DE AARDE MONICA Schoolboeken SOLIDOX TEGEN n.v. is niet bol De bonvrije sigaar DE PAMPUS-PIRAAT D AMRUBRIEK Geen verhoging van het kolenrantsoen Verloofd. PIM MULIER Heer-Hu sowaaïö. ing hoofd 0. L. School (Noord) West-Graftdijk retavond Daan Pool 3redikbeurten rktberichten MAAR VLAK zegt KLAAS DIJKSTRA En hij wil het bewijzen ook Scherpe critiek door J. D. VAN EXTER VELUWE-TOCHT „Wacht nog effe, Piet..!" i een rij gave en gezonde tanden. TANDPASTA TANDSTEEN Een dodelijke knock-out FEUILLETON een „ouwe taaie" Zure melk- manie Wij luisteren morgen naar. f. bieden de Raad een voor- van 3 personen om daaruit te doen voor de benoeming ïoofd van de O.L. school te vaard-Noord. dracht luidt als volgt: I. H. te Zuilen; 2. T. A. v. d. Laar toren; 3. H. Boonsma te avond werd in de geheel te zaal van den heer Kra- :abaretavond gegeven door de gezelschap Daan Pool. weer een avond waar pit het gehele programma werd zoals men dat van Daan zijnen gewend is. re vermelding verdienen de nummers, die een groot everden. De ABC-band uit ïeeft op glorieuze wijze ïwerking verleend. Het de bewoners van West en daar buiten een onver- zond van kleinkunst op haar IW NAAR ALKMAAR - TEL. 3892 MD AG 29 JTJNI 1947. iR. Grote kerk, 10 uur, ds. :n; 5 uur ds. K. H. Kroon dam. Kapelkerk, 10 uur, k. Rem. geref. gem., half ipold. Luth. kerk (Oude- uur, ds. Roodenburg ming; extra coll.); av. 7 uur ertSchendelaar voor het Genootschap. Geref. kerk, Polman, H. A. en dankzeg- qoll.; 5 uur dr. Polman. Gem., Toussaintstraat, half en Woensdagav. 8 uur, et Leger des Heils, Limmer- uur heiligingsdienst, 12 uur >ol, 8 uur verlossingssamen- x Lt.-kolonel M. Huyg. em, 10.15 uur, Doopdienst Zweminrichting. T DE OMGEVING. )OT, av. half 8, ds. Van geen dienst. Geref. kerk, ds. Van Minnen. Voorber. ■anatha, half elf, ds. Groene- Lversum. >P LANGENDIJK, Ned. Her- k, 9.30 uur ds. Boerma van Geref. kerk, 10 en 7 uur n.m. 7 uur ds. Peters v. -i Geref. kerk (Art. 31), 11 uur ds. J. Waagmeester Chr. geref. kerk, half 10 esdienst. Doopsgezinde da. Schepman. RN, geen dienst. Geref. r 2.15 uur ds. Greving van DE RIJP, 10 uur, ds. Kas- tfOND AAN ZEE, herv. ds. Roobol. Geref. kerk, Jeyenfeldt, H. A. en dank; dienst. AAN DEN HOEF, 10 uur, GRAFT, half 3, ds. Kastein. uur, ds. C. M. de Jong. [ERMER, 10 uur, de heer HEILOO. herv. kerk, 10 1 Santen van Akersloot. elaan, 10.15 uur, ds. Waar- Haarlem. Geref. kerk bouw), 8.30 uur leesdienst; Meyenfeldt H. A. en dank- ÏOWAARD, Geref. kerk, ïur ds. Huisman. 2 uur, ds. Van Wijk van 2 uur, ds. Den Oudsten JIEDORP, geen dienst. JHARWOUDE, herv. gem., 5. C. M. de Jong. Geref. en 4 uur ds. Haitsma. .30 uur v.m. J. Ciermans, „Wie waagt, die wint". C, 10 uur, ds. De Jong. DORP. 2.30, ds. Roeders. PEL, geen dienst. 10 uur, ds. Bosch. RHORN, herv. kerk, 10 uur, z. Geref. kerk, 10 en 3 ;r. geen dienst. GRAS, Geref. kerk, 10 en [iddelkoop. Herv. kerk, ds. Wiegers. )REN, zie Oterleek. 10 uur, de heer Dekker, ilf 3, ds. Spaargaren. lUIZEN, av. half 8, ds. ik, van Alkmaar. WEST-GRAFTDIJK, 7.30 ïst. 1RWOUDE, 10 uur, ds. Ten ÏRMER, 10 uur, dienst. OERMARKTBOND. 'roege aardappelen 13.20 drielingen 8.3011-40, 109.80, rode schotten 20; 550 kg. boswortelen 0 bos. P LANGENDIJK, 27 Juni. Aardappelen: eerstelingen 10, drielingen f 10f 12,40, E 20,50 en kriel f 7,90— is Peen f 7,20—f 8,50; 220 001 f 40—f 59; 125 kg To- E 95; 1300 kg Rode kool Komkommers 29. UIZEN. 26 Juni '47. 