Soetan Sjahrir neemt ontslag 132.000 AMERIKAANSE ARBEIDERS IN STAKING Cameliini en Arie Vooren hielden Nederlandse eer hoog DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortaettmg Don de DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ontslag-aanvrage door Soekarno aanvaard Driemaal de doodstraf geëist tegen „Kommando Frank" De financiële verhouding yAN NABIJ EN VERRE STIEFKIND BOODSCHAP TOT DE WEkELD VAN DE GROTE VIJF Hors d'Oeuvre Italiaanse president herkozen België weer aan de arbeid .J Parijse conlerentie begint hedenavond Vietto wint tweede etappe van Tour de France E.V.C. dreigt met staking 'tOeecêecicAt BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: 3. Bljlsma VRIJDAG 21 JUNI 1947. 144e JAARGANG No. 420. ALKMAAfiSCHE COURANT TARJEVBN: Advertenties: 14 cent pei mttlhneter ..Waagjes" tet i woorden 75 ct„ eik woorc cneer 5 et., uitsluitend contae Abonnementen: t 1.10 per maand f 3.25 per tewaetaa Hoofdredacteur M. H. E. üyldert plv. Tj, N. Adema. Soetan Sjahrir, premier der Indo nesische Republiek, heeft zijn ont slag aangeboden, tengevolge van critiek op zijn concessies aan de Nederlanders van de zijde van zijn linkse aanhangers, aldus werd gis teravond te Djoeja vernomen. Het besluit van Sjahrir volgde, nadat de linkse politieke groep met inbegrip van zijn eigen socia listische partij een vorige resolutie, waarin zijn concessies aan de Ne derlanders in de huidige politieke crisis worden verworpen, had be vestigd. De Nationalistische Partij heeft de concessies ook verworpen, het geen betekent, dat alle belangrijke republikeinse partijen tegen de po litiek van Sjahrir zyn. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft aan de pers verklaard dat de regering der V.S. zeer verheugd is over de jongste berichten der hernieuwde onderhandelingen tus sen de Nederlanders en de Indonesiërs. Zij verwacht dat een gunstige regeling spoedig kan worden getroffen daar de Nederlandse voorstellen van 27 Mei vertrouwenwekkend zijn geweest en Sjahrir in zijn jongste radiorede blijk heeft gegeven van hoge kwaliteiten van staatsmanschap. Soekarno, President van de Indo nesische Republiek, heeft de ont slagaanvrage van Sjahrir als eerste minister aanvaard en zal van zijn presidentiële bevoegdheden gebruik maken om aan de jongste ontwik keling van de politieke crisis het hoofd te bieden. Zo spoedig mogelijk zal een nieuwe regering worden gevormd. President Soekarno is thans doende met het opstellen van een heden te overhandigen antwoord van de Repu- In de geruchtmakende zaak voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag, welke zitting drie dagen in beslag nam, heeft de advocaat-fiscaal gisteren zijn requisitoir gehouden tegen vier voor malige leden van het „Kommando Frank". Hij noemde het optreden van ver dachten vaak bruter en ploertiger dan de Duitsers. Tegen Krom, Baron van Boetzelaar en van Baarle eiste hij de doodstraf; tegen Zinkhaan levenslange gevangenisstraf. De uitspraak is be paald op 10 Juli a.s. blikeinse regering op de Nederlandse aide memoire, waarin is verzocht de Nederlandse federale interim-regering en andere voorstellen ter uitvoering van de overeenkomst van Linggad- jati te aanvaarden. De ministers uit Sjahrir's kabinet blijven, zolang geen nieuwe regering is gevormd, in functie in een presi dentieel kabinet. Sjahrir zelf is waar nemend minister van buitenlandse zaken. De aard van het antwoord van Soe karno aan de Nederlandse regering is nog niet bekend, doch naar van be trouwbare zijde vernomen wordt is het mogelijk, dat hij Sjahrir's aan vaarding van de positie de jure van Luit-Gouverneur-Generaal van Mook in de federale interimregering zal verwerpen en voorstellen, dat deze lid van de interimregering zal zijn, doch zonder een beslissende stem. Naar verwacht wordt, zal Soekarno er tevens op staan, dat de souvereini- teit de facto van de Republiek niet wordt verkleind. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft bij gelegenheid van het congres der Vereniging van Nederlandse Ge meenten medegedeeld, dat zeer binnen kort de indiening bij hem van een rap port van de Commissie-Oud is te ver wachten. Daarin zou de commissie een voorlopige voorziening voorstellen, waarbij aan de gemeenten haar financi ële zelfstandigheid wordt hergeven, zij het dan, dat nog een aantal gemeenten bijzondere uitkeringen van node zouden hebben. In deze besloten vergadering heeft Ie minister voorts o.m. gezegd, dat de commissie er in het bijzonder naar zou hebben gestreefd, ook reeds over de duur der voorlopige regering, het toe zicht op de financiën der gemeenten weer in normale banen te brengen o.a. door aan de bijzondere uitkeringen, welke zoveel mogelijk zullen worden geobjevtiveerd geen bijzondere voor waarden te verbinden. De minister deelde verder mede, dat ook bij hem dit streven aanwezig is en dat inmiddels aan de colleges van Ge deputeerde Staten is bericht dat het on derzoek van de begrotingen van ge meenten beneden 20.000 inwoners be houdens in bijzondere gevallen aan de ze colleges wordt overgelaten en dat overigens alleen ten aanzien van be langrijke besluiten nog overleg met de regering gevraagd wordt. Op een formele verklaring van de ge meenteraad, dat „noodlijdendheid voor waarden" worden aanvaard, zal in af wachting van de nieuwe regeling, met v/orden aangedrongen. De Arnhemse gemeenteraad heeft de' Het stiefkind, het voortdurende stief kind in de Nederlandse staathuishou ding is het onderwijs. Als het huis houdgeld wat ruimer vloeide, was het *3^" "T" "c onderwijs het laatste aan de beurt, gemeentebegroting vastgesteld met een maar in benarde tijden werd hier het Assen staat in het teken der naderende T.T.-races. Op de eerste dag van de training der renners daverden de motoren op hun eerste proefronden. Een overzicht van de startplaats. Ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat twee jaar ge leden te San Francisco het handvest der V.N. werd ondertekend, hebben staatshoofden en minister-presidenten van de vijf grote mogendheden per radio een boodschap tot de wereld gericht, waarin het vertrouwen tot uit drukking werd gebracht, dat het handvest der V.N. succes zal hebben. Hier volgen de belangrijkste zinnen uit de verschillende redevoeringen: Attlee (minister-president van Engeland): „Wij moeten samenwerken, indien wij de komende generaties willen sparen voor de gesel van de oorlog". Truman (president der V.S.)„De hoop der wereld op een blijvende vrede is gegrondvest op de twee jaar geleden te San Francisco begonnen onderneming." Ramadier (minister-president van Frankrijk): „Opmars van de wereld naar eenheid zij het doel." Gromyko (namens Stalin)„De V.N. bezitten alle middelen om een goed functionerend apparaat in de strijd voor de vrede te worden." Tsjang Kai Sjek (president van China)„Geen moeilijkheid moet onover komelijk zijn." Trygve Lie (secretaris-generaal der V.N.): „Weest goedsmoeds en ge looft in de kracht van de organisatie der V.N." AANTREKKELIJK VOORBEELD. Het