Voor de Bijz. Politierechter Een n In vijf dagen van Alkmaar naar Rotterdam -.De bioscopen Koedijks vroedschap kwam bijeen Maasstad Lonen in Confectieindustrie Het Rijk vergoedt alle kerkklokken Eerste nieuwe woningen in onze provincie gereed! N.V.H. Egmond Z.- en N.-Schermer Heer-Huqowaard Prijzen Staatsloterij HARMONIE THEATER „Het meisje en het monster' VICTORIA THEATER „Michael Strogoff" De Koerier van den Czaar CINEMA AMERICAIN „Piraten van Key West" A.B.T. „Een vrouw wist te veel" Een gevaarlijke reis vol hindernissen Muziekconcours op Texel Waar het zan de ogen waail De Alkmaarse confectiefabrikant, A. J. V., die als eerste voor den kadi moest verschijnen, was door getuige Fraaij geverbaliseerd wegens het uitbetalen van te hoge lonen. Het werd een hele rekenarij, zodat het af en toe meer op een algebra-les dan op een rechtszitting leek! In hoofd zaak kwam het neer op drie vragen: Had V. bij de berekening van de uurlonen het weekloon door 48 mogen delen, hoewel er minder gewerkt was? Moest men uitgaan van het weekloon over een week of het gemiddelde over zes weken? En tenslotte: Had V. mogen afgaan op de toezegging van mr. Dei- ters, secretaris van het Sociaal Werk geversverbond, dat de gemeente Alk maar, wat de lonen in de confectie industrie betrof, spoedig in klasse II geplaatst zou worden? Uit het verhoor van getuige Deiters kwam vast te staan, dat het antwoord op alle drie de vragen in dit geval be vestigend moest luiden. De 48 uur wa ren gerechtvaardigd, daar de kortere werkelijke werktijd een gevolg was van grondstoffengebrek; het bereke nen over een week was te wijten aan een verkeerde redactie van de voor schriften, zes weken gemiddeld was dus juist, en de plaatsing van de ge meente Alkmaar in klasse III was in derdaad een onbillijkheid, die men thans trachtte weg te werken. Bovendien bleek, dat, berekend naar klasse Il-tarieven, V. niet teveel had uitbetaald. De officier achtte het wel bewezen, dat te hoge lonen waren betaald; V. was echter te goeder trouw op de toe zeggingen van mr. Deiters afgegaan. Daarom eiste de officier vrijspraak. Pleiter, mr. Schuurman, was het daar natuurlijk mee eens en kwam op for mele gronden ook nog tot dezelfde con clusie. Hij dankte den politierechter voor de minitieuse behandeling. De politierechter kon zich met het requisitoir wel, met het pleidooi niet verenigen; V. werd vrijgesproken. Gelten, schapen en koeien. J. A. v. D., uit Egmond-Binnen, had vier geiten geslacht. Hij beweerde niet te weten, dat daar een slachtvergun- ning voor nodig was, geitenvlees was immers zonder bon. De officier wilde aannemen, dat het inderdaad niet opzettelijk was gebeurd. Minder fraai vond hij het echter, dat v. D. het geitenvlees als schapenvlees had verkocht en het vet voor 10 per kg aan den man had gebracht! Hij eiste daarom 200 of 2 maanden. Verdachte vond de boete veel te hoog, ais hij dat moest betalen, ging hij helemaal naar de haaien! De politierechter deed er 50 af: f 150 of 1 maand. Verdere uitspraken. A. K., uit Alkmaar, had een heren- costuum verhandeld, zonder dat dit ge oorloofd was: 1 maand voorw. met 2 jaar proeftijd plus verbeurdverklaring. D. S., eveneens uit Alkmaar, kreeg voor hetzelfde feit eenzelfde straf. W. J. M., Alkmaar, had wel tegen punten, doch zonder toestemming elas tiek en dameskousen verkocht. M. deed dit, daar hij als invalide geen ander werk kon doen: 10 of 4 d. P. B., pensionhouder uit Heiloo, werd er van beschuldigd 75 kg gerst te heb ben gekocht; verdachte ontkende en de zaak werd aangehouden voor nader onderzoek. A. K., vrachtrijder uit Heiloo, in wiens filiaal de gerst was gevonden, werd