BETER ETEN is meer gezondheid Dominion-status in Voor-lndië? De algemene situatie ten aan zien van Indonesië Controverse blijft bestaan Tornado teistert Amerika DE ZOMER EIST ZIJN TOL! 'lüeec&edcht DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN \/AN NABIJ EN VERRE Binnenkort voedingscongres te Utrecht Onderkoning wordt Gouverneur-Generaal Een wolf op de Veluwe! Vegen vliepramnen in 48 nur Onweer teistert Jutphaas Shaw, de onverbiddellijkp Nieuwe Hongaarse regering Reeds 27 doden Frankrijk-België 4-2 Plan voor dienstplicht in Verenigde-Staten Tram- en autobusstaking in België Amerika verleent hulp Stakingen in Frankrijk De warmste dag van het jaar V OVER EUROPA a, terwijl verschillende roer van Amerikaanse rboden. maatregelen kreeg het ste voet in Z.W. Frank- a waaruit de versprei- st-Europa een aanvang lig werd het onheils- nomen in geheel Frank- vitserland, Duitsland en k Engeland en Spanje t aan de besmetting. De het Kanaal waren dus imelijke hindernis ge- t insect. 1 wordt het diertje wel /aargenomen, doch dank et af aan gevoerde in- dingscamoagne kan men at de coloradokever in vaste vestigingsplaats Nederland voorkomende en als regel door de rd uit de sterk besmette ankrijk, België en Duits- Enkele bijzonderheden iderheden over de ver- n wij nog enkele bijzon- het uiterst schadelijke leefwijze. De lengte van igeveer 10 mm, de kleur e is heldergeel, met vijf /arte strepen op ieder larve is oranjerood ge- typisch stomp en ge- ■lijf. inter kruipt de kever in iverwintert op een diepte >0 cm. In het voorjaar nsect een sterke neiging wordt dan dikwijls door ingen over grote afstan- rd. dieren eenmaal neer- is het zaak voor de de bestrijding met and te nemen, daar de oor de grote vruchtbaar wijfjes zeer snel verme- Een wijfje legt als regel en, doch aantallen vaa 1 ook geen uitzondering, iter, dat het wijfje zie' ■iode van het eieren lef' of meer grote afstandeJ lat één wijfje aanleid!!/ t het ontstaan van met' aardappelvelden, ing van de coloradokever i wettelijk verplicht. Het van een afdoende bestrij" ■el bewezen door het iwl Engeland uitgevaardigd groenten-import, in ver' t optreden van de colo- jravond van de herded igheden op het Amer' itaire kerkhof te ^Iar zocht een Amerikaans het graf van ziin en'ï artoe het speciaal ult ta was overgekomen- BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM, MM REDACTIE MM Gfra Htm* Dir.: J. Bfjlms MAANDAG 2 JUNI W47 Voortzetting van de 144» JAARGANG No. 398. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent pér millimeter „Waagjes" tot V> woorden 75 ct., elk woorc meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand f 3 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. K. Uyidert plv. Tj. N. Adem». De laatste dagen hebben bij Soerabaja ernstige botsingen plaats gehad tus sen Nederlandse en Republikeinse strijdkrachten, aldus het militair overzicht van deze week» Het Republikeinse persbureau Antara meldt, dat Nederlandse artillerie Vrij dagavond en Zaterdagochtend Modjokerto zou hebben beschoten, terwijl een aan val van Nederlandse zijde door de T.R.I. zou zijn afgeslagen. Van Nederlandse zijde echter worden deze geruchten niet bevestigd. Wel spreekt men hier van gevechten ten Zuiden van Soerabaja, terwijl bij Sidoardjo twee Nederlandse soldaten gewond werden. Omtrent de in Nederlands-Indië ont stane situatie delen gewoonlijk goed in gelichte kringen nog mede; men hoort wel de gedachte uiten, dat de regering van koers is veranderd nu de uitvoering van Linggadjati tot teleurstellende resul taten heeft geleid. Echter houdt de rege ring nog steeds vast aan de basis-overeen komst. Onaanvaardbare voorstellen De aard der besprekingen was zo dat telkenmale als er iets bereikt was de onderhandelaren der