1 Rusland antwoordt Amerika en Engeland <elde Stalin Republiek wil tussenkomst van derde ?n dragen VAN NABIJ. De Hongaarse kwestie PERS-PRIKKELS 'UieecAecidti !2_J DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Vooetmvtting van de DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Naar hei hoogtepunt Soedirman„Beantwoordt geweld met geweld" EN Vermiste Skymaster gevonden. De machtsoverdracht in Voor-lndië „Gij bewandelt slinkse wegen" is dat niet strafbaar? Europa en het plan Marshall ling nog altijd de aanval beter was Hitler onmid- te vallen in plaats van e gunnen rustig de Bal- etten. Maar Stalin ging ti en Moskou achtte het 5 Bulgaarse regering te de gewilligheid waar bij de bezetting van haar rgelegd. SE AANVALSPLANNEN an later werd het voor ïlijk dat het Reich plan voor een plotselinge de Sovjet-Unie. Stalin a meer naar het defai- ;t kwam er op aan tijd meende hij. Timosjenko bevestigde zijn gren- wen in het zegevierend „zijn" leger. Veel meer levelhebber van het le- e dictator van het Krem- oodschap: weerstand tot lie door Molotov, enke- aanval van 22 Juni 1941 zen. iden later bracht Timo- uitse troepen tot staan Het regende eretekens itterende strateeg. Maar 1 rots is niet ver van Een jaar later was er lerd. 'HILL NAAR MOSKOU weinig mensen zijn er van, dat Hitler in Sept- dichter bij de overwin- an na de ineenstorting Het dubbel offensief tegen Stalingrad en de op het nippertje af, de bijna verstikt, itte de toestand z~> em ir Moskou reisde. In te de persberichten was met Stalin allesbehal- De rode dictator ver- r omwegen dat alleen k vormen van een twee- e westkust van Europa van een dreigende ne- dden. Churchill wijs ge le les van Dieppe, en- ordien, antwoordde dat i een tweede front on- aarop verstaan dat het n de oorlog door de problematisch werd, hill verwees naar de root-Brittannië na Juni :en hadden toen alleen ij zouden het desnoods ONDERLIJKE VREDE? dat, kort daarop Stalin 'ring van de Opperste estie opgeworpen heeft lerlijke vrede met het >nte waren Molotov en eens met Stalin, ande- lden. Timosjenko ech- dat hij „het feodale lissen kon en dat de waren tegen iedereen 'innen. werd het Vie Duitse igrad vernietigd. Door ïgbeweging was Timo- slaagd de grote Wolga- n. De oorlog nam een i van de overwinnaar thouden. De lauweren jonge maarschalk Ro- couture" nog steeds voeren, worden de toch door vrouwen oog bekeken en arvan zijn wel de i. De regenkleding it genoten, ondanks n te zijn. Maar een lemaal geen regen- olg dat het humeur t j Schouderloze japonnen en zwarte kousen ik japonnetje, zich een „l'histoire se luwen zo gekleed? modekleuren van ïeel donker taupe t gezegde, althans ELS BUREAU: VOORD Ai* 9, TOUPOOM ADM. 39*3 REDACTIE SMC Ot».: I. Bgisma MAANDAG 16 JUNI 1M7 144e JAARGANG No. «0 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN* M wi por .Wutv tot N wwdeu TS oA, e*k woooe naar S ull«l»tliii 1 aofrian A.boaa«M»l*o: I N maand, ft* par kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Urldwt plr. TJ. X. Adem». De Indonesische republiek zal een derde natie om bemiddeling vragen, indien de onderhandelingen met de Nederlanders mislukken, zo heeft Dr. K. Gani, minister van economische zaken, verklaard. Dit besluit, zo zeide hij, zou in overeenstemming zijn met de slotclausule van Linggadjati. „Wij zijn npg steeds bereid hard te werken aan een vreedzame oplossing van dit accoord voor het welzijn van beide betrokken volken". Dr. Gani liet zich niet nit over de vraag, welk land de