Stad en Omgeving. Mensen in woonwagens West-Fries Wederom S.S.-ers voor het Bijzondere Hof jMqzzMiden Moeder acht zich schuldig aan igingen van haar zoon gedrag AGENDA Uitvoering van T.I.P. Kind zwaar gewond bij geheimzinnige ontploffing Samenscholing in de Achterstraat Redactieraad Nrd.-Holl. Courant Hoe was ie Predikbeurten Ruitersport Berger Egmond aan Zee. J. G. Bosschaartf De 26-jarige E. Noorder uit Alkmaar sloot zich in September 1940 aan bij de Germaanse S.S., nadat hij op 10 Augustus lid van de N.S.B. was gewor den. Hij deed het in hoofdzaak, omdat hij graag een wapenrok droeg en had er niet bij stil gestaan, dat het nog oorlog was. Hij kreeg een opleiding als infanterist, werd aan het front in Rusland ingezet en was nog op tal rijke andere plaatsen meer geweest, b.v. in Weenen, waar men hem had leren auto-rijden. Uit enige brieven, die hij had ge schreven, bleek, dat hij het fijn had gevonden een oorlogsoffensief mee te maken en meer van dergelijke fraaiig heden. President: ,,'t Was toch wel erg mis. Ziet u dat in?" Verdachte: „Jawel." De Procureur-fiscaal requireerde, dat men hier te doen had met een jeug dige delinquent, die reeds op 20-jarige leeftijd tot de Germ. S.S. toetrad. Hij eiste acht jaar gevangenisstraf met af trek en levenslange ontzetting uit de rechten. De verdediger voerde aan, dat de moeder van beschuldigde had ver klaard zich schuldig te achten aan de gedragingen van haar zoon; als zijn vader was blijven leven, zou dit niet gebeurd zijn. De uitspraak volgt op 27 Mei a.s. Raadselachtig type. Dee 41-jarige landarbeider L. Jonker uit Bergen, die in de Meidagen in Amersfoort vocht, meldde zich, nadat hij tweemaal vrijwillig in Duitsland had gewerkt, in Juni 1943 bij de S.S. President: „Waarom deed u dat?" Verdachte: „Ik wilde meer van de wereld zien, deed het niet uit politieke overweging!" Hij was twee dagen aan het front bij Arnhem geweest. Volgens de ver klaring van zijn moeder was haar zoon nooit lid of sympathiserend lid van de N.S.B. geweest. De Procureur-fiscaal, Mr. Keune, noemde dezen verdachte een raadsel achtig type, dat geen principe had getoond. Uit avontuurlijk oogpunt heeft hij deelgenomen aan de bestrij ding van de bevrijding. Dat is een buitengewoon ernstig feit. De eis was 12 jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de kiesrech ten, De verdediger schetste, dat ver dachte uit een boerenmilieu komt. Zijn vader overleed reeds vroeg en ver dachte werd kostwinner. Als melk knecht genoot hij slechts een matig loon. Daar het verstandelijke vermo gen van dezen verdachte niet te hoog moet worden aangeslagen, vroeg plei ter de uiterste clementie. Uitspraak 27 Mei a.s. De anti's lachen, maar wie het laatst lacht. Omdat de 46-jarige chauffeur E. Bouma uit Alkmaar met een Duitse vrouw getrouwd was en niet genoeg verdiende, sloot hij zich aan bij de N.S.B. Hij werkte aanvankelijk op het vliegveld Bergen. Toen hij een adver tentie had zien staan in „Volk en Va derland" meldde hij zich op het Dam rak in Amsterdam voor werk bij het N.S.K.K. Hij werd naar Brussel en Diest gedirigeerd en kwam later in Bretagne. In Juni 1942 ging de tocht naar Rusland. President: „En daar heeft u gevoch ten?" Verdachte: „We werden aangevallen en toen moesten wij ons verdedigen." Uit het zakboekje van verdachte bleek, dat hij in 1943 naar Diest terug keerde en in Abbeville een fouriers- opleiding kreeg. Daarna was hij naar Duitsland gegaan en bij de river de Elbe opgesteld, om de Russen op te houden, maar zover is het niet ge komen. President: ,.U was overtuigd natio- naal-socialist." Verdachte: Neen, dat was ik niet. De president leest daarop een brief voor, waarin staat: „De anti's lachen, maar wie het laatst lachtMet mannen als Hitier en Mussert maken we ons geen angst." De Procureur-fiscaal eiste tien jaar gevangenisstraf met aftrek en