Van derSpek: „doodstraf is voor mij geen straf" GRATIS! Regering zwijgt over advies Comm.-Generaal r Wordt de uitkeringsduur een jaar verlengd? tot r Vonnis over „Beul van Hoorn" BANDEN Raadselachtige moord te Hilversum DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mogelijkheden voor een kabinetscrisis? Spoedig bijeenkomst der Grote Drie? Wijziging Ziektewet ~y Hors d'Oeuvre De toestand van Prinses Marijke )/AN f^ABU EN VERRE KOFFIE EN THEE r voor iedere fiets! StakingindeAmsterdamse haven geëindigd .j Economisch hersiel 'lüeecéeckht BUREAU: VOORD AM ALKMAAR TRLEROON ADM. 3900 REDACTIE aim WIN D#r.: E BÖlsm» DONDERDAG 19 JUNI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 419. ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie*14 een* per millimeter „Waagjes" tot tt moorden 75 ct., eik woorc meer i ct uitsluitend contra Abonnementen: t 1.10 per tsaand f 8 25 per kwartaa< Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. TJ. N. Adema. Het advies der commissie-gene raal omtrent de republikeinse te gen-nota is gistermorgen bij de regering binnengekomen. Naar het A.N.P. verneemt, heb ben overeenkomstig eerdere berichten de regeringen van West-Borneo en Indonesia Timoer inderdaad nog afzonderlijke ad viezen voor de Nederlandse rege ring opgesteld. Een uittreksel uit deze adviezen heeft bereids de Nederlandse regering bereikt. Over de inhoud der ontvangen adviezen wordt ten departemente stilzwijgen betracht. Men deelde ons mede. dat de regering het in dit stadium niet raadzaam acht tot een of andere publicatie over te gaan. ONDERSTELLINGEN. HBet spreekt vanzelf dat in deze da gen van spanning allerlei onderstellin gen worden geuit met betrekking tot tie mogelijkheid van een kabinetscrisis, indien een deel der regering tot de overtuiging zou zijn gekomen dat straf optreden van het Nederlandse gezag in Indonesië onafwendbaar zou zijn ge worden. Bekend is, dat de U.K. een mi litair dptreden in het alleruiterste ge val niet zouden willen uitsluiten. Hoe staat het nu met de „ai*beids"-ministers? Er bestaat op het ogenblik officieel niets anders dan de nota aan de repu bliek en haar antwoord daa op Dit ant woord is ook door de Partij van de Ar beid als onbevredige .d gekenschetst en niet geaccepteerd als laatste woord. De Partij van de Arbeid ziet dus blijkbaar als enige mogelijkheid om wapengeweld te vermijden, dat de re publiek van standpunt zal veranderen en inderdaad bereid zal zijn meer te gemoetkomendheid te betrachten dan uit haar antwoord blijkt, wanneer ook Nederland bepaalde maatregelen zou nemen in de richting van de aangeno men resolutie. Hier komer. dus verde re concessies van Nederland om de hoek kijken, doch nu is het de vraag of Parijs-Reuter. - Volgens een com muniqué van het Franse ministerie van buitenlandse zaken hebben Be- vin en Bidault besloten aan Molotov voor te stellen dat binnenkort de 'drie ministers elkaar zullen ont moeten. de kabinetspartner tot zodanige con cessies bereid zal blijken. Het is nu denkbaar, dat, om uit de knoop te geraken, een compromis in het kabinet gevonden wordt in dier voege, dat men niet bereid zal zijn, nieuwe concessies te doen, maar dat de repu bliek alsnog gelegenheid zal worden gegeven, op bepaaldelijk aangewezen punten op haar antwoord terug te ko men. Op die wijze althans zou de Partij van de Arbeid tegemoet getreden K in nen worden. Een dergelijke oplossing wordt op 't ogenblik in politieke krin gen mogelijk geacht. Men oordeelt daar le kans op een kabinetscrisis niet zo groet. Een groot aantal Nederlandse boeren met hun gezinnen, totaal ongeveer 900 personen, is met de „Waterman" naar Canada geëmigreerd Het schip vertrok van de Merwehaven te Rotterdam. ZEEP