VAN l Stad en OmqewiiQ Eerste concoursdag te Bergen uitstekend geslaagd Als lesbert JWbeersoogeval maakt zes kinderen ouderloos Instuifavond militairen Burgerlijke Stand Succes voor Excelsior Marktberichten Oud-Alkmaarder comman dant der troepen in Suriname Feestavond Buurtvereniging BJoemwijk AGENDA Heiloo. Bioscooptheater te Bergen geopend Musiceren siond op hoog peil Commissie „De Noordhollander kap" Schermerhorn Weer een hervormde dominé BOSMAN baanrecordhoud ruim 92 K.M.* De 47-jarige 3. Trompetter uit Moord-Bchturwoude, die Vrijdagmid dag op de Kennemerstraatweg werd aoogeredea door een grote truck en ernstig gewond naar het Centraal SKefeetifctrie werd vervoerd, is aldaar Zaterdagmorgen tien uur overleden. De heer Trompetter, wiens vrouw vier weken geleden was overleden, laat aes kinderen achter. Woensdag ji hadden de jongeren van Gereformeerde en Hervormde jeugdverenigingen een instuifavond georganiseerd voor militairen in het gebouw .Waakt en Bidt" aan de Laat. Om half acht werd deze avond ge opend door de heer Hardijzer met een gebed en een kort welkomstwoord, waarin hü de nadruk legde op het doel van deze avond, n.l. om aan de militairen datgene te geven wat zij missen nu zij niet thuis zijn. Contactavonden zijn daarom van zo'n groot belang, omdat zij stimu lerend en opbouwend kunnen wer ken en mede kunnen helpen tot vor ming van 'n eenheid, weike eenheid voor militairen van zo'n groot belang is, als zij soms geroepen mochten wor den 't vaderland te verdedigen. Deze avonden, aldus spreker, zullen voort aan iedere Dinsdag- en Woensdag avond gehouden worden. De avond werd verder afgewisseld door piano- en orgelspel en gemeen schappelijke zang. Verder had men gelegenheid tot dammen, tafeltennis, lezen van kranten en tijdschriften, enz. enz. Enkele dames zorgden voor koffie met koek, hetgeen door de aan wezige militairen op hoge prijs werd gesteld. De heer Jan Stadig declameerde op voortreffelijke wijze enige aardige stukjes, waarmede de aanwezigen door een applausje instemming be tuigden. Ds. den Oudsten eindigde deze avond met schriftlezing en gebed. Deze eerste avond mag geslaagd ge noemd worden en personen, die in dit mooie werk belang stellen kun nen gelden overschrijven of storten op postrekening 126585 ten name van G. van Maarleveld Jr, Dr. Schaep- manplein 12 te Alkmaar. Hierdoor kan dit werk in stand gehouden en uitgebreid worden. Ook gaven in natura zijn hartelijk welkom en kunnen eveneens aan bo venstaand adres bezorgd worden. Geboren: Nicolaas J L, zoon van V Baars en A G Kruijer Christiaan H, zoon van J C Kroon en P M Peereboom Josina A, dochter van P W Alkemade en M G van Kooten. Cornells J, zoon van C J Brouwer en J M van Weenen Johannes H, zoon van E J van den Aak ster en C Schuijt Martina C, dochter van G Kuiper en G H Kakebeeke Elisabeth A, dochter van K M Klomp en J Dek ker Cornelis, zoon van A J Mors en A van Dijk Cecilia P M, dochter van C P vanden Aakster en M A Tesselaar Robert H, zoon van H Plomp en G Dekker Johannes, zoon van J Oudhu'.s en E M Schlueter Op het gister gehouden Internatio naal Muziekconcours te Koog aan de Zaan mocht het vendel van de Harmo nie Excelsior een le prijs behalen, zijnde op één punt na het hoogst van 't concours. Het orkest wist in dit inter nationaal gezelschap een 3e prijs te be halen in de Ere-Afdeling Harmonie. Zeker een mooi succes voor de vereni ging. ALKMAARSE CONCOURS COMMISSIE. Zondag 8 Juni hielden de vier post duivenverenigingen, ondergebracht in de Alkmaarse ConCourscommissie, een wedvlucht met oude duiven van Quie- vrain. Los 8.15 uur. De eerste duif werd geconstateerd om 11.06.33, en bereikte een snelheid van ruim 1500 meter per minuut. De uitslag was: A. Haring (A) 1, 7; N. IJpma (A) 2, 9. 