levens lang ontzetting uit de kiesrechten. Wachtman, kok, S.S-er. De 36-jarige Alkmaarder B. H. Klop, die van November 1942 tot Febr. 1943 als wachtman dienst deed, werkte daarna een jaar lang als kok voor de Duitsers en nam in Februari 1944 dienst in de Waffen S.S. Verdachte was kok van zijn beroep en was in 1941 lid van de N.S.B. geworden, om dat hij onder invloed was gekomen van den eigenaar van het hotel, waar hij werkte, die lid van de beweging was. Klop droeg het partijinsigne en col' porteerde met „Volk en Vaderland", Na een opleiding gekregen te hebben als pantsergrenadier legde hij de eed op den Führer af en ontving het bloedgroepteken. In Oostenrijk en Po len diende hij in het regiment „Gene raal Seyffard". Hij werd echter ziek kreeg verlof en toen hij hersteld was meldde hij zich weer netjes op de Dam in Amsterdam, waarop hij weer kok bij de soldaten werd in Bode graven. De Procureur-fiscaal vorderde ook in dit geval tien jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten. De verdediger tekende dezen ver dachte als een opvallend slap type die niet in staat is zelfstandig een be- slissing te nemen. Hij zag echter niets misdadigs in de opzet en de aanleg. Ook in deze zaken uitspraak op 27 Mei a.s. Reiniersce schoot Hoogendijk door de benen. De Procureur-fiscaal requireerde in de zaak van den 34-jarigen kok E. Riniersce uit Bergen, dat deze met alles heeft meegedaan, waaraan een goed landwachter placht mee te doen. Hij achtervolgde iemand, die niet di rect aan de sammatie om te stoppen voldeed. Hij schoot in de richting, waar de vluchteling was en heeft daar- mfe» het risico genomen, dat hij die persoon trof. Het is van weinig belang of dit met opzet dan wel per ongeluk gebeurde. Het onheil is geschied. De eis was 10 jaar gevangenisstraf met aftrek plus levenslange ontzetting uit de rechten. Reiniersce gaf zich vrijwillig op voor de landwacht, nam deel aan patrouille lopen in Alkmaar en het controleren van persoonsbewijzen. Hoogendijk, als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij in een boerderij in de Wieringermeer werkzaam was en op een dag van Augustus 1944 twee land- wachters en een burger aan zag ko men. Er werd iets geroepen en ge tuige werd door zijn benen geschoten. Eerst mocht de familie er niet bij komen, later is getuige naar een zie kenhuis gebracht, ofschoon een der landwachters de opmerking had ge maakt, dat opname niet noodzakelijk was. De commandant, Mayer geheten, plaatste de opmerking: „Dat was een moord-schot." Getuige had zes weken in het ziekenhuis moeten verblijven, maar was nu weer helemaal opge knapt, alleen bij slecht weer waren de plekken gevoelig. De buurman had gehoord, dat ver dachte bevel kreeg om te schieten, tot driemaal toe. Er was op een afstand van 200 m geschoten. De getuigenverklaringen werden aan gevuld door Fr. Mooyen, den chef, die Reiniersce en Mayer had opgedragen de kwarte handel te keren. Daarna had er controle op een boerderij plaats ge had. In een slaapvertrek waren brie ven gevonden waaruit bleek, dat hier onderduikers waren geborgen. Men wilde toen den jongeman, aan wien de brieven toebehoorden, spreken. Er is toen op hem geschoten, omdat het vermoeden bestond, dat hij een van de onderduikers was. Verdachte* had zich in 1940 bij- de N.S.B. en in Maart 1944 bij de land wacht aangesloten, omdat hij hiermee het volk het best dacht te dienen. De 70-jarige commandant van de landwacht vulde zijn verhaal nog aan met de mededeling, dat hij 's avonds nog met Reiniersce naar den vader van den getroffene was gegaan om excuses te maken. Wapenen hadden ze bij zich uit zelfverdediging." Dit ontlokte een onbedaarlijk lachen. De verdediger, mr. dr. D. C. Berk houwer, verzocht de tijd van boete van verdachte tot het hoognodige te beperken. Uitspraak 28 Mei a.s. HEDEN: Aula Gymnasium, 2,15 uur: Lezing Ver waarloosde jeugd. Gulden Vlies, 7,45 uur: Feestavond D V V met medewerking van de toneelgroep „Alberdlngk Thym". Wapen van Heemskerk, 7,30 uur: Denser: ZONDAG: Gulden Vlies, Tafeltennistournooi „Luto" 8 uur: Toneelvereniging T.I.P met „Alles voor Adiraan". Wapen van Heemskerk: Dansen. MAANDAG: Wapen van Heemskerk: Dansen. Christ. BIOSCOPEN: Harmonie: „Het meisje en het monster" 14 jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Zon dag 2, 4,30, 7 en 9,30 uur. Maandag 8 uur. Victoria: „Michael Strogoff"; 14 jaar. Za terdag 7 en 9,30 uur. Zondag 2, 4,30 7 en 9,30 uur. Maandag 8 uur. Cinema Americain: „Piraten van Key West"; 18 jaar. Zaterdag 7 en 9,30 uur Zondag 2, 4, 7 en 9,30 uur Maandag 8 uur. A B T, 8 uur: „Een vrouw wist te veel"; 14 jaar. Zondag 2, 5 en 8 uur. Zondagavond in ,,'t Gulden Vlies" Gezellig bal na. Kaarten en plaatsbespreking van 111 uur aan de zaal. Gisteravond tegen zes uur is op 't Oudorperdijkje een ongeluk gebeurd, waardoor de 5-jarige Carl Dekker ernstig gewond werd. Het kind was met een paar vriendjes in de tuin aan 't spelen, toen er plotseling iets explo deerde. Het bleek, dat de jongen een diepe vleeswond in het dijbeen had en verder splinters in de borst en het knietje. De eerste hulp werd verleend door den E.H.B.O.-er Roos, waarna de kleine naar het Centraal Zieken huis vervoerd werd. Later is hij over gebracht naar het St. Elisabeth- Ziekenhuis. Men vermoedt, dat het ontplofte projectiel een mortierdop was. Waar het gevaarlijke voorwerp vandaan is gekomen is niemand bekend. FFEESTAVOND „DE TOKKELAARS". In het Gulden Vlies gaf het Alkm. Mandoline-orkest „De Tokkelaars" gis teren een feestavond, waarbij vóór de pauze de kinderclub v. d. Tokkelaars en later het .orkest zich in verschillen de aardige nummers deed horen. Ook de Hawaiïan-band „Todahaba" had succes met populaire Zuidzee-melo- dieën. Na de pauze, die wel heel erg lang duurde, voerde eerst de toneelvereni ging D.E.S. een klucht in één acte op, getiteld 't Slippertje. Om dit stukje is hartelijk gelachen en het werd door de dames en heren met animo gespeeld. De twee Echtgenoten en hun vrouwen en ook de dienstbode (Rie de Best) en de tuinman (J. Snijders) waren soms heel goed op dreef. Nadat nog wat was gemusiceerd, volgde het bal met muziek van Haan- raadt's dansband. In de Achterstraat ontstond van morgen enige samenscholing. Dit ten gevolge van het vfeit, dat door de sterke arm een aantal personen uit een woonruimte achter het huis van den heer C. Bijtjes werd gezet. Na informatie bleek ons, dat dit zeer noodzakelijk was geworden. De vrouw W., die hier met haar zes kin deren zonder toestemming van de woningcommissie, maar met toestem ming van den heer B. woonde, had zich totaal onmogelijk gemaakt. Zij is afkomstig uit Breda, waar haar man woont. Een echtscheidingsproce dure is lopende en uit een brief van den pastoor bleek ons ook, dat men hier met een totaal gederailleerde vrouw te doen heeft. De heer B. had haar toestemming verleend in het verbouwde pakhuis te wonen. Zij zou dan in de winkel helpen. Hem was een niet juiste voorstelling van zaken gegeven en hij bleek zich lelijk vergist te hebben. In elk geval kunnen wij constateren, dat den heer B. geen schuld treft, zij het dan dat hij deze vrouw niet clandes tien woonruimte had mogen ver schaffen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, ALKMAAR. A48t Austen, Jane. Trots en voor oordeel. E19.5v Ehrenburg, I. De val van Parijs. F25.5 Feuk, Tora. Storm over Braviken. F41.8 Forsj, Olga. Met steen bekleed. F47.8 Friis, J. A. Lajla. H83.4 Houghton, C. Het raadsel Helena. M34.4je Maurier, Daphne du. Je bent maar eens jong. *P61.5 Pöhlmann, Olga. Jan Swam- merdam. R34.5a Remarque, E. M., (ps. van E. M. Kramer) Are de Triomphhe. S57.3 Selinko, Anne marie. Vandaag trouwt mijn man. - S62.2e Sinclair, U. Einde van een we reld. S70.7 Smolly, E. Van meet af aan. T41.2 Trolle, Elsa of. Ylva. W20.5d Wallquist, E. Dokter in het land van sneeuw en ijs. W29.6 Was- silewska, W. De regenboog. Vlaamse romans. 