Republikeinen terugkwamen met voor Nederland on aanvaardbare voorstellen, Toen de ministers Beel en Jonkman in Batavia arriveerden, troffen zij een situatie, die zij bij hun vertrek niet had den verwacht. Uit talrijke daarop ge volgde besprekingen rees het vermoeden, dat van Republikeinse zijde geen bereid heid aanwezig was om verder te onder handelen op basis van Linggadjati. De Republiek maakte propaganda tegen de federalistische gedachte, welke zij zelf in Linggadjati aanvaard heeft. De ministers meenden, dat de Repu blikeinse regering elite twijfel aan haar bereidheid, Linggadjati na te leven, moest wegnemen. En daarop is de be kende nota gevolgd. Intussen zijn er in de Republiek in da laatste maanden geen mogelijkheden ge schapen het economisch apparaat weer op gang te brengen, zulks in tegenstel ling met Oost-Indonesië, waar tekenen van grote vooruitgang te bespeuren zijn. Eet wordt van Nederlandse zijde gewenst Naar het Witte Huis bekend maakte, zal president Truman 9 Juni naar Canada vertrekken, waar hij tot 12 Juni zal blijven. Men verwacht dat de president het Canadese parlement zal toespreken. Het nieuwe Japanse kabinet, dat 'n week geleden door den sociaal-democratischen leider Katajama is gevormd, is door den keizer geïn stalleerd. Ook de vrouwen van Hess, Sauckel en Baldur von Schirach, de te Neurenherg veroordeelde grote oorlogsmisdadigers, zullen Maandag worden gearresteerd en voor een zui veringsrechtbank terecht moeten staan. —'—De 75-jarige vader van Leon De- grelle, die tijdens de Duitse bezetting voorzitter is geweest van de raad van beheer van „Les Presses de Rex",werd door de krijgsraad veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf en tot het betalen van een schadevergoeding van 100.000 frs aan de staat. sDe zesde tin- baggermolen „Maras" voor Billiton is Zaterdag van de werf Gusto te Schie dam te water gelaten. Deze molen ver schilt in niets van haar voorgangers. Plannen om een trein-tentoon- stelling betreffende de atoomenergie in te richten voor een toer langs de voornaamste Britse plaatsen zijn afge sprongen op bezwaren van Ameri kaanse zijde uit vrees voor uitlekking van atoomgeheimen. Evenzo heeft men afgezien van uitnodiging van journa listen der wereldpers voor een bezoek aan de atoomlaboratoria in Berkshire en Laneasshire. Een schip met 392 Oost-Eupropese Joden, die getracht hadden illegaal in Palestina te immi greren, is te Haifa aangekomen. De immigranten, onder wie 53 vrouwen, lieten zich zonder tegenstand aan boord van een Brits schip brengen, waarmee zïi naar Cyprus zullen worden ver voerd. De KLM persdienst meldt, dat op 9 Juni een speciale KLM-vlucht met een DC-4 naar Moskou gemaakt zal worden. De terugreis zal enkele degen na aankomst aldaar plaats heb ben. Dertig Franse collaborateurs in de gevangenis van Fresnes zijn een hongerstaking begonnen. De reden is nog niet bekend. geacht, dat er eenheid komt in de geld politiek tussen de verschillende eilanden, om ook de internationale positie van In de nesië eenvoudig te houden. Men ii het op deze ponten niet eens geworden, er zijn grote moeilijkheden en gevoeligheden aan beide zijden. Neder land had veel concessies gedaan, Gani ontving echter in Djokja tegenwerking en begin Mei kwam de thans bestaande controverse naar voren. Het stoffelijk overschot van de oud-minister-president dr. H. Colijn is van Berlijn naar Den Haag overgebracht en opgebaard in een chapelle ardente. Aan de voet van de baar een krans van H.M. de Koningin. Lord Monntbatten, de onderkoning van Voor-lndië, zal heden met goedkeu ring van het Britse kabinet, aan de Indische leiders de Dominion States aanbie den voor Hindoestan en Pakistan, benevens nieuwe verkiezingen in de provincie aan de Noordwestelijke grens, om