Gemeentebegroting voor 1947 P.O.A. n.v. Waar bleven onze reservepoijes AGENDA Burgerlijke Stand De kaasmarkt en wat er aan vast zit Hoe houden we onze gasten Amste^damum" in Alkmaar T ribunaal-uitspraken Gemeentelijke Middelb. Handelsschool De Welpen-competitie Jjigenondm Voor al uw Boeken Broek op Langendijk. Predikbeurten Marktberichten Heiloo. De subsidies. Het is bij de begrotingsbeschouwin gen in onze Raad voor diverse raads leden altijd buitengewoon moeilijk een of andere subsidie of subsidie verhoging „los" te krijgen wanneer de ze niet reeds in de ontwerpbegroting is opgenomen. Evenwel, B. en W. zijn thans bij voorbaat bereid aan diverse verlan gens zij het dan in bescheiden ma te tegemoet te komen. Zij hebben daarbij voornamelijk gedacht aan de jeugdorganisaties, de medische sport keuring, verenigingen voor cultureel werk, de uitzending naar kinder-va- cantiekolonies, het R. K. Lyceum enz. enz. In verband daarmede zal het thans ingediende begrotingsontwerp nog eni ge wijzigingen ondergaan. De bedoe ling is een subsidie van f 400 voor de medische sportkeuring te geven, van f 1000 te verdelen volgens nader te stellen regelen aan verschillende culturele verenigingen te dezer stede en f 1000 eveneens nader te ver delen aan diverse hier gevestigde j eugdorganisaties. Het College heeft daarbij opgemerkt dat deze subsidies in de plaats treden van de thans vervallen bijdragen aan de sportkring Alkmaar voor lichame lijke oefening en sport buiten school verband. Het College wil de subsidie aan de „Haarlemse Orkestvereniging" die over 1946 f 1000 bedroeg thans ver minderen van f 2000 tot f 1500. Daarentegen bestaat het plan de sub sidie aan de afdeling Alkmaar van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies te ver hogen van f 450 tot f 900 en die van de plaatselijke afd. der R.K. kinderuitzen ding in het bisdom Haarlem van f 200 tot f 400. Aan de afd. Alkmaar der Ver. van Christelijke gezondheids- en vacantiekolonies wil het College een subsidie verlenen van f 200. Dat alles is natuurlijk lofwaardig en voor de betrokken afdelingen zeer ver blijdend, maar het is oorzaak, dat het nadelig saldo dezer begroting weer met f 2750 zal worden verhoogd en dus tot f 1.108.799,98 zal stijgen. Buitengewone werken. De gemeente wil met het oog op de toekomst het tot stand komen van buitengewone werken laten door gaan. Op het programma van de kapi- taaldienst staan dan ook na de bouw van noodzakelijke scholen, de verbete ring van het Stationsplein, de bouw van een brandvrij archief, het aan brengen van een reinigingsinstallatie en het bouwrijp maken van gronden ten behoeve van de woningbouw. Er is vroeger een plan geweest voor het maken van een brandvrij archief in het pand naast de Openbare Lees zaal, waarin tevens de noodzakelijke uitbreiding van deze laatste instelling onder de ogen gezien was. Wij hopen, dat men alsnog aan de combinatie van deze belangen zal vasthouden. Het plan voor het maken van in dustrieterrein in het uitbreidingsplan „Noord", waarover we onlangs enkele artikelen hebben geschreven, zal. naar het College meedeelt, aan de Raad worden aangeboden. Ook wil men opnieuw het vraag stuk van uitbreiding der gemeentelijke grenzen onder de ogen zien omdat - en bevredigende oplossing nimmer be reikt is. Het is indredaad al weer lange tijd geleden, dat de gemeente-secretarissen van Alkmaar en Heiloo de degens kruisten door ieder voor eigen ge meente de al dan niet wenselijkheid van gedeeltelijke aansluiting bij Alk maar te verdedigen of te verwerpen. Als wij ons goed herinneren ging het toen om uitbreiding, van Alkmaars gebied ten koste van Bergen, Oudorp en Heiloo, welke laatste plaats inmid dels zo gegroeid is, dat