De Ver. Staten, Rusland en de Hongaarse regeringskwestie ITSLOT v r taling IKSTERS R. Augustus DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting tfan de DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerika wenst uitlevering van documenten V.S. eisen schadevergoeding van Joego-Slavië DURANT "N Hors d'Oeuvre Abd el Krim wil een onafhankelijk MAROKKO Exclusief interview Dr. Beel en min. Jonkman naar West-lndië Meer sigaren op de bon? Zullen Regering, (omm.-Gen. en Van Hook altreden yAN NABIJ EN yERRE De conferentie der Duitse premiers Nieuwe Bonnen Overvloed van Nylons in België Iedere regendruppel één aardappel J Ook 20 millioen kg. aardappelen naar Duitsland Hier „Radio Bormann" Jacht zonk op TJselmeer bij Enkhuizen Angst-nacht in top van de mast 'Ukec&eekht angstelling bezien. welvaart in Zuid- Engeland niet min- betrokken is. kan ;d zonder politieke bouw van Neder- ü'stel van de nor- iit gebied zou aan ironder de wereld een einde maken, ïritten in de vorm in Indië zeer veel :n is hier bezorgd, landse autoriteiten weten, dat in de iperiode de -itse heorie, doch in de i de andere in acht tomen. Op econo- lebied zijn er geen tiet door een poli- goede trouw uit ten geruimd, en een an met vertrouwen van het verlicht thans aan het Ne- aar een nieuwe ba nning tussen Oost lag ligt. toch maar heel missen heeft, urlijk zijn er nog zaken waarvan ja k kunt smullen. 'tT i waarschijnlijk ook etalage van uw vis- Ik doel op de ge- paling. Maar dat le neus of beter de van den gewonen vel voorbij De prSj«i eerst van over-, ege vastgesteld, niet naar de zin van en vissers. Zij staak. >e overheid gaf toe. zouden vrij zjjnw eze door de visserij- op redelijke worden vast- De resultaten la-i liggen ter uwer be ng. We zagen eerst van f 5—7.50 per thans zijn ze ge- f3.50—f5 per pond met middelmati- komsten moet zich dit smaakvolle l onthouden. Wij n tegenover een ielaar onze verwon- uit over deze pril- zeiden voor dat geld wat anders te kun De man gaf oos Een geluk bij is ten slotte, voor de nieuwe niet zoals vorig eertig centen, maar i drie stuivers be- te betalen. En ede zullen we dax tevreden zijn.... W. K. Oudegracht 285, VEER, BERGEN, srsafdeling en ijks tussen 85 24. km aar gehaald. N—v. d IDSERT, ALKMAAR, alden wij uit op n f 17.50 cn on. Reis- en rekening, rsingel 69, JN-ER beste te leveren, dighedan moge- INHANDEL N.V.. Bijk Laat 211 ALKMAAR- BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE S902 Giro 18T3M Dir.: J. Btjlsma DONDERDAG 5 JUNI 1947. 144e JAARGANG #0. 401. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter „Waagjes" tot l* woorden 75 et., elk woorc meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: t .1.10 per maand f J 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H, E. üyldert plv. Tj. N. Atlema. De Amerikaanse regering heeft den Russischen voorzitter van de geallieerde bestuursraad te Boeda pest verzocht om uitlevering aan den Amerikaansen vertegenwoordi ger in die raad van copieën van alle documenten e.d., die, naar be weerd wordt, het aftreden van Fe- rene Nagy hebben teweeg gebracht. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft gezegd, dat het verzoek is gedaan op grond van een artikel van het statuut van de geallieerde be stuursraad, dat bepaalt, dat de rege ringen van Engeland en de V.S. het recht hebben afschriften van alle do cumenten te verlangen, die deze re geringen interesseren. Dit is de tweede stap van Amerika na de wijziging van het regiem in Hongarije. De eerste was het blokke ren van het crediet voor de aankoop van surplusgoederen. De woordvoerder van het departe ment verklaarde, dat hij geen onmid- Te Washington is bekend gemaakt, dat de V.S. opnieuw schadevergoeding van Joego-Slavië hebben geëist voor de twee Amerikaanse transportvliegtui gen, die vorig jaar door Joego-Slavi- sche jachtvliegtuigen zijn neergescho ten. De