57; J. N. Al (P) 3, 22, 43; Godschalk- Noome (A) 4, 44, 48; J. A Egbergen (P) 5, 27, 51; C. Janssens (P) 6; P van Zwanenburg (A) 8, 12, 20, 30. 49; J. Horst (P) 10, 54; A. Leertouwer (H) 11; C. Rabeling (P) 13. 18; A. de Jager (P> 14, 37, 53; Pater-de Geus (Hl 15, 16, 35, 36, 50, 52, 58, 60; H. Pel (S) 17, 21; J. Hoedt (H) 19, 31; J. de Moei (P) 23, 26; D. Kranenburg (S> 24, 64; Vrasdonk (A), 25; F. J. Feijen <P) 28. 63; T. Voo- ren (H) 29; F. Groot (P) 32; Middel burg (H) 33; J. Dingerdis (A) 34; KaperTermaat (A) 38; C. de Waard (Al 39; H. Bouwens (A) 41; M. Pronk 'Al 47. 59; M. Tydeman (S) 55, 61; de Beer (P) 56; C. D. Huiberts (S) 62; C. de Nijs (P) 65. De resp. letters achter de namen be tekenen: S Steeds in Spanning, A Alc- maria Victrix, P Postduif en H Heiloo's Luchtpost. DIERENBESCHERMING Zaterdag werd in de Schoutenstraat een klein donker smoushondje aan gereden. Het dier is thans ten huize van den inspecteur. Ter beschikking een paar jonge poesjes. Adres inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Noordermarktbond. 16 Juni. 1850 kg aardappelen: Schotse muizen 4854 en kleine 3538 Langedifker Groentencentrale. 16 Juni 284000 kg aardappelen: Eerstelingen 53— 05 en kleine 33—47; 1750 bos peen 22—29; M>0 k£ rabarber 4,10. By Kon. besluit is benoemd tot com mandant der troepen in Suriname de luitenant-kolonel van de Generale Staf van het Kon. Ned. Indische le ger, W. K. Boogh. Vele Alkmaarders zullen zich deze bekende oud-stadgenoot nog weten te herinneren. De heer Boogh bezocht omstreeks het einde van de eerste wereldoorlog de R.H.B.S.alhier en ging na afloop van het 3e leerjaar over naar de Ca dettenschool alhier. In die jaren was hij een eclatant speler van de Cadet- ten-Football Club en vooral van het le elftal van Alcmaria Victrix. Na de Kon. Militaire Academie te Breda met succes te hebben doorlo pen, werd de toenmalige cadet-vaan drig Boogh aangesteld tot 2e luite nant bij het Ned. Indische leger. Daar werd hy geplaatst bij de Mi litaire Luchtvaartafdeling en werd al spoedig gebreveteerd en bevorderd tot le luitenant-vlieger. Als kapitein werd de heer Boogh gedetacheerd by de Hogere Krijgsschool te Den Haag, om na de beëindiging van zijn studie geplaatst te worden by de Generale Staf van het leger in Ned. ïndië. Na resp. tot majoor en tot luite nant-kolonel te zijn bevorderd is on ze oud-atadgenoot thans tot bevel hebber van de Nederlandse troepen in Suriname benoemd. Zaterdagavond gaf bovengenoemde buurtvereniging haar feestavond in het Gulden Vlies. De meer dan vierhonderd bezoekers werden bij de ingang van de zaal ont vangen door een gemaskerde heer en dame, die hun een aflevering van het door de voorzitter, de heer J. Jonker, geschreven clublied overhan digden. Het was ruim half acht toen de voor zitter met een openingswoord en wel komstwoord het startsein gaf. In het bijzonder wees hij op de aanwezigheid van enkele zeer oude echtparen, die met een auto van huis waren gehaald, n.l. de heer en mevrouw H. Paulisse Wagemans, beiden 79 jaar, de heer en mevr. P. JesseKruit, resp. 78 en 79 jaar en de heer en mevr. D. de Vries Keppel, resp. 71 en 82 jaar. Het programma, dat afgewerkt werd, was buitengewoon goed verzorgd. Het is ons onmogelijk om de talrijke num mers apart te noemen. Wij stippen daarom aan: De komische parodie .John zoekt een vrouw", de schets Oompje komt logeren" en vooral de grote show, die de Lachsprinters met The Marinuccis" gaven onder de titel: ..Een uurtje passagieren". In dit uit 8 nummers bestaande deel bracht Frans Eijkhof een vrolijk praatje en trad ook Up Kitty op als de goochelende clown. De heer Jonker dankte na afloop alle medewerkenden voor alles wat door hen was gepresteerd om de avond op deze wijze te kunnen doen slagen. Een byzonder woord van dank bracht