819.3 E28d Elsschot, W. Het dwaal licht. 819.3 R58g Roelants, M. Gebed om een goed einde. 819.3 S82.5 Sta- velot, G. Het cymbaal. 819.3 S93he Streuvels, S. (ps. F. Lateur) Heule. 819.3 W21.2d Walschap, G. Denise. 819.3 W21.20 Walschap, G. Ons geluk. Ten kantore van onze directie is gisteren een Raad van Redactie benoemd, die de taak heeft er op toe te zien, dat de aan de redactie gestelde richtlijnen, worden nage komen. Tot voorzitter van deze Raad werd benoemd, de burgemeester van Den Helder, de heer G. Rit meester. Tot leden (alphabetische volg orde), de heren: J. W. Bettinck, oud-belasting inspecteur. H. v. Hulst, redacteur Paraat. Dr. W. Huygens, burgemeester van Bergen. L. Osinga, secr. landelijke Fruit telersorganisatie. Kolonel H. Riem. N. Tj. Swierstra, Ieraar R.H.B.S. Als we het hier hebben over het woonwagenkamp en zijn bewoners willen hebben, dan moet ge niet verwachten een romantisch verhaal onder ogen te krijgen. Het bezoek, dat we aan het kamp aan de Noorderkade brachten, was verre van romantisch. We hoorden een groot aantal klachten en deze bleken zeker niet ongegrond te zijn. 1 «1 Onze komst op het terrein was heel onverwacht. We zagen hoe de vrou wen bezig waren de straat rondom hun wagens te schrobben, we zagen hoe ze bezig waren het gemeen schappelijk toilet te reinigen. Maar wat helpt dit alles, als de ge meentereiniging niet regelmatig komt om het huisvuil weg te halen, zoals het elders in Alkmaar geschiedt? Een woonwagen is een woonruimte, die veel aanpassingsvermogen van haar bewoners vereis?. De oppervlak te is in verhouding tot een gewone „echte" woning zeer gering. En toch redt men het. 't Is verwonderlijk om te zien hoe keurig en netjes men de wagens heeft ingericht, hoe practisch en ook hoe proper. Dit laatste zeker in tegenstelling met hetgeen men in het algemeen daarvan zou verwach ten. Het kampterrein zelf namelijk ziet er niet zo netjes uit. De toestand is zelfs zo, dat de bevolking zich ge neert voor de mensen, die langs de weg of in de trein voorbij komen. La ten de bewoners dan zorgen, dat het wel netjes wordt, zult ge zeggen. Wij hebben persoonlijk geconstateerd, dat men dit doet. ^OVMO~. Men kan het slechts op een hoop ve gen, maar de wind blaast het weer over het terreinWat te zeggen van de mest uit de paardenstal? Deze mocht niet worden verkocht wegens besmetting door een paarde- ziekte. In plaats dat de gemeente reinigingsdienst de besmette mest op haalde ter vernietiging, deponeerde zij het direct achter het kamp in een grote hoop op een weiland, daarmede een bron van rotting en besmetting scheppend. We zagen het gemeen schappelijk toilet. Het gebouwtje zelf heeft meer weg van een bunker dan van een toilet, maar dat is nog niet het ergste. Er is in het geheel geen mogelijkheid in de vorm van deuren voor afscheiding, terwijl de inrichting zelf verre van behoorlijk is. Het nieuwe terrein. Ook dat bezochten we. Het ligt on geveer tien minuten lopen voorbij de spoorwegovergang, juist aan de over zijde van de gasfabriek aan het Nrd.- Hollands kanaal. Op het eerste ge zicht ziet het er niet kwaad uit. Toch laat de situatie, zoals we die zagen, ook zeer veel te wensen over. Er is een nieuw toilet gebouwd, kleiner dan op het oude terrein. Het ziet er inder daad netjes uit. Iedereen kan er zo binnen lopen. We hopen, dat de ont brekend zo mogelijk z.g. „halve" deu ren alsnog voor de toegangen worden aangebracht. In de tweede plaats ontbreekt een paardenstal. Het is bekend, dat de woonwagenmensen zich met hun wa gens verplaatsen met behulp van paarden. Sommigen hunner hebben zelfs het beroep van paardenkoop man. Een stal op het