Joego-Slavische regering heeft 150.000 dollar vergoeding gegeven voor de 5 Amerikaanse piloten, die bij de incidenten hun leven verloren, doch weigert de vliegtuigen, welker waarde op 400.000 dollar wordt geschat, te vergoeden. rd meer 5 een; oiioiioiiQ" VISSEN. Ik ben geen vriend van het vissen, hoewel, of omdat ik een vriend van de vissen ben. Ik vertoef graag in een aquarium. d.w.z aan de droge kant van het glas, om de schoonheid mij ner kleurrijke, sierlijke, snel en lenig bewegende of dromerig zwevende medeschepselen te be wonderen. Vissen zijn prach tige en merkwaardig krachtige wezens en zij hebben bij men sen veel voor. Ik praat liever legen een vis dan tegen een mens, want tegenspreken doen vissen niet. Wie zwijgt stemt toe dus geven zij mij altijd gelijk Zij bezondigen zich aan rede twisten nooit, om van het kwet sende zwetsen maar niet eens te gewagen. Geef mij maar de vis. Nu leven wij weer in het sei zoen, dat ons gelegenheid, geeft de vis te verschalken, met schep net en haak. Ziedaar al weer iets, dat een vis tegenover de mens nooit zal doen, al steekt hij hem wel eens een graat in de keel, maar dat gebeurt dan toch niet opzettelijk. Maar de hengelaars? Daar zitten zij weer reeds vóór dag en dauw, aan de oever van vijver of vaart, zwijgzaam als vis, turend op df- wiegelende dobber aan het ein de van het snoer. Wat zijn hun gedachten? Een bevriend hengelaar heeft ze mij eens toevertrouwd. „Och," zei hij, „dat vissen? Ronduit ge zegd, er is niet veel aan. Maar isn mijn vrije tijd thuisblijven is ook niet alles. Want dan zegt mijn vrouw, zodra ik opsta Kom, Jan, help jij Jantje eens even, maak zijn broekje vast, en schil straks dat mandje met aardappelen, je bent er zo han dig mee. Help je me even de bedden opmaken, schat? O. ja, zet ereis koffie, niemand 'doet dat zo lekker als jij; maar pas in 'g hemelsnaam op dat de ke tel niet droog- en de melk niet overkookt, en poets de schoen tjes Van de kinderen eens blin kend op en vergeet vooral niet n euw touw aan het zonne scherm te maken, want anders stikken we straks van de hitte enz., enz., en zo, zie je, gaat het van uur tot uur En wat doe tk nu? Lieve, zeg ik, vader gaat morgenochtend om vier uur met Jan, Piet en Klaas een robbertje vissen en brengt een paar vette snoekbaarzen meê Reken maar En dan rept mijn vrouw zich om mijn boterhammetjes voor mij klaar te maken en mijn thermos fles te vullen met koffie of thec- en terwijl zij de volgende och tend nog slaapt als een roos sluip ik uit huis en ik zet mij lui en lekke-, neer in het riet dat nop geurt van de dauw; ik tuur o,t mijn dobber en ik doe en denk lekker niks. Tegen het middag-uu; koop ik dan van een mijnei mede-hengelaars, die gelukkigej geweest is dan ik, een vette baars en ik trek aan op huis, waar Jantje zijn broekje aan heeft, de aardappelen geschild zijn en de bedden opgemaakt, wmt mijn vrouw is een juweel. Ik ben maar blij dat het visseizoen weer ge- op-»nd is, vooral met deze hitte cn de vissen moeten het zeif, maar vreten als zij stommer zijn dan ik en als zij bijten in het aas.' - KREEFT. dellijke bevestiging kan geven van het uit Boedapest afkomstige bericht, dat het de Hongaars-Russische luchtvaart maatschappij „Maszovlet" in het vervolg verboden is over de Amerikaanse zóne van Duitsland en Oostenrijk te vliegen, daar er geen burgerlijke luchtvaart overeenkomst tussen Hongarije en de V.S. bestaat. De woordvoerder weigerde commen taar te leveren op de geruchten, dat de Amerikaanse autoriteiten de terugge roepen Hongaarse gezant te Washington Szegedy-Maszak, asyl hebben beloofd. Wel is bekend, dat Szegedy-Maszak het Amerikaanse departement van buiten landse zaken ervan in kennis heefr ge steld, dat hij aan zijn terugroeping dooi de nieuwe Hongaarse regering geen ge hoor zal geven. De Nederlandse marine-attaché :n Londen, Kapt. ter Zee J. B. de Meester, heeft