Stad en Omgeving. Villa's verrijzen in Heiloo Dodelijk ongeval bij Koedijk Verkeerde namen Alkm. Concourscommissie De beroepsvervoerders vergaderden Burgerlijke Stand Katholieke werkgemeenschap Heiloo. Akersloot. Nutsvergadering wie? Vlaams-Nederlands Bergen Congres De duinen als recreatieoord Obdam Oudkarspe! Geen verhoging van lasten Schoorl. Earigedijk. Beemster. St. Pancras. Marktberichten Even vóór middernacht heeft zich gisteravond ter hoogte van de vlot brug te Koedijk op de grote verkeers weg langs het kanaal een zeer ernstig ongeval voorgedaan. Op dat moment kwamen uit de richting "Den Helder een motor en een motor met zijspan. De motor was de fect en was daarom op sleeptouw ge nomen. Op 't punt waar de rails van de tram naar Bergen de weg kruisen werd de berijder van de motor door een niet precies bekende omstandig heid van het zadel geslingerd. Hij kwam daarbij met grote vaart met 't hoofd tegen een verkeerspaaltje te recht en bloedde hevig. Enkele minu ten na het ongeval was dokter J. H. den Hartogh uit Koedijk ter plaatse van het ongeval gearriveerd, kij con stateerde, dat de dood vrijwel direct moet zijn ingetreden tengevolge van een schedelbasisfractuur. Het slachtoffer is de heer W. Zand bergen uit Amsterdam. Doordat het verslag van R. J. Clee uit Akersloot voor het Bijz. Gerechts hof j.l. Zaterdag door een misver stand ongecorrigeerd in de courant is verschenen, zijn enkele hierin voor komende persoonsnamen deerlijk ver minkt. Er was in dit verslag sprake van dr. Boulogne, wat natuurlijk dr. Belonje moet zijn; in plaats van dr. Groeneveld leze men dr. Hoeneveld en ten slotte is de naam van prof. Klaas Bettink uiteraard Baas Bek king. De Alkmaarse Concourscommissie (ge vormd door de postduivenverenigingen Alcmaria Victrix, steeds in Spanning, de Postduif, alien te Alkmaar en Heiloo'a Luchtpost) organiseerde Zondag 25 Mei een wedvlucht vanaf Roosendaal, afstand 128 km., met» oude duiven. Er werd door de eerstaankomende duiven een snelheid bereikt van ruim 1100 meter per minuut. De uitslag was: 1 A de Jager (P), 2 H Pel (S), 3 J Al (P), 4 en 5 v. Zwanenbrug (H), 6 God schalk (A), 7 R en J de Best (S), 8 V. Zwanenburg (H), 0 H Bouwens (A), 10 A C Voorn (H), 11 de Best (S), 12 A voren (H), 13 Rabelinug (P), 14 en 15 Zwanen burg (tt), 10 Jansens (P), 17 Egbergen (P) 18 Pater de Geus (H), 19 de Best (S), 20 J Hoed (H), 21 Zwanenburg (H), 22 Pater de Geus (H), 23 Th Pronk (A), 24 V W Groot (H), 25 de Best (S), 26 Vrasdonk (Al, 27 E Praat (P), 28 Leertouwer (H), 29 H Pel (S), 30 Vrasdonk (A), 31 J de Moei (P). 32 Joh Horst (P), 33 A de Jager (P) 34 Pater de Geus (H), 35 J Egbergen <P) 36 A de Jager (P), 37 v. Leerdam <H), 38 P.abeling (P), 39 Pater de Geus (H), 40 Bouwens (A), 41 Rabeling (P), 42 God schalk (A), 43 Rabeling (P), 44 Kaper Termaat (A), 4S Vrasdonk (A), 46 H de Jager (P>, 47 P de Geus (H), 48 Bouwens (A), 49 Haring (A), 50 Kaper Termaat (A>, 51 en 52 Godschalk (A), 63 F Feije (P), 54 H Pel (S), 55 Godschalk (Al, 56 Rabe ling (P), 57 H Mooij (A), 59 Zwanenburg (H), 59 en 60 Kranenburg (S), 61 C Kee- man (A), 62 Fok Groot (P), 63 V. Leer dam (H), 64 Kaper Termaat (A), 65 A de Jager (P>, 66 Meijer Ding (A), 67 C Rabe ling (P), 68 Voren (H), 69 Joh Horst (P), 76 J Huiberts (S), 71 IJpma (A). De letters P, S, A on H betekenen resp dat het leden zijn van de Postduif, Steeds in Spanning, Alemaria Victrix