Abe Lei en s 5 iioogspa Stad en Omgeving, Spact Alcmaria de 1 NEDERLAND moet straks meer zuivelproducten consumeren Motorfiets gestolen Rijwieldief gesnapt Een natte wedstrijd De veroordeling van A. E. Stins De kaasmarkt en de zuivelfabrieken Pieter Maarleveld voor het Bijzonder Gerechtshot Marktberichten Burgerlijke stand Het grote nut van het wassen der schapen West-Graftdijk Verdronken bij 't zwemmen Heer-Hugowaard. Woningbouwvereniging „Rochdale" Stompetoren. Auto in de vaart Oterleek. Beemster. Koedijk. Het „Kunstenaars Centrum Bergen" voor het eerst voor 't voetlicht Ook Helder aan Feuilleton Lezing voor Bond van Zuivelfabrieken Standaardisatie van de melk dient spoedig te worden afgeschaft Agrarisch Nederland werpt een blik in de toekomst. Minister Mansholt gat daarvan een hoog voorbeeld in diverse redevoeringen in ons gewest en kort geleden nog ter gelegenheid van de tentoonstelling te Coevorden. Zijn goede voorbeeld vond reeds navolging en dat is juist, want het levert het ze kere bewijs dat men er zo zich langzamerhand in alle regionen van ons „agrarisch" volksdeel van bewust wordt, dat regeren niet alleen in het groot, doch ook in het klein inderdaad vooruitzien is. Men dient zich in alle opzichten nu reeds te realiseren voor welke feiten men straks menselijker wijs gesproken kan komen te staan. Ongetwijfeld uitgaande van deze ge dachte was het de heer J. A. Geluk, se cretaris van de Federatie van Neder landse Zuivelfabrieken, daartoe uitge nodigd door de Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken, die vorige week een inleiding hield in het Gulden Vlies te Alkmaar. Zijn onderwerp luidde: „Vraagstukken in verband met de afzet van onze producten". In de eerste plaats wijdde spreker enkele woorden aan de melkproductie. Daarbij zijn we bijna wer op het peil van vóór den oorlog. Deze bedraagt normaal 35003600 kg melk per koe. Dit is thans reeds 3150 kg. Ook de vee stapel is op 18 pet. na weer op het vóór oorlogse peil. Bovendien wordt er weer heel wat gescheurd land veranderd in weiland. De oorzaak van de lagere melkproductie moet dan ook v.n.l. ge zocht worden in het gebrek aan vee voer, kunstmest en de verjonging van de veestapel. DE OVERPRODUCTIE. Direct daarop kwam de heer Geluk tot de kwestie van de overproductie. Waar moeten we straks met deze over productie heen willen we niet opnieuw in de impasse vallen, zoals die zich tien jaar vóór de oorlog voor deed? Dit is wel het belangrijkste vraag stuk, dat we niet voorbij dienen te gaan integendeel zeer vroegtijdig onder ogen moeten zien. Duitsland, dat b.v. in 1929 onge veer 45% van onze boter afnam is weggevallen. Door het wegvallen van deze ook vlak voor de oorlog nog be langrijke afnemer moet onze export voor een groot deel op Engeland ge richt worden. En dan beginnen de moeilijkheden. Want er zijn meer gro te boterproducenten op de wereld markt en wat erger is, deze zijn in staat om tengevolge van de grotere productie en lagere exploitatiekosten voor een lagere prijs te leveren. Zo exporteert Australië zijn boter voor 1.80 per kg. Als de melkproductie op het nor male peil is, zal er weer een over schot zijn van 30 millioen kg. boter. Hoe moet.deze verwerkt te worden? In de eerste plaats dient te worden geconstateerd, dat ons land na 5 jaar tien millioen inwoners zal tellen. Dit getal was voor 1940 8 y2 millioen. Nederland zal dan 10 millioen kg. boter meer afnemen dan voor de oorlog. Rest ons nog een overoroductie van 20 millioen kg Deze 20 millioen kg moet dus geëx porteerd worden. Vóór de oorlog was het zo, dat wilde men op de buiten landse markt concurreren men daar voor een lagere prijs moest verkopen, dan in het binnenland gold. Daardoor steeg de binnenlandse prijs nog, wilde men met zijn boterprijs in het alge meen uitkomen. Het eigen volk droeg dus zware lasten en betaalde