Monetaire wereldcrisis dreigt Onze wekelijkse sportprijsvraag. r J Weee&eckfU r DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ingrijpen van Amerika noodzakelijk Nederland herstelt zich snel Hors d'Oeuvre "N Bedelaars stellen minimum-eisen Nieuwe Bonnen Philips in West-Duitsland Geallieerd munitiedepot te Napels de lucht in Verstrekking consumentencrediet alsnog mogelijk Nog 2600 geïnterneerden op Java Van nabij en verre Italiaanse regering afgetreden Zullen Amerikanen niet meer kunnen staken? Brand op het water "N Schacht krijgt acht jaar Geen fusie in zwemwereld Wederopbouw Voedsel voor Duitsland BUREAU: VOORDAM 9. ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 18*7294 Dir.: J. Bljlsma WOENSDAG 14 MEI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 294. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties- 14 cent per millimeter ..Waagjes" tot i woorden 75 ct.. elk woorf neer 5 ct uitsluitend contar Abonnementen: f MO per maand f S 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyidert plv, TJ, N. Adema. Naar aanleiding van het gevaar voor linanciële uitputting, waarin Groot-Brittannië verkeert, en an dere tekenen van een naderende monetaire crisis over de gehele we reld voorspelt men in kringen te New Vork en Washington, dat de Amerikaanse en andere regeringen plannen zullen moeten maken om op uitgebreide schaal maatregelen te nemen ter voorkoming van een monetaire ineenstorting. Een van de tekenen, die er op wijzen dat maatregelen noodzakelijk zijn, is het feit,, dat de middelen van de we reldbank practisch voor 1/3 zullen wor den uitgeput door het verstrekken van een lening van 253 millioen dollar aan Frankrijk, ofschoon dit nauwelijks de helft is van het bedrag, waarom oor spronkelijk is verzocht. Men veronder stelt, dat de maatregelen van Amerika, welk land de voornaamste bijdrage tot bet voorkomen van een crisis zal moe ten leveren, de vorm zullen hebben van een belangrijke storting in de mid delen van de wereldbank en van de export-importbank. Men is van mening, dat het aantal obligaties, dat van de eerste emissie van de wereldbank bij het publiek ge plaatst zal kunnen worden, van groot belang zal zijn voor de verdere ont wikkeling. Naar verluidt bepleit men in sommige kringen voorts een verho ging van de prijs, die de Amerikaanse schatkist op het ogenblik voor go ld betaalt, zulks als tegenmaatregel tegen het dalende dekkingspercentage. De financiële redacteur van cUlNêYL York Herald Tribune, Raymond L Hoadley, schreef gisteren, dat „stoere Nederlanders door harde arbeid een gunstiger „beleggingsklimaat" in de V. S. scheppen dan vrijwel enige an dere Europeese natie. Amerikaanse AANNEMEN Ik had heel den nacht gewerkt en zat moe en slaperig In een café. Ik had een krankzinnige behoefte aan een kop koffie. „Aannemen!" riep ik naar den kellner, die bij het buffet stond Hij keek naar mij en nam toen een koers aan, langzaam slof fend, in de richting van mijn tafeltje. „Aannemen, meneer?" vroeg hij En toen: „Hoe bedoelt u dat?" „Hoe ik het bedoel?", ant woordde ik, verbaasd. „Hoe ik het bedoel?" „Ja, ziet u", zei de man, ter wijl hij rustig aan mijn tafeltje plaats nam, „er zijn zoveel soor ten van aannemen. Ik ben bijv al lang geleden aangenomen, na mijn catechisatie, en hoewel tk graag iets van u aanneem, een goede fooi bijvoorbeeld, bedoel ik, zomin als u aanspraak kunt maken op den naam aanspreker omdat u mij aangesproken hebt Ik neem aan dat ik een bestelling