Stad en Omgeving. Oud-Alkmaar" vierde feest I Van kroegb Grote bonnenfraude Omdat de stad zich vóór 375 jaar voor den Prins verklaarde AGENDA Toelatingsexamen R.H.B.S. Posthuum gepromoveerd De woningkwestie 14 woningen aanbesteed Bonkaarten halen Burgerlijke Stand Om 't adspirantenkampioen- schap van Alkmaar Koedijk Schaken Kampioenschap van Alkmaar en omstreken Egmond aan Zee. Café-restaurant geopend De Rijp. Beemster. Hensbroek Obdam. Purmerend. Correspondentie met onze jongens overzee Marktberichten Roxy klom Het !e dezer dagen 375 jaar geleden, dat Alkmaar zich openlijk voor de Prins van Oranje verklaard heeft en als dat niet gebeurd was zou onze vader landse geschiedenis een geheel andere loop hebben genomen, omdat dan van Alkmaar waarschijnlijk nooit de Victorie was begonnen. Dan zouden we andere steden geen voorbeeld van moed en uithoudings vermogen hebben gegeven, dan hadden we het beleg niet doorstaan, dan zou als toen in zovele andere steden geschiedde de stad zijn uitgemoord en dan waren de oud-Alkmaarders er Zaterdagavond ook niet geweest om het roem rijke feit uit onze geschiedenis te herdenken. Een extra uurtje na midder nacht Maar daarover ging het ditmaal na tuurlijk niet in de eerste plaats. Het ging er om het beleid onzer voorva deren te prijzen en daarbij de grote figuur te belichten van Prins Willem van Oranje, de Vader des Vader lands, die, met eerbiediging van ieders godsdienstige opvattingen, slechts streed voor de vrijheid en zelfstandig heid van een onderdrukt volk, dat aan de terreur der Spaanse overheersing ten onder dreigde te gaan. Een vaderlandse gedenkdag. De zaal was kwistig met vlaggedoek versierd, waaronder het rood-wit- blauw, de oude princenvlag orange- blanche-bleu en het rood-wit van Alk maar de boventoon voerden. Alle leden want er zullen er ondanks de warmte niet veel zijn weggebleven hadden zich met hun dames echt fees telijk en echt huiselijk om tafels en tafeltjes geschaard en het was niet de schuld van het bestuur, dat deze feestavond in de zaal en niet in open lucht plaats vond omdat het bestuur niet uit weerprofeten bestaat en de temperatuur zovele weken van te vo ren niet precies kan bekijken. Het was inderdaad warm, maar dat verminderde de animo om feest te vieren niet Integendeel, er was een enthousiaste stemming, toen de voor zitter, de heer H. Ringers, de bijeen komst opende en allen het welkom toeriep. Nog even moesten de huishoudelijke zaken worden afgehandeld. De secretaris, de heer Slinger, ïas zijn notulen, de penningmeester, mr. Moens, deed rekening en verantwoor ding van zijn gehouden beheer. Twee bestuursleden, de heren dr. Hofstee en Lutjeharms, werden bij acclamatie herkozen en de secretaris nam op nieuw het woord en las een uitvoerig jaarverslag, waarin nog eens in den brede gememoreerd werd, wat er in het afgelopen jaar in deze wel oude maar altijd actieve vereniging te zien en te horen was geweest. De feestavond. Na deze min of meer ambtelijke beslommeringen begon dan de eigen lijke feestavond. Velen hadden zich destijds opgegeven om hierop iets ten beste te geven, maar zij hadden op een bevestiging van bestuurszijde gewacht en zo was er een misverstand ont staan, wat niet wegnam, dat de avond geheel gevuld zou worden, omdat tal rijken al weer klaar stonden de gaten in de gelederen der medewerkenden te vullen. De voorzitter herinnerde aan de ontvangst van „Amstelodanum" en bracht dank aan allen, die daartoe hadden medegewerkt, de