Onze minister van Economische Zaken ik zal zijn naam niet noemen, niemand weet die, ge lukkig, en ik wil de man riet in opspraak brengen is een zui nig man Hij is zuinig met pa pier, tenminste met papier voor de rotatiepers, en hij is zuinig met zeep. In verband met de herziening van het deviezen- schema houdt hij de zeepvoor- ziening, zoals hij het zelf heef uitgedrukt, beneden de maat. Door een tekort aan deviezen zullen wij dus weldra de viezen zijn. De viezen van het land waarvan de zindelijkheid spreek woordelijk is geweest De zin delijkheid wordt om zeep gebracht Wij krijgen voorlopig nog één rantsoentje, maar de minister heeft ons er al op voorbereid dat er misschien wel kinken in de kabel komen en dat. ons rant soentje kleiner worden kan. Nu kunnen wij natuurlijk voort aan onze handen in onschuld wassen en er ons toe bepalen met behulp van de schaars voorradige zeep uitsluitend den gek te sche ien, maar daarmede stellen wij aan de dreigende vervuiling perk noch paal. Wij hebben ons sinds lang reeds ontwend om met toi letzeep onze hardstenen stoepen te schrobben en wij schuren na tuurlijk als immer onze pannen met zand, en aan zand is nog geen gebrek al is het niet Brus sels. Maar wij zouden toch wel willen dat er met onze deviezen wat oordeelkundiger werd ge manoeuvreerd. Als men eens wat zuiniger werd. niet met zèep, maar mei het verstrekken van deviezen voor plezierreisjes naar Zwitser land? Want daarmede is men uiterst gul. Men ga maar eens poolshoogte nemen op onze reif,- bureaux, waar het overvol is van gegadigden en waar men u zal meedelen, dat u geen plaats in de trein bespreken kunt indier u zich niet één week van te vo ren aanmeldt En het zijn waar lijk niet uitsluitend zakenmensen en zieken die zich verdringen op het reisbureau. Wij kunnen onze ministers een beetje nauw gezette controle op dit terrein ten zeerste aanbevelen. En zij zullen verstandig doen daar niei mee te wachten tot de tijd voor vacantie-reisjes verstreken is, want dan is het kalf verdronken vóór zij de put hebben gedempt Trouwens, in het najaar breekt de tijd voor reisjes naar Italië en Zuid-Frankrijk aan. Ook daai is het heel aangenaam en men heeft er klaarblijkelijk geen ge brek aan zeep. KREEFT. Bij de Tweede Kamer is ingediend een Wetsontwerp tot wijziging der Ziektewet en der Invaliditeitswet. Iny de memorie van toelichting her innert de minister van Sociale Zaken eraan, dat hü reeds by verschillende gelegenheden Iieeft te kennen gege ven, dat verlenging van de uitkerings duur van het ziekengeld van een half jaar tot één jaar hem wenselijk voor kwam en een punt van overweging bij hem uitmaakte. Het moet bepaald onbevredigend worden geacht, aldus de minister, dat een arbei der, die lijdende is aan een langdurige slepende ziekte, reeds na een half jaar ziekengeld te hebben genoten terugval: ,cp de lage invaliditeitsüitkering. Verlen ging van de uitkeringsduur van het zie kengeld tot één jaar zal tot gevolg heb ben, dat voor ziektegevallen, welke bin nen één jaar aflopen, een afdoende re geling wordt verkregen De minister heeft omtrent de voorge stelde verlenging van de ziekgngelduit kering het gevoelen ingewonnen van de Stichting van de Arbeid Deze heeft hem te kennen gegeven, dat zij zich daarmede gaarne verenigt en het tot stand komen van een daartoe strekkende wijziging Ir- de Ziektewet toejuicht - Uit statistische gegevens over de jaren 1S37 tot 1942 is gebleken, dat ongeveer 1,5 pet. van de uitkeringsgevallen over die jaren langer heeft geduurd dan 26 we ken. Ruim genomen kan dit aantal wor den geschat op 7000 per jaar. Uit het feit, dat het aantal langdurige ziektegevallen slechts een zeer gering percentage van het totaal