republiek tot bemiddelaar zou willen benoemen. In sommige republikeinse kringen is men van mening, dat we derom de hulp van Engeland zal worden ingeroepen. Inmiddels houdt ook in Nederland de kwestie de gemoederen bezig. RESOLUTIES. Resoluties Partij v. d. Arb, en C.P.N. Het bureau van lord Killearn te Singapore heeft officieel ontkend, enig verzoek tot bemiddeling in de Indonesische kwestie te hebben ontvangen. De woordvoerder wees er op, dat een dergelijk verzoek door beide partgen moest worden gedaan, indien daar aan door lord Killearn gehoor kon worden gegeven. Killearn vertoeft thans nog in Australië. De woord voerder schreef de geruchten om trent Britse bemiddeling toe aan de onder de huidige omstandigheden normale gedachtengang. „Geen van beide partijen heeft lord Killearn over deze kwestie benaderd". Volgens dr. Gani zijn de verschil len tussen de „uiteindelijke" voorstel len van de Commissie-Generaal en het Indonesische contramemorandum gering en rechtvaardigen zij geen mis lukking der besprekingen. Wat de militaire toestand betreft is alleen een nog onbevestigd bericht van het Indonesische leger ontvangen, dat Nederlandse houwitsers Bangja- ran ten Zuiden van Bar.doeng hebben bestookt. Een woordvoerder van de Commis sie-Generaal heeft verklaard, dat het voorbarig is om te zeggen, dat de onderhandelingen mislukt zijn. De leden van de Commissie-Generaal hebben zich nog geen vaste mening gevormd over het contramemoran dum, aldus deze woordvoerder, en wanneer het wel zo ver is, moet de Nederlandse regering besluiten, wat de volgende stap is. DREIGENDE WOORDEN. Generaal Soedirman, opperbevel hebber van de nationalistische strijdkrachten, heeft gister in een radiorede voor de gehele Indonesi sche republiek een beroep gedaan op de nationalisten om „geweld met geweld te beantwoorden". Op een massabijeenkomst in de nationalis tische hoofdstad Djokjakarta (Mid den-Java) verklaarde hij, dat de In donesiërs na het overhandigen van het contramemorandum der natio nalisten aan de Nederlanders op alles moesten zijn voorbereid. Hij deed een beroep op de nationa listen altijd klaar te staan: „vecht met speren van bamboe, indien gij over geen wapens beschikt, wanneer de Nederlanders geweld mochten ge bruiken, aldus Soedirman. In Krasnapolsky te Amsterdam heeft de partijraad van de Party van de Arbeid vergaderd onder voorzit terschap van Koos Vorrink. Aan het einde van de vergade ring werd met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin een hartstochtelijk beroep op de regeringen van Nederland en Indo nesië werd gedaan, om een cata strophe te voorkomen. Aan de Nederlandse regering werd gevraagd: a. hernieuwd contact, teneinde te pogen omtrent de meest dringende punten alsnog op korte termen tot een resultaat te geraken; b. het onderwerpen van d« daarvoor vatbare punten van het geschil aan een uitspraak "overeenkomstig het ac coord van Linggadjati; 0. duidelijke maatregelen, geschikt om de ernstig verstoorde vertrou wenssfeer te herstellen en met name: 1. in verband mét de aankomst van de 2e divisie in Indonesië, onmiddel lijke aflossing van troepen en zo spoedig mogelijk verdere verminde ring' van de troepenmacht; 2. algeheel herstel van de toestand in Buitenzorg, zoals die was voor de aanslag' van de P.R.P., tenminste met verwijdering uit Buitenzorg van de voor het gebeurde mede-verantwoor-. delijke Nederlandse autoriteiten; 3. beëindiging van dé campagne, als thans door de regeringsvoorlich tingsdienst te Batavia