hij o.a. aan mevr. Thoes. die de algehele leiding van de tractatie etc. op zich had genomen. De tweede voorzitter, de heer Grooff, beklom toen het podium en bracht op zijn beurt namens allen de heer Jonker dank voor het vele werk wat door hem is en wordt ver- 'icht voor de buurtvereniging. Nog lang bleef men onder een gezel lig dansje nog bijeen. CONCOURSSUCCES Op het op 15 Juni j.l te Hoorn ge houden nationaal mandoline-concours be haalde het Alkmaarse Mandoline-orkest .Gita-Mando", onder leiding van den heer M Joling, de eerste prijs in de Tweede Afdeling. Maandag. Gulden Vlies, 1 uur Vergadering N. Hollandse Wolvereni|ing. Bioscopen. Harmonie Theater: Zoals de ouden zongen, 8 uur (tot 14 jaar onder ge leide). Victoria Theater: En toen kwam Jones, 8 uur (14 jaar). Cinema Americain: Gekke toeristen, 8 uur (tot 14 jaar onder geleide). Alkm. Bioscoop Theater: Hü is voor de bakker, 8 uur (alle leeftyden). UITREIKING SCHOENENBONNEN. Zy, wier stamkaartnummer eindigt met 3 en kinderen die geboren zy'n in 1932 of later en die in de maand Juli jarig zijn, alsmede zy, die geboren zijn in Augustus 1946, komen in aanmerking voor een schoenenbon en kunnen deze afhalen. Letters A tot en met C op Maandag 16 Juni, DG op Woensdag 18 Juni, HL op Vrijdag 20 Juni, MP op Maandag 23 Juni, QT op Donder dag 26 Juni en UZ op Vrijdag 27 Juni a.s. COLLECTE HERW. LEVENSKRACHT. Herw. Levenskracht trof het bizonder slecht Zaterdagavond. Tijdens de rond gang, waarvoor St. Caecilia haar be langloze medewerking verleende, was het niet alleen fris, maar de rondgang moest halverwege worden afgebroken wegens stromende regen. De collecte en de verkoop van de speldjes brachten te zamen het bedrag op van 265. KATH. ARBEIDERSBEWEGING. Woensdagavond a.s. houdt bovenge noemde arbeidersbeweging een "alge mene vergadering in het Brunogebouw. O.a. zullen behandeld worden de voor stellen voor de a.s. Bondsvergadering. KATH. THUISFRONT. Dat er reeds velen uit de R.K. paro chie in Indië hun militaire dienstplicht vervullen, bewijst wel de laatste telling, die het R.K. Thuisfront verrichtte. Dit bedraagt reeds 46 jongemannen. DIEFSTAL IN DE R.K. KERK. Eind vorige week hebben ongenode gasten een bezoek gebracht tijdens de middaguren in de R.K. kerk aan de Westerweg. De koster, die bezig ■was, de lopers en kleedjes een goede beurt te geven, had zich juist even ver wijderd, waarvan de onverlaten hebben geprofiteerd door een tweetal kleedjes mede te nemen. De politie stelt een on derzoek in. H. S.V.LIMMEN 4—3. H.S.V. I ontving Zaterdagavond op bet Foresters rein Llmmen I. Het was een tam partytje voetbal en beide ploegen hadden vele invallers. De uit slag werd 43 in het voordeel van de thuisclub. Werd vorige week even halt gehou den by de zilveren myipaal op de weg van De Rustende Jager, Zaterdagmid dag werd er onder grote belangstelling al weer gestart voor de tweede kwart eeuw, nu met een prachtige filmvoor stelling van „Het leven van Dr. Ehr- lich" in het nieuwe bioscooptheater. De heer Diesfeldt heette de aanwe zigen hartelijk welkom en richtte zich daarby in het byzonder tot burge meester dr. Huygens en de technische commissie van de Ned. Bioscoopbond. Het bioscooptheater is een feit gewor den, aldus deze ondernemende zaken man. Wat hier in het korte tijdsbe stek van twee maanden tot stand is gebracht, is bewonderenswaard. Spr. bracht hulde en dank- aan allen, die hieraan hadden medegewerkt en alles op alles hadden gezet om op tyd klaar te zijn. Genoemd werden de architect, de heer Keesom, de uitvoerder, de fir ma Jac. van Exter, de technische com missie van de N.B.B., de firma Philips, die met haar staf de nieuwste en meest moderne apparaten had verschaft, de firma Jansen, electr. installateur, de firma Slecht, die voor de aankleding