Indisch Sultan flinke nette JONGELUI VROOM DREESMANN Beukenhouten KLAPSTOELEN 2ÓOÖOO RADIO'S ERIK SCHAAPER een Winkelhuis de gehele dag GESLOTEN Centraal Genootschap houdt appèl Op een feest van een DAMRUBRIEK J. MAATS Café-Restaurant Kelner Voor bruiloften 45-jarig bestaan herdacht Jong leven in een fluitketel Djinnah aanvaardt Brits plan 'n Millioen sigaren wachten... Jaarvergadering V.A.R.A. wa m HENSBROEK SLUIT ZIGH BIJ DE RATTEN BESTRIJDING AAN Philips te Soerabaja Cursus voor melkcontroleurs te Hoorn J.v.d. MINNE Arts Huishoudster Advertentie prijzen: Partijen en Vergaderingen DE INSTUIF Laat 120 Alkmaar Collectrice Mevr. M. BROMMER-KRAFT. DE RUSTENDE JAGER BERGEN op Donderdag 5 Juni a.s. wegens 25-jarig bestaan en 25-jarige bruiloft. DE DIRECTIE. ALKMAAR een leerling- en een halfwas rijwielhersteller. Uit voorraad leverbaar: Te Aalsmeer hield het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en v'acantiekolonies jl. Zaterdag zijn jaar lijks congres onder leiding van zijn voorzitter dr. A. Schuckink Kool. Door de gezamenlijke bloemenkwe- kers van Aalsmeer was de concertzaal van hotel „De Oude Veiling" sprook jesachtig versierd. Nadat de burgemeester van Aals meer en de voorzitter dier afdeling de heer Statema woorden van welkom hadden gesproken, volgde een optimis tisch gestemde openingsrede, waarin met vreugde werd geconstateerd, dat de sympathie voor het zwakke kind groot is en het werk van het Genoot schap wederom met kracht en lust wordt uitgevoerd. De ruim 500 afde lingen vormen tezamen de sterkste uitzendvereniging in Nederland. De voorz. herdacht hierop het 45- jarig bestaan van 't Genootschap en wees op een 5-jarenplan, dat zal wor den uitgevoerd, opdat het 50-jarig be staan in 1952 met grote vreugde en voldoening zal kunnen worden gevierd De verslagen over de jaren 1942 en 1945 en 1946 werden onder dank aan de samenstellers goedgekeurd, 't Ver slag maakte in sobere bewoordingen melding van de grote verwoestingen, die de bezetter in de koloniehuizen aanrichtte. Met vreugde werd in het verslag over 1946 vermeld, dat in dit jaar het aantal verpleegdagen in eigen kolonie huizen reeds weer 87.517 heeft bedra gen, terwijl bovendien door de natio nale commisise, uit de afdelingen van het C. G„ nog totaal 30.400 verpleegda gen in Engeland en Zwitserland wer den gemaakt. Zeer binnenkort zullen weer 7 van de 11 koloniehuizen in ex ploitatie zijn. Uit de rekening bleek dat er een te kort op de verpleegprijs was, dat uit de gewone middelen zal worden be taald. De verpleegprijs werd evenals in 1946 ook voor dit jaar vastgesteld op f 2.50 per dag. Ook de begroting werd goedgekeurd. Verschillende bestuursleden werden herbenoemd, terwijl in de vacture-dr. C. den Hartog werd gekozen E. A. Vermeer, lid der Tweede Kamer en in de vacture M. ten Kate mr. A. Kleijn, burgemeester van Meppel. Statuten en huishoudelijk reglement werden op voorstel van het H. B. uit practische overwegingen gewijzigd, evenals de naam van het Genootschap, dat voortaan zal heten „Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings oorden en gezondheidskolonies". Een voorstel van het H. B. om mach tiging te krijgen het Rivierhuis in de Steeg te mogen verkopen, kon bij het overgrote deel der vergadering geen genade vinden en werd door het H. B. teruggenomen. Getracht zal worden zo spoedig mo gelijk aan herstel van dit huis te be ginnen en het in gebruik te houden, totdat een geheel nieuw modern huis zal kunnen worden gebouwd. Meegedeeld werd dat van