Canadese parlement volgt een verstandige politiek. Men kan van onze Canadese vrien den moeilijk iets anders ver wachten. Het zijn vlotte kerels en zij staan midden in de wer kelijkheid, stevig met hun beide voeten op de grond Daar is nu bijv, die geschiede nis met Maurice Chevalier, de bekende chansonnier, revue-ster en film-artist. Hij maakt een tournée door Canada en wat doet het parlement? Als verte genwoordiger des volks wil het met zijn huldebetoon niet ach ter blijven bij het volk, Maurice wordt officieel ontvangen in het Lagerhuis en toegesproken door de voorzitter. En omdat hij, de vlotte en charmante Parijzenaar de kunst van het spreken min der goed verstaat dan die van het gezang, beantwoordt hij de toespraak van de president me1 twee liedjes uit zijn repertoire zijn „Louise" en zijn „Valen tine". Het zijn ondeugende lied jes, meer passend bij een Parijse revue dan bij een parlement, maar Maurice heeft natuurlijk bij zichzelf gezegd: leder vogeltje zingt zoals het is gebekt. Er zijn op die liedjes geen amendementen ingediend; de linkerzijde is er de rechterzijde niet om te lijf gegaan; zij zijn zonder hoofdelijke stemming aanvaard, want zij hebben een veelhoofdige stemming te weeg gebracht die gewoonlijk in een parlement niet heerst. Zij zijn ontvangen met eendrachtig ao - plaus. Waarom gebeurt zoiets nu nooit eens in onze Tweede Ka mer, of desnoods in de kleinere en intiemere kring van de Eerste? Is onze volksvertegen woordiging dan van alle zin voor humor en van alle artis tieke zin gespeend? Waarom zou men niet eens een gevierde balletdanseres, als zij in ons land op tournée is, in de gelegenheid stellen een pirouette te draaien ter plaatse waar zo menig poli ticus zijn draai genomen heéfc? Waarom nodigt men. zo tussen de debatten, niet eens Buziau uit? Er zou in ons parlement dan ook eens kunnen worden gela chen. Want veelal is het om te huilen, als men leest wat er ge beurt Enrico de Nicola, die om gezonheids- redenen afgetreden is als president van Italië, is gisteren door de Nationale Vergadering te Rome met 405 tegen 26 .temmen tot president herkozen. Van de 26 personen, die niet voor de Nicola stemden, hebben 19 hun stem briefje blanco ingeleverd. Een briefje met de naam van ex-koning Umberto is vernietigd. De Nicola heeft aan den voorzitter van de Italiaanse Nationale Verga dering medegedeeld, dat hq als voor lopig President in functie zal blijven. Eerste Kamer aanvaardt Noodvoorziening Perswezen Het wetsontwerp Noodvoorziening Perswezen is gisteravond in de Eerste Kamer aangenomen met 19 stemmen voor en 14 tegen. Tegen stemden de 9 aanwezige leden van de K.V.P., de vier aanwezige leden der C.H. en het enige aanwezige lid van de Partij van de Vryheid. Bij de beantwoordig van de sprekers jver het wetsontwerp stelde minister Gielen vast, dat, al zijn de bezwaren tegen artikel 18 niet onoverkomelijk, hij deze toch wel zo groot acht, dat hij een vetsontwerp betreffende de distributie yan de persapparatuur heeft toegezegd. Hij kan thans mededelen, dat dit wetsontwerp reeds aan zijn ambtgenoot is toegezonden en acht de waarschijn lijkheid groot, dat dit wetsontwerp in de eerstvolgende ministerraad zal wor den behandeld. De minister zegde een loyale uitvoe- -ing der wet toe. Verenigde Naties niet vertegenwoordigd? Prof. Myrdal verklaarde gisteren te Genève, dat noch hijzelf noch Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N. op de besprekingen te Parijs aanwezig zullen zijn. Hij zeide ten