van het theater zorg had gedragen, de heren v. d. Zee en Meyer, de firma Vries uit Soestdijk, die het keurige meubilair had geleverd, de firma Van Diepen, die het stucadoorswerk had verzorgd en de firma Smit, die zich had belast met de centrale verwar ming. De exploitant gaf de verzekering, dat er zorg zou worden gedragen, dat de beste films en toneelvoorstellingen worden gebracht, om dit theater te maken tot een cultureel- en ontspan ningscentrum voor Bergen. De mede deling, dat dit werk niet tot stand zou zyn gekomen zonder de grote steun van mevr. Diesfeldt en den accountant den heer Blom, werd door het publiek beantwoord met een harteiyk applaus. Van de gelegenheid den heer en mevr. Diesfeldt persooniyk te complimente ren werd na afloop van de filmvoor stelling druk gebruik gemaakt. Bergen kan zich geluk wensen met deze nieuwe aanwinst. De zaal biedt plaats aan 400 bezoeker*. De gemak kelijke stoelen zyn amphitheatersge- wijze geplaatst en voorzien van op klapbare zitting. De acoustiek werd geroemd: het gesproken woord was overal duidelijk verstaanbaar en de muziek bij de film mooi van toon. De eerste filmvoorstelling. Na wat wereldnieuws en een teken- filmpje kwam „Het leven van Dr. Ehr- lich" In deze sterke, dramatische film wordt de toeschouwer een kykje ge gund in het leven van één dier man nen, die de strijd aanbonden tegen de pathogene bacteriën, die ziekten als diphterie, tuberculose e,a, veroorzaken en die met opoffering van eigen le vensgeluk, eigen gezondheid, ja van eigen leven, zich in dienst stelden van de gemeenschap, om de gesel der mens heid onschadelijk te maken. Hoe nie tig was tegenover het werk van deze reuzen het kleine gedoe van hen, die zich de groten der aarde waanden en die niet konden begrijpen de woorden van den dichter: Nicht Kunst und Wissenschaft allein, Geduld will bei dem Werke sein. Ein stiller Geist is Jahrelang [geschaftig, Die Zeit erst macht die feine Gahrung [Kraftig. Diep onder de indruk en vol bewon dering voor het prachtige spel van Edw. Robinson e.a., verlieten de aan wezigen het nieuwe bioscooptheater. Doodstraf tegen vrouw bevestigd De Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage heeft de doodstraf, opgelegd door de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden aan Geessien Bleeker uit Delfzijl wegens verraad van een groot aantal illegale werkers in de provin cie Groningen, bevestigd. Zij heeft te Groningen en te Assen, nadat zij ais illegaal koerierster door de „Sicher- heits Dienst" gearresteerd was, ver- zetlieden verraden. Dit is de eerste maal in Neder land, dat een doodstraf, uitgespro ken tegen een vrouw, door de Bij zondere Raad van Cassatie is be vestigd. Grote bloemstukken met toepasse lijke emblemen wezen Zaterdag de wandelaars de weg naar 't Maesdam- merhof, waar 's avonds het „groot na tionaal muziekconcours" zou worden ingeluid met een concert van de jubi lerende vereniging. De voorzitter, de heer P. Blanken- daal, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom op de vooravond van het grote muzikale gebeuren en bracht dank aan allen, die hadden medege werkt aan het organiseren van dit concours. Spreker zou deze avond geen terugblik werpen 05 de 50 jaren lange weg, die Bergen's Harmonie had afgelegd; de officiële feestavond op 1 Oct. a.s. achtte hij daarvoor meer geschikt. Met grote erkentelijk heid maakte hij er melding van, dat het H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en Z. Exc. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland had behaagd, een legpenning beschikbaar te stellen voor dit concours. Een bij zonder woord van dank werd gebracht aan de Beschermheer van Bergen's Harmonie, de oud-burgemeester J. van Reenen, voor het zo bereidwillig afstaan van dit fraaie terrein voor 't houden van dit concours. Burgemeester dr. Huygens bracht Bergen's Harmonie hulde voor de goe de organisatie, die zij getroffen had en wenste haar veel succes en de be volking veel kunstgenot. Ten slotte besteeg nog de krasse 88-jarige beschermhee het podium pm zijn beschermelinge in een geestig toespraakje alle goeds toe te wensen. En toen klonken de eerste klanken van Bergen's Harmonie door het bos, waar anders nachtegaal en merel hun concerten geven. Het jubileumconcert werd geopend met de pittige „Jubilé- mars" van J. C, Beekman, één der ve teranen van het korps. Na afloop klonk een extra applaus ter ere van deze veelzijdige kunstenaar, deze lioornist-componist-dirigent, deze tri ple-personality. Het concert werd voortgezet met een zestal fraaie num mers en besloten met de mars „Sons of the Brave". Intussen was Pluvius opgetreden als spelbreker en zocht publiek een droger plekje op. Officiële ontvangst. Zondagmorgen vond de officiële ont vangst van jury, directeuren en voor zitters van de deelnemende verenigin gen plaats in het Raadhuis. Burgemeester dr. W. Huygens heet te allen welkom en sprak de hoop uit, dat het feest in alle opzichten mocht slagen, het jubelfeest van Bergen's Harmonie, dat gedurende een halve eeuw steeds zijn zo gewaardeerde medewerking had verleend bij alle mo gelijke bijeenkomsten, van vrolijke en ernstige. Met een kort woord van den vooi- zitter, den heer P. Blankendaal, werd dit officiële gedeelte besloten en toen was het aantreden voor de marswed strijd in het Van Reenenpark, waar reeds een grote menigte wachtte op de dingen, die komen zouden. Vijf korpsen zouden aan deze strijd deel nemen. St. Cecilia uit Wervershoof opende de rij. De tambour-maïtre hief zijn staf, de trommels roffelden, de zon brak door, het concours was be gonnen. Marswedstrjjd. Bij de marswedstryd behaalde Ver- kade's Harmonie uit Zaandam een le prijs met 104 punten, St. Gregorius uit Duivendrecht een le prijs met 96 punten, St. Cecilia uit Wervershoof een 2e prijs met 89 pt., Crescendo uit Assendelft een 2e prijs met 87 pt. en St. Cecilia uit Zwaag een 2e prijs met 87 pt. 's Namiddags vond, begunstigd door prachtig weer, de concertwedstrijd plaats op het Maesdammerhof. Acht korpsen traden in de ring om te kam pen om de hoogste eer. Concertwedstryd. De jury, bestaande uit de heren Leo v. d. Tand, directeur van de Haagse Muziek-academie; W. P. Steyn, toon kunstenaar te Zaandam en P. Pran ger, directeur Bergen's Harmonie, kende de volgende prijzen toe: le afd. Harmonie: Verkade's Har monie te Zaandam een le prijs met 337 pt. 2e afd. Harmonie: St. Cecilia, Wer vershoof, een 2e prijs met 305 pt. 2e afd. Fanfare: comb. Concordia uit Hoogkarspel en Door Wilskracht Verkregen uit Venhuizen een le prijs met 354 pt. le afd. fanfare: St. Gregorius uit Duivendrecht een 2e prijs met 309 pt. Crescendo uit Assendelft een 2e prijs met 312 pt. De Vriendschap uit Schoorl een le prijs met 349 pt. Afd. Uitmuntendheid fanfare: St. Cecilia uit Zwaag een le prys met 345 pt. Ere-afd. fanfare: Excelsior uit An- dijk een le prijs met 351 pt. De eerste concoursdag werd 's avonds besloten met een ere-wed- strijd, waaraan de le prijswinnaars deelnamen. Pluvius maakte van de pauze gebruik om de aarde nog wat te besproeien. Beter laat dan nooit. Twee jaar geleden strandde op de kust bö het dorpje De Koog op Texel de IJmuidense logger „De Bruinvis". Sedert enige weken is het schip bezig, om op eigen kracht weer vlot te komen. In muzikaal opzicht heeft de eer ste concoursdag te Bergen uitste kende resultaat opgeleverd, in die zin, dat het musiceren over het al gemeen op hoog peil stond. Nieuw was, dat er geen verplichte werken werden gespeeld en deze grotere vrijheid zal ongetwijfeld het concer teren wel