naar EN rachtenI n '-IETS Duitsers waren in 1945 van plan Spanje en Portugal te bezetten Kosten levensonderhoud stegen allerwege J rwel" RCEL" Tel. 3575 LV. DAM EFABRIEKEN N.V. ers smaak akkerij DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Plannen tot aanval op Amerika Van nabij en verre Twee doden door projectiel Draverijen op Mere veld Generaal Kruis terug Nitti Kabinetsformateur Roofoverval op juweliers zaak te Haarlem Geen spaghetti voor Parola Vermiste Nederlandse vlieg tuig gevonden Plan tot voorraadvorming van oorlogsmateriaal In Frankrijk het meest Felle brand te Wormerveer Weecéeeicht De toestand in Voor-Indië Een volledige promotie degradatie-competitie Indonesische vakbonden verzoeken terugtrekking Nederl. troepen r Dat is Amerika! J Parlementsverkiezingen in de Franse zóne Plezierboot geëxplo deerd in Amsterdamse Keizersgracht Stassen's kansen voor Amerikaans presidentschap Amer. waarschuwing aan Griekenland sdienst ?rdam v.v. i. 27 Mei). O 17.30 uur. O 19.00 uur. lNGEN: ■NTOLK ek van vreemde ■en afkortingen, 5.75 YGLOP ALKMAAR ielverhuur at 1 in het station). TELEF. 3464 ALKMAAR LAAT 15-17 ran de Volksge- Noordzeestrand. g 24 Mei a.s.; gen van ten- geven bij het ;2 te Alkmaar ids te Bergen 7,50 per jaar. mg, i het kantoor afd. Perso- ON 2107 BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bljlsma MAANDAG 19 MEI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 297. ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: AdverUoMea- 14 oent p*r millimeter ..Waagjes" tot it> woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct„ uitsluitend oontan Abonnementen: f HO per maand, f 3 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. üyldert plv. Ti, N. Adema. De Britse admiraliteit heeft enige strikt geheime documenten bekend gemaakt, verslagen van besprekin gen tussen Hitier en zijn chefs van leger, marine en luchtmacht. Hierin is sprake van drie belangrijke beslui ten, welke Hitier tussen 21 April en 31 Juli 1945 nam en vitale gevolgen hadden op het verloop van de oorlog. Deze besluiten zijn: 1. Op 21 April verwierp Hitier het plan om Spanje en Portugal te bezetten, daar dit alleen uitgevoerd kon worden met goedkeu ring van Spanje, welke goedkeuring niet werd gegeven. „Spanje stond in 1940 klaar om de oorlog in te gaan, maar alleen de na ijver van Italië weerhield het dit te doen. De Italiaanse aanval op Grieken land in de herfst van 1940 ergerde Spanje". Aldus het document. 2. Op 5 Juni verwierp Hitier het plan van ad miraal Dönitz voor een aanval op Gi braltar met gebruikmaking van ge heime wapens, die door de Luftwaffe waren geschapen, „omdat deze wape nen in Britse handen zouden kunnen vallen en op het Duitse volk terug zou den vallen". 3. Op 31 Juli liet hij de plannen voor eer. aanval op de V.S. vanuit de lucht geheel varen, „omdat de weinige vlieg tuigen, die er zouden komen, van geen Met ingang van Maandag zullen alle telefoondiensten in de V.S. weer nor maal functionneren. Na 41 dagen sta king zijn de laatste stakers met de te lefoonmaatschappij tot overeenstem ming gekomen. Op het strand bij Kijkduin zijn vijf levende colorado kevers gevonden. De Franse voetbalclub Roubaix is er door een 1—0 overwinning op Le Havre in ge slaagd het kampioenschap van Frank rijk te behalen. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Stad Hol land in Michigan hebben de Prov. Sta ten van Friesland het gemeentebestuur van de jubilerende stad een fraaie oor konde met gelukwensen gezonden. Na een droogte-periode van 39 dagen is voor het eerst in Tsjecho- Slowakije weer regen gevallen. De 73-jarige arbeider Geurts uit Vier lingsteek trapte Zaterdagmorgen tij dens werkzaamheden aan een weg op een landmijn. Hij was op slag gedood. Gisteren is op Schiphol de Cana dese zangeres Mary Bothwell aangeko men. Op 22 Juni zal zij in het Kurhaus als soliste optreden. Miss Bothwell is van plan een bezoek te brengen aan l het paleis te Soestdijk. Zij heeft n.l. I speelgoed meegebracht voor de prin- sesjes, die zij tijdens de oorlog in Ottawa heeft leren kennen. In I China zijn de communisten een nieuw - offensief begonnen. Dr. v. Mook voerde succesvolle besprekingen met den Indonesischen premier Sjahrir. Grove onvoorzichtigheid heeft Zon dagmiddag twee jongens, die in de bossen van Nijverdal een projectiel vonden, het leven gekost. Zij trachtten eerst uit nieuwsgie righeid het gevaarlijke voorwerp te demonteren en toen dit niet gelukte, sloegen zij er mee op een steen. Plotseling sprong het projectiel met hevig geweld uit elkaar, waardoor de oudste van de jongens, de 19-jarige C. Calkhoven, op slag gedood werd en de ander, zijn 18-jarige neef G. Calkhoven, zwaar gewond. Hij werd naar het ziekenhuis te Almelo over gebracht, alwaar doktoren het in de avonduren noodzakelijk achtten één zijner benen te amputeren. In de af gelopen nacht is ook deze jongen overleden. De resultaten van de op de renbaan Mereveld bij Utrecht gehouden dra verijen luiden als volgt: Allegheny-prijs: Engelse heat, afstand 1660 m: 1. Louis Axkit, rijder W. H. 'teersen, km-tijd 1 min. 33,7 sec.; 2. Leo Axkit; 3. Juweeltje. Brother Hano- ver-prijs, afstand 1660 m: 1. Excellentie Brewer 7 punten; 2. Le Cantigou 8 punten; 3. Flying Guy, 9 punten. De- termination-prijs, afstand 2040 m: 1. Hans Gregor (J. Kruithof) 1 min. 31,2 sec.; 2. Jason; 3. Josephine V. Judge Scott-prijs, afstand 1660 m.: 1. Junosch- ka 2 punten; 2. Integrippy Scott 5 pun ten en 3. Jim Wilkes 6 punten. Gistermiddag is uitenant-generaai mr. H. J. Kruis, chef generale staf, na een reis per vliegtuig uit Indonesië in Ne derland teruggekeerd. Naar men weet heeft de generaal een inspectiereis van 3 weken langs legeronderdelen in de Oost gemaakt. betekenis zouden zijn en slechts in de bevolking de wil om weerstand te bie den zouden versterken". De documenten zijn door de Engel sen en Amerikanen onder verslagen van de Duitse marine gevonden. Bij tussenpozen van drie weken zullen nieuwe gedeelten worden bekend ge maakt. Nitti heeft de opdracht tot kabinets formatie aanvaard. Politieke waarne mers verwachten, dat het eventueel door Nitti te vormen kabinet zal be staan uit vier chr.-democraten, twee communisten, twee meerderheidssocia listen (groep Nenni), een minderheids socialist (groep Saragat), een republi kein, een lid van de actie-partij, een nationaal-demoeraat partij van Nitti) en partijlozen op buitenlandse zaken en financiën. Gisternacht is een overval gepleegd op een juwelierszaak op de hoek van de Nieuwstraat-Gierstraat te Haarlem. De rover heeft een in een doek gewik kelde steen geworpen in de etalage ruit, waarna hij zich meester maakte van een hoeveelheid gouden ringen ter waarde van ongeveer 1500. De Haar lemse recherche heeft de zaak in on derzoek. Parola, die te Glasgow als spil voor de Rest van Europa fungeerde, heeft bij zijn terugkeer in Turijn verklaard dat hij twee aanbiedingen om voor En gelse clubs te spelen had afgeslagen, aangezien hem gebleken was, dat er in Engeland niet voldoende brood, geen spaghetti en geen wijn te krijgen wa ren. Het Nederlandse gevechtsvliegtuig, type Firefly, dat sinds Woensdag op Oost-Java vermist werd, is door een patrouille van het Indonesische repu blikeinse leger gevonden. Naar verluidt is het vliegtuig bij de top van de Andjasmoro in de buurt van Selecta neergestort. Volgens het bericht zijn de inzittenden van het vliegtuig gewond en naar een republi keins militair