Nederlandse voorstellen niet aanvaard nog De onderzeedienst jubileert Deblokkering binnen een jaar DE NOQfWMOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Voorbarige berichtgeving uit Indonesië H.M. de Koningin eert de gevallenen Opnieuw veto van Truman De Regering zwijgt nog 'lüeecêecicAt De Hongaarse kwestie Aan de hoofdprijswinnaars een GRATIS REIS per touringcar Geldzuivering wordt afgewikkeld C.G.acht Republikeinse tegenvoorstellen onaanvaardbaar. Geen doofpot! VAN NABIJ EN VERRE BUREAU: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma ZATERDAG 21 JUNI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 415 ALKMAABSCHE COURANT Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. TARBEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter „Waagjes" tot li woorden 75 ct., ©He woorc meer 5 ot., uitsluitend con ta»i Abonnementent 1.1 0 per maand, f 3 25 per te- wartaa* Een woordvoerder van de Com missie-Generaal heeft tegenover de vertegenwoordiger van de Agence France Presse te Batavia verklaard, dat de Indonesische delegatie heden een schrijven heeft gericht tot de Commissie- Generaal. In dit schrijven ver klaart de delegatie zich bereid aHe voorstellen vervat in de Ne derlandse nota van 27 Mei, te aan vaarden. lil het schrjjven wordt voorts verklaard, dat de Indonesische delegatie de spoedigst mogelijke vimming van een interimregering, als ontworpen door de Commis sie-Generaal, accepteert. Verder wordt gessegd, dat de delegatie eveneens accoord gaat met de zienswijze, in de Nederlandse nota getekend, betreffende de instelling van federale orgaan voor de toekomstige Verenigde Staten van Indonesië, alsmede met deze federatie. Resumerend verklaart de Indo nesische delegatie zich bereid tot het aanvaarden van alle punten, in de bijlagen bij de Nederlandse nota vervat. Een tegenspraak Officieel wordt nader medege deeld, dat de berichten over een mededeling van de woordvoerder van de commissie-generaal inza ke het aanvaarden van de Neder landse nota van 27 Mei niet juist zijn en dat deze woordvoerder geen dergelijke verklaring heeft afgelegd. Wel heeft de republikeinse de legatie een schrijven aan de com missie-generaal doen toekomen, waarin de zakelijke inhoud van de radio-rede is vervat, welke Soe- tan Sjahrir Donderdag heeft ge- honden. Hierin wordt de gedach te van een interim-regering aan vaard, alsmede het scheppen van federale organen zonder dat daar aan werd toegevoegd, dat deze volgens de Nederlandse voorstel len zouden moeten zijn ingericht. Woordvoerder „had zich vergist" De correspondent van A.F.P. heeft nader van een woordvoerder van de Nederlands-Indische regeringsvoor lichtingsdienst en van verschillende persoonlijkheden uit de omgeving van dr. Van Mook de mededeling ontvan-' gen, dat de woordvoerder der com missie-generaal „zich vergist had". Het is juist, aldus deze- zegslieden, dat de Indonesische delegatie de vor ming van een interim-regering heeft aanvaard en wel op zeer korte ter mijn, maar de rest van de brief be perkt zich tot een herhaling, of ten naaste bij een herhaling, van de ra diorede, welke Sjahrir gisteravond heeft gehouden. Het keerpunt van de ze brief, waarvan de tekst overigens nog niet is gepubliceerd, is dat „de interim-regering tot taak zal heben de instelling van federale organen, zoals voorzien in de bijlagen bij de nota van de commissie-generaal". Dit echter betekent niet noodzakelijk, dat de Indonesische delegatie alle Neder landse voorstellen heeft geaccepteerd. Ter gelgenheid van het 40-jarig bestaan van de Onderzeedienst der Kon. Ned. Marine onthulde H.M. de Koningin Vrijdag op het terrein