II I DE AA Siad en Omgeving. De kaasmarkt en de kaasdragers P.O.A. n.v. De bonvrije I v< III!: Anjerdag 1947 Burgerlijke Stand Hulp voor de Hollander? 'n Nieuwe fotozaak. Duits meisje aangehouden Dokter Degenaar wil promoveren. Benoeming lid gemeenteraad Uitspraken Tribunaal Alkmaar Vier jaar gevangenisstraf geëist Heer-HueowaaïH. Benoeming hoofd O. L. School (Noord) Denkt er om. Alcmaria Ill's kansen Bergen. Drie koren zingen ter ere van de 50 -jarige Langedijk. Burgerlijke Stand Oterleek. West-Graftdijk Cabaretavond Daan Pool Voor al uw SchoolboekeD Predikbeurten Marktberichten En hi J iiif Allen zullen zich nog herinneren de Zaterdag van de 29e Juni 1940, waar op het Nederlandse volk de verjaar dag van Z.K.H. Prins Bernhard aan greep om op waarlijk grootse wijze uitdrukking te geven van haar wil tot verzet door zich deze dag te tooien met een witte anjer. Hoe de bezetter hierop reageerde is U eveneens allen bekend. Nederland hernam zijn weerbaarheid. Ook buiten Nederland kwam men tot het besef, dat er iets gedaan moest worden. 10 Augustus 1940 werd te Londen het „Prins Bernhard Fonds" gesticht, hetwelk zich ten doel stelde bij te dragen tot wat toen het belangrijkste was, n.l. de bevrijding van Nederland van vreemde over heersing. Gelden werden ingezameld voor aankoop van vliegtuigen en ander krijgsmateriaal. 21.000.000.werd bijeengebracht en reeksen jagers en bommenwerpers, motor-torpedoboten en zelfs de torpedojager „Jan van Galen" kon worden aangekocht en de Nederlandse Regering ter beschikking worden gesteld. De Nederlanders buiten Nederland verblijvend hadden hun plicht ver staan. Bij het einde van de oorlog was de taak van het „Prins Bernhard Fonds" beëindigd. Gelet op het belangrijke werk, dat was verricht, meende men het fonds echter een nieuwe en even be langrijke taak te geven.' De geestelijke en culturele weer baarheid van ons volk is nog steeds in gevaar. De geestelijke en culturele zelfstan digheid van ons volk moet worden gesteund en het uitdragen in de vreemde van onze beschaving dient te worden bevorderd. Dit nu tracht het „Prins Bernhard Fonds" te bereiken en wel door fi nancieel te helpen waar de geestelijke en culturele weerbaarheid van ons volk kan worden gesteund. Het fonds wil zijn een financiële 'instelling, die daar hulp verleent, waar zulks in het cultureel belang van Nederland nodig is. Reeds konden belangrijke bedragen worden uitgekeerd aan het culturele leven in Nederland, zoals: a. Wetenschap. Medische en medisch-technische wetenschappelijke arbeid; histo risch onderzoek; Instituut voor Sociale Geschiedenis; wetenschap- pelijk-munieologische arbeid. Reproductie van het affiche voor Anjerdag 1947. b. Kunst. Volkstoneel; kunst voor studen ten; kunstleven in getroffen ge bieden; aankoop van muziekin strumenten voor verloren gegane instrumenten enz. c. Volksopvoeding. Hiertoe uitbreiding van bibliothe ken; culturele arbeid voor mili tairen; tot stand brengen van Volkshogescholen, enz. d. Jeugd. Bevorderen van volkszang, volks muziek, volksdans, enz. Nog tientallen objecten zijn in be handeling, dus hiervoor is geld nodig. Dit geld moet er komen en zal wor den ingezameld op de te houden An jerdag 1947, n.l. Maandag 30 Juni 1947. Ook in onze gemeente heeft zich een comité gevormd om deze inzame ling te doen slagen. Bereids is door B. en W. vergunning verleend tot het houden van een collecte. Voor deze te