namens Nederland aan de lc Lord der Engelse Admiraliteit, Viscount Hall of Cynon een medaille aangeboden als uiting van dank aan de Engelse Kon. Marine voor haar gift, bestaande uit een aantal bomen, bestemd voor het door de oorlogshandelingen zo zwaar geteisterde eiland Walcheren. Ergens in de buurt van Cairo Abd-el-Krim, de vroegere leider in de Rif-oorlog in Marokko tegen de Spanjaarden en de Fransen is na zijn langdurige ballingschap te Port-Saïd op weg naar Frankrijk ontsnapt. Hij vertoeft thans op uitnodiging van ko ning Faroek van Egypte in Cairo. Abd-el-Krim zeidc Dinsdag dat hij naar Marokko wilde terugkeren om te werken voor de „politieke onafhan kelijkheid" van dat land. In een exclusief interview met United Press zeide Abd-el-Krim: „Ik wens en geloof dat er geen verder bloedvergieten behoort te zijn. Ik ge loof dat het imperialisme uitsterft doch Frankrijk en Spanje moeten dat feit nog erkennen". Abd-el-Krim, de eertijds beroemde aanvoerder (rechts) 11a zijn aan komst in Cairo. De parlementaire journalisten heb ben den minister-president, dr. Beel, Woensdagavond een diner aangeboden, waaraan op hun uitnodiging ook aan zaten de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, de heren mr. J. van Schaik en prof. mr. R. Kranenburg, zomede tal-van andere autoriteiten. Tijdens de maaltijd heeft de min- president een rede gehouden over aan gelegenheden betreffende Indonesië. In het verloop daarvan heeft hij o.m. medegedeeld, dat hij voornemens is zich met zijn ambtgenoot van Over zeese Gebiedsdelen ook haar Suriname en Curasao te begeven. Dr. Beel zei in zijn toespraak o.m.: Er is geschreven, dat onze reis te- 'surstellend was. Dit is verre van juist. Onze reis - heeft datgene opgeleverd aan oriëntatie, wat binnen het korte tijdsbestek daarvan te verwachten was. Hetgeen ons heeft teleurgesteld is, dat, zoals wij van de aanvang af helaas moesten vernemen en wel zelfs van zeer progressieve zijde, dat de houding der republiek na de onderte kening van het basis-accoord van Ling- gadjati niet heeft beantwoord aan daaraan redelijk te stellen verwach tingen. Wanneer dezerzijds een loyale en royale uitvoering van dit accoord ernstig wordt nagestreefd, dan mag, ja dan moet ook van de wederpartij verlangd worden, dat ook zij gelijke De leider der Rifkabylen zeide, dat het mogelijk was dat de Franse regering het plan had gekoesterd om hem als een werktuig tegen de Sultan van Ma rokko te gebruiken. „Zij zou daarin nooit geslaagd zijn", zeide hij. „na één- en-twintig jaar verklaar ik weer mij trouw aan de Sultan en steun ik volko men zijn tegenwoordige houding zoals die gedurende zijn recent bezoek aan Tanger kenbaar is gemaakt. Indien de Franse Unie betekende een vrije allian tie van onafhankelijke staten met Frankrijk, dan zou ik de laatste zijn om dit te veroordelen uit wraak voor het verleden. Doch vandaag zie ik vele Arabische en Aziatische staten bevrijd, terwijl Marokko onder de zelfde vorm van dominatie blijft als in 1926. Ik wil naar Marokko gaan en wat ik voor Marokko wil is afschaffing van de kunstmatig verkregen verdeling en ver der politieke onafhankelijkheid". In zake der groeiende belangstelling van de Verenigde Staten en Rusland voor Noord-Afrika, zeide Abd-el- Krim „ik geloof dat de Islam ons kan beschermen tegen de gebreken van zowel het kapitalisme als het com munisme". De 65-jarige leider der Rifkabylen schijnt gedurende zijn ballingschap zijn vitaliteit te hebben behouden, is de indruk van de United Press correspon dent. Zoals bekend, worden op het ogenblik maatregelen getroffen teneinde een ge wijzigde distributie van sigaren voor te bereiden. Een van deze maatregelen is het ver bod aan sigarenfabrikanten en -gros siers om hun producten af te leveren. Hiermede beoogt men een overzicht te verkrijgen van de voorraad bij handel en industrie. Thans dienen, volgens een