als het ware deels ook voor den buitenlander. Deze ongezonde situatie dient in de toekomst zoveel mogelijk voorkomen te worden. We kunnen wat de kwali teit betreft met onze boter best concur reren. De hoofdzaak is dus inderdaad de kostprijs. DRINKT MEER MELK. We krijgen dus eigenlijk deze eigen aardige figuur. Door minder te expor teren kan de prijs van het binnen landse product lager worden. Het over schot aan zuivelproducten blijft. De oplossing ligt dan hier in, dat het bin nenland meer zuivelproducten gaat afnemen. DINSDAG. Wapenvan Heemskerk, 10 uur, ope ning Provinciale vaktentoonstelling „Reorma" (Schoenwerk) BIOSCOPEN. Harmonie Theater: „Obsessie", 18 jr., 7 uur en 9,30 uur. Victoria Theater: „Voortvluchtig", 18 jaar, 8 uur. Cinema Americain: „Mannen zonder vleugels, 18 jaar, 8 uur. Alkm. Bioscoop Theater: „Zeeduivels" 18 jaar, 8 uur. Gemeente Museum (ingang Breedstr.): elke dag schilderijententoonstel ling Graadt van Roggen. Zaterdagavond ongeveer 12 uur reed een motorrijder met grote snelheid op de Kennemerstraatweg. De motorpoli tie, die hem achterop reed, passeerde hem en liet hem stoppen. Bij onderzoek bleek de man geen rijbewijs te hebben en het motorrij wiel te Amsterdam te hebben gestolen. Hij is met de gestolen motor ter be schikking gesteld van de Amsterdam se politie. Zondagmorgen omstreeks half zes reed op de Kennemerstraatweg een man op een herenrijwiel. Aan de hand had hij nog een damesrijwiel en ach terop zijn fiets vier buitenbanden., In zijn zak bleek hij nog vier binnen banden te hebben. De man werd door de politie aangehouden, waarna bleek, dat hij het rijwiel en de banden in Nieuwe Niedorp had gestolen. Hij gaf aanvankelijk een valse naam op. Met rijwielen en banden is hij ter beschik king gesteld van de Rijkspolitie in Nieuwe Niedorp. HI.T WAS GEEN VRACHTRIJDER Wij hebben Zaterdag gemeld, dat de vrachtrijder G. uit Egmond aan Zee procesverbaal had gekregen omdat hij dronken achter het stuur van een auto zat. Het blijkt, dat de man geen vracht rijder was maar alleen te Egmond zijn domicilie had. Ons volk moet dus straks veel meer melk gaan drinken. Vraagt men in een restaurant naar een glas melk, dan staat de ober vreemd te kijken en in de negen van de tien gevallen is het er niet. Dat is in landen als Zwitserland, Denemarken en Ameri ka heel anders (we spreken natuur lijk over normale tijden). Daar is de afname van melk en z.g. melkinrich tingsproducten veel en veel groter. In die richting zullen we het dus in ons land lok moeten zoeken. We krijgen nog steeds melk te drin-~ ken met een gestandariseerd vetge halte van 2Dit dient zo spoedig mogelijk opgevoerd te worden. Wat de kaasproductie voor het bui tenland betreft moet men het niet in de eerste plaats zoeken in de grotere hoeveelheden. Men dient de kwaliteit van de voor uitvoer bestemde kaas hoger te stellen. Dan krijgt men een betere ligging in de markt ten aan zien van de prijzen en kan men beter met de gewone kaassoorten concurre ren. De heer Geluk eindigde zijn inte ressante inleiding' door er nogmaals op te wijzen, dat de productiekosten van de producten gedrukt moeten moeten worden, maar dat het straks voor alles noodzakelijk zal zijn zo min mo gelijk te exporteren (wat in deze tijd van deviezen een paradoxaal klinkend woord is) en zoveel mogelijk af te zet ten op de binnenlandse markt. Daar opent zich dus over enkele jaren voor ons volk een mooie toe komst: veel melk drinken, yoghurt met aardbeien eten, pap bij het ont bijt en heerlijke boter in overvloed. Was het maar reeds zo ver verzuch ten wij Het was Zaterdagmiddag een natte boel op het Canadaplein. Brandweerlieden van twaalf ver schillende corpsen spoten het wa ter uit hun slangen en tezelfdcr tijd goot het regenwater met bak ken uit de hemel, voortgejaagd door een kille wind. Maar ondanks het naargeestige