gunstig hebben beïnvloed. Dat er weinig origineels voor Har monie-orkest bestaat is een gevolg van zijn ontwikkelingsgeschiedenis, zodat het wel niet anders kon of 't repertoire van deze dag bestond wederom uit bekende werken en voortreffelijke arrangementen. Het ging er dus feitelijk meer om hoe, dan wel wat er gespeeld werd. Het stemt 'tot grote voldoening, dat tegenwoordig zowel hier als elders 't peil van musiceren zo goed is en niet daalt tot sukkelpartytjes, welke men vroeger wel eens kon ervaren. Du was reeds in de marswedstrijd te con stateren, die in totaal een zeer gunstige indruk maakte. Verkade's Harmonie (Zaandam), dir. Tr. de Jong, opende in de le afd. Harmonie met een grandiose vertol king van de ouverture Herique van Louis Cyasia en maakte vooral een muzikale indruk met het zo bekende werk „Le Caliï de Bagdad" van F. Boieldieu. Uitgezonderd enkele onge lijkheden. goede nuancering en fraai klankgehalte. Hoewel in de 2e afd. Harmonie St. Cecilia uit Wervershoof (dir. Ru Kaag) geen eerste prijs in de wacht kon slepen, was de algemene indruk zeer goed en de ouverture Ita- lienne van E. Denenfborg werd, al thans wat de opvatting betrof, op zeer te loven wijze uitgevoerd. De 2e afd. Fanfare heeft haar afd wel schitterend vertegenwoordigd. Hier werd in de volle zin van het woord mooie muziek gemaakt, ge en uitstekend klankgehalte. Dirigent B. Roemer had een welverdiend suc ces met „Bella Bianca" van Watelte. De le afd. Fanfare zette in met een zeer verdienstelijke vertolking van o.a. Antigone van Rousseau, gespeeld door het corps St. Gregorius uit Duiven drecht. Met de stemming was men hier niet zo fortuinlijk. „De Vriend schap" (Schoorl) overtrof deze pres tatie nu weer met twee uitstekenu uitgevoerd werken „Maskerade" en „Pastorale" van G. Boedijn. De hoog ste afdelingen hadden zich ook blijk baar serieus voorbereid. Zo speelde in de afd. Uitmuntendheid „St. Ceci lia" uit Zwaag voortreffelijk o.a. de Ingrid Ouverture van v. d. Glas. Ex celsior (Andijk-West) musiceerde in de ere-afdeling Fanfare en maakte een schitterende indruk met het boeiende stuk „Finlandia" van Jean Sibeulius. Dat dit ook bij de toehoorders 'n zeer grote bijval had behoeft wel geen be toog. De jury had geen gemakkelijke taak de over het algemeen niet zo ver uiteenlopende prestaties juist te beoordelen, zy werkte dan ook aan haar conclusies langzaam, maar se rieus. Het muzikaal dessert, de ere-wed- stryd, gaf de talrijke toehoorders eveneens veel te genieten. MUSICUS. Door het Historisch Genootschap Oud-Westfriesland" is een commissie De Noordhollandse Kap" in het leven geroepen. Het oogmerk dezer com missie zal in eerste'instantie zijn een poging te doen voorkomen, dat de kunst van het „kappen naaien", het op- paard gaande met goede nuancering 'maken van de kap, verloren zou gaan. Vanaf de dag, dat nu wijlen ds. C. Boerendonk, die de hervormde ge meente alhier jarenlang gediend heeft, zijn emeritaat ontving en zyn ambt neerlegde, heeft Schermerhorn het zonder hervormde dominé moeten doen. Vele en velerlei pogingen zijn gedaan om weder in de vacature te doen voor zien, maar men kon daarin niet slagen. Het kleine aantal leden en de daaruit voortvloeiende financiële zwakte der hervormde gemeente waren oorzaak, dat de voorziening in de geestelijke be hoeften al die tyd moest worden over gelaten aan de zorgen van de ringpre- dikanten en de consulent, ds. Kastein, van De Rijp en Graft, en al is er ge daan wat kon, vast staat wel, dat een zo langdurige vacature schadeiyk werkt op de bloei van het geestelijk leven. Gelukkig is de mogelijkheid opengelaten om door het instituut van emeriti-hulppredikanten aan kleine en zwakke gemeenten weer een geeste- lqke verzorger te geven. Ds. Leendertz, in onze omgeving geen