Schoolboeken Stad. enOmgeving, Het „Huis met de Kogel" NU bewoond museum P.O.A. n.v. Waar de 16e eeuw herleeft... Feestavond „Emagosas!". Uitspraken Tribunaal Alkmaar AGENDA Willen communisten geen raadslid zijn? Alkmaarse slager op hei zwarte pad Jubileum mej. Starreveld Gem. Middelb. Handels school Alkmaar. De film „Jongenskamp" een geslaagd experiment. Burgerlijke stand Alcmaria aJong Holland a 2-1 Bonkaarten halen. Voor al uw Schaakkampioenschap Alkmaar en omstreken. Openstelling Postkantoren. De doodstraf voor Van der Spek HeOoo, Schoorl. Egmond aan den Hoef. Het kerkje. Langedijk. Marktberichten De oorlog met Spanje is in volle gang en de mannen van Philips II brengen leed en ellende in de lage landen. Vijf jaar duurt reeds de krjjg om onze vrijheid. Vele wallen zijn al gevallen en steden en dorpen veroverd door de Spanjool. Het jaar I57S betekent echter een stralend lichtpunt in de tachtig jarige strijd. De burgers van Alk' maar, die kleine veste in het Noord hollandse waterland, weten de vij and te weerstaan. Tijdens een gevecht, dat plaats had op Maandag 14 September wordt de woning van Jan Arendsz, manden maker van beroep, doch meer be kend als een der eerste z.g. hage prekers door een Spaanse kogel van ongeveer 40 pond getroffen. De stoel, waarop een meisje zit te spinnen, wordt zwaar beschadigd, zijzelf, even als de zes andere huisgenoten, komen er goed af. Dat is de geschiedenis van de ron de kogel, die thans nog aan de voor gevel (boven het water) van dit als een der weinige uit de zestiende eeuw stammende Alkmaarse huizen prijkt en voor elke toerist nog een beziens waardigheid vormt. Het is merkwaardig, dat dit huis tot kort voor de laatste oorlog nog door een mandenmaker werd be woond. In die zin sloot het dus ook typisch aan bij het nabije straatje de Achterdam, waar men, zoals wij reeds eerder schreven, in het dorado van oude handwerkslieden als zadel makers en kuipers terecht komt. Dat wij juist nu weer eens de aan dacht op het huis met de kogel rich ten, heeft inderdaad een bijzondere aanleiding. Vanaf morgen zal men niet slechts van het merkwaardige exterieur van dit huis, zijnde een der weinige over gebleven huizen van toegepaste hout bouw, waarvan de voorgevel over springend is gebouwd volgens het principe van de z.g. oversteken, ge dragen door consoles, kunnen genie ten. Het ligt n.l. in de bedoeling om het binnenste van het huis voor het pu bliek ter bezichtiging te stellen tegen een bepaald bedrag. Het wordt dus wat men noemt een „bewoond mu seum". Toen de bewoner, de heer G. Jan sen, het pand in 1939 huurde, was het geheel leeg. Treedt men er nu binnen, dan ziet men hoe het een ware meta morphose heeft ondergaan. Kan men zich in de wir-war van straatjes en grachtjes van oud-Alkmaar met eni ge fantasie terugwanen in de 16e eeuw, zonder die fantasie is dat mo gelijk als men zich in het huis met de kogel bevindt. Het interieur is verdeeld in klei nere kamers, die geheel in oude stijl zijn ingericht, zoveel mogelijk over eenkomend met de