S tad en Omgeving- Speet Textielhandelaren voor den bijzonderen politierechter Wat wil de NIWIN? Werkzaamheden aan de Oudegracht AGENDA Volksconcert H.O.V. Gew. Arbeidsbureau Marktberichten Excelsior districtskampioen Ghestem wint de 5e partij Bergen, Gouden Jubileum De sirene loeide Hefloo. Loonioeslag bij Hoogovenbedrijf N.S.K.K.-ers staan terecht Bijbellezingen Een gerechtvaardigde klacht Burgerliilce stand -113% -♦ 1 m 3®* r Gistermiddag: had zich een twee tal Alkmaarse handelaren in textiel voor den bijzonderen politierechter te verantwoorden. Als eerste betrad de heer J. J. v. O. de zaal. Hem was ten laste gelegd op 10 en 11 Juli 1945 een hoeveelheid textielgoederen te hebben geleverd aan het evacuatiebureau Noord-Hol land te Alkmaar zonder daarvoor de nodige distributiebescheiden in ont vangst te hebben genomen. De goederen bleken reeds in bezet tingstijd te zijn verkocht, maar ge deeltelijk na de bevrijding geleverd. Als eerste getuige verscheen J. H. v. d. V. uit Castricum, destijds inko per voor het evacuatiebureau. Uit diens verklaringen bleek, dat hij half Februari 1945 werd aangezocht voor deze functie. Hij moest goederen aan kopen, waarmee oorlogsslachtoffers zouden worden geholpen. Voor wat de textiel betreft, had hij van den neer v. Huig van de textielinspectie te Amsterdam vergunning gekregen om zonder afgifte van distributiebeschei den te kopen. Dit werd volgens v. d. V. bij de transactie aan v. O. mede gedeeld. Volgens een tweede getuige in deze zaak F. J. Sch., koopman te Den Haag, vroeger ambtenaar bij de Dis- tex, had v. Huig geen bevoegdheid tot een dergelijke verklaring. Op dit punt bleek de getuigenis van deze persoon noodzakelijk, zodat de politierechter besloot de zaak aan te houden. Vervolgens verscheen de heer H. C. J. van O. Deze werd er van verdacht van Juni 1945 tot Maart 1947 een hoeveelheid textielgoederen met een waarde van 440.000 punten te heb ben verkocht zonder daarvoor distri butiebescheiden in ontvangstte heb ben genomen. Daar de getuigen in deze zaak G. B. en B. K. niet waren verschenen, werd het onderzoek voorlopig aange houden. KIND AANGEREDEN. Gisterenmiddag om ongeveer 2 uur is voor het natuurbad Pesie de 9-jarige M. Postma, van de Zuidlaan te Bergen, door een melkauto van de melkfabriek „Neerlandia" van Stompetoren aan gereden. De jongen stapte voor Pesie uit de Bergerbus en liep, zonder op te letten, hard de weg over. Achter de bus kwam een melkauto, bestuurd door den chauffeur J. Broersen. De chauffeur remde uit alle macht, doch kon een aanrijding niet voorkomen. Het kind werd gegrepen en in de kant van de weg geslingerd, waar hij met een ern stig bloedende hoofdwond en een ge broken dijbeen bleef liggen. Inzittenden van de bus verleenden de eerste hulp. Later kwam Dr. ten Kley van Alkmaar ter plaatse. Intus sen was de geneeskundige dienst ge waarschuwd en is het kind met de ziekenauto van het St. Elisabeth- ziekenhuis naar Alkmaar overgebracht. Aan den chauffeur van de vracht auto is het te danken, dat het kind niet onder de auto is gekomen, waar door het zeker dodelijk getroffen zou zijn. Een waarschuwing tegen ondoor dacht de weg over steken is hier zeker op haar plaats. GEEN LIEFDADIGHEID MAAR VERVULLING VAN EEN NATIONALE PLICHT. Men verzocht ons opname van het vnflgende: Toen het parlement na ernstig be raad het besluit van de regering goedkeurde om in het belang van Nederland en Indië troepen naar de