval is geweest? ken met de zekerheid, dat deze zeer suggestieve en zeer spannende film een bezoek ten volle waard is. Edward G. Robinson is in deze op namen in alle opzichten het lugubere type, dat de regisseur heeft willen uit beelden. Vooraf o.a. zeer fraaie opnamen van land en volk van het gelukkige eiland Bali. Vele voorstellen inbespreking gebracht - De heer L, Doekes tot erelid benoemd Op Donderdagmiddag kwamen in de kolfbaan van den heer Slikker de afgevaardigden van alle bfl de Cen trale Veilingvereniging „Warmenhui zen en Omstreken" aangesloten ver enigingen in algemene vergadering bijeen. De voorzitter, de heer W. Dekker, heette inzonderheid welkom de heren H. Nolet, burgemeester van Warmen huizen en Harenkarspel, J. Ootjers, secretaris der prov. comm. uit de veilingen in N.-Holland, S. de Boer, voorzitter der Langedijker Groenten- centra, J. Kliffen, voorzitter van ae Noorder Marktbond en het erelid de heer A. Nottelman. Hij deelt mede, dat mevr. KlantDe Moor op haar verzoek eervol ontslag is verleend als betaalmeesteres en vervangen is door den heer Jac. Smit. Hij rele veerde de gang van zaken in de tuinbouw en noemde nachtvorst, aard- vlooien en de koolmot als oorzaken, die de oogst in 1946 bedreigden, doch v.n.l. de regen bracht uitkomst en de teelt viel ten slotte mee. De geldelijke uitkomst kon goed ge noemd worden. Wel hadden de maat regelen ten opzichte der groentenprij- zen ontstemming en protest gewekt, doch de minister stond beslist afwij zend tegenover vrijwel ieder voorstei. Ook de heffing van 1% van de op brengst der aangevoerde producten, welke heffing op 1 April J.l. was in gegaan, werd als noodzakelijk voor da bekostiging van reclame en deelname aan tentoonstellingen voorgesteld. De voorzitter deelde mede, dat met ingang van de volgende week iedere Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag veiling zou worden gehouden en dat de heer Elders, burgemeester van Bovenkarspel, was gevraagd om het onderwerp: „Coöperatieve afzet onzer producten" in te leiden. De rekening over 1946 werd goed gekeurd, nadat de heer F. J. Mink namens de commissie tot nazien hier van had medegedeeld, dat alles in goede orde was aangetroffen. Ook de begroting voor het nieuwe seizoen werd goedgekeurd. Het jaarverslag. De secretaris bracht hierna het jaarverslag uit over 1946. O.a. werd medegedeeld, dat op de 267 veiling- dagen een omzet van 2.500.000.— was bereikt. Dit werd ook nodig ge oordeeld ter compensatie van de ver hoogde bedrflfsuitgaven. Ook het uittreden uit het Centraal bestuur van den heer L. Doekes uit Dirkshorn omdat de vereniging „Samenwerking", door overgang van een zeer groot gedeelte der leden naar de afd. der L.T.B. was opgehe ven *werd gememoreerd. De ijver en plichtsbetrachting var. mevr. Klant werden geroemd. Voorstellen. Allereerst was er een voorstel van het Centr. Bestuur om art. 11 der statuten te wijzigen in die zin, dat iedere aangesloten vereniging als tot nog toe 2 leden in het C.B. benoemt, doch dat deze bestuursleden gezamen lijk evenveel stemmen uitbrengen als de hun afgevaardigde verenigingen leden tellen. Dit laatste In afwijking van voorheen, toen ieder lid van het C.B. één stem uitbracht en dus de grote en de kleine verenigingen even veel stemmen uitbrachten. Dit voorstel werd aanvaard. De afd. L.T.B. Warmenhuizen stel de voor om de veiling op de beide R.K. Zondagen, vallende op 15 Aug en 1 Nov., stop te zetten. Men achtte de aanvoer op deze beide dagen van zo weinig betekenis, dat sluiting geen hinder zou