van u moet aannemen, aangeno men tenminste dat u met uw waarschuwende roep „aannemen! deze vorm van aannemen be doelt. Maar neemt dit nu maar van mij aan: zeker weten kan ik het niet voor u het aannemelijk hebt gemaakt." „Waarde vriend", begon ik. „Nee, nee, meneer, zegt u dat nu niet", onderbrak hij mij. „ik ben uw vriend niet en het klinkt zo neerbuigend en onaannemelijk Als ik iets zou willen wensen dan zou het dit zijn, dat de bezoe kers jegens ons een minder fa miliare houding aannemen. U moet het voor waar aannemen als ik u zeg, dat deze gewoonte om ons, bedienden, als het ware in ge nade aan te nemen, erg hinderlijk is. Ik zie aan uw gezicht dat u mij gelukkig begrijpt en dat u vlug van aannemen bent „Oberbegon ik. Maar nij onderbrak mij opnieuw „Die titel willen wij niet meer aannemen meneer, sedert de bezetting is het woord „ober" in de ban". „Goed dan", schreeuwde ilc- „Man bediende, diener, serv' teur, gargon „Aannemen, meneer!", hoorde ik uit de verte en de kellne; snelde op mij toe Ik wreef mij de ogen uit. „U hebt een uiltje geknapt, meneer?" vroeg de man vriendelijk „Een kop koffie? En sterk?" Ik nam het papier weer op. waarin ik had zitten lezen voor de slaap mij had óvermand. Hei was een prospectus van Van D3 le's Nieuw Groot Woordenboek en ik las op de proefpagina: „Aannemen (nam aan, heeft aan genomen^ le: Iets dat aangereiki wordt uit handen van een an der..... Toen werd mij de koffie aan gereikt. KREEFT. zakenlieden, die een jaar geleden naar Nederland gingen, schrokken over de aangerichte verwoestingen en over de herstelproblemen, waar voor het land zich gesteld zag. Bij meerdere bezoeken waren deze zelf de waarnemers echter verbaasd over het vermogen van dit land om zich te herstellen". Na in bijzonderheden de ernst van de situatie var Nederland te hebben be schreven, o.m. wat betreft het tekort aan buitenlandse valuta, merkte de schrijver van het artikel op, dat Neder land behalve zijn buitenlandse inves teringen en zijn exporthandel nog een nationale actiefpost bezit, waarmede weinige andere door de oorlog ver woeste landen zich kunnen meten, n.l. de wil van zijn bevolking om thans hard te werken in de hoop op een be tere toekomst. Tenslotte wordt in het artikel nog gewezen op het feit, dat de Nederlandse mijnwerkers gedurende de winter des Zondags gewerkt hebben zonder extra vergoeding. De bedelaars van de Mexicaanse hoofdstad hebben eenstemmig tot mi nimum-eisen besloten, teneinde hun „arbeid" zo productief mogelijk te maken, zo meldt El Universal Grafico. De krant schrijft dat de bedelaars besloten om van nu af aan niet meer de klassieke centavo te accepteren, doch minstens or een gift van tien centavos te staan. In geval een bede laar slechts een centavo wordt aange boden, moet hij deze aalmoes op ener gieke wyze van de hand wijzen. Voor de periode van 1831 Mei zijn de volgende bonnen geldig verklaard: Bonkaarten KAKB en KC 705, Serie C: C 04 Algemeen 750 gr. suiker, boter hamstrooisel, enz. 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suiker werk. C 05 Algemeen 2 liter petroleum. C 06 Algemeen 1 ei. Bonkaarten KDKE 705 (Serie C): C 14 Algemeen, C 15 Algemeen, C 16 Algemeen 250 gram suiker enz. of 500 gr. jam, enz. Bonkaarten MA en MD 706 (bijz. arbeid en a.s. moeders). C 21 suiker 250 gr. suiker, enz. of 500 gr. jam enz. Tabakskaarten enz. Q.A.Q.B. en Q C. 703: 73—1 tabak 3 rantsoenen tabaksartike len. 732 en 733 tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen. 731 versnaperingen 200 gr. chocolade of suikerwerken. 