zij nog minder dan vroeger voor gebiedsafstand aan een naburige gemeente zal gevoelen. Evenwel, het is te proberen. Een eigenaardige mededeling. Bij de behandeling van de diverse hoofdstukken wordt een eigenaardige mededeling gedaan over de „vroegere diensten". Het College deelt namelijk mee, dat de verbeterde administratie van de rente en aflossing van voorschotten, welke aan de woningwetcorporaties zijn verstrekt, tot gevolg heeft, dat voor de gemeente een bate ontstaat van f 137.758,50. Dat is op zichzelf een verblijdend bericht, maar voor gewone stervelin gen, die hun kostbare tijd anders be steed hebben dan voor de samenstel ling van het zware boekdeel dat „Be groting" heet, is dit alles behalve dui delijk. Er staat dat een verbeterde administratie een voordeeltje van f 137.758,50 gebracht heeft, voorwaar geen kleinigheid en men vraagt zich onmiddellijk af aan wie 't te wijten is, dat de administratie op dergelijke wij ze gevoerd is, dat ons een douceurtje van bijna anderhalve ton tot dusver onthouden is. Er zijn evenwel nog meer merkwaardige mededelingen. In 1935 heeft de gemeente een in terest van f 65.952,99 gederfd in ver band met de vervroeging van de ver valdag der annuïteiten, welke door de woningwet aan de gemeente zijn ver schuldigd. Dit nadeel is telkenjare weer naar een volgend dienstjaar overgebracht en daarom nog steeds ongedekt, hoewel tot en met 1946 een bedrag van f 11.452.97 gedekt had moe ten worden. Ook dat is een eigenaardige mede deling, temeer daar enige, verontschul diging en eveneens enige verklaring ontbreekt. Maar er is nog meer. Reservepotjes „opgeteerd" In de loop der jaren is door de ge meente een kapitaal van niet minder dan f 250.464,93 opgeteerd. Een kwart millioen, dat de gemeente ontvangen had bij de verkoop ge dwongen verkoop van diverse be drijven. Allereerst van het waterleidingbe drijf dat de provincie had overgeno men (opgeteerd f 180.000); dan van het radiodistributiebedrijf, dat aan 't Rijk is toegevallen (opgeteerd f 55.091,69) en tenslotte wegens inbreng van gron den in het grondbedrijf (opgeteerd f 15.373,24), zodat het niet mogelijk is de bate van f 137.758,50 ten behoeve van de gewone dienst aan te wenden. Hoewel zegt het College het onze wens is het opgeteerde kapitaal in zijn geheel te herkrijgen, is er thans geen mogelijkheid dat te be werkstelligen, maar de nodige maat regelen zijn genomen om een verder gaande vervreemding in volgende ja ren te voorkomen. Beter laat dan nooit, zal men zeg gen, maar met dat al is dit een on rustbarende mededeling. Wij herinneren ons de tijd van wet houder Thomsen, de man van de re servepotjes, die altijd „stille reserves" had en er mee voor de dag kwam als het geld eens hard nodig was en nie mand wist waar het vandaan zou moe ten komen. Nu zijn wij bergafwaarts gegaan en zijn bezig geweest al die kostbare re serves tot een bedrag van meer dan een kwart millioen in onze gemeente lijke huishouding op te maken. Waar is de tijd toen deze bedrijven de gemeente jaarlijks grote winsten brachten? De winsten zijn verdwenen en de baten van bedrijfsverkoop zijn in bedenkelijke mate opgeteerd. Vroe ger noemde men dat „opgesoupeerd" maar dat is tenslotte hetzelfde. Zullen wij straks ook ons electrici- teitsbedrijf verkopen en over enkele jaren laconiek meedelen, dat het be drag zo goed als opgeteerd is? Het geeft geen hoge dunk van het ge meentelijk financieel beleid, al geven wij gaarne toe, dat wij èn in de be zettingtij d èn na de vrede in een zeer precaire positie verkeerd hebben. Met de belofte dat er nu een eind aan zal komen moeten wij ons thans tevreden stellen. Wat de overige hoofdstukken be treft, daarover nog een en ander in een volgend