houden collecte is de hulp nodig van een groot aantal dames en heren. Geeft U zo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóör Maandag 30 Juni a.s. op als collectant (trice) aan één der onderstaande adressen, onder mede deling hoeveel uur U beschikbaar bent. B. Fels, Westerweg 134. Mr. A. Schenkeveld, Oudegracht 227. Dr. J. G. A. de Jong, Lyceumstraat 55. Mevr. F. H. Holzmuller, Emmastraat 45. Mevr. D. Bosscher, Blinkenlaan 66, Heiloo. Ondertrouwd: Pieter Beek en Geertje Hicters. Cornells Zonneveld en Johanna W. Busch. Gerrit Teer huis en Maretje K. Pels. Berend Bosma en Cornelia Engel. Johannes van Wonderen en Petronella C. Kaal. Hendrikus P. van Lienen en Caro lina L. Ender. Overleden: Geertruida M. Bruin 59 jaar. Woensdagmorgen verscheen voor de tweede maal voor het Tribunaal de Alkmaarse mej. E. van G. Thans waren er een tweetal getuigen ver schenen, die verklaringen aflegden in verband met hetgeen in November 1944 in de Waerdendelstraat gebeurd was. Daar was een zekere Bottema door een Duitser gegrepen en mishandeld. Mej. Van G„ die lid van de N.S.B. was en werkzaam bij de Feldgendar- merie, was uit haar huis in de Waer dendelstraat gesneld en reed op de fiets van een der omstanders naar huize Voorhout om daar hulp van de Feldgendarmerie te halen. Zij verklaarde dit gedaan te hebben, omdat zij bang was, dat de Hollan der zou worden doodgeschotén. De beide getuigen, mej. H. A. van Gorcum en de heer M. E. J. Burlage vertelden wat zij gezien hadden en achtten het ten slotte wel mogelijk, dat mej. Van G. de hulp was gaan halen om de Hollander te beschermen. Zij stond volgens de heer Burlage, on danks haar politiek afdwalingen, be kend als een sympathiek meisje. Mr. dr. Berkhouwer achtte het ook het meest voor de hand liggend, dat besch. aldus gehandeld had. Wanneer zij de hulp was gaan halen voor de Duitser, zou ze zeker van zijn fiets gebruik hebben gemaakt. Hij verzocht het Tribunaal zijn cliënte met vrou welijke maatstaven te behandelen en haar spoedig in vrijheid te willen stellen. Op 9 Juli a.s. zal het Tribunaal in deze zaak uitspraak doen. Een pakhuis aan de Hoogstraat werd dezer dagen gemetamorphoseerd tot een fleurige en aantrekkelijke fotohandel met atelier. Deze zaak van de heer H. Kaal, „Heka" genaamd, trok reeds de eer ste dagen na de opening vele Alk- maarders, die zich wilden laten ver eeuwigen. De heer Kaal had reeds voor de oorlog een dergelijke zaak in Den Helder, die echter werd weggebombar deerd. Thans is hij met nieuwe moed in Alkmaar begonnen. De zaak ziet er van binnen en van buiten keurig uit; een aantal mooie foto's versieren étalage en wanden, hetgeen op zichzelf reeds een recla me is voor de vakbekwaamheid van de fotograaf. Thans kan de heer Kaal het werk nog alleen af, doch spoedig zal hij enkele handjes geholpen moe ten worden. Een teken, dat er muziek in de zaak zit! Gisteren is door de politie een Duits meisje van 18 jaar aangehouden Zij was Zondag 22 Juni clandestien ons land binnen gekomen. Zij zal vandaag weer worden uitge leid Op 3 Juli zal dokter J. Degenaar Jr„ leider van het Rode Kruis, aan de Uni versiteit in Amsterdam een proefschrift verdedigen ter verkrijging van de graad van doctor in de geneeskunde. De Voorzitter van het Centraal stembureau brengt ter algemene ken nis, dat het besluit waarbij hij de heer G. Zomerdijk te Alkmaar in plaats van de heer F. J. Meelis heeft be noemd