weer is er met felheid gestreden in deze wed strijden. Het ging hier om voor wedstrijden uit het district Alkmaar, dat 39 ge meenten omvat en de twee hoogstge- plaatsten uit deze ontmoeting zullen zich in Zaandam moeten meten met winnaars uit andere dictricten in de wedstrijden om de provinciale kam pioenschappen, waaruit tenslotte de kampioen van Nederland zal worden gekozen na de finale. De vorige maal was het Alkmaar, dat het landelijk kampioenschap wist te behalen, doch Zaterdag waren de resultaten, die de Alkmaarse corpsen boekten teleurstel lend. Tal van burgemeesters van de be trokken gemeenten waren op het ter rein van de wedstrijd aanwezig en schuilden zo goed mogelijk onder het dichte lommer van de zware bomen rond het plein. De jury werd gevormd door de burgemeesters van Langedijk en Koedijk, de heren Schelhaas en J A. Pesman, alsmede door de brand weercommandanten van Medemblik en Schagen. De wedstrijd. De wedstrijd was een gecombi neerde snelheids- en handicapwed strijd. Op de klinkers van het plein was de omtrek van een denkbeeldig huis met kalklijnen aangegeven, ter wijl even verder een imaginaire sloot moest worden overgetrokken met behulp van een lange, smalle plank. Er werd „geblust" met een slang op de waterleiding, waarin even over de sloot een vertakking moest komen en slangverbanden moesten worden gelegd. Het Laddercorps van Alkmaar be gon buiten mededinging en deed de oefening voor, waarbij een tijd werd gemaakt van 2 m. 55 s. En toen begonnen de ploegen in uniform, in rubberpakken, of in blau we overalls (net de B.S., zeiden een paar toeschouwers van een turf hoog) hun vreedzame strijd. Als bijzonder heid vermelden wij, dat het corps uit Bergen, dat de derde plaats wist te behalen, eerst een week geleden werd opgericht. De volledige uitslag luidt als volgt: 1. Koedijk, 2 m. 11 s.; 2. Beemster, 2 m. 57 s.; 3. Bergen, 3 m. 5 s.; 4. Lim- men, 3 m. 12 s.; 5. Alkmaar, Burger plicht, 3 m. 15 s.; 6. Alkmaar, Kracht en Vlugheid, 3 m. 33 s.; 7. Heerhugo waard, 3 m. 38 s.; 8. De Rijp, 3 m. 44 s.; 9. Hogwoud, 3 m. 51 s.; 10 Noord Scharwoude, 3 m. 55 s.; 11. Alkmaar. Kwiek, 3 m. 57 s.; 12. Castricum, 5 m 12 s. Zoals bekend, heeft het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam A. E. Stins uit Limmen veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf met aftrek van de reeds in bewaring doorgebrachte tijd. Uit de overwegingen van het vonnis is thans gebleken, dat de verdachte werd vrijgesproken van het ten laste gelegde jodenverraad, dat niet bewe zen werd geacht. Evenmin is bewezen geacht het opmaken van lijsten van naar Duitsland te zenden arbeiders voor het Arbeidsbureau. Wel werd be wezen geacht, dat S. onderzoek heeft gedaan naar de verblijfplaats van jon gelui, die niet naar hun werk in Duitsland waren teruggekeerd en dat hij daarover rapporten heeft uitge bracht. In de mededelingen gedaan op de Vrijdag gehouden vergadering van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Noord- Holland werd geconstaterd, dat de aan voer van kaas op de markt zich in stij gende lijn beweegt. Gemiddeld bedroeg zij 31.493 kg. Men had graag wat meer kaas op de markt gezien, maar moest er rekening mee houden, dat enige fabrieken in deze eerste periode nog kaas voor de markt hadden. Dit geeft vertrouwen, maar het bestuur acht het toch niet overbodig er op te wijzen, dat zo mogelijk een aan voer van ongeveer 50.000 kg bereikt moet worden. Het is jammer, dat en kele fabrieken zich stelselmatig van medewerking onthouden. EB KOMT EEN VRIEND VANAVOND Alkmaar heeft reeds vijf uitverkochte aovnden van het boeiende toneelstuk „Er komt een vriend vanavond" door Jasques Bompaneez en Yvan Noë beleefd. En gezien het enorme succes en de steeds weerkerende vraag: „Wanneer komt deze vriend nog eens?", heeft de directie van Het Gulden Vlieg be sloten nog één voorstelling van dit prach tige verzetstuk van de -Franse „Maquis' te organiseren. Zoals bekend wordt het ten tonele gebracht door het Amsterdams Rotterdams Toneel uit de Stadsschouw burg in Amsterdam, dat onder artistieke, leiding staat van Albert van Dalsum en A Defresne. De opvoering vindt plaats Vrijdag 13 Juni des avonds 8 uur, terwijl de kaart verkoop en plaatsbespreking begint op Dinsdag 10 Juni 's morgens om 11 uur; telefoon na 12 uur. Wat hem *ten laste gelegd wordt BROEK OP LANGENDIJK, 9 Jul4. 