De Gemeentebegroting voor 1947 Tfcf Dure materialen, hoge lonen, een steeds groter tekort Provinciale afdeling van Ned. Wol-Federatie opgericht Spoel Erewedstrijd Muziekconcours ZWITSAiftX Waar de zwepen knallen Een vol circus en een dankbaar publiek Commissaris Sauer opnieuw voor het Tribunaal Als de bakker piet vacantie is AGENDA Burgerlijke Stand Hefloo. Beemster. Koedijk Een genotvolle avond Bij Alcmaria's promotie Egmond aan Zee. Groot-Schermer. (Slot). Nog enkele posten van de Ge meentebegroting voor 1947 dienen hier vermeld te worden. Ben verblijdende mededeling is, dat de uitkering uit de eerste afdeling van het gemeentefonds circa ƒ70.000 hoger kan worden geraamd dan voor 1946. De onmisbare kermis. Waar er de laatste jaren zo bitter weinig aan het onderhoud van onze straten en pleinen, kaaimuren, hallen, bruggen enz. kon worden gedaan en alle herstelwerken, door minder mate rialen en verhoogde prijzen buiten gewoon kostbaar zijn geworden, is 't althans een troost te weten, dat er bij de openbare werken een bedrag van niet minder dan ƒ41.000 aan staangelden voor de kermis geraamd is. Er mogen in en buiten onze Raad zo nu en dan eens stemmen opgaan om de kermisduur tot de helft te be korten of dat oude en o.i. volkomen onschuldige volksvermaak helemaal af te schaffen, men zal er toch altijd rekening mee moeten houden, dat ze een vrijwel onmisbare bron van in komsten is geworden. De kaasmarkt. Op hoop van zegen is er in de be groting een post van ƒ35.000 aan Rijkssubsidie in de kaasmarkt opge nomen, wat er op wijst, dat al is dit bedrag nog niet officieel toegestaan, men er toch wel op rekent, dat het Rijk er met een dergelijk bedrag toe zal willen bijdragen, dat een onzer grootste bezienswaardigheden en één onzer beste reclamecampagnes voor stad en land behouden zal kunnen blijven. Het onderwijs. Het onderwijs is altijd een bron van zorg, omdat het veel meer kost dan het opbrengt. Het college heeft er al op gewezen, dat door de verhoging van de kosten van het openbare ook die van het bijzonder onderwijs aan merkelijk gestegen zijn, nog afgezien van de nieuwe verordening, waarbij ook aan de bijzondere bewaarscholen subsidie kan worden verleend. Globaal is al berekend, dat de netto-onderwijs kosten dat jaar circa ƒ54.000 hoger dan het vorig jaar zullen zijn. Behoeftigen en werklozen. Behoeftigen en werklozen zijn ook objecten ditmaal menselijke objec ten -die het gemeentelijke huishou den elk jaar weer voor moeilijke pro blemen stellen. Het nadelig saldo van het hoofd stuk „Ondersteuning aan behoefti gen" is van ƒ740.880 voor 1946 met bijna 60.000 gestegen en tot een be drag van ƒ799.618,72 gegroeid. De kosten van de krankzinnigenzorg ste gen met 20.000, de subsidie aan' het Centraal Ziekenhuis met 50.400. voorwaar geen kleinigheid. Men mag zich afvragen of daar niet wat effi ciënter gewerkt kan worden en zo niet, of dan niet getracht kan worden de bijdragen der buitengemeenten naar verhouding van die van Alk maar te verhogen. Er maken zeer veel „buitenmensen" van ons ziekenhuis gebruik, die on getwijfeld meer zullen kosten dan er voor hen betaald wordt. Maatschappelijk Hulpbetoon vraagt 25.000 meer in deze verzame ling imposante cijfers niet eens zo heel veel en men hoopt, dat de kos ten door de verbeterde ouderdoms voorziening langzamerhand zullen dalen al gaat deze dit jaar te laat in om daar voor 1947 nog grote ver wachtingen over te koesteren. Het college is wanneer men dat van hogerhand goedkeurt voorne mens een proef te nemen met het in stituut voor gezinsverzorgster en het stelt tevens een onderzoek in naar de mogelijkheid van stichting van een volkscredietbang om die gezinnen te ZIJ, DIE ZICH THANS ALS NIEUWE ABONNé AANMELDEN, ONTVANGEN ONS DAGBLAD TOT 1 JULI A.S. GRATIS. Na beëindiging van de concertwed strijd was het weer hetzelfde liedje als na de marswedstrijd: motregen. 