verklaard tot lid van de Ge meenteraad, voor een ieder ter ge meente-secretarie ter inzage is neder- gelegd. Alkmaar, 26 Juni 1947. De Voorzitter van het Centraal stembureau, A. J. M. Leesberg. BONNEN HALEN! Degenen, wier fmilienaam begint met de letters O en P moeten heden hun bonkaarten 709 afhalen. De uitreiking heeft plaats in het bureau in de Ridderstraat van 912 en van 24 uur. Zelfverzorgers die nen hun bonnen af te halen op Maan dag 30 Juni des morgens van 911 uur. BIOSCOPEN: Theater Harmonie, 8 uur: Jane Eyre (14 jaar). Zat. 7 en 9,30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Kit Carson (14 jaar). Zat. 7 en 9,30 uur. Cinema Americain, 8 uur: Het spook van de opera". (14 jaar). Zat. 7 en 9,30 uur. Alkm. Bioscoop Theater, 8 uur: De graaf van Monte Christo. Tweede deel: De vergelding. (14 jaar). De Tweede Kamer van het Tribu naal, onder voorzitterschap van Mr. J. P. Windhausen, deed uitspraak in de volgende zaken: Sippe R., wonende te Bergen en ge detineerd in kamp Naarden. Interne ring voor de tijd van 2 jaar en 6 maanden met aftrek van de tijd in detentie doorgebracht, met ontzetting uit de rechten. KI. Cornelis V. te Medemblik, gede tineerd in Fort Veldhuis te Uitgeest Internering voor de duur van 2 jaar en 10 maanden met aftrek van de tijd in detentie doorgebracht. Verbeurd verklaring van f 4500 en een radio toestel. Ontzetting uit de rechten en het verbod om een openbaar ambt te bekleden. Wijlen Erna Gertrud Br., gewoond hebbende te Medemblik. Verbeurdver klaring van f 500, Wijlen Arie B„ gewoond hebbende te Blokker. Verbeurdverklaring van f 2000,—. Wijlen Cornelis K„ gewoond heb bende te Blokker. Verbeurdverklaring van f 15000,en een radiotoestel. Tegen J. Rijbroek uit Alkmaar, die in Niedersakswerten in December 1944 dienst nam bij de Landstorm Neder land, eiste de procureur-fiscaal vier jaar gevangenisstraf met aftrek. B. en W. bieden de Raad een voor dracht aan van 3 personen om daaruit een keuze te doen voor de benoeming van een hoofd van de O.L. school te Heerhugowaard-Noord. De voordracht luidt als volgt: I. H. v. d. Geer te Zuilen; 2. T. A. v. d. Laar te Stompetoren; 3. H. Boonsma te Grijpskerk. DE „KORTENAER" WEER IN ONS LAND. B(j de aankomst van de „Kortenaer" in Den Helder waren H.K.H. Prinses Juliana en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet aanwezig, om met Z.K.H. Prins Bernhard, die zich aan boord van de „Kortenaer" bevond, een tochtje met het jacht „Piet Hein" op het IJsselmeer te maken. Het Prinselijk Gezin wandelt langs de erewacht van adelborsten. Op de achtergrond de „Korternaer". Hoewel er in advertenties in de dagbladen herhaaldelijk op is gewe zen, dat de boer zijn aardappelland tegen de colordokever dient te bespui ten, heeft een inwoner van Alkmaar dat nagelaten. Niet alleen dat hij er zich zelf mee heeft, maar het kan gevaar op leveren voor de hele streek. Terecht werd dan ook tegen hem een proces verbaal opgemaakt. Het derde elftal van Alcmaria, na tuurlijk ook kampioen, wil het eer ste volgen. Verleden jaar degradeer de het uit de res. derde klasse, werd dit seizoen kampioen, moest al direct daarop promotiewedstrijden spelen en staat er thans zo voor, dat het Za terdagavond bij een gelijk spel in de thuiswedstrijd tegen T.O.G. III reeds promoveert naar de res. 3e klasse. De kans op de volle winst is zeker aan wezig en we verwachten, dat Alcma ria Zaterdagavond opnieuw