4500 kg aardappelen, eerstelingen 6283 en kleine 39—49. Woensdag a.s. zal Pieter Maarleveld, in de bezettingstijd waarnemend com- misaris van politie te Alkmaar, teiecht staan voor het bijzonder gerechtshot te Arnhem. De beschuldiging luidt als volgt: I. Dat hij te Alkmaar en elders in Noord-Holland, althans in Nederland, ir of omstreeks Juni 1941, opzettelijk, gedurende de op 10 Mei 1940 aange vangen oorlog van Duitsland tegen het Koninkrijk der Nederlanden, als waar nemend commissaris van politie te Alkmaar, ter voldoening aan het ver langen van de Duitse Sicherheitsdienst, dat de personen, behorende tot de communistische partij Holland en/of behorend tot oolitieke partijen van aanverwante richtingen zouden worden gearresteerd, ten voordele van de n-ji'-e vijand in ziin opdracht 18, al thans een aantal personen als voormeld door de Alkmaarse politie heeft doen arresteren en deze personen aan de Duitse autoriteiten of hun helpers te Schoort heeft doen overgeven; lie dat hij te Alkmaar en/of Noord- Holland, althans elders in Nederland, in of omstreeks Februari 1942, opzet telijk, gedurende de onder I vermel de oorlog, ten voordele van de Duitse viiand te samen met een of meer anderen, althans alleen R. H. Witteveen, J. Witteveen en J. Edel, al thans een of meer hunner op verden king van het drukken, althans het ver spreiden van door of vanwege de Duitse vijand verboden geschriften of lectuur, heeft gearresteerd en aan de Duitse autoriteiten heeft overgeleverd of in zijn opdracht heeft doen overle veren; althans, dat hij ter plaatse en ten tijde als voormeld, opzettelijk, gedu rende bedoelde oorlog, ten voordele van de Duitse vijand, van de van het drukken, althans verspreiden, van door of vanwege de Duitse vijand verbo den geschriften of lectuur verdachte personen van R. H. Witteveen, J. Wit teveen en J. Edel, althans van een of meer hunner behulpzaam is geweest, door de verblijfplaats dier personen althans van een of meer hunner, te helpen opsporen; zulks terwijl hij, ver dachte wist. althans begreep, dat van zijn hierboven onder I en II vermelde handelwijze opsporing, vervalsing, vrij heidsberoving, vrijheidsbeperking of bestraffing van, dan wel het treffen van enige maatregel tegen de onder I en II vermelde personen, althans een of meer hunner door of vanwege de vijand, althans diens helpers, althans een of meer personen, als in artikel 21 van het Besluit Buitengewoon Straf recht bedoeld, als normaal gevolg kon worden verwacht; zijnde ten gevolge van de boven on der I en II omschreven handelwijze van hem, verdachte, 13, althans een aantal der onder I bedoelde gearres teerde personen, alsmede R. H. Witte veen en J. Edel, of een hunner over leden. Geboren: Wilhelmina C G M, doch ter van A A van Campen en M G Ko nijn. Jacobus A J, zoon van P Boots en M J Franse. Elisabeth M, dochter van P Adrichem en E M de Boer. Getrouwd: Pieter Gootjes en Lena Kamp. Overleden: Ida M Bos, 64 jaar, gehuwd met K Nobel. Elisabeth Bak ker, 92 jaar, weduwe van J Groet. Diena ten Brinke, 86 jaar, weduwe van D Muis. Men verzocht ons opname van het vol gende: Meermalen kan men in de verschillende dagbladen lezen, dat ons Ministerie van Landbouw alle pogingen in het werk stelt om de bodemproduetie te verhogen ten einde de inkomsten van de landbouw op te voeren in het belang