TWAALF DODEN bij vliegramp te Tilburg NEDERLANDSE NOTA aan Republikeinse regering Skymaster Samenwerking op korte termijn noodzakelijk Vele belangen staan op 't spel om wm DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verdere vertraging fataal VAN NABIJ EN VERRE Termijn van 14 dagen tifii WimÊm Vijf voorstellen Stoffelijk overschot van Dr. Colijn op vaderlandse bodem Moeilijkheden in Hongarije? 40.000 voor een stier Twee ioesiellen botsten op elkaar De slachtoffers VHors d'Oeuvre Na de Hooft-herdenking Acht en dertig doden V.. Nog meer vliegrampen De motorraces te Zandvoort Beruchte landwachters Hollandse kaas naar Italië Ge jus van der Meulen voor het Hof Twee meisjes verdronken Arnold Meyer 11 Juni voor Biiz. Raad van Cassatie 'Ufeec&eticftt J BUREAU: VOOKDAM 9, ALKMAAR TELEFOON AD Al. 3820 REDACTIE 8902 We.» A Bij lm* VRIJDAG 30 MEI 1947. Voortzetting uan dc 144e JAARGANG No. 396. ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot l'. woordeD 75 ct„ dik woorr meer 5 et., uitsluitend conté n Abonnementen: f 1.10 per maand, f S M per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert TJ„ N. Adem». Commissie-Generaal heeft aan de republikeinse delegatie een nota overhandigd, waaromtrent van officiële zijde het volgende wordt mede gedeeld: „Op de 27e Mei 1947 is door de C. G. een nota overhandigd aan de rep.- delegatie, bevattende een overzicht van haar denkbeelden en voorstellen terzake van de uitvoering van de overeenkomst van Linggadjati. Zij gaat daarbij er van uit, dat de Nederlandse regering deze overeenkomst be schouwt als de vaste grondslag van haar beleid met betrekking tot Indo nesië, op welke grondslag' zij aan dat beleid een ruime en voortvarende uitvoering wenst te geven. Dit sluit echter tevens in zich, dat zij meent te mogen verlangen, dat de regering der republiek zich eveneens aan deze grondslag houdt en daarom strijdige maatregelen achterwege laat of onge daan maakt. Voorts acht de Commissie-Generaal door de ondertekening van de overeenkomst, die de samenwerking tussen Nederland en Indonesië en in het bijzonder tussen de Nederlandse regering en republikeinse regering tot uitgangspunt heeft, de bestaansreden voor een bestand, zoals dat op 14 Ootober 1946 is gesloten, in feite vervallen, aangezien het aangaan van zulk een overeenkomst niet in overeenstemming is te brengen met de toestand, waarin vijandelijkheden alleen maar zijn opgeschort. Zij acht het daarom een onmisbaar onderdeel van de uitwerking van de overeenkomst, dat ge zamenlijk maatregelen worden genomen om een einde te maken aan de nog steeds plaats vindende gewelddadige handelingen tegen de bezette delen van Java en Sumatra en tegen de Malino-gebieden en dat in onderlinge samen- Werking de voor de toepassing van de overeenkomst noodzakelijk inwen dige veiligheid wordt verzekerd. Op die grondslag kan het snelst de door béide partijen nagestreefde vermindering van de troepensterkte worden verwezenlijkt. In het hieronder volgend overzicht van de voorstelling der- C. G. gaat zij er van uit, dat de overeenkomst van Linggadjati tot doel heeft de vor ming, zo spoedig mogelijk, van de Verenigde Staten van Indonesië als souvereine democratische staat, in samenwerking verbonden met het Ko ninkrijk der Nederlanden door de op te richten Nederlands-Indonesische Unie. Moeten de maatregelen voor het tot stand brengen van deze staat kundige organisatie met voortvarend heid worden genomen, gedurende de voorbereidingstijd blijft krachtens de overeenkomst de souvereiniteit van het Koninkrijk, ook over Indonesië de jure gehandhaafd, doch behoort daarbij de facto een zo ruim mogelij ke aanpassing van