vrijgesproken, hoewel de verant woordelijkheid voor het aanwezig zijn van de gerst in zijn bedrijf wel dege lijk bij hem berustte. Opgepast dus heren vrachtrijders! T. T., wegwerker uit Uitgeest, kreeg voor het clandestien slachten van een kalf een boete van 100 of 40 dagen hechtenis. Vlees en gereedschappen werden verbeurd verklaard. J- J* P-, uit Alkmaar, had clandestien 2.14 kg tabak gekocht: 60 of 30 d. plus verbeurdverklaring. Tevens een maand voorw. met een proeftijd van 2 jaar. De Alkmaarse chauffeur C. v. T. kreeg voor een tabakshandeltje 60 of 24 d. De tabak werd verbeurd ver klaard. Verder hoorde T. een maand voorw. met een proeftijd van 2 jaar tegen zich uitspreken. W. J. B„ ook uit Alkmaar en ook chauffeur, kwam er beter van af. Hij kreeg voor eenzelfde feit 25 boete ol 15 dagen hechtenis; tevens verbeurdverklaring. M. G. J. uit Krommenie, van wien B. de tabak had gekocht, kreeg 50 of 30 dagen. In de Wieringermeer is men begonnen met de bouw van het tweede Sloot- dorp. De foto, gemaakt vanaf de toren der nog gedeeltelijk intact zijnde Gereformeerde Kerk, geeft een overzicht van het leggen der fundamenten van alle woningen der voormalige Kerkstraat. Binnenkort zal de schade-enquête- commissie het onderzoek en de schade regeling ter hand nemen ter vervan ging van de duizenden klokken, welke door de Duitsers uit ons land zijn ge roofd. Naar wij vernemen, zal de schade enquête-commissie de waarde der ge roofde klokken op basis van de prijs op 9 Mei 1940 vergoeden, terwijl ook de kosten van vervoer en ophangen der nieuwe klokken voor haar rekening komen. Het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft echter de eis gesteld, dat de klokken aan wel omschreven eisen van toonzuiverheid moeten voldoen en niet van mindere kwaliteit mogen zijn dan de gestolene, Opdat Nederlands klokkenbezit weer even rijk zal zijn als voorheen. Er blijken nog enige honderden klok ken in ons land te zijn opgeslagen, waarvan de herkomst niet bekend is, vele daarvan zijn echter beschadigd. De zeven en twintig woningen, aan welker bouw in Juli 1946 te Uithoorn werd begonnen en waarvan er elf be stemd zijn voor bewoning door ge zinnen bestaande uit zeven en meer leden, zijn practisch voor bewoning gereed. Vanwege het bijzondere feit, dat dit de eerste voltooide woningen In de provincie Noord-Holland zijn, heeft de commissaris der Koningin in dit gewest, de heer dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, zich bereid ver klaard, op Maandag 19 Mei 1946, des morgens tien uur, deze woningen in gebruik te stellen. Jeeds lang Sleden ontbonden N.V.H.-Egmond, hield gisteren zijn laat- ste vergadering als zodanig teneinde aan alle leden officieel uitgeleide te doen. Burgemeester M. Niele, als voor zitter, dankte alle leden voor hun werkzaamheden, zeer in het bijzonder pastoor G. Toebosch voor zijn uitzon derlijke prestaties, waarvoor hem als blijk van waardering een kistje siga ren werd aangeboden. Een bijzonder woord van welkom werd toegeroepen aan ds. C. M. Veenhuijsen, die in middels elders beroepen niettemin nog zijn volle belangstelling betoonde. Moge de naam N.V.H. hiermede wellicht voor goed zijn heengegaan, haar werkzaamheden zullen echter in breder verband worden voortge zet door de vereniging „De Drie Eg- monden", die als volgt zal worden sa mengesteld: Hoofdbestuur, bestaande uit den bur gemeester als voorzitter, een secretaris en penningmeester, beiden leken, en voorts de heren pastoors en dominee's der Egmonden. I. Sociale Opbouw, samengesteld uit vertegenwoordigers van maatschappe lijk hulpbetoon en armbesturen, Vin- centiusverenigingen