van het Neder landse volk. Het bestaat o.a. door beter cultivering der gronden, afvoer van wa ter, ontginning, verkavelingen der gron den enz Dit alles is zeer toe te juichen Een onderdeel van verschillende boer derijen is weer de schapenhouderij, welke thans beter rendeert dan enkele jaren ge leden. Op hun beurt bevorderen het Texelse Schapen-Stamboek en de Wolfederatie de belangen van de schapenhouderij en met succes. Beide instanties bepleiten het belang van het wassen der schapen. In de laatste oorlogsjaren was het was sen der schapen niet mogelijk, omdat er geen goed wasmiddel meer was te be komen. Een gevolg daarvan was dan ook de uitbreiding der schapenschurft. De fabrikanten van het goede wasmid del weigerden dan ook om surrogaat te leveren teneinde hun goede naam en kwaliteit hoog te houden. Thans is het mogelijk om weer de van ouds bekende goede kwaliteit wasmiddelen te fabrice ren, doordat de goede fabrikant in staat is gesteld de nodige buitenlandse grond stoffen te kopen. Het is dus Nederlands fabrikaat. Het goede wasmiddel voldoet aan twee belangrijke voorwaarden en bezit de eigenschappen, dat: door het wassen de schapen totaal bevrijd worden van de be kende teek en made. Als gevolg daarvan hebben ze niet meer de jeuk en groeien daardoor beter. Ook een zeer voornaam punt is, dat dé wol blank wordt door het wassen en de groei der wol de kwaliteit zeer ten goede komt. Voor de uitbetaling der wol speelt te vens een belangrijke rol de hogere prijs als gevolg van de mogelijk hogere klas- Sxficatie. Bij het gebruik van de goedkopere was middels is het succes twijfelachtig. Goed koop is dan ook duurkoop. Men gebruike dus bij voorkeur een be kend oud goed gerenommeerd merk. De 32-jarige F uit Amsterdam, die zeer zeker onvoldoende zwemmen kon i» ver dronken bij de Kogelpolder te West- Graftdijk, waar hij poogde het kanaaltje over te steken. De ontboden geneesheer, dr. Masch- haupt, kon slechts de dood constateren. Men zij gewaarschuwd, ook al ls 't water niet diep. Verschenen is het jaarverslag over 1946 van de woningbouwvereniging „Rochdale" alhier. Uit het verslag van den secretaris, den heer A. F. Zeegers, memoreren wij, dat het bestuur in zijn samenstel ling geen verandering ondergaan heeft, doch dat de heer M. Coerts in verband met zijn benoeming tot wet houder van Openbare Werken en Volkshuisvesting zijn functie van 2e secretaris heeft gewisseld met die van den heer C. Engel, tot dusverre com missaris. In zijn overzicht herinnert de secre taris verder aan de uiterst moeilijke materiaalpositie, waardoor b.v. in het afgelopen jaar geen hout en glas kon worden verstrekt en aan de stijgende kosten van onderhoud, mede «veroor zaakt door de achterstand uit de be zettingstijd. Wil men de toestand van de wonin gen op behoorlijk peil houden, dan zullen de materiaalprijzen moeten worden verlaagd en de post „onder houd" moeten worden verhoogd. Het ledental steeg met 33 en bedroeg op 1 Januari j.l. 509. In zijn slotwoord zegt de secretaris, dat 1946 niet de zo vurig gehoopte nieuwbouw heeft gebracht. Wel zijn er thans hier ter stede woningen in aanbouw, doch deze worden niet door „Rochdale" gebouwd. Het bestuur blijf echter diligent en als „Rochdale" haar kans krijgt, zullen er tip-top ar beiderswoningen verrijzen, voorzien van een volledige douche-installatie, omdat voor alles de arbeidersklasse daar recht op heeft. Het verslag besluit met een uitge breid overzicht van den penningmees ter, den heer J. Koopal, met betrek king tot de balans en exploitatiereke ningen van de 372 door Rochdale be heerde woningen. VERVULLING VACATURE Naar medegedeeld wordt, heeft zich één sollicitante, mej. J KI Bot te Alkmaar, aangemeld om vaste aanstelling van on derwijzeres aan de openbare school te Heerhugowaard-Zuid. Tijdelijk wordt deze betrekking thans waargenomen door