733 versnaperingen 100 gr. chocolade of suikerwerken. Op deze bonnen kunnen op Vrijdag 16 Mei reeds inkopen worden gedaan. De bonnen voor petroleum blijven geldig tot en met 28 Juni. Naar aanleiding van berichten, die in de Nederlandse pers circuleren om trent fabricage-plannen van de N.V Philips in Aken werd ons op onze vraag medegedeeld, dat productie van be paalde artikelen in de loop van 1947 aldaar en elders in West Duitsland te gemoet gezien kan worden. Tengevolge van een brand is Dins dagavond laat een geallieerd muni tiedepot te Napels in de lucht gevlo gen. Volgens de eerste berichten zijn vele burgers gedood en is ernstige schade aangericht. Alleen in bijzondere gevallen Het is gebleken dat vele personen geen consumentencrediet hebben aang raagd toen de gelegenheid hiertoe openstond, omdat zij on danks de uitvoerige voorlichting, om diverse redenen, w.o. onjuiste raadgevingen, de geboden gelegen heid niet hebben aangegrepen. Achteraf zijn talloze verzoeken om een consumentencrediet ingediend, welke echter niet meer in behan deling konden worden genomen omdat de U .nijn hiervoor was ver streken. Met het oog op het grote sociale belang dat met het consu mentencrediet wordt gediend, heb ben de ministers van financiën en van sociale zaken besloten om op grond van art. 1 van de wet indie ning en behandeling van aanvragen na de sluitingsdatum voor bizon- dere gevallen goed te keuren. Voordat tot verlening van consumen tencrediet wordt overgegaan zal thans evenwel een nog nauwkeuriger con trole op de aanvraag plaatsvinden. Verlening van een consumentencrediet zal slechts geschieden in die gevallen waarin naar het oordeel van de dis- trictsraad ernst'ge behoefte aan het crediet bestaat. Het spreekt vanzelf dat zij, wier aanvraag in het verleden reeds werd afgewezen, niet opnieuw een aan vraag kunnen indienen. Overigens zullen de thans te verle nen credieten uiteraard naar dezelfde maatstaven worden toegekend, terwijl ook de afbetalingsregeling, welke voor de reeds lopende credieten geldt, toe passing zal moeten vinden. De uitreiking dezer credieten zal in Juli plaats vinden. Aangezien de reeds verstreken afbetalingstermijnen niet op deze credieten kunnen worden inge haald, is besloten om een evenredige vermindering in de credietverstrek- king toe te passen, zodat per vel waar debonnen, vijf der reeds geldig ver klaarde waardebonnen niet zullen wor den verstrekt. In verband met het bovenstaande zullen met ingang van 16 Mei 1947 door de districtsraden voor het consumen tencrediet nieuwe aanvraagformulie ren worden verstrekt. De verkoop van aanvraagformulie ren wordt op 31 Mei 1947 beëindigd. Van 19 Mei 1947 tot en met 7 Juni 1947 is er gelegenheid de ingevulde formu lieren, zo nodig met een door de werk gever getekende werkgeversverklaring, bij de districtsraden voor het consu mentencrediet in te leveren. De aandacht wordt er op gevestigd dat na 7 Juni 1947 onder geen enkele voorwaarde aanvraagformulieren door de districtsraden worden geaccepteerd. Ook na deze datum met de post bin nengekomen aanvragen worden ter zijde gelegd. Op 15 April zijn de volgende cijfers betreffende het aantal op Java geïn terneerde Nederlanders bekend ge worden, t.w. 1663 evacué's (personen, die volgens de overeenkomst van Cheribon zouden worden geëva- cuëerd), 139 „Warga negara's", die evacuatie hebben aangevraagd en 802 „Warga negara's" die willen