enz. II. Gezondheidszorg, bestaande uit de heren artsen, vertegenwoordigers van het Witte Kruis, Wit-Gele Kruis, Kinderuitzending, Eerste Hulp enz. III. Cultuur, bestaande uit de heren hoofden van scholen, vertegenwoordi gers van jeugdverenigingen, oranje verenigingen, V.V.V. en verenigingen op het terrein van sport, muziek, to neel en dans enz. KERSENOOGST IN ALBLASSERWAARD STAAT ER GOED VOOR. In de Alblasserwaard hebben de kersen zich zo goed gezet, dat een buitengewoon goede oogst verwacht wordt. DE WERKZAAMHEDEN DER WERELDBANK. De president van de wereldbank deelde heden mede, dat ernstig wordt overwogen spoedig stappen te onder nemen inzake de leningsaanvragen van o.a. Denemarken, Luxemburg en Nederland. De Raad van Koedijk kwam Woens avond in openbare zitting bijeen, j>n der voorzitterschap van burgemeestei J. A. Pesman. Naar aanleiding van de notulen kwam de heer Hart nog even terug op zijn in de vorige vergadering ge stelde vraag of de verordening op het sneeuwruimen geen aanvulling be hoefde. Niet voldaan met het toen ge kregen antwoord, had hij een nader onderzoek ingesteld en was hem dooi een rechtskundige verzekerd, dat de verordening voldoende was om tegen nalatigen te kunnen optreden. De voorzitter antwoordde, dat de plich tot het schoonmaken van de weg in eerste instantie rust op den eigenaar in dit geval het Hoogheemraadschap Intussen zullen B. en W. onderzoeker of er nog mazen in de verordening zijn, die ontduiking mogelijk maken en zo nodig met een voorstel tot aan vulling komen. De heer Blaauboerhad gevraagd om een volmacht tot het aanstellen van een arbeider, maar, al dus de voorzitter, de uitvoering van de besluiten behoort bij B. en W. Mededelingen Medegedeeld werd onder meet, dat de heer J. A. Pesman was benoemd tot regent van het Centraal Zieken huis, vertegenwoordigde de subsidi erende gemeente. In de vacature van ambtenaar ter secretarie, ontstaan door het vertrek van den heer Blan kena, was voorzien door de benoe ming van den heer K. Ramaker te Hazerwoude. Onderwijzers politieagent? Van de Tucht-Unie te 's Gravenha gt was ingekomen een verzoek mede werking te verlenen om de onderwij zers de bevoegdheid te geven om als dienaar van de politie op te treden De Raad besloot hierop niet in te gaan De heer Blaauboer informeerde wie de snelheid van de auto's had te controleren: hij meende, dat de maxi mumsnelheid nog al eens overtreden werd. Na enige discussie zegde cft" burgemeester toe, de commandan hierop, te zullen wijzen. 1 rent per inwoner voor vergaderingen Na een korte toelichting door den voorzitter ging de Raad accoord met- het voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op het verzoek van de commissie buitengemeenten Centraal tra al Ziekenhuis te Alkmaar om een bijdrage van 1 cent per inwoner voor bestrijding van de kosten der com missie. Het betrof hier een verzoek, dat slechtsééns in de zoveel jaren gedaan werd. Ontslag De Raad verleende den heer H. Blan- kena overeenkomstig zijn verzoek eer vol ontslag als ambtenaar van de bur gerlijke stand met ingang van 1 Mei 1947. Zuinigheid is de boodschap Met het oog op een wenk van Ged. Staten om subsidieverlening zoveel mogelijk te beperken, besloot de Raad afwijzend te beschikken op het ver zoek van de Ver. tot IJsbestrijdmg om een bijdrage. Eenzelfde lot onderging het verzoek van Pro Juventute om een jaarl. subsidis van 50. Gedane zaken nemen geen keer Van de woningbouwvereniging „Goed wonen" was een verzoek ingekomen om een voorschot voor grondaankoop. ■Het betrof een som van 4000 voor 2900 vierkante meter grond aan de Benedenweg. Voorzitter memoreerde, boe de Raad indertijd was