Siad en Omgeving Gemeenteraad van Alkmaar Uitwisseling van kinderen Zwijgende raadsleden, die alle voorstellen hebben goedgekeurd De Kaasmarkt HUIDVERZORGING. Opstelling Alcmaria Deense pleegouders in Alkmaar Bouwplan van 107 woningen De brandkast hield het! Burgerlijke stand Predikbeurten. Oudorps burgemeester krijgt een ambtswoning Past op uw hond! Donderdagmiddag om 2 uur verga derde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den loco-burge meester, den heer G. van Slingerland. Berichten van verhindering waren ingekomen van de heren Steenis en Torenvlied. Beëdiging. Nadat het nieuwe raadslid, de heer P. J. de Kort, in de raadszaal was bin nengeleid, werden hem de vereiste eden afgenomen. De voorzitter zeide, dat de heer De Kort met hem zal betreuren, dat deze tussentijdse benoeming - door 't over lijden van den heer Andriesma - nood zakelijk was. Hij herinnerde er aan, dat de heer De Kort ook vroeger lid van de Raad was en dat men altijd prettig met hem had samengewerkt Vervolgens werd overgegaan tot beëdiging van den heer G. J. Maisson als gemeente-ontvanger. De voorzitter herinnerde er aan, dat de heer Maisson benoemd is in een langdurige vacature. Hij feliciteerde hem met zijn eervolle benoeming en sprak de hoop uit dat de heer Mais son nog lange jaren de Alkmaarse ge- meente-financiën zou mogen beheren. De heer Maisson dankte voor de tot hem gerichte vriendelijke woorden. Hij hoopte door samenwerking met de andere ambtenaren het stadsbelang te kunnen dienen. Hij bracht dank aan de Raad voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte door zijn werk te bewijzen dit vertrouwen waardig te zijn. Ingekomen stukken. Voor kennisgeving werden aange nomen de goedkeuring van het raads besluit tot verhuur van gemeente eigendommen, de mededeling van Ged. Staten, dat het beroep van mej. J. H. van Raalte tegen het raadsbesluit van haar ontslag ongegrond is ver klaard, de verslagen van het gem. veri ficatiebureau inzake de opneming van kas en boeken van diverse gemeente lijke instellingen en bedrijven, een te legram van den particulier secretaris van H. M. de Koningin met dankbetui ging voor het Haar gezonden telegram ter gelegenheid van de onthulling van het gedenkraam, gelijksoortige brieven van jhr. mr. F. H. van Kinschot en overste Westenecker, benevens enige brieven betreffende aannemingen van benoemingen. Medegedeeld werd dat het presentie geld voor de leden der comm. voor huisvesting op f 3 per zitting is be paald. Voorts waren ingekomen en werden goedgekeurd het door den heer C. M. Breed gevraagde ontslag als tij delijk leraar aan het Gymnasium eer vol te verlenen met ingang van 14 Mei en een subsidieverzoek voor 1948, groot f 2000 van de H.O.V., te behandelen bij de gem. begroting voor dat dienstjaar. Vervolgens werden voor kennisge ving aangenomen een brief d.d. 21 Mei van het Bedrijfschap voor zuivel te Den Haag inzake het toekennen van een subsidie voor het instandhouden van de kaasmarkt, benevens het ver slag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1946. B. en W. boden de ontwerp-begroting der gemeente aan onder mededeling dat een gedrukt exemplaar der begro ting met memorie van toelichting over 2 weken aan de leden van den raad zal worden aangeboden. De begroting zal t. z. t. ter onderzoek naar de afde lingen van den raad worden verzonden. Aanvulling raadsoommissiën en afd. van de Raad. Tengevolge van het overlijden van den heer N. P. Andriesma was een vaca ture ontstaan in de commissie van bij stand voor het onderwijs, het markt wezen en het slachthuis. Benoemd werd de heer Venneker in de Commissie voor Onderwijs. De heer Vleugel, die verzocht had hem ontslag te verlenen in de Com missie voor het Grondbedrijf, de Open bare Werken en de plantsoenen werd benoemd in de Commissie voor het slachthuis en het marktwezen en de heer De Kort