onbekende door dat hij de herv. gemeente te Beets heeft gediend, kreeg in Mei j.l. te Boyl in Friesland, zijn laatste standplaats, zijn emeritaat en was bereid om in ge noemde functie naar Schermerhorn te komen. In de godsdienstoefening van Zondag morgen verbond hij zich aan zyn nieuwe gemeente, daartoe ingeleid door ds. Kastein, die daarvoor tot tekst koo» de woorden uit Mattheus 10 vers 20: „Gij zijt het niet die spreekt, maar het is de geest des Vaders, die in u spreekt". Hij schetste hoe de jonge pre dikanten vol verwachting naar een steeds toenemende schare heil-begeri- gen hun bediening beginnen, r ar al ras teleurstellingen ondervinden door verflauwde belangstelling. Het gaat hen als de zaaier uit de bekende gelijkenis, en hun ervaring stemt tot nederigheid en vertrouwen en zorg, maar ook weer tot dankbaarheid, omdat immers een deel van het zaad vrucht voortbrengt, en zo werken zij voort als een blijmoe dig landman, wetende dat zij doen zo als God het wil. Op geloof en geloofs vertrouwen komt het in de eerste plaats aan. Van de nieuwe voorganger verwachtte spr., dat hij beide heeft en zal werken uit de kracht, die daarvan uitgaat. Anderzijds wekte ds. Kastein de gemeente op om voortaan beter dan tot dusver de kerkelijke samenkom sten te bezoeken. Het mag toch niet zó blijven, dat slechts een handjevol ge trouwen in de mooie, oude kerk sa menkomt, die toch ook in geloofsver trouwen door onze voorouders is ge sticht. Stoort u niet aan lichte spot, maar nodigt anderen uit om mede te gaan, dan zal uw geloof toenemen en u de vrede geven, waarop ge toch al len in uw diepste wezen hoopt. Nu ge weer een eigen predikant hebt, kan de band met de kerk weer sterker worden: gemeente en predikant moeten één zün en een gemeenschap vormen, waaruit het licht straalt op gezin en persoon. Spr- stelde hierop ds. Leendertz de volgende twee vragen: 1. Gevoelt ge u tot de gemeente en uw ambt geroepen door God? en 2. Hoopt ge de daarin ge legen taak met Gods hulp te vervullen en te bekrachtigen door een godsvruch tige levenswandel? Waarop ds. L. ant woordde met: Ja, ik van ganser harte. Ds. Kastein heette hierop zijn collega welkom namens de gemeente en sprak de wens uit, dat God het te ondernemen werk zal zegenen,,werk, dat, naar spr. hoopte, verricht zal worden in goede verstandhouding met de verschillende kerkelijke colleges. De nieuwe predikant. Ds. Leendertz had als tekst voor deze eerste dienst in zijn nieuwe ge meente gekozen 2 Cor. 124: „Wij zijn medewerkers uwer blijdschap". Na eeu uitweiding over biydschap als levens lust, zoals ook De Genèstet die heeft gevoeld, stelde hij vast, dat de ene mens voor de andere een bron van blijdschap kan zijn, niet de biydschap in haar gewone betekenis, maar de in nerlijke vreugde; het gevoel van ge luk, de zekerheid dat men al zijn zor gen kenbaar kan maken aan God. Spr. hoopte eraan mede te werken, dat zijn gemeente die wondere blijdschap' des geloofs steeds meer zal leren kennen. Veel is al te bereiken, als we door ons levensgedrag het anderen niet moeilijk maken om te geloven. Laat ieder zijn geloof reeds door zijn levens houding tonen en door zijn woord,v in deemoed en eenvoud gesproken, in het besef ook van eigen schuld, zal de blijdschap des geloofs verstrekt worden. Spr. zijnerzüds hoopte dit te kunnen bereiken door de godsdienstoefeningen te leiden volgens Gods woord en door persoonlijke gesprekken met de leden der gemeente zowel in tijden van ziek te en zorg als in vreugdevolle ogen blikken. Ten slotte wekte spr. nog op tot samenwerking voorzover mogelijk met andersdenkenden. Aan het einde van zijn predikatie bracht spr. dank aan ds. Kastein voor wat hij als consulent voor de gemeen te heeft gedaan en aan de kerkeiyke colleges voor de vele goede zorgen, welke zij hebben gewijd aan de her vormde gemeente van Schermerhorn. Op hun verdere medewerking, alsmede op die van koster en organist, stelde spr. grote prijs. Na de slotzang nam- de voorzitter van het college van kerkvoogden en nota belen het woord. Hy sprak de hoop uit, dat ds. L. zegenrijke arbeid moge verrichten in Schermerhorn en dat deze er; zijn echtgenote hier nog vele goede jaren zullen hebben. 