van de Onderzeedienst te Rotterdam een monument ter nagedachtenis van de in de tweede wereldoorlog gevallenen van de onderzeedienst. Na de onthul ling werd door de vorstin een krans gelegd aan de voet van. het gedenk teken. President Truman heeft zijn veto uitgesproken over de nieuwe ar beidswet, welke van republikeinse zijde is gelanceerd en zowel door se naat als huis van afgevaardigden was aangenomen. Truman verklaar de, dat deze wet een schending bete kende van de „beginselen, welke van essentieel belang zijn voor ons alge meen welzijn". De bepalingen van deze wet, aldus Truman, zouden nog meer stakingen veroorzaken iupiaats van minder. De president heeft zijn critiek op de wet neergelegd in een uitvoerige boodschap aan het congres van meer dan vijfduizend woorden lang. De wet zou de verplichting tot het slechts in dienst nemen van bij een vakvereni ging aangesloten arbeiders terzijde stellen, gerechtelijke bevelen tegen stakingen mogelijk maken en een aantal „maatregelen tegen oneer lijke arbeidspractijken" buiten de wet stellen. Schade voor werkgevers. De werkgevers zouden schade on dervinden, doordat de geschiktheid dor vakverenigingen om verantwoor delijkheid betreffende contracten uit te oefenen, verminderd zou worden, terwijl de arbeiders beroofd zouden worden van de bescherming, welke zij thr.n- volgens de wet genieten, en ontslagen kunnen worden wegens het minste verzuim. In de boodschap wordt voorts critiek geleverd op de in ie nieuwe wet omschreven methode van behandeling van grote stakingen, iie de openbare gezondheid of veilig heid aangaan. De wet raakt aan ern stige punten van algemene politiek. De gewme vakverenigingsbladen zouden geen commentaar mogen leveren b.v. op uitslagen van algemene verkiezin gen .De voorziening, volgens welke oen vakvereniging geen certificaat zou kunnen krijgen wanneer communisten 'u de leiding zitten, is niet in praciijk voor uitvoering vatbaar, aldus de boodschap. Het 40-j. bestaan van de Onderzee dienst der Kon. Marine is Donderdag te Rotterdam begonnen met een driedaagse jubileum rëunie. De rëunisten, die van de stations waren afgehaald, verza melden zich aan de Parkkade, waar Hr. Ms. „Zwaardvisch" en Hr. Ms. „O 23" gemeerd lagen. Het lag in de be doeling hiermee een tocht naar Hoek van Holland en terug te ondernemen. De helft van de rëunisten trof het ech ter niet bijster gelukkig, want de „O 23", waarop zij zich hadden inge scheept, kreeg al direct bij het ver trek een tros in de schroef, waardoor er niet gevaren kon worden. Een sleep boot moest er aan te pas komen om het vaartuig nu maar onmiddellijk naar de marinebasis op Waalhaven te sle pen. De „Zwaardvisch" kon de reis heen en terug zonder ongemakken vol brengen. Z. K. H. Prins Bernhard, die reeds om twee uur een inspectiebezoek aan de „Van Ghentkazerne" van de ma riniers op het Toepad gebracht had, arriveerde omstreeks half vier bij de onderzeebootbasis op Waalhaven. Z. K. H. inspecteerde achtereenvolgens de beide onderzeeërs, de z.g. mijnen- bunker en het logementschip „Zee arend". Met een zelfde doel heeft Z. K. H. nog een bezoek gebracht aan Hr. Ms. „Soemba", het radarinstruc- tieschip, dat thans in de Rotterdamse haven ligt. De tweede dag. De tweede dag van de herdenking, Vrijdag, was „de grote dag". Om twaalf uur arriveerde H. M. de Koningin op de binnenplaats van het kazernedorp aan de Waalhaven, waar Zij het monument voor de gesneu velde onderzeedienstbemanningen ont hulde in tegenwoordigheid van tal loze vlag- en stafofficieren en een groot aantal genodigden. Vóór de eigenlijke onthulling hield H. M. een rede, waarin Zjj de man nen eerde, die vier jaar lang hun Werkkleding voor bedrijven. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de plaatselijke distributie diensten op nader te publiceren data de bonnen voor werkkleding zullen uit reiken, welke zijn toegewezen op de collectieve aanvragen, ingediend door bedrijven met 10 of meer arbeiders tus sen 12 en 31 Mei j.l. De aandacht wordt er op gevestigd, dat met deze eerste uitreiking slechts voor een gedeelte aan de aanvragen kan worden voldaan. plicht deden, en sneuvelden voor hun vaderland. Aan de onderzeedienst in zijn ge heel werd de Militaire Willemsorde Vierde klasse toegekend. Na een driewerf hoezee op H. M. de Koningin werden de Nederlandse, En gelse en Amerikaanse volksliederen ge speeld. Toen was de plechtigheid teil einde en begaven de gaster, zich naar de eetzaal, waar verversingen werden aangeboden. Het monument. Het door H. M. onthulde monument bestaat uit een bakstenen muur met topplaat en ornamenten, waarop zeven bronzen platen zijn aangebracht. Iedere bronzen plaat representeert een van de in de strijd gebleven onderzeeboten, H. M's O 13, O 22, O 16, O 20, K XVI, K XVII en K VII. Op elke plaat staan de namen van de gesneuvelde beman ning gegraveerd. Het monument werd ontworpen door de luit. ter zee 2e klasse S. van Rave- steijn. Totaal staan er 213 namen op het monument, waaronder die van zes Engelsen, die als verbindingsofficier dienst deden op de O 13 en de O 22. Doodvonnis voltrokken H. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het gratieverzoek van J. H. A. M. Driehuis, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bij zonder gerechtshof te den Bosch. Het doodvonnis is voltrokken. Wel heeft Hare Majesteit gratie verleend aan J. H. J. von Frytag Drabbe, die zijn doodvonnis gewij zigd zag in 15 jaar gevangenisstraf. Driehuis behoorde tot het „Kon- troll, Kommando" van het kamp Om men. Arrestant springt uit rijdende trein Donderdagmiddag tegen vijf uur is tussen Gouda en Rotterdam ter hoogte van Nieuwerkerk aan de IJsel een ar restant, die onder geleide naar Rotter dam werd overgebracht, uit de rijden de trein gesprongen. De verraste parket wachter bedacht zich geen ogenblik en maakte eveneens de sprong. Reizigers trokken aan de noodrem en de trein kwam tot stilstand, waarop de parket wachter en zijn weer gepakte arrestant cpnieuw instapten. Na aankomst te Rot terdam moesten beiden door de G.G.D. worden verbonden. De arrestant had slechts enkele lichte ontvellingen, de politieman schaafwon den en een ribfractuur. Het Kabinet heeft gisteren tot omstreeks 1 uur vergaderd. De regering heeft hiermede haar on derling overleg over de Indische aangelegenheid voorlopig beëin digd. Zij heeft vooralsnog geen aanleiding gevonden tot het doen van nadere mededelingen. De minister-president en minis ter Jonkman zijn gistermiddag door H.M. de Koningin in audiën tie ontvangen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, gel dig van Vrijdagavond tot Zater dagavond: OVERTREKKENDE REGEN- ZÖNE. Meest matige wind tussen Zuid en West. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later brekende bewolking. Iets lagere temperaturen. De Hongaarse president, Zoltau Tildy, heeft Vrijdagmorgen op een speciale bijeenkomst van het kabi net, welke te half zes plaatselijke tijd plaats vond, zijn ontslag aan geboden, aldus heeft zijn voorma Iige kabinetschef, Laslo Jekely, te Geneve medegedeeld. Het Hongaarse kabinet heeft ge weigerd het ontslag van de presi dent, Zoltan Tildy, te aanvaarden, Tildy stemde er in toe nog enkele dagen in functie te blijven, teneinde de huidige gespannen politieke situ atie niet te doen verergeren, aldus voegde Jekely aan zijn mededelingen toe. Volgens Jekely heeft Tildy ver klaard, dat zijn positie te zeer ver zwakt was na Jekely's ontslag. Jeke ly, die geweigerd heeft uit Zwitser land naar Hongarije terug te keren, was van plan per vliegtuig uit Ge neve naar New York te vertrekken. Hij is in Geneve echter opgehouden Ook hongertochten in Oost-Duitsland Uit vele berichten uit de oostelijke zone van Duitsland zou blijken, dat ook in het oosten de voedselvoorzie ning in de overbruggings-periode tot de nieuwe oogst veel zorgen baart. Men .gewaagt van met hamsteraars be laden treinen, die dagelijks uit de grote steden naar de provincie rijden. Ook uit Mecklenburg, eens het para dijs voor de Berlijnse hamsteraars, ko men thans berichten over fourage- tochten, waartoe de daar woonachtige bevolking zelf moet overgaan. Vooral het grote aantal vluchtelingen, in dit gebied ondergebracht, heeft van de schaarste te lijden. Er zouden stakin gen en demonstaties van klein for maat plaats gehad hebben, waarvan de pers niet gewaagd heeft. Max Euwe in Nederland terug Gistermorgen is dr. Max Euwe, ver gezeld van zijn echtgenote op Schip hol gearriveerd na een langdurige reis door Noord- en Zuid-Amerika. Euwe zeide o.m.: „Nu de match tussen de Russen, Reshevsky, Fine en mij niet tot stand is gekomen, hesft Reshevsky het volgende voorstel ge daan: Reshevsky en ik zullen een match spelen, de Russen zullen ook een match moeten spelen en de win naars van deze twee wedstrijden zul len dan tegen, eikaar moeten uitko men om de wereldtitel. De Amerikaanse schaakbond heeft zich met het voorstel van Reshevsky accoord verklaard. =(^MET DE KRANT DOOR HET LAND^)= van onze serie sportprijsvragen, die wij een K.L.M.-vlucht of een touring- carreis in het vooruitzicht hebben gesteld, kunnen wij mededelen, dat hier toe inmiddels door ons de nodige voorbereidingen zijn getroffen. Waar het organiseren van een K.L.M.-vlucht op practische bezwaren stuitte, hebben wij besloten, den winnaars ran te bieden naar de mooiste streken van ons land, waarbij algehele ver zorging, zoals koffietafel, diner, enz., zijn inbegrepen. Binnen enkele dagen ontvangen zij de nodige gegevens inzake datum, reisroute, uur en plaats van vertrek, enz. Wü zullen alles in het werk stellen om de service op deze tocht zo goed mogelijk te doen zijn, opdat men er een prettige herinnering aan zal behouden. Voorts delen wij mede, dat DE BOEKEN van de laatste prijsvraag het; n worden afgezonden. Mochten er nog prijswinnaars van vorige series zijr die geen boek hebben ontvangen, dan gélieven zij dit op te geven aan hr bureau van dit blad. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet strekkende tot verlenging van de machtiging, be doeld in artikel 1, eerste lid, van het Machtigingsbesluit Geldzuivering, zoals dit was gewijzigd bij de wet van 8 Augustus 1946. De strekking van dit wetsontwerp is, bovenbedoelde machtiging te ver lengen met een termijn van een jaar. In afwijking van de oorspronkelijke doelstelling zal deze machtiging ech ter slechts beperkt blijven tot het vaststellen van bepalingen met be trekking tot de afwikkeling van de geldzuivering. Gevaar voor inflatie verdwenen. Hoewel thans kan worden gezegd, dat het wegens de geldovervloed, die tij dens de bezetting ontstaan was, des tijds dreigend gevaar van inflatie is afgewend, is de geldzuivering nog niet geheel voltooid. Werden de blokke ringsbepalingen in het afgelopen jaar verzacht, toch bleef er een grote hoe veelheid geblokkeerd geld over, waar aan nog geen definitieve bestemming kon worden gegeven. Daartoe moest