de Stich ting „Bio Vacantieoord" een groot be drag werd toegezegd voor het uitzen den voor kinderen uit de geteisterde gebieden, waar men niet bij machte is de uitzending te betalen. Besloten werd in deze een onderzoek in te stel len. Evenals werd besloten om in alle 500 afdelingen jaarlijks een collecte te houden ten behoeve der kinderuitzen ding, zo mogelijk in dezelfde maand. De afdelingen kregen vrijheid deze collectie zelf nader te regelen. Zuster Kernkamp, directrice van 't Boschhuis te Nunspeet, gaat na 40 dienstjaren met pensioen. Zij werd door den voorzitter en heel de vergade ring gehuldigd voor het vele goede wat ze in het belang van het zwakke kind heeft gedaan. Bijna 300 afgevaardigden, vertegen woordigende 98 afdelingen, woonden dit geslaagde congres bij, dat zoveel goeds voor de toekost belooft. Bij een familie aan de Engelan- derweg te Beekbergen kan men een natuurmerkwaardigheid be wonderen. Wat is namelijk het geval? Toen men enige tijd ge leden de fluitketel (zonder dop) een paar dagen buiten had laten staan in de gaffelvormige tak van een lage boom, ontdekte men op een ochtend, dat deze ketel het middelpunt was geworden van de aandacht van een meesjespaar. De vogeltjes vlogen af en aan, geheel in beslag genomen door het bou wen van 'n nestje in de fluitketel. De nauwe opening was net groot genoeg om de mezen toegang te verschaffen. Intussen is in het veilige binnen ste van de ketel het nieuwe leven geboren, de eitjes kwamen uit en de ouders hebben het nu druk om de wijdopengesperde bekjes met voedsel te vullen. Is men erg nieuwsgierig, dan neemt men rus tig de fluitketel bij het handvat op en aanschouwt het broedsel. Zet 't dan weer in de boom en de hele maal niet angstige ouders wippen vlug door de tuit naar binnen om de meesjes van nieuw voedsel te voorzien. PAPIERFABRICAGE GISTEREN HERVAT. Gistermorgen is de papierfabriek weer met de productie, zij het dan nog op bescheiden schaal, begonnen. De ministers BEEL en JONKMAN waren gasten HOE EEN ENGELSMAN HET ZAG NEW DELHI. - De president van de Moslem-Liga, Mohammed Ali Djin nah, heeft gisterenavond een bezoek aan de onderkoning gebracht en hem medegedeeld, dat, voorzover het hem betrof, het nieuwe plan der Britse regering voor het overdragen van de macht uitvoerbaar en aanvaardbaar Is. Hij voegde er aan toe, dat de Raad van de Moslem Liga, die 9 Juni a.s. bijeen komt, de bevoegde instantie is om het eindoordeel over het plan uit te spre ken. De leiders der Sikhs hebben na een lange bijeenkomst besloten het plan te aanvaarden, hoewel zij tegen enkele putften bezwaar maken. Er is nog geen antwoord van de Con grespartij ontvaiigen. Op een bijeenkomst van Twentse kleinfabrikanten in sigaren, die tij dens de Pinksterdagen in Almelo is gehouden, is de sigarenpositie van het ogenblik besproken. Daarbij werd betoogd, dat er in ons land op het ogenblik millioenen sigaren ge reed liggen, waarvoor geen afname te vinden is. Alleen in Almelo al ligt er een millioen bij de kleinin- dustrie, die weinig tevreden kan zijn over de huidige toestand. Zo wel grote als kleine sigarenfabri kanten zien de toekomst met be zorgdheid tegemoet. Vele klein- frbrikanten zien zich genoodzaakt hun sigarenmakers te ontslaan. De toenemende distributiemoeilijkhe den als gevolg van een wanverhouding tussen de productie van tabaksartikelen en het aantal uitgegeven bonnen daar voor, hebben een punt van voortduren de bespreking gevormd in de afgelo pen weken tussen vertegenwoordigers van de vakgroep