overzese gebiedsdelen uit te zenden, aanvaardde ons volk daarmee de -wa re verplichting, de uitgezonden mili tairen op te nemen in de sfeer van zijn daadwerkelijke belangstelling. Al- lerwege werd deze plicht verstaan en als paddestoelen schoten comité's en acties uit de grond. Ondanks het vele goede werk, dat werd verricht, bleek al spoedig 'n zekere coördinatie nood zakelijk, en als consequentie daarvan ontstond in September 1946 de NIWIN, de Nationale Inspanning Welzijnsver- zorging Indië, waarvan Z. K. H. Prins Bernhard bereid bleek het voorzitter schap op zich te nemen. De taak van de NIWIN heeft van stonde af aan dent dr. Beel in zijn radiorede van 14 September 1946 duidelijk omschre ven als: „De Welzijnsverzor-in g in de ruimste zin des woords van alle mili tairen in Indië en van de burgers, die aldaar onder soortgelijke omstandig heden leven". Bij de oprichting van de NIWIN heeft evan stonde af aan de bedoeling voorgezeten om het zwaartepunt van de acties te vereg gen naar plaatselijke NIWIN-comité's. die ten getale van ongeveer 400 vrijwel het gehele volk bereiken. De acties, welke naar buiten uiting geven aan het daadwerkelijke meeleven met de mannen overzee, moeten stuk voor stuk haar noodzakelijke steun vinden in de grootste steden zowel als in de kleinste gehuchten van ons land. Eerst dén zal men kunnen spr-Ven van een handdruk naar overzee van een volk aan zijn zonen, militairen en burgers zonder onderscheid van rang o' -tand. van godsdienstige of politieke over tuiging. De NIWIN is een national inspanning van een gehéél volk, en uit die hoofde vertrouwt zij dan ook op de onmisbare hulp van alle landgeno ten bij het vervullen van haar op dracht, die géén liefdadigheid, maar nationale plicht inhoudt: „Oké, wij leven mee met de jongens overzee!" In de herfst van het vorige jaar, tijdens een hevige regenval, begaf een deel van de kademuur aan de Oude gracht het. Het metselwerk bij het Groot-Nieuwland scheurde af en de wallekant zakte over meer dan twin tig meter weg. Dezer dagen arriveerden ter plaat se een grote drijvende kraan en een dekschuit. Gisteren is men met de voorbereidende herstelwerkzaamheden begonnen. Grote brokken van de ka demuur werden opgehesen en op de dekschuit gedeponeerd. Begrijpelijker wijze trekt een en ander van de gaan de en komende man en vooral van de zijde van de jeugd de nodige belang stelling. Donderdag. BIOSCOPEN. Harmonie-theater: Casablanca, 18 j., 7 en 9.30 uur. Victoria-theater: Morgen is voor eeuwig, 14 jaar, 8 uur. Cinema-Americain, 5e Colonne, boven 18 jaar. Alkm. Bioscoop-theater: Jonge aren den, alle leeftijden. Vrijdag. Gulden Vlies, 1.30 uur, Alg. Prov. Verg. Bond van op Coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noord- Holland. BIOSCOPEN. Harmonie-theater: „Obsessie", 18 j., 8 uur. Victoria-Theater: „Voortvluchtig", 18 jaar, 8 uur. Cinema Americain: „Mannen zonder vleugels", 18 jaar, 8 uur. Alkm. Bioscoop Theater: „Zeeduivels", 18 j., 8 uur. Dat de belangstelling voor de Kunst van de Muzen in onze stad werkelijk gegroeid is, bewijst wel heli feit, dat er in de grote zaal van 't Gulden Vlies nog ruim driehonderd luisteraars aanwezig waren, die de moed hadden de hoge temperatuur te trotseren. Di rigent Hartvelt had een brillant-ro- mantisch programma samengesteld en het werd met élan en vitaliteit uitge voerd. De lang niet gemakkelijke „Oberon", ouverture van Weber, kreeg juist de lichte