hospitaal overgebracht. de engelse koninklijke familie WEER THUIS. De inwoners van Londen hebben de Koninklijke familie, die van haar geslaagde Zuid-Afrikaanse reis teruggekeerd is, heel hartelijk be groet. Winkels en kantoren waren gesloten en duizenden en nog eens duizenden mensen stroomden in de straten tezamen om de majesteiten en de prinsessen te zien, toen zij van Waterloo-station naar Bucking ham Palace reden. De V.S. zijn voornemens een voor raad oorlogsmateriaal ter waarde van twee milliard dollar op te slaan, als onderdeel van het plan voor een al gehele industriële mobilisatie inge val van oorlog. Dit werd medegedeeld door Richarc Deupree, voorzitter van de raad voor munitie van leger en marine, in een verklaring aan de commissie voor toe wijzingen van het Huis van Afgevaar digden. IRGOEN WIL VERZET STAKEN De Joodse ondergrondse beweging Irgoen Tswai Leoemi heeft via haar geheime zpnder „de stem van het strij dend Zion" verklaard, dat de Joodse illegale beweging bereid is zich bij de gang van zaken neer te leggen, indien de Britse regering zich houdt aan de door de V.N. aan te geven lijn. Het mag algemeen bekend geacht worden, dat de kosten voor het levens onderhoud over de gehele wereld na 1945 aanmerkelijk gestegen zijn. De af deling Statistiek van de UNO heeft hierover regelmatig cijfers verzameld er. aan de hand van een der recente publicaties van dit bureau stelden wij een overzicht samen van de loop van de prijzen in verschillende landen.' Om tot een juiste vergelijking te ko men van de landen onderling, zijn de kosten voor het levensonderhoud in de periode JanuariJuni 1939 voor leder land op 100 gesteld. Uitgaande van deze basis zijn voor de volgende jaren de verhoudingscijfers vastgesteld. Bijzonder opvallend is de enorme stijging welke in Frankrijk heeft plaats gevonden. De reeds tijdens de oorlog zeer hoog gestegen prijzen zijn na het einde van de oorlog nog meer dan verdubbeld. Ook in India (Brits Indië) zijn abnormaal grote prijsstijgin gen op te merken. Toch zijn in de beide hier genoemde landen nog lang niet de hoogste stijgingen genoteerd. In Japan bijvoorbeeld zijn de prijzen ge stegen van 100 in 1939 tot 6500 in 1946. Ook Italië kent dergelijke toestanden. Hier zijn de verhoudingscijfers van 1939 en 1946 resp. 100 en 4000. Het is niet mogelijk in het totaal ontredderde Duitsland een juiste statistiek op te maken, doch zonder twijfel loopt hier de stijging parallel met de voormalige as-genoten. In Amerika is ogenschijnlijk een ho gere stijging opgetreden dan in Enge land, doch hierbij mag niet uit het oog worden verloren, dat de lonen in Ame rika sedert het einde van de oorlog aanmerkelijk zijn gestegen, als gevolg van de acties der Amerikaanse vakbe wegingen. De stijging in de overige hier ge noemde landen vertoont vrijwel een gelijke tendens. Opvallend is echter, dat de stijgingen in de Europese landen percentueel hoger is, dan in de landen buiten Europa die in mindere mate van Amerika afhankelijk zijn, zoals Canada, Australië en Zuid-Afrika. 252-, 222 DE STIJGING VAN DE KOSTEN VOOR LEVENSONDERHOUD IN VERSCHILLENDE LANDEN BASIS JAN-JUNI 1939 100) <02 Yjry SN7 JÖÏW 821 S" N^IO JQN™ iSQ 122 s-cvitr® Een dode en een gewonde Zaterdagmorgen brak een felle brand uit in de Papier-industrie van Adr. Dekker Pzn. te Wormerveer, die het gehele pand binnen een half uur deed uitbranden. De brand ontstond doordat een vat spiritus door tot nog toe onbe kende oorzaak ontplofte. In een ommezien schoot een enorme steekvlam door de geheel van hout opgetrokken fabriek en deed overal tegelijk de brand om zich heen grij pen. De arbeiders van het bedrijf ver keerden danig in moeilijkheden, te meer daar enkelen zich op de boven