Of Heiloo s Luchtpost. Zaterdagmiddag kwam een aantal beroepsvervoerders te Alkmaar in het café „Het Wapen van Haarlem" bijeen, om nog eens de stand van zaken ge zamenlijk onder ogen te zien. Toen on geveer dertig jaar geleden de vracht auto zich aandiende, waren het de z.g. beroepsvervoerders, die het pioniers werk hebben verricht. Het aantal van deze vervoerders is zeer sterk ge groeid en duizenden staan met hun wagens klaar om de gemeenschap te dienen. Daarnaast hebben we in Ne derland gekregen het staatsbedrijf van de A.T.O. Door deze en andere groot bedrijven worden de z.g. beroepsver voerders, die dus individueel met één of twee wagens hun werk doen, in een hoek gedrukt. Zij kunnen het tegen deze overmacht nauwelijks volhouden en de chaos groeit. Groot is dan ook hun aantal grieven, dat bleek uit de besprekingen die van 's middags drie uur tot 's avonds half negen duurden en dan met deze warmte, Men overweegt een grote combinatie va beroepsvervoerders te vormen, ge zamenlijk de klachten over te brengen aan de vakgroep, opdat deze een en ander dringend de regering onder ogen kan brengen. Dinsdagmiddag wordt opnieuw ver gaderd en daarbij zal dan de op dit gebied zeer deskundige heer van Mau- rik aanwezig zijn. GEBOREN: Jan, zoon van Jan van der Ben en J. J. Zander. Johanna A. M., dochter van Johannes W. Gro- tenberg en A. Zoon. Ferdinandus A. H., zoon van Everardus J. J. van Stralen en C. J. Schuit. Robert, zóón van Pieter Boerman en E. de Boer. Johan E. F., zoon van Nikolaas Kulj- per en M. M. Hollander. Johannes, zoon van Gerrit P. van Beekum en D. A. G. de Jong. Petrus J., zoon van Simon Zomerdijk en E. Aartsen. Wendelina M. M„ dochter van Corne- lis J. Bolding en M. G. Kamper. Albertus W., zoon van Petrus Vreeker en A. M. Schouten. Jasper, zoon van Klaas Schagen en C. de Vet. ONGELUK IN HET ZOMERBAD, Een vierjarig jongetje dat spelender wijs achter zijn- broertje aanliep let te niet op de schommel en kreeg deze tegen zijn hoofd. Het jongetje werd naar het Centraal Ziekenhuis ver voerd, waar bleek dat zijn neusbeen- je gebroken was. Zaterdagmiddag en -avond belegde de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid een provinciale vergadering in het gebouw van de Alkmaarse Bestuurdersbond aan de Koningsweg. Ondanks de hitte was de opkomst, zoals de spreker van deze middag, het Tweede Kamerlid de heei^ J. Willems, het uitdrukte, behoorlijk en een aan dachtig gehoor heeft den inleider ge volgd bij zijn interessant betoog. De heer Willems begon met erop te wijzen, dat het met de Katholieke le den in de Partij van de Arbeid niet al te best gaat. Spr. betreurde dit, want er zijn zulke grote problemen en gebeurtenissen aan de orde (b.v. het Indonesische vraagstuk), dat een samenbundeling van alle krachten ge boden is. De heer Willems sprak over „Onze taak en onze verantwoordelijk heid" en gaf eerst een korte terugblik in het verleden. Met klem betoogde spr., dat er geen steekhoudend motief bestaat voor de instandhouding van een Katholieke Partij. Een van de mo tieven, waarop Schaepman destijds zijn Partij stichtte, was dat het Katholieke volksdeel geëmancipeerd moest wor den. Eenzelfde strijd is gevoerd door Abraham Kuyper en door de oude S.D.A.P. Deze emancipatie is thans voltooid, aldus de heer Willems. En wij zijn socialisten, omdat wij Katholieken zijn. Spr. toonde aan, dat de motieven, waarop de