nummer. BIOSCOPEN. Harmonie Theater: „Jaren van Schei ding" (14 jaar) 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. Victoria Theater: „Haal Paul Temple er bij" (18 jaar) 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. Cinema Amerlcain: „Vlammen over San Francisco" (18 jaar) 8 uur. Zaterdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. Alkm. Bioscoop Theater: „De graaf van Monte Christo" (2-weekse film) le deel: „Edmond Dantés" (14 jaar) 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. ZATERDAG. Sportpark, 2 uur: Concours hippique. Canadaplein, 8 uur: Circus Mikkenie- Strassburger. ZONDAG. Canadaplein, 8 uur: Circus Mikkenie- Strassburger. Geboren: Lucas H., z. van Lucas H. du Pont en G. A. Baltus. Cornelia, d. van Cornells Hoogmoed en A. H. L. IJfs. Catharina J. H., d. van Petrus Boerdijk en G. J. van der Logt. Ondertrouwd: Johannes P. Koolwijk en Suzanna de Vries. Hen- drikus J. Kemps en Willemijntje van Esseveld. Dirk L. Koeman en Agatha M. Balder. Cornelis F. Kok en Maria A. Nieuwenkamp. Albert van 't Veen en Gerritje Tielens. Het vraagtsuk om de vreemdelingen niet alleen in Alkmaar te krijgen, maar ze er ook vast te houden, is alles behalve gemakkelijk op te lossen. Iedere vreemdeling heeft een zekere koopwaarde", dat wil zeggen, dat hij in staat en bereid geacht wordt op een uit stapje naar Alkmaar wat van zijn va* cantie-geld in onze gemeente achter te laten, hetzij, dat hij dit doet door de eigenaren van onze café's en lunchrooms dan wel andere middenstanders te be voordelen Ten slotte is dit de oorzaak, dat wij en niet alleen wij, maar elke andere ge meente graag zoveel mogelijk toeris ten zien en het is daarmee ook volkomen duidelijk, dat het in ons belang is ze zo lang mogelijk vast te houden. En nu komt het grote vraagstuk. Om ze hier te houden moeten we ze tets bezienswaardigs kunnen bieden en zodra onze ruitertjes, schijnbaar elf man sterk men ziet toch niet, dat na de vierde nummero één weer uit het luikje komt rijden voor onze enthousiaste gasten geparadeerd hebben, de klaroen blazer een proeve van zijn kunst heeft afgelegd en de klok is uitgeslagen, begint de grote moeilijkheid. De carillonist doet zijn best en laat de bronzen stemmen van onze Waagtoren- klokken allerlei vaderlandse liederen zin gen, maar de kaas verdwijnt zo zoetjes aan via de weegschalen in de schepen en dan kijken onze gasten op hun horloges en vragen zich af hoe ze het verdere deel van de dag nog aangenaam zullen kun nen passeren. Er is een tijd geweest, dat er grote autobussen op het Waagplein stonden, die met jeugdige gidsen oud-leerlingen van de Handelsschool en „vrijwilligers" die hun talen machtig waren met diverse bonte gezelschappen door onze mooie oude stad gingen rijden. Dat was heel prettig en voor de toeristen heel interes sant, maar Alkmaar is geen Parijs of New York en, hoe langzaam de chauf feurs ook reden, men was met een auto bus al heel gauw door de voornaamste straten. Wie de platte grond van Alk maar bekijkt begrijpt wel hoe er gereden werd. Men ging de Langestraat door en nam er een gracht bij, dan keerde men terug over de Laat en keerde andermaal om een ander grachtje te pakken, maar ten slotte is een vreemdeling, hoe goed zijn vacantie-stemming ook zijn mag geen onmondig kind en toen we destijds voor de tweede maal langs „Truitje kwamen informeerde een Amerikaan ver baasd hoe het mogelijk was, dat men op verschillende punten van de stad twee precies gelijke borstbeelden had geplaatst Daar wist zelfs de gids, die toen het best „Amerikaans" sprak, geen antwoord op te geven en men heeft daarna maar besloten een andere attractie uit te vin den en broederschap gedronken met voor uitstrevende mannen