in de Commissie voor Openbare Werken en het Grondbedrijf. Tijdelijke leraren. Curatoren van' het Murmellius-Gym- nasium hadden als tijdelijke leraren in de natuurlijke historie aanbevolen: le de heer J. H. Heite, oud-leraar aan de R.H.B.S. alhier; 2e de heer dr. M. Adriani, leraar aan de R.H.B.S. alhier. Tot tijdelijke lerares in de Engelse taal werd, volgens de aanbeveling, be noemd mevr. A. J. C. Slagman geb. Van Lakerveld de Heus alhier. De voorgedragenen werden met al gemene stemmen benoemd. Benoeming curator. Ter aanvulling van de vacature van curator van het Murmellius-Gymna- sium in de vacature van jhr. mr. F. H. van Kinschot hadden curatoren de volgende aanbeveling ingezonden: le mr. R. Veendorp, gem.secretaris; 2e mr. J. N. Alblas, rechter in de arr. rechtbank. Benoemd werd mr. Veendorp. Eén stem was uitgebracht op mr. Al blas en één op den heer Helte. Toepassing rechtsherstel overheidspersoneel. Krachtens de wet van rechtsherstel overheidspersoneel 1946 kunnen zij, die op de dag van inwerkingtreding van deze wet (1 Mei 1947) een betrekking of rang bekleden waarin zij tijdens de bezetting in bezet gebied zijn benoemd of bevorderd, worden ontslagen of teruggezet in de rang, die zij vóór de bezetting hebben bekleed, Indien de in dienstneming of bevordering verband hield met de bezetting. Deze maatregelen moeten vóór 1 Juni a.s. worden genomen. Voor zover het verlenen van ontslag tot de bevoegd heid van de Raad behoort, zouden desbetreffende besluiten ook door de Raad moeten worden genomen. De hierna genoemde personen zijn tijdens de bezetting benoemd in be trekkingen voor welke in normale om standigheden het benoemingsrecht bij do Raad zou hebben berust (enigen zijn indertijd ook door de toenmalige Raad benoemd). In functie zijn nog de heren Th. A. van Baasbank, dr. A. Hoekstra, beiden leraren aan het Murmellius-Gymna- sium en P. H. Wuyster, leraar aan de Handelsavondschool. De raad besloot geen maatregelen te nemen. Voorschot kosten van instand houding bijzondere scholen. Besloten werd aan diverse bijzondere scholen voor lager onderwijs voor 1947 voorschotten toe te kennen op de ge meentelijke vergoeding in dé kosten van instandhouding, benevens op de gem. vergoeding in de kosten van vak onderwijzers. Het bedrag per leerling, dat over 1946 is betaald aan kosten van vak onderwijzers bij het U.L.O. is bepaald op f 11,22. Bijdrage verbetering arbeiders woning. Onder voorbehoud, dat te dier zake ook een Rijksbijdrage wordt verleend, werd besloten aan den heer W. Prins een bijdrage toe te kennen in de kos ten van verbetering van het door hem bewoonde perceel Kinheimstraat 28. De kosten zullen voor de gemeente in totaal f 57,50 bedragen. Verhuring standplaatsen op openb. gem.grond. Voor het gebruik van openbare ge meentegrond met het doel daarop enig beroep of bedrijf uit te oefenen is per m2 een recht verschuldigd van f 5 per jaar of f 0,50 per maand. Toepassing van dit artikel t.a.v. de standplaatsen voor de verkoop van ijs, fruit, bloemen enz. zou onbillijk zijn omdat de standplaats langs een drukke verkeersweg een betere omzet geelt dan aan een minder drukke. Te gelegenertijd zal daarom worden voorgesteld de betrokken verordening te wijzigen. B. en W. stelden thans reeds voor, gebruik te maken van het bepaalde in Art. 7 der verordening waarin wordt vastgesteld dat de heffing niet wordt toegepast ihdien de ingenomen ruimte bij verpachting of verhuring is afge staan. Men kan dan rekening houden met de te schatten omzet van de standplaats houders. In verband met de vele te verhuren standplaatsen en de te verwachten wisseling van houders achtten B. en W. het gewenst, dat de Raad thans reeds de bevoegdheid tot het verhuren der standplaatsen aan B. en W. delegeert onder voorwaarde, dat de opbrengst der vergoedingen niet minder zal be dragen dan bij toepassing van het