kerkvoogden, die de bezichtiging van ons mooiste gebouw hadden toegestaan, de hebr Van Drunen, die er een inleiding over had gehouden, de heer Rotgans, die bij het orgel had gezongen en verder nog zo velen, die het gezelschap door onze stad hadden rondgeleid en het de merkwaardigheden van een der mooiste en oudste Noord-Hollandse steden getoond hadden. Er werd even gepauseerd om de feestkoffie te kunnen serveren en daarna werd gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmus gezongen. Drie minuten-speechjes. Dc Voorzitter gaf het voor beeld voor een kleine reeks „drie minuten speeches", waarvoor allen, die daaraan behoefte gevoelden, op het spreekgestoelte mochten ver schijnen om hun hart uit te storten, natuurlijk alleen wat de aangelegen heden betreft, welke met deze feest avond in direct of indirect verband stonden. Hij gaf zelf het voorbeeld door de grote figuur van Willem van Oranje te schetsen, de man, die mens durfde te zijn en zijn beginselen uit de nood der tijden geboren tegen alles in heeft gehandhaafd. De woorden, welke hij sprak, toen de dodelijke kogel hem neervelde: „Mijn God, ont ferm U over mijn ziel en over dit ar me volk" tekenen meer dan iets an ders de innerlijke mens, die de grond legger van onze vrijheid is geweest. De heer Van Drunen wees er op, hoe Willem van Oranje voor de vrij heid van ons volk had gevochten. Wij waren onderdrukt en de tyran- nie moest worden gebroken. Moeten wij ook niet zo staan tegenover onder drukte volkeren? Willen wij hem be grijpen. dan moeten wij eendrachtig onze schouders zetten onder het grote werk, dat de strijd voor vrijheid van denken en van godsdienst voor ieder mens ter wereld beoogt. De heer E11 e herinnerde er aan, dat Alkmaar niet de eerste stad was. welke zich voor den Prins verklaarde, maar dat onze houding de oorzaak was dat later gezegd kon worden, dat van Alkmaar de victorie was begon nen. Alkmaars houding was de fakkel, welke het vuur der vrijheid heeft ont stoken. Spreker wees op Alkmaars morele plicht om de namen der hel den uit onze geschiedenis meer dan tot dusver op onze straatnaambordjes te doen verschijnen. De heer Kirpenstein wees er op, dat de stijl van Willem van Oranje er een was tegen het absolutisme van die dagen. Spr. vergeleek die strijd met de grote oorlog, die achter ons ligt, toen wij gezamenlijk tegen het nationaal-socialisme streden. Ook in deze laatste grote strijd heeft heel Ne derland zich weer achter Oranje ge schaard. De heer Knaap haalde herinnerin gen op aan Alkmaar uit zijn jongens tijd, toen men in straatjes als de Kromme Elleboogsteeg elke oneffen heid op de weg kende, omdat men er wel eens op was gevallen. Hij be schreef in een denkbeeldig gesprek met een poortwachter de zeden en gewoonten uit de tijd van Alkmaars grote vrijheidsstrijd en liet uitkomen hoe, geheel anders de verhoudingen en ook de prijzen toen waren als men ze met die van heden gaat vergelijken. De heer Wortel toonde aan, dat de datum waarop Alkmaar de zijde van den Prins koos, waarschijnlijk 20 Juni is geweest. Op 26 Juni spraken Alkmaarse burgeijs in Enkhuizen met Sonoy. Wel had men een klein garni zoen, maar dat was een kostbare ge schiedenis en de wijze vroedschap maakte er zich weer van af en haalde de soldaten pas binnen, toen het tijd stip daarvoor later was aangebroken. De heer Grondsma „zegde"' het Wilhelmus en we hebben daarover niets meer te schrijven, omdat het al gemeen bekend is op welke wijze hij ons mooie oude volkslied