K.V.P. verdedigd wordt, niet meer deugen en ging door op de stelling, zojuist aangehaald. Uitbrei ding van ons ledental In de Partij van de Arbeid is niet eens zo belang rijk, zei spr., het voornaamste is, dat wij Katholieken socialisten kunnen zijn. Er is veel critiek op de leiding, maar in alle lagen bezit de 'Partij vol doende politieke scholing, om te be seffen, hoe nodig het is bij de ge weldige problemen van deze tijd mee te spreken. :,Dit betekent o'ök", aldus de heer Willems, „een verzwaring van de ver antwoordelijkheid van de Partij als zodanig, maar ook van U en mij. En de Partij van de Arbeid wordt nu een maal gekenmerkt door haar federatieve samenstelling. De partij is van arbei derspartij een volkspartij geworden en heeft ook grote aantrekkingskracht onder boeren, middenstanders, intellec tuelen en" zelfs werkgevers. En op ons aandeel daarin zijn wij trots, zo besloot de heer Willems zijn interessant boeiend betoog. Na de gezamenlijk glhouden brood maaltijd bestond er nog geruime tijd gelegenheid, met den inleider van ge dachten te wisselen over allerlei pro blemen. DIPLOMA-UITREIKING MELKCONTROLEUR. Door de navolgende personen werd het diploma voor melkcontroleur zui velfabriek en rundveefokvereniging na afgelegd eindexamen verworven. C. de Waal, Beemster; C. v. d. Wou- de, Schoorl; Jac. de Feyter, Zuid- Scharwoude; D. de Jongh, De R\jp; J. J. v. Kluyve, de Rijp; J. v. d. Peet, Oüdorp; M. v. d. Woude, Sehoorl. Het diploma voor controleur Rund veefokvereniging werd behaald door: M. J. Thomas te Bergen. Door oud-leerlingen van de R.L.W. S. werd het diploma van een afzon derlijke cursus voor melkcontroleur behaald. Het waren: Jb. Kuys te Ber gen; M. S. Modder, Bergen; W. Vel- linga, Alkmaar; J. Kreuger te Beem ster; R. Kwadijk te Beemster; S. J. Schouten te Bergen en J. de Vries te St. Pancras. BUURTVERENGING DIJKGRAAFSTRAAT HAD FEEST. Het bestuur van de buurtvereni ging Dijkgraafstraat organiseerde voor haar leden wederom de jaarlijk se feestavond, welke gehouden werd in het lokaal van den heer Koger aan de Schermerweg, dat hiertoe in feest- kledij was gestoken. Een programma, geheel door eigen krachten verzorgd, werd aangeboden en het werd voor alle aanwezigen een prachtige avond, die besloten werd met een geanimeerd bal, dat tot 's morgens 5 uur duurde. De kinderen van de buurt waren Zaterdagmiddag naar de Bedrieger tjes geweest, waar zy zich enige uren kosteiyk hebben vermaakt. Déze buurtvereniging is stellig van plan niet te capituleren, zoals zo vele andere buurtverenigingen, doch zal integendeel trachten een nog hechter band tussen de leden te leggen, het geen naar voren kwam in de j.l, ge houden ledenvergadering, waar beslo ten werd nog een tussentijdse feest avond te organiseren. Te Amsterdam is een vreedzame wereldstrijd begonnen tussen den Neder landsen damkampioen Keiler en den Fransen kampioen Chestem. DE BAKKERS NAAR DE OLYMPIADE! Woensdag 4 Juni a.s. zal geen der Alkmaarse bakkers brood bakken of bezorgen, zoals blijkt uit een adver tentie in ons blad. Waarom nemen de bakkers een vrije dag? Wel, allen gaan naar de Olympiade voor bak kers, die op die dag te Amsterdam wordt gehouden. Ondanks het oude brood, dat wij zuilen moeten eten, gunnen wi) de bakkers dit pleiziertje wel. VERENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Mei 92 patiënten en legden 1136 be zoeken af waarvan 487 betaalde, 614 voor 't Aza en 35 gratis. Er werd 4 maal de laatste hulp verleend bij het afleggen. De wijkkraamverpleegsters verpleeg den 13 patiënten, legden 339 bezoeken af en hebben 3 maal den dokter geas sisteerd. ATHLETIEKSUCCESSEN VAN DOVESLEDEN. Tijdens de athletiekshow op „Wa tervliet" behaalde H. Bakker (Doves) een le prijs in de B-klasse discuswer pen met een worp van 38.30 meter. IC. Blokker werd 5e in de 800 meter Ju nioren in de tijd van 2 min. 12.7 sec. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Catharina M., d. van P. J. Kops en C. Schuit. Josephus T. M., z. van B. Kuijper en C. Kops. Cornelis J., z. van J. E. Vos en M. A. Eriks. Geertruida N. A., d. van J. N. Broers en A. Hoogland. Grietje, d. van C. Dekker en A. L. Dekker. Pe trus C. M.. z. van P. A. Koppes en C. Blankendaal. Overleden: Dirk Schrier 79 jaar. Johannes Verfaille, gehuwd met R. van Pelt, 60 jaar. Ondertrouwd: Johannes Heddes te Bergen en Catharina C. Jonker. Willem Wielenga en Trijntje de Vries. Pieter J. M. Groot te Alkmaar en Cornelia M. J. Schuijt. Getrouwd: Jacob G. van dei- Veer en Aagje de Bie. Jacob Wijker er, Joanna D. van Houten. Gerrit Boomstra en Aukje Wielenga. Jan Schipper en Margaretha P. Kieft. Bernardus E. A. Kühne en Maria R. J. Steenvoorden. DINSDAG. Gebouw Heul, 10,30 uur: Alg. Prov. Verg. Ver. v. Vrijzinnig Hervorm den. BIOSCOPEN: Harmonie Theater: Casablanca (18 jaar) 7 en 9,30 uur. Victoria Theater: Morgen is voor eeu wig (14 jaar). 8 uur. Cinema Americain: 5e Colonne (boven 18 jaar). 8 uur. Alkm. Biosc. Theater: Jonge arenden (Alle leeftijden). 8 uur. PRIJZENCOMMISSIE. In deze gemeente is geïnstalleerd de Prijzencommissie. Deze bestaat uit de volgende personen: de heer C. Bakker, Kerkplein, voorzitter; A. Leijen, Hoge- geest; P.' Keessens Bz., Koningsweg en Jb. Venneker, Züidervaart, Schermer. Wanneer men iets wil weten of klachten heeft omtrent een of ander, dan kan men zich bij deze heren ver voegen. V. V. V. A.s. Donderdag is er om 8 uur een vergadering van de V.V.V. Het doel is te komen tot een nieuw bestuur, waar ook mensen in komen, die van paar densport houden. Verder een bespre king omtrent de kortebaandraverij op Zondag 6 Juli en de daarvoor nodige werkzaamheden. Verslag van den pen ningmeester. Dus u ziet het. Komt u ook en toont door uw belangstelling de waardering voor het vele werk. Het departement Egmond van de Maatschappij tot Nut van het Alge meen kwam in de consistoriekamer van de N.H. kerk in vergadering bijeen. De aanwezigen, een 20-tal van de 100 leden, werden door den voorzitter, de heer J. A. C. Klok, welkom geheten, waarna het woord was aan de secreta resse mevrouw Jager, die een keurig verslag gaf. Hierna volgde het overzicht van de penningmeester die een sinds jaren niet voorgekomen voordelig saldo aantoon de. Een gezellige discussie ontstond bij de bespreking van hetgeen de afge lopen winter is gedaan. De ene spreker kreeg veel lof de ander wat minder maar over het algemeen was men toch voldaan. De bonte avond was een be slist succes geworden, waarvoor de heer Wijn van den voorzitter een ver diend compliment ontving, voor zijn verdienstelijk organisatorisch werk. Voorts volgde een bespreking over het aanstaande winterprogramma. De voorzitter had weer enige goede spre kers óp het oog en zag in plaats van vier nog liever vijf lezingen per seizoen. Uit de vergadering gingen stemmen op om