uitmaakt, blijkt, dat de kosten van de voorgestelde maat regel betrekkelijk gering zullen zijn Verwacht mag worden, dat met een pre mieverhoging van ongeveer 12 pet van het thans voor de Ziektewet geldende premie-tarief de kosten van de onder havige verbetering zullen kunnen wor den gedekt. O.m. behoudt de arbeider over. de da Naar aanleiding van het bericht in sommige dagbladen, dat de oogopera tie van Prinses Marijke reeds zou heb ben plaats gehad, verzoekt men ons mede te delen, dat de behandeling van het prinsesje nog geruime tijd in be slag zal nemen en het niet doenlijk is het gehele beloop van het genezings proces stap voor stap door persberich ten te doen volgen. Te ge wenster tijd zal aan de pers of- en. waarover hij ziekengeld krachtens de ficiëel mededeling worden gedaan over het verdere beloop, dat zich tot nu toe zeergunstig laat aanzien. HH. KK. HH. betuigen hun hartelij ke dank voor de vele blijken van me deleven, welke zij van zovele zijden mochten ontvangen. Biy ruim tweeduizend leerlingen van een school in de Egyptische pro vincie Fajoem hebben zich, na het nuttigen van op de school uitgedeel de voedingsmiddelen, vergiftigings verschijnselen voorgedaan. Ter hoogte van het eiland Giglio in de Tyrrheense zee is een motorschip op een mijn gestoten. Elf leden van de bemanning en vier passagiers worden vermist. Verschillende Italiaan se bladen blijven zich tot de echo maken yan geruchten, volgens welke groepen partisanen zich in Noord- Italië zouden organiseren. Te Wieldrecht (gem. Dubbeldam) is een met 9000 L. benzine geladen tank wagen in brand geraakt. Behalve de auto brandden twee nabij gelegen hui zen geheel uit. De opbrengst van de Paascollecte in de Ned. Herv. ker ken bedroeg tot heden ruim vier ton. De dagbootdienst Hoek van HollandHarwich is na zeven jakr gedwongen rust weer hersteld. Uit een referaat van Lesné in de Franse Academie de Médécine bleek, dat jaarlijks ongeveer 100.000 kinde ren beneden het jaar in Frankrijk sterven, ten gevolge van de oorlog, de bezetting, de sociale en economi sche toestanden van dodelijke ziekten. Bij een te Nijmegen gepleegde inbraak werden o.m. gestolen 26 rijwielbui tenbanden, duizend kopjes en een groot aantal tapijten. Wjj ver nemen, dat er van Engelse militaire zijde suggesties zjjn.gedaan, om Am sterdam in de eerstkomende maan den tijdelijk tot „Leave-centre" van Engelse bezettingstroépen in Duits land te maken. Ziektewet ontvangt, tevens aanspraak op kinderbijslag ingevolge de Kinderbijslag wet, indien hij ook overigens aan de bepalingen van die wet voldoet Ook in dit opzicht wordt derhalve, als gevolg van de voorgestelde wijziging, een alleszins wenselijke verbetering verkregen. Landwachter vraagt deportatie - .--.'.let-— Nog groter was gistermiddag de publieke belangstelling in het Alkmaarse Gerechtsgebouw voor de zaak-Van der Spek, dan toen vorige week diens trawanten werden bereent. Dicht 'opeengepakt hoorde de tribune de eis aan, die Mr. W. P. Bakhoven uitsprak tegen de gewezen leider van de terreurbende der Landwacht in West-Friesland, W. A. van der Spek, „De beul van Hoorn" „Ik heb de eer, tegen deze verdachte de uoodstraf te requirerenNie mand, die deze eis niet had verwacht. Ook Van der Spek zelf rekende van het begin af met deze consequentie, gelijk hij toegaf, toen hem het laatste woord werd verleend. Maar toch, de doodstrafEen huivering voer door de zaal, toen om vijl uur het einde gekomen was van een lange zitting, waar in opnieuw het hele drama uit de laatste oorlogsdagen zich had ontrold voor de ingespannen luisterende menigte. Officiële Bonnenlijst. Voor het tijdvak van 22 Juni t.m. 5 Juli 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 707 (se rie F): F 01 brood 800 gram brood F 02 brood 400 gram brood F 01 boter "25 gram boter F 02 boter 250 gram margarine of 200 gram vet f 01 melk F 03, F 05 melk F 06 melk F 01 vlees F 02 vlees F 01 algemeen F 02 algemeen 4 liter melk 7 liter melk 1 ei 100 gram vlees 200 gram vlees 200 gram kaas 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid) F 03 algemeen F 04 algemeen F 01 reserve F 03 reserve F 04 reserve F 06 reserve F 07 reserve 125 gram koffie 50 gram thee 125 gram margarine of 100 gram vet 1600 gram brood 125 gram margarine of 100 gram vet 800 gram brood 125 gram boter BONKAARTEN KD. KE 707 (serie F): F 11 brood 800 gram brood F 11 boter 250 gram boter F 12 boter 125 gram margarine of 100 gram vet F 13. F 15 melk 12 liter melk F 11 F 12 vlees 100 gram vlees F 11 algemeen 100 gram kaas F 12 algemeen 1 ei F 13 reserve 800 gram brood F 14 reserve 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel (niet uit rijst bereid) F 16 reserve 600 gram bloem of of kindermeel (niet uit rijst bereid) of zelfr. bakmeel. BONKAARTEN MA. MB. MC, MD ME. MF, MG 707 (bijz. arbeid. a.s. moeders en zieken) (serie F): F 21 brood 800 gram brood F 21 boter 250 gram boter F 22 boter 250 gram margarine of 200 gram vet F 21 melk 5 liter melk F 21 vlees 300 gram vlees F' 22 vlees 100 gram vlees F 21 kaas 200 gram kaas F 21 eieren 5 eieren Op 26 Juni zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, cacao, versna peringen en tabak- De niet-aangewezen bonnen van de serie E kunnen worden vernietigd. GETUIGENVERHOOR. Negen getuigen zijn in deze zaak gedagvaard, maar één van hen kon wegens ziekte niet verschijnen. On middellijk werd een aanvang ge maakt met het verhoren van deskun digen en ooggetuigen, terwijl aan het eind van de ondervragingen ook de gewezen handlangers van de bende. Mayer, Alders en Jonker, als getui gen aan de tand werden gevoeld. Niet minder dan zes slachtoffers moesten het optreden van Van der Spek direct of indirect met de dood bekopen en het aantal van hen, die in kampen*'of gevangenissen omkwamen als gevolg van zijn actie, is niet zeker bekend. REQUISITOIR De zitting duurde reeds twee-en-een- half uur, toen mr. Bakhoven het Naar wy vernemen zullen over enkele weken bij de distributie kantoren inschrijvingsbiljetten kun nen worden afgehaald om een Jeder die een rijwiel bezit banden te verstrekken. De bedoeling is, de invulformulieren te nummeren van 1 tot 25 en dan via een loterij systeem telkens een nummer be kend te maken. Gisterenmiddag vergaderden de in de E.V.C. georganiseerde Amsterdamse bootwerkers. Zij besloten het advies van het bestuur der bedrijfsgroep transport van de E.V.C. en van de be- drijfskern bij de samenwerkende ha venbedrijven op le volgen en heden morgen wederom het werk te hervat ten. De stakingsgeleiding is tot dit ad vies gekomen nadat van de zijde der S.H.B. is toegezegd, dat Maandag a.s. met de arbeiders-afgevaardigden de bij de havenarbeiders nog aanwezigen «ransen zullen worden besroken. woord nam voor zijn requisitoir. Spr. vond dat het bewijs geleverd was van moord op de drie mannen. Van der Spek wachtte tot precies twaalf uur met schieten. Ook was er voor hem helemaal geen gevaar, want er ston den teveel Duitsers en landwachters omheen. Wat het geven van de op drachten betreft, die werden door verdachten ontkend, maar de getui genverklaringen waren eensluidend. Het uitlokken tot moord achtte spre ker bewezen. Wat de affaire Van den Bosch aangaat: achtte spreker geen be wijs geleverd. Mr. Bakhoven achtte het onderha vige geval zeer ernstig. Zes doder.. talloze anderen in kampen en elders komen ten laste van Van der Spek Mr. Bakhoven vond maar één straf op zijn plaats, de