blijven. In het binnenland bevinden zich voorts 2600 personen buiten kampverband, kinderen en ouden van dagen. Duitse bunker als champignonkwekerij. Op Zeister grondgebied nabij de Driebergse weg verheft zich een bedriegelijk huis, dat in feite een mas sale betonnen vesting blijkt te zijn. Deze herinnering aan de Duitse bezet ting heeft thans een vreedzamer bestemming gekregen. In de onderaard gewelven worden namelijk champignons gekweekt. Een overzicht van deze bunker. Indien men tot slopen zou overgaan, zouden de kosten f 300.000 gulden bedragen. In de Ridderzaal te den Haag werd het internationale voedselcongres, uit gaande van de Internationale Federatie van Producenten, officiëel door minister Mansholt geopend. Tijdens de rede van den minister. ZONNIG EN WARM. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I., te de Bilt, geldig tot Woensdagavond: Aanhoudend zeer warm, zonnig voorjaarsweer met in de namid dag opnieuw vorming van ver spreide onweersbuien. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen oost en zuid. Aan de kust op sommige plaatsen invallen van koele zeewind. In de eerste etappe van de ronde van Spanje wist onze landgenoot Arie Vooren de tweede plaats te bezetten met dezelfde tijd als de eerst aange komene Delio Rodriquez (Spanje). Voor passagiers van de K.L.M. en him begeleiders zullen in de K.L.M.- busdiensten 16 speciale crossley-bussen worden ingelast. De Britse oor logsschuld aan Australië wordt geschat op 130 millioen pond. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan D. E Buter, die 10 December j.l. tot de doodstraf was veroordeeld. Thans zal dit worden veranderd in levenslange gevangenisstraf. Bij het verhoor van een clandestiene slachter uit De venter bleek, dat 60 pet van de De venter slagers betrokken is in de clan destiene slachtersaffaire. Bij een aardbeving in Zuid-Italië en op Sicilië zijn vier personen gedood en 36 ge wond; een dorpje werd grotendeels verwoest. Winston Churchill is Zaterdagmorgen te Parijs gedecoreerd met de Franse militaire medaille, de hoogste Franse militaire onderschei ding. Ramadier, de premier, speldde hem de medaille op de borst. - Rusland en Amerika zullen onderhan delingen gaan voeren over de vorming van een voorlopige regering voor Korea, Molotof heeft de desbetreffende voor stellen van Marshal aanvaard. De re gering der V. S. heeft voorts een hulp programma voor Korea op stapel staan. Naar A.F.P. uit Rome verneemt, is het kabinet-de Gasperi afgetreden. De regeringscrisis was onvermijdelijk doordat de toestand op financiëel en economisch gebied steeds slechter werd en doordat men in de boezem van het kabinet over deze en andere kwesties van mening verschilde. De Gasperi c.s. wilden een regering van vertegenwoordigers van zoveel mogelijk partijen, de communisten en socialisten wilde de drie-partijen-rege ring van 1946. Een verklaring van de socialisten verwijt de Gasperi het veroorzaken van een crisis, en van het negéren van de socialistische voorstellen voor de oplossing van het financiële probleem. Washington, 1375 (Reuter). De Ame rikaanse senaat heeft gister zijn ver strekkend arbeidswetsontwerp, dat be oogt stakingen te beperken en een einde te maken aan het optreden der vakverenigingen op velerlei gebied, aangenomen Deze maatregel wordt thans voorge legd aan een conferentie, welke een compromis tot stand zal trachten te brengen tussen het wetsontwerp van de senaat en het strengere ontwerp, dat reeds door het