's Avonds bij de ere-wedstrijd was Pluvius zo onder de indruk, de beko ring van de muziek, dat hij gelukkig vergat de sluizen open te zetten. Weer. was er een talrijk - publiek aanwezig, dat met luide bijvalsbetuigingen uiting gaf aan zijn grote waardering. Drie verenigingen namen deel aan deze ere- wedstrijd. De Posthaimonie uit Alkmaar bracht onder leiding van haar directeur G. Anderson de Lustspielouverture van Kelar Bela ten gehore. Apollo van Den Oever (Wieringen) gaf onder leiding van directeur Joh. van Glabbeek een schitterende vertolking van Die Ent- führung aus dem Serail van Mozart en oogstte daarmee een extra applaus. Tenslotte vergastte Veni-Vidi-Vici uit Amsterdam, dir. J. F. Kok, de aanwezi gen nog op de Ouverture dramatique „Tibère" van Delmas Popy. De jury waardeerde de prestaties van deze drie corpsen resp. met 153, 169 en 160 punten. Hiermee zij- twee dagen van 't con cours succesvol verlopen, twee feest dagen voor de vijftigjarige en zijn vele wienden en vereerders. helpen wier inkomen hun geen con- sumentenerediet toestaat en deze toch een crediet voor de aanschaffing van noodzakelijke goederen dringend nodig hebben. Belastingen. De opbrengst van de belastingen op de vermakelijkheden toneel, bio scoop enz. kan 50.000 hoger wor den geraamd en wie bedenkt, dat dit slechts een percentage van de be taalde entréegelden is, kan wel be grijpen, dat er ook in deze zo zorg volle tijd nog heel wat aan vermaak en ontspanning wordt uitgegeven, misschien wel juist om een tegen wicht tegen al te grote misère te vin den. De gehele vermakelijkheidsbelasting kan op 150.000 worden geraamd, maar het college meent, dat dit be drag in de komende jaren geleidelijk zal dalen. Waarop deze prognose be rust is niet duidelijk. De raming der ondernemersbelas ting is 11.600 hoger geworden. Bedrijven. Onze kostbare bedrijven eertijds de melkkoetjes der gemeente verkeren door onze zorgvolle jaren nog in allesbehalve florisante om standigheden. Het batig saldo van het electrici- teitsbedrijf kan van 90.000 op ƒ103.114 gebracht worden, maar het slachthuis, dat voor 1946 nog een ge raamd tegoed van ƒ12.150 had, heeft ditmaal geen voordelig saldo. De be groting van het gasbedrijf kan slui tend worden gemaakt als er een nieu we gasoven in werking gesteld wordt. Plantsoenen en Reiniging hebben uiteraard altijd meer gekost dan ze opbrachten. Het nadelig saldo van de Plant soendienst steeg van 75.015 tot ƒ88.143, dat van de Reiniging van ƒ124.180 tot ƒ144.225. - rf'. "S lïtfM ÜeAAtoppUuj. Zwitsal-Apeldoorn Het circus Mikkenie Strassburger heeft niet over gebrek aan belangstel ling te klagen. Het was Zondag- en Maandagavond tot de laatste plaats gevuld en dat is het beste bewijs, dat men in Alkmaar en wijde omgeving nog altijd verzot is op het schouwspel der gepluimde paar den, op gedresseerde tijgers, kamelen, beren en olifanten, op alles wat bij zo 'n exotische verzameling van men sen en dieren behoort en dat te zamen een wereldje op zich zelf vormt. Zoals het oude volksvermaak, de kermis, van geslacht op geslacht zijn bekoring blijft houden, zo is het circus de bonte show, welke hoe weinig de pro gramma's in verloop van jaren mogen veranderen altijd zijn enthousiaste bezoekers trekt. Wie als kind naar het circus gaat, ziet heel dat bonte wereldje als een sprookje, en al mogen we later alles met geheel andere ogen aanschouwen, het enthousiasme is gebleven en het zaagsel van de arena, het orkest waar- ir de piston zo 'n grote rol vervult, het knallen der zwepen, de keurig ver zamelde dieren, de clowns met hun grollen en grappen, het blijft alles te zamen een suggestief schouwspel aan welks bekoring niemand zich kan ont trekken. Er zijn grote en kleine circussen en