kan „decla meren" en er de schoonheid van kan doen uitkomen. Veler medewerking. De dames-zangclub „Oud Alkmaar" verscheen ten tonele en zong: „Komt burgers, wordt lid van Oud-Alkmaar helpt mee", gevolgd door een herden kingslied, gedicht en getoonzet voor de ze bijzondere avond „Oud-Alkmaar ge denkt nu het heugelijk feit", waarbij de uitvoerende dames zich rijkelijk met vlaggen getooid hadden, ter onderstre ping van alles wat daarin over onze drie- en tweekleur werd gezongen. De zaal zong het refrein mee en de dichteres en componiste de dames Maartje Zwaan en M. Siezen kregen een apart complimentje van den voor zitter voor haar buitengewone presta ties. Twee Delftse studenten vertoonden miraculeuze goocheltoeren en deden al om de vraag rijzen: „hoe het mogelijk was", welke vraag niet werd beant woord omdat de spanning dan natuur lijk verdwenen zou zijn. Thomasvaer en Pieternel kwamen ook nog even op de planken en gaven de historie en het jaarverslag der vereni ging nog eens in wat bloemrijker taal weer, een groep Belgische meisjes zong van de „Vlaamse leeuw", die nog altijd klauwen en bijten kan en daarna was het woord en het lied aan leden van het gezelschap „De Grabbelmand", waarbij Kees Stet, André Carell, Truus Schot en hun begeleidster de aanwezi gen tot laat in de avond op aangename wijze hebben bezig gehouden. Vooral „Kees Stet" het boertje van „Ierswoud' heeft weer eens getoond, dat hij het Noord-Hollandse publiek op buitenge wone wijze weet boeien. Dinsdag: Gulden Vlies, 2 uur, Protestverg Kruideniers. Hotel Irene, 34.30 uur, receptie ju bileum dr. Hofstee. Woensdag: Gulden Vlies, 2.30 uur, jeugdfilm „Jongenskamp". Harmonie-theater: „Jane Eyre" (14 j.), 8 uur. Victoria-theater: „Kit Carson" (14 j. 8 uur. Cinema-Americain: „Het spook van de Opera" (14 j.) 8 uur. Alkra. Bioscoop-theater: „De Graaf van Monte Christo" (2e deel: De Ver gelding) (14 J.) 8 uur. Nog een extra uurtje. Om twaalf uur moest er nog een ex tra uurtje worden aangevraagd, wel een bewijs, dat men het feestvieren nog niet moe was. Er werden ver scheidene heerlijke dingen verloot en ook gepresenteerd want het was duidelijk merkbaar, dat de directeur van een gerenommeerde chocolade fabriek voorzitter van deze echt Alk maarse vereniging is geworden. Zo tegen énen werd 't toch bedtijd en de heer Ringers dankte met een hartelijk woord allen, die zoveel tot het welslagen van deze bijzondere feestavond hadden bijgedragen. „Oud-Alkmaar" heeft getoond, dat het de grote daden van zijn voorouders op feestelijke wijze weet te herdenken. Herdenkingsplechtigheid in Mauthausen. Dezer dagen werden dc gronden van het voormalige concentratiekamp Mauthausen aan de Oostenrijkse re gering overgedragen. Tezelfder tijd vond de onthulling plaats van een gedenkteken ter nagedachtenis aan de ruim 122.000 mensen, welke hier doodgemarteld werden. Tijdens de herdenkingsrede door dr. Figl, de Oosten rijkse Bondskanselier. Dezer dagen slaagden voor 't exa men, dat toelating verleent voor de eerste klasse van de R.H.B.S. alhier: T. W. Mulder, C. H. Wiedijk, H. J. Butter, M. Goossens, J. Kooy, M. Lindemans, P. Dokter, A. Koenen, C. Heijblok, K. v. Amstel, Ca. Mijlhoff, Ga. Kant, Ye. Heck, H. Kater, J. Gaastra, H. Haasbroek, Ga. Souge, Ge. Tegel, L. Breetvelt, D. Kiewitt, J. Muller, Ca. de Waal, H. Werkman, H. Lobach, J. Velthuis, Aa. Zwart, W. Schermerhorn, J. Zoll, W. Veld kamp, M. Lump, D. Souge, J. Knaap, H. Roode, G. Pool, J. Horst, C. de