8500 en: Schotse muizen f 12,80 rielingen f 12f 13,40, Wy leven in een waan ten opzichte van het wereldbeeld. Want de aarde is niet bol, maar vlak. En wjj moeten de verworpen opvatting dus uit het grijs verleden opdiepen en in ere herstellen. WJj moeten een glimlach toveren op de verbitterde gezichten van al die geleerden uit de oudheid, die als een stoet verongelijkten ronddolen over de grazige wei den der andere wereld, wachtend op het moment, dat hun gelijk zal worden erkend. Want met hun niet meer hoorbare stemmen bleven zij koppig verkondigen: EN TOCH IS DE AARDE VLAK. Zo althans wil het Klaas Dijkstra. Als wy menen, dat de aarde een bol is, bewijst dat, dat wü onszelf met open ogen bedotten, zo zegt hij. Onze blauwe, bruine, zwarte, grijze of groene kijkers, het zijn kleine bedriegertjes. Ze zijn bol en daardoor zien wij bol, wat in werkelijkheid niet bol is. Maar ze laten ons nog veel meer zien, wat er niet is: een wijde horizont, een majesteitelijke hemelkoepel, het wondere kijkspel van een zon, die op- en ondergaat. Wie van al deze schoonheid genoten heeft, heeft genoten van schoneschijn. Het is om te huilen. Wie is Klaas Dijkstra? Een Fries, natuurlijk, maar hij woont in Hilversum. Een klein, vrien delijk, bijna bedeesd man, maar kop pig onverzettelijk in zijn rotsvaste overtuiging van de juistheid van zijn beweringen. Klaas Dijkstra begon als een jonge kerel een atelier voor kunstdrijfwerk in een keukentje te Sneek. Bedrijfs kapitaal: een tientje. Hij maakte het geschenk van Jhr. Dr. Roel aan Prins Bernhard bij gelegenheid van diens verloving: een fraai stuk zilversmeed werk, voorstellende Huize Sperwers hof te 's-Graveland. Hij maakte een kunstig bewerkte sigarendoos als ju bileumgeschenk voor Minister-Presi- deijt Dr. de Visser. Hij leverde in 20 jaren tijds voor een kwart millioen gulden handwerk af. Maar zijn zaak viel aan crisis en oorlog ten offer. En toen liet Klaas Dijkstra het bedrijfs leven voor wat het was en nam de studie in de astronomie weer op; de wetenschap, waaraan hij als jongen zijn hart had verpand. Zo kwam hij op een historisch moment, dat aan de ganse wereld voorbijging, tot zijn re volutionaire stelling: de aarde is een platte schijf, die op de wateren wag gelt. 0 Het einde der aarde. Aha, zullen met mij de opposanten in griezelig welbehagen uitroepen. Dan moet je van die schijf kunnen af vallen. Dan moet je langs de uiterste rand van die schijf kunnen vliegen, de vlakke grenzen der aarde consta teren en vervolgens Klaas Dijkstra de hand gaan drukken en zeggen: Vriend, je hebt gelijk. De aarde is een platte schijf. Ik heb het gezien. Ik heb langs haar omtrek gevlogen. Ik heb haar alleen niet zien waggelen, maar dat schrijf ik graag toe aan 'n nuchtere bui van moedertje aarde. Mis, zegt Klaas Dijkstra ontmoedi gend. Hoewel de aarde plat is, is het toch niet mogelijk, de rand der aard schijf te bereiken. Wat gebeurt er als je er heen gaat vliegen? De aviateur gaat het pak-ijs tegemoet: dan volgt het barre oord, de hemelhoge barriè res. Een verstandig piloot zal haastig weerkeren. Doet hij het niethet is bewezen dan gaat hij een mysterie tegemoet. De lucht wordt ijl, de koude neemt toe, de thermometers barsten. Zet de waaghals zijn dolle tocht naar het einde der aarde door, dan zal hij bemerken, dat de lucht aldoor ijler wordt, waardoor het vliegtuig daalt. De schroeven overtreffen eigen toe rental, het draagvermogen der vleu gels schiet te kort. De piloot kan nog zwenken. Doet hij dat niet (een ver standig man als Byrd deed het wel) dan stort hij met zrjn toestel in de barriere doolhof te pletter. De