ingegaan op een reëel aanbod van een zaken man uit Groningen en grond had ver kocht voor de bouw van een grote zaak met enige middenstandswonin gen. Door niet te voorziene omstan digheden, door force majeur, had koper nog niet kunnen bouwen. In tussen was Koedijk de grond kwijt en moest nu zelf kopen. Eerst goed koop verkopen, nu duur kopen, dat kon de heer Blaauboer niet bekoren. Na enige discussie, waarbij de heer Hart er nog aan herinnerde, dat hij indertijd had gewaarschuwd tegen grondverkoop, verleende de Raad het gevraagde voorschot. Gemeenterekening 1945 De gemeenterekening werd aldus vastgesteld: Gewone dienst. Ingekomen 134446,10 Uitgave 155399,40. Nadelig saldo 20953,30. Kapitaaldienst. Inkomsten 137016,33. Uitgaven 120001,56. Ba tig saldo 17014,77. Met de wijzigin gen in de gemeentebegroting 1946 en 1947 kon de Raad zich verenigen. Bij de rondvraag informeerde de heer Blaauboer wie eigenlijk heeft te zorgen voor de huisnummering, de ge meente of de inwoners. Om kosten te besparen zullen de ingezetenen wor den uitgenodigd er zelf voor te zor gen. ONTSLAG VERLEEND Door den Minister van Binnenland se Zaken is, op grond van het zuive ringsbesluit, ontslag verleend uit zijn functie, zulks bij beschikking van 12 April 1947, aan J. Koppen, gemeen tegeneesheer, te Noord- en Zuid- Schermer, gemeente-geneesheer, te vens belast met de vaccinatie en dood- schouw, te Jisp, en gemeente-genees heer, vaccinateur en geneesheer, be last met de doodschouw, te Graft, gerekend met ingang van 1 Septem ber 1944. AANTAL SOLLICITANTEN Naar verluidt hebben zich tien sol licitanten aangemeld voor de betrek king van hoofd aan de O.L. School te Noord. Het tegenwoordige hoofd heeft ontslag verzocht tegen 1 Juli a.s. 's-Gravenhage, 16 Mei 1947. 500e Staatsloterij, 5e klasse: Nos. 1376 en 21955 1000. Nos. 7658, 11655 en 20291 400. Nos. 3738, 7759, 8089, 8445, 10986 en 16316 200. Nos. 1821, 4046, 5767, 8708, 9604, 10972, 13851, 13967, 20804 en 21203 100. In een gedicht van de hand van den Zwitser Albert Steffen stelt deze aan de mens de eis: Wees gelijk een spie gel, zodat het boze zich in U herkent en in Uw loutering verbrand. In het filmsprookje „La Belle et la Béte" van Jean Cocteau speelt deze spiegel der zelfkennis een grote rol. Het monster ziet in de ogen van het meisje zijn slechtheid weerspiegeld en wordt er door gelouterd, het meisje wordt door de wonderspiegel tot de erkenning gebracht, dat zij het mon ster liefheeft en de boze zusters zien er zichzelven in, zoals ze werkelijk zijn: een pronkzieke apin en een oude kwebbelkous. Er komen trouwens vele zinnebeel dige voorstellingen in deze film voor. De godin der kuisheid, Diana, bewaakt een kostbare schat, waarop voortdu rend sneeuw neerdaalt; wie onbe voegd binnentreedt wordt in een beest veranderd. Voordat de gelieven elkan der weervinden, moeten zij het schoonste dat zij bezitten aan elkander afstaan. Wie gevoel heeft voor sym boliek kan volop genieten. Vele opnamen zijn juweeltjes van filmkunst, de namen Doré en Vermeer worden in het programma volkomen terecht genoemd. Een knap gespeeld, meesterlijk ver filmd, zinrijk verhaal vervaardigd door Jean Cocteau, in samenwerk jig met Christian Bérard, onder leiding van André Paulvé. Een film, die ons weer doet geloven in de waarheid, de schoonheid en de liefde. Om in sprookjestermen te blijven Drie maal drie redenen deze film meer dan één maal te gaan zien. De film, in Engeland vervaardigd naar het bekende verhaal van Jules Verne, heeft gisteravond in het Vic toria-Theater weer een groot aantal be langstellenden geboeid. Men heeft opnieuw meegeleefd met denkoerier, die