wordt gevoerd, die ontaard is in een psychologische oorlogsvoorbereieding; 4. benoeming van progressieve figu ren op leidende posten in Indonesië. Ook' de Communistische Partij (De Waarheid) stelde een resolutie op, waarin werd aangedrongen op her opening der onderhandelingen en ver mindering der troepen. SJAHRIR NAAR BATAVIA? In verband met de ontvangst van de resolutie van de Partij van de Ar beid achtte de woordvoerder van het repubiiekeinse ministerie van voor lichting het niet uitgesloten, dat Sjahrir van Linggadjati naar Batavia zal reizen. Vijftig doden De vice-president van de Capital Airlines, James Henry, heeft ver klaard, dat de skymaster met 50 per sonen aan boord, die, zoals wij meld den, sinds enige dagen werd vermist, gevonden is. Henry voegde er aan toe, dat geen der vijftig inzittenden vermoedelijk meer in leven zou zijn. Het toestel is aangetroffen op de top van de Blue Ridge Mountains, ongeveer 20 km N.W. van Leesburg. De bestuurder van het vliegtuig was de zes-en-veertig jarige kapitein Hora ce Stark, die 26 jaar piloot is geweest en 3.750.000 km heeft gevlogen. Weer een vliegtuigongeluk in de V.S. In de Hawks Mountains is een groot Amerikaans legervliegtuig veronge lukt, een B 29. Nabij het wrak zijn 3 lijken aangetroffen. Men vermoedt echter, dat geen der elf inzittenden de ramp heeft overleefd. Concurrentie voor d' Lm James Marion Snodgrass, een 39-ja- rige biophysicus, heeft in een inter view medegedeeld, dat hij deel uit maakt van een groep onderzoekers die een nieuw geheim Anglo-Ameri- kaans wapen hebben ontwikkeld, „even ontzaglijk in zijp uitwerking ab de atoombom". Het tweejarige dochtertje van de familie K. te Den Haag, dat in een kinderstoel zat, vastgebonden met een riem, gleed in een onbewaakt ogenblik uit de stoel. Het kreeg het riempje om de borst, waardoor zij stikte. In Frans Indo-China is een Frans vliegtuig neergestort, waai door 10 per sonen, o.w. vier kinderen zijn gedood. -*Als resultaat van onlangs ge houden besprekingen is een nandels- accoord met Bulgarije geparafeerd. Het betreft een import uit Bulgarije van ongeveer 6 mill gulden en een expert van ruim 5% mill gulden r.aar ge noemd iand. Een Bussums za kenvrouw kwam op het perron tot ce ontdekking, dat zij haar koffertje, in houdende f 5000, in de trein had laten staan. Een uitgeloofde hoge beloning- heeft de „eerlijke" vinder nog niet doen besluiten het koffertje terug te bezorgen. De uitvinder van ae kunstmatige nier, Dr. W. J. Kolff uit Kampen, die drie maanden op uitno diging van Amerikaanse medici een tournée door Amerika en Canada heeft gemaakt, is weer in Nederland gearriveerd. Gewapende leden van de Irgoen Zwai Leoemi hebben met revolvers de bedienden van een bioscoop gedwongen een lantaarn plaatje te vertonen met een oproep zich bij hun organisatie aan te slui ten. De Commissie voor Palesti na der V.N. zal vandaag haar werk zaamheden beginnen. Onder hen be vindt zich de Nederlandse afgevaar digde Blom. Na zeven jaar ge dwongen rust is Zaterdag de bootlijn Hoek van HollandHarwich weer hersteld. Het geheel gerestaureerde dubbelschroefstoomschip „Mecklen burg" maakte de eerste reis. Tij dens een conferentie van voedsel- en landbouworganisaties van de Verenig de Naties zal worden kenbaar ge maakt, dat het wereldgraantekort in 1947-1948 waarschijnlijk nog groter zal zijn dan in 1946-1947 het geval was. Getracht zal worden de moei lijkheden in de laatste maanden voor de nieuwe oogst te ondervangen. Kampen's nieuwste