aarde is niet bol maar vlak.... Maar laten we een ogenblik stevig met beide benen op de vlakke wag gelende aarde blijven. Kijk eens naar die wijde, wazige schijn, die wij hori zont noemen. Daar kun je, als het Het vrij geven van de sigaren is voor de redactie van „De Tabaks plant", centraal orgaan voor de siga ren-, sigaretten-, tabaksindustrie en -handel aanleiding geweest in een scherp artikel het beleid t.a.v. de ta baksdistributie te laken. De schrijver aarzelt niet dit beleid duister te noe men en erop te wijzen, dat sedert de bevrijding nog geen ogenblik rust in de tabaksvoorziening is geweest. Men is van mening, dat het veel juister ware geweest, indien het vrij komen van de sigaren was voorbereid door geleidelijke opvoering van het rantsoen; dan zou zich geen hamster woede hebben ontwikkeld en aan de vraag steeds voldaan kunnen zijn. Dit is thans niet mogelijk geweest. De wens wordt uitgesproken, dat men zich thans eens bewust zal worden van de onmacht, welke men t.a.v. de distributie van tabaksartikelen aan de dag legt. Zelfs al zal blijken, dat de sigarenmarkt bestand is tegen de ge nomen maatregel, zo besluit het arti kel, dan nog zijn woorden van scher pe afkeuring op hun plaats t.a.v. het distributiebeleid. Want als het met de sigarenhandel in orde komt, dan zal dat niet zijn dank zij, maar ondanks het distributiebeleid. Zoals men ons uit de kringen van de sigarenwinkeliers mededeelde, de situatie thans zo, dat men wel ver plicht zal zijn koppelverkoop te gaan toepassen, daar er geen voldoende be voorrading is om aan de vraag naar sigaren te voldoen. Men hoopt dan ook, dat de situatie weldra zal ver anderen. helder weer is, op een afstand van 10 km. ten voeten uit een toren of een molen zien staan. Dat zoudt ge niet kunnen als de aarde bol was. Immers deze bol wordt geacht een doorsnee te hebben van bijna 13000 km. en een omvang van 40.000 km. Nu gaan we eens een doodnuchter rekensommetje maken. Uit die cijfers volgt, dat de watervlakte zich op een afstand van 3.65 km. beslist 1 m. moet ombuigen, na 12 km. dus al meer dan 4 m. Hoe wilt ge daar op een dergelijke afstand een horizont zien, een toren en een molen Kijk eens naar die hoge zendmas ten. Wat heeft het voor zin, hoge masten te bouwen om contact te on derhouden en per saldo loodrecht aan de tegengestelde kant van de aardbol ligt? Niemand zal toch geloven, dat de aethergolven zich bevallig om de aardbol buigen. En hoe wil men in vredesnaam op een bolvormige aarde de kortegolf gebruiken? Wij zoeken het nog eens hogerop. Wij gaan weer eens de lucht in. Een vliegtuig, dat met een snelheid van 400 km. door de lucht schiet, zal op een aardbol, die per 24 km. ombuigt per minuut 10 km. moeten vallen, om parallel met de ronde aarde voort te razen. De piloot zou zonder onder breking moeten letten op het hoogte roer, anders zou hij in een uur tijds 600 M. hoger stijgen dan hij bedoelt. Noord- en Zuidpool. Ze bestaan niet, zegt Klaas Dijk stra. De z.g. Noordpool is een cen traal geval. Men kan er overheen vliegen van zee tot zee. Dit moet men bij de Zuidpool eens proberen. Dertig expedities hebben de poging gedaan: geen een er van is het gelukt en het zal nooit een expeditie gelukken, om de eenvoudige reden, dat, wat wij Zuidpool noemen, niets anders is dan grensgebied. Het kompas gaat er dwars staan. Halt. Tot hiertoe en niet verder. Er is geen organisch le ven in tegenstelling tot aan de z.g. Noordpool, waar planten zijn en vo gels en ijsberen. Duisternis en