Mikkenie Strassburger is een vier- master, die enige duizenden gasten kan bergen en een programma biedt dat tot het allerbeste behoort wat men op dit gebied kan presteren. Wij zullen geen beschrijving van het twintigtal nummers meer geven. Er is voor elck wat wils, al zouden we de clownsnum ers meer over het gehele programma verdeeld willen zien. De dressuur der prachtige paarden de zwarte Zeeuwse en de elegante Friese door Elly en Karei Strass burger en het trapèzewerk van de vier ..Alger.ols", de vliegende mensen, mo gen hier nog in het bijzonder genoemd worden. De buurtvereniging „Door Vrijheid Verenigd", uit de omgeving van de Bisschop Bottemannestraat, heeft be grepen, dat het circus ook voor kinde ren een grote attractie biedt en een zestigtal kinderen op een circusbezoek onthaald waarbij ze in de pauze nog onthaald werden. Een voorbeeld, dat navolging verdient. Vanavond om acht uur wordt hier de laatste voorstelling gegeven. Daarna gaat het bonte gezelschap naar Bever wijk waar het nieuw uit wijde om geving de mensen zal trekken voor wie het circus altijd een bijzondere attrac tie zal blijven. Kasgeld en jaarwedden. De noodzakelijkheid om meer kas geld op te nemen is oorzaak, dat de postrente van tijdelijk kasgeld met een bedrag van ƒ25.000 moet worden verhoogd. Ten slotte vraagt de verhoging van jaarwedden waaraan In deze tijd evenmin te ontkomen is een bedrag van 115.000. De bapitaaldlenat. Wat de kapitaaldlenst betreft is in de begroting rekening gehouden met het aanschaffen van ketels voor de centrale verwarming, brandweerma teriaal, vernieuwing van walmuren, herstel van scholen en andere gebou wen en meer dergelijke werken. Wel ke werken bij uitstel meer indirecte sohade dan direct voordeel verschaf fen. Wü zullen het hier voorlopig bij la ten. Het samenstellen, noch het be spreken van een begroting is in deze tijd van ongekende duurte en onver wachte tegenvallers een minder aan gename bezigheid. Met de gemeente huishouding gaat het als met de meeste andere: men kan er niet rond komen en als er niet spoedig een be tere financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten komt zal het jaar lijks tekort, dat nu al ontstellend groot is, nog in bedenkelijke mate ver groot worden. Woensdag des morgens om elf uur zal de voormalige „korpscommandant" J. J. Sauer, thans gedetineerd in het fort Zuid wij kermeer te Beverwijk zich op nieuw voor het Alkmaarse tribunaal voor zijn optreden in bezettingstijd moe ten verantwoorden. Er zijn ditmaal tien getuigen gedagvaard, voor het meren deel politiemannen, waaronder onze hoofdinspecteur, de heer W. C. Rijpma. Een aantal bakkers in onze stad is met vacantie. Wij gunnen het hun van harte! Een te groot aantal tegelijk met va cantie is echter bezwaarlijk voor een goede levering van brood. Gisteren liep het niet best. Vele mensen kwamen voor gesloten bak kerszaken, andere waren uitverkocht. Met veel moeite konden sommigen in de loop van de avond nog een brood je bemachtigen en deze gelukkigen werden bijna met evenveel vreugde door de huisgenoten begroet als in de oorlogsdagen Gelukkig gingen enkele bakkers door met bakken, zodat een bakkerij in de Spoorstraat bv. gisterenavond na acht uur nog vele hongerigen kon bedienen. DRANKWET. Ingekomen is een verzoek van de heer C. van der Maale, alhier, om een verlof A verlof voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein zowel voor het gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Ver- dronkenoord nr. 121. Binnen twee weken na dagtekening dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het ver lenen van dit verlof indienen. Alkmaar, 23 Juni 1947. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, Loco-Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. Dinsdag. Wapen van Haarlem, 2 uur: alg. verg. Bonex (Comb, van Transportonderne mers). Canadaplein, 8 uur: Circus Mikkenie Strassburger. BIOSCOPEN. Harmonie Theater, 8 uur: Jaren van scheiding (14 jaar). Woensdag 2,30 uur matinee. Victoria Theater, 8 uur: Haal Paul Temple er bij (18 jaar). Woensdag 2,30 uur matinee. Cinema Americain, 8 uur: Vlammen over San Francisco (18 jaar). Woensdag 2,30 uur matinee. Alkm. Bioscoop Theater, 8 uur: De graaf van Monte Christo (2-weekse film) le deel: „Edmond Dantés" (14 jaar). Géborén: Alida A., d. van Nico- laas J. van der Veer en A. M. Bakker. Jacob J., z. van Gerrit P. Vriesman en S. M. A. Vermeer. Gerardus J. J., z. van Johannes Verbeek en M. van den Bogaard. Afra C., d. van Johannes Kuilboer en F. K. Mangelaars. Tinie, d. van Hendrik Bras en E. G. Groen veld. Johannes H„ z. van Jakob J. van Geelen en H. J. E. Blom. Mari- nus J., z. van Marinus J. Wijkhuizen en A. M. Weyers. Johannes C., z. van Reindert Peereboom en E. Glas. Margaretha J., d. van Willem Schaaper en A. van Leijen. Overleden: Plona M. Hofman, 71 jaar, wed. van J. H. van Kampen. Elizabeth Timmers, 54 jaar. UITVOERING POST- EN TELEGRAAFDIENST OP 30 JUNI A.S. De directeur van het post- en tele graafkantoor te Alkmaar maakt be kend, dat volgens de algemene lande lijke regeling, op 30 Juni a.s. (viering verjaardag van Z.K.H. prins Bernhard) zijn kantoor, voorzover de postdienst betreft, voor het publiek zal zijn open gesteld tot 12 uur. Gedurende de openstelling worden alle onderdelen van de postdienst be handeld zoals op gewone werkdagen. De tweede briefpostbestelling wordt niet uitgevoerd. Voor busrechthouders blijft na 12 uur de gelegenheid bestaan stukken af te halen tot het op andere dagen gel- gende sluitingsuur. In de verzending en ontvangst der post wordt geen wijzi ging gebracht. De telegraafdienst blijft normaal opengesteld zoals op andere werkdagen. DE TECHNIEK GAAT VERDER. Het aantal heren, die zich van een droogscheerapparaat bedienen, wordt voortdurend groter. Vooral de beken de Phil-shave komt meer en meer in gebruik. De techniek gaat echter steeds ver der. Philips brengt thans een apparaat in de handel onder de naam Phili- shaye „Staalbaard". Het is luxueuser uitgevoerd, maar biedt in hoofdzaak technische verbeteringen. De motor is krachtiger. Het scheer- beiteltje is belangrijk verbeterd. Men scheert nu nog soepeler! In het Electrohuis van den heer H Hoogervorst wordt het nieuwe appa raat geheel vrijblijvend gedemon streerd. NOTEREN VAN AUTONUMMERS. De politie waarschuwt de jeugd nog eens ernstig tegen de gevaren, verbon den aan het op onvoorzichtige wijze no teren van autonummers, een liefhebbe rij. die weer opgang maakt en in Alphen aan de Rijn reeds een slachtoffer heeft gekost. Nadat in een buitengewone algeme ne vergadering van de Noordhollandse Wolvereniging deze vereniging met algemene stemmen was geliquideerd, kwam men gistermiddag in het Gul den Vlies alhier bijeen, om tot de oprichting van een afdeling Noord- Holland van de Coöp. Vereniging Noordhollandse Wolfederatie over te gaan. Namens het voorlopige bestuur van de afdeling heette de voorzitter.de heer K. Hogetoorn de aanwezigen welkom, o.a. den plaatsvervangend se cretaris van de Federatie, den heer E. Govers. Hij constateerde vervolgens, dat thans de wolvereniging is omgezet in een afdeling van de wolfederatie. Ik wil er op wijzen, aldus spreker, dat we hier een in vele opzichten gemak kelijke taak hebben. De nu ontbonden vereniging vormt een basis om voort te bouwen. Ik betuig mijn dank aan diegenen, die het initiatief hamen voor de oprichting van de ver. tot verbetering van de wolhandel in Noord-Holland. Het uitbetalen van de wol naar kwaliteit is een belangrijk ding. De ouderen herinneren zich nog wel, welke minder goede toestanden er vröêger heersten. Jammer is het. dat we nu de