oude terrein aanwezig, dient ook hier te worden gebouwd, vooral voor de winter. Gas verlichting is wel op het oude, niet op het nieuwe terrein aanwezig. Straks als het winter wordt zit men dus geheel in het donker. Zeer belangrijk is verder de be schutting. Het oude terrein ligt goed beschermd achter de spoordijk en de kanaaldijk. Bij het nieuwe ontbreekt elke beschutting. Neen, het betekent in vele opzich ten een nog grotere tenachterstelling van deze mensen, toch ook leden van onze gemeenschap, die als mens even veel recht hebben als ieder ander. Wij hebben ons werkelijk niet zo maar voor het klachten- en wensen- karretje van de wagenbewoners laten stellen, maar geheel objectief deze zaak bekeken en beschreven. Wjj ge loven, dat de grieven en de wensen van de bewoners redelijk en menselijk zijn en hopen, dat de Alkmaarse ge meentediensten zijnde dienaar van de gemeenschap ook de belangen van de bewoners van het kamp aan de Noorderkade zullen gaan behartigen op eenzelfde wijze als zjj anderen hel pen. Eerst dan verstaan zij hun taak ten volle en wij durven het beweren: zij zullen slechts dankbaarheid oog sten. W. K. Woensdag en Donderdag waren be langrijke dagen voor de padvinders van het District „Noorderkwartier"; niet minder dan dertien patrouilles van zes man waren met hun leiders naar Nijenburg gekomen om de jaarlijkse districtswedstrijden te hou den, en dat zegt heel wat voor een padvinder. Immers, de winnende pa trouille mag meedoen aan de natio nale wedstrijden en heeft dan kans een keurpatrouille te worden, waar voor een of andere niet te versmaden verrassing is weggelegd. Zo kwam het, dat we, toen we Woens dagavond eens een kijkje gingen nemen in het kamp, een groep jongens aan troffen, die wedijverden in correctheid en dat valt niet mee, als je tussen de twaalf en zeventien bent. De ene tent was nog vakkundiger opgezet dan de andere en de dertien keukens zagen er uit om door een rin getje te halen. Er waren in de middaguren al in specties geweest en wedstrijden ge houden, en nu gingen de mannen zich gereed maken voor het kampvuur, waarbij elke patrouille een recreatie zou geven. In de vooravond was aan elke patrouille een envelop uitgereikt waarin zich verschillende voorwerpen bevonden. Een speld, een spijker, een papierclip, een kraal, een sigaret en andere kleinigheden. De jongens hadden nu de taak, daar over een sketch samen te stellen. Dat is een niet gemakkelijke opgave, doch een padvinder is niet gauw uit het veld geslagen, en de wijze waarop sommige patrouilles de meest origi nele tafereeltjes uit de duim zogen, wekte oprechte bewondering. Hoe moet je een veiligheidsspeld verwerken in een stukje handelend over de bevrijding? Wel, er wordt een huwelijk voltrokken, waarbij bruid en bruidegom met de speld aan elkaar worden geprikt. Er werd natuurlijk ook gezongen bij het kampvuur en vooral de Bever- wijkse mars typeerde echt de geest on der de padvinders: „komt er soms ook haat of nijd, padvinder blijf je altijd.." En we denken hierbij aan hetgeen een hopman ons zei: zolang je je als jeugdleider één met de jongens voelt ben je voor je taak berekend, als je dat niet meer kunt, kun je wel inruk ken. Toen tegen half elf de vlammen wa ren gedoofd en de dag met het Wilhel mus besloten was, slopen de jongens onder gedempten indianenkreten langs de geheimzinnig-donkere paadjes naar het kampterrein terug. We droegen de kampstemming met ons mee naar de stad en voelden heel duidelijk de waarde van een dergelijke jeugdbeweging, die de jonge mens op voedt tot een bewust levende persoon lijkheid die geleerd heeft verantwoor delijk te zijn voor zichzelf en voor anderen, kort om te staan voor zijn da den. Uit dit fijne kamp kwam als win naar te voorschijn de patrouille: „Die Wijekers" uit Beverwijk. ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Wesseldijk (H. Doop); 5 uur, ds. Den Oudsten. Kapelkerk, 10 uur, ds. Dik- boom. Rem. geref. gem., half elf, ds. Blokker van Utrecht. Luth. kerk (Oudegracht), 10 uur, ds. Roodenburg (Doopbediening)Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. Van der Sluis. Geref. kerk, 10 uur, ds. Haitsma vanN.-Schar- woude; 5 uur dr. Polman. Geref. kerk (art. 31 DKO), in Waakt en Bidt, half 10 en half 6, ds. Wigbolders van Stadskanaal. Herst. Ap. Gem., Tous- saintstr., half 10 en 4 uur en Woensdag avond 8 uur dienst. Ned. Chr. Gem.- schapsb., in W. en B„ Woensdagav. 7,30 uur, evangelist Van Oostveen. OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds VanSanten. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Bierman (solozang, bevestiging nieuwe lidmaten). Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Telkamp. Maranatha, 10,30 uur, ds. Bremer. BROEK OP LANGEDIJK, herv. kerk, half 10 ds. Volger van Amster dam; half 4 ds. Lans van Amsterdam. Geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. Donner. Geref. kerk (Art. 31) 11 uur en 3,45 uur, ds. B. K. Wigboldus van Stads kanaal. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur ds. Henstra. Doopsgez. kerk, 10 uur ds. Schepman. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roo- bol. Oud-kath. kerk, 8, 10 en av. 7 uur dienst. Geref. kerk, 10 uur, dr. Polman; half 5 ds. Von Meijenfeldt. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Plug. HEILOO, herv. kerk, 10 u„ da. Bethe van Beverwijk. Evang., Kerklaan, 10,15 uur, ds. Den Oudsten van Alk maar. Geref. kerk (in evang.geb.), half 9 ds. Von Meyenfeldt; 4 uur ds. Haitsma van Noord-Scharwoude. HARINGHUIZEN, herv. kerk, 10 uur ds. Klein Wassink van Alkmaar. HEER-HUGOWAARD, herv. gem. geen dienst. Geref. kerk, 9,30 en 2,30 uur, ds. Huismans. KOEDIJK, 2 uur, ds. Dikboom van Alkinssr LIMMEN, 10 uur, ds. Winkel. NOORD-SCHARWOUDE, herv. kerk, 10 uur, ds. De Jong van Schoorl. Geref. kerk, 10 en 4 uur leesdienst. OUDE NIEDORP, herv. kerk, 2,30 uur, ds. Wiegers van St. Pancras. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN geref. kerk, 10 uur (H.Avondmatl) en 3 uur (nabe trachting), ds. Visser. SINT PANCRAS, herv. kerk, 10 uur en 3 uur, ds. Wiegers. Geref. kerk, 10 en 4 uur, ds. Middelkoop. STOMPETOREN, zie Zuid-Schermer.' Evangelisatie, 10 uur, de heer Dek ker. URSEM, half elf, ds. v. d. Kreeke (bevestiging lidmaten) VEENHUIZEN, 2 uur, ds. Roeders. ZUID-SCHARWOUDE, herv. gem., 10 uqr, ds. Simons van Schoorl. ZUID-SCHERMER, 10 uur, ds. De Jong. Wantoestanden. Ben altijd de mening toegedaan, dat, als men voor de prijs van f 2.50 een tribunekaartje koopt voor de paar densport, men ook recht heeft op een tribune-zitplaats! Doch bij de eerste courses op Hemelvaartsdag in het Gemeente Sportpark kon men enige honderden betalers van een tribune- kaart netjes zien staan. Geen plaats meer! Dus er worden veel meer kaar ten verkocht dan dat er zitplaatsen zijn Klopt niet! N. J. DISTRICTSWED STRIJDEN MODELVLIEGTUIGEN. Donderdag 15 Mei werden over het hr'e land districtswedstrijden met mo delvliegtuigen gehouden, georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart. Voor het district Noord-Holland bo ven 't IJ werden ze gehouden in de duinen bij Zandvoort, daar er in de omgeving van Alkmaar geen geschikt terrein te krijgen is. Door de goede zorgen van de Ned. Spoorwegen kwamen de modellen goed over en kon de wedstrijd omstreeks 12 uur onder ongunstige verkeersom standigheden, te sterke wind, een aan vang nemen. De onervaren vliegers werden al gauw uitgeschakeld door 't breken van vleugels en stabilo's. Van de deelnemende clubs: R.K. Alkmaa.r, Alkmaar, Bergen, Hoorn en Zaandam wist R.K. Alkmaar door het behalen van het hoogst aantal punten, het 1 npioensohap te behalen en mag nu op de eindwedstrijd uitkomen om het kampioenschap van