huis van afgevaar digden is goedgekeurd. Op de rivier de Waal is voor Dreu- mel, nabij Tiel, een motorvlet, geladen met olie en benzine, in brand gevlo gen. De twee inzittenden, de schip pers E. en A Udo uit Dreumel, die met hun bootje regelmatig de schepen van brandstof voorzien, wisten zich zwemmende in veiligheid te brengen, echter niet zonder ernstige brandwon den op te lopen. E. Udo moest in het ziekenhuis te Tiel worden opgeno men. Zijn toestand is zeer ernstig. De uitslag en de nieuwe opgave. Ook voor de zesde opgave in onze serie kwamen de oplossingen in een dergelijke stroom binnen, dat opnieuw het lot moest beslissen, om de gelukkigen voor deze week aan te wijzen. Hieronder volgen de namen van de gelukkige winnaars. De hoofdprijs werd gewonnen door H. HOOIVELD, KENNEMER- STRAATWEG A 385, HEILOO. Aan de winnaars van de hoofdprijzen zullen te zijner tijd nadere mededelingen worden gedaan. De troostprijzen vielen deze week ten deel aan: 1. G. Bak, Bierstraat 14, Den Helder. 2. P. de Ruiter, Wijdenes B 148. 3. P. J. de Vries, Adm. Strafgevangenis, Hoofd 1, Hoorn. 4. N. Groeneveld, Zuid-Scharwoude A 14. 5. A. Loos, Kennemerstraatweg 165, Alkmaar. De boeken zullen worden toegezonden. En vervolgens onze zevende opgave. Gevraagd wordt de uitslag van de volgende zes wedstrijden aan te geven: 1. Haarlem—D.F.C. 2. Ajax—ED.O. 3. Z.F.C.Westfrisia. 4. De KennemersSpartaan. 5. Randers—W.S.V. '30. 6. ZeevogelsUS.V.U. Het opgeven van de juiste score wordt beloond met vijf punten, ter wijl het aanwijzen van den winnaar drie punten oplevert. Oplossingen op een briefkaart uiterlijk Zaterdag a.s. op ons bureau. De uitslag van deze zevende opgave wordt bekend gemaakt in ons nummer van Woens dag 21 Mei a.s., tegelijk met de achtste aflevering van de serie. Een Duits Zuiveringshof te Stuttgart heeft dr. Schacht, Hitiers financiële adviseur, veroordeeld tot acht jaar werkkamp, ingaande op de datum van zijn eerste arres' tie. Schacht werd tevens uitgesloten van het bankbedrijf. Na zijn straftijd te hebben uitgezeten, zal hij als arbeider moeten werken. Zij vermogen werd op 10.000 mark na verbeurd verklaard. Op de j.l. Zondag te Utrecht gehou den vergadering van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen werd besloten geen fusie aan te gaan met de Koninklijke Nederlandse Zwem bond. De Nederlandse kampioenschap pen zwemmend redden zullen op 16 er 1 17 Augustus in Winkel worden ge j houden. 1 Het is geen zonnige periode onzer geschiedenis, welke ieder landgenoot in deze mooie voorjaaistijd met bitter heid in het hart herdenkt, de dagen tussen 10 en 15 Mei 1940, toen de Duitse horden onze grenzen overstroomden en zich met een rijkelijk verkwisten van „bloed en ijzer" een weg baanden naai- het hart van ons land. Tien Mei begon de inval; vijftien Mei trokken de zegevierende legers van den vijand door onze hoofdstad en de bezetting, die vijf jaar lang ramp na ramp over ons vertrapt volk brengen zou, was daarmee een voldongen feit. Nadat de openbare mening in Neder land bij herhaling door de Duitse re gering in slaap was gewiegd; nadat herhaaldelijk door Berlijn te kennen gegeven was dat Duitsland de Neder landse neutraliteit eerbiedigen zou; na dat door Berlijn aan Nederland en Bel gië de misleidende vraag was gesteld of deze kleine neutralen „zich bedreigd gevoelden" misleidend omdat deze schampere vraag inhield, dat Duitsland aan bedreigen niet dacht drong het leger van Hitier als eei dief in de nacht en