Horizon? Gezichtsbedrog. Door de stikdonkere nacht vliegen uilen, nachtvlinders, vleermuizen. Nooit zal zo'n beest tegen een boom of een waslijn vliegen. Waarom niet? Wel, natuurlijk omdat ze zien waar ze vliegen: omdat ze de dingen zien, die wij mensen niet zien als we geen knijpkat bij ons hebben. De duisternis bestaat derhalve niet in de werkelijk heid, maar alleen in ons oog, welks bolle oogspiegel het licht dat blijft perspectivisch tot duisternis ver dicht. Ook de horizont noemt Klaas Dijk stra gezichtsbedrog. Wij zien hem al tijd ter hoogte van ons oog. In een vliegtuig, 1000 M. boven de aarde zie je de horizont ter hoogte van 't oog, precies zoals iemand op de begane grond hem ziet. Hoe rijmt dat met de bewoners van de aarde. Immers, als de aarde bol is moet de horizont la ger liggen dan het oog en lager zelfs dan het voetpunt. Zo dringen zich duizend vragen op, maar er is geen vraag in dit verband. Ook bij Klaas Dijkstra zijn ze gerezen of hij weet er het antwoord op en de leek kan er geen speld tussen krijgen. Heeft Thales van Milette gelijk? Wie zal 't zeggen? Copyright R.D.P. volgeboekt In het nummer van j.l. Woensdag stelden wij onze ahonné's in de ge legenheid in te schryven voor deelname aan een tocht per luxe touringcar naar de Veluwe en Arnhem, waarvoor een beperkt aantal plaatsen beschikbaar was. De belangstelling hiervoor bleek zo groot te zijn, dat reeds de vol gende dag de bus was volgeboekt en dat zelfs een aantal gegadigden moest worden teleurgesteld. In verband hiermede delen wy mede, dat nieuwe opgaven tot onze spijt niet meer kunnen wor den geaccepteerd en zullen moe ten wachten tot een eventueel volgende gelegenheid. Als de bus, stipt op tijd, wil ver trekken en de motor brommend aan slaat, geeft de conducteur nog een korte schreeuw naar de chauffeur. „Wacht nog effe, Piet, d'er mot nog iemand mee." De motor slaat af en passagiers speuren verbitterd door de raampjes naar de verlate reiziger. Over de weg komt een moe en oud man aansloffen met een enorme ver sleten koffer en een kanariekooitje, dat zilverig glanst in het zonnetje. Als een zoet aroma vult medelijden de bus. 't Mannetje loopt langzaam en moeilijk. Even staat hij stil om de koffer in zijn andere hand te nemen. Een dame zucht: „Och gunst" en de bus raakt boordevol medelijden en boordevol trots op zichzelf vanwege het goede werk. Alle zwijgende ver bittering is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor de verheven stilte der goedheid, 't Mannetje staat bij de bus. Behoedzaam en voorzichtig wil de conducteur hem helpen het opstapje te nemen. „Neen," schudt 't mannetje, „ik mot nie mee, maar as d'er soms iemand een kooitje wil kopen Nijdig start de motor. Een heer bromt iets lelijks. Langs het eenzame oude mannetje schuift de bus naar zijn bestemming. Oplossing probleem 38. Stand zw. 12 sch. op: 8, 9, 10, 16, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 32, 35. Wit 12 sch. op: 21, 27, 31, 33, 34, 38, 39, 41, 43, 44, 45, 50. Oplossing. 1. 4137 (32 x 41). 2. 33 28 (22 x 42). 3. 44—40 (35 X 33). 4. 34— 30 (24 x 35), 5. 45—40 (35 x 44), 6. 50 x 28 (23 x 32), 7. 27 x 36 (16 x 27). 8. 