de Indische rege ring aan de nieuwe verhoudingen plaats te vinden, de voorstellen hou den met beide zijden van het vraag stuk ten volle rekening. Met betrekking tot het tempo van uitvoering wordt opgemerkt, dat de trage gang van zaken tot dusverre niet in overeenstemming is met de urgentie van het pro bleem. Iedere verdere vertraging maakt de economische en maat schappelijke reconstructie van In donesië moeilijker en veroorzaakt achteruitgang van de productie bronnen, die voor de welvaart en Uit 't feit, dat men in de GoodYear- fabriek te Buitenzorg 'n serie sabotage- pogingen heeft ontdekt, mag men con cluderen, dat men daar nog altijd niet buiten zorg is. In België betaalt men nog 7 tot 10 franc voor een krop sla. In Nederland gaat de groente bij wijlen naar de belt. Dat komt, omdat er nog geen accoord werd bereikt. We zouden zeggen: maar gauw op een ae- coordje gooien! Volgens een Frans decreet kunnen arbeiders, die weige ren aan 't werk te gaan, worden ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Dat is tenminste een behoorlijke va- cantie. De Unesco is begonnen met het opstellen van een catalogus van alle boeken, die de Europese bi bliotheken in haar bezit hebben. Men schat het aantal op 15 a 20 millioen. Hopelijk as men er vóór de volgende oorlog mee klaar. De Amerika nen hebben het weer aardig voor el kaar gebokst. Voor 20.000 toeschou wers wonnen zij van de Europese bok sers met 7—1. De uitgeloofde goede handschoenen bleven in Amerika en alleen de blauwe ogen etc. komen mee naar Europa terug. In Apeldoorn werd Donderdag een mannetje gear resteerd wegens zwarte handel in siga retten en Zaterdag ging hij re.eds voor zes maanden naar Veenhuizen. Er -'jn ons gevallen bekend, waarover langer wordt gedaan. Uit Frankrijk wordt bericht, dat in het departement Indre et Loire hagelstenen vielen van twee ons per stuk, waardoor de daken werden doorzeefd. Binnenkort ver wachten wij een bericht uit Amerika, waarin sprake is van hagelstenen van een half pond. En nu nog een ernstige noot: In de Franse nationale vergadering werden de Franse verlie zen aan mensenlevens in de periode two 1939—1845 geraamd op 620.000. de toekomst van dit land fataal kan zijn. Zij doet een toestand voortdu ren, die van beide partijen te gro te offers vergt en vermindert de mogelijkheden tot verkrijgen van de zo noodzakelijke credieten voor de wederopbouw van Indonesië. Zij veroorzaakt ook in en ten opzichte van het buitenland spanningen, wel ke de goede naam van Indonesië slechts kunnen aantasten en die op korte termijn dienen te worden opgeheven, wil dit land straks in staat zijn de volkerengemeenschap binnen te treden als een volwaar dig lid. Zij doet een onzekerheid naar binnen en naar buiten voort duren, die slechts voedsel geeft aan het wantrouwen over en weer en die de vreedzame oplossing van de hangende vraagstukken steeds moei lijker maakt. Ten slotte is het van het grootste belang, dat op zo kort mogelijke ter mijn niet alleen het gebied van de republiek voor het algemeen verkeer roet de overige delen van Indonesië, met Nederland en met ,het buiten land weer wordt opengesteld, doch ook dat daar die voorwaarden van recht en veiligheid worden hersteld, welke onmisbaar zijn voor een gezon de economische maatschappelijke en culturele ontwikkeling. Ook op dit ge bied is de Nederlanse regering tot volledige samenwerking bereid en meent zij te mogen verlangen, dat die samenwerking in het belang van het land en zijn bewoners zal worden aanvaard. 3. De militaire samenwerking met betrekking tot volledig staken van de vijandelijkheden, het herstel van recht en veiligheid, de opbouw van de de fensie voor Indonesië en de vermin dering van de troepensterkte. 