van de Langedijk om gezamenlijk te trachten een attractie tr- bedenken, die beide gemeenten van voordeel zou kunnen zijn Er lag een schuit bij de Waagtoren en dat was een goede gedachte, want een oud-Hollands spreekwoord zegt al, dat wie in het schuitje zit zal moeten mee varen. Van een schuit kom je zo gauw niet af, vooral niet wanneer die naar de Lan gendijk vaart en zo hebben we enige dui zenden vreemdelingen naar „Het land van de duizend eilanden" getransporteerd en ze Baar onder anderen een veilings lokaal laten bekijken, waarbij ze zonder enige verplichting op de knopjes van de „mijnklok" mochten drukken. We hebben ze zo een hele middag kunnen vasthouden, en het was jammer, dat alleen de caféhouders en andere mid denstanders van onze koolstreek er op die manier van profiteerden. Of Alkmaar nog procentengeld heeft gekregen is on bekend, maar wel staat vast; dat ook dit maar van betrekkelijk korte duur Is geweest en dat de toeristen die mis schien elkaar wel gewaarschuwd hadden al spoedig zo weinig van het bootje gebruik maakten, dat ook deze poging, om in scheepstermen te blijven jammer lijk schipbreuk heeft geleden. En wat nu? Wat kunnen we nog aan ons Vrijdag- programma toevoegen om onze gasten ook in de middaguren vast te houden? Laten we beginnen met ze onze kaas niet alleen te laten zien, maar ook te laten proeven. Wie naar de Betuwe gaat om er in ker senboomgaarden te dwalen komt alles behalve tevreden thuis als hij wel on der zwaarbeladen bomen mocht lopen, maar geen kers in de mond heeft ge kregen. De vorige week liep een partijtje toe risten begerig achter een koopman aan, die hier en daar zijn boor in de kaas stak, het boorsel „deskundig" proefde en de rest achteloos op het dekzeil liet vallen. Toen onze markt dit jaar geopend werd was or een grote hond, die gulzig die stukjes kaas verorberde, nu waren het enige vreemdelingen, maar het moet toch niet voorkomen, dat ze naar de wereldberoemde kaasmarkt komen en alleen door het opvagen van het afval te weten komen, dat onze kaas er niet alleen goed uitziet, maar ook nog een lekkere smaak heeft. Het vorig jaar of misschien was hét nog vroeger werden er in het Waag gebouw beschuitjes met kaas gepresen teerd. Ze kosten, als we ons goed her inneren, één kwartje en er zal ook nog wel iets voor de kas van de VVV zijn overgebleven. Laat men ook nu beden ken, dat de reclame, die wij zo zeer be geren en waarvoor thans onze gehele kaasmarkt kunstmatig in eikaar gezet is, niet alleen in het zien, maar ook in het eten is gelegen. Zoveel kaas zal dat niet kosten en wie voor één kwartje een stukje kaas koopt en dat opeet zal zeker meer in de ge meente brengen dan hij er ten slotte uit meeneemt. We zullen ons op het ogenblik niet ver der in deze problemen verdiepen en al leen constateren, dat het vandaag weer druk en gezellig is geweest. De aanvoer bedroeg 41000 kg en de hoogste notering 74.50 per 50 kg. De handel was zeer stug. De kaasmarkt werd vandaag be halve door de 100 deelnemers aan de voorjaarsexcursie van Amstelodamum en vele vacantiegangers en vreemde lingen bezocht door Handels- en Landbouwattaché's uit de Ver. Staten, Canada en Zweden, die zich op de hoogte kwamen stellen van de gang van zaken op de Alkmaarse kaas markt. 