sfeer en het puntige rhythme dat deze partituur verlangt. Hiermede reeds had het gehele orkest een ovatie van het publiek in ont vangst te nemen. De pianiste Ans Bou- ter kwam zich voorstellen met het tweed piano-concert van Rachmaninoff. De reproductie was intens muzikaal, maar het passagewerk kon wat duide lijker en brillanter zijn. De orkestbe geleiding was zeer genuanceerd en volgzaam. De soliste werd meerdere malen teruggeroepen, had veel succes plus bloemen. Na de pauze de overbekende Vijfde Symphonie van Tschaikowski. Alles wat aan orkestrale kleuren effectvol, en aan melodieën charmant is en de gevoelige luisteraars in vuur en vlam kan zetten, is in deze geniale parti tuur te vinden. Harteveld hield alles binnen redelij ke grenzen, zodat het gevaar aan te veel pathos door hem wel bezworen werd. De fijnzinnige wijze waarop de Valse werd gespeeld en de grootse in terpretatie van de finale deed een storm van apjflaus losbreken. In deze zeer verdiende hulde liet de dirigent het orkest van harte delen. Wanneer de H.O.V. het volgende seizoen weer ons podium betreedt, dan zal het on getwijfeld veler verlangen zijn ter af wisseling ook wat meer klassieken te horen in wat kleinere bezetting, zoals Mozart e.a. Deze zeer warme en suc cesvolle concertavond zal nog lang in 't geheugen blijven. MUSICUS. Verschenen is het jaarverslag 1946 van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar. Dat is het verslag over het jaar waarin Nederland, na de eerste voor bereidingen in 1945 opwaarts klom uit het dal van ellende, waarin de tweede wereldoorlog het had ge bracht. Het Arbeidsbureau stond voor aan, pas hersteld van de kwaal, wel ke het gedurende meerdere jaren had belet het Nederlandse volk te die nen, zoals het gediend kan en moet worden. Het Gewestelijk Bureau te Alkmaar, dat bijzonder geleden had, deed wat het kon. Met dankbaarheid wordt in dit verband gewezen op het werk van den Directeur-Generaal van ,het Rijksarbeidsbureau, die ten aan zien van het jaarverslag, evenals op menig ander punt, een nieuwe weg aangaf. Het verloop der werkloosheid in het gewest Alkmaar was zeer gun stig. In dat gewest was voor vrijwel eiken validen arbeider in het bijzon der gedurende de oogstwerkzaamhe- den een plaats te vinden. Het werd tjjdens de oogst zelfs noodzakelijk op grote schaal politieke gedetineerden te betrekken uit een vijftal ni het ge west gelegen bewaringskampen. Uitvoerig wordt de personeelsvoor ziening in het bedrijfsleven besproken, evenals de bijzondere werkzaamheden, wachtgeldregelingen enz. Ten slotte wordt een en ander medegedeeld over de bijkantoren. De stand op 1 Januari 1946 was wat de inschrijvingen betreft 1490. Daarbij kwamen 8982 nieuwe inschrijvingen. Er werden in het gewest 7449 inge schrevenen geplaatst en 219 in het binnenland. Afgevoerd werden 2227 ingeschrevenen. Voor Enkhuizen zijn deze cijfers resp. 195, 923, 683, 18 en 337; voor Den Helder 720, 7278, 5852, 12 en 1586; voor Hoorn 188, 2476, 2324, 10 en 235; voor Medemblik 90, 413, 503, 337, 8 en 117; voor Scha- gen 206, 625, 351, 4 en 347voor Texel 3, 3391, 3372, 3 en 8; voor Wierin- gerwerf 203, 340, 329 en 117. Broek op Langendijk, 5 Juni. 1700 kg aardappelen, Eerstelingen, 7785, Drielingen, 60, kleine, 3348; 4860 kg rabarber 6.60—7.50. Alkmaarse Exportveiling 4 Juni 1947. Andijvie 1336; Spinazie 1145; Postelein 1746 Peulen 1.10—1.40; Ra barber 1121; Asperges 34—1.12, alles per 100 kg; Aardbeien 7095 per doos; Prei 426 per 100 kg; Uien 618 per 100 bos; Raapstelen 39; Sperciebonen 2.402.70; Snijbonen (stok) 2.40, alles per 100 kg; Bloemkool IA 6585, I 45—55, II 15—30 per 100 stuks; Wor teltjes 46—58; Radijs 1016; Selderie 4—13 per 100 bos. Biljarten. Door de 42-overwinning, die Excel sior met haar A-klasse drietal gisteren hier in Hótel „De Nachtegaal" op „N.H. Noorderkwartier" behaalde, is Excelsior kampioen van het district N.