kan juichen. Intussen herinneren we nog even aan de receptie, welke Alcmaria Zaterdagmiddag van 35 uur houdt in de dancing van de Harmonie ter gelegenheid van de rentree in de twee de klasse. Ten slotte wijzen we er de voetbal liefhebbers nog op, dat er Zondag avond een extra trein naar Den Hel der vertrekt voor de wedstrijd Hel derAlkmaarse Boys. i o- De tennisliefhebbers kunnen Zater dag en Zondag hun hart ophalen aan de talrijke wedstrijden op de tennis banen. Het zijn de districtskampioen schappen, waarbij Zaterdag en Zon dag de demi-finales en eindstrijden gespeeld worden. Zondagmiddag speelt Alcmaria zijn laatste wedstrijd van dit seizoen te gen H.B.C., de degraderende club, ter wijl Zondagavond de wielerclub Alc maria op de sintelbaan diverse wed strijden houdt met als hoofdnummer een wedstrijd achter motoren. Men ziet: het Alkmaarse sportpro gramma is dus wel weer overladen! Drie koren, t.w. de Koorvereniging Bergen, het Motet- en Madrigaal Vrouwenkoor en Bergen's Mannen koor gaven Woensdagavond op het concoursterrein „Maesdammerhof" 'n concert ter ere van de 50-jarige Ber gen's Harmonie en bezorgden daar mee niet alleen de jubilaris, maar ook muziekminnend Bergen een genotvol le avond. Dit vocale concert was een zeer welkome afwisseling in de rij in strumentale concerten van de laatste weken. De koorvereniging Bergen onder leiding van den heer Corn. Jonker, opende de avond met Middernacht van J. P. Wierts, om te vervolgen met Onder de Linde van G. H. Boedijn. Ieder kwam onder de bekoring van het aardige toneeltje onder de dikke lindeboom, op de tonen van de harmonica „rond en rond en om en om, draaide en zwaaide de ganse drom" en „om en rond joelde de jeugd die het heerlijk vond". Het Vrouwenkoor, eveneens onder leiding van den heer Jonker, braclrt een drietal nummers ten gehore: Een dag van H. Zagwijn, La Chanson de Malborough van Bourcier en De Zee van G. Manu. Vooral dit laatste werd prachtig vertolkt en bezorgde koor, dirigent en pianist (Nic. Akkerman) een hartelijk applaus. Bergen's Man nenkoor zong onder leiding van zijn dirigent Karei Böhne enige fraaie nummers. De Morgenidylle schilderde de aanwezigen een behoorlijk tafe reeltje uit het huiselijk leven van een paar eenvoudige gelukkige mensen kinderen. Ontroerend mooi klonk op deze vredige zomeravond het Kyrië Eleïson, het Heer ontferm U, uit In a Manostery Garden van Ketelby. Met Die zwölf Rauber van A. Dobrowen besloot het Mannenkoor. Prachtig klonk het verhaal, dat de beide solis ten, de heren L. Henneman en J. H. Rijvordt, deden van de roverhoofdman Kudijar, die na een veelbewogen le ven tot inzicht kwam en „ins Kloster ging, um Got und der Menschheit zu dienen". De apotheose, een schitterend slot stuk van dit muzikale gebeuren, vormde Die Einzug der Gaste uit Rich. Wagner's Tannhauser, gezongen door de Koorvereniging. De jubel kreet „Thüringens Fürsten Landgraf Herman, Heil" zal in veler oren nog lang nageklonken hebben. De voorzitter, de heer P. Blanken- daal, was weer de tolk van Harmonie en publiek, toen hij koren en dirigen ten hartelijk dank zei voor de genot volle avond. BESTRIJDT DE COLORADOKEVER. Naar het oordeel van de inspecteur, hoofd van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen bestaat in onze gemeente gevaar voor vestiging van de coloradokever. Daarom moeten alle met aardappe len beteelde percelen in de periode van 25 Juni tot en met 5 Juli 1947 bespoten worden met de bekende calcimumarsenaatsoplossing. Deze bespuiting is slechts doelma tig als zij zodanig wordt uitgevoerd dat: le. een hoeveelheid, overeenko mend met ongeveer 800 liter per hec tare gelijkmatig over het gewas wordt verdeeld. 