13 11 2 0 71— 3 21 12 9 2 1 45- 9 30 12 8 2 2 2610 18 14 8 2 4 36—18 18 12 5 1 6 13—25 11 14 3 1 10 14—38 7 13 2 0 11 10—63 4 14 0 2 12 5—54 2 55 Circa 160 dames en heren van 1 het Genootschap Amstelodamum, die van daag een voorjaarsexcusie naar Alk maar maakten, werden vanmorgen officieel ten stadhuize ontvangen. Namens het gemeentebestuur, dat door de wethouders, vele raadsleden en de gemeente-archivaris vertegen woordigd was, heette de loco-burge meester, de heer G. van Slingerland, de dames en heren welkom, mede delende, dat de burgemeester tot zijn spijt verhinderd was hen het welkom toe te roepen. Spr. verklaarde, dat het gemeente bestuur het Genootschap Amsteloda mum, dat 47 jaar lang veel gedaan heeft voor het behoud van histori sche waarden in de hoofdstad en dat blijkens deze excursie zijn belangstel ling ook buiten Amsterdam uitstrekt, met genoegen op het Alkmaarse stad huis heeft willen ontvangen. Hij dankte de dames en heren van het Genoot schap voor hun komst, heette hen na mens het gemeentebestuur van harte welkom en gaf vervolgens een his torisch exposé van de geschiedenis van Alkmaar, als een centrumplaats van een groot gebied van landbouw en veeteelt, welk karakter Alkmaar door de eeuwen heen totnutoe heeft bewaard. Hij wees vervolgens op het vele oud-Hollands schoon uit de 17de In de Wieringermeer slaat men niet alleen letterlijk doch ook figuurlijk de handen aan de ploeg. Een der door het hoge water grotendeels ver nielde boerderij wordt weer bewoonbaar gemaakt. en 18de eeuw, dat in Alkmaar nog bewaard is gebleven, om tenslotte de bijzondere aandacht té vestigen van de excursisten op de kaasmarkt, waarin nog iets uit de tijd der gilden bewaard bleef. De voorzitter van Amstelodamum, mr. A. le Cosquino de Bussy, beant woordde in een geestig speechje de weikomstrede van de loco-burgemees- ter; hij begon met de hartelijke wens voor een spoedig herstel van burge meester Koelma en schetste voorts de relaties, die er sinds eeuwen tussen Amsterdam en Alkmaar hebben be staan. Het gemeentebestuur kweet zich hierna van zijn plicht van Hollandse gastvrijheid door de dames en heren uit Amsterdam een kop koffie aan te bieden, terwijl de Amsterdammers en de Alkmaarders zich in de raads zaal en koffiekamer met elkaar on derhielden. Vervolgens werd een bezoek aan de kaasmarkt gebracht, waar de archi varis en bestuursleden van V.V.V. van de nodige voorlichting dienden. Na een koffiemaaltijd in de Muziek tuin werd de bijna gerestaureerde Grote Kerk bezichtigd en een rond wandeling door de stad gemaakt, waarbij o.m. een bezoek werd ge bracht aan het Hof van Sonoy en andere oude bezienswaardigheden. Nicolaas J. C. te Alkmaar werd ver oordeeld tot internering voor de tijd, reeds in detentie doorgebracht. Gerardus de V. te Alkmaar hoorde zich veroordeeld tot 2 jaar internering. Daar hfj eerst in November 1946 is ge ïnterneerd. zal hij nog tot 11 Novem ber 1948 in het kamp moeten blijven; bovendien werd f 250 verbeurd ver klaard. Gerard de V. uit Alkmaar kreeg een straf van 2 jaar en 4 maanden en zal dus tot 1 December van dit jaar ge ïnterneerd blijven. Piet D. te Oudkarspel, internering gelijk aan detentie. Heden vrij. Allen werden ontzet uit arabts- en kiesrechten. TURNLUST OP DE OLYMPISCHE DAG. De Alkm. Gymn. Ver. „Turnlust" is uitgenodigd om mede te doen aan de serie Vrije Oefeningen a.s. Zondag op de Olympische Dag in het Stadion te Amsterdam. eindexamen 1»« Aantal candidaten 31. Afgewezen 7. Geslaagd voor het Eind-diploma: Hil- de van Ammers, Bergen; .1 A M de Bar- bauson, Hoorn; Francine Blauw, Alk maar; Margaretha Blauw, Alkmaar; J M Botman, Hoorn; Janny Brouwer, Alk maar; C Gootjes, St. Maarten; D Goot jes, Schagen; S H van der Gracht, Alk maar; J B H Grimyser, Alkmaar; P de Haas, Alkmaar; H Jansen, Alkmaar; Lammerschaag, Koedijk; N Landman Alkmaar; W Mol, Wij denes; J m Opdam, Alkmaar; G J Rive, Hoorn; D Rooker, Alkmaar; A F Schermer, Hoorn; G N J Sevenhuysen, Warmenhuizen; Ph C A Steinmetz, Alkmaar; W J Swaan, Ber gen; R Valkhoff, Alkmaar; C Verveld, Alkmaar. van wie? Er is komen aanlopen een zwart hondje me nieuwe halsband. Inlichtingen bij ae heer