-Holland geworden en moet nu nog verder haar kansen verdedigen tegen andere dis trictskampioenen. C. Honingh van Exc. won gisteren van C. Slikker, J. Moejes won met een gem van 25 van D. Boekei, terwijl P. Schouten met 5 car. verschil verloor van J Peetoom, door in de -z.g. nastoot een serie van 48 te maken, terwijl hij 53 car. achterstond. Dammen. In de wedstrijd om het wereldkam pioenschap dammen, werd gisteren te lerseke de vijfde partij gespeeld. Na een vooral in de tweede helft opwin dende strijd wist Ghestem voordeel te behalen en dit voordeel ten slotte in winst om te zetten. De stand is nu: Ghestem 6 p. Keiler 4 p. De zesde partij wordt Vrijdag ge speeld. Over enkele dagen zullen op het Maesdammerhof, waar op stille avon den nachtegaal en merel den eenzamen v» andelaar in verrukking brengen met hui. gezang, de feestklanken klinken van een gouden jubileum: Bergen's Harmonie toch herdenkt op 15, 22 en 29 Juni haar vijftigjarig bestaan met een groot nationaal concours, waar 31 korpsen de vreedzame strijd zullen strijden om één der vele eretekenen. Reeds Zaterdag 14 Juni zullen alle vrienden van Bergen's Harmonie zich verzamelen op het concoursterrein, waar de jubilaris een jubileumconcert zal geven en waar dank zal worden ge bracht aan de talloos velen, die hun medewerking hebben verleend bij het voorbereiden van dit grote muziek feest. Op die avond zal allereerst de ,Jubilé-mars" klinken van J. C. Beek man, die in de loop van deze halve eeuw zoveel heeft betekend voor het korps en wiens daden getuigen van een grote onbaatzuchtige liefde voor de vereniging. Uit het verleden memoreren wij, hoe in 1897 met 10 leden werd gestart on der leiding van P. Reidel, die later de dirigeerstok aan anderen overdroeg. Met het optreden van den heer J. C. Beekman als directeur werd een ande re koers gevolgd: was te voren het leer lingenwezen verwaarloosd, het had de volle aandacht van den nieuwen direc teur. Zoetjes aan ging het nu omhoog, er werd een 3e prijs, een 2e prijs be haald, een le prijs bij een marswed strijd. Toen de heer Beekman de ver eniging voor de keus stelde 't korps om te zetten in een fanfarecorps of een ajjderen directeur te benoemen, werd besloten tot het laatste. De heer P. Pranger kreeg de leiding van Bergen's Harmonie en de heer Beekman trad terug als lid en plaats vervangend directeur, een daad getui gende van een grote, onbaatzuchtige lef de voor het korps. Nu ging het steeds excelsior. Bergen's Harmonie nam steeds groter plaats in onder de bevolking en ver leende haar medewerking bij alle mo gelijke gelegenheden als bloemencorso, verlichtingsavond, oranjefeest, enz., enz. Bergen's Harmonie werd de „onmis bare" en verdient alle belangstelling op haar jubelfeest. Het belooft een bui tengewoon mooi concours te worden, waar muziekliefhebbers ten volle kun nen genieten: in de prachtige omgeving zullen 31 korpsen hun beste nummers ten gehore brengen (geen verplichte r.ummers!) zodat alles op hoog