naar Siberië wordt gestuurd om belangrijke berichten over te brengen naar Irkoetsk, wanneer daar de Tartaren in opstand zijn gekomen. De moeilijkheden, die Strogoff moet overwinnen, zijn niet gering, maar aan 't slot is zijn beloning ook dubbel groot. Zijn bevordering tot kolonel en zijn huwelijk met een allerliefst vrouwtje. De opnamen en vooral de massa scènes zijn zeer de moeite waard en het spel is uitstekend. Niet alleen van Adolf Walbrook in de hoofdrol, maar vooral ook van Akim Tamiroff als de Tartaren-hoofdman, van de vijandelijke spionne, van Strogoffs moeder en van het meisje dat door Michaël geholpen wordt. Als geheel een film, die nog steeds boeit. Het voorprogramma bracht naast een paar mooie journaals een vermakelijke klucht met de bekende Zasu Pitts en Thelma Todd in de hoofdrollen. Een lange film, maar een spannend oud zeeverhaal, dat niet alleen boeit door alles wat daarin over schepen en zeilen verteld wordt, maar ook door de geschiedenis van de grote liefde van twee mannen voor hetzelfde dappere meisje, waarvan tenslotte de beste blijkt gewonnen te hebben. Amerika in 1840, in de tijd toen de dames luifelhoeden en wijd uitstaande rokken droegen en de heren nog kanten dassen en jabots hadden. Amerika in de tijd, toen zeilschepen met ruwe mannen de zeeën bevolkten, toen de eerste ra derstoomboten nog uitvindingen van de duivel leken en grote troepen blanke piraten hier en daar de schepen deden stranden om zich met de lading te kunnen verrijken. In dat land en in die tijd speelt deze, geheel in kleuren opgenomen film met haar prachtige natuuropnamen, haar schipbreuken en gevechten en haar grote strijd van mannen onder water tegen een reusachtige inktvis, die één van hen naar de diepte sleurt. Er zal voor deze prachtfilm onge twijfeld grote belangstelling blijken. Alle eigenschappen, die een fflm waardevol en aantrekkelijk kunnen maken zijn verenigd in „Een vrouw wist te veel". Welke eigenschappen dit zijn, is moeilijk onder woorden brengen, daarvoor moet men een der- gelijke film zien. Misschien is het j beste zo te zeggen: met een minimum aan middelen is een maximum aan re- sultaat bereikt. De vrouw die te veel wist, is t<.a vriendelijke, oude gouvernante en wat ze te veel weet zijn geen schanddaden van een of andere rijkaard, het is eet eenvoudig melodietje, dat in deze film een geheimzinnige rol speelt. Het overgrote deel van de film speelt zich af in een trein, waar de vrouw, miss Froy, plotseling verdwijnt, en al. Ie reizigers haar ongeruste vriendin wijsmaken, dat zij er nooit geweest fc. Een hersenspecialist is van mening, dat het meisje aan een storing lijdt en zich daardoor verbeeld heeft, met dt| dame in aanraking te zijn geweest. Del wijze waarop men dit meisje sugge-| reert, is op zichzelf reeds de moeit waard de film te zien. Het prettige in deze film is, dat toeschuowers zelf aan het denkej| worden gezet. Een soort college in merkingsgave dus. Bij de één zal heil licht uiteraard eerder opgaan dan b([ de ander, zodat de opmerkzame toe. schouwer al heel spoedig begrijpt waarom het gaat, terwijl iemand die iets minder attent is eerst tegen het' eind van de film alles „door" heeft De gewonden worden weggevoerd. Om drie uur in de middag kwamen er twee Rode Kruis-wagens van Over- schie. De E. H. B. O.