4. De regeling van de belangrijkste economische vraagstukken, met name die. welke betrekking hebben op het buitenlandse handelsverkeer, de devie- zencontróle, de voedselvoorziening en het herstel van recht voor niet-Indo- nesiërs ten aanzien van hun bedrijven en bezittingen in republikeins gebied. 5. De regeling van de verhouding tot en de samenwerking met de niet tot de republiek behorende delen van In donesië en van de inpassing van de bezette gebieden op Java en Sumatra in het republikeins territoir, een p ander met inachtneming van art. 3 en 5 van de overeenkomst van Linggadjati. Deze voorstellen gaan van een uit voerige toelichting vergezeld. In verband met de dringende noodzaak om op korte termijn tot een begin van uitvoering, te gera ken, meent zij te moeten verlangen, dat een antwoord op deze voorstel len door de republikeinse delega tie binnen 14 dagen zal worden gegeven. Mocht dit antwoord af wijzend of onbevredigend zijn, dan ziet zij tot haar leedwezen geen mogelijkheid om de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag wat verder te gebeuren staat moe ten voorleggen aan de Nederlandse regering. Vier eu een liaif jaar lang was de baggermolen „Holland 1" in de Noord- Oostpolder gevangen. Toen de dijk nl. gereed was, bleek een misrekening te zijn gemaakt. De baggermolen, die 42 meter lang en 7 y„ meter breed is, was juist 3 cM. te breed voor de sluis. Men heeft het gevaarte gedeel telijk gedemonteerd en binnenkort zal het op zijn kant tussen twee bokken door de sluis worden getild, een werkje, dat f 75.000 kost. De bij de nota overgelegde voorstel len omvatten: 1. De eerste uitvoering van artikel 15 van de overeenkomst van Linggad jati met betrekking tot de hervorming van de Indische regering tot een cen traal apparaat van de toekomstige fe deratie en de oprichting van organen voor samenwerking met het opperbe stuur in Nederland. 2. De regeling van de buitenlandse betrekkingen en de voorbereiding van de vorming van een buitenlandse dienst voor de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië. Gisteravond omstreeks 7 uur arri veerde aan de grens te Beek bij Nij megen het stoffeljjk overschot v wijlen dr. H. Colijn. Voorafgegaan door een militaire auto, waarin gezeten waren luitenant kolonel de Ruyter van Steveninck en kapitein Ruychaver van de dienst iden tificatie en berging uit Den Haag, kwam een grote Rode Kruiswagen, waarin de kist met het stoffelijk overschot was geborgen. Aan de tolboom werd de kist door den zoon van wijlen dr. Co lijn en den heer df. A. H. Colijn, ir ontvangst - genomen. Het was een treffend donkere eiken houten kist, waarop een eenvoudige koperen naamplaat gehecht was, met de vaderlandse driekleur bedekt. Het stoffelijk overschot werd overgedragen in een rouwauto. De kist werd gedekt door 2 bloemstukken, waarvan 1 van de Belgische en lvan de Ned. mili taire missie in Berlijn. Mede werd in 'e auto gelegd een eenvoudig eiken houten kruis, dat in Duitsland op het graf van wijlen dr. Colijn gestaan had. Als vertegenwordiger der vader landse regering was aanwezig Jhr. C. G. C. Quarles van Ufford, Commis saris der Koningin in Gelderland. Ferenz Nagy, de Hongaarse minis ter-president, die met vacantie in Zwitserland vertoeft, is door de Hongaarse regering met spoed te ruggeroepen, aldus meldt radio Bern. Er zouden namelijk moeilijk heden gerezen zijn tussen de Hon gaarse regering en de Sovjet-Rus- sisclie -bezettmgs-autoriteiten ove. de arrestatie van Bela Kovacz, de voormalige leider van de partij der kleine boeren, door de Sovjets. f 40.000 voor een stier wordt niet alle dagen gemaakt, ook niet in Fries land. Dezer dagen is het toch geschied. De bekende stamboekstier Rutjes E- duard van de fokker R. Yetsinga te Arum en eigendom van T. Oostenbrug te Lieve Vrouweparochie is voor dit enorme bedrag naar Zweden verkocht. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur zijn bij Tilburg twee lestoestellen, die waren opgestegen van het vliegveld Gilze-Rijen tegen elkaar gevlogen met het noodlottig gevolg, dat beide toestellen zijn neergestort en de beman ningen ztfn omgekomen. Deze vliegramp heeft in totaal twaalf slachtoffers geëist; de lijken van vijf hunner werden vrijwel gaaf geborgen, doch zeven lichamen waren totaal verminkt. De toestellen waarmee de ramp ge schiedde waren machines voor de waar- nemersopleiding, n.l. tweemotorige toe stellen van het type „Anson" een ouder wets model dat in Engeland voor de opleiding wordt gebruikt en die eerst sinds kort van de R.A.F. waren over genomen. Vrijdag zou op het vliegveld Gilze- Rijen een plechtigheid worden gehou den ter gelegenheid van de uitreiking van vliegersonderscheidingen. Deze is nu als vanzelfsprekend afge last. De namen der slachtoffers van de vliegtuigramp bij Tilburg zijn: A. A. Dobbe, res. 2de luitenant-waar nemer uit Zaandam. J. A. Mol, sergeant-vlieger der marine uit Treebeek. W. J. A. Vis. sergeant-waarnemer uit Vught. A. J. de Groot, sergeant-vliegtuig- telegrafist der marine uit Den Haag. C. W. Nieuwenhuizen, sergeant-vlieg tuigtelegrafist der marine uit Amers foort. „Ik heb de schim des drossaarts aangeschouwd". Ik herkende hem onmiddellijk, zoals hij daar op een kilometerpaal ge zeten was, onder de rook van Velsen. Ik herkende hem aan zijn sierlijk puntbaardje, zijn edel gewelfd voorhoofd, de innemende hoffelijkheid die, ondanks een zweem van geestige spot, uit zijn ogen straalde: Hooft, de dichter Hooft, de drossaart van het Muiderslot. Natuurlijk kon ik niet zo maar voorbijgaan, als man van de pers. Ik moest hem aanspreken. Maar ik werd geremd door een moeilijkheid. Hooft is altijd een vormelijk man geweest, niet minder in zijn manieren dan in zijn poëzie. Met welke titel spreekt men een drossaart aan? Snel raadpleegde ik mijn zak-agenda waarin een opgave van titulatuur voor komt. Maar de titel Drost of Drossaart komt er nu juist niet in voor. Ik weifelde tussen „hoogedelachtbaar" en „edelgrootachtbaar" Toen zag ik dat de aanhef van een brief aan de Koningin heel eenvoudig luidt: ..Mevrouw". En ik besloot tot het heel eenvoudige: „Mijnheer". „Mijnheer Hooft", zei ik, „hervat u uwe topografische studiën in ver band met uw treurspel „Geeraerdt van Velsen?" Hij zag eerst verwonderd op, en toen noodde hij mij. met een sierlijk handgebaar, plaats te nemen op een graspol naast de mijlpaal waarop hij daar, drie honderd jaar na zijn dood, gezeten was, gekleed zonder kanten halskraag, in een eenvoudig col bertje, zoals u en ik. „Neen", antwoordde hij, „ik ben op weg naar de pa pierfabriek". „De papierfastamelde ik, verbaasd. „Verwondert het u?" vroeg hij. „Men heeft mij de vorige week gehuldigd. Maar ik zou wel willen dat men mij ook 1 a s. Desnoods in die magere spelling van vandaag. Evenwel, ik ben, zegt iedere boekhandelaar, niet meer voorradig. Ik zou, driehonderd jaar na mijn dood, graag nog voorradig willen zijn. Er is geen papier, zeg gen de uitgevers. Daarom ben ik zelf naar Velsen opweg Het leven is een. gevangenis, een kot, en ik ben daaruit bevrijd. Maar zij. die nog in dat kot vertoeven en daar heen en weer geschud, gehutseld worden, zouden mis schien nog wel enige lering kunnen trekken uit mijn rijm. U ziet zelf toch wel dat ik, in mijn eeuwig bestaan, thans op een