te bepalen of dit gebied tot Pakistan zal be horen. Deze 'beide delen van Voor-lndië zullen vrij zijn van inmenging of con- tróle van de zijde der Britse regering. Zij zullen echter de eed van trouw moeten afleggen aan de Kroon. Met instemming begroet. Naar verluidt hebben enige leiders der eongrespartij reeds het voorstel aanvaard, dat het vraagstuk van een onmiddellijke splitsing van het leger oplost. Het leger zal waarschijnlijk voor beide dominions gecombineerd gehandhaafd blijven. Indien de Dominion States wordt aanvaard, zullen de bevoegdheden van den onderkoning onmiddellijk opgehe ven worden en zal hij fungeren als gouverneur-generaal van de beide In- Onlangs deden geruchten de ronde, dat er op de Noord-Veluwe door de bossen enige wolven zwierven. De me dedelingen van een veearts, dat hij in licht van zijn autokoplampen duidelijk een wolf had zien staan, versterkte de geloofwaardigheid. Sinds enige dagen zijn de geruchten over de wolven verstomd. Boswachter Ringers uit Wapenveld heeft namelijk in de bossen van „Flip Hul" een krach tig gebouwde verwilderde hond ge dood, die oppervlakkig bezien zeer veel overeenkomst met een wolf ver toonde. Gedurende 48 uur zijn bij negen vliegrampen tot dusver 175 mensen om het leven gekomen of vermist. Van de 53 bij de ramp met de sky- master in Maryland verongelukten heeft men thans 50 zwaar verminkte lichamen geborgen. Het is een van de grootste rampen in de geschiedenis van de luchtvaart geweest, Het offi ciële onderzoek naar de oorzaak is he den begonnen. Het vliegtuig is op een heuvelhelling neergestort en in brand gevlogen. Reddingsbrigades beschreven de situatie ter plaatse als afschuwelijk. Geen enkel lichaam werd gaaf aan getroffen. Bagage, die uit het toestel was geslingerd, lag tot ver jn de om trek verspreid of hing in de bomen. Een onweersbui, die gisteravond over het midden van ons land trok, en die met zware hagelbuien gepaard ging, heeft in Jutphaas in de provincie Utrecht enorme schade aangericht. Vooral de kersenbomen en het veldge was hadden van de hagelbuien ontzet tend te lijden. De schade, die aan de bomen en gewassen is toegebracht, is onherstelbaar en in deze tijd, waarin de vruchten en gewassen zo nodig zijn, dubbel onwelkom. Bovendien hebben veel kwekers de ruiten van hun broei kassen in de strijd met de elementen zien sneuvelen. Bij een kweker in Jutphaas werden 250 gebroken ruiten geteld. dien. Dit zal voor beide dominions een gemeenschappelijke politiek voor het handhaven van recht en orde verze keren. t De huidige regering' verdwijnt. Men is van mening, dat de huidi ge voorlopige regering zal verdwijnen bij het invoeren van de Dominion Sta tes. De onderkoning zal heden slechte de reacties van de leiders vragen en waarschijnlijk zal hij meedelen, dat hun beslissing tegen Woensdag wordt gevraagd. De bekende Engelse toneelschrij ver George Bernard Shaw, die men gevraagd had een boodschap te sturen aan het Wereldjeugd- festival, dat de volgende maana te Praag zal worden gehouden, schreef: „Ik Behoor niet tot de jeugd. Ik ben 90 jaar. Ik stuur nooit bood schappen. Ik heb niets te zeggen, dat ik al niet heb geschreven. Lees mijn boeken (ze worden alle neg steeds gedrukt) en laat me met rust om in vrede te sterven". De president van de Hongaarse re publiek, dr. Zoltan Tildy, heeft den minister van oorlog en lid van de par tij der kleine boeren, generaal Lajos Dinnyes, verzocht een nieuwe regering te vormen. Inmiddels is Dinnyes ge slaagd en de nieuwe Hongaarse rege ring onder, zijn leiding beëdigd. Te New York is bericht binnenge komen, dat het plaatsje Leedey, in het Noord-Westen Van Oklahoma, dat 600 inwoners telt. door een tornado voor „driekwart verwoest" is. Een telefo nist' uit het plaatsje, die