-ers, die de auto's begeleidden, legde de zwaarst gewon den in de wagens, o.a. het in een de ken gewikkelde naakte en met wonden overdekte lichaam van den Delftsen student. Zij waren blijkbaar angstig en kort aangebonden en konden geen antwoord geven op de vraag hoe de toestand in Rotterdam was. Toen de wagens vertrokken ging een Hollandse soldaat er „ijskoud" naast lo pen, maar hij werd dadelijk ontdekt en teruggehaald. In de nu ruim geworden schuur begonnen de Duitsers aan hun noodrantsoenen en juffrouw Celia open de een gevaarlijk debat en verweet hen, dat zij als dieven in de nacht een neutraal land waren binnengevallen. De Duitsers voerden daartegen aan, dat zij alleen onze vliegvelden nodig hadden en de handelsreiziger stond ge durende dat gesprek te trappelen van angst, maar om half vier kwam er aan alle meningsuittingen een einde door 't verschijnen van enige Nederlandse vliegtuigen. Ein Angriff". „Ein Angriff", werd er geschreeuwd en men zocht onmiddellijk dekking te gen de steile slootkant of trachtte zich in de groene haag onzichtbaar te ma ken. Twee krijgsgevangenen, die met juf frouw Celia en den heer Ringers in de schuur waren achtergebleven, haalden schoppen van het gereedschapwagentje en begonnen zich in te graven. De vliegtuigen gingen zigzag over de Haagweg en lieten hun mitrailleurs werken, waarvan de kogels, volgens de soldaten, met gemak door het gewelfde ijzeren dak gingen, wat een allesbehal ve bemoedigende mededeling was. Het leek veel veiliger uit een zo groot mikpunt als de schuur te ver dwijnen en de heer R, en zijn reisgeno te kropen over het veld in de richting van een helm en een wenkende hand, die uit een greppel te voorschijn kwa men waarin zij anderhalf uur onder het voortdurend geronk der vliegtuigen moesten doorbrengen. De kogels floten om hen heen en verdwenen in het gras en het was geen wonder, dat juffrouw Clelia, die zich tot dusver zo kranig had gehouden, het te kwaad begon te krijgen. De greppel. De greppel verbond de nieuwe met de oude weg en de heer R., nam zich voor bij een eventueel volgende nach telijke aanval niet zo lang door die greppel te schuiven tot hij met zijn lotgenote de oude weg zou bereiken om daarna te trachten op deze wijze te ontsnappen. Het geluid uit de lucht groeide tot een oorverdovend geraas, geronk en geknetter, maar ten slotte hield het op en werd ook het vuren van onze land genoten minder. Duitsers waren bezig parachutes op te vouwen en nu bleek, dat zij de wapen stilstand maar verzonnen hadden om dat hun munitie opraakte en het mo reel van de mannen op peil moest wor den gehouden, want ook deze waren, ondanks hun bravour, vreselijk zenuw achtig. Nu was er nieuwe munitie door de lucht aangevoerd. Aan de slootkant. De gestrande reizigers renden in ge bukte houding naar de schuur en zagen vrijwel alle soldaten aan beide zijden van de steile slootkant hangen. Deze riepen de gasten toe daar ook een plaatsje te zoeken en beduidden hen, dat zij zo laag mogelijk moesten blijven liggen, hoewel zij daarbij ern- tig gevaar liepen in het water te ver dwijnen. Het bleef lange tijd stil en de soldaten waagden zich weer op de gras kant. „Ich sehe Hitlerjugend, und Weiber", zei de commandant, die door een ver rekijker tuurde. Werden er Hitlerjongens aan para chutes neergelaten of waren het als vrouwen verklede soldaten? Het bleef een raadsel, maar men ademde blijk baar weer wat vrijer. De militairen, die noodgedwongen „pootje gebaaid" had den, legde hun „Hozen" in het zand te drogen en men begon hier en daar zelfs in taalboekjes Engels-Nederlands te studeren, waarin zinnetjes voorkwamen als: „is deze sloot diep?" Het was wel toepasselijk, maar nie mand verlangde er blijkbaar een ant woord op. Men informeerde naar de uitspraak van het woord „Dordrecht" en juf frouw Celia, die zich weer geheel her steld had, maakte intussen een studie van de gezichten der bewakers en ver deelde ze in „gewone" en „tronies". Ze heropende het onvruchtbare