beschikking van den minister, ook de taillisten hun voorraad sigaren vast te stellen. Derhalve zullen alle sigaren winkeliers v. Zaterdag 7 Juni af na slui tingstijd tot en met Donderdag 12 Juni gesloten dienen te zijn, terwij] het te vens in deze periode voor de winkeliers verboden is goederen af te leveren. „Al deze maatregelen wijzen erop, dat men geen extra bon zal toewijzen, doch een verhoogd aantal sigaren per bon of eventueel tot een geheel vrije verkoop zal overgaan", zo verklaart het bestuur van de vakgroep. Men acht het" van de zelfde zijde echter niet aannemelijk, dat sigaren op korte termijn vrij in de han del zullen worden gebracht. Van de zij de van het ministerie van economische zaken kon men ons de conclusie van de vakgroep niet bevestigen. als de republikeinen het Ned. memorandum verwerpen? (Van een U-Presscorr.) Het republikeinse dagblad „National" uitte Dinsdag de veronderstelling, dat de Nederlandse regering, de Commis sie Generaal en dr. H. van Mook ver moedelijk zouden aftreden, indien het republikeinse kabinet het Nederlandse memorandum zou verwerpen. In een dergelijk geval, zo schrijft het blad, kan verwacht worden, dat „meer orthodox en koloniaal georiënteerde Nederlanders de gelegenheid zou wor den gegeven de scepter in Indonesië ter hand te nemen, waardoor aan de reactionnairen ven goede kans ver schaft zou worden de koloniale oorlog te ontketenen, zoals in Frans Indochi na." Politieke waarnemers alhier achten het artikel van belang bij het beschou wen van de mogelijkheid van een ver-r werping der Nederlandse nota, aan gezien de „National" behoort tot de leidende dagbladen in de republikeinse hoofdstad Djokjakarta. houding aanneemt. Het is aan geen twijfel onderhevig,dat het belang van Nederland en van Indonesië gebiedend noodzakelijk maakt, dat ten spoedig ste in geheel Indonesië gezonde ver houdingen ontstaan en aan de arbeid van reconstructie kan worden begon nen. Een ontzaglijk werk staat voor de boeg, hetwelk slechts gemeenschap pelijk kan worden verricht. Op een tweede punt moge ik nog uw aandacht vestigen. In bepaalde persorganen doet men het voorko men, alsof de regering een princi piële wijziging zon hebben gebracht in haar beleid ten aanzien van het Indonesische vraagstuk. Ik moet dit met grote stelligheid betwisten. Zoals ook in de verkla ring, welke na afloop van de jongste ministerraad is gepubliceerd, werd opgemerkt, zijn er blijvende begin selen van de basisovereenkomst van Linggadjati richtsnoer der regering. Ongetwijfeld toch zal een spoedig herstel van gezonde verhoudingen in Indonesië mede zijn gunstige weer slag hebben op ons land. De N. V. uitgeversmaatschappij El sevier heeft het recht van uitgave in de Nederlandse taal verworven van de „Memoires van Winston Churchil!" over de tweede wereldoorlog. Volgens een in het Franse blad „Com bat" verschenen bericht, heeft een spoorweg-arbeider te Lille in 1940 in een wagon, waarin Nederlandse refu- gé's vervoerd zouden zijn, een pakket gevonden, bevattende juwelen ter waarde van 36 millioen francs. v Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld zijn ruim 600.000 delen van de door de Duitsers in Nederland geroof de boekenschat, dat is 70—80 procent, weer opgespoord. Professor dr. Knut Fregri van het museum te Ber gen (Noorwegen) heeft verklaard, dat de Noorse gletschers bezig zijn geheet te verdwijnen. Sommige gletchers zijn in de loop van een jaar vijftien hon derd meter geretireerd. Austra lië zal volgens mededeling van den mi nister van verdediging, in de komende vijf jaren een bedrag ad twee en een half milliard gulden besteden aan zijn verdedigingsstelsel in vredestijd. Volgens mededeling van het Ameri kaans militair bestuur in Duitsland heeft de import van voedsel in Duits land gedurende de maand Mei in totaal 317.000 ton bedragen, dit is ongeveer honderdduizend ton minder dan medio