doodstraf. PLEIDOOI Mi Schuurman betuigde in zijn plei dooi zijn medeleven met de nagelaten betrekkingen, ook namens zijn cliënt. Men noemt deze man „De beul van Hoorn", aldus mr. Schuurman, maar dat was hij niet. De misdaad ligt hem niet op zijn gezicht geschreven. (Hi lariteit). Voor Dolle Dinsdag was Van der Spek alleen maar een ontwikkeld NSB-er. ..Moet hier de doodstraf komen", zo vroeg mr. Schuurman zich af. Dit was geen commune moord, maar een strijd op leven en dood. Er vielen slachtof fers, maar er waren geen lage motie ven. Is deze man zó slecht geweest, dat hij met de dood moet boeten?" Mr. Bakhoven, replicerend, vond, dat wie zich aan de zijde van de vij and stelt en in die hoedanigheid doodt, de hoogste straf verdiend heeft HET LAATSTE WOORD. In een korte dupliek refereerde zich mr. Schuurman aan het oordeel van het Hof. Tot slot kreeg Van der Spek het laatste woord. Hij noemde zichzelf consequent tot in het uiterste. „De doodstraf is voor mij geen straf', zei verd. „Doch alleen voor mijn verwan ten, voor mijn vrouw en kinderen Een straf voor mij zou zijn een lange tijd in de gevangenis of een verban ning naar het Duivelseiland of naar Nieuw-Guinea Zij, die zicli van heden al op dit blad abonneren, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers Tot slot bepaalde het Hof de uit spraak op Dinsdag l Juli te Adam. Twee "wandelende dames vonden Dinsdagmiddag op de heide tussen Hil versum. Hollandse Rading en Loos- drecht, nabij Hoorneboeg op een zand pad het lijk van een man. Zij dachten aanvankelijk, dat hij gewond was en waarschuwden vanuit een nabij gelegen villa de G.G.D. en politie. Spoedig bleek, dat hier een moord was gepleegd. Het slachtoffer is de 58-jarige bos wachter Alb. van der Schagt. Hij was met een zwaar voorwerp in de nek ge slagen en vervolgens door een kogel uit zijn eigen revolver met een nekschot gedood. Hij moet onmiddellijk zijn overleden. De recherche, die spoedig in groot verband aanwezig was, staat voor een mysterieus geval. De moord geschiedde vermoedelijk tussen 10 en 2 uur op een open stuk heideveld tussen een onbe woond kampeerterrein en enkele be woonde villa's. Het schot heeft waar schijnlijk geen aandacht getrokken, om dat in de nabijheid een schietbaan van het marinekamp ligt. De misdaad ge beurde op een verlaten stuk heide, het geen wel blijkt uit het feit, dat het slachtoffer eerst uren later midden op een voetpad liggend werd gevonden. De fiets van de vermoorde lag dicht bij hem. Omtrent het motiei tast de politie vooralsnog in het duister. Roof moet uitgesloten worden geacht. De man was reeds tientallen jaren als boswachter in deze omgeving werkzaam, de laatste jaren in dienst van het Goois Natuur reservaat. Er is ter plaatse een uitge breid onderzoek ingesteld, o.m. met politiehonden. De KLM gaat weer naar Berlijn vliegen De K.L.M. deelt mede, dat een dienst op Berlijn wordt voorbereid. Een ope ningsdatum kan echter in verband met enige nog onzekere factoren, nog niet genoemd worden. Wel is het zeer waar schijnlijk dat deze luchtverbinding niet op 15 Juli a.s. doch op een latere «latum geopend zai worden. Wjj hebben in een vorig artikel ge wezen op de politieke actie, welke door de Russen in de door hen be zette landen wordt gevoerd, teneinde daar een communistisch bewind te vestigen en achter te laten wanneer de bezettingstaak humier troepen ge ëindigd zai zijn. Van Russische zijde wordt deze actie gemotiveerd door 't feit, dat het fascisme en nazidom in de Oost-Europese landen Honga rije Oostenrijk, Polen, Oostelijk Duitsland enz. nog allerminst uit- gedelgd is, ai draagt het dan de mom der democratie, en dat ingrijpende en drastische dictatoriale maatregelen dus gewettigd