laatste jaren weer in een soort dwangtoestand zijn geko men- Maar ook dat hopen we weer te boven te komen. Ik hoop, dat ge verder Uw krachten zult blijven geven voor de belangen van de wolhandel en tot heil van ons volk in het algemeen. Wij stellen het op prijs, dat de heer Meijer, een onzer oudste leden en mede-oprichter van de oude vereniging, hier aanwezig is. Ook voor het nieuwe toont hij dus zijn belangstelling. Tijdens de mededelingen verkreeg de heer Govers het woord. Het aantal leden van de wolfederatie blijkt thans reeds 16.000 te bedragen. In Noord- Holland zijn 2200 leden. Verkiezingen. Vervolgens v/as de bespreking van het concept huishoudelijk reglement aan de orde. Besloten werd, dat het bestuur zal bestaan uit vijf leden. Elk jaar zal een bestuurslid aftreden en niet terstond herkiesbaar zijn. De voorzitter is wel herkiesbaar. De se cretaris staat er in zekere zin buiten, daar hij functionnaris is. De ledenraad zal worden gevormd door een lid van het bestuur en een vrij te kiezen persoon. Hierover ontstond enig me ningsverschil tussen den voorzitter en den heer Govers, maar tenslotte werd toch aldus besloten. Het verdere deel van het concept werd met algemene stemmen aange nomen. Voor het bestuur waren verschillen de aanbevelingen binnengekomen. Ge kozen werden voor de Holl. Mij. v. Landbouw de heer K. Hogetoorn; voor de L.T.B. de heer J van Kampen (Spierdijk); voor de C.B.T.B. de heer J. H. Lindenberg; vóór het Texels Schapenstamboek Noord-Holland de heer W. v. d Oort en voor het eiland Texel de heer Th. Hin. Tot leden van de Ledenraad werden gekozen de heren K. Hogetoorn en Th. Hin. Het bestuur zal een aanbeveling op stellen voor een lid van het hoofd bestuur van de wolfederatie. De heer Govers kreeg opnieuw het woord voor enkele mededelingen be- treffende de wolfederatie. De wolprijs zal waarschijnlijk gelijk zijn aan die van het vorige jaar. Het verstrekken van de wolpremie staat vast, wanneer aan de inlevering wordt voldaan. Het aantal ontvangplaatsen wordt uitge breid. Voor Koegras kan men b.v. nu in 't Zand terecht. Na een korte rondvraag werd deze uit verenigingsoogpunt belangrijke vergadering gesloten. BUURTVERENIGING „DOOR VRIJHEID VERENIGD". Er heerste spanning in de buurt van Bisschop Bottemannestraat, van der Lijnstraat en omgeving. De buurtvereniging „Door Vrijheid Verenigd" had besloten aan de jeugd een genotvolle avond te verschaffen en zo trok dan een zestigtal kinderen met het bestuur Zaterdagavond naar het circus, dat die avond voor het eerst in Alkmaar zijn poorten opende. Onnodig te zeggen dat er volop is genoten. In de pauze werden verver singen in de vorm van kersen en koek uitgereikt. Het werd een goed geslaagd festijn en de buurtvereniging en de kinderen zullen nog lang met genoegen aan de ze gebeurtenis terugdenken. OORLOGSFILMS. Het Britse ministerie of Information heeft tijdens onze bezettingsjaren alle oorlogsfilms laten maken waaruit men niet alleen een beeld krijgt van Ce gevaren «waaraan de mannen van de lucht-, land- of waterstrijdkrachten bloot staan, maar ook van het leven dat zij in hun dagelijks samen zijn leiden en de ontspanning welke hun daarbij wordt geboden. De invasiefilm hoewel hier niet onbekend en enige van bovenge noemde oorlogsfilms, werden Zater dagavond voor een belangstellend publiek in het daarvoor belangeloos afgestane Gulden Vlies vertoond ten bate van de Herstellingsoorden voor oud-illegale werkers. DE TEMPERATUUR IN DE ZWEMBADEN. De temperatuur in de „Overdekte" is heden 22,5° Celsius (72,5° Fahrenheit) en in het Zomerbad 19" Celsius (66° Fahrenheit). ZEDENMISDRIJF. Tegen een man, verblijvende in een logement alhier, is door de politie procesverbaal opgemaakt wegens het plegen van een zedenmisdrijf. BOUW VAN VIER WONINGEN DOOR VOLKSHUISVESTING. De