2e. Alle bladeren van de aardappel planten met de vloeistof worden be vochtigd. 3e Op zodanig uur en bij zodanige weersgesteldheid wordt gespoten, dat het gewas nog dezelfde dag kan op drogen. Particulieren, die een kleine hoe veelheid aardappelen voor eigen ge bruik verbouwen, worden opgeroepen hun naam en adres na heden ttr se cretarie te Noord-Scharwoude op te geven, waarna ten spoedigste bespui ting zal volgen. Bij nalatigheid zal streng worden gestraft. De eerste rode kool Vrijdagmorgen werden aan de vei ling te Broek op Langendijk de eerste twee partijen vroege rode kool aangevoerd. Aanvoerders wa ren de bouwers Thamis Smit en Gerrit Smit. Het was beste prach tige kool, die gekocht werden 34 en 27 per 100 kg. Geboren: Pietertje B., d. van P. van Ham en N. Slikker. Johanna B. M., d. van S. Quax en H. de Jong. Helena P. N. A., z. van J. Bruin en V. Tesselaar. Ondertrouwd: Cornelis van Schoorl en Jansje Spaans. Getrouwd: Theodorus Korver en Cornelia A. Hoogeboom. Cornelis Huisman te Den Helder en Hillegonda Smit. Overleden: Bartholomeus Bom- mer, gehuwd met J. Broersen, 63 jaar. Dirk Bobeldijk 70 jaar. Joseph Trompetter, wedr. van J. M. v. d. Zei, 49 jaar. CURSUS ZIEKENVERPLEGING. Het Witte Kruis, afdeling Scher mer, organiseert voor Oterleek en Stompetoren een cursus huishoude lijke ziekenverpleging, waarvan de eerste les Dinsdag jl. in café Maijer werd gehouden. Na een openings woord door den voorzitter der afde ling dr. H. Heringa, waarin deze op het grote belang van de cursus, vooral voor plattelandsgemeenten wees, werd de eerste cursusavond door zuster Labree uit de Rijp gege ven. Reeds velen gaven zich voor de ze cursus op. Dat meerderen mogen volgen. „Vader, hij heelt geslagen" Elke Vrijdagmorgen houdt de heer Lutjeharms, de „Kaasvader", voor de belangstellende toeristen in de kaas- dragerskamer een college over het ontstaan, de geschiedenis, de gewoon ten en gebruiken van het oude gilde. In dit kleine historische vertrek, waar alles aan het verleden herin nert, vertelt hij dan dat de kaasdra gers er elke Vrijdag tezamen komen, in de winter 's morgens 7 uur en in de zomer om 8 uur en dat dit reeds geschiedt vanaf 1622 toen het gilde werd opgericht. Hij vertelt, dat het gilde uit 28 kaasdragers en uit vier vemen be staat, welke de kleuren rood, geel, blauw en groen dragen. Bij ieder veem zijn 6 dragers en een tasman, die de r iste is. Hij zet de gewich ten 25 kg. of minder op de schaal e,. ontvangt het weegloon, dat hij in de tas doet, waaraan hij zijn naem ontleend heeft. Als de „Kaasvader" zo ver met zijn verhaal is, knikken de toehoorders elkaar eens belangstellend toe, want zij weten nu, dat die gekleurde hoe- den-parade daar buiten geen extra versiering ter meerdere glorie bij de ontvangst van onze gasten is, maar iets, dat al honderden jaren zo ge weest is, dus ook in de tijden, dat er in Alkmaar nog alleen over de kaas en niet over de vreemdelingen werd gesproken. Maar de „kaasvader" kenbaar aan zijn fraaie wandelstok heeft nog veel meer te vertellen. Uit ieder veem wordt een „Over man" gekozen, welke overlieden met de „vader" die eigenlijk opzichter van alle dragers is 't bestuur vor men. Dat lijkt alles heel amicaal en de oude gilden stonden er voor be kend, dat zij als het ware grote vrien denboden waren, die gezamenlijk duchtig konden feestvieren, maar in elk maatschappijtje, hoe klein ook, moet orde en tucht heersen en voor het handhaven van die tucht was er dan een „provoost" aangesteld. Zijn naam is indrukwekkender dan zijn functie, want hij was en is nog de knecht van het bestuur, waarbij er ook nog een knecht is voor het ge hele gilde. Hij draagt als ondrscheidingSteken een zilveren berrie aan een lint in de kleur van zijn meem en zodra Vrij dagochtends de klok zeven heeft ge slagen roept hij plechtig: „Vader, hfl heeft geslagen", waarmee hij dan niet bedoelt, dat de een of ander hem een klap heeft gegeven, maar eenvoudig, dat de Waagtoren het zevende uur heeft verkondigd en dat het dus tijd is de laatkomers op te schrijven. Dit geschiedt op een „schandbord" waarop de schuldigen genoteerd wor den en het gevolg daarvan is, dat_deze boete moeten betalen, Welke door de provoost geïnd wordt. Na het appèl blijven dan de Vader en de Overlieden kenbaar aan een zilveren schildje aan een lint in de. kleur van zijn veem en zodra Vrij- woord „Overman" staat - achter om te bepalen wie er als noodhulp moet dienst doen. Dat zou een lange discussie kun nen worden, maar omdat de tijd daar voor ontbreekt wordt de zaak op een andere wijze opgelost. De overlieden werpen met dobbelstenen om de hoog ste ogen en de winnaar heeft de eer ste keus van de noodhulpen en zoekt natuurlijk de beste er uit die dan naar anciënniteit te werk worden gesteld. Elke Vrijdagmorgen worden nog deze oude voorschriften van het gilde gevolgd en daarna beginnen de werk zaamheden waarover we in een vol gende beschouwing nog het een en ander zullen vertellen. Hedenmorgen was de markt on danks het drukkende zomerweer door zeer vele nieuwsgierigen bezocht. Het waren ditmaal meest schoolkin deren, die met hun onderwijzers en „juffrouwen" in brede kring om de toegedekte stapels Stonden. De Pot- gieterschool uit Amsterdam had er pl.m. 200 meegebracht, de Dalton- school, eveneens uit de hoofdstad, zond een 160-tal. Ook de Nieuwe Schoolvereniging uit Amsterdam en een school uit Den Helder waren met een groot aantal leerlingen aan wezig. Touristen uit binnen- en bui tenland ditmaal in los verband volgden met grote interesse het trans porteren en wegen van de kaas. Op 8 Augustus wordt een groot ge zelschap verwacht, dat van 1 tot 10 Aug. het 8e Internationale Rallycon gres bijwoont, dat te Heemstede wordt gehouden en waarvan Prins Bernhard het voorzitterschap aan vaard heeft. In het Waaggebouw werd „De kleine kaasmarkt" vertoond, een werkstuk van de heer Homma uit Alkmaar, die daaraan 12 jaar heeft gewerkt. Men ziet daar een getrouw beeld van de kaasmarkt met omlig gende gebouwen, waarbij de kaasdra gers beweegbaar in volle actie zijn. De aanvoer was 13 stapels, totaal 40.000 kg. Er waren 5 stapels kleine boerenkaas, die 74.per 50 kg. op brachten. Dit was ook de prijs van de fa- briekskaas. Zaterdagavond werd in de geheel uitverkochte zaal van den heer Kra mer een cabaretavond gegeven door het bekende gezelschap Daan Pool. Het was weer een avond waar pit in zat en het gehele programma werd afgewerkt zoals men dat van Daan Pool en de zijnen gewend is. Bijzondere vermelding verdienen de Westfriese nummers, die een groot succes opleverden. De ABC-band uit Alkmaar heeft op glorieuze wijze haar medewerking verleend. Het werd voor de bewoners van West- Graftdijk en daar buiten een onver getelijke avond van kleinkunst op haar best. NAAR PAYGLOP - ALKMAAR - TEL. 3892 ZONDAG 29 JUNI 1947.' ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Den Oudsten; 5 uur ds. K. H. Kroon van Amsterdam. Kapelkerk, 10 uur, ds. van Wijk. Rem. geref. gem., half elf, ds. Rappold. Luth. kerk (Oude gracht), 10 uur, ds. Roodenburg (Doopsbediening; extra coll.); av. 7 uur mevr. MostertSchendelaar voor het Ned. Luth. Genootschap. Geref. kerk, 10 uur dr. Polman, H. A. en dankzeg ging. Extra poll.; 5 uur dr. Polman. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagav. 8 uur, dienst. Het Leger des Heils, Limmer- hoek 40, 10 uur heiligingsdienst, 12 uur Zondagsschool, 8 uur verlossingssamen komst, leider Lt.-kolonel M. Huyg. Baptisten Gem., 10.15 uur, Doopdienst Overdekte Zweminrichting. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, av. half 8, ds. Van Santen. BERGEN, geen dienst. Geref. kerk, 10 en 5 uur, ds. Van Minnen. Voorber. H. A. Maranatha, half elf, ds. Groene- weg van Hilversum. BROEK OP LANGENDIJK, Ned. Her vormde kerk, 9.30 uur ds. Boerma van Amsterdam. Geref. kerk, 10 en 7 uur ds. Donner; n.m. 7 uur ds. Peters v. a Beverwijk. Geref. kerk (Art. 31), 11 uur en 3.45 uur ds. J. Waagmeester van Baarn. Chr. geref. kerk, half 10 en 3 uur leesdienst. Doopsgezinde J-erk, 10 uur da. Schepman. DIRKSHORN, geen dienst. Geref. kerk, 9.30 en 2.15 uur ds. Greving van Zierikzee. DE RIJP, 10 uur. ds. Kas- tein. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur, ds. Roobol. Geref. kerk, ds. C. van Meyenfeldt, H. A. en dank; 4.30 uur leesdienst. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. Plug. GRAFT, half 3, ds. Kastein. Groet, 10 uur.-ds. C. M. de Jong. GROOT-SCHERMER, 10 uur, de heer Albertz. HEILOO. herv. kerk, 10 uur, ds. Van Santen van Akersloot. Evang. Kerkelaan, 10.15 uur, ds. Waar- aenburg van Haarlem. Geref. kerk (in evang.gebouw), 8.30 uur leesdienst; 4 uur ds. von Meyenfeldt H. A. en dank zegging. HEER-HUGOWAARD, Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur ds. Huisman. KOEDIJK, 2 uur, ds. Van Wijk van Alkmaar. LIMMEN, 2 uur, ds. Den Oudsten van Alkmaar. NIEUWE-NIEDORP, geen dienst. NOORD-SCHARWOUDE, herv. gem., av. half 8, ds. C. M. de Jong. Geref. kerk, 10 uur en 4 uur ds. Haitsma. OBDAM, 9.30 uur v.m. J. Ciermans, Jeugddienst, „Wie waagt, die wint". OTERLEEK. 10 uur, ds. De Jong. OUDE-NIEDORP. 2.30, ds. Roeders. OUDKARSPEL, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. kerk, 10 uur, ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 en 3 uur, ds. Visser. SCHOORL, geen dienst. SINT-PANCRAS, Geref. kerk, 10 en 4 uur, ds. Middelkoop. Herv. kerk, 10 en 7 uur, ds. Wiegers. STOMPETOREN, zie Oterleek. - Evangelisatie, 10 uur, de heer Dekker. URSEM, half 3, ds. Spaargaren. WARMENHUIZEN, av. half 8, ds. Klein Wassink. van Alkmaar. OOST- EN WEST-GRAFTDIJK, 7.30 uur n.m. dienst. ZUID-SCHARWOUDE, 10 uur, ds. Ten Bruggencate. ZUID-SCHERMER, 10 uur, dienst. NOORDERMARKTBOND. 36000 kg. vroege aardappelen 13.20 14.80, drielingen 8.3011-40, kleine 5.50—9.80, rode schotten 17.30—18.20; 550 kg. boswortelen 5.per 100 bos. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Juni. 222000 kg Aardappelen: eerstelingen f 12,80f 15,30, drielingen f 10f 12,40, gr. Schotsen f 20,50 en kriel f 7,90 f 9,10; 1250 bos Peen f 7,20—f 8,50; 220 stuks Bloemkool f 40f 59; 125 kg To maten f 91—f 95; 1300 kg Rode kool f 27f 34; 5 Komkommers 29. WARMENHUIZEN. 26 Juni '47. 8500 kg Aardappelen: Schotse muizen f 12.80 f 14,10 en drielingen f 12f 13,40. zegt K wu leven in een aarde is niet bol, maf uit het grijs verleder glimlach toveren op <1 oudheid, die als een s den der andere were worden erkend. Want koppig verkondigen: Zo althans wil het bol ls, bewjjst dat, da Onze blauwe, bruine bedriegertjes. Ze zijn b niet bol ls. Maar ze wjjde horizont, een van een zon, die op heeft, heeft genoten Wie is K Een Fries, natuurlj woont in Hilversum. Ee delijk, byna bedeesd m: pig onverzettelijk in overtuiging van de juis beweringen. Klaas Dijkstra begon kerel een atelier voor in een keukentje te Si kapitaal: een tientje. H geschenk van Jhr. Dr. F Bernhard bij gelegenhe verloving: een fraai stul werk, voorstellende Hu hof te 's-Graveland. Hij kunstig bewerkte sigare bileumgeschenk voor T. dept Dr. de Visser. Hij jaren tijds voor een k gulden handwerk af. M viel aan crisis en oorlog toen liet Klaas Dijkstra leven voor wat het wa studie in de astronomie wetenschap, waaraan h zijn hart had verpand, op een historisch mornet ganse wereld voorbijging volutionaire stelling: de platte schijf, die op de geit. Het eij Aha, zullen met mij in griezelig welbehage Dan moet je van die sch: vallen. Dan moet je lanj rand van die schijf ku de vlakke grenzen der teren en vervolgens Klas hand gaan drukken Vriend, je hebt gelijk. D< platte schijf. Ik heb h heb langs haar omtrek heb haar alleen niet z_ maar dat schrijf ik graa nuchtere bui van moet Mis, zegt Klaas Dijkst gend. Hoewel de aarde toch niet mogelijk, de i schijf te bereiken. Wat je er heen gaat vliegen gaat het pak-ijs tegemoe het barre oord, de hemel res. Een verstandig piloo weerkeren. Doet hij het bewezen dan gaat hij tegemoet. De lucht wordt neemt toe, de thermome Zet de waaghals zijn doll het einde der aarde door bemerken, dat de lucht wordt, waardoor het vL De schroeven overtreffe rental, het draagvermog gels schiet te kort. De zwenken. Doet hij dat standig man als Byrd dan stort hij met zijn barriere doolhof te pleti De aarde is niet bol Maar laten we een og met beide benen op de gelende aarde blijven. K: die wijde, wazige schijn zont noemen. Daar kun Scherp e cr Het vrij geven van d< voor de redactie van plant", centraal orgaan ren-, sigaretten-, tabak: -handel aanleiding gewee scherp artikel het beleid baksdistributie te laken aarzelt niet dit beleid di men en erop te wijzen, bevrijding nog geen oge de tabaksvoorziening is Men is van mening, juister ware geweest, ir komen van de sigaren door geleidelijke opvoe: rantsoen; dan zou zich woede hebben ontwikkeld vraag steeds voldaan kunr is thans niet mogelijk wens wordt uitgesproken zich thans eens bewust van de onmacht, welke distributie van tabaksartik dag legt. Zelfs al zal bl sigarenmarkt bestand is nomen maatregel, zo bes' kei, dan nog zijn woorde pe afkeuring op hun pla distributiebeleid. Want al sigarenhandel in orde dat niet zijn dank zij, het distributiebeleid. Zoals men ons uit de de sigarenwinkeliers mi de situatie thans zo, dat plicht zal zijn koppelverkc toepassen, daar er geen voorrading is om aan sigaren te voldoen. Men ook, dat de situatie weid anderen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2