Haas, G. Schaafsma, E. v. Gelder, R. Couvee, J. Schoen en P. Hoijtink. De examens worden voortgezet. Op 26 Juni j.l. promoveerde posthuum tot Doctor in de Technische Weten schappen aan de Techn. Hogeschool te Delft op proefschrift „Het samenstel len van asfalt- en cementbetonmengsels voor de wegenbouw" wijlen Willem Leopold van der Vegt in leven civiel ingenieur, geb te Alkmaar 22 April 1901, oud-leerling der R H B. S al daar. Deze eerste posthume promotie aan deze universiteit is geschied op ge- zag van prof. dr. C. D. de Langen, pre sident der Nooduniversite't te Batavia. Oorspronkelijk was de promotie aan de Techn. Hogeschool te Bandoeng be paald op 24 Januari 1942, welke echter door de oorlog met Japan destijds niet kon plaats hebben. De posthuum gepromoveerde was 'n zoon van onzen oud-gemeente ont vanger. den heer L. v. d. Vegt. WILT U NOG EEN IJSJE? De Alkmaarse politie heeft in samen werking met de keuringsdienst voor waren tegen de ijsventer V. proces verbaal opgemaakt wegens het verko pen van bedorven ijs. De voorraad ijs is in beslag genomen. TE ACTIEF. Tegen een aantal groente- en melk boeren is door de politie proces-ver baal opgemaakt wegens het uitventen van hun waren na 7 uur 's avonds. De burgemeester van Alkmaar in het gelijk gesteld. In ons nummer van Zaterdag jl. ga ven wij een vrij uitvoerig verslag van het kort geding gevoerd door de heer J. J. van Os tegen de burgemeester van Alkmaar, die naar de mening van den heer van Os het hem toebehorende perceel Wilhelminalaan 3 alhier ten onrechte zou hebben gevorderd ten behoeve van den heer mr. C. V. A. Meischke, officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank alhier. Hedenochtend deed de president van de rechtbank, mr. Krabbe uitspraak, wees de vordering van de heer van Os af en veroordeelde hem tevens in de kosten van het geding. Naar de mening van de president bielden de door de raadsman van de heer van Os, mr. van Löben Seis aan gevoerde motieven geen steek, daar de door de raadsman aangewezen wo ningen of niet meer beschikbaar waren of reeds waren toegewezen. Of het gezin van mr. Meischke reeds in een eerder leeggekomen, doch door hem niet gewenste woning zou kunnen zijn gehuisvest, behoort tot de beleids vraag van de burgemeester, die in dit geval zeer zeker geen misbruik heeft gemaakt van het vorderingsrecht. C. N. H. V..-NIEUWS. Zondag hield de jeugdafdeling van bet C. N. H. V haar eerste hengelwed- strijd in het N.-H. kanaal. 30 Jongens hebben strijd geleverd op visgebied en 101 stuks baars gevangen. Ie prijs 12 stuks C. Schouten, 13 jaar; 2e prijs 10 stuks, J. de Nijs, 14 jaar: 3e prijs 8 stuks Jac. Davidson, 13 jaar, pl grootste baars, 26 c.m. Een mooi succes. SAMENTREKKING KANTOREN VAN LANDBOUWHERSTEL. De kantoren van Landbouwherstel, die reeds eerder van Midden-Beemster overgebracht werden naar Purmerend, zullen met ingang van 1 Juli a.s. over gebracht worden naar Alkmaar, Nas- saulaan 1. Dank zij de activiteit van een con trolerend ambtenaar van de econo mische recherche te Velsen zijn gro te knoeierijen met suikercoupures aan het licht gekomen, die reeds zijn uit gegroeid tot een der grootste zwendel- affaires van de laatste tijd, aldus het Vrije Volk. Het begon met een bakker te IJmui- den, die een coupure van 50 kilo had gehonoreerd. In verbluffend snel tem po volgden toen steeds meer ontdek kingen. Tal van personen uit alle de len van ons land zijn hierbij betrok ken, zodat de economische recherche het onderzoek in