aanzien van 't plan van Marshall, dat men wel moet bedenken, dat, hoewel er een, „geweldige dyna mische kracht" achter het plan is, deze evenzeer kan worden gebruikt om Eu ropa te verdelen als om het te vereni gen. De strijd tegen de coloradokever Het tqdvak van de tweede ver plichte spuiting tegen de colorado kever is begonnen; het loopt im mers van 25 Juni t/m 5 Juli. Na deze laatste datum zal een scherpe controle worden gehouden, waar bij degenen, die in gebreke zijn gebleven, onherroepelijk een pro cesverbaal staat te wachten. Men zq dus op zqn hoede! Tuinders, doet daarom Uw plicht, niet alleen in het algemeen be lang, maar in het bijzonder in dat van U zelve! tekort van 4 millioen gulden. Op 21 Juli zullen de eerste, ca. 200 Engel se militairen, deel uitmakende van de Britse bezettingstroepen in Duitsland, hun verlof in Amsterdam komen door. brengen. Op Sicilië neeft een bendeleider, Guiliano, de oorlog aan de Communisten verklaard. Moorden, over' vallen en springstofaanslagen zijn aan de orde van de dag. Een Duitse autoriteit heeft geklaagd over de toe stand der vloot. Ons vlaggeschip, aldus deze autoriteit, is de 1469 ton metende „Söderham" en het oudste schip is de 73 jaar oude „Pionier". De gemiddelde leeftijd der Duitse schepen is 40 jaar, legen 15 jaar voor de oorlog. Uit het kantoorgebouw van de K.L.M. te Londen zijn Zaterdag 2 koffertjes, in- roudende bankbiljetten ter waarde van 4800 dollar gestolen. Generaal Orsborn, hoofd van het leger des heils, zal voor de derde keer huwen en wel met de oudste dochter van generaal Higgings van het leger des heils, Phillis Taylor Het gezelschap van Kees Pruis is uit Indië teruggekeerd. Het heeft voor de Niwin een tournee van drie maanden door Indonesië gemaakt. Op verzoek van de sultan van Soem- fcawa werd twee avonden in zijn paleis opgetreden. Op 10 en 11 Septem ber wordt te Utrecht wederom een na tionale paarden- en veetentoonstelling gehouden met op de middag van beide dagen een concours-hippique. In het beloofde land Met vlaggen getooid is het troepen schip „Waterman" met duizend Neder landse emigranten en oorlogsbruidjes te Ottawa aangekomen, waar de opvaren den door de Nederlandse ambassadeur, dr. J. D. van Royen, werden verwel komd. De immigranten, die luide juichten, toen het schip de haven van Montreal binnenliep, vertrokken na te zijn ont scheept met speciale treinen naar On tario en West-Canada, waar zij op boerderijen zullen werken. Door ratten aangevallen Twee zoontjes van resp. zeven en acht jaar uit het gezin A. C. K. aan de Wilhelminastraat te Barneveld, zijn, terwijl zij rustig sliepen, door ratten aangevallen. De kinderen werden ern stig aan gelaat en voeten gewond. De behandelende geneesheer heeft zich tot de woningcommissie gewend om ver betering te bewerkstelligen in de be staande woningtoestand ter plaatse. KREEFT. Meer dan zevenhonderdduizend ton steenkool is reeds verloren gegaan tengevolge van de onofficiële Ameri kaanse mqnwerkerssstaking, uitge roepen als protest tegen de zogenaam de „slavenwet", die door het Congres tegen het veto van president Truman in, aangenomen is. De komende uren zullen aantonen, of deze staking, die 132.000 arbeiders omvat, slechts bedoeld is als een kor te proteststaking of dat de Verenigde Staten weer naar een zeer ernstig ar beidsconflict toegaan. FRANSE STAKINGEN De Franse mijnwerkersstaking, die bijna 200.000 arbeiders omvat, heeft zich thans uitgebreid over 't steenkool- gebied van Saint Etiènne. in