Nederland. J. v. d. Aakster van de R.K. Alk maar L.C. noteerde de langste vlucht, behaalde ook 't hoogst aantal punten en werd in de individuele-klasse kam pioen. Voor een prijs kwamen in aanmer king: le prijs J. v. d. Aakster, R.K. Alkmaar; 2e prijs J. Asjes, Alkmaar; 3e prijs D. Düncker, R.K. Alkmaar; 4e prijs W. v. Eylen, Hoorn; 5e prijs H. Erkamp, R.K. Alkmaar. Op de herfstige morgen van Heme1- vaartsdag klonk al vroeg hoefgetrappr 1 langs de nog verlaten wegen van Bergen: de Streekcommissie van het Middengewest Noord-Holland van de federatie van Landelijke Rijverenigin- gen had een tocht naar mooi Bergen georganiseerd. Ruiters van Berger,, Heiloo, Schermer, Starnmeer en Pur- merend haastten zich naar Het Oude Hof, waar ze door de Volkshogeschool gastvrij ontvangen werden. Bij een heerlijk kopje koffie en het gemeen schappelijk zingen van enige opge wekte liedjes, zoals dat op de Volks hogeschool gebruikelijk is, was het ijs gauw gebroken, de harten ontdooid en werd het één gezellige familie, al die ruiters en amazones. Spoedig was het weer opstijgen en ging het naar de Hertenkamp, waar Bergen's Harmonie de onmisbare, de stoet al opwachtte. Met vliegende vaandels en ten aan- schouwe, van een grote menigte, die nieuwsgierig naar dit ongewone gedoe was komen opdagen, ging het nu rond de hertjes, die zenuwachtig de kop pen ophieven, eerst in stap, toen in draf. Vanaf de „vluchtheuvel", waar burgemeester dr. Huygens en anderen zich hadden opgesteld, was het een buitengewoon schilderachtig gezicht, die hele stoet edele dieren in de mooie natuur. Tenslotte werd rond de heuvel een carré geformeerd en terwijl Ber gen's Harmonie het Wilhelmus deed weerklinken, stond alles onbeweeglijk. Met een korte toespraak van den bur gemeester werd dit défilé besloten. Voor de namiddag stond een duinrit naar Bergen aan Zee op het program ma, langs het ruiterpad, de kust, Ver brande Pan. Met een gemeenschappe lijke maaltijd op Het Oude Hof werd dit ruiterfeest besloten. In de ouderdom van 69 jaar is te Hilversum overleden de heer J. G. Bos- schaart, die bijna 23 jaar lang hoofd der openbare lagere school te Egmond aan Zee was. De heer Bosschaart, die op 18 Maart 1878 te Delft geboren was, werd reeds op 18-jarige leeftijd onderwijzer te Zaamslag. Na achtereenvolgens werk zaam geweest te zijn te Biervliet, Hoek en St. Laurens, volgde ingaande 1 Dec. 1915 zijn benoeming tot hoofd der openbare lagere school te Egmond aan Zee. Aan deze school, die onder zijn voortreffelijke leiding groeide tot een school met meer dan 400 leerlingen, bleef fiij verbonden tot hij op 1 April 1938 wegens bereiden van de pensioen gerechtigde leeftijd moest worden ont slagen. Uit de grote belangstelling oü zijn afscheid bleek wel hoe zeer hfi zich voor het onderwijs verdienstelijk had gemaakt. Tal van leerlingen leidde hij in privaatlessen op voor hogere studie. Hij "was een voorvechter van het openbaar onderwijs en bekleedde tal van functies in diverse commissies, schappelijk gebied. Zo was hij jaren- volksonderwijs e.d. Ook buiten onder wijskringen bewoog hij zich op maat- lang secretaris-penningmeester van de Egmondse vereniging voor vreemde lingenverkeer, waarvoor hij buitenge woon veel werk verzette. Hij was een man uit één stuk, rond borstig en wars van alle vleierij, j Scherp wist hij zijn oordeel te formu leren, zodat ieder wist wat hij aan hem had. Na zijn pensionnering vestigde hij zich te Amsterdam om al spoedig van daar naar het Gooi te vertrekken. Na een ziekte van enkele weken is hij nu te Hilversum overleden. Heden om half 2 vond de ter aardebestelling plaats op de Algemene Begraafplaats te Egmond aan Zee Meer eco: Bevolking Een oud land, een goec het lot van Walcheren de achttiende April, d rond gingen en verkoni van de polders moester door de Duitsers, die in den om alvorens zich landen en hun bewonei