peil zal staan. VERKEERSONGEVAL. Op de beruchte splitsing Dorps straatKarei de Grotelaan vond een autobotsing plaats, die met wat hoofd wonden en materiëele schade afliep, doch heel wat ernstiger gevolgen had kunnen hebben. Een uit Alkmaar ko mende luxe auto moest voorrang ver lenen aan 'n uit de Karei de Grotelaan naderende auto, maar werd hierin ge hinderd, naar wij vernemen, doordat laatstgenoemde de bocht te veel naar links nam. De bestuurder, Fr. L. D. uit Bergen, kwam ér goed af, maar zijn tegenligger, de heer W. v. d. V. uit Alkmaar en diens passagier, P. Br. uit Driehuizen, waren minder ge lukkig en liepen hoofdwonden op. De auto werd op sleeptouw genomen naar Alkmaar. Zodra de wegenplannen zijn uitge voerd, zal ook hier het verkeer in be tere banen kunnen worden geleid. De opperbrandmeseter J. Smit gedecoreerd. Daar is een tijd van komen, daar is een tijd van gaan. Dit spreekwoord, zo vol smart, geldt ook voor de brand weer. Hoe verdienstelijk zij zich ook mogen hebben gemaakt voor de ge meenschap, er komt een tijd, dat de oudere brandweerlieden moeten wor den afgelost en plaats dienen te ma ken voor jongere. Gisteravond was die tijd gekomen voor 18 van de 23 be strijders van de rode haan. In tegen woordigheid van burgemeeter en wet houders en gemeenteraadsleden, de heren Fehres, districtsinspecteur uit Haarlem, C. Mol, instructeur rijksin spectie voor 't brandwezen uit A'dam, van Maarleveld, onder-commandant uit Alkmaar en vele anderen, gaven de nieuwe brandweerlieden, opgeleid door den heer C. Mol, een demonstra tie van hun kunnen. Drie mannen gin gen als aanvalsploeg of reddingsploeg, voorzien van materiaal, op verken ning en zo nodig redding uit, na be richt van een ordonnans gevolgd door andere mannen en dank zij dit snel- systeem werd twee minuten na alar mering het vuur aangetast met drie stralen en 2200 liter per minuut op de rode haan geworpen. Na deze demonstratie, die alle ver trouwen wekte in de nieuwe brand weer, verenigden allen zich in café Oldenburg, waar de officciëele over dracht plaats vond. Met hartelijke, waarderende woorden nam burge meester Huygens afscheid van de oude garde, die met zoveel toewijding haar zware, verantwoordelijke taak had vervuld en reikte den heer J. Smit, den scheidenden commandant, als blijk van weerdering de ere-medaille van Bergen over. Hij wekte de nieuwe brandweer op het devies „snelheid bo venal" hoog te houden, immers de eerste klap is een daalder waard. De heer Fehres wees nog op de zware verantwoordelijkheid, die er vooral onder de huidige omstandig heden op de brandweer rust: een brand betekent een ramp en t is niet zoals vroeger wel eens werd gezegd, door de brand uit de brand. Vooral in een plaats als Bergen, dat in het seizoen zijn bevolking haast verdub beld ziet, is de kans op brand en on gelukken groter en is snelheid een eerste vereiste. Verschillende sprekers voerden nog het woord: de oud-commandant J. Smit, de nieuwe commandant Blauw, de heer C. H. "Smit namens de schei dende leden. De heer C. Mol, de instructeur, werd nog verrast met een schilderij als blijk van waardering voor zijn prettige lessen VER. TOT BEHOUD VAN HET BLOEMBOLLENVAK. De afd. Limmen-Heiloo van boven genoemde vereniging hield haar leden vergadering in café Centrum te Lim- men. Voorzitter A. Nuijens sprak over de moeilijke positie van de kleine en jonge kwekers. Hij besprak de afschaf fing van allerlei maatregelen en stimu leerde de vergadering om vooral niet in te gaan op nieuw gevormde voor stellen van het bedrijfschap. De ver eniging heeft nu bijna 4000 leden in Nederland en nog steeds groeit bij eni ge actie het ledental. De grote massale vergadering zal gehouden worden op Maandag 9 Juli in het voorm. Beursge bouw te Haarlem. HET H.S.V.