mijlpaal zit". „Het heeft u toch aan eerbetoon niet ontbroken", mompelde ik, niet zonder verlegenheid. „Wat eerbetoon!" barstte hij uit, met zeventiende-eeuwse drift, „Wat maal ik om poppekasterij in mijn Slot en om het uitstrooien van doctors bullen! Een dichter kent maar één eerbetoon: dat men zijn dichtwerk on der den volke verspreidt, desnoods gedrukt op pakpapier, en dat men het ook léést". Ik besloot een ander onderwerp aan te roeren en vroeg: „Mijnheer Hooft, wat is uw mening over de hedendaagse poëzie?" De Drossaart keek mij met zijn grote, diepliggende ogen verwonderd aan. Toen zag ik daarin een lichte spot flonkeren. Zijn smalle lippen plooiden zich tot een glimlach en iets van welmenend medelijden klonk uit zijn stem, toen hij mijn vraag beantwoordde met de wedervraag: „Bedoelt u de Nederduitse dichtkunst van deze tijd?" En hij liet erop volgen, met onmiskenbare ironie: „Bestaat die dan?" Toen stond hij op en hij vervolgde zijn weg naar de papierfabriek. Ik zag hem na. Een van zijn puntdichten schoot mij te binnen en terwijl ook ik mijn weg vervolgde, neuriede ik: Het wispelturig Lot Die, 't zij waar hij belandt, Hem hutselt in dit kot Geworpen uiterhand Gelijk een dobbelsteen Zal blijven op de been. KREEFT. W. J. Kroeger. sergeant-vliegtuig- telegrafist der landmacht uit Helvoirt. A. M. M. Weijters, sergeant-vliegtuig' telegrafist der landmacht uit Tilburg. A. H. Tigchelaar, matroos le klas leerling-vlieger uit Zevenbergen. H. Stienstra, sergeant-waarnemer der marine uit Geleen. J. Geertsma. sergeant-majoor-vlieger uit Deventer. G. Bakuwel, sergeant-vlieger uit Am sterdam. Adjudant-onderofficier Beyers uit Scheveriingen. bij New-York neergestort Donderdagavond is bij het New- Yorkse vliegveld Lagnardia een van de grootste vliegtuigrampen in de Verenigde Staten voorgevallen. Een viermotorige skymaster van de United Airlines is namelijk vlak na de start even buiten het vlieg veld op een verkeersweg neerge stort. Volgens de laatste officiële opgave zijn er in totaal acht-en- dertig doden te betreuren. Voorts zijn er ongeveer tien gewonden. Dc bemanning bestond uit twee piloten en twee stewardessen. De machine was gestart voor Cleveland (Ohio). De be sturende piloot, kapitein Baldwin, is er met brandwonden afgekomen. Hij slaagde er in zichzelf uit het wrak te bevrijden en de plaats des onheils te ontvluchten. Vrienden en verwanten van de pas sagiers, die hen op het vliegveld uitge leide gedaan hadden, zagen de ramp voor hun ogen gebeuren. Volgens een bericht van x-adio-New York is een Amerikaans C-34 koeriers vliegtuig van het leger met 41 per sonen aan boord in de bergen nabij Tokio neergestort. Het aantal dodea en gewonden is nog niet bekend. Superfort neergestort. Volgens een uit Faribanks (Alaska) te New York ontvangen bericht is 'n Amerikaans Superfort te Laddfield (Alaska) neergestort. Drie leden der bemanning worden vermist, negen in zittenden werden gewond. Dakota vermist. Een Dakota met 21 passagiers en een vier koppen tellende bemanning aan boord wordt sinds gistermiddag boven IJsland vermist. Ondanks intensief zoeken is er nog geen spoor van het toestel, dat op de route Reykjavik— Akreyri (haven van IJsland) vloog, gevonden. De mist noodzaakte het van koers te veranderen. In onze voorbeschouwing van de motorraces te Zandvoort werden deze aangekondigd op a.s. Zondag. Dit be' rust op een misverstand. De rennen vinden plaats Zondag over een week, dus op 8 Juni! 6 mensen in West-Friesland doodgeschoten „Na kalm beraad en rijp overleg", zo wordt drie beruchte landwachters, die in 1945 de omgeving van Hoorn terro riseerden, in de dagvaarding ten laste gelegd „hebben