Verwer, Dierenbescherming, Baan- straat. De Welpen-competitie loopt ten einde en Zondag a.s. kan de beslissing voor het kampioenschap vallen. A s Zondag n.l. wordt op het Sportpark ais voor-wed strijd bij Alcmaria I—-Holland I de wed strijd Alkmaarse Boys Welpen—-Alcmaria Welpen gespeeld. Bij gelijk spel of over winning van Alcmaria kunnen zij zich kampioen noemen. De wedstrijd vangt aan om half twéé. De stand luidt: Alcm. Victrix A Alkm. Boya A Bergen A RKAFC A Randers A Alcmaria B Alkm. Bos B RKAFC B Tennis. DISTRICTSKAMPIOENSCHAPPEN VAN NOORD-HOLLAND TE ALKMAAR. De Districtskampioenschappen, waar over we reeds enige weken geleden schreven, zullen dan a.s. Maandag 23 Juni 's avonds om half zeven een aanvang nemen. De finales van deze tennismatches worden des Zondags 29 Juni verspeeld. Als buitengewone attractie voor de damesenkel- en h.-enkelspelers is door de N.L.T.B. voor de winnares van het damesenkelspel en voor de winnaar van het herenenkelspel een afvaardi ging toegezegd voor de Internatio nale tenniskampioenschappen te Noordwijk aan Zee te houden van 7 tot en met 13 Juli a.s. De deelname voor de matches is min der van hoeveelheid dan de vorige jaren, doch de kwaliteit daarentegen is verzekerd. De loting had de volgende resultaten: Herenenkelspel: le ronde: D. van Leyden-bye; H. KirkenierJ. A. Martius; C. Teidler-bye; J. GerkensJ. Rokkes; G. J. EsendamA. Timmer; SteilbergJ. Haasbroek; R. I. Postma H. van Gooi; T. Stumpel-bye; H. v. Leyden-bye; E. Stumpel—Chr. ten Raa; H. Stumpel—A. Bruin; C. Buys— mr. H. Schuurman; J. Schmidt-bye; J. Bosdr. M. Damsté; R. BakhuisH. Stumpel; J. Deetman-bye. Damesenkelspel: Mevr. M. Schuurmanmej. A. Luyckx; mej. C. Rolff—mevr. A. Postma; mej. C. v. Loonmevr. J. de Zeeuw; mej. T. Bot manmej. A. C. Teet; mej. A. G. de Wit-bye; mej. L. Hendriksemej. A. Koel; mevr. de Heer Klootsmej. I. Knödgen; mevr. v. Duren Hooft mevr. G. EveleensLee. Gemengd dubbelspel; Mej A. de Wit en T. Stumpel-bye; mevr. Garal- di en H. van Gooimej. I. Knödgen en R Bakhuis; mevr. en hr. Postma mevr. de Zeeuw en C. T»5dler; mevr. van Duren Hooft en A. Bruinmevr. G. Eveleens—Lee en H van Ley-len, mevr. en hr. Schuurmanmej. T. Bot man en G. J. Rive; mej. L. Rolff en H Kirkeniermej. A. Luyckx en E. Stum pel; mevr. Bruins en dr. M. A. de Ruy- terH. Stumpel en nog aan te wijzen dame; mevr. A. GrootStarreveld en J W. de Groot. Damesdubbelspel: Voorronde: a. mej. R. Hergarden en mej. R. Kockx- mevr. Garaldi en mej. N. Nelis; b. mej. I.. Rolff en mej. C. van Loonmevr. van DurenHooft en mevr. de Heer Kloots. le ronde: Mevr. M. Schuurman en mevr. Manjoeromej. F. Botman en mej. I. Knödgen; winnaars amevr. G. EvelesensLee en mej. N. de Wit; win naars bmevr. Postma en mej. A. de Wit; mevr. Max en mej. W. Kokmej. A Luyckx en partner. Herend ubbel: H. en D. van Leyden-bye; Postma en R. BakhuisJ. Haasbroek en H. Kirkenier; W. van Gooi en A. BruinJ. W. de Groot en C. Buys; dr. H. de Jong en M. Damsté- bye; T. Stumpel en G. J. EsendamJ. Gerkens en A. Timmer; J. H. de Ruyter en van WaltmeyerJ. A. Martius en C. H ten Raa; C. Teidler en J. de Groot H. Bottinga en J. Lienesch; mr. H. Schuurman en J. Deetman-bye. In verschillende bladen isj in de loop van de vorige week het bericht voor gekomen, dat de prijzen der baden f 0,30 voor volwassen en f 0,20 voor kinderen beneden de 16 jaar waren geworden. Abonnementen e.a. naar verhouding. Dit bericht is zelfs door het ANP door gegeven. Goede berichtgeving stellen wij altijd ten zeerste op prijs, maar als de voorlichting ir gebreke blijft en door eenzijdig heden slechts een gedeelte uit de Staats» courent overneemt is het niets anders dan last veroorzaken aan de betrokken bedrijven en nog meer ontvredenheid