mevr. SchutteVan Ekeris. Zaterdagmiddag omstreeks 14,30 uur slipte op de Noordervaart, ter hoogte, van de ruïne „De Drie Koningshoof den", een personenauto, waarin geze ten 2 landbouwers, afkomstig uit de Wieringermeer. De wagen schoot achteruit de Noor dervaart in en bleef hangen op de walkant. De beide inzittenden kwa men met de schrik vrij. Een takel wagen van de fa. Schmidt was spoe dig ter plaatse en verloste de auto spoedig uit zijn natte element, waar na de reis kon worden voortgezet. DE TOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN 3 Juli a.s. is bepaald als uitgangs dag voor de ouden van dagen, die over Beverwijk en Haarlem een be zoek zullen brengen aan Schiphol. Zij, die 65 jaar zijn en mee willen, moeten zich vóór 15 Juni a.s. opgeven bij de leden van het comité. Slechts door ieders milde gave wordt 3 Juli voor hen een prachtdag. ,.DE BLIKKEN SCHEL" OPGERICHT In de Beemster is opgericht de nieuwe puurtvereniging ,,De Blikken Schel". Als voorzitter werd gekozen de heer J Kluft. Het zomerprogramma is reeds klaar. DE BRANDWEER HIELD ZICH KRANIG. Het brandweercorps te Koedijk be haalde Zaterdag j.l. de eerste prgs op de kringwedstrijd Alkmaar en om streken. De prijs was een verguld zil veren medaille. De wedstrijd werd gehouden op het Canadaplein te Alk maar, waaraan deelnamen 13 corpsen. Koedijk gaf met een snelheidstempo van 2 minuten 11 sec. water. De eerste groep Alkmaar zonder mede dinging werd tweede met 2 minuten 55 sec., derde De Beemster 2 min. 57 sec., terwijl de andere twee Alkmaar se groepen de zesde en zevende plaats bezetten. De Alkmaarse commandant ■oemde de Koedijker prestatie een eclatante overwinning. Zaterdagavond werd het corps door den burgemeester aan huis genodigd en feestelijk onthaald. Het corps had daar de gelukwensen van onzen bur gervader in ontvangst te nemen. ALKMAARSE BEDRIJFS VOETBALVERENIGINGEN. Secretariaat: Vermeerstr. 16, Alkmaar Voor de volgende week ziet het pro gramma er als volgt uit: Afdeling A. Maandag 9 Juni, PRASlagers, ter rein Randers, aanv, 7 uur; Woensdag 11 Juni, WRBrandweer, terrein Sportpark, aanv. 7 uur; Vrijdag 13 Juni, Landb.huisLichtbedr., terrein Randers, aanv. 7 uur. n Afdeling B. Maandag 9 Juni, BHBMelkboeren, terrein Alkmaar, aanv. 7 uur; Dins dag 10 Juni, SpoorvogelsHWH, ter rein J. Holland, aanv. 7 uur; Donder dag 12 Juni, RASAHulskamp, ter rein Alkmaar, aanv. 7 uur; Vrijdag 13 Juni, StoelStabilitas, terrein J. Hol land, aanv. 7 uur. Dit programma is weer te laat, door dat tot heden weer wijzigingen wer den ingezonden. Stuurt u vooral de uitslagen in; en kele uitslagen van de vorige week zijn nog niet in ons bezeit, hierdoor kon den wij u nog geen eindstand doen toekomen. Tevens nodigen wij u uit om Don derdag 12 Juni a.s., 's avonds 9 uur, een bespreking bij te wonen- in café Lichthart, Nieuwesloot, hoek Dubbele Buurt. Tennis. INSIDE 2—GROENENDAAL 2 5—3 le Damessingle: mej. A. Teermej. Blommenstein 64, 64. 2e Damessingle: mej. R. Teermej. Duvergé 36, 26. le Herensingle: J. KokkesA. Schutz 4—6, 6—2, 6—3. 2e Herensingle: J. SchmidtM. Kaut 6—2, 6—2. le Mixed: mej. A. Teer, G. J. Esen- dammevr. KramerKlein, Kr. Kaut 6—4, 6—4. 2e Mixed: mej. R. Teer, J. Kokkes— mej. N. Duverg, A. Schutz 2—6, 36. Herendouble: J. Schmidt, G. J. Esen- damSchutz, Kaut 46, 06. Damesdouble: mej. A. Teer, mej. R. Teer—mej. Blomenstein, mevr. Olivier- Kunen 6—2, 6—0. WIMBLEDON 2—INSIDE 3 3—5. H. E. W. v. d. VeerS. J. Haasbroek 36, 16; L. HartsuikerD. Kersse- makers 1210, 46, 68. D. E. mevrouw J. v. d. VeerSimens mej. K. van Loon 61, 61; mej. J. Sprengersmej. W. Tasche 46, 62, 6—0. G. D. mevrouw J. v. d. Veer en L. Hartsuikermej. K. van Loon en D. Kerssemakers 36, 26. Mej. J. Zijlstra en J. Groeneveld— mej. W. Tasche en J. J. Haasbroek 3—6, 3—6. H D. W. v. d. Veer en J. Groeneveld D. Kerssemakers en