debat over de noodzakelijkheid van deze laf fe overval met een „tronie", maar de Hollandse motorman kwam het gesprek onderbreken en verzocht den heer R. aan den commandant te vragen of men de volgende nacht niet in een naastge legen loods terzijde van een autokerk hof zou kunnen blijven. Hij was daar de vorige nacht opgesloten geweest en ae commandant, die Herr Wishufen bleek te heten en door den Führer kort nadien voor zijn moedig gëclrag aan de Haagweg gedécoreerd werd werd opgespoord. Hij bleek zich verscholen te hebben achter een scheefgelopen post auto, die half in de sloot lag en waar van de chauffeur met verbrijzeld hoofd over zijn stuur lag. Het huis. Herr Wishufen had wel oren naar 't voorstel en gaf last de wagen voor te rijden, terwijl de soldaten, die blijkbaar minder goede berichten hadden gekre gen, zich op gedempte toon met elkaar onc.erhielden. De handelsreiziger, die een beetje voorbarig was, werd achter het stuur weggehaald en door een geheimden soldaat vervangen en de commandant gaf het hongerige gezelschap ten af scheid 2 busjes conserven en 'n pakje biscuits (vitamine A, B, C en D) mee, Een doorzeefde band moest worden vervangen en, met twee helmde palfreniers op de treeplankeitl werd naar een nabijgelegen woonhuis! dereden waar de gevangenen de mede'l deling kregen, dat zij beschqten zouden! worden als zij trachtten te ontvluchten.! Naast het huis lagen de restanten yaJ| een verbrand vliegtuig en in de wonin! heerste de grootst mogelijke wanor» Op de bovenverdieping, waar de i vangenen moesten verblijven, werdei matrassen neerlegd en zij kregen drukkelijk bevel, het huis niet te vei laten, geen gerucht te maken, te vet duisterer en zich in alle stilte naar f aan de overkant van de weg boerderij te begeven als zij geroep zoui en worden. Licht en gas waren niet te ontdelfl ken, maar helder water was er in w doende hoeveelheid. Als verduisteringsmateriaal v damesjaponnen gebruikt, welke over kapstokjes in een kast hingen- Op Hemelvaartsdag vond 4e Denl Burg op Texel het jaarlijkse muziek- concours van de Westfriese Bond vanl Harmonie- en Fanfarecorpsen plaats,! dat te 12,30 uur geopend werd met eenl officiële ontvangst ten raadhuize vanl hoofdbestuur, jury, directeuren eol voorzitters der deelnemende vereni-f gingen, door de ere-voorzitter, burge-l meester Rehorst, in tegenwoordigheid! van ere-comité en bestuur van Texelsl Fanfarecorps. Achtereenvolgens werd I daarbij het woord gevoerd door burge-l meester Rehorst, de heren D. Bru.?-[ man, vice-voorzitter van de bond en J,| Schrama, voorzitter van algemene lei-1 ding. Hierna ving circa 1 um- de con-f certwedstrijd aan, waaraan deze eer- L ste dag door niet minder dan 14 ver-I enigingen werd deelgenomen. Over het I algemeen werden er middelmatige tot I goede prestaties geleverd en viel met vreugde weer vooruitgang bij verleden jaar te constateren, hoewel natuurlijk I nog niet alle corpsen de inzinking der oorlogsjaren veheel te boven zijn. Op vallend goed werk hoorden we van „Schagens Harmoniekapel" in de afdeling harmonie en vooral in de ere- afd. fanfare van „Excelsior" van An-| dijk-West onder de pittige directie vat I Ru Kaag. Een zeer fraaie, orkestrale fanfareklank produceerde „Kunst m| Arbeid" van Zuid-Scharwoude onder I P. Pranger. „West-Frisia" van Twisk I gaf een aannemelijke vertolking „Qua I Karakter" van het i.a.o. zeer zware verplichte werk: Boedijn's „Plechtige Ouverture", doch schoot in het eenvoudiger vrije werk „2e Grande I Ouverture" van Langlois nogal tekort. I De jury De Klerk, Zonderland cal Pinkse kende de punten en prijzet| zeer juist als volgt toe: Tweede afdeling harmonie: „Kunstzin"] Julianadorp, 328 p., 2e prijs. Eerste afdeling harmonie: „Crescendo"] Medemblik, 306 p., 2e prijs. Ere-afdeling fanfare: „Onder Dirkshorn, 317 p., 2e prijs. ,.Ej] celsior", Andijk-West, 365 p., Is! prijs. „Tavenue", Opperdoes, p., 2e prijs. West-Frisia", Twisl| 354 p„ 1ste prijs. „Kunst i Arbeid", Zuid-Scharwoude, 356 i lste prijs. „Ons Genoegen", ffl denes, 331 p., 2e prijs. 