wat meer variatie in de lezingen te brengen en niet star aan de eeuwige lichtbeelden vast te houden. Wij moe ten met onze tijd meegaan. De voorzit ter was het hiermede eens maar her innerde aan de kosten hieraan verbon den. In het licht hiervan kwam het punt aan de orde wat hiermede ten nauwste verband houdt n.l. contributieverho ging. Het bestuur stelt voor de contri butie van f 1,50 op f 2 te brengen en die van de huisgenoten der leden van f 0,50 op f 1. De vergadering ging hiermede accoord hoewel enige leden meenden dat deze verhoging de groei van het ledental zou belemmeren, ja zelfs zou doen teruglopen. Het bestuur zou dit nauwlettend in het oog houden. Enige tjjd geleden verscheen er in een dagblad een advertentie van een aannemersfirma. Daarin werden te Heiloo te bouwen villa's of landhuizen te koop aangeboden. Na voltooiing van de bouw zouden de woningen door dó kopers vrij zjjn te aanvaarden. Behalve ons zal het menige aandachtige lezer zijn opgevallen, dat hier mede een zaak aan de orde werd gesteld, die het netelige en brandende woningvraagstuk direct 'raakt. Evenals elke gemeente, bezit ook Heiloo een commissie voor huisves ting en is het de burgemeester, die bij kwesties .betreffende woonruimte een beslissende stem heeft. Dat men daarbij in - Heiloo zeer ernstig zijn taak opvat, hebben wij zelf „aan den lijve" ondervon den. De distributie van woonruimte wordt dus zoveel mogeiyk op billijke en rechtvaardige wijze uitgevoerd, mag men aannemen. Daarom vinden wij het vrij onlogisch, dat blykens ge noemde advertentie degene, die over contanten beschikt, geen narigheid of belemmering behoeft te ondervinden. Zijn woning wordt gebouwd ondanks de woedende crisis. En de man met de magere portemonnaie is weer eens de dupeHij kan zich slechts als woningzoekende laten inschrijven en heeft dan maar hetzij kalm, hetzij ongeduldig zijn beurt af te wachten. Bovendien werd ons medegedeeld, dat deze woningen ook kunnen wor den betrokken door personen, die eco nomisch niet van Heiloo afhankelijk zyn. By nadere informatie ten gemeen tehuize van Heiloo bleek ons, dat het hier z.g. landhuizen betreft. Zodra de aannemer een koper heeft, mocht hy het perceel gaan bouwen. Het blijkt, dat reeds de helft is- verkocht en dat men over drie andere panden in onderhandeling is. De gemeente Heiloo ziet in deze bouw een verrui ming van de woongelegenheid, terwfl men jjlermede tevens de particuliere woningbouw wil stimuleren. Ook werd ons nog verteld, dat de kopers slechts in het bezit behoeven te zqn van 15% van de koopsom. Tot zover onze inlichtingen van gemeente-zijde, Wy merken daarbij nog op, dat de aannemer dan in de eerste plaats zijn adverteentie in duidelijker bewoordin gen zou hebben kunnen stellen. Er zullen niet veel woningzoekenden zfn, die de koopsom van een derge lijk huis bezitten, maar wel 16% er van. Zeker waren er dan veel meer gegadigden geweest en hadden de Heilooënaren zelf voorkeur kunnen hebben bij mogelgke toewijzing van een huis. Bovendien wordt de woningnood voor de bewoners van Heiloo, waar het gemeentebestuur toch in de eer ste plaats voor dient te zorgen, niet primair geacht, daar, zoals gezegd, ook mensen, die niet economisch van Heiloo alhankelijk zyn, de panden kunner. kopen. Het had ons juister voorgekomen, indien de gemeente zelf de beschik king had gekregen over dit bouwma teriaal en opdracht had gegeven