J. J. Haasbroek 4—6, 0—6. D D. mej. J. Sprengers en mej. J. Zijlstra—mej. K. van Loon en mej. W. Tasche 64, 63. Inside IVBrederode II 2-2 (ge staakt wegens regen). Onder grote belangstelling van de zichtiging bijzonder de aandacht trok- zijde van de kunstenaars en het kunst lievend deel der bevolking werd Za terdagmiddag in de Kunstzaal „Boen dermaker" de eerste door de K.C.B. georganiseerde tentoonstelling geopend door zijn beschermheer burgemeester dr. W. Huygens. In zijn openingswoord wees deze er op, hoe uit de reeds lang gevoelde be hoefte aan meer contact tussen kun stenaar en leek kort geleden was ont staan het „Kunstenaars Centrum Ber gen". Zijn doel om burgerij en kun stenaar nader tot elkander te brengen tracht het K.C.B. te bereiken door het inrichten van één der localiteiten in het „Huis tnet de Pilaren" tot een cen trum met leestafel en boekerij het verzorgen van avonden, waar te Ber gen wonende musici en letterkundigen over hun werk kunnen spreken en ge legenheid bieden daarvan kennis te nemen, het aankopen van werken van kunstenaars, die te Bergen hebben ge woond en nog wonen, tot het vormen van een representatieve collectie, en door het organiseren van tentoonstel lingen op het gebied van schilder- en beeldhouwkunst, ceramiek, weven, kunstnaaldwerk enz. Met zijn beste wensen voor de toekomst opende spre ker deze eerste tentoonstelling. De voorzitter, de heer J. Schekker- man, bracht dank aan allen, die hun medewerking hadden verleend bij het tot standkomen van het K.C.B. en deze expositie. Bij de rondgang door de kunsthal viel veel moois te bewonderen. Aller eerst een keur van schilderstukken, .waarvan bij de eerste vluchtige be ken werken van Jb. Min, Kees Boen dermaker (maannacht), J. Sax (stads- buitenkant, polderlandschap)F. Kam- stra (kerkinterieur Magdalenakerk Goes), Ch. Colnot (landschap met hooi- klamp), DamstePelletier (duin en zee), Roggeveen (sneeuwlandschap, aquarel, huis aan de Voert, pastel), J. Ponstijn (stilleven), A. H. Huygens (duinlandschap). Van Marijke Visser was o.m. te be wonderen een naakt in brons en een kalfje van Zw. zandsteen. Van de inzending van mevr. Hilda v d. LaanBosch trok de aandacht een blauw tafelkleed met servetjes, een blauwe theemuts (breiwerk) en het mooie perkamente poederdoosje. De ceramist Hubers liet o.m. zien een paar kruiken, mooi van vorm en kleur, een schaal en een vaas. Organisatie en individualisme. Met de officiële opening is dus de idéé „Kunstenaars Centrum Bergen" gepromoveerd tot f e i t. En een feit, waarover de Bergense kunstenaarsge meenschap èn de Bergense burgerij zich beide in gelijke mate mogen ver heugen. Hier is de mogelijkheid ge schapen een brug te slaan tussen artis- ten en burgers, een brug die reeds al te lang ontbrak in het dorp, dat zozeer het stempel draagt van kunstenaars dorp. Wij hopen en vertrouwen dat het „Centrum" een goede toekomst is be schoren en dat het inderdaad die le vensvatbaarheid moge hebben die wij het zozeer toewensen. Het moet niet worden een „centrum" van kunste naars die als meest individualistische individualisten zich afwenden van de inwoners van Bergen. Het moet niet worden een selecte, doch steriele orga nisatie van artisten, die „onder ons" blijven en hoegenaamd geen belang stelling tonen voor hen wier ambacht niet het schilderen is. Dit „centrum" moet gedijen en een functie gaan vervullen in Bergen. aar niet alleen in Bergen. Hier zijn mogelijkheden geschapen om te ko men tot iets dat Bergen tot nu toe niet bezat: een gesloten organisatie van beeldende kunstenaars. Mogelijkheden, wier effect niet is te overzien als men bijeen blijft. Kunstenaars zijn, wij herhalen het, individualisten. Maar laten zij zich rea liseren, dat het ook hun belang 1E zich niet naast de burgerij, naóst de niet-schilderende (doch wél belangstel lende!) gemeenschap te