deze zaak aan hoge re instanties heeft moeten overdra gen. De voornaamste figuur in dit bonnenschandaal is een zekere K. uit Heiloo, bij wie de recherche een groot aantal paperassen in beslag heeft ge nomen. Gister werd ten gemeentehuize te Schagen door het architecten-bureau F. H. Ringers en zoon te Alkmaar, in opdracht van de algemene "arbeiders woningbouwvereniging „Goed Wonen' te Schagen, aanbesteed het bouwen van 14 woningen in 6 blokken op een ter rein tussen Veld- en Kanaalstraat. Ingeschreven werd als volgt: F. Kui per f 220.900; F. Schotte f 220.000; G. Hoogewerf f 216.500; J. N. Schuit 213.880; D. Boekei 213.760; S. O. Knuwer f 212.000. Woensdag a.s. zijn voor het afha len van bonkaarten 709 aan de beurt diegenen, wier familienaam begint met de letter: P. TOT SMIT. De uitreiking heeft plaats in het lokaal in de Ridderstraat van 912 en van 24 uur. GEBOREN: Petrus J. L., zoon van Johannes Haans en N. Harder. Anna M. A., dochter van Johannes F. Philips en M. J. Wiggerts. Maria C. J., d. van Johannes Beekhuis en G. J. Nieuw- poort. GEHUWD: Cornelis van den Akker en Maria A. van Gorcum. Dirk Leeuwenkamp en Trijntje Groot. Cornelis F. Kok en Maria A. Nieuwen- kamp. OUD STADGENOOT WIL PROMOVEREN. Dinsdag 8 Juli a.s. te 4 uur zal de heer A. J. M. Bus, geboren te Alkmaar in de Aula der Universiteit van Amster dam een proefschrift verdedigen ter verkrijging van de graad van doctor in de letteren en wijsbegeerte. Het proefschrift is getiteld: „Der Mythus der Musik in Novalis's Hein- rich van Ofterdingen. Daarbij zullen een 15-tal stellingen verdedigd worden. Promotor is prof. dr. J. H. Scholte. Na afloop der promotie is er receptie in het Universiteitsgebouw. DE FILM „JONGENSKAMP" De Federatie voor cultureel con tact zal Woensdagmiddag om 2.30 u. in het Gulden Vlies de film „Jongens kamp" vertonen. De film wordt vertoond voor schooljeugd en Jeugdbeweging en in dien daarvoor voldoende belangstel ling bestaat zal men hiermede in de kop van Noord-Holland en West- Friesland in staat zijn door samen werking der jeugd een aantrekkelijk, verantwoord en voordelig filmpro gramma te bieden. Het tournooi, dat onze plaatselijke chr. voetbalver. „Jong Holland" voor de adspiranten van Alcmaria, Alkmaarse Boys, AFC en Jong Holland heeft uit geschreven, is een groot succes gewor den. De halve competitie is ten einde, de beslissing is echter nog niet geval len, getuige onderstaande stand: Alcmaria a 3 2 0 1 4 74 Jong Holland a 3 2 0 1 4 44 AFC a 3 1 0 2 2 3—3 Alkmaarse Boys a 3 1 0 2 2 47 Een beslissingswedstrijd tussen Alc maria a en Jong Holland a is nodig om definitieve adsp. kampioen aan te wij zen. Deze wedstrijd wordt heden Dins dag 1 Juli om half acht op 't Sportpark gespeeld. Een spannende strijd kan verwacht worden. GESLAAGD. Voor het toelatingsexamen aan de R.H.B.S. te Alkmaar slaagde dezer da gen W. van Raay. Emir Abdel Krim, de vroegere leider de- Rifkabylen, wiens plotselinge besluit, om in Egypte verblijf te houden onlangs internationaal op zien baarde, besteedt grote zorg aan zijn gezondheid. Hij heeft zijn intrek genomen in het Foead zie kenhuis te Alexan 'ra, waar hjj door de beste doktoren in Egypte wordt verzorgd. Het grootste gedeelte van zijn tijd brengt hij in bed door. Zijn kinderen bezoeken hem dagelijks. De Emir ontvangt zijn jongste dochter. Een tweede ronde zonder verrassingen De partijen hadden beknopt weer gegeven het volgende verloop: Schel haasLevendig. Een aangenomen da megambiet waarin