April door Robert Patterson was be loofd. In het r.k. ziekenhuis te Sluiskil schonk mevr. SaloméRemeus wonende te Biervliet, Zondagnacht het leven aan een drietal dochters. De firma Elsevier heeft een driejaar lijkse Herman Robbersnriis van f 10.000 ingesteld voor het beste ma nuscript over een driejaarlijks te be palen onderwerp. De eerste keer zal de opgave luiden: een roman, essay of biografie over een onderwerp uit de 19de eeuw. Tweehonderd profes soren van de twee voornaamste uni versiteiten te Sjanghai zijn een pro teststaking begonnen tegen de arresta tie van 26 studenten, die van commu nistische agitatie worden verdacht. In 1943 en 1944 hebben de Duitse Nazi's in totaal 10.000 Duitsers terecht gesteld. De Duitse nieuwsdienst in de Britse zöne deelt mede, dat de Duitse mi nisters-presidenten van de Sowjet-zóne de conferentie van alle Duitse pre miers, welke 6 en 7 Juni te München zal worden gehouden, zullen bijwonen. Voor het tijdvak van 8 t/m 21 Juni 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 707 (Serie E) E01 Brood 800 gram brood E02 Brood 400 gram brood E01 Boter 125 gram boter E02 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet 4 liter melk E—01 Melk E—03. E—05 Melk E01 Vlees E02 vlees E—03 Vlees 7 liter melk 100 gram vlees 200 gram vlees X Eng. pond: ca 450 gram meat and vegetables (geldig t/m 5 Juli 19471 E01 Algemeen 200 gram kaas E02—Algemeen 2 eieren E01 Reserve E—03 E—04 Reserve Reserve Reserve Reserve E07Reserve E—05 E—06 125 gram margarine of 100 gram vet 1600 gram brood 125 gram margarine of 100 gram vet 200 gram kaas 800 .gram brood 125 gram boter 12 liter melk Bonkaarten KD. KE 707 (Serie E) E11 Brood 800 gram brood E11 Boter 250 gram boter E12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet E—13 E—15 Melk E—11. E—12 Vlees 100 gram vlees E11 Algemeen 100 gram kaas E12 Algemeen 2 eieren E13 Reserve 800 gram brood E16 Reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinder- biscuits Bonkaarten MA, MB, MC. MD, ME, MF, MG 707 (Serie E) (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) E21 Brood 800 gram brood E21 Boter 250 gram boter E22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet E21 Melk 5 liter melk E21 Vlees 300 gram vlees E22 Vlees 100 gram vlees E21 Kaas 200 gram kaas E21 Eieren 5 eieren Op 12 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperin gen, waspoeder en tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 6 Juni a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 9 Juni a.s. mag worden ge kocht. De bon E03 vlees voor meat and vegetables blijft geldig t/m 5 Juli 1947. De niet aangewezen bonnen var de Bonkaarten 705 kunnen worden vernietigd. De massale invoer van nylonkousen in België heeft tot een overzadiging van de markt geleid. De prijzen on dervinden hiervan de weerslag en waar men tijdens het voorjaar van verleden jaar nog fr 75 moest betalen voor een paar nylonkousen, kan men dit artikel op het ogenblik verkrijgen voor fr 6.0. Indien deze prijsdaling aanhoudt zullen de nylonkousen wel dra kunnen concurreren met de kunst zijden producten. De overvloed en de steeds dalende prijzen hebben ook grote invloed geoefend op de prijzen van zijden kousen. Sinds December 1946 is de prijs hiervan met ongeveer 30% teruggelopen. AMERIKAANS STOOMSCHIP GEZONKEN. New-York. - Volgens te New-York ontvangen berichten is het stoomschip „Emperor", dat op de Grote Meren vaart, gisteren in het Boven-meer ge zonken. Veertien personen worden ver mist. Volgens algemene verwachtingen in tuinderskringen ziét men een zeer goede groentenoogst tegemoet. Ook de vroege aardappelen staan er uitmuntend voor. Daar nu be halve in Noord-Holland ook in de provincies Limburg, Noord-Bra bant en Zeeland de aardappelteelt uitgebreid ter hand is genomen, verwacht men een oogst van vroe ge aardappelen van ongeveer 300 millioen kg, hetgeen