bezienswaardigheid Sinds Kampen's op één na laatste raadsvergadering, of liever sinds bijna de gehele Nederlandse, en zelfs de buitenlandse pers zich met de daar gevoerde strijd om de plantsoenbankjes heeft be moeid, bezit de goede, oude hanze- stad een nieuwe bezienswaardig heid naast zijn poorten en oude gebouwen. De toeristen, die per boot of per trein over de stad worden uitge stort, spoeden zich naai- het plant soen eii aanschouwen in verruk king de groengeverfde bankjes, die ternauwernood aan het mislopen van hun carrière ontsnapt zijn. Jan en Griet willen beslist op zo'n bankje gekiekt worden, in „aan stootgevende houding". De V.V.V. vaart er wel bij! Het m.s. „Maetsuycker", met aan boord ruim 200 gewonde en afgekeurde militairen uit Indonesië, is Vrijdag in Amsterdam aangekomen. Direct na dat het schip gemeerd was werd met het debarkeren der zieken en gewon den begonnen. Een ei voor kinderen In de bonnenlijst, die op 19 Juni zal .vorden gepubliceerd, wordt een bon aangewezen voor één ei voor de leef tijdsgroepen C, D en E (0 tot en met 14 jaar). Koopt nog geen spijsolie Er is onlangs een voorinleveringsbon bekend gemaakt voor spijsolie. Dit zai tot gevolg hebben, dat de detaillisten binnenkort weer met deze olie zul len worden bevoorraad. Thans is dit nog niet het geval. Daar er kortgele den een soort paraffine-olfe zonder bon in de handel bleek te zijn geko men, die bij nader onderzoek een voor menselijke consumptie niet eens onschuldig, en zeker waardeloos pro duct bleek te zijn, bestaat het ge vaar, dat deze olie als „bonspijsolie" te koop zal worden aangeboden. Polen krijgt v. Braucb tsch Negen hoge Duitse officieren, onder wie de voormalige opperbevelhebber veldmaarschalk Walther von Brau- ehitsch en generaal Heinz Guderian, Hitler's voornaamste tankdeskundigc zullen volgens een besluit van de hoofdaanklager van Neurenberg, de Amerikaanse brigade-generaal Telford Taylor, uitgeleverd worden aan Polen. V.S. gaan veiligheid in de lucht controleren In verband met het feit dat gedu rende de laatste week pl.m. 60 mensen bij vliegtuigongevallen om het leven zijn gekomen is door president Tru man een Raad van 5 deskundige per sonen ingesteld ten einde de veilig heid van het verkeer in de lucht te controleren. De republikeinse senator Own Brewster achtte het niet uitge sloten, dat er in de Skyniasters een contructiefout zit. Bij het huidige gro- motorstoornissen onwaarschijnlijk, te aantal ongelukken acht Brewster Pog: ing tot moord op verpleegster Zaterdag heeft de 27-jarige D. uit Amsterdam een moordaanslag ge pleegd op de verpleegster T„ in de omgeving van het Provinciaal Zie kenhuis te Santpoort, waar mej. T. werkzaam is. Het tweetal ontmoette elkaar, waarna een woordenwisseling is ge volgd. De Amsterdammer trok een revolver en loste een schot, dat ech ter geen doel trof. Nog tweemaal schoot hij, maar beide keren ketste het wapen. Tenslotte sloeg D. de verpleegster met de revol ver op het hoofd, waardoor zij ernstig gewond raakte. Spoedig was de politie van Bloemendaal aanwezig, die de Amsterdammer aanhield en naar het bureau van politie overbracht. De ver pleegster is in een ziekenhuis te Haar lem opgenomen. Naar de reden van de aanslag wordt een onderzoek ingesteld. Het Comité van de Voor-Indische Congrespartij heeft een resolutie, waarbij het Britse plan voor de machtsoverdracht aan de Voor- Indiërs wordt goedgekeurd, met 157 tegen 29 stemmen en 32 onthoudin gen aanvaard. Door de uitslag van deze