de witspeler op de derde zet e4 speelde inplaats van 't sterkere Pf3. De kampioen van Dirks- horn verkreeg spoedig een betere po sitie en won snel toen Schelhaas lang rocheerde. De WaalBeemsterboer. De Schlech' ter-variant van de Slavische verdedi ging, door zwart al te passief beham deld. De Waal kon zonder veel in spanning een prachtige positie op> bouwen en legde zwart's legerkamp bijna geheel lam. Nadat zwart zijn goede loper op 87 ruide tegen 'n paard op e5, plaatste wit zijn dame op het verzwakte veld h6 en dreigde Th4 met snelle beslissing. Zwart wachtte dit niet af en capituleerde. Appel Jr.Kayzer. De gesloten ver dediging van de Spaanse partij, waar in geen van beiden voordeel wist te behalen. Als compensatie voor de slechte loper had Kayser, de oud kampioen van Bandoeng, enige tegen aanval. De oud-kampioen van West- Friesland sloeg die af en er werd tot remise besloten. Groenewoudt—Witsmeer. Uit een Colle-opstelling ontstond een pionnen- centrum. Na afruil" daarvan bleven beide partijen met dame, toren en lo pers over. Ook dit werd gelijk spel. G. BoonKwak. Een Slavische ver dediging. Op de 9e zet bevrijdde zwart zijn spel enigszins met e5. Wit ver kreeg een geïsoleerde d-pion, ver zuimde echter een aanval te ontkete nen. Op de 29ste zet won wit een pi on, maar moest die na enige zetten weer teruggeven. Daarna werd in ge lijke stand afgebroken. De uitslagen luiden: Hoofdklasse A: SchelhaasLeven dig 0-1; v. d. VeenSeewald uitge steld; De WaalBeemsterboer 1-0. Hoofdklasse B: GroenewoudtWits meer 'A-ï/y, G. BoonKwak afgebr. Appel Jr.Kayser y,Y«. 1ste klasse A: De LangeHoltes af gebr.; HuibertsPieterse uitgesteld; Appel Sr.—Cool afgebr. lste klasse B: MaatsLeusink y -V„ JostmeijerVeltman Vi-y, Haksteen Vink afgebr. Zaterdagmiddag is in het verbouwde pension Vuurebartsduin een noodcafé- restaurant geopend, geëxploiteerd door de heer De Vries, die de gerant van het afgebroken hotel Zeezicht is ge weest. De nieuwe zaak is keurig ingericht gedeeltelijk nog met het interieur uit hotel Zeezicht. Ook is er een moderne bar ingebouwd. Namens het gemeentebestuur heeft mr. J. Spit, gemeentesecretaris bij de opening woorden van gelukwens ge sproken en o.a. medegedeeld, dat het ministerie van openbare werken de herbouw van het oude hotel Zeezicht heeft goedgekeurd. Zaterdagavond waren zowel de dans vloer als het terras reeds met een gro te menigte bezoekers gevuld. GESLAAGD Voor het toelatingsexamen aan de R.H.B.S. te Alkmaar slaagde dezer dagen J. Wtjker. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Aagje, d. v. C. Rooker en A. HartOg. Louise M. M„ d. v. M. Bommer en L. W. Oudejans. Hendrik Cornelis, z. v. J. Nibbering en A. Nieuweboer. Antonius, z. v. H. de Haerdt en W. M. Molenaar. Gehuwd: J. Blokdijk en C. J. Mul. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Johannes N., z. v. J. C. Schagen en M. V. Ruijter. Jan, z. v. C. H. Kloosterboer en M. IJff. Ondertrouwd: J. de Vries en A. A. Smit. Getrouwd: J. B. Mooy en A. K. Muntjewerff. C. Kley en R. Waal. Overleden: A. M. Koopman, 49 jr„ echtgenote van C. H. Droog. LOOS ALARM EN VARIËTEITEN De Obdammer motorbrandspuit gaf Vrijdagavond voor de gemeenteraad van Hensbroek voor het gemeentehuis alhier een demonstratie. Geschikter weer had men hierbij niet kunnen treffen. De jeugd speelt altijd bij een dergelijke demonstratie een belangrijke rol, niet alleen tot overvloedig vermaak van zichzelf, maar ook van de ouderen. En zo was het dan, dat na