4an ds. Kastein bracht spr. iof en dank voor wat hij deed voor ae herv. gem te Schermer horn. Ds. Kastein hoopte op een hartelijke verbondenheid en goede samenwerking met de nieuwe collega. Op spr.'s ver zoek zong de gemeente deze toe Ps. 1343 „Dat 's Heren zegen op u daal". De niet zeer talrijke bezoekers ver lieten hierna de kerk, die nog in zo vele opzichten herinnert aan lang ver vlogen tyden. Een druilerige, mieser toen de tweede sintelba uren gedreigd had. Met verwacht mocht worden die van verre moesten Of ze gelijk hadden? natuurlijk niet gezellig, of te zitten. Aan de au roepelfjk zouden zyn af te hunnen verwerken; worden! Waarmee we doorgaan onder slechte Toch had die regen er de eerste keer geen er vandaag niet ongeha' Er was een nieuwij baan. Het rennerskwari plaatst naar het zuldel doel. Wat verkeerd is. de organisatoren er naa ten het zelf niet waaron was. Toen vroegen w< rennerskamp en daar ons mede, dat dit geb last van de commissie park. Deze commissie dat de grasmat van he beschadigd zou worden die overigens toch al slecht blijft, omdat op te veel gevoetbald word geen rust krijgt. Intussen wordt het pub talende publiek op de mi gen, door deze maatreg: Het is toch een feit, dat d de de belangrijkste is en uitgaande bocht daarvan langrijkste onderdeel is. nu is door de verplaatsing nerskamp voor een groot publiek aan de Zanderslo belangrijk gedeelte er Noordzijde van de grote belemmerd en zo mist vaak zo boeiende eindj twee renners. We hopen, dat deze slechts tydeiijk geweest niet in de laatste plaats publiek, dat komt om door zijn komst de maakt. Een andere nieuwigheid onbekende jury, die gedu hele wedstrijd ons stei terug verlangen naar Ome Willem Breeman, die anderen, die er slag om een race vlot te laten de renners tijdig naar riepen en die besluitvaa Die ook begrepen, dat alweer het publiek gra wie er gewonnen heeft den er gemaakt zijn. besluiteloos de starti aarzelde in zijn beslis: soms al te karig met zijn aan het publiek. Ja, één jury resoluut, toen het met bravour rijdende eerste mache 500 c.c. en daarmee vrijwel k omdat Iesberts geen rui Op zichzelf een goed b nomen, nadat de jury lankmoedig was gewees zorgde voor het contact renners, deed dat op ru tige wy'ze en moest he werk maar gelaten aanzi En tenslotte als laatste een race tussen motoren Aardig om te zien als een soort verademing, was het niet, mede do concurrenten. Iesberts wint het Nee, het was niet va het nummer 500 c.c. wc evenmin Hartman, die opeiste. Maar het was zijn snelle machine nu had en met een eerste, een derde plaats in het eerste werd. Helaas, de niet in de eerste plaats snelheid dan wel in de concurrenten. Van Aarts: eerste manche gewonnen de tweede en was en Hartman moest reed manche de strijd staken De eerste manche goed. Oorspronkelijk tussen van Aartsen, Har die elkaar niets toega moesten geven, om handhaven. Kops zette ronde een vinnige aan' Hartman als het ware deze moest opgeven daarop van Aartsen aan val slechts ternauwern slaan en zijn positie kon handhaven dankzij ineens van achter uit daverende rush over gegaan en zo snel kwa Kops verrast werd en kwam. En van Aartsen aanval nog maar net echts enkele meters De tweede manche sationeler. Iesberts weg, op de voet gev nan en Kops. maar niet gaan, of van rich spoedig by he:

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2