zij uit met scherp gela den vuurwapenen opzettelijk van het leven beroofden dan volgen na men van 6 goede vaderlanders, die tij dens de hongerwinter op verschillende tijdstippen het slachtoffer zijn gewor den van deze handlangers van de bezetter. Achtervolgd door een met landwach ters bemande vrachtwagen werd aller eerst op 7 Februari 1945 in Hoorn L. van de Bosch van zijn fiets geschoten, daags daarna viel de heer Chr. Hulse bosch. getroffen door enkele kogels, toen hij op de sommatie doorreed. Op 22 Februari onderging J. Breijer een zelfde lot, toen hij, eveneens te Hoorn, op zijn fiets wegvluchtte. Op 17 April was A. C. de Graaf het slachtoffer. Deze man was reeds gear resteerd en werd door leden van de groene politie bij Wognum weggevoerd. Twee der landwachters namen daar geen genoegen mee en losten, na daar toe van tevoren met elkaar overleg te hebben gepleegd, op korte afstand op een weg bij Wognum een aantal scho len op den weerlozen de Graaf die ge troffen werd en overleed. Op 23 April geschiedde precies het- ze'fde in Spanbroek met den gearres teerden C. Commandeur en tenslotte werd op 1 Mei. enige dagen vóór de be vrijding, in Zwaag, G. Dijkstra, die door de landwacht werd aangehouden, zonder pardon met een aantal op zeer korte afstand geloste schoten, midden op straat vermoord. Voor al deze misdaden zullen zich thans de landwachters D. Jonker uit Oudkarspel, P. Mayer uit Medemblik en G. J. Alders uit Amsterdam op Woensdag 11 Juni a.s. voor het bijz. hof hebben te verantwoorden. Giorgio Uriani, secretaris van de vereniging Italië—Nederland, is in Italië teruggekeerd uit Amsterdam, waar hij handelsbesprekingen heeft gevoerd met Nederlandse commerciële en economische deskundigen. Uriani vertelde dat gesproken was over een belangrijke uitwisseling van goederen. De Nederlanders, zo zeide hij. hebben zich bereid verklaard, vet te kaas naar Italië te zenden in ruil voor glas, pyriet en andere producten. De Nederlandse producten omvatten 'n waarde van 33.600 lire per quintaal. Ook had Nederland zaden, thee en peper aangeboden. Naar het ANP verneemt, zal dr. Ge- jus van der Meulen, die gedurende vele jaren doelverdediger van het Ne derlands voetbalelftal is geweest, op Zaterdag 21 Juni a.s. voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam terecht staan Van d. Meulen, die er reeds vóór de oorlog nat.-soc: denkbeelden op na hield, verloor tijdens de bezetting veel zijner patiënten door een openlijk be dreven pro-Duitse activiteit. Later sloot hij zich bij de S.S. aan. Hiervoor zal hij zich voor het Bijzonder Hof hebben te verantwoorden. Woensdagavond zijn in de Wiel aan de Zomerdijk te Waalwijk de meisjes D. Wijtvliet en R. Schalken, beiden van het Westeinde te Waalwijk, resp. 18 en 19 jaar oud, bij het zwemmen verdronken. Na een half uur dreggen zijn de lijken geborgen. De Bijzondere Raad van Cassatie zal op Woensdag 11 Juni de behandeling hervatten van de zaak tegen Arnold Meyer, welke op 13 October j.l. ge schorst werd, om het Nederlands Ge nootschap tot reclassering te Amster dam in de gelegenheid te stellen een rapport aan de Raad uit te brengen over de persoon van de requirant, meer in het bijzonder met betrekking tot de vraag of hij gelden van de Duitse bezetter heeft ontvangen ten behoeve van zijn partij of periodieken. TOENEMENDE ONWEERS KANSEN. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Heldere nacht. In de ochtend snel tot hoge waarde stijgende tempe- -atuur. Later op de dag toenemen de bewolking met vooral in het Zuiden kans op onweersbuien, die een vrij sterke temperatuursdaling veroorzaken. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1