-TERREIN WORDT OPGEKNAPT. Uitvoerder P. v. d. Maat te Heiloo heeft een aanvang gemaakt met de zo hoog nodige vergroting en egalisering van het H.S.V.-terrein. Tijdens deze ter reinverbetering wordt door de H.S.V.- ers van het Foresters-terrein aan de Kennemerstraatweg gebruik gemaakt. Van de zijde der directie van het Hoogovenbedrijf wordt ons medege deeld, dat het College van Rijksbemid delaars, gevolg gevende aan een des betreffend voorstel van de directie der hoogovens, thans een tijdelijke vergun ning heeft verleend tot het toekennen van een toeslag op het uurloon der arbeiders, en deze toeslag bepaald op zes cent. Het college heeft bij het nemen van deze beslissing overwogen, dat binnen afzienbare tijd de waardering van de bijzondere arbeidsomstandigheden, die in het Hoogovenbedrijf bestaan en voor bijzondere prestaties, tot uitdrukking zal worden gebracht in een premie- en tariefstelsel. Het college heeft, voor uitlopende op de instelling van een dusdanig stelsel, reeds thans de moge lijkheid willen geven tot een inkom stenverhoging, waarbij met de beide factoren rekening wordt gehouden. De vergunning is verleend voor zes maan den, ingaande 1 Maart 1947. Gedurende het tijdvak van drie maanden, van 1 Juni 1947 af, gedurende hetwelk de vergunning nog geldig zal zijn, zal het definitieve premie- en tariefstelsel, waarvan de verleende toeslag dus een voorloper is, verder worden gereed ge maakt. WIELRENNER BRACHT SHAG UIT BELGIë MEE. Voor den politierechter te Haarlem stond terecht de wielrenner C. B. uit Assendelft. Als vast bezoeker van Bel gië, waar hij de francjes verdiende, had hij zich nog wat bijverdienste ge zocht in het over de grens brengen van „Belgische shag" en sigaretten. Omdat hij fiscaal al beboet was, eiste het o.m. twee maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf met 3 jaar proef tijd en verbeurdverklaring. In het vonnis, dat verder conform was, werd de voorw. gevangenisstraf in 6 weken gewijzigd. De gisteren gehouden zitting van het Alkmaarse Tribunaal stond hoofdzakelijk in het teken van het N.S.K.K. Onder de vjjf Alkmaarders, die verantwoording van hun daden tijdens de bezetting moesten afleg gen, waren er drie, die er van beschuldigd werden zich b(j het N.S.K.K. te hebben aangesloten. Mr. Wynne, die als president van het Tribunaal fungeerde, stelde aan allen de vraag, of zjj er zich van bewust waren geweest, dat zij zich door dienstneming bij het N.S.K.K. in vreemde krijgsdienst hadden begeven. Allen antwoordden hierop ontkennend. De eerste beschuldigde, Nic. J. C. uit Alkmaar, werd alleen zijn dienst neming bij het N.S.K.K. ten laste ge legd. Verdachte beriep zich er op, dat hij daartoe door financiële toestanden gedwongen was geweest, en bovendien zich de volle draagkracht van zijn handeling niet bewust was geweest, omdat hij nog zo jong was. „Ik leefde in een groot huisgezin en er was geen geld om maar onder te duiken," voerde beschuldigde aan. „Hoe denkt U er nu over," infor meerde mr. Wynne. „Uit het feit, dat ik ben weggelo pen bij het N.S.K.K. blijkt dat wel," antwoordde C. Mr. Smal legde