woningbouwvereniging Volkshuis vesting heeft besloten vier woningen te doen bouwen aan de Rechte Honds- bosselaan. In principe heeft zij even eens besloten een terrein in gebruik te nemen waar eventueel een 50-tal wo ningen op gebouwd zullen kunne» worden. UITSTAPJE O. L. SCHOOL. De kinderen van de O.L. school zijn vandaag per „Alkmaar Packet" naar Schoorldam. Zij worden hedenavond om half zeven weer terug verwacht, „Eensgezindheid" zorgt voor goede marsmuziek en vanaf de steiger aan het Noordholl. kanaal wordt opgemar cheerd naar het sportterrein achter Hollands Roem. EERSTE NEDERLAAG VOOR FORESTERS. De Foresters hebben hun eerste ne derlaag in de promotie-degradatie wedstrijden verloren. Met 3—1 moesten de Foresters het onderspit delven te gen de S.V.A.-ers uit Assendelft. De Foresters krijgen nu een trainer, n.l. den heer Ris uit Assendelft, en wij ho pen dat het goede vruchten voor de Foresters moge brengen. EXCURSIE VAN FLORALIA. De Floralia-vereniging Noord-Beem- ster zal op 24 Juli een trip maken naar Aalsmeer. Verder staan Schip hol, Hilversum AVRO-studio en Amsterdam nog op het programma. Zaterdagavond hield het school verbond haar avonds in de zaal van den heer Jac. Schuit ter uitreiking der getuigschriften voor de kinderen die de openbare school hebben verla ten. Ter opluistering werd door de jongere kinderen een operette opge voerd en wel „Rhodia", kinderoperet te in vijf bedrijven. De voorzitter, de heer Renders, hoofd der school, sprak zijn genoegen uit over de grote opkomst. De zaal was geheel bezet met ouders, groot ouders en verdere belangstellenden. Alles werd op de piano begeleid door mw. LammerschaagDe Waal. Het was heel prettig om te zien en te luisteren naar de fijne stemme tjes, die zo innig medeleefden in het spel. Er was geen enkele maal, dat er iets haperde, alles ging vlot en met welgemeende voordracht. De hoogste klasse speelde niet mee. In het bijzonder een woord van lof voor de hoofdrolletjes. Er is mooi werk geleverd. De pauzen werden be nut door het houden van een verlo ting van taart en sigaren, door za kenlieden ter plaatse gratis aangebo den en bracht op ten bate der kas 144.Vervolgens werden door het hoofd der school namens het school verbond de getuigschriften uitgereikt aan de jeugd, die de school heeft ver laten. Bij elk getuigschrift was voor ieder een passend boek. Tevens kreeg elk kind een toepasselijk woord van het hoofd der school, dat vaak ont roerde. Zo gaat ook weer deze jeugd het grote leven in. In het slotwoord dankte het hoofd de kinderen harte lijk, ook mw. Lammerschaag als on misbare begeleidster en liet dit ver gezeld gaan met een bloemstuk. Hij bracht verder dank aan allen, di? hebben medegewerkt om deze avond te doen slagen, ook wat betreft het financieel succes. Nu is ook ons jaar lijks schoolreisje met de kinderen weer verzekerd. Het schoolverbond heeft een goede avond gehad. Allen gingen verheugd huiswaarts. Door haar overwinning op het Utrechtse „Holland" en het gelijke spel van haar enige concurrent H.B.C. tegen D.E.C. keerde Alcmaria reeds Zondag, een week eerder dan werd verwacht, in de 2e klasse terug. Er is grote vreugd onder voetbal- minnend Alkmaar in het algemeen, en Alcmaria's aanhang in het bijzonder, dat Alcmaria's eerste elftal in record tijd het in 1946 verloren terrein wist te heroveren. Ook wij delen van ganser harte in deze blijdschap, doch zo mogelijk nog verheugender dan het behaalde tweede klasserschap is wel het feit, dat de bijna 50 jaar oude club zulk een ge weldige energie wist te ontwikkelen, dat niet alleen het eerste, doch ook nog zeven andere elftallen het kam pioenschap hunner afdeling verover den. Zo dikwijls grijpt men terug in Alc maria's inderdaad groots verleden en verkeert men in de mening, dat Alc maria een 20 a 30 jaar geleden