verdieping bevonden. Twee personen, de ongeveer 50-ja- rige A. Koome en de pl.m. 35-jarige chef-drukker J. Kersten, beiden uit Wormerveer, werden zwaar gewond. Met brandende kleren zochten zij 'n goed heenkomen. Toegesnelde boeren en arbeiders konden niet beter doen dan beide slachtoffers in de sloot wer pen om hun brandende kleren te blus sen. Met zware brandwonden aan hoofd en armen moesten zij vervoerd worden naar het Gemeente Ziekenhuis te Zaandam, alwaar de heer Koome Za terdagavond is overleden. Hoewel de brandweer spoedig in greep kon niet voorkomen worden, dat het gehele perceel in vlammen op ging. De schade van p.m. f 25.000 wordt door verzekering gedekt. BEWOLKT MET ENIGE REGEN. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In de ochtend plaatselijk nevel of mist. Meest zwaar bewolkt met enige regen. Aanvankelijk nog weinig wind met veranderlijke richting, later iets toenemende wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Weinig verandering van temperatuur. De vice-koning van Voor-Indië Burg graaf Mountbatten, is per vliegtuig uit New Delhi paar Londen vertrokken. Mountbatten heeft zijn plan tot over dracht van dt macht aan de Voor- Indiërs aan de Voorindische leiders voorgelegd, om met hun reactie op de hoogte te zijn, voordat zijn besprekin gen met het Britse kabinet een aan vang nemen. Intussen wordt uit Lahore gemeld, dat een tiental branden woeden in ver schillende wijken van de ommuurde stad. Twee steekpartijen waren aanlei ding tot een ernstige botsing tussen elkaar vijandig gezinde menigten, waarbij zelf gemaakte handgranaten en vuurwapenen werden gebruikt, die de dood van 9 personen en verwondingen van een tiental ten gevolge hadden. Een uitgaansverbod van 22 uur is af gekondigd. Het bestuur van de KNVB heeft besloten dit seizoen een volledige promotie-degradatiecompetitie voor alle klassen te laten spelen. Met deze competitie zal zo spoedig mo gelijk een aanvang worden ge maakt Indien mogelijk zullen de ontmoetingen op Zaterdagavond plaats vinden, indien er zich al thans geen reismoeilijkheden voor doen. Inzake de competitie om het kampioenschap van Nederland zal eerst later een beslissing vallen. Het vakverenigingscongres van de Indonesische republiek, dat te Ma- lang op Java bijeen is, heeft slo ten een beroep te doen op het we- reldverbond van vakverenigingen teneinde het wegtrekken van Neder landse troepen uit Indonesië te be vorderen. Het congres besloot eveneens de Nederlandse vakverenigingen te ver zoeken alles te doen om verdere troe penuitzendingen naar Indonesië tegen te gaan en de terugkeer te bewerkstel ligen van de zich thans in Indonesië bevindende Nederlandse troepenmacht. Het Centraal Bureau van de repu blikeinse vakbeweging neemt stappen om aansluiting bij het wereldverbond tot stand te brengen. Twee Indonesi sche vakverenigingsleiders worden af gevaardigd naar de bijeenkomst van de algemene raad van het wereldver bond, die de volgende maand in Praag plaats heeft. De bewoners van een uit drie verdiepingen bestaand huis te New-York hebben de aanzegging gekregen, dat hun woning om gedraaid zal worden en 130 voet verplaatst, teneinde ruimte te ma- Ken voor een nieuwe verkeers weg. Aan de twaalf gezinnen, die het gebouw bewonen, is echter tevens medegedeeld, dat zij tijdens de manoeuvre kunnen blijven waar zij zijn. Eén der bewoners merkte op, dat hij na de manipulatie met het gebouw aan» de achterkant in plaats van aan de voorzijde zal huizen, doch dat dit geen ver schil voor hem uitmaakte, zolang hij een plekje onder de zon mocht behouden. V.. Volgens AFP is de einduitslag van de Parlementsverkiezing voor de provincie Württemberg als volgt. Uitgebrachie stemmen: 378.098. Hiervan op de Chr. Dem. Unie 204. 