na de totstandkoming van de Wet op de Vermogensaanwasbelasting gewacht worden op het van kracht worden van het wetsontwerp Vermogensheffing in eens. Afwikkeling. Zodra ook deze wet is afgekondigd, zal worden overgegaan tot de afwikke ling van de geldzuivering, welke dan, naar de minister van financiën ver trouwt, binnen een jaar haar beslag zal krijgen. Wat de wet inhoudt. In de eerste plaats zullen de houders 'an geblokkeerde saldi en inschrijvin- en in het 3 pet Grootboek 1946 deze blokkeerde middelen kunnen en ïoeten aanwenden om zoveel mogelijk un aanslagen in oude belastingen, de "rmogensaanwasbelasting en de ver- 'ngensheffing ineens te voldoen. De kleine spaarders. In het belang van de kleinere spaar- om deel te nemen aan het „Vermo genschangement", zullen overschotten aan geblokkeerd tegoed tot een be drag van f 5000 per persoon kunnen worden omgezet in een speciale depositorekening. Deze zal in vijf jaarlijkse termijnen worden vrijgege ven. Op deze wijze kunnen de kleinere spaarders blijven in de hun vertrouw de sfeer, namelijk bij de instellingen, waaraan zij hun gelden hadden toever trouwd. De Commissie-Generaal heeft in antwoord op de tegen-nota der Re publikeinse delegatie een uitvoerig schrijvén aan deze delegatia doen toe komen, waarin op de verschillen van zienswijze gedetailleerd wordt ingegaan. Samenvattend acht de Commissie- Generaal de Republikeinse voorstellen zodanig onbevredigend, dat vrijwel van een afwijzing van haar nota kan worden gesproken. Zij negeren de rechtspositie, zoals die in de overeen komst van Linggadjati was aanvaard. Zij stellen een algemeen overwicht van de Republiek tegenover de ftde- rale constructie. Zij verwerpen de grondslag van samenwerking, die in wederzijdse zeggingschap behoort ge legen te zijn en zij bieden ten slotte geen waarborg voor een werkelijk veilige en rechtmatige terugkeer van hen, die uit het Republikeinse gebied verdreven zijn of voor de positie van die tallozen, welke met de Neder lands-Indische regering hebben sa mengewerkt. De Commissie-Generaal meent derhalve, dat de Republikeinse nota haar geen mogelijkheid tot ver dere onderhandeling biedt en heeft, overeenkomstig de slotzin van haar nota, de vraag,, wat er verder te ge beuren staat, voorgelegd aan de Ne- ders, die niet in aanmerking komen derlandse regering. De onthullingen over het finantiëel wanbeheer der Nederlandse regering te Londen hebben in brede kringen sen satie verwekt. Natuurlijk was over een en ander reeds iets uitgelekt, maar nie mand oordeelt of veroordeelt graag op grond van een los gerucht. Dezer da gen heeft de Parlementaire Commissie voor de Rijksuitgaven echter uit de verslagen van de Buitengewone Alge mene Rekenkamer, welke van de uit gaven der in ballingschap vertoevende regering nauwkeurig boek gehouden heeft, ontstellende bizonderheden we reldkundig gemaakt, en cijfers bedrie gen niet. Men had mogen verwachten dat de regering van een door de oorlog benard en door een roofzuchtige bezetting uit geplunderd land, die in den vreemde gastvrijheid genoot, de grootste sober heid in acht zou hebben genomen, ook al beschikte zij tijdelijk over onbeperk te. in ieder geval zeer ruime middelen. Dit zou een waardige houding zijn ge weest en met de rampzalige omstandig heden waarin het door haar vertegen woordigde land verkeerde, in stijl. Want aanzien verwerft men niet door een vertoon van weelde en door kwis tig verbruik van geld, maar door een houding welke met de omstandigheden in overeenstemming is. En juist aan ge paste houding schijnt het de Londense regering op schromelijke wijze te heb ben ontbroken. Het is