het bericht via een noodverbinding doorbelde, ver klaarde, dat de lijken van vijf slacht offers reeds gevonden waren. „Wij weten niet hoevelen er verder nog gedood of gewond zijn", aldus de te lefonist. Het aantal doden is thans tot 27 gestegen. Men gelooft, dat de tele fonist, die door de stadsluidsprekers waarschuwde, toen hij de storm zag naderen, door zijn optreden het ver lies van een groter aantal mensenle vens heeft vermeden. Nog een tornado. Een dag nadat een tornado een plaatsje in Oklahoma voor heeft verwoest, waarbij 6 personen gedood en 25 gewond werden, heeft een tor nado in de naburige staat Arkansas meer dan 500 personen dakloos ge maakt. 31 personen kwamen om het leven, honderd/ werden gewond. Ge hele gezinnen vooral onder de neger- bevoiking zijn omgekomen. In het enige ziekenhuis van het op korte afstand van de geteisterde plan tages gelegen plaatsje Pine Bluff zijn alle bedden reeds bezet. Meer dan 300 personen hebben reeds een spoedbe- handeling ondergaan. Noodzieken huizen worden ingericht. ge- VRIJ ZONNIG, WARM WEER, KANS OP HAGEL. Lichte, geleidelijk toenemende be wolking. Kans op onweer, gepaard met hagel. Zwakke wind uit uit eenlopende richting. Na afloop van de voetbalwedstrijd V.U.C.Unitas, welke door V.U.C. met 10 werd gewonnen, waardoor deze club het kampioenschap in haar afde ling behaalde, werden Jan Holleman en Bob Stam op de schouders der enthousiaste V.U.C.-aanbangers naar de kleedkamer gedragen. De Belgen hebben geen geluk had in hun wedstrijd tegen Frankrijk, welke door 50 a 60.000 toeschouwers werd bijgewoond. Zjj waren het meest in de aanval en domineerden geduren de y4 van de match, maar verder dan een kortstondige 21 voorsprong in de 31e minuut van de tweede helft konden zij het niet brengen. De boven lat en de palen waren Da Rui, die veel minder briljant speelde dan op Pink stermaandag tegen Nederland, drie of vier maal te hulp gekomen op mo menten, dat hij onherroepelijk gesla gen was. In de Franse ploeg waren de links buiten Vaast en de spil Gregoire de besten. Het backstel GrillonJedre- jak schoot nogal eens in snelheid te kort, terwijl Da Rui zeker zijn dag niet had. Alpsteg was ook veel min der op dreef dan een week geleden. De Belgen brachten een homogene ploeg in het veld voor wie de score 24 te zwaar was, gezien de krachts verhouding tussen beide elftallen en de kwaliteit van het spel. De spil Henriet en de linksbinnen Anoul speeld eneen zeer goede wedstrijd en Lemberechts en Thirifays onderschei den zich op de vleugels. richtte goedkope, bonloze restaurants op en stelde het bouwen van fabrjeks- keukens verplicht voor alle grote be drijven: op grote schaal begon men met schoolmelk en schoolvoeding. Boven dien maakte het ministerie van Voed selvoorziening propaganda, vooral voor het gebruik van (rauwe) groenten en gaf overal voorlichting omtrent een goede samenstelling, bereiding van de maaltijden met 't voorhanden zijnde voedsel. En welk resultaat hebben deze over heidsbemoeiingen nu gehad? De statistieken wijzen uit: een betere ge zondheidstoestand dan er vóór de oorlog in het land heerste! De zuige lingensterfte bijvoorbeeld is tussen 1939 en 1945 gedaald van 50 tot 4-5 per 1000. Ook de sterfte bij beval lingen en het aantal doodgeboren kinderen per 1000 liep terug. Infectie ziekten kwamen minder voor en er viel op het eind van de oorlog geen ernstige bloedarmoede te constateren. De schoolkinderen hadden een ster ker gebit en schenen beter te groeien dan vóór 1 939. Alle resultaten van het „nationale voed- selplan" zijn nog niet bekend. Maar het is wel zeker, dat het de moeite heeft geloond: men gaat dan ook op deze weg nog steeds voort. Wij zien twee kanten van dit plan. Het heeft het verschil tussen de voeding van rijk