Centraal E rankrijk, waar, in bijna alle mijnen 't Vverk geheel stil ligt. Het verbond van de Franse Metaal arbeiders, dat 300.000 man vertegen woordigt, heeft voor Maandag een sta king van 24 uur aangekondigd en ook de textielarbeiders hebben gedreigd in staking te zullen gaan als hun eis om hoger loon niet wordt ingewilligd. BELGISCHE GEWEKEN STAKINGSGOLF De stakingsgolf, die de afgelopen drie weken over België is gegaan, is bijna geheel teruggelopen, doordat gisteren 20.000 metaalbewerkers in de streek van Charleroi weer aan het werk ge gaan zijn, na een staking van 15 da gen. De conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie, die de voorgestelde Amerikaanse hulp aan Eu ropa zullen bespreken, zal hedenavond om 18 uur onder voorzitterschap van Georges Bidault (Frankrijk) aan de Quai d'Orsay, waar het Ministerie van Buitenlandse Zaken is gevestigd offi cieel worden geopend. MOLOTOF TE BERLIJh Molotof, de Sowjetrussische Minister van Buitenlandse Zaken, heeft gister morgen op weg naar Parijs, 90 minuten te Berlijn vertoefd en een onderhoud gehad met de voornaamste politieke en economische deskundigen van het Sow- jetrussisch militair bestuur. DE TOUR DE FRANCE BEGONNEN. De eerste étappe werd verreden tussen Parijs en Rjjssel, een afstand van 286 km. De Nederlandse renners A. van Schendel, De Korver en Schellingerhout bq hun aankomst in het Velodrome de Flandres te Rqssel. eerst bezuinigd. Dit heeft verschillende redenen. Ten eerste zijn de resultaten van goed onderwijs niet of zeer moei lijk in cijfers uit te drukken. Ten tweede is het zo gemakkelijk op het onderwijs te bezuinigen. Als men ge middeld 35 leerlingen aan een onder wijzer toevertrouwt in plaats van 30, scheelt dat dadelijk ruim 5000 onder wijzerssalarissen of ongeveer 10 mil lioen guldens. En wat maakt dat nou helemaal uit? Als de exploitatiever goeding per leerling en per jaar op zeven gulden gesteld wordt in plaats yan op tien gulden, scheelt dat de ge meenten gezamenlijk weer drie en een half millioen. En de onderwijzers houden de jeugd toch wel bezig! En zo is de toestand ontstaan, dat de animo voor het onderwijs verdween. De „knappe" kinderen van onbemiddel de ouders, die altijd het reservoir vormden van de onderwijzersstand, konden met hun knapheid elders beter terecht en ze bedankten er voor het werk te doen, dat moreel en stoffelijk zo slecht gewaardeerd werd. Het ge volg is, dat er nu 2000 a 3000 klassen zonder onderwijzer of onderwijzeres zijn. En straks, als de vele, na-oorlogse zuigelingen leerplichtig zijn, zullen er misschien 4 a 5000 vacatures zijn. Voor al het platteland wordt door deze wan toestand zwaar getroffen. Ook, als men aanneemt, dat de jongste, zeer aanzien lijke salarisverbetering de animo voor het onderwijzersvak zal vergroten, moet men er rekening mee houden, dat tal van plattelandsscholen nog enkele jaren niet normaal zullen function- neren. De standplaatsaftrek, die voor een aantal gemeenten vier percent, voor de meerderheid der plattelandsgemeen ten acht pereent bedraagt, drijft tal var leerkrachten naar de steden, waar bovendien de studiemogelijkheden voor opgroeiende kinderen groter zijn. Er is nog een andere reden, waarom we mogen zeggen, dat het onderwijs in het gedrang is. In de getroffen gebie den zijn 251 scholen met ruim 1700 les lokalen verdwenen. Er zqn noodge bouwen opgetrokken, maar de bouw van permanente scholen vordert traag. Papier voor noodzakelijke herdrukken van schoolboekjes is er te weinig. De