er in zijn pleidooi de nadruk op, dat het voor vele mensen om financiële redenen bijna onmoge lijk is geweest het contact met den bezetter geheel te vermijden. Hij be pleitte de uiterste clementie. Over 14 dagen volgt de uitspraak. Hjj liep l/2 jaar vrU rond. Op 12 November 1946 had Gerard de V. te Alkmaar, op aanraden van kennissen, zich vrijwillig voor inter nering gemeld, nadat hij na zijn terug keer in het vaderland, gedurende an derhalf jaar in Rotterdam ondergedo ken was gebleven. Deze beschuldigde had eveneens dienst gedaan bij het N.S.IJ.K. en wel in de rangen van „Obersturmman" en „Rottenftlhrer". Lid van de N.S.B. was de V. ook ge weest, hoewel hij beweerde zich daar voor niet te hebben opgegeven, doch keer in het vaderland gedurende an- dat htij automatisch lid was geworden door zijn dienstneming bij het N.S.K.K. „Dat is niet waar," repliceerde mr. Wynne, „bovendien blijkt uit uw brie ven, dat u niet afkerig was van het nationaal-socialisme. U ondertekent 'n brief met „Hou Zee"." „Ik moest toch in de lijn blijven." Mr. Berkhouwer, die de verdediging voerde, meende, dat het in het voor deel van zijn cliënt sprak, dat hjj thans in de mijnen werkzaam is. Uitspraak over veertien dagen. Een negatief vraaggesprek. De volgende N.S.K.K.-er, eveneens Gerard de V. genaamd, had, voordat hij zich bij het N.S.K.K. aansloot, in Duitsland gewerkt bij een kunstzijde fabriek. Daar echter de kanonnen in Duitsland beter floreerden dan de zij den kousen, was hij daar al spoedig „uitgewerkt". De V. vertrok met ver lof naar Holland en daar hjj geen idee had weer naar Duitsland te gaan werken, besloot hij maar bij het N.S. K.K. te gaan. Zo althans stelde hij de gang van zaken voor ter zitting van het tribunaal. Het volgende „vraag gesprek" tussen mr. Wynne, president van het tribunaal, en verdachte, ont stond: „U werd in Vught gestationneerd. Wat hebt U daar voor werkzaamheden gedaan?" „Alleen onderhoudswerk." „Was U gewapend?" „Ja, maar ik heb ze nooit gebruikt." „Is het tot U doorgedrongen, dat U in vreemde krijgsdienst was?" „Neen, ik was mij daarvan niet be wust." „U droeg een N.S.B.-speldje, is het niet?" „Slechts zeer zelden." „Op „feestdagen" van de N.S.B. stak U de vlag uit?" „Dat moesten wij doen." „Toch heeft de heer De Gier, waar U boven woonde, daarom een biljet aan zijn raam gehangen, dat niet hij zelf boven de winkel woonde!" merkte mr. Wynne op. Ook De V.'s echtgenote, Grietje S„ was lid van de N.S.B. geweest en had deswege ook geruime tijd in detentie doorgebracht. 1 Mr. Berkhouwer, ook hier de verde diging voerende, merkte op, dat niet alleen de naam, maar ook de beweeg redenen van dezen beschuldigde ge lijk zijn aan die van zrjn voorganger. Beiden waren door financiële omstan digheden gedwongen hun toevlucht in deze richting te zoeken. Daarom ver zocht mr. Berkhouwer ook in dit ge val de uiterste clementie te betrach ten. Op 18 Juni a.s. volgt de uit spraak. Door den heer Hofhuis, evangelist bij de Gem. van gedoopte Christenen (Bap tisten) alhier, zullen regelmatig Bijbel lezingen worden gehouden, waarin ver volg-onderwerpen behandeld zullen worden. De eerste lezing wordt gehouden op Vrijdag 6 Juni 's avonds 8 uur in „Waakt en Bidt", Laat 217 alhier (zie advertentie) en vervolgens om de 14 dagen. Een oude dame klaagt ons haar nood en wij kunnen haar klacht volkomen begrijpen. Tijdens de oorlogstijd zo schrijft zij waren de couranten gevuld met