en arm verkleind door prijsbeheersing, distributie, fabrieks- en schoolvoeding, goedkope, maar goede regeringsrestau rants, gratis vitamineproducten voor kwetsbare groepen. Maar ook heeft het een aanval gedaan op verkeerde voe dingsgewoonten en de mensen met nieuwe ideën en practijken vertrouwd gemaakt door de samenstelling van het distributiepakket (wat op de bon is, dat probeert men in ieder geval!) door voorlichting in woord en geschrift, door de opleiding van koks voor de grote keukens ter hand te nemen en meer dergelijke maatregelen. Maar dat is niet de enige kant van de zaak. Overvloed van grondstoffen al leen maakt nog geen gezonde voeding! De manier, waarop het voedsel wordt klaargemaakt doet aan de waarde er van veel toe of af (een sprekend Ecu speciale burgerlijke advies- voorbeeld daarvan is, dat de kostelijk- eommissie heeft president Truman ste verse bladgroenten vrijwel waarde loos worden voor het lichaam, wanneer (Van onzen specialen verslaggever) Duizend leraressen in kook- en voedingsleer en huislioudleraressen zijn uitgenodigd op 13 Juni in het Hygiënisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit te Utrecht bijeen te komen teneinde een voedings congres bij te wonen, dat ten doei heeft de nieuwste inzichten en on derzoekingsresultaten onder de vakmensen te verbreiden. De leiding van het congres berust bij dr. G. den Hartog. directeur van het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad. die een en ander heeft georgani seerd in overleg met de inspeclrices' van het Nijverheidsonderwijs. Het meest volledige en ook het meest sprekende bewijs van het nauwe verband tussen voeding en gezondheid heeft wel Engeland in oorlogstijd ge leverd. Tot nog toe was steeds in een land in oorlog de voeding in het ge drang gekomen. De Britse regering, inziende, hos be langrijk een goede voeding voor de volkskracht was, is onmiddellijk na het uitbreken van deze oorlog begonnen met een grootscheepse organisatie van de gehele voedselvoorziening. Ze liet zich daarbij adviseren door deskundi gen op het gebied van de moderne voe dingswetenschap zoals Sir Jack Drum mond. Wat Engeland deed. De voeding werd een militaire zaak, waarvoor tegenstrijdige belangen moes ten wijken en waarbij de kosten geen rol speelden. Invoer en productie, dis tributie en rantsoenering werden af gestemd op het hoofdthema: een goede volksvoeding. Kwetsbare groepen, 'zo als zwangeren en kinderen, kregen gratis vruchtensappen en levertraan en extra rantsoenen melk, de regering een plan voorgelegd, volgens hetwelk alle Amerikaanse jongemannen zes maanden militaire opleiding moeten ontvangen. Het omvangrijke rapport van de commissie, het resultaat van een stu die vau een half jaar, beveelt een dergelijke opleiding sterk aan „om de vredelievende volkeren der we reld gerust te stellen". 750.000 a 900.000 jonge mannen zouden jaar lijks moeten worden opgeleid. Zij zouden op achttienjarige leeftijd dienstplichtig worden. De kosten. De kostemvan dit opleidingsprogram zouden ongeveer 1.750.000.000 dollar per jaar bedragen, ofwel „minder dan het bedrag, dat in een week van de wereldoorlog werd besteed". De V.S. moeten een altijd gereed zijnde lucht macht bezitten, welke gebaseerd is op het principe „aanval is de beste ver dediging". De ervaring leert, aldus gaat het rapport verder, dat het nood zakelijk is „onze gewapende macht op een dergelijk doelmatig en omvangrijk niveau te houden, dat de uitdaging van iedere adspirant-aanvaller wordt ge trotseerd". Tevens wordt er op aange drongen de meest vitale fabrieken te decentraliseren. ZITTING O.