goed dat op dit ongepaste van die houding critiek ge oefend wordt en dat de misbruiken, die voorgekomen zijn, aan de kaak worden gesteld. Een regering is de vertegenwoordi ger van een volk; ook van de gezind heid en van de geestesgesteldheid van het volk. Zij is daarvan als het ware de spiegel. Maar zij make daarvan geen lachspiegel en zeker niet in oorlogstijd, hoezeer zij zich ook in het betrekkelijk veilige buitenland te goed kan doen. Met een kermis heeft oorlog niets ge meen. Het zal in brede lagen van ons volk met voldoening vernomen zijn dat een onzer kamerleden, de heer Van der Goes van Naters, het voorstel heeft gedaan een parlementaire enquête-commissie in te stellen welke het beleid der destijds te Londen verblijvende bewindsmannen ook het financieel beleid zöl heb ben na te gaan en men mag verwach ten, dat dit voorstel ook zal worden aanvaard. Wij willen niet vooruitlopen op het resultaat van dit onderzoek, hoewel de Parlementaire Commissie voor de Rijks uitgaven dit reeds tot op zekere hoogte doet wanneer zij constateert dat cor ruptie welig gewoekerd heeft en dat enig besef van de armoede en ontberin gen waaraan het Nederlandse volk over geleverd was, bij de Londense regerin gen ver te zoeken was zij die tijdens de bezettingstijd de Nederlandse radio- U'.tzendingen uit Londen hebben beluis terd zijn daarvan reeds toen diep door drongen geweest en wij hopen van harte dat het resultaat van dit onder zoek gevolgd zal worder door maatre gelen welke het Nederlandse rechts gevoel kunnen bevredigen. Met publici teit en critiek hoe noodzakelijk zij op zichzelf ook mogen zijn kan men in het onderhavige geval niet volstaan Wij hebben in ons land velen, die zich aan misbruiken op politiek en econo misch gebied schuldig hebben gemaakt en die van de oorlogsellende op onge oorloofde wijze hebben geprofiteerd, streng gestraft. De misbruiken, waaraan onze landgenoten zich elders hebben be zondigd, dienen op gelijke wijze, en zelfs strenger, behandeld te worden. Het is zeer zeker te hopen dat de doof pot in het onderhavige geval niet zal worden gebruikt. u. Het Zwitserse parlement heeft tot aan- scraffing besloten van 75 Engelse jacht- vliegtuigen ten bedrage van 52 millioen Zwitserse franken. Opgericht is dt Philips China Maatschappij, te Eindho ven. Het doel is voortzetting der zaken van de vroeger bestaande vennootschap Philips China Company te Sjanghai. De repatriëringsschepen Nieuw Holland van de KPM en de Talissen van de Mij Nederland, met in totaal 1100 repatrlë- renden aan boord, zijn gistermorgen in de Amsterdamse haven aangekomen Te Hilversum is de bouw van 102 woningen aanbesteed. De laagste inschrö- ving beliep f 1.114.000,— Een 21- jarige electro-monteur is op de „Nieuw Amsterdam" met Zijn hoofd tussën een lift en de bodem van de liftkoker be kneld geraakt; hu was op slag dood Donderdagmiddag is wederom een groep kinderen (90 jongens en meisjes) van in Duitsland wonende Nederlanders bij Vaals over de grens gekomen voor een verblijf van enkele weken. in het postverkeer met Duitsland zijn voort aan zij het met enige beperkingen - ook geïllustreerde briefkaarten en za- :enbrieven toegelaten. In het zwem bad te Venlo was een 5-1arig jongetje dat zijn ouder zusje zocht, spoorloos ver dwenen. Eerst nadat men bet bad ge deeltelijk had laten leegpompen vond men het lijkje van de kleine. In de ba sillek van Boedapest is brand uitgebro ken. De grootste koepel van het gebouw brandde hevig. Grote stukken metsel werk vielen van tijd tot tijd op het dak van de basiliek en in de omliggend straten. j.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1