ta rief der verordening verschuldigd zou zijn. De heer Sietsma had er sprekende namens de Partij van den Arbeid geen bezwaren tegen de bevoegdheid van de raad aan B. en W, te delege ren. De lijst der bedragen toont even wel aan, dat deze vaak te gering zijn. Spr. zou het daarom op prijs stellen, wanneer daarover nog overleg met de financiële commissie werd gepleegd. De voorzitter had daartegen, geen be zwaar. Afwijzing verzoek bewoning „Kruithuisje". De heer W. van Duin, Akerslaan 47, verzocht op 29 April toestemming tot verbouwing en bewoning van het z.g. Kruithuisje op het Clarissenbolwerk. Het huisje was nimmer voor woning bestemd en het zou zeggen B. en W. met de aard en de bestemming van het Clarissenbolwerk geheel in strijd zijn en een inbreuk maken op het fraaie plantsoen waardoor de oude stad van deze zijde wordt ingesloten, als het Kruithuisje tot woning wgrd bestemd. B. en W. zullen dan ook niet met voorstellen komen tot het bouwen van woningen in de plantsoenen en op de singels. Wat de toelichting op het verzoek van aanvrager betreft, merkten B. «n W. op, dat zij respect hebben voor de daden van alle Nederlanders, welke gericht waren tegen de Duitse bezet ting. Zij nemen aan, dat deze daden verricht werden om haar zelfs wil en niet met de bijgedachte om daarvoor een beloning te krijgen. In een beroep op een goede daad kunnen zij voor de gemeente geen motieven vinden om toestemming te verlenen aan degene, die deze daad verrichtte tot het ver bouwen van het Kruithuisje tot wo-' ning. Gebleken is bovendien, dat de tegenwoordige woning van adressant ruimer is dan het te verbouwen per ceel, zodat verhuizing, wat de huisves ting betreft, een achteruitgang zou be tekenen. Het Kruithuisje is slechts een maga zijn of bergplaatsje vUft de Plantsoen dienst, dat moeilijk kan worden gemist. De ruimte bedraagt 19 m2. met een portaaltje van 3,50 m2„ gezamenlijk veel minder dan de 30 m2. welke in de Bouwverordening zijn voorgeschreven men kan geen indeling maken welke aan de verordening voldoet. De voorgeschreven minimumhoogte is 2,70 m. Die van het gebouwtje is slechts 2,50 m en ook de ligging van de stenen vloer voldoet niet aan de voor schriften. Adressant en zijn echtgenote deden reeds hetzelfde verzoek aan den bur gemeester, aan H. M. de Koningin, aan den minister van Openbare Werken en Wederopbouw, den commissaris dei- Koningin in Noord-Holland, den par ticulieren secretaris van H. M. en den minister van Binnenlandse Zaken, waarop steeds een weigerend antwoord werd ontvangen. B. en W. stelden, in verband met het bovenstaande voor, het verzoek af te wijzen. De heer Sietsma zeide, dat hij in de vorige vergadering het advies van B. en W. had gevraagd omdat hij op de hoogte wenste te worden gesteld van de motieven van afwijzing. Nu spr. de overwegingen heeft ver nomen en de argumenten klemmend heeft bevonden, kan hij daarmede vol komen accoord gaan. Geen der raadsleden verklaarde zich tegen het voorstel tot afwijzing van het verzoek. De Raad ging vervolgens in comité. De wekelijkse show, welke steeds meer bezoekers trekt Het wordt nu echt kaasmarktweer. De vacanties breken aan en de toeris ten, die overal naar de interessantste bezienswaardigheden zoeken, komen in steeds groter getale naar onze markt, die weer de allures van haar voor oorlogse betekenis heeft gekregen. De kaasdragers hebben zich weer in hun smetteloze pakjes gestoken en hun hoeden opgezet in de kleuren van de diverse vemen. Zü zijn het middel punt van aller belangstelling en talloze fototoestellen nemen hun beeld in zich op om het later uit te dragen naar alle wereldstreken waar men, dank zij deze unieke reclame, wel eens van Alkmaar en zijn kaas gehoord heeft. Er werd een gezelschap Zwitserse industriëlen verwacht, die door bemid deling van de Kamer van Koophandel een bezoek aan de kaasmarkt zouden