tot de bouw van een aantal zO ontstel lend nodige arbeiderswoningen. De toewyzing van woonruimte had dan rustig en gerust aan de commissie voor huisvesting kunnen worden toe vertrouwd en de zaak had zich dus volgens de normale procedure kunnen voltrekken. Het woningvraagstuk ls, wij weten het, èn voor de mensen, die er direct als woonruimte zoekenden, b(j zyn be trokken èn voor degenen, die met de toewyzing en regeling zyn belast, een uitermate moeiiyke zaak. Critiek wordt hun weinig gespaard en dank baarheid oogsten zy zeer zelden. Toch meenden wij bovenstaande op merkingen te moeten maken en hopen wü, dat een en ander bij verder mogeiyk voorkomende gevallen mede onder ogen zal worden gezien. W, K. Lode Baekelmans met werpse humor". „Ant- De Nederlands-Vlaamse Vereniging „Noord en Zuid" organiseerde in de Volkshogeschool „De Zandhoeve'.' een congres, waaraan door vele Vlamingen en Nederlanders werd deelgenomen. 's Namiddags werd, nadat mr. van Haesaert de aanwezigen had welkom geheten en het gezamenlijk gezongen „vooisken" van ,,'t Ros Beyaard doet zijn ronde in de stad van Dender- monde" een Vlaamse sfeer had gescha pen, allereerst een huishoudelijke ver gadering van Noord en Zuid gehouden onder presidium van Anton van Duin kerken. Na verschillende ingekomen stukken en jaarverslagen was de bestuursver kiezing aan de orde. Gekozen werd prof. mr. A. Pitlo te Amsterdam: warm aanbevolen door den voorzitter. Omtrent de vooruitzichten van het komende verenigingsjaar werden uit voerige inlichtingen verstrekt over de op 20 Juni te Utrecht te openen ten toonstelling van „Vlaamse Kunst' Hier zal een kunsthistorisch en aesthe- tisch inzicht zijn te verkrijgen van wat de laatste halve eeuw door ver schillende kunstenaars, w.o. Karei v. d. Woestijne, is gewrocht in de Leye- streek met St. MaartensLaethem als centrum. Er zullen tevens enige le zingen worden gehouden en gehoopt wordt op opening door Camille Huys- mans. Er werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over de vraag, hoe de moei lijkheden te ondervangen, die stude renden in de letteren ondervinden door het ontbreken van een verzamel punt voor alle werken. Het bestuur werd tenslotte gemachtigd de z. i. ge wenste stappen te doen om te komen tot een betere toestand voor Vlaande ren en Nederland. Na deze huishoudelijke bezigheden, wachtte den aanwezigen 'n paar uurt jes van ontspanning. Lode Baekelmans, bekend door zijn humoristische Antwerpse schetsen en romans, kwam de congressisten vergas ten op „Antwerpse humor". Humor is het weergeven van de na tuur, volgens Multatuli, Lode Baekel mans gaf uit zijn rüke voorraad enige staaltjes, die het volksleven typeren, getuigende van grappigheid, onwille keurig of gewild, soms van leedver maak. Het „welkom vreemdeling" geldt in Antwerpen alleen niet voor den Brus selaar: hij houdt niet van dat bluffen, dat opscheppen. Overigens is de liefde wederkerig. Ofschoon goedhartig van aard, laat de Antwerpenaar zich niet „kulen". Aan de minachting van de vrouw voor alles wat diamantbewerker of si garenmaker was, herinnert nog de uit drukking: nooit van m'n leven geen sigarenmaker aan m'n zij. Men kent daar geen ware Jozef, maar zegt: wacht maar tot Jan van Pas komt". Een bron van humor is ook de poli tiek: men spreekt van Jaspers of Jap- neuzen (r.k.), Geuzen (lib.). Blauwen en Roden. Verder zijn er heel wat joden- moppen en