letters die afkortingen van de namen van allerlei verenigingen en organisa ties waren. We lazen van P. I. V. K., van V. G. T. S. en van K. V. P. U.'s en allerlei ander namen, waarvan negentig van de honderd lezers niets begrepen. De Duitsers aldus inzendster hielden er van alles zo verward moge lijk te maken. Vóór de oorlog schreef men duidelijke taal en al die raadselen waren uit de boze. Zijn er in de drukkerijen nog maar zo weinig lettertjes? Laten we toch weer duidelijke taal gebruiken. Als wij er mee doorgaan zitten wij er mis schien jarenlang aan vast. Tot zover de klacht van de bejaarde inzendster, waarmede wij volkomen accoord gaan. Inderdaad, wij verdwa len langzamerhand in 'n onoverzienbare hoeveelheid afkortingen en hoofdlet ters waarvan vaak alleen de belang hebbenden de beteknis kennen. Het is begonnen met de namen van voetbal en andere sportverenigingen en wie zich daarvoor interesseren weten na tuurlijk heel goed wat de daar gebe zigde letters beduiden. Wanneer men een voetbalverslag geeft waarin tijdens de beschrijving van de wedstrijd de naam van de deel nemende vereniging herhaaldelijk ge noemd worden, is het logisch mede om de verslagen daardoor te kunnen bekorten dat niet telkens de volle naam behoeft te worden geschreven. Zo zullen de boeren en tuinders uit onze streek niet vreemd staan tegen over letters als N. M. B. Noorder- marktbond of L. G. C. Lange- dijker Groentencentrale. Maar inzendster heeft gelijk. Zeer velen, die met dergelijke organisaties geen direct contact hebben lopen vast in de letters waarvan de betekenis hun ten enenmale onbekend is. En zo gaat het niet alleen bij de sport en de groente, maar bij alle mogelijke, poli tieke en kerkelijke organisaties. bij talloze verenigingen, waarvan men de namen gemakshalve afkort zonder zich daarbij af te vragen of men de lezer daarbij niet tegenover onoplos bare raadsels stelt. Laten wij trachten zoveel mogelijk weer duidelijke en voor leder begrij pelijke taal te schrijven. Wij zullen er ook ons best voor doen al zal het misschien ook om technische rede nen niet altijd mogelijk zijn de naamletters te vermijden. Maar onze lezers hebben recht op een zo duidelijk mogelijke voorlich ting en die zullen wij trachten te geven. Geboren: Paul, z. van Albertus J. C ten Bruggencate en J. T. Kreb. Pieter C., z. van Pieter C. Roodenburg on A. S. Verplanke. Margriet, d. van Martinus E. J. Bakker en C. Koch. Getrouwd: Adrlaan de Oude en Johanna S. Folkers. BEDRIJF OVERGENOMEN. De N.H. Glazenwasserij en Schoon maakbedrijf van L. Hoogenboom is overgenomen door de gebr. Schipper waarvan één der firmanten is de be kende schaatsenrijder Jaap Schipper. Het voorlopig adres van de onder neming is Omval 33. Nadere bijzonderhelen kan men aan heffen elders in dit blad. GESLAAGD. De dames J. K. Bos, A. W. Alteveer, 1 Hopman, A J. Kooij en A. M. E. v. d Meulen slaagden aan de Rijkskweek school voor het examen onderwijzeres. c 4 J W D-Day. Drie jaar geleden vond de lang verwachte invasie in het Westen plaats. Hoewel de Irene Brigade aan de eerste actie geen deel nam, landen kort daarna troepen der Brigade in Normandië en leverden een belangrijk aandeel in de bevrijding van Europa. Bovenstaande foto geeft een beeld uit deze episode. Na de landing begeven de mannen zich naar het front. Men ziet de ballons, welke ter beveiliging tegen luchtaanvallen dienden.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2