plaatsen, doch er integendeel in goede harmonie en begrip tezamen mee op te marcheren. Het verheugt ons hier vast te stel len dat burgemeester Huygens bij de oprichting van dit „centrum" méér dan officiële, ambtelijke belangstelling de monstreerde. Dat is een goed teken- Dat bewijst dat in de boezem van het Bergense gemeentebestuur waardering, sympathie en begrip leeft voor he Y?erk van de kunstenaars. En er zijn in de lage landen niet zo heel veel ge meentebesturen en zo heel veel dorpen en steden, waarvan hetzelfde gezegd kan worden. Met zóveel optimisme, zóveel goea begrip, zóveel waardering moet djt „centrum" wel slagen. En stellig nis een klein dorp zoveel goede beeldende kunst te bieden heeft als Bergen en^re presentanten als Jaap Mooy, Jaap Sax. Roggeveen, Boendermaker, Jaap Min. Dick Hubers en vele andere bezit. Proficiat, „Kunstenaars Centrum Ber gen". Anthony van Kampen. En zo zijn we dan ges strijd om de hoogste tit derlandse voetbalwereld nale kampioenschap! 't Begon met Ajax—Hi M-V.V.N.E.C. met als de Amsterdammers gen ten nemen met een ge M.V.V. onverwacht eei leed op eigen terrein te Voor ons is deze ned verrassend dan het geli Heerenveen, ofschoon dai schien nog belangrijker de tijd zal leren! Het was te verwachten, veen's tegenstand zeer gri en de club van Abe Lenst derdaad een gevaarlijke o een belangrijke rol kan sp landscompetitie. Aanvankelijk waren de lijk, doch al spoedig stra een fout in de Ajax-vei 10—1) en voordat de wedst uur oud was, had Lenstra i schop er 20 van gemaal gon Ajax beter aan te pa Heerenveen haar spel op er deweg sterker. Spoedig w gelijk en na de rust we: 3—2 voor de Amsterdammf weer Lenstra, die met eer punt de gelijkmaker scooi bleef het bij. Misschien had Ajax de verdiend, maar tenslotte n sterdamse ploeg oi tevred het gelijke spel. Abe Lei vier keer in de gehele v deze schoten waren voltrei M.V.V. was in de eerste sterker dan N.E.C. en b( voortdurend het Nijmeegs op wonderlijke wijze aan boring ontsnapte, mede da' en lat. M.V.V. had zeker een 20 of 30 voorspror nu bleef de stand gelijk, nam N.E.C. de leiding, ble ker, doch juist toen kwan maker. Door een misvers M.V.V.-achterhoede werd kelijk 12 en 3 minuten Wij luisteren mt i HILVERSUM I (301 m.) g om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. Ochtendgymnastiek. 9.1! wijding. 9.45 Arbeidsvit 10.30 Van vrouw tot vrouw Dansorkest Henry Hall. tertje luister. 11.45 Famil 12.30 „Ons platteland". - deville-orkest. 2 Met schaar. 3 De wondere 440 De Schoolbel. 5.45 overzee. 6.30 Prograr Strijdkrachten. 7.05 Flip 815 Instrumentaal en voca 10.15 Buitenlands overzit Russisch Symph. concert. HILVERSUM II (415 nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en I KRO: 7.15 Ochtendgymnast Piuk de dag. - 10 Wie kom hokje. IO.-5 Czechisch kest. 10.40 Kinderstemm Peter Kreuder. 11.30 Al luistert. 11.40 Eileen Joy: Lunchconcert. 1.15 Weik 145 Lichtbaken. 3 „Onc 4 „De zonnebloem". 4.30 tiid. 4,45 Elck wat wils. van Beek. 6.20 Sportpra: Volksuniversiteit. 7.20 Beek. 8.05 De gewone n roep kamerorkest. 10, dagboek. 11.35 Gram. pi: maanden door Tjeerd Ac „En ook de laatste zei b lachend. „Hoe vindt je die visj vroeg Hans, op het aquariu ..D'r binne nog twee s bijgekomen," zei de baas tro ik broeien voor de jonkie nog wel, dgt u ze alle dage heb gegeven?" „En of," zei Hans, „ik hel aandeel wei in die voorspt kerij gehad. Is hier nog alt -lekkere bier, baas?" „Dat zal ik je bewijze,' Covers. Hij tapte drie glaz< wee voor zijn gasten neer rde proostend omhoog. .,Op de gezondheid," zei 1 enne., voor de eer, mij aa Hij dronk in drie slokke meg, veegde met de rug vi „rband het schuim van zij "«e, he," en zette het leg "zucht van genot op de "°at smaakt," zei hij. „Heerlijk," bekende Han: die dorstig-enkele slokjes

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2