vertellingen over pastoors, kosters en meiden van pastoors. Van de trek naar het geven van bij namen getuigen namen als, Signoren (Antwerpenaren), Stroppedragers (Gent), Schapekoppen (Lier), Mane blussers (Mechelen) Spreker vertelde nog, dat een^ Ant werpenaar elke nieuwe kroeg, die ge opend wordt, met een bezoek vereert endat hij in een vergulde koets naar zijn laatste rustplaats wordt ge reden. Ofschoon de spreker nog lang niet door het voor hem liggende stapeltje humor heen was, en zijn auditorium nog lang niet het luisteren moe, riep de vriendelijke gastvrouw, de Volks hogeschool, allen aan tafel voor het verzorgen van de inwendige mens. Met een hartelijk applaus werd dit gedeelte besloten. Aankoop van een complex door de Provincie onder Bergen. Ged. Staten van Noord-Holland stel len aan de Prov. Staten voor van de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee, resp. de heer J. v. Reenen, aan te kopen een duinterrein van 810 ha. onder de gemeente Ber gen, voor f 450.000. Het terrein bestaat uit 115 ha. bos, 11 ha. bouw- en grasland, 1 ha. weg en erf, 666 ha. duin en 17 ha. strand. De verspreide bos percelen liggen in hoofdzaak in het Oostelijk gedeel te; samen met het reeds in het bezit van de provincie zynde terrein „Ber gen" vormt het een recreatiegebied van uitzonderlijke betekenis. Juist in dit meer Noordelijk deel van Noord- Holland bestaat behoefte aan een voor dat doel te ontsluiten duinlandschap. Van hoe grote betekenis het bezit van nagenoeg de gehele Bergerduinen voor de rust en verpozing zoekende bevolking zal zyn, is zo merken Ged. Staten op zeer moeilijk t voorspellen, doch als vrijwel zeker mag worden aangenomen, dat hier een bij uitstek gunstige gelegenheid wordt geboden om in het belang van de volkscreatie en volksgezondheid blij vend goed werk te doen. Door aankoop van de aangeboden terreinen is het thans mogeiyk om een recreatiegebied van bijzondere beteke nis aan het provinciale duinbezit toe te voegen, een gebied dat ook voor de watervoorziening van het gewest van belang kan worden geacht. opgepast: In de nacht van Donderdag op Vrij dag zijn uit een schuurtje van den heer S. Konyn te Obdam twee heren en één damesfiets, alle drie van nieu we banden voorzien, gestolen, althans spoorloos verdwenen. Het college van het dagelijks br stuur van de polder Geestmerambacl (Oosterdijk en Molengeerzen) met d hoofdingelanden van die polder en c' commissie uit de Ringpolder vergadc den Vrijdagmiddag ten huize van d- heer C. van Liempt, onder voorzittc schap van den heer H. Kroon, die zijn openingswoord den heer L. Kr verdijk feliciteerde met zijn benoe.mi tot Hoofdingeland. Ingekomen was een schrijven va Ged. Staten tot goedkeuring van he besluit belegging van gelden. Ingekomen was voorts een schrijven van Ged. Staten betreffende de verho ging van het salaris van de ambenaren en werklieden met 10 Het bestuursvoorstel om de verho ging toe te passen, werd aangenomen. De verlaging van de grondlasten voor het Geestmerambacht, waarnaar een onderzoek werd ingesteld, heeft geen kans van slagen. Er zou dan een hertaxatië moeten plaatsvinden, die millioenen zou kosten, daar dit dan door het gehele land zou moeten ge beuren. Men kwam tot de conclusie dat deze polder toch niet verlaagd werd, en dat andere polders belangrijk meer zouden moeten betalen. Zou men van hogerhand de polder nogmaals willen verhogen, dan