en de daarbij betrok ken autoriteiten. Er is nog geen defini tieve oplossing tot stand gekomen, maar verwacht wordt, dat deze binnen enkele dagen tegemoet kan worden ge zien. De vergadering was van mening, dat de roker niet te optimistisch mag zijn, want de voorraad van tabak voor sigaren is niet rooskleurig in ons land, een deel van de gekochte tabak is in middels in ons land aangekomen en blijkt dermate slecht te zijn, dat ze on bruikbaar is voor omblad en dan ook niet wordt geaccepteerd, aid. werd ge zegd. Vrijdag en Zaterdag vergaderde te Hilversum de Verenigingsraad van de VARA. Behandeld en goedgekeurd werden, o.a.: het jaarverslag, het om- roeprapport en het omroepschema. Als nieuwe hoofdbestuursleden werden gekozen de heren N. Tj. Swierstra te Hoorn en H. M. v. d. Velde te Den Haag. Het hoofdbestuur is thans als volgt samengesteld: K. de Jonge (Am sterdam) voorzitter, J. Broeksz (Hil versum) secretaris, J. W. Lebon (Hil versum) secretaris-penningmeester, G. Bernard (Rotterdam), S. Dost (Deven ter), v. d. Lende (Amsterdam), H. Kroonkamp (Leeuwarden), N. Tj. Swierstra (Hoorn), H. M. v. d. Veld (Den Haag), C. Woudenberg (Amster dam). De heren v. d. Lende en Woudenberg vertegenwoordigen in het bestuur resp. het N.V.V. en de P. v. d. A. Stanley Swinton, correspondent van Ass. Press, is tegenwoordig ge weest op het feest, dat Sultan Ha- mid II te Pontianak heeft gegeven ter gelegenheid van de onderteke ning van het statuut voor West- Borneo en het bezoek van dr. Beel en minister Jonkman. Zoiets kan men thuis niet be leven, zo schrijft Stanley. Neem b.v. dat partijtje, dat Sultan Hamid II van Pontianak voor een paar honderd vrienden heeft gegeven, toen de Nederlandse premier, de heer Beel, in de stad was, In de Harmonie de club van Pon tianak kon men gratis whiskey Negentien jaar met pijl en boog. Mevr. C. Eticnne (links) en mevr. E. Kruiswijk uit Delft zijn de enige vrouwen in ons land, die bij een boogschutterij zijn aangesloten. Bei den zón reeds 19 jaar lid van de handboogschutterij „Wilhelm Teil" te Delft. De koene dames in actie tijdens de internationale wedstrij den, welke ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Kon. Hand boogschutterij „De Batavieren" te Rotterdam werden gehouden. drinken, terwijl men wachtte op de kotter, waarmee men over het ruisen de water van de Kapoeas naar het paleis zou worden gebracht. Bij de lan dingsplaats stond een erewacht opge steld. En wat voor een erewacht. Twintig schone inheemse meisjes, wier lieflijke bruine ogen door haar sluiers gluurden. Ze waren gekleedWel ik was wat opgewonden op dat ogenblik. Ze hadden iets geels, iets zijigs en plooie- rigs aan. Geen sarongs. Recht tegenover de landingsplaats lag het paleis, tot het spitse dak vol brandende lampen. Het leek op een kerstboom in een sprookje. Men ging er heen langs een lange laan, verlicht door honderden flikke rende kaarsen. Dan kwam men bij de drie trappen, die naar de poorten van het paleis leidden en aan beide zijden van elke trap zat weer zo'n gesluierde schoonheid nederig neergehurkt. In een ontvangzaal, ongeveer zo groot als een voetbalveld, zit uw gast heer de knappe 34-jarige Hamid die perfect Engels spreekt. Hij is een afstammeling van een avontuurlijke Arabische zeevaarder, die in de 18e eeuw een voldoende vooruitziende blik heeft gehad om het beroep van sultan te kiezen. Zijn hoogheid in de wandeling Max genaamd ziet er uit alsof hij zo uit Hollywood was weggelopen: een prachtige groene bepluimde tulband op