te zaaien onder het publiek. Artikel 3 van deze Beschikking zegt: Al le toestemmingen tot het in rekening brengen van hogere dah in artikel 2 ge noemde vergoedingen, welke tot nu toe aan afzonderlijke ondernemers, als in ar tikel 1 werden afgegeven, blijven ge handhaafd. Bovendien is de datum van ingang in de kranten ook niet vermeld. In Alkmaar hebben de baden een der gelijke beschikking, dus vallen hier bui ten de genoemde prijzen in artikel I. Dat het de bedoeling is van Economi sche Zaken, ieder bad op zich zelf te classificeren was ons al lang bekend. Het ls logisch, dat de baden van minde* goede outillage, bv. baden met een paar houten kleedhokjes gebouwd boven wa ter, waarvan de hygiëne afhankelijk ts van de toestand van het ogenblik, an ders bekeken worden, dat de baden met waterzuivering en filter-installatie e.d.» die uit bedrijfsoogpunt belangrijk duur der ia exploitatie zijn en een veiliger zwemmen bieden. NAAR PATGLOP - ALKMAAR - TEL. 9692 BLOEMBOLLENCULTUUR. De Afd. Langedijk en Omstreken van „Bloembollencultuur" vergaderde Woensdag ten lokale van den heer C. Vijzelaar. De waarnemend voorzitter, de heer C. Kostelijk, sprak de wens uit, dat de besprekingen vruchtbaar mochten zijn. Medegedeeld werd, dat de heer Wagenaar, die in de vorige verga dering tot bestuurslid was gekozen, voor deze functie had bedankt. In zijn plaats werd nu gekozen de heer J. Gootjes-Verheulst. Hierna volgde de bespreking van het voorstel van het Hoofdbestuur in zake vereeenvoudiging van bedrijfs- maatregelen. Door het Hoofdbestuur was uit zijn midden een commissie benoemd, die een rapport over deze regeling had ZONDAG 22 JUNI. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur ds. Van Santen. BERGEN, Ger. kerk, 10 en 5 uur ds. L. Zwaan van Zwammerdam. Mara- natha, half elf, ds. Bremer. BROEK OP LANGENDIJK, herv. kerk, half 10 en 3 uur, ds. Nicolai van Vleuten. Geref. kerk, 10 en 7 uur ds. Donner. Geref. kerk (Art. 31) elfu. en 3.45 uur, prof. Holwerda van Amers foort. Chr. geref. kerk, half 10 (openb. belijdenis des geloofs) en 3 uur ds. Henstra. Doopsgez. kerk, 10 uur da. Schepman. DIRKSHORN, herv. kerk, half elf ds. Roeders. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur, eredienst. EGMOND AAN ZEE, herv. kerk, 10 uur ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur (voorb. H.A.) en half 5, ds. K. G. Idema. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. Plug. GROET, geen dienst. HEILOO, herv. kerk, half elf, ds. Bloemhoff. Evang. Kerklaan, 10.15 uur, de heer J. G. de Bruin van Heiloo. Geref. kerk (in evang. gebouw), halt 9 ds. K. G. Idema (voorb. H.A.); 4 uur, dr. Polman. HEER-HUGOWAARD, herv. kerk, half drie, ds. De Jong van SchoorL Geref. kerk. half 10 en half 3, ds. Huismans. HENSBROEK, half 10, de heer J. Cieremans. LIMMEN, 9 uur, ds. Bloemhoff. NOORD-SCHARWOUDE, herv. kerk, geen dienst. Geref. kerk, 10 en 4 uur, leesdienst. OTERLEEK, geen dienst. OUDK^RSPEL, av. half 8, ds. Klein Wassink van Alkmaar. OUDORP, 10 uur ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem„ 10 uur, ds. Leendertz (verkiezing notabel). Geref. kerk, 10 en 3 uur ds. Visser. SCHOORL, 10 uur ds. C. M. de Jong fH. Doop). SINT-PANCRAS, herv. kerk, 10 en 7 uur, ds. Wiegers. Geref. kerk, 10 uur leesdienst; half 5 ds. Huismans van Heer-Hugowaard. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 10 uur, de heer Dekker. URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN, geen dienst. WARMENHUIZEN, geen dienst. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur ds. ten Bruggencate. ZUID-SCHERMER, geen dienst. ingediend. De drie belangrijkste pun ten waren: le. het binnen zekere perken hou den van de teelt der hoofdartikelen. 