brengen, maar op het ogenblik, dat dit overzicht werd geschreven, waren zij nog niet gearriveerd. De Metro Goldwyn Mayer-filmers, die de vorige week het weer te somber vonden om opnamen te maken, troffen het heden uitstekend en waren in volle actie. Niet het minst door hun werk zullen Alkmaar en zijn kaas in het bui tenland beroemd worden. Men had zelfs een namaak boerinne tje met witte kap en natuurlijk met de onmisbare klompen tussen de kaasjes gezet om de Amerikanen maar goed te doordringen van het feit, dat het alles „echt" was. Ook de kooplieden met prentbrief kaarten waren thans weer aanwezig. Naar verluidt zou het Bedrijfschap Zuivel thans goedkeuring gehecht hebben aan de te verlenen subsidie, waardoor het de gemeente mogelijk wordt deze „show" gedurende de zo mermaanden in stand te houden door toeslag per kg kaas aan de fabrikan ten te geven wanneer tij hun pro ductie of een deel daarvan op de markt brengen. Men wacht dan nog slechts op de goedkeuring der rege ring, waaraan niet behoeft te worden getwijfeld. De aanvoer was groter dan de vorige week namelijk 38.000 kg. Er waren 15 stapels fabrïekskaas en 2 stapels kleine boerenkaas. De laatste bracht f 72,50 per 50 kg op. De prijs der fabrïekskaas was f 1,44, dit is f 72 per 50 kg. Tegen zonnebrand, stuklopen, door- itten, schrijnen, .metten, en ter verbe tering der huid: Purol of Purolin. Door t créme-karakter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. (Ingezonden mededeling). De opstelling van het Alcmaria- elftal, in de Zondag a.s. te spelen wedstrijd tegen D.E.C. luidt als volgt: Doel: Brouwer. Achter: Maasen en Hendriks. Midden: de Grand, Mulder en Rootring. Voor: Godvliet, Swearts, v. Wie- ringen, Schmidt en de Buyzer. Is hier iets voor U bij? Donderdag vond tc Deelen (Geld.) de verkoop plaats van een grote hoeveelheid geallieerd oorlogsmateriaal. Zoals bekend is hier ter stede on langs een plaatselijk comité gevormd, dat zich beijvert kinderen in de va- cantietijd uit te wisselen. Het voordeel daarvan is, dat men weet, dat zijn kin deren in goede gezinnen komen waar men alles in het werk zal stellen hun verblijf in een andere stad zo prettig mogelijk te maken en waardoor de kinderen tevens, door het verkeren in een ander landelijk of plaatselijk milieu hun gezichtskring kunnen ver ruimen. Er zijn toen twee comité's gevormd, want hoewel het oorspronkelijk in het voornemen lag alleen de uitwisseling met het buitenland in het bijzonder met Bath te behandelen, bleek al spoedig, dat men de kinderen wier ouders de daaraan verbonden reis- en andere kosten niet konden dragen, niet wilde vergeten. Voor hen zou een uitwisseling met kinderen uit een andere plaats in ons land in aanmerking komen, in het bij zonder met Amersfoort om dat men uit die gemeente blijk had gegeven het op prijs te stellen Alkmaarse kin deren te ontvangen en Amersfoortse naar onze gemeente te zenden. De uitwisseling in het binnen land. Wat de uitwiseling in het binnenland betreft speciaal met de gemeente Amersfoort is thans aan alle kin deren van de zesde klassen in onze ge meente de openbare, de R.K. en de Christelijke scholen een schrijven meegegeven waaraan wij het volgende ontlenen. „Over enige maanden is 't weer Augustus, vacantiemaand, en menig ouder denkt: „Hoe kan ik mijn kind een prettige vacantie bezorgen, die comité voor kinderuitzending sa mengesteld. Aan de kinderen van alle zesde klassen uit Alkmaar wordt gastvrijheid verleend in Amersfoort, terwijl daarentegen de Alkmaars ouders zich op hun beurt verplich ten hun hulzen voor de Amersfoortse jeugd open te snellen. Deze uitwis seling heeft wederzijds plaats van 26 Juji tot en met 2 Augustus, dus terwijl uw kind in Amersfoort lo geert, krijgt u een gast uit Amers foort. Hiermede vervalt meteen het bonnenvraagstuk. Met de godsdic- stige gezindheid der kinderen wordt rekening