zijn hoofd, een geel zijden blouse, een groen zijden pofbroek en een ver schrikkelijk ceremoniële kris. Vier per uur Rechts in de zaal zat een swing-or kest dat per vliegtuig uit Batavia was gekomen en links bevond zich ten on uitputtelijke bar, waaruit de whisky stroomde met een snelheid van vier kisten per uur en die verder jenever leverde, vruchtenpunch, bier enik heb het verder niet precies meer be keken, maar ik geloof dat er nog meer was. Bami, slaatjes en gebak dienden tot voedsel aan degenen, die tijd vonden om wat te eten.... Buiten, in de verlichte tuinen, ston den dozijnen tafels, waar men door paleisschoonheden werd bediend. Als men een goede reden wil vin den, waarom de Hollanders naar Indië gaan, moet men eens zo'n feest bij een sultan op West-Borneo gaan bijwonen. Tot zover deze Engelsman. Met een dergelijke voorlichting wordt de waar heid allesbehalve gediend en wordt wel een zeer eenzijdige indruk van onze taak in Indonesië gegeven. Oplossing probleem 34. Stand. Zw. 10 sch. op: 3, 9, 13, 15, 17, 18, 21, 23, 35, 36. Wit 10 sch. op: 24, 25, 26, 29, 32, 31, 38, 39, 41, 43. Opl. 1. 38—33 (36x47), 2. 32—27 '21x32), 3. 34—30 (23x34), 4. 26—21 (47x20), 5. 21x23 (35x24), 6. 39x8 (3x12), 7. 25x3 (12—18), 8. 23x12!! En nu nog even het volgende standje. Zw. 6 sch. op: 3, 5, 13, 19, 34, 40. Wit. 6 sch. op: 15, 25, 28, 38. 45, 49. Wit speelt 49—44 (zw. 40x49), 45—40 (zw. 49x23), 40x9 (zw. 3x14), 15—10 en wint. Ter oplossing voor deze week: Probleem 35 van J. Wagter. (zie diagram) Zw. 9 sch. op: 9, 10, 16, 19, 22, 23, 29, 36. Wit. 10 sch. op: 20, 32, 34, 37, 38, 39, 43, 44, 46, Wit speelt en wint. 15, 26, De Raad der gemeente Hensbroek kwam Vrijdagmiddag te half vijf in openbare vergadering bijeen. Alle le den waren aanwezig. Voorzitter, tevens secretaris, bur gemeester S. B. F. Kooiman. Medegedeeld werd, dat van Ged. Staten de goedkeuring was binnenge komen op het in de vorige vergade ring genomen besluit tot wijziging van de politieverordening inzake het sneeuwruimen. Voorts deelde voorzitter mede, dat mej. Porte haar functie als onderwij zeres aan de o.l. school in deze ge meente per 19 Mei j.l. had aanvaard. Over een eventuele wegbeplanting kon nog niets worden gezegd, daar 't Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, bij welke instantie de weg in eigendom is, nog geen be richt had gezonden. Namens enkele organisaties te SpierdijkWogmeer was een verzoek binnengekomen, inhoudende het ver zoek om een evenredig deel bij even tuele woningbouw voor dit gedeelte der gemeente te willen bewerkstelli gen. Voorzitter merkte op, dat het steeds de bedoeling van het gemeente bestuur is geweest om op gelijke voet de belangen inzake nieuwbouw te be hartigen. Tevens liet spr. een opti mistisch geluid horen, n.l. dat de wo ningnood in deze gemeente niet be paald nijpend is, zodat nieuwbouw overwogen zou moeten worden. Het bestuur van de vereniging tot bevordering van het Landbouwonder wijs te Hoorn kreeg op zijn verzoek voor iedere leerling uit deze gemeen te, die de lagere landbouwschool te Hoorn bezoekt, een subsidie toegewe zen ad ƒ5.