stemming is het Britse plan van 3 Juni voor de ver deling van Voor-lndië door de hoogste autoriteiten ""an Voor-Indië's voor naamste partijen het Congres en de Mohammedaanse Liga die samen ongeveer 300 millioen Voor-Indiërs vertegenwoordigen, uiteindelijk goed gekeurd. Naar te New Delhi wordt vernomen, worden in enkele betwiste gebieden reeds maatregelen genomen om het Britse plan ten uitvoer te leggen. Men verwacht, dat het referendum in de noordwestelijke grensprovincie om uit te maken of deze provincie bij Hin doestan of Pakistan zal komen in de eerste week van Juli gehouden zal worden. De Sovjet-voorzitter van de geallieerde bestuursraad in Hongarije, generaal Zwiridof, heeft in een heden gepubliceerde nota het Amerikaans protest inzake de politieke crisis in Hongarije van de hand gewezen. Het Sovjet-antwoord is overhandigd aan de Amerikaanse generaal Wcems. Zwiridof bestrijdt de Amerikaanse opvatting, dat de wijzigingen in de Hon gaarse regering tegen de wil van de meerderheid van het Hongaarse volk tot stand zouden zijn gekomen. De kabinetscrisis, aldus Zwiridof, is veroorzaakt, doordat Ferenc Nagy geweigerd heeft op een verzoek van de regering en van zijn partij naar Hongarije terug te keren. In de nieuwe- coalitie-regering zijn de portefeuilles op dezelfde wijze als xe- voren onder de partijen verdeeld en- de overweldigende meerderheid der bevol king heeft de nieuwe regering haar ver trouwen gegeven. v Verwijten. De nota van generaal Zwiridof luidt voorts nog: „Het is onmogelük om in het Amerikaanse protest iets anders te zien dan een poging om de personen die betrekkingen onderhielden met de samenzweerders, die naar het buiten land gevlucht ztfn, te ondersteunen. Met betrekking tot de verklaring, dat ik gezondigd zou hebben tegen paragraaf 60 van het handvest der geallieerde be stuurscommissie door de verk'aringen van Bela Kovacs eerst aan de Hongaarse regering te doen toekom-n, berust op een vergissing. Zoals ik reeds eerder in een brief van 9 Juni mededeelde, heeft deze nhchting niets te maken me': de geallieerde bestuurscommissie. Ik wijs alle bezwaren van de hand. daar zij ongegrond zijn. Volgens mij zie ik niets in mijn maatregelen, dat in strijd zou kunnen zijn met de overeenkomst van Jalta. Ik verklaar, dat de Sowjet- regering geenszins zich gemengd heeft in Hongaarse aangelegenheden Derhalve kan ik niet accoord gaan met de vorming van een Driemogendhedencommissie voor een onderzoek naar de toestand in Hon garije en ik ben van mening, dat een dergelijke oplossing een onvergeeflijke interventie in Hongaarse aangelegenheden is" Generaal Zwiridorf's verklaring, die tegelijkertijd met de Amerikaanse nota werd gepubliceerd, is alleen in Hongaarse communistische blad „Szabad Nap" afgedrukt. De autoriteiten hadden voordien nog geen toestemming gegeven om de Amerikaanse nota te publiceren. Engeland beschuldigd De Sowjet-Russische autoriteiten heb* ben in een te Moskou uitgegeven com muniqué, waarin althans in één opzicht bewoordingen worden gebruikt, die zel den in diplomatieke taal worden gebe zigd, Engeland beschuldigd van inmen ging in de interne aangelegenheden van Hongarije. Het communiqué, dat uit Moskou komt maakt gewag van de bijeenkomst, welke verleden week Dinsdag tussen Molotof en Peterson, Brits ambassadeur in de Sowjet- Unie, heeft plaats gehad, maar spreekt niet over hun tweede onderhoud, dat Zaterdag schijnt te hebben plaats ge vonden, maar waarover gezaghebbende kringen te Londen op het ogenblik