31 x 2j! Nu nog even het volgende standje: Zw. 8 sch. op: 8, 10, 11, 12, 14, 18, 29, 24. Wit 8 sch. op: 27, 28, 31, 33, 34, 40, 41, 45. Wit speelde 2822, zwart liet volgen 813, waarop volgt "721!! (18 x 47), 21—16 (47 X 29), i x 20 (24 x 15), en 34 x 5!! Ter oplossing voor deze week: PROBLEEM 39 van W. B. MONSMA. (Zie diagram). Zw. 9 sch. op: 7, 15, 18, 19, 20, 24, 25, 30, 37. Wit 9 sch. op: 28, 29, 33, 35, 38, 43, 45, 46, 48. Wit speelt en wint. Aflevering zes eenheden kan voor de winter geschied zijn Wie wellicht mocht hebben ge hoopt de kachel in de a.s. winter wat ruimer van kolen te kunnen voorzien, zal zich teleurgesteld voelen. Er komt n.l. niets van een hogere toewijzing dan die, welke hebben gegolden voor het seizoen 1946'47, heeft de minister van Economische Zaken in antwoord op vragen van het Kamerlid Woudenberg medegedeeld. Er wordt volgens de minister naar gestreefd ook gedurende de aanstaan de wintermaanden in de behoefte aan industriekolen geheel te voorzien. De productie van de Limburgse mijnen is echter onvoldoende om de binnen landse behoefte te dekken, zodat ons land voor een deel van het kolenver- 18 ji Om jaloersch op te zijn. Prach. tig wit, zelfs van dichtbij. En ge- zond zijn ze ook, van het ge vaarlijk tandsteen geen spoortje meer. Dat bereikt men met Soli, dox; want alleen Solidox bevat sulforicinoleaat, het unieke middel„ dat tandsteen bestrijdt en voorkomt. bruik op invoer uit het buitenland blijft aangewezen. Hierin schuilt uiteraard een element van onzeker heid. Voor zover de aanvoer zulks toe laat zal voorraadvorming bij indus trieën en vóór de aanvang van de win ter plaats vinden. Met betrekking tot de huisbrandvoorziening wordt nog gewezen op de geldigverklaring per 27 Mei j.l. van twee bonnen van de brandstoffenkaart. Naar mag worden verwacht, zullen de daarop verkrijgbare zes eenheden vóór de aanvang van de winter kun nen zijn afgeleverd. Gedurende de afgelopen winter zijn de Nederlandse Spoorwegen er in ge slaagd het grootste gedeelte van het uitgevallen watertransport op te van gen, terwijl ook vrachtauto's daartoe hebben bijgedragen. Op grond van deze ervaringen mag worden aangenomen, dat het kolen- vervoer in de winter 19471948 geen belangrijke storing ten gevolge van vorst zal behoeven te ondervinden. Jimmy Doyle, 22 jaar oud, is aan de bekomen hoofdverwondingen tijdens de laatste titelwedstrijd tegen Ray „Sugar" Robinson, waarin hij door Ray technisch K.O. werd geslagen, in het ziekenhuis te Cleveland over leden. Dë politie heeft Robinson verordend Cleveland niet te verlaten. Dit is de eerste maal in de moderne titelge vechten om het wereldkampioen schap dat een bokser aan de gevol gen van het gevecht overleed. In 1897 is de Engelse bantamgewicht Walter Crook te Londen overleden, nadat hij door Barry in 20 ronden K.O. was geslagen. Barry werd vrij gesproken en uitgeroepen tot we reldkampioen. IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J. JORISSEN 12. „William", zei ik, zo bedeesd moge lijk. „William! Wat klinkt dat deftig en afgepast", merkte juffrouw Holt op. „Noemt u hem nooit Billy?" „Nooit", antwoordde ik plechtig, „ik zou er zelfs niet aan denken". „Natuurlijk niet. Billy is zo burger lijk", zei juffrouw Robinson. „William? H'm! William!" klonk het nu zo verwaand mogelijk. „Is hij don ker of blond, juffrouw Trant?" „Blond". „Ik kan mij begrijpen, dat juffrouw Trant een blonde man heeft uitgezocht, omdat zij zelf donker is", liet juffrouw Holt zich nu horen. „Ik voor mij, heb rooit iets gevoeld voor een blonde mar. Die doen mij denken aan slappe thee. Is hij zo wat zo blond als de Baas, juf frouw Trant?" „Jawel zo ongeveer". „Ik zou de voorkeur gegeven hebben aan een kleine variatie op het thema. Ik kan me niet voorstellen, hoe u aan de lunch tegenover iemand kunt zit ten met dezelfde kleur van haar als de man, die u de gehele middag