—. In het geheel bezoeken 7 leerlingen uit Hensbroek genoemde school. Voor 1947 werd aan het bestuur van de r.k. Fröbelschool te Spierdijk t.b.v. de kinderen, die uit deze ge meente de school bezoeken (27 stuks) een subsidie van 45.toegekend, gelijk in 1946. Met het oog op het wisselend leerlingenaantal wilde de vergadering de voorkeur geven aan 'n vast bedrag in totaal, boven een be drag per 1.1., zoals het verzoek luidde. In de vacature van hooisteker, ont staan door het bedanken van den heer Koopman, werd voor wijk B (Wogmeer) met algemene stemmen benoemd de heer J. Keuning Pz. Rattenbestrijding. Hierna kwam het voorstel ter tafel om aan te sluiten bij een gemeen schappelijke regeling voor rattenbe strijding in West-Friesland. Voorzitter wees er op, dat de ge meente Hensbroek reeds in relatie met deze vereniging stond, doch des tijds niet kon toetreden als lid, ge zien de gemeente Spanbroek afzijdig stond van aansluiting en Hensbroek en ook Obdam daardoor buiten het rayon kwamen te liggen. In deze re geling is thans verandering gebracht, zodat de gelegenheid geopend is voor aansluiting der gemeente. Hierop werd z.h.st. besloten, dat de gemeente zal aansluiten. Bij de rondvraag informeerde de heer Wit of het P.E.N.-bedrijf al ge antwoord had op het verzoek der ge meente tot onderzoek der electrici- teitsleidingën te Hensbroek over te gaan, zulks met het oog op het voor komen van brandgevaar. Voorzitter moest hierop tot zijh leedwezen ontkennend antwoorden, daar hij het volkomen met den heer Wit eens was, dat sommige leidingen zeer dringend voorzieningen behoeven Op de vraag van den heer Koop man antwoordde voorzitter, dat bij de eerste gelegenheid zich 5 personen voor het consumentencrediet hadden aangemeld en dat thans 20 formulie ren waren afgehaald. Te Soerabaja is een radiofabriek voor het produceren van kleine radio's gereed gekomen. Het fiat van de auto riteiten voor de basis, waarop het toe stel kan worden verkocht, is juist ont vangen en thans wordt dan ook met grote spoed aan de uitzending der be nodigde materialen, gereedschappen en grondstoffen gewerkt, terwijl in Soera baja vele voorbereidingen worden ge troffen om binnen de kortst mogelijke tijd te kunnen starten. De jaarlijkse cursus tot opleiding van melkcontroleurs voor rundveefokvere- nigir.gen, zuivelfabrieken en melkinrich tingen, welke van half September 1945 tot einde Mei 1947 vanwege het Rijks- zuivelconsulentschap voor Noord-Hol land is gegeven, werd tot het einde ge volgd door 37 leerlingen. Na afgelegd eindexamen, waarbij de Zuivelcommissie tegenwoo-dig was, kan aan 24 deelnemers het volledige diplo ma worden uitgereikt, en aaa 13 deel nemers het diploma voor controleur- fokvereniging. Het diploma voor melkcontroleur zui velfabriek en rundveefokvereniging werd o.m. verworven door: J. H. Mod der te Schagen, C. van der Woude te Schoorl en M. van der Woude te Schoorl. Het diploma voor controleur rundvee fokvereniging werd o.m. uitgereikt aam Joh. Halfweeg te Wieringen, M. J. Tho mas te Bergen en K. Wispelweg te Wie- ringerwaard. Tevens volgden 8 oud-leerlingen van de R.L.W.S. te Schagen en 8 oud-leer lingen van de R.L.W.S. te Alkmaar, een afzonderlijke cursus tot opleiding van melkcontroleurs. Alle 16 deelnemers hebben na afgelegd examen het diplo ma ontvangen, o.m. C. Bood te Schager- brug, H. Grin te Kolhorn, P. C. Lont te Nieuwe Niedorp; J. E. Schoorl te Scha gen; A. J. Groot te Spanbroek, Jb. Kuys te Bergen, M. S. Modder te Bergen, H. B. Dijken te Slootdorp, G. Hj. Kater te Nieuwe Niedorp, P. Ottens te Wierin gen; C. Tijsen te Wieringerwerf; S. J. Schouten te Bergen en J. de Vries te St. Pancras. HOUTWORMEN. Als U de houtwormen rustig htm gang laat gaan ruïneren zij Uw meubelen. Petroleum doodt deze vernielers. Met een smeerkan of wat nog beter is, want de gaatjes zije zeer fijn, met een injectie spuit petroleum in de gaatjes brengen en de