nog geen bevestiging hebben ontvangen Ook zwijgt het communiqué over het Britse verzoek om de- documenten over de voorgeschiedenis van het aftreden van Nagy in overeenstemming met de be palingen van de overeenkomst der be stuurscommissie ter beschikking te stellen aan de Britse vertegenwoordiger in de geallieerde bestuursraad In het communiqué werd fel tekeer ge gaan tegen de verklaring van de Britse ambassadeur in Moskou, Peterson, die gezegd had, dat de Sow jet-organen ge bruik maakten van slinkse methoden, die twijfel deden ontstaan aan de war* bedoelingen van die organen. Ziet Uzelve, zegt Moskou. Molotof wees de beschuldigingen van de hand als totaal ongegrond. H$ leg* de er eveneens de nadruk op. dat slinkse methoden, zoals door de am bassadeur aan Sow jet-organen in Hon garije toegeschreven, wellicht typisch zijn voor Britse organen, doch geheel en al vreemd aan Sowjet-organen. De Sowjet-vertegenwoordigers ïn Honga rije hebben reeds meer dan eens Britse voorstellen voor interventie in Hon- garije's binnenlandse aangelegenheden, waartoe thans opnieuw van de zijde der Britse regering suggesties worden gedaan, van de hand gewezen. De voormalige minister-president, Fe- ienc Nagy, van wiens deelneming aan een anti-republikeins complot bewijs geleverd is, en die naar het buitenland is gevlucht en ontslag genomen heeft, is op aanwijzing van de bevoegde in stanties vervangen door een nieuwe- mi nister-president' uit dezelfde partij der kleine boeren, welke de meerderheid .n het parlement bezit. Deze wijzigingen In de regering zijn, zoals bekend, teweeg gebracht op normale constitutionele wijze: door het parlement en de presi dent van Hongarije. Gezien het bovenstaande stelt de Sow- Jet-regering zich afwijzend tegenover de verklaring van de Britse regering, door Peterson uitgesproken, en brengt tege uijkertijd tot uitdrukking, dat zij wei gert te geloven, dat de ontwikkelingen ir. Hongarije de normale betrekkingen tussen Hongarije en Groot-Brittanmë hebben belemmerd Nagy te New-York Ferenc Nagy, de voormalige Hon gaarse minister-president, is Zaterdag avond per vliegtuig uit Zwitserland te New-York aangekomen. Op een persconferentie op het vlieg veld verklaarde Nagy, „toen de grote mogendheden de oorlog hadden gewon nen, verwachtten alle kleine landen, dat na de ondertekening der vredes verdragen geen enkel volk in zijn on afhankelijkheid bedreigd zou woden Men verwachtte, dat de grote mogend heden de ontwikkelingen nauwkeurig zouden gadeslaan en dat men zou on derzoeken wat voor soort democratie de volken van de kleinere mogendhe den verlangden. Hij voegde er met na druk aan toe: „Het is de hoge plicht der V.N. een onderzoek in te stellen, ais de souvereiniteit. van enig volk be dreigd wordt. Ik ben er zeker van. dat de veiligheidsraad een onderzoek zal bevelen in de Hongaarse kwestie HONGAARSE VRIJHEIDSPARTIJ WENST CONTROLE. De leider van de Hongaarse vrijheids partij Deszo Sulyok. die Donderdag jl. critiek heeft geoefend op het huidi ge Hongaarse regiem, dat naar zijn mening door de communisten gecontro leerd wordt, heeft te kennen gegeven, dat zijn partij niet zal deelnemen aan de verkiezingen, tenzij er een interna tionale controle is. „De Amersfoortse Courant" be spreekt het rapport van de Commis sie voor de Rijksuitgaven in zake de financiële politiek van onze regeer ders te Londen in de bezettingstijd en zegt daarover o.m. het volgende; Bij herhaling hoorde men in de jaren van de bezetting na uitzendin