-INDISCH PARLEMENT. Met een Zaterdagmorgen door 't par lement genomen besluit, waarbij de regering van Oost-Indonesië gemach tigd wordt alle maatregelen te nemen, inclusief het maken van wetten, die beogen de opbouwtaak waarvoor de regering zich geplaatst ziet, ten uitvoer te brengen, overeenkomstig de bekend gestelde en in het parlement aanvaarde politieke beginselen, is de eerste zit ting practise!) beëindigd. Thans wordt er tussen de minister-president en de oppositie overleg gepleegd over de re constructie van het kabinet, waarbij, behoudens een enkel geval, zeer waar schijnlijk een overeenkomst zal wor den bereikt. Maandag wordt de samen- Stelling van het nieuwe l^abinet be kend gema.akt, waarna de zitting wordt gesloten. In het Alkmaarder meer Gister „.i is bij het zwemmen een 32- jarige Amsterdammer in het Alkmaarder meer nabij Akersloot verdronken. De man was de zwemkunst goed machtig, doch is waarschijnlijk onwel gewoiden Het lijk was vrij spoedig gevonden Het slachtoffer was gehuwd en vador van een kind; heden zou hij 33 jaar ge worden zijn. In zee. Zondagmiddag ia op het noordelijke vrije strand bij Zand voort ter hoogte van het voormalige Noorderbad de 31-jarige Haarlemse agent van politie A Stolten voor de ogen van zijn vrouw bij het baden in zee verdronken. En in het Kanaal. Zaterdag in de namiddag zag de heer A Winder, dat iemand zich gereed maakte om te gaan zwemmen in het Noordhollands Kanaal, nabij de Handels- raad tussen Alkmaar en Akersloot. Toen de heer Winder enige tijd later weer langs de plaats kwam, zag hij wsl de Ikleren liggen, maar van den zwem mer ontdekte hij geen spoor. onmiddellijk begaf hij zich te water en slaagde er in. het slachtoffer, den 24- jarigen Zentveld uit Heiloo te vinden. De ontboden arts, die spoedig ter plaatse was, kon slechts de dood consta teren. Het slachtoffer is de oudste uit een ge zin van veertien kinderen. Hij was vcerkzaam bjj de Hoogovens. ze lang te vuur slaan of in veel water worden afgekookt). En dan de keuze van het voedsel, het samenstellen van de maaltijden, iets dat de mens, ivoorat de cultuui-mens, niet „vanzelf" goed doet. Het grootste kwaad daarbij is eenzijdigheid. De duizenden Brusselaars, die van tram of autobus gebruik plegen te maken om zich naar het werk te he geven, zagen zich Maandag gedwon gen, het zonder te doen. daar het tram- en autobuspersoneel in Brussel en in andere grote plaatsen in België het werk gedurende 24 uur neergelegd heeft, om dat de regering te weinig aandacht zou schenken aan zijn grie ven. Het personeel eist aanpassing dei- lonen en der sociale voorwaarden aan die van het spoorweg- of staatsper- soneel. Indien het tram- en autobusperso neel vóór het einde van de volgende week geen voldoening krijgt, zal de staking in alle provincies worden doorgezet. President Truman heeft het wetsont- ontwerp. tot beschikbaarstelling van 350.000.000 dollar voor hulpverlening aan getroffen gebieden in Europa en Azië. dat onlangs door het Amerikaan se Congres is aangenomen, getekend. De minister van Buitenlandse Za ken, Marshall, heeft ruime bevoegd heden ontvangen voor de uitvoering van het hulpverleningsprogram. 4000 bakkers in het gebied Parijs houden, ingaande gisteravond, een staking van 48 uur ais protest tegen de lage lonen. Woensdag a.s: dreigt een staking van winkeliers die het hele land om vat. 2j4 millioen winkels zullen dan een staking van 24 uur houden om te protesteren tegen de regeringscontróle. Gisteren is het de warmste dag van het jaar geweest. In Brabant noteerde men temperaturen tot 32 graden Cel sius. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een record gevestigd be treffende minimumtemperaturen (in de Bilt 17 graden). Dit was het hoogste in de laatste veertig jaar. Zandvoort had de drukste dag van het jaar. In de Engelse badplaatsen wordt „dag en nacht" gebaad..,.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1