gaatjes met wat was dichtsmeren. DANKBETUIGING. aan familie, buren en kennissen voor de vele blijken van belangstelling en aan den Heer Rus en zijn helpers voor de keu rige verzorging en be diening bij ons 25-jarig huwelijksfeest onder vonden C. GROOT en Eehtg- Basserweg A 46. Heerhugowaard-Zuid, Juni 1947. ARTS, afwezig tot 12 JUNI. Andere huisartsen men waar. ne- voor inwendige ziekten AFWEZIG tot 25 JUNI. of hulp ïn de huish. ge vraagd. L. P. van Graft, Middenweg A 66. H-Hu- gowaard. Bij vooraanstaande Le vensverzekering Mij. kan nog een ACTIEVE AGENT geplaatst worden. Bi', no. 75 bureau van dit blad B. z a aank. 2e BANKETBAKKERS- BEDIENDE. v. g. g. v Brieven onder No 76 bureau v. d blad. BEKWAME TIMMERLIEDEN en METSELAARS gevraagd bij de FIRMA F. H. RINGERS en Zn., Laat 152, Alkmaar Aangeboden op goede stand ongem ZIT-SLAAPKAMER, voor dame, zonder pen sion. Brieven onder No. 77 bureau van dit blad. Aangeboden zonnige ZIT-SLAAPKAMER voor dame of heer b. b. li, h. in gezin van twee personen uit goede stand. Br nr. 73 b v d bi. TER OVERNAME: Rohyp-hypotheek f 5000, 35000 spaard., f 1100 gestort; Rohyp-hypotheek f 5000.—, 27000 spaard- f 1750 'gestort. Br. no. 1439, Drukkerij SMIT. Soestdijk. Te huur: DUITSE PIANO. Breedstraat 49, Alkmaar- Wegens verhuizing ter ruiling aangeboden: prima stofzuiger en strijkijzer, 220 volt voor 125 volt. Westerweg 80, Alkmaar. TE KOOP AANGEB.: Hobart gehaktmach. 220 volt compl met schijf en messen no- 12; electr. mo tor Siemens-Schukert 1%, P.K- 380/660 V., 2800 t.; wasmach. motor 1/3 LMB 110/220; Flens motor 'h P.K- 220/380 28001. ko gellager; Collector motor 1/8 P-K. 125 V. Bevr. Egmonderstraat 11 Alkmaar. Tel- 3925, Biedt zich aan voor direct ongehuwd, 24- jaar, li tem- Liefst seizoenbetrek king Br. nr. 101 Karssen's Boekhandel. Hoorn. WONINGRUIL aangeb. in Gron. boven huis, 3 kamers 'cn zolder met zolderk-, groot plat 30in ruil voor der gelijke woonruimte te Alkmaar of omgeving Brieven C. M. OSTEN- DORF. Nwe Bussumer- weg 92, Huizen N.H. Oawoi» advertenties en f» mUieberlehten M eent pei aüUimeter. KMne advertenties, „Waas les" tot IS woerden w et •Ut woord meer I et 1; den rubriek worden gee tiandelsadvertentls* en geer personeelsadvertentie* ge pleatet en ct) Is ultshil- M| TtmnilHietilhif Te koop: 5-jarige RUIN, speciaal zadelpaard, springt 1,65 M. hoog, goed mak. Te bevr. Jb. KAL- VERBOER Sz,, Noorder vaart D 28, Stompetorén post Alkmaar- werden zelf gebouwd naar aanwijzingen van en zijn navolgers. Thans geeft hij U zijn nieuwste vindingen en 25 bouwpla ten in zijn schrift, cursus „Radiopraktijk" voor leek en vakman. Onder meer een éénlampstoestel met uitstekende luid sprekerontvangst van meerdere programma's. Zendt een briefkaart (geen brief) aan Erik Schaaper Radio C.V., Bierstraat 4-4a, Dan Haag Plak naast de postzegel van 7y2 cent (nergens an ders) nog een gld. aan postz-, schrijf achterop alleen maar RE J2 en U ontvangt proefles, -bouw plaat en prospectus. Nederl. Staatsloterij Alkmaar. Kantoor: Langestraat 53 in de Rotterd, Bank. TREKKING 7 JULI- Geopend v. 9 tot 2 uur, behalve Zaterdag. Girono. 