veroor zaken. Het prae-advies van het C.B. luid de, dat met de datum 1 Nov. men zien kon verenigen, doch dat, indien op 15 Aug. veilen gewenst zou worden ge acht, b.v. bij optreden van de aard- appelziekt de veiling niet zou wor den stopgezet. „De Noord" meende, dat men aan de veiling deze dingen niet móest binnenhalen. Men weet wel waar men begint, maar niet waar het einde kan zfln, jeide de heer Mink. Spr. gunde de R.K. hunne Zondagviering, doch een andere oplossing zou wei moge lijk zijn, b.v. invallen door niet-R.K Principiële protestanten zien niet graag, dat zoiets bij de veiling wordt ingevoerd. Zonder stemming wordt dit voor stel aanvaard. Een voorstel van het C.B. om voor taan bij eventuele winst geen deej meer aan de leden uit te keren, doch voor ieder lid afzonderlijk een leden rekening aan te leggen, werd aange nomen, nadat was medegedeeld, dat het bedoeling is om bij opheffing van het bedrijf of bij overlijden van den rekeninghouder, het bedrag aan de rechthebbende uit te keren. Het geld blijft steeds ter beschikking van het C.B. Aangenomen werd een voorstel van de afd. L.T.B. Warmenhuizen, dat bij niet-loning van ter veiling aangevoer de producten, op dezelfde dag tot 1000 kg. per dag 5.per dag overleg- geld moest worden betaald en vooi partijen boven de 1000 kg. ook ƒ5.— per dag door den koper moest wor den vergoed, dit te rekenen vanaf de dag van het veilen. Het prae-advies van het C.B. voor wat punt 2 betreft, voorzover er geen overmacht in het spel is, werd aan vaard en het voorstel aangenomen. Rondvraag. Bij de rondvraag stelde de voorzit ter voor om den heer L. Doekes als erelid te benoemen. Onder applaus werd dit goedgekeurd. De heer C. Kroon bracht de huidige slechte prijzen voor het artikel witlol ter sprake en vroeg om krachtig op treden der besturen om weer een z.g bodem in de markt te krijgen. De voorzitter zeide, dat men steeds zijn best hiertoe doet, doch dat het niet gelukt is. Eerst zullen weer gro te hoeveelheden groente naar de belt moeten verhuizen, eer wordt in gegrepen. Burgemeester Nolet zag zeer wel, dat veilingbelang en gemeentebelang parallel gaan en memoreerde de steun der gemeente bfl "het uitdiepen der vaart en de pogingen, die worden aan gewend om de brug bij het station te verbeteren. De heer Mink vroeg of bevestigd kan worden, dat voor de pootaard- appelen ook dit jaar weer vaste prtj zen zullen gelden. Dat werd bevestigd en tevens werd medegedeeld, dat alle poters over d> veiling zullen worden afgezet Ofschoon geen verantwoording schuldig zijnde aan de Raad, had de voorzitter geen bezwaar tegen het be antwoorden der vragen. Spr. stelde voorop, dat het hier uitermate ge compliceerde gevallen betrof, waarvan de oplossing ook hem niet bevredigde. Er waren in dit geval niet méér ge zinnen ondergebracht. De bedoeling was één der betrokkenen weer in staat te stellen redelijk in haar onder houd te kunnen voorzien. Wat de laatste vraag betreft;, wees spr. er op, dat het streven is, steeds de belangen van bewoners en woning zoekenden zo goed mogelijk te behar tigen. Het door den vragensteller geopper de denkbeeld een raadscommissie te benoemen voor het uitoefenen van controle en het onderzoeken van ern stige klachten, kon den voorzitter niet bekoren. Verdere discussie over dit hele vraagstuk werd ten slotte meer ge schikt geacht om in comité te be handelen. Begroting 1»47. De heer Den Das betoogde, dat ƒ1100.voor de twee wethouders te laag was; in een democratische staat moet iedereen in aanmerking kunnen komen voor het