2e. het voorkomen van overvoering van de buitenlandse markt (z.g.n. dumping) door een controle op de daar te vragen minimumprijzen. 3e. een zekere prijsstabilisatie in het binnenland. Na uitvoerige discussie werden het le en 2e punt aangenomen. Het 3e punt werd in twee gedeelten behan- derd, le. dat het surplusfonds inneemt tegen prijzen, die een weinig onder de teeltkosten liggen en niet meer in neemt na 15 November. 2e. Het surplusfonds geen z.g.n. tweede kwaliteit meer overneemt én dat de keuring voor het surplus wordt verscherpt. Na bespreking werden deze twee punten verworpen. Tot afgevaardigde naar de alge mene vergadering werd gekozen de heer G. Duif. Men besloot om de afgevaardigden vrij mandaat te geven. Noordermarktbond. 4400 kg vroegs aardappelen: Eerstelingen 2732 en kleine 10—18. HOE ZIET bet leve een jongen ven 17, d* getak een been verHe ter rooakleurig, voors neer bQ zijn hart aan heeft verpand. Maar verhaal van een man been werd geamputee met acrobatisch turne ke boterham verdient, fietst, rijdt motor en SJJSF MEYER, Luikei boorte, groeide op in 3 wee in Sittard ondanks prominent lid van de De zwartste dag van zij: 1994, toen bij als 17-jai motor tegen een boom jaar later strompelde h: aft met één been. Het i ampvteerd. Een leven leven van onbruikbaarh hoavendheid scheen vó te liggen. Maar Sjef wilde niet hulpbehoevend zijn, hij meewarig beklag van zocht de turnvereniging zeg zijn kameraden oef ringen en rekstok, op bo viger dan ooit tevoren 1 verlangen weer boven, het ongeluk schreef Sje tumkampioenschappen i en werd derde. Een jaar kampioen. In de turnv het kampioenschap van de hfl als goede derde. TOT DUSVER was Sj weeet. Van kindsbeen a circusleven hem onweei getrokken, maar thuis erg gecharmeerd op zand en zaagsel". Sjefs hun zoon geen circusai den. Doch weldra kwar dat Sjef meerderjarig 1 oude liefde kon volgen. Amsterdam en ging ziel bekwamen. In een klein eerste optreden plaats, volharding hadden gezeg lichamelijke handicap. Kort vóór de oorlog onder de toeschouwers luchtvoorstelling op de Ermelo een Rotterdamse ster. Zij zag Sjef in zij mer en werd na elndel 14 dagen als partner op i Die proef slaagde en nr eenbenige gymnast en c eostuumnaaister reeds 1 Nederland en Europa. Het trapezenummer is de Cornels, zoals hun to blijven dichter bij de 1 Hun nummers verraden fende gymnastische vaar alleen door intensieve er training kan worden bf vrije dag wordt daaraan steed op een artistenzo Oudeschans te Amsterdar uur achtereen ingesparim oefend. DE CORNELS traden te lande, in België, Fran Balkan op. In Joego-Sla eens 's avonds na de voi hun hotel terug, toen ei verblindde. Juist bevond een trap. die naar het straatdeel voerde. Hals den zij de stenen af. S; zijn been, zijn partner bi ken van haar schoenen geblesseerde arm op, terv sen aan flarden hingen, gende avond trad het twi zij het ook moeizaam 1 bijtend. Nooit incidenten ti, treden gehad? In Wenen werkten een podium, waar de b tafeltjes vlak omheen z: Bij 't achterwaarts gaai toestel springen kwam ii rand van het podium te loor mijn evenwicht er tweede been om het wei nen. In een onderdeel vai zag ik achter mij het ta: zen en flessen. Ik mocht spieren geen val in gla: keren, bedacht ik in eer het tafeltje was een kleir en eer ik het zelf goed met een miraculeuze spi tafeltje heen. Ik begrijp me dat toen gelukt is. dacht, dat dit alles tot burgerlijke stand Geboren: Jacob A, dochter van C de Geus en M Zomer. Ondertrouwd: Fetrus J Jonker en Maria C Warbroek Joannes H Tromp en Nelly van der Schaaf, Sir Adrian Boult, de d het B.B.C.-orkest, dat op 26 Juni in ons land zal tijdens de repetitie mei

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2