een snik hete dag, welhaast de ganse lieve jeugd in badpak, of wat daar onder de tegenwoordige textiel-misè voor door mag gaan, vertegenwoor digd was en zich van ganser harte in het „brandende" element wierp, e.q. vier krachtige stralen slootwater. Ongetwijfeld is de demonstratie goed geslaagd en heeft zij een gunstige in druk bij de raadsheren achter gelaten MUZIEKLUST BEHAALT PRIJZEN Het fanfarecorps Muzieklust te Ob dam behaalde Zondag j.L op het na tionaal concours te Diemen in de afd. fanfare uitmuntendheid een 2e prijs met 354 punten en in de marswed strijd een le prijs met 105 punten. WANDELTOCHTEN. "Op 12 en 13 Juli a.s. organiseert de wandelsportvereniging „Purmerend en omstreken" de bekende poldertocht naar Volendam. De parcoursen zijn 20, 30, 50 km. Er worden groepen verwacht o.a. uit Alk maar, Enkhuizen en Nijmegen. De wan delaars worden ondergebracht bij de burgers. Stakende vuilnisman te Heemskerk Heemskerk beleeft het nieuwste op stakingsgebied. De vuilnisman heeft er het bijltje bij neergelegd, in afwachting van de toekenning van een hogere bezoldiging door de gemeente. Vrijdag is de dag waarop de Heemskerkse vuilnisman zijn we kelijkse rondgang langs, de Heems kerkse huizen pleegt te houden. Die dag is hij echter niet versche nen, wat tot gevolg heeft dat voor vele huizen de vuilnisbakken reeds vier dagen staan te wach ten. Gezien de vele brieven die iedere dag op het kantoor van de Club „Ne derland-Overzee" te Amsterdam bin nenkomen, mag de correspondentie met de Jongens in Indië zich in grote belangstelling verheugen. Dit kan ook blijken uit het aantal militairen, dat gedurende de afgelo pen maanden door een Hollands meis je, vrouw of burger op deze wijze is geadopteerd, n.ml. 15.000. Want het moet tot eer van allen die in deze vorm 't leven van de jongens in de tropen trachten te veraangena men gezegd worden, dat zij het niet bij schrijven alleen laten. Ze zenden geregeld pakjes, tijdschriften en kran ten, terwijl vele foto's over en weer gaan. De militairen zijn momenteel reeds zo enthousiast over het werk van de Club, dat 't aantal aanvragen uit In donesië te groot is geworden om er geheel aan te kunnen voldoen. Daarom doen we langs deze weg 'n beroep op de Hollandse meisjes om zich spoedig voor correspondentie te melden. Ze kunnen dit doen door een briefkaart met naam en adres te zen den aan de Club „Nederland-Over zee", Singel 320 te Amsterdam. Dan zorgen wij voor de rest. ALKMAAR, 27 Juni. Andijvie 4—17; spinazie 8—17; postelein 13—38; tomaten 1,13—1,25; spruitkool 8; doperwten 48—65; perziken 98—1,49; rabarber 7—17; uien 6 —16 (bos); bieten 11—22 (bos); sperciebo- nen 2,18—2,59; snijbonen (stok) 1,98—2,12; bloemkool IA 20—28, idem I 14—18 en idem II 6—10; komkommers 12—29; wor teltjes 6—24; selderie 2—6; selie 2—7; sla 1—6; augurken grote 12—17 en idem kleine 8—10 per 100 kg. LANGEDIJK, 30 Juni. 130.000 kg aard appelen: Eerstelingen 13,10—15,30, Drielin gen 7,40—9,90, Rode Schotse 20,80—22,50 en Kriel 3,60—4,50; 1150 kg rode kool 34,50; 875 stuks bloemkool 13,40—22,20; 120 kg tomaten 05—96. WARMENHUIZEN, 28 Juni. 7700 kg aardappelen: Schotse muizen 13,50—14,50 en Schotse drielingen 5,607,40. LANGEDIJK, 1 Juli. 250,000 kg aard appelen 13,3015,70, drielingen 8,3011,00, Schotse rode 20,8023,30 en kriel 3,40 5,40; 2800 kg rode kool 83,90—34,70 600 stuks bloemkool 6—12,50; 1300 bos peen *,40—11,70; 70 kg tomaten 92—1,02. NOORDERMARKTBOND, 1 Juli. —60,000 kg aardappelen: vroege 12,7015,50, grote 12,70; drielingen 7,60—9,30, kleine 3.90—4 90 en rode schotten 15,10—17,10. ALKMAAR, Veemarkt, 30 Juni 49 stuks vette koeien, centrale; l graskalf centrale; 63 nuchtere kalveren (slacht), centrale; 49 kippen (oude) van 3,00—7,00 (jonge) 5,00—10,00; 21 konijnen van 2,00 -€.50. BOVENKARSPEL, 28 Juni 1947. 