neerkomt op ongeveer het dubbele gemiddelde van voor de oorlog. Het wachten is nu op de regen. Indien het nu gaat regenen, zo deelde men ons in vakkringen mede, „betekent iedere druppel één vroege aardappel". De koude gronds bloemkool dreigt vernietigd te worden als er niet spoedig hemelwater valt. Reeds nu zijn er belangrijke quanta bloemkool verloren ge gaan. Daardoor stijgt vanzelfspre kend de prijs van deze kool, ter wijl de prijzen van de andere groentensoorten aan stijging on derhevig blijven. In afwijking' van de mededeling van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening van 3 Juni over deze aangelegenheid, vernemen wij uit andere, welinge lichte kringen het volgende: Nadat bekend werd, dat binnen kort door de Nederlandse tuin bouw 200 millioen kg. groente naar Duitsland zal worden uitgevoerd, vernemen wij nader, dat bovendien 20 millioen kg. vroege aardappelen aan de Duitse bevolking ten goede zullen komen. Reeds geruime tijd geleden werden door de Nederlandse regering en daar na door vertegenwoordigers van de Nederlandse tuinders pogingen in het werk gesteld groenten naar. Duitsland te exporteren. Hiertoe vonden besprekingen plaats in Stuttgart en Berlijn, waar respec tievelijk de adviserende en beslissende instantie der Engelse en Amerikaan se bezettingsautoriteiten gezeteld zijn. Heden vertrekt een gezelschap Neder landers per auto naar Minden bij Os- nabrück, om met de Engelse en Ame rikaanse bèzettingsautoriteiten de ver schillende quanta en- soorten groenten, welke binnen het reeds afgesloten raamcontract geleverd zullen worden, vast te stellen. Uit informaties, die wij mochten ontvangen, blijkt ons dat derhalve de contractueel te leveren hoeyeelheden reeds zijn vastgelegd, doch dat de na dere besprekingen te Minden betrek king hebben op detailregelingen. Berlijn Reuter-ANP)Een gehei me radiozender, die zich „Radio Bormann" noemt, naar de verdwe nen plaatsvervanger van Hitier, en die naar men zegt werkt op de 30 meter band, houdt zich, naar te Berlijn verluidt, bezig met het verspreiden van oorlogsgeruchten in Duitsland. De zender zou in de vroege mor genuren werken. Twee slachtoffers Dinsdagavond bemerkten drie op varenden van het regenboogjaeht „Plet Hein", op weg van Stavoren naar Enkhuizen, dat de boot snel water maakte. Ondanks ingespan nen pogingen zakte het jacht steeds dieper weg tot om tien uur nog slechts de masttop, waaraan de mannen zich wanhopig vastklemden, boven het wateroppervlak uitstak. Gedurig trachtten de drenkelingen door luid geschreeuw de aandacht te trekken van de soms op korte afstand KOELER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Overdag gedeeltelijk bewolkt met nog een enkel buitje. Meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Verdere daling van temperatuur. passerende visserschepen, waarvan zij de motoren duidelijk konden horen, doch de nacht verstreek zonder dat zij werden opgemerkt. Tegen de ochtend was de toestand onhoudbaar geworden en besloot de heer H. Eeuwijk uit Be verwijk hulp te halen door de 800 m. die hen nog van de vaste wal scheidde, zwemmende af te leggen. Tegen half zes bereikte hij volkomen uitgeput de IJselmeerdijk, vanwaar een auto hem raar Enkhuizen bracht. Onmiddellijk voer de reddingsboot uit, maar op de plaats van de ramp aangekomen, vond men de masttop verlaten. Hoewel het met uitgesloten geacht mag worden, dat de twee zeilers zijn opgepikt, houdt men er ernstig rekening mee, dat zij in de golven zijn omgekomen. Een Ujk geborgen. Een nader onderzoek heeft thans ze kerheid gebracht over het lot van een der opvarenden. In de touwen verward is namelijk het stoffelijk overschot aangetroffen van den heer Oene Mul ler uit Langweer bij Joure. Van het derde lid van de bemanning, de heer G. de Haan uit Den Haag. ont breekt nog ieder spoor.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1