gen van Radio Oranje critiek op de regering; men vroeg zich af, hoe zij zulke uitzendingen, voor welker be luistering men in het bezette gebied toch steeds zeer veel riskeerde, voor haar verantwoording kon nemen- men verlangde goede voorlichting en geen soldaten - of matrozenlied jes en verder hoorde men vaak de opmerking: „ik geloof niet, dat ze daar in Londen enig idee hebben van de feitelijke toestand waarin wij ons hier in het bezette gebied bevinden." Welnu, de juistheid van deze op merking wordt thans bevestigd in het rapport, waarin o.m. gezegd wordt: „al te dikwijls bleek het be sef te ontbreken, dat de gelden die hier werden uitgegeven, het vermo gen van het verarmde Nederlandse volk vormden, waarop werd inge teerd." En verder spreekt het rapport van een va-banque mentaliteit en van Sinterklaas-mentaliteit. Het moet wél erg geweest zijn als dergelijke ter men in een officieel verslag worden gebruikt! Onbekendheid met geldende tarie ven kan hier moeilijk in het geding worden gebracht als men leest, dat particuliere bedrijven voor bepaalde vergoedingen bedragen betaalden, velke een derde tot een kwart be liepen van hetgeen onze royale Over heid te Londen ervoor toestond. Er wordt thans zeer veel onder zocht. vaak zelfs tot in de kleinste details, om toch maar allen, die tij dens de bezetting fouten gemaakt hebben, te kunnen bestraffen; zou het geen aanbeveling verdienen om na te gaan of de lieden, die voor dit traaie beheer van onze publieke gel den verantwoordelijk zijn, gestraft kunnen worden? Dit lijkt ons min stens even belangrijk' ais het zoeken naar fouten, welke onder een bloed- regiem van een wrede bezetter zijn ec-maakt. Naar het A.N.P. verneemt, zijn de besprekingen, welke de Neder landse regering voerde met België en Luxemburg naar aanleiding van het denkbeeld van Marshall, geëin digd. Verwacht mag worden, dat de reacties der drie regeringen met elkander hft overeenstemming zul len zijn. BEVIN NAAR PARIJS. Ernest Bevin, de Britse minister van buitenlandse zaken, gaat Dinsdag a.s. naar Parijs om besprekingen te voeren met zijn Franse ambtgenoot, Georges Bidault, over het Amerikaan se plan voor hulp aan Europa. Het contact in deze zaak is opge nomen door Bevin. Frankrijk heeft bij monde van zijn ambassadeur te Washington om nadere bijzonderheden over het plan van Marshall verzocht en heeft te kennen gegeven, dat het de grootste belangstelling voor het voorstel koestert. De Franse regering heeft die der Sovjet-Unie gevraagd, of zij bereid is haar mening over de projéetem van Marshall te zeggen. lOOVER'S MENING. De vroegere president der V.S. Her- bert Hoover heeft in een brief aan senator Styles Bridges te kennen ge geven, dat de V.S. te veel uitvoeren en door het bevoorraden van Euro pese landen, welke door de oorlog ge troffen zijn, hun eigen economische stabiliteit in gevaar brengen. Amerika moet zijn productie opvoeren of zijn consumptie beperken. Wil men de Europese landen blijven helpen, dan moeten de Amerikanen ten einde hon gersnood in Europa te voorkomen zelf bescheidener eisen gaan stellen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig tct 'igavond: TIJDELIJK OPKLAREND. Aanvankelijk meest matige wind tussen Noord en West. Wisselend bewolkt met nog enkele regen buien. Na tijdelijke opklaring later op nieuw toenemende bewolking met het westen van het land enige regen en naar zuidelijke richtin gen krimpende wind. Weinig ver andering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1