927, Soc. Democraten 78,550, Liberalen 66,985, Communisten 27.536. De uitslag van het referendum over de grond wet is voor die provincie: ja 268.661 en neen 116.013. De niet-officiële einduitslag voor de Rijnpalts is bij een totaal van 1.141^4 uitgebrachte stemmen: Chr. Democraten 47 pet., Socialisten 34 pet., Liberalen 9,8 pet en Communisten 8.7 pet. Wat het referendum getreft zijn de thans bekende cijfers voor de Rijnpalts: ja 533.703 en neen 483,173. INDONESIë EN HET LIDMAATSCHAP DER VERENIGDE NATIES Dr J H van Royen heeft in de alge mene vergadering der Verenigde Naties medegedeeld, dat Nederland voornemens is. om „binnen ongeveer twee jaar" de tcelating te verzoeken van Indonesië als lid der Verenigde Naties. ER KOMT WEER EEN EI. Op 22 Mei a.s. zal wederom voor alle leeftijdsgroepen een bon voor één ei worden bekendgemaakt. De nieuwe brug over de Regge te Rijssen, in de verkeersweg Deventer Almelo is gereed en zal binnenkort in gebruik worden genomen. Gistermorgen om half tien is een in het water van de Keizersgracht te Amsterdam liggende plezierboot van ongeveer 5 meter lang met een hevige klap gedeeltelijk geëxplodeerd, on middellijk daarop in brand gevlogen en gezonken. De zich aan boord be vindende eigenaar van de boot, de 44- jarige G. C. Huurman, die in de na burige Herenstraat woont, werd door de kracht van de explosie de lucht in geslingerd en kwam een zevental me ters verder in hachelijke positie over de kabel te hangen, waarmede het vaartuig aan de brug over de gracht was vastgelegd. De man had het be wustzijn niet verloren en wist zich aan de lijn vast te klampen tot e _n snel toevarend roeibootje hem te hulp was geschoten. Hij bleek ernstige hoofdwonden te hebbr opgelopen en is thans in het Binnengasthuis opge nomen. De kracht van de explosie was zo hevig, dat in een omtrek van minstens 40 meter talloze ruiten van woningen, waaronder percelen in de Herenstraat, de Prinsenstraat en aan de Keizers gracht, gebroken zijn. Zelfs zijn som mige kozijnen ingedrukt. Het geluid werd op een afstand van bijna 1 km waargenomen. De oorzaak van het ongeluk is tot dusverre onbekend. De heer Huurman gebruikte de boot voor pleziertochtjes met zijn familieleden door de wateren van Amsterdam en was vanmorgen bezig zijn motor op gang te brengen toen deze plotseling explodeerde. Harold Stassen, de 40-jarige voor malige gouverneur van Minnesota, heeft door zijn jongste interview met Stalin en de publiciteit over zijn tour nee in Europa meer dan voorheen de schijnwerpers der wereld op zich ge richt in verband met zijn ijveren om in 1948 republikeins president der V s. te worden. Hij onderscheidt zich van andere candidaten hierin, dat hij als enige openlijk en onbewimpeld naar het can- didaatschap streeft. Hij wijdt al zijn tijd en energie aan deze taak, Stassen moet zich immers, daar hij geen open baar ambt bekleedt, zelf een klankbord vormen en zijn daden en meningen voortdurend openbaar maken om vrienden te winnen. Zowel Taft en Van den Berg, als in iets mindere mate Dewey, drie andere candidaten, staan uit hoofde van hun functie reeds voortdurend in 't brand punt der publieke belangstelling. De V. S. hebben de Griekse regering aanbevolen intern"' l toezicht te verzoeken op de p~ Guerillastrij- ders verleende ar e In een nota wordt aangedror op spoedige actie. „Anders zou deze kwestie kunnen lei den tot buitenlandse inmenging via de Veiligheidsraad". „De openbare me ning in de wereld, die tevoren wel willend tegenover Griekenland was, is thans, dat de Griekse regering de kwestie der amnestie niet rechtvaar dig en eerlijk behan lelt". Aldus voeg de de nota hieraan toe. s

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1