gehouden, 't Comité zorgt voor diverse uitstapjes, terwijl van de ouders verwacht wordt, dat zij daarnaast de kinderen op een pret tige manier bezighouden. Natuurlijk zijn aan een en ander kosten ver bonden, maar deze worden zo laag mogelijk gehouden. Er moet op ge rekend worden, dat voor elk kind de reiskosten èn nog f 3 betaald móeten worden, Alles moet betaald zijn vóór 15 Juli, maar men kan desnoods in termijnen betalen." Voorzitter van dit comité is de heer C. J. Mol, hoofd van de Bosboom Toussaintschool, Rippingstraat 16, tel. 3285, en secretaresse mej. M. W. de Groot, onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool voor gewoon lager on derwijs. Tpt en met Maandag 2 Juni kunnen de kinderen zich bü_de hoof den der scholen opgeven, Uiteraard- geldt het hier een proef neming en zal, wanneer deze slaagt, dit voor de kinderen zo zegenrijke werk een volgend jaar worden uitge breid. Het spreekt vanzelf, dat ook particulieren geen ouders van uit te niet te kostbaar is? Daarom is eenwisselen kinderen gaarne genoteerd zullen worden als zij bereid zijn in de vacantietijd een of meer Amersfoortse kinderen huisvesting te verlenen en dat geldelijke steunbedragen voor dit mooie doel gaarne in ontvangst zullen worden genomen. De uitwisseling met het buiten' land. De uitwisseling met het buitenland Welke geschiedt onder auspiciën van de World Friendship Association biedt op het ogenblik grotere moeilijk heden. Het is namciijke gebleken, dat 'n honderdtal kinderen Bath waar heen de uitzending zal geschieden er prijs op stellen naar Alkmaar te komen, wat wil zeggen, dat er ook honderd kinderen uit Alkmaar naar Bath kunnen gaan. Tot dusver hebben zioh hiervoor evenwel nog maar zestig kinderen opgegeven zodat er in het tekort op andere wijze zal moeten worden voo'rzicn door de gelegenheid naar Bath te gaan ook open te stellen voor hen, die geen school meer be zoeken. Daarvoor komen in aanmer king Alkmaarders die minstens 14 jaar oud moeten zijn, terwijl de leeftijdsgrens naar boven niet vast bepaald is, wat natuurlijk geenszins zeggen wil, dat het de bedoeling is mannen met grijze baarden naar de ons zo bevriende Engelse stad te di rigeren. De bemoeiingen van de Association beperken zich alleen tot de reis, al het andere wordt door .de betrokken comi té's in Bath en in Alkmaar geregeld. Zijn er nu nog jonge mensen, die van deze gelegenheid willen profite ren mede ter uitwisseling te worden weggezonden, dan zullen zij zich ten spoedigste in verbinding moeten stel len met den voorzitter van 't comité buitenland, den heer G. A. M. Snijders, Kennemerstraatweg 129 (telef. 3471). Een aantal Denen, die in het najaar van 1945 met open armen de Alkmaar se kinderen in hun gastvrije land ont vingen, arriveerde gistermiddag in Alkmaar, om vier dagen de gast te zijn van de familie van hun pleeg kind. Reeds vanmorgen is volop genoten van een bezoek aan de kaasmarkt en het beklimmen van 8e Waagtoren. Verder staan op het programma een uitstapje naar Volendam en waar schijnlijk zal ook de Noordzeekust wel met een bezoek worden vereerd. De kinderen bewijzen dat ze de Deense taal nog niet vergeten zijn, want ze converseren met hun pleeg ouders, alsof er geen sch<%üsg van twee jaren tussen hen ligt. Bovendien bewijzen ze hun ouders en pleegouders uitstekende diensten door als tolk te fungeren. De Deense gasten zullen Maandag a.s. de terugreis weer aanvaarden. De hoofding.