zijn. Het is echter nooit mogelijk geweest den duivel met Beëlzebub uit te drijven en met dic tatoriale maatregelen roeit men be zwaarlijk een streven naar dictatuur uit. Aan Amerikaanse zijde tracht men de discrepantie tussen West en Oost, tussen de beproefde methoden der democratie en de communistische opvatting van gezag uit de weg te ruimen door het bevorderen van een Pan-Europese politiek en men poogt dit te doen met maatregelen van economische aard. De rede, door mi nister Marshall te Cambridge uitge sproken, heeft geestdriftige instem ming gevonden en opent voor het jammerlijk verdeelde Europa een lichtend perspectief. Amerika ver klaart zich bereid Europa gedurende enige jaren met enorme credieten behulpzaam te zijn, opdat het de grondstoffen en goederen, welke het voor zijn herstei behoeft, ook betrek ken kan er zal een bedrag van tussen de twintig en dertig milliard dollar mee gemoeid zijn mits het initiatief tot vreedzame samenwer king van Europa uitgaat; m.a.w. mits aan de politieke verdeeldheid in de Oude Wereld een einde komt. En hoe wel Amerika ook Rusland in deze steunactie betrekken wil, heeft Mars hall toch gewaarschuwd, dat een re gering, welke manoeuvreren mocht om het herstel van andere landen te belemmeren, geen hulp van de Ver. Staten te verwachten heeft. Het ikduidelijk, dat hier van het verstrekken van leningen geen sprake zal kunnen zijn, want niets wijst er op, dat Europa ooit de mogelijkheid zal hebben deze credieten te delgen. Amerika echter zal tot exporteren en dus tot fabriceren, niet bij machte blijven en ongetwijfeld een industrië le debacle tegemoet gaan, wanneer de Europese koopkracht niet wordt gesaneerd. Daarbij komt, dat een door-en-door verarmd Europa, wan neer het aan zichzelf overgelaten wordt, ten slotte zal vervallen tot 'n economische verwording, welke het communisme slechts in de hand wer ken kan en voor het communisme is men in de Nieuwe Wereld uiterst be ducht. Volstrekt onbaatzuchtig is het aanbod van Marshall dus geenszins, hetgeen ook moeilijk kon worden ver wacht, maar het aanbod wordt niet temin dankbaar aanvaard. Het opent een weg waarlangs het herstel van de wereld-economie te verwezenlijken is. Bovendien kan Marshali's con structieve idee er toe bijdragen de staten van Europa te nopen tot nau wer samenwerking en een stap ver der te brengen tot de vereniging, wel ke voor het behoud van de wereld vrede onontbeerlijk Wordt geacht. Het initiatief is thans aan Europa. Tussen de West-Europese regeringen wordt reeds overleg gepleegd. Doch de plannen worden door velerlei over wegingen doorkruist. Het ligt voor de hand, dat Amerika op het ontwerpen dezer plannen en op de uitvoering er van invloed behouden wil er staan te grote economische belangen op hot spel dan dat het anders zou kunnen zijn en „voor wat hoort wat" en dat sommige Europese staten huive rig blijken de schijn op zich te laden, dat zij zich aaneensluiten tot het voe ren van een politiek, welke tegen Rusland is gericht. Dit geldt vooral voor landen, welke zich uitstrekken langs Ruslands grens. De Sovjet- Unie zelf zal zeker bij een groot scheepse Amerikaanse credietverle- ning ten zeerste gebaat zijn, maar aan de andere kant zal zij zich niet graag en niet gemakkelijk onderwerpen aan economische afhankelijkheid van het land, dat op het politieke schaak bord haar meest geduchte tegen speler is. U. W eersver wachting. medegedeeld" door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig tot Donderdagavond: KOELER. Meest zwaar bewolkt met vooral in de avond en nacht regenbuien, gepaard gaande met onweer. Ma tige wind uit Z.W. richtingen. Lagere temperaturen dan vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1