Immers, een inundatie v; Friesland had de dood var al het vee en van duizend: ners betekend. Waar had n moeten gaan? De zolder enige wijkplaats, maar bij de wind zouden de huizen i gestort zijn door de golfsl; Hoorn, Enkhuizen en Mi namen een betrekkelijk ve sitie in. Ze lagen grotendee het IJsselmeerpeil. Maar West-Friesland gi: het oog van de naald De Duitse opperbevelhebt vesting Holland gaf zijn trc bloc over. Dat was allermii de zin van diverse felle SS het bevel in den beginne s den en nog verschillende die hun vreugde over de Ge: overwinning uitten, zonde neerschoten. Het duurde en ken eer de gehate soldate hun verwoeste Heimat ver! per kar, per boot of lopen de afsluitdijk. Toen het laa kletter van de met ijzer bes] laarzen verklonken was, toer West-Friesland zich pas vri, DE B over vijf jaar oorlog kon opgemaakt en het bleek, d vergeleken uit andere del ons land, gunstig uitviel, oorlogsschade had Enkhuizer ernstige mate geleden door h- bardement van 15 Maart 19- de haven waren zes huizen verwoest, tientallen hadder duizenden guldens schade, tei glasschade voor de gehele st viel te schatten. Achtentwinti sen hadden bij dit bombar het leven gelaten In Hoorn waren door een tuigbotsing op 17 Juli 1944 b- naar beneden gekomen, tenj waarvan enige huizen aan dc boomlaan, de Merensstraat Binnenblijfstraat waren ven Dit ongeluk in de lucht kost halve de inzittenden van de tuigen, één persoon uit Hoo leven. Op het platteland waren ee boerderijen door de Duitsers ir gestoken, het veilingsgeboi Zwaag werd door bommen ve en zo waren er meer gevolge de oorlog. Doch indirect had West-Fi land in materieel opzicht s geleden. Dat bleek wel uil productiecijfers van tuinbo en veehouderij De grond had veel te we mest gehad de opbrenst belangrijk gedaald, de veest had men door de levering n ten inkrimpen. Bij de boeren en de tuin heerste welvaart naar scheen, want wie de zaak den keper beschouwde, kv tot de ontdekking, dat deze i vaart gebaseerd was op bedrijfsvernieuwing bestemd Pitaal, .Als we nu, twee jaar latei ■nieuw de toestand in West-i I-land bekijken, dan moeten we Jhet moment tevreden zijn; de f logsschade is of wordt herste j wat het economisch leven bt op het gebied der agrarische ducten heerst nog grote vraag, J over het algemeen de bedrij: I {™ns!:en behoorlijk zijn, alhi I het niet weer zo is, dat iedere wer en boer zijn huis wel met t papier kon behangen! Lieftinck heeft zijn werk ge I €n men heeft voer het overige weer iets ten behoeve van zijr J drijf kunnen kopen, hetzij, ki I nest, hetzij gereedschappen. De arbeidslonen op het platte' f b'J collectieve arbeidsovereenk [bedongen, zijn niet slecht, en i. wel de behoeften van de bevol |hog zeer, zeer vele zijn, moge gezien de omstandigheden Ij het ogenblik niet klagen. de toekoj I Doch richten we ons oog op [toekomst van West-Friesland, [kan het niet anders of we mo deze vrij donker inzien. Sraks, I ®r weer op de wereldmarkt gei I aanbod komt van groenten, frui I uivelproducten de voornaai iTna engselen van het Westfi |*rnd' dan zal er weer geconcurr: ■moeten worden met het buitenl; Wat de kwaliteit betreft Irtlt Wel gaan, wat de prijs aang I ls rne'; de huidige verhouc •onmogelijk. De Westfriese tuinder, de W- fefr®. veehouder, ze werken icient. De bedrijven zijn te kl Vepi e.rsniPPerd' in het product i: iw n verdisconteerd, een en zal zicb moeten toeleggen Ee-, "j"®61] economische werkwi |conrf„?P An d.e g°cde richting is Zoal - A 'e in de zuivelindust fcn tL» ?ich onlangs in Oudenc 1 Wat ^St!r voltrokken heeft. PerkaLv tmnbouw betreft is n fciedenlilng.en mechanisatie een Cul uurm 5* Gelukkig heeft Plannen In 21SChe. Dienst ernst Een V. eze richting, er zhn ^°lUut gevo,g zal dan ei aan arhem^ er een over hot ko f rbeidskrachten, een proble?

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2