210771 BEAUTY-PROOÜCTS Zo juist weer ontvangen MAISON GEELS, Haar- en Schoonheids specialist, Oudegracht 231 Tel. 3528 TE HUUR AANGEBODEN best. uit: winkel, kamer, keuken, 2 slaapkamers en zoldertje, op le stand te Alkmaar. Speciaal ge schikt voor kleinbedrijf. Brieven onder no. 74 bu reau van dit blad. WIJ VRAGEN VOOR TERSTOND m. en vr. leeftijd 14 t/m- 20 jaar voor magazijn- werk. Dagelijks persoonlijke aanmelding aan ons per soneelsbureau van 96 uur GEVRAAGD voor direct Persoonlijk aanmelden bij ,,DE RIJWIELHAL", J. HENSTRA, Laat 160, Alkmaar KOPERMETALLO ter bestrijding van Aardappelziekte CALCIUMARSENAAT ter bestr. Coloradokever ONKRUIDBESTRIJDINGSMIDDEL LANDBOUWZOUT HEKPALEN en KLAVERRUITERS Aanbevelend, Fa. N. TIMMERMAN's GRAAN- EN MEELHANDEL EN MAALDERIJ, Schermerweg 116, Alkmaar. Tel 3173 3938- MOMENTEEL LEVERBAAR: voor zaal an terras- Concurrerende prijzen. Vraagt bemonsterde prijs aan de Vertegenwoordi ger voor Holland: F. HUIZINGA, Koudum (Fr.) BUREA1 VOORDAM t, A TELEFOON Al REDACTIE Giro 1»W! Dir.: J. Bij Attlee heeft onder Voor-Indië nog dit desgewenst later u plan der regering, zelf gebiedsgewijzf door de leiders va beslissing afhangei twee autoriteiten 3 Twee gouvi Reuters politieke cor vernomen, dat de Brits nemens is binnen acht i wettelijke maatregelen Voor-Indië in twee zelf nions te hervormen, i twee gouverneurs-gen. Hindoestan en een var daanse Pakistan, nodig Het plan geeft een ge cedure om vast te stelle Mohammedanen vooy F te provincies bereid zij te aanvaarden dan wel rende vergaderingen we De provincies Pendsjaa waar de congrespartij oi doet gelden, moeten in daans en een Hindoes i splitst. Elk deel moet v maken, voor zover de p: finitief verdeeld wordt, behoren. Daarna wordl gestemd over het al of van de provincie. Verklarin; Pandit Nehroe, vice de Voor-Indische rege: van de congrespartij, diotoespraak meegedee tij besloten heeft de E voorstellen te aanvaar Over de toekomst va zeide hij, kan alleen doo den beslist en niet doe landse mogendheid, hoe lijk gezind ook. Het is dat ik de voorstellen aar ben er van overtuigd, c ding er van een juiste be schien komen wij op d< diger tot een verenigc hechte basis. Laten wij laten varen. Er moet ee aan de troebelen, die zi lende delen van het lai beschaafd nede Er is de laatste jari schreven en gesproker schaafd Nederlands" de schrijfwijze zich 1 had. Nu, op die kwe alles wat ermee s kom ik niet terug. eigenlijk die spreekta beschaafd Nederlands zijn? Soms, niet vaak, naar de radto-omroep wonder mij. Soms, he verneem ik dan een onbeholpen en zo plat, inspannen moet er uit te horen en de h weer omdraai en s spaar Ik word voortc niger op mijn stroom. Verleden week ver omroeper - ons op ee over een mishandeling von Papen heeft Men heeft het ook in den kunnen lezen. Eer heeft den ex-minister, een werkkamp gedetim geslagen en dermate dat hij, naar men zej kenbaar was Nu bet niet bepaald medelijdc ben met een man als 1 die het Hitler-régime heeft gesteund, hoewe man natuurlijk wel in plaats gerechtigd is o f gaan Wat mij was dsn ook niet zoze f,',ï u°yer de mishand wel het altijd hindert om een weerloos en o lijf te gaan - maar men van een SS-er v dan wel de wijze 3 radio-bericht was g< Ons werd n.l. door de ker medegedeeld, en r kenbare voldoening, dj man den ouden poiitic zouten afgedroogd" hs hij hem „enige voltreff jukbeen" had toegebr; Is dit nu misschien Nederlands? De schuld ergerlijk taaltje treft meer de redacteur, di richt heeft opgesteld dn roeper, die het wei maken moest, maar in val hapert er iets aan zicht op de tegenwoo zendingen en is ver t wat men beschaving n Het is vrij ongevas schop te geven tegen teeuw of met welk men Von Papen dan c lijken wil maar zou held zich tijdens de Du tingstijd even manmot ben geuit en van afdrogen" hebben dur ken? Zou hij zich de liever gehaast hebben zijn?

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 4