feitelijk sterker zou zijn dan thans. Deze vergelijking valt moeilijk te controleren. Er is echter een grote po sitieve vooruitgang bij het verleden. De ploeg, die tegen Alcmaria toen het eerste doelpunt wist te scoren, kon zeker zijn van de overwinning, omdat Alcmaria destijds niet de morele kracht kon ontwikkelen een achter stand in te lopen. Een ploeg, die in de laatste compe- tie zich zo onbetwistbaar de sterkste toonde en in de even zware als ener verende promotiewedstrijden ongesla gen bleef,, een vereniging, die op 8 kampioenselftallen kan bogen, behoeft niet te wanhopen en kan in volle tevredenheid straks haar gouden jubi leum herdenken. Naast het trotse devies „Alcmaria Victrix" zou zij het oud-Hollandse „Ende desespereert niet" kunnen voe ren. Alcmaria, proficiat! RK AFC ZET DE PROMOTIE GOED IN. Onder grote belangstelling van het publiek brengt Brouwer om 7 uur de bal aan het rollen. Vóór rust een ge lijk opgaand spel waarbij de Alk- maarders enige opgelegde kansen missen. SEW wist doelman Kwant, die zijn doel prima verdedigde, ook niet te passeren zodat met blanco stand de rust inging. Na de thee werd AFC sterker, ge steund door de wind, doch de thuis club bestreed elke meter grond. Ein delijk 20 minuten voor het einde wordt het werken der Alkmaarders beloond. Buter bouwt uit het midden veld een aanval op, geeft dan aan Termaat die een goede voorzet geeft, en het is Heinis die voor de rest zorgt. Fel komen de blauwen nu opzetten, maar het duo Schoen en Stam is niet te passeren, terwijl het Kwant is, die met een geweldig staaltje voetbal de gelijkmaker weet te voorkomen. De halflinie der Westerwegbewoners weet het spel weer te verplaatsen en in deze periode weet de AFC-voor- hoede er nog twee doelpunten aan toe te voegen. Zo eindigt deze wedstrijd, die met zoveel spanning werd gezien, in een verdiende AFC-overwinning. Westerwegbewoners, de start was goed, nu de volgende wedstrijd even zo tegen MFC, de club uit Medemblik die gisteren met 10 de beslissings wedstrijd tegen Oudesluis verloor. OM HET ADSPIRANTEN- KAMPIOENSCHAP VAN ALKMAAR. Ter gelegenheid van het kampioen schap van de Jong Holland a-adspi- ranten, heeft deze vereniging een ad- spiranten-tournooi uitgeschreven, waaraan behalve door genoemde ver eniging wordt deelgenomen door Alc maria Victrix, Alkmaarse Boys en rk AFC. Allen behalve Jong Holland hebben reeds twee verllespunten, zo dat J. H. bij een overwinning of ge lijk spel in haar laatste wedstrijd op a.s. Donderdag, half acht. kampioen van Alkmaar is. Het zal dus terdege spannen in het gem. Sportpark! AANTAL INWONERS. Blijkens de volkstelling had de ge meente op 31 Mei 2978 inwoners. Ten gevolge der evacuatie was het aantal op 1 Jan. 1944 gedaald tot 76 Vóór de evacuatie bedroeg het inwonertal 3292. Het normale aantal zal dus spoedig we der bereikt zijn. Ondanks de afbraak van 72 woningen zijn alle gezinnen weer vrijwel onderdak gebarcht. Het ontbrekend aantal inwoners betreft voornamelijk de bevolking in de Prins Hendrik Stichting en de vacan- tiekolonies. WONINGBOUWVERENIGING. Woensdag zal er een belangrijke ver gadering plaats heebben van onze wo ningbouwvereniging. Naar we hopên, komt er een archi tect, die verschillende zaken zal uit leggen. Er zal zo mogelijk een loting plaats hebben, onder belanghebbenden, voor het bouwen van een woning. EEN SCHOOLREISJE. Er wordt zeer hard door het onder wijzend personeel gewerkt, om ook dit jaar, met onze schoolkinderen, een reisje te organiseren. Het plan bestaat om met de kleintjes naar Bergen, en zo mogelijk Schoorl te gaan, en met de grotere kinderen naar Amsterdam voor een rondvaart, en naar Schiphol. Reeds is men begonnen gelden in te zamelen, wat naar wij hopen het ge wenste resultaat zal hebben.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2