wethouderschap, on geacht zijn financiële positie. Het voorstel van de commissie om de ver goeding te brengen op 1500 had de instemming van de Raad. Dr. Hemelrijk achtte ƒ4.een be scheiden presentiegeld. Bij het hoofdstuk openbare veilig heid wees de heer Den Das er op, dat men bfl het toekennen van een premie van 75 cent per uur aan de brand weerlieden rekening diende te houden met de loonschaal. Kermis. Mr. Sluis had gaarne gezien, dat er rekening was gehouden met het re quest van de 3 kerken (Ruinekerk, Ger. kerk en Maranata) waarin be zwaren kenbaar waren gemaakt tegen 't houden van kermis en speciaal op Zondag. Verschillende leden hadden bezwaar tegen het later openstellen op Zondagavond, daar dan ouders niet in de gelegenheid zouden zfln met hun kinderen naar de kermis te gaan. Na enige discussie werd het voor stel Ellis aangenomen om een vol gend jaar op Zaterdag te beginnen en dan op Zondag pas na 7 uur 's avonds te openen. i Frans op de lagere school. Dr. Hemelrijk wees er op, dat kin deren zonder een cursus Frans te hebben gevolgd, wel tot een H.B.S. kunnen worden toegelaten, maar toch zeer gedupeerd worden door dit ge mis. Spr. zou het op prijs stellen, dat de cursus September weer in orde komt en dat de ouders worden ge wezen op het belang van deelneming door hun kinderen aan zo'n cursus. Subsidie R.K. Lyceum. De heer Driessen bepleitte verho ging van subsidie aan het R.K. Ly ceum, dat sukkelde met een tekort van 15000. Dr. Hemelrflk betoogde, dat z.l. Bergen met de thans verleende bij drage van 50.— per leerling, aan zfln morele verplichting voldeed. Ten behoeve van leerlingen uit andere ge meenten te betalen, achtte spr. niet verantwoord. Na ampele bespreking verwierp de Raad ten slotte het voorstel-Driessen om de subsidie te verhogen tot 150 per leerling en bepaalde ,de bijdrage op 85. Gem. Electrlsch Bedrflf. De voorzitter wees er op, dat het G.E.B. hopeloos verouderd is en zeer slecht beantwoordt aan de eisen, die aan zo'n bedrijf mogen worden ge steld. Zal de gemeente het bedrflf continueren, dan zal moeten worden overgegaan tot belangrflke investe ringen. Inkrimping van personeel is uitgesloten. De heer Swaag liet een heel ander geluid horen en betoogde aan de hand van een vergelflking met Heiloo, dat er hier niet economisch is gewerkt. Naar aanleiding van de vraag van dr. Hemelrflk wat de oorzaak is .van deze beweerde achterstand, merkte wethouder Miltenburg op, dat steeds gestreefd is naar een zo hoog moge- lflk winstcflfer en verder, dat 7 jaar stilstand ook hier achteruitgang be tekende. Gemeentewerken, Enkele leden achtten de personeels bezetting te ruim. De voorzitter wees er op, dat Ber gen in afwijking met andere gemeen ten van dezelfde grootte een volledig architectenbureau heeft met een mi nimale bezetting. De heer Broersma vond deze voor stelling van zaken wel wat te mooi en drong er op aan zo nodig tijdelijk personeel aan te stellen. Naar aanleiding van een vraag van mr. Sluis deelde de voorzitter mede, dat nog dit jaar een éénrich- tingverkeer door de Dorpsstraat zal komen en in de toekomst door de Eeuwigelaan. Distributiebedrijf- De heer Den Das wees er op, dat 't vertrouwen van het publiek in deze dienst ernstig is geschokt. Hoeveel arbeid daar met wachten verloren gaat is onberekenbaar en spr. vroeg zich af, hoe dat in het seizoen moet gaan. Het regent klachten. De voorzitter zegde onderzoek toe- De begroting gewone dienst en ka- pitaaldienst voor 1947 werd hierns goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 6