zonder voorafgaande oorlogs verklaring, ons vaderland binnen en hoe heldhaftig onze iongens ziclj ook hebben verweerd, zij moesten na een heldhaftige strijd van vijf dagen zwichten voor eën overweldigende overmacht: zwichten voor de chantage, dat Utrecht en Amsterdam het lot van Rotterdam zouden delen en zonder ge nade met bommen zouden worden be strooid. wanneer de geëiste capitulatie geweigerd werd. De vrije Nederlander moest het hoofd buigen en de ramp welke hem zo onverhoeds getroffen had, gelaten aanvaarden. Hij moest zich voortaan beperken tot een ondergronds verzet, dat, hoe dapper ook volgehouden, slechts sporadisch leniging bracht van de nood en wel de bevrijding voorbe reiden maar natuurlijk niet verwezen lijken kon. Toen tenslotte het uur der bevrijding sloeg, was een groot deel van ons land verwoest; steden, stadswijken en dor pen lagen in puin; kostbare poldergrond was door brak water oveistroomd en voor de productie onzer eerste levens behoeften onbruikbaar gemaakt; onze veestapel was .ten dele vernietigd, ons pluimvee, onze textiel, onze fabrieks- installaties, onze landbouw-werktuigen, ons spoorwegmateriaal wij doen maar een willekeurige greep dit alles was voor een groot deel geroofd en onze haven-installaties waren deer lijk vernield Nederland was een arm land geworden. Het is een geringe troost dat het nog erger had kunnen zijn. Had de vijand zijn bedreigingen ten volle uitgevoerd en hij heeft daartoe in de laatste oorlogswinter ten volle gelegenheid ge had dan zouden Amsterdam en an dere steden het lot van Rotterdam hebben gedeeld; dan zou niet slechts de bedijking van de Wieringermeerpolder, maar evenzo die van andere polders, ja. ook de Afsluitdijk vernietigd zijn. Wij mogen nog van geluk spreken dat de vijand deze plannen niet heeft uit gevoerd. Maar het noodlot dat ons ge troffen heeft, is zwaar genoeg. Onze volksaard, die van nature veerkrachtig is, heeft zich echter, toen de vijand geweken was, niet verloo chend en op het ondergronds verzet volgde het bovengronds herstel. Nu, na twee jaar van 'herkregen vrijheid, Kunnen wij daarop terugzien, met vol doening en dankbaarheid. Hetgeen echter niet zeggen wil: dankbaar en voldaan Wij staan met onze weder opbouw pas aan het begin, zowel in materieel als in moreel opzicht. Wij zullen deze week in een reeks artikelen een overzicht trachten te geven van hetgeen tot op heden ten minste wat het noorden van Holland betreft is tot stand gebracht En als men bedenkt hoe uitgeput en uitge mergeld dit land was, toen de bezet ting een einde nam en hoe arm het ook op dit ogenblik nog is, zal men geen reden vinden voor ontmoediging. U. Het AmeriKaanse hoofd van de i'uuse vocaseivoorziemng, koi. Mes ter, heeft medegedeeld, dat de groot ste verscheping voedsel die tot dus ver naar bezet Duitsland is gezon den, op weg is of reeds in Duitse ha vens is aangekomen. 430.000 a 450.000 ton graan wordt thans verwacht en de aankomst van gelijke hoeveelheden in Juni en Juli zal realisering van het broodrantsoen weer mogelijk maken. Hester zeide, dat er geen reden voor paniek bestond. „Er is voedsel gebrek en de mensen hebben honger, doch zij komen niet van gebrek om" verklaarde hij. LENING VOOR MILITAIRE DOELEINDEN. De president van Turkije, generaal 1 -mot Inonoe, heeft aan United Press medegedeeld dat de Amerikaanse le ning aan zijn land uitsluitend voor mi litaire doeleinden zal worden gebruikt.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1