-directeur van de Volks huisvesting in Noord-Holland heeft in het kader van het Wederopbouwplan 1947 het aantal der in Alkmaar te bou wen woningen voor dit jaar vastgesteld op 107. De Ver. voor Volkshuisvesting „Alk maar" heeft reeds de plannen voor deze bouw ingediend en men mag aan nemen, dat het Rijk, als tegemoetko ming een Rijksbijdrage in het exploi tatietekort van 75 zal geven. De huren worden door het Prijzen- bureau voor onroerende zaken vastge steld. Het type der te bouwen huizen zal overeenkomen (net dat van de wo ningen aan de Uitenboschstraat en Karei Doormankade, tot welker bouw de Raad onlangs heeft besloten. B. en W. stellen voor: le aan de Ver. voor Volkshuisvesting een perceel bouwterrein in de polder Overdie en Achtermeer te verkopen voor f 6,50 per m2; 2e aan deze vereniging met vesti ging ener eerste hypotheek, en voor zover nodig tijdens de bouw ener cre- diet-hypotheek op bouwterrein en op stellen ten behoeve der gemeente en ten belope der te verstrekken voor schotten een voorschot te verlenen: a. ten behoeve van de aankoop met inbe grip der kosten van overdracht van de grond en bijkomende kosten van ten hoogste f 1000 per woning; b. ten be hoeve van de bouw van 107 woningen van ten hoogste f 11.000 per woning; 3e. aan de bouwvereniging als bij drage op het jaarlijks tekort in de exploitatie van de 107 woningen een bedrag gelijk aan dit tekort toe te ken nen; 4e. hen te machtigen aan den be trokken minister te verzoeken aan de gemeente uit 's Rijks kas te verlenen voorschotten en bijdragen resp. ten be hoeve van de bouw en de exploitatie dezer woningen. Het voorstel zal waarschijnlijk in de volgende raadszitting in behande ling worden genomen. Hier ter stede is ingebroken in een grossierderij voor levensmiddelen. Men heeft getracht de brandkast te force ren, maar deze bleek zodanig afge sloten te zijn, dat men er niet in ge slaagd is de kast open te krijgen. Uit de verschillende bureaux wer den echter geldbedragen en postzegels ontvreemd ter waarde van f 360. De recherche heeft de zaak nog In onder zoek. Ondertrouwd-: Marinus Rijbroek en Jacoba G. Vos. Cornelis van den Akker en Maria A. van Gorcum Cornelis Zwijnenburg en Clasina Meu- leveld. Gehuwd: Johannes L. Brinkman en Antonia E. Schilder Johannes Rot en Bregitta E. M. Brinkman. FILMAPPARAAT ONTVREEMD. Uit een winkel is ontvreemd een filmopname-apparaat merk Eeumig, 8 mm., met batterij in zwart lederen tas. De recherche heeft Ook deze zaak in onderzoek. voor ZONDAG 1 JUNI. ALKMAAR, Grote Kerk, 10 uur, ds. Den Oudsten; 5 uur, ds. Wesseldijk. Extra coll. voor de diaconie. Kapel- kerk, 10 uur, ds. Van Wijk (H. Doop). Extra coll. voor de diaconie. Rem. geref. gem., half elf, ds. Luca van Leiden. Doopsgez. kerk, 10 uur, ds. Broer van Hilversum. Luth. kerk (Oudegracht), 10 uur, ds. Roodenburg; av. 7 uur, mevr. MostertSchendelaar. Geref. kerk, 10 uur, dr. A. D. R. Polman, 5 uur, ds. C. v. Meyenfeldt. ColL ev. in België. Geref. kerk (art. 31 DKO) in Waakt en Bidt, half 10 en half 6, ds. Lindeboom van Kampen (voorbereiding H. Avondmaal). Her steld Apost. Gem., Toussaintstraat, hall 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 um% dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., Zon- dagnam. 4 uur openluchtprediking in de Hout; Donderdagav. half 8 in Waakt en Bidt, de heer Van Oostveen. Bapt. gem. in de N. Doelen, 10.15 uur, evan gelist Hofhuis; half 8 jeugdsamenkomst. Oud-kath. kerk, geen dienst UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Van Santen. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur, ds. Klaassen, em.-pred.; extra colt kerk voogdij. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Telkamp. Maranatha, half elf, ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 uur, ds. v. d. Zee, van Wilnis.. 3.30 uur ds, W. Volger van Amsterdam (H. Doop). Geref. kerk, 10 uur en 3 uur, ds. Donner, Heidelb. Cat. Zondag 21. Coll. hulpbeh. kerken classis. Ger. kerk (art. 31), 9.45 en 8.45, ds. J. Schelhaas van Roodeschool. Chr. geref. kerk, 9.30 en 3.30 uur ds. Henstra. Doops gezinde kerk, 10 uur, Da. Schepman v Avondmaal). DIRKSHORN, herv. gem., geen dienst. ,Ger. kerk, 9.30 uxm, ds. P. v. d. Sluis, Voorber. H. A. Openb. belijd, des ga loots; 2.15 uur, ds. P. v. d. Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. kerk, 10 uur, ds. Roobol. Oud-kath. kerk, diensten om 7, 10 en av. 8 uur, EGMOND, 10 uur, ds. C. v. Meyen feldt, 4.30 uur, dr. A. D. R. Polman (coll. ev. in België). EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Plug. GROET, 10 uur, ds. C. M. de Jong. HEILOO, herv. gem., 10 uur, ds. Bloemhoff (H. Doop). Evang. Kerk- laan, 10.15 uur, ds. Mackaay van Haar lem. Geref. kerk (in evang. gebouw) 8.30 uur dr. A. D. R. Polman; 4 uur leesdienst. Coll. ev. in België. HEER-HUGOWAARD, geen dienst. Ger. kerk, 9.30 uur, ds. Huisman; 2.39 uur ds. Hautsma van Noord-Schar- v/oude. KOEDIJK, 2 uur, ds. Den Oudsten. NOORD-SCHARWOUDE, 7.30 uur, ds. Klein Wassink. Geref. kerk, 10 uur en 4 uur, ds. Haitsma. 3e collecte Evang. v. d. Schippers; 4 uur ds. Huis man van Heer-Hugowaard. OUDKARSPEL, geen dienst. OUDORP, 10 uur ds. Bosch. SCHERMERHORN, Geref. kerk, 10 u. en 3 u., leesdienst. SCHOORL, av. 8 uur, muzikale wlj- dingsavond. SINT-PANCRAS, 10 uur en 7 uur, ds. Wiegers (Doopsbediening). Ger. kerk, 10 uur en 4 uur, ds. D. Middelkoop. Voorb. H. A. STOMPETOREN, Evangelisatie, 10 U.( de heer Dekker. URSEM, geen dienst. WARMENHUIZEN, half 3, ds. Wiegers van St. Pancras. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur, ds. ten Bruggekate. In precies 35 minuten behandelden Oudorps vroede vaderen gisteravond een agenda van tien punten. Voorstellen tot wijziging van de ge meente begroting 1946 en 1947 alsme de van die van het Burgerlijke arm bestuur gaven geen reden tot op- of aanmerkingen. De kosten die per leerling van de Bijz. Lagere School worden betaald, 'd 22.67 moeten verminderd wor den ingevolge besluit van Ged. Sta ten. Een gedeelte van de leerlingen is ondergebracht in het café Mos, en B. en W. stellen vooi het bedrag dat voor deze leerlingen wordt betaald, te bepalen op 22.67 min 14.88 of 7.79 per leerling. Uiteindelijk maakt dit voor de gemeente geen ver schil daar ook de eigenaar van het café zijn deel heeft. In verband hier- mede werd ook het aan de school toe te kennen voorschot gebracht van 8017.62 op 7655.54 Financiële perikelen van minder aan gename aard werden besproken toen de raad moest besluiten het tarief v2n de straatbelasting te verhogen tot 6% op de bebouwde en 3% op de onbe bouwde eigendommen. En hoewel de heer Buren dit onrechtvaardig vond, was er tegen de wil van Ged. Staten geen verzet mogelijk. Hetzelfde gold voor de hondenbelasting, die van 5 op 10 werd gebracht. De Bank voor Nederlandse Gemeen ten Was, wat de tarieven betreft nog al duur en daarom werd besloten een rekening-courant overeenkomst aan te gaan met een bank te Alkmaar die 3% debet-rente en 1% credit-rente neemt. Burgemeester Bakker zal ook eer lang een ambtswoning kunnen be trekken. Het voorstel werd aangeno men, al zal het (naar Zijne Edelacht bare vreesde) nog wel een jaartje duren, eer het zover is. De heer Ulttenbogaard wilde bij de rondvraag weten waarom het opknap pen van het kerkhof niet was aanbe steed, doch de voorzitter deelde mede, dat dit in eigen beheer geschiedde. En de heer Buisman wilde Oudorp wel in de derde gemeenteklasse zien gebracht. Maar de raad zag daarin te veel bezwaren en ook gevaar, dus sloot zich niet aan. Herhaalde malen komt het voor, dat honden loslopend worden aangetrof fen op tuinen en landerijen in de ge meente Oudorp, waardoor schade wordt toegebracht aan gewas en vee. Nu de politieverordening van de ge meente Heiloo is gewijzigd in die zin, dat dergelijke honden zonder meer door of vanwege de politie mogen v/orden gedood, wordt eigenaars van honden aangeraden hun dieren niet los te laten lopen indien zij op het behoud ervan prijs stellen. Deze waarschuwing geldt ook voor inwoners van Alkmaar, wier hond wel eenB tijdens een zwerftocht rich ting Oudorp ken inslaan.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2