7900 baal Aardappelen, Schotse: gr. f 12,50 f 15,50, kleine f 6.50—f 9.70 en kriel f 3,60—f 5,10; Rode: grote f 21,60— f 23,80, kleine f 3,80—f 6,40 en kriel f 3—f 4. Theater van 150 e dollar Vele jaren geleden w» Rothafel, bijgenaamd Rox wel de tovenaar van Pen genaamd, een kroeghoud in de binnenlanden van Thans is hij de grootste, machtigste ondernemer sementen in Amerika en nog wat meer zeggen dan pa, want daarvoor moet commanderen hebben ove ger van ondergeschikten, relatie's een honderd mil zo van zichzelf en nog honderd millioen meer ac als het geld van andere over men beschikken kaï Het spreekt vanzelf, dat heer Rothafel een zeer bijzi moet zijn, want zelfs in he de Allmighty Dollar liggen oenen dollars niet opgesche van niets tot een zodanige geld en goed en invloed moet men beschikken over binatie van kwaliteiten, w aan enkele mensen gegeven te samen een man maker niet laat leiden door omsta doch die de omstandighede en zich zelf de kansen schi Amerika is volstrekt niet der onbeperkte en onbegren lijkheden, waarvoor het nog onrechte gehouden wordt, gen moet men bijzondere pen en het nodige geluk hel zoals wij hem bij verkort: noemen, heeft niet allen dal re geluk, doch ook ruimschoc ongeluk zijn deel gehad. Hij maal failliet gegaan, wa Amerika een record op dat En het merkwaardige van is, dat hij ondanks dit al op bankroets over een dus< crediet beschikt, dat het zei jammerlijke tijd, waarin zov crediet faalt en een algeme aan vertrouwen heerst, voir aantastbaar is. Want de faam theaterkoning is, dat ondanl ups en downs in het zakenle een Amerikaan een cent aan kort is gekomen. Eigenlijk gezegd lijkt he beetje op, dat Roxy voor ste maal van zijn leven liet zal gaan, nadat hij er slaagd was het grootste mooiste en hoogste thea wereld te bouwen, absc biggest and most precio world", kosten circa 15( dollar, zegge en schrijve de vier honderd millioen gulden: een combinatie var burg met 4000 zitplaatser cinema, concertzaal, ope zendstation, ja noem maar wilt. Kortom alles wat er van amusement te combini het gebouw onder te brenj Hij greep he Toen deze reuzenschepping plezier der mensheid geope bedroegen de reclamekostei Roxy-theater in de belangste het Amerikaanse publiek in meen en van de New-Yor' king in het bijzonder an alleen reeds vijf millioen Maar daarmee was dan ook dat gedurende de eerste zes ze geweldige amusementsge elke dag schoon uitverkocht „Zu jedem kommt ei Gluck". Er zijn mensen, die van geloven en zich voor hei geboren achten. Er zijn and el ongeduldig worden als in hun prille jeugd nog altijd tuna ontmoet hebben en die loven in hun eigen geluksstei laatste behoorde Roxy. Hij zoon van straatarme ouders, t je verweesd en verwaarloosd hij het op achttienjarige lec altijd niet verder gebracht loopjongen, nam hij dienst rikaanse vloot. De wereld I vol verrassingen en de 1 voor het geluk te grijpen, lig op welk puntje van de hem tegenkwam. Hij kwam met zijn schip, toen juist de stand uitgebroken was, vocht ontsnapte nauwelijks aan een D® Nederlandse golfspelers nationale golfwedstrijden om land te Hilversum dooi

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2