tegenover l' hebt zitten. Maar over smaak valt niet te twisten. Ik hoop, dat hij groot is". „Iets meer dan zes voet,-denk ik". „Zo, dan is hij flink lang. William! Heeft hij zijn zaken in de stad, als ik het vragen mag?" „Ja". „Is ze niet lief, om al onze vragen zo maar te beantwoorden? Nu nog alle -n één vraag, juffrouw Trant, en dan zul len wij u niet meer lastig vallen. Waar denkt u hem te ontmoeten?" Ik geloof niet, dat zij verwachtte, lat ik deze vraag beantwoorden zou, maar ik zei zo openhartig mogelijk: „Hij wacht op mij aan de hoofdingang in Leadenhall Street". Daarop wipte ik de kamer uit en b gaf mij naar de lift. Ik had er niet bij gevoegd: „Als jullie uit dat raam aai de andere zijde van het portaal kijk-n kunnen jullie hem zien". Ik wist, dat het onnodig was. Twee minuten later stapte ik met hem in een taxi. Ik keek omhoog naar het raam op het portaal. Ja, daar waren ze alle drie roet hun neuzen tegen het raam ge drukt. Ik knikte en glimlachte maar zij wa ren te beduusd, om terug te knikken. De uitdrukking op hun gelaat overtrof nog mijn stoutste verwachting. Juf frouw Holt stond vooraan, en terwijl wij wegreden, zag ik, dat ze haar wenk brauwen optrok zo hoog ze kon en dat zij met open mond ons bleef nastaren. Ik hoorde haar bijna zeggen: „Wel, heb je van je leven! Daar gaat ze heus met Still Waters!" HOOFDSTUK V „Naar „Carlton", zei meneer Waters; en weg reden wij. Ik was niet naar Carlton geweest se dert de tijd, dat ik nog niets om handen had en er nog niet van droomde, dat ik ooit van negen tot vijf in een vuile ty pistenkamer zou zitten en eigengemaak te stoffen blouses zou dragen en sid deren bij de gedachte aan de mogelijk heid, om mijn zuurverdiende vijf en twintig shilling in de week nog eens te verliezen. De laatste keer, dat ik er na afloop van een matinee met mijn broer Jack en Sydney Vandeleur had theegedron ken, had Sydney de rozen voor ons ta feltje expres besteld in de kleur van mijn jurk en had aan het strijkje op gedragen om mijn geliefkoosde muziek te spelen. Ja, Jack had wel gelijk, Sydney zou alles voor mij doen. Ik denk, dat Jack gedacht heeft, dat de honderd pond, die ik hem stuurde om zijn naam te redden, van de Vandeleurs waren. Ik heb hem de waarheid niet kunnen schrijven. Ik had hem onmogelijk de abnormale positie, waartoe ik om zij nentwil was overgegaan kunnen meede len. „Gelukkig, de Vandeleurs zijn aan het andere eind van de wereld", dacht ik, ,.en blijven nog een jaar weg. Tegen die tijd ben ik weer vrij, en behoeven zij niets van dit eigenaardige engage ment te weten, behalve dat ik het ver broken heb". „Ik heb getelefoneerd om een tafel tje", zei meneer Waters toen wij de mensenmassa en de volgepropte bus sen van Haymarket achter ons lieten en het restaurant binnen stapten. Wij hadden een gezellig hoekje dicht bij een gereserveerde tafel, die voor drie personen gedekt was. De rozen op ons tafeltje waren bijna dezelfde prachtige, rose rozen als van Sydney indertijd. (Wordt vervolgd). De grondlegger van tal van sporten in Nederland, de 82-jarige heer Pim Mu iier, die Twente bezocht, hield te En schede voor de athletiekclub, die naar hem genoemd is, een interessante cau serie. Na te zijn ingeleid door de voor zitter, de heer C. Langeweg, vertelde de heer Muiier op zijn eigen gemoede lijke en geestige trant iets uit de eerste jaren der athletiek. Als jongen van 8 jaar wedijverde hij reeds met de snelle Russische hazewindhonden van zijn va der. Toen hij 11 jaar was liep hij naast de sjees