zal men alles in het werk stellen om dit ongedaan te maken. De rekening De ontvangsten van de polder over 1946 waren: f 97.149,56, de uitgaven f 52.326,59, zodat het saldo f 44.822,97 bedroeg. De begroting voor 1947 is: ontvang sten f 108.322,20 en uitgaven f 104.655,57. Een post voor het vernieuwingsfonds groot f 26.319,33 is in deze begroting opgenomen, bedoeld voor eventueel onverwachte grote uitgaven. Tevens wordt van leningen f 13.800 extra af gelost. Z.h.s. werd de begroting goedge keurd. Men besloot een stukje grond bij de Zes Wielen te verkopen tegen f 1,50 per vlerk. m. De voorzitter deelde mede, dat de opzichter ernstig ziek is. Hij wenste hem een spoedig herstel toe. Zyn zoon is nu tijdelijk plaatsvervanger. Hierna sluiting. GROTE VERBETERING. B. en W. van de gemeente Schoorl zullen op 10 Juni a.s. trachten aan te besteden het herstellen van het rijwiel pad van de Munnikenweg tot de Zee weg te Camperduin en het maken van een basaltinetegelpad van de Zeeweg naar het strand te Camperduin, aan sluitend op de te maken strandtrap. Een en ander zal een grote verbetering betekenen. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan, z. van H. Keizer en N. Dekker. Anotina M„ d. van T. Magielsen en C. Bruin. Ondertrouwd: A. T. Wilmink te Den Helder en Aagje Bakker. Getrouwd: Johannes Rood te Bo- venkarspel en Anna A. Groot, Nico- laas Metselaar te Amsterdam en Elisa beth Groot. Hendrik Schuit en Ma ria Groot. Cornelis Kaas en Janne tje Abbenes. Simon van der Neer en Grietje Paarlberg. Johannes Gouds blom en Elisabeth M. Leering te Vel- sen. Willem de Boer en Cornelia M. Fondse, te Ouwerkerk. Simon Spek ken en Guurtruda W. Groot. Overleden: Cornelis Nieuwland 68 jaar. Dirk Barten, wedr. van R. Dirkmaat, 85 jaar. Pieter Hink, wedr. van J. de Boer, 70 jaar. BURGERLIJKE STAND, Geboren: Anneke H., d. van J. Schouten en F Vooren. —Elizabeth, d. van G. v. d. Brink en P. Poppen. Marlon I, d. van A. Leegwater en M. de Meer. Joost C. J., z. van J. Kort lever en R. Vlug. Ondertrouwd: Nicolaas C. Mo lenkamp en Suzanna A. Visser. Overleden: Jacob Bezen, echtgn. van IJ. Vink, 62 jaar. Marijtje Züp, echtgen. van H. Gedink, 70 jaar. Over leden te Purmerend. UIT ANGST BIJ DE KRIEGSMARINE. Uit angst meldde Arie de Groot uit Sint Pancras, die nu 25 jaren telt, zich bij de Kriegsmarine, voor welk feit hy gisteren voor het Bij2;, Gerechtshof te recht stond. Volgens verdachte zelf ging het in een vlaag van lamlendigheid. Hij kon niet langer blijven bij den boer btj wien hy was ondergedoken, daar hü geen bonnen meer kreeg. In Nederland deed hij dienst by de inval der geal- liëerden. De procureur-fiscaal zag deze ver dachte als een jongmens met weinig weerstand en geestelijk houvast. Eis: Vijf jaar gevangenisstraf met aftrek. De verdediger, mr. Berkhouwer wees op de psychische moeiiykheden wrar- mee verdachte te kampen had gehad. ALKMAAR, 30 Mei 1947. (Alkm. Ex portveiling). Andy vie f 61f 71, Spi nazie f 8—f 43, Postelein f 20—f 35, Peulen f 2,40f 3, Rabarber f 6f 15, Raapstelen f 3—f 11, Prei f 10—f 27. Uien (bos) f 6—f 12, Aardbeien f 78— f 114, Asperges f 61—f 194, Bloemkool: IA f 85—f 135, I f 55—f 75 en II f IS f 35; Witlof f 11—f 25, Worteltjes f 52 f 71, Radüs f 5—f 12, Selderie f 7— f 11, Selie f 21—f 25 en Sla f 8—f 33. Alles per 100 kg, doos, stuks, bos en/of krop.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2