's Avonds 9 uur door drukke os- I standigheden één uur vertraagd—vilt de ere-wedstrijd aan voor de lste prijs- winnaars, waarvan de uitslag pas het einde van de 2e concoursdag - I Zondag wordt bekend gemaakt. I." I dens deze ere-wedstrijd verving f heer Gerard Boedijn die als ponist van het verplichte werk vo® are afd. fanfare belangstellend asi*e zig was welwillend den heer M - Klerk, die door de genoemde vettt* ging geen zitting meer kon nemen. 14 Mei 1940: B< gehele vrije wereld agressie. Wij schrijven 18 temidden van puin, trokken is van een het geblakerde gest meentebestuur aan i Rotterdam staat stad gerukt en als i de havens lam legt e: Jaren nijpender woi Maar die nijvere zij ruimde het puin nieuwe stad, aan ha: Telkenj are op de 18de terdam haar wederopbou en een blik terug werpen het afgelopen jaar is verr na met frisse moed en he ergie de volgende schred op de weg welke leidt nas stad, waarin het voor ie dammer goed is te leven centrum zal gebouwd wor is wel iedere Rotterdamn de Maasstad van 1940 kei terug. Londen is zwaa maar haar structuur is ni in Antwerpen behoeven riet te blijven, maar uit het hart weg. Het oude geschiedenis geworden i slechts teruggevonden kui in oude platenalbums. Nu het lot dit echter zo ziet men vooruit. Men sli aan de houweel, de puinhc nen, 2000 km. heipalen trokken, de verwoeste stai kale vlakte, waar het zanc waait en.angst in het h in deze stad ooit weer h< leven zal bruisen. Het herstel van Rotte: ten nauwste verband me van het achterland. Hei van dit achterland d gebiedt het te zeggen z beduiden. In „the strugg welke Rotterdam voert betenheid van een terriei vertrouwen in de toekom: Europa een grote plaats waar hangt als het zwaa mocles het transito-ve Hamburg en Bremen bove uit de keuken meegenomen zakM] taarn was de enige lichtbron en de ®l houd van de blikken smaakte zo 1 dat niemand er van eten wilde. De zaklantaarn werd door een.? r.enstuivenden Duitser teruggehaa de moede reizigers legden zich J ruste in de hoop eindelijk eens. te kunnen slapen. (Wordt ven1- OVERZICHT VANAF 1 NIEU1 stad, maar niets wordt i gelaten de Rotterdamse har stellen en te vernieuwen. Met gepast optimisme zi Rotterdam de toekomst teg Rotterdam is de stad aan en dat is haar grootste glorii tuatie zal worden uitgebuit ii tenplan, de spoorwegprojecte venplannen. In de eerste pla eenvoudig en sluitend stelsel i verkeerswegen of boulevards Pen, bestaande uit een ring hartader en twee uitlopers. E: totaal drie Noord-Zuid-lijne met drie rijbanen en een par] en tevens drie Oost-West li Coolsingel zal in dit strate: hartlijn vormen, gericht op i om het contact met de rivier te brengen. Al deze verk zijn berekend op een zeer int ruik, zowel door auto's, rijv tram en door voetgangers. Het zou ons in de beperkt die ons ten dienste staat, te v< op het nieuwe stadsplan van I uitvoerig in te gaan Wij mc ook volstaan met enkele e heden. Zo zullen wat de spoo *e,n. hftreft, het Maasstatio schqnhjk verdwijnen en Delf Centraal Station worden. Het UekeT 6en metr° iS 0nm°g' Daar het niet in de eerste pi om het groter maken van R «och om het almaken van d zullen verschillende ir oearqven uit de binnenstad vei

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 4