schriften zijn slecht en schaars. Mate riaal voor handwerken en handen arbeid? Niet te krijgen. Men bedenke, wat hier voor schade aangericht wordt. Minstens tien „lich tingen" schoolkinderen krijgen in vele streken van het land onvoldoende on derwijs. De schamele acht jaren waarvan de minister er nog één wil af nemen worden maar gedeeltelijk be steed. En voor 70 a 80 percent van de kinderen is dit al het onderwijs, dat ze krijgen. Wat baten hier programma's van onderwijsvernieuwers? Is dit het antwoord op de veelvuldige en vaak terecht geuite klachten over de ver wildering van de jeugd? Het is begrijpelijk, dat de onderwij zers, die dagelijks worstelen met de ontzaglijke moeilijkheden, alarm slaan. De leerkrachten van het openbaar, P"ot. chr. en katholiek onderwijs heb ben gezamenlijk in een „noodcongres" een oproep gericht tot de regering en tot het gehele volk om er voor te zor gen, dat een eind wordt gemaakt aan de afbraak van de geestelijke volks kracht. Als allen het grote belang van goed onderwijs inzien, zal hun beroep niet tevergeefs zijn. H. VAN HULST. (Van een specialen verslaggever.) Het was geen Belg, maar Vietto, de lieveling van het Franse publiek die gistermiddag als winnaar van de tweede etappe van de Tour de France Brussel binnen reed, na de afstand van Lille naar de Belgische hoofd stad (182 k-m.) in 5 uur 5 min. 52 sec. te hebben afgelegd. Achter hem volg den de Belgen Impanis en Depred- homme met 1 min. 41 se,achterstand. Cameliini, die tot de gemengde Ne derlandse ploeg behoort, werd vierde in 5 uur 14 minuten 51 sec. Arie Vooren eindigde als veertiende in 5 uur 16 min. en 35 sec., en Jansen als 28e. Seyen werd 54e in 5 u. 30 min. 20 sec. In dezelfde tijd eindigden Gal- liusso en Joly als 61e en 67e. Klabins- ky arriveerde als 81e in 5 uur 39 min. 38 sec., de Korver werd 82e in 6 uur 12 min. 10 sec. De overige uitslagen van de tweede etappe luidden: 5. Roncomi (It.), 6. Breuer (B.), 7. Cogan (Fr.), 8. Mahe iFr.) 9. Brambilla (It.), allen in 5 uur (5 min. 4 sec. 10. Huquet (Fr.), 11. Ber- tochi (It.), 12. Gijsselinck (B) 13. Schot- te (B.), 14. VOOREN (Ned.), aUen 5 uur 16 min. 35 sec.; 15. Robic (Fr. W.), 16 Corrieri (It.) 17. Levepue (Fr.Z.W.- C.), 18. Gauthier (Fr. N.O.), 19. L. Wei- 'enman (Zw.), 20. Lucas (lie de Fran ce), 21. Pawlissak (Fr.N.O.), 22. Tacca 'lt.l, 23. Fachleitner (Fr.), 24. Lazari- des (Fr.Z.O.), 25. Teisseire (Fr.). In het algemeen klassement heeft thans Vietto de leiding. (Zie vervolg pagina 4). Het hoofdbestuur der E.V.C. stuurde ons het volgende communique: „Met het oog op het dreigende ge vaar van een militaire aanval op grote schaal tegen de Indonesische republiek, heeft het hoofdbestuur van de E.V.C. zmh tot het N.V.V en de Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf gericht, met het voorstel onmiddellijk te beraadsla gen over de voorbereiding van een al gemene werkstaking, tot welke dient te worden overgegaan, indien de Neder landse reactie kennelijk door toepas sing van wapengeweld een beslissing tracht te forceren". WIMBLEDON KAMPIOENSCHAPPEN In de eerste ronde van het gemengd dubbelspel versloegen Rinkel en mevr. E Hamilton (USA) Bose (Brits Indië) en mevr. Neilson (Engeland) met 6—3, 6—-2. ONWEERSKANSEN. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Aanvankelijk zonnig. Later toenemende bewolking, met op vele plaatsen onweerskansen, nog warm, zwakke en later matige wind tussen Oost en Zuid

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1