van zijn vader. In 1877 organi seerde hij op primitieve wijze de eerste harddraverij in ons land. De eerste cross-country werd door hem „veldloop" gedoopt. In de tachtiger jaren richtte hij de eerste athletiekvereniging op in Haarlem. In '81-'83 werd in ons land aan de z.g. snippenjacht gedaan, welke tak van sport later verloren ging. In '89 werd door hem de Ned. Athletiek- en Voetbalbond opgericht. Later werd er 'n aparte Athletiekbond gesticht. Des tijds werd er 1 of 2 maal in het jaar een wedstrijd gehouden. Iedere avond train de hij als het donker was tussen 10 en 12 uur. Hij liep dan tussen Haarlem en Amsterdam en op een wijze, die het Europese wegrecord nabij kwam. In '84 liep hij in Lübeck tegen een paard; het dier zakte na twee uur draven in elkaar. Ook moest in Engeland een paard het tegen hem afleggen. In '85 v/as hij in Zweden de enige, die op sneeuwschoenen liep. Het skieën heeft spr. in '86 daar ingevoerd. Sindsdien drinkt hij geen borrelr meer. Doe als ik, riep spr. uit! Voorts gaf spr. verschillende wenken en raadgevingen, o.a. bij het hardloop- trainen. Hij wekte op tot matige, doch constante training. Spr. heeft tot zijn 69e jaar het hardlopen volgehouden. Houdt uw leven rein, zoals God het u gegeven heeft. Met deze woorden be sloot de heer Muiier zijn interessant betoog. De politierechter te Bromley (Kent) heeft een accountant tot 25 pond boete en zijn vrouw tot 10 pond veroordeeld plus de kosten van het geding ten bedrage van 12 pond, wegens „ergerlijke melk- verspilling". Na herhaalde klach ten van de melkfabriek had de po litie zich /oegang verschaft tot het flat dat slechts uit drie kamers bestond en er 1140 half lege en vervuilde melkflessen aan getroffen en in beslag genomen. De eerste flessen waren nog uit het jaar 1944. Hilversum I, 301 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8, 11 uur. V.A.R.A.: 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.19 Luch tige morgenklanken. 9.15 gr.pl. V.P. R.O.: 10.00 Morgenwijding. 10.35 V.A. R.A.: Gijs Beths viool. 11.00 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Van laag tot hoog. 1.30 Orgelspel door Johan Jong. 2.00 Rechtvaardige beloning van de arbeid. 2.15 Radio- Philharmonisch orkest. 2.55 Van boek tot boek. 3.15 Jan Vogel en zijn ac cordeonorkest. 4.00 Kon. Mil. Kapel. 4.35 Als een bonte vogelvlucht. 5.15 Erica Morini, viool. 5.30 Om en nabij de twintig. 6.30 Voor de Nederlandse strijdkrachten. 7.00 Laurens Bogtman zingt. V.P.R.O.7.30 Uitzending voor „de jeugd. 8.05 Het Prins Bernhard- fonds. 8.15 V.A.R.A.-varia. 8.18 Om en om. 9.30 Omroeporkest. 11,15 Tan go Rumba-orkest. 11.45 The Kentuc ky-Minstrels. Hilversum II, 4.15 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8, 11 uur. K.R.O.: 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Ochtendconcert, 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15, 12.03, 12.30, 1.20, 2.15, 4.05 T.T.-races Assen. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Zang. 1.15 Welk boek? een goed boek. 1.45 Toneel en film. 3.00 Voor de jongeren. 3.15 Jon ge kunstenaars stellen zich voor. 3.45 K.R.O.-kiosk. 5.00 De Wigwam. 6.00 Een kwartier met Cupido. 6.30 Buf falo Bill de held van het wilde Wes ten. 7.20 Vaudeville-orkest. 7.45 Ban den, die binden. 8.05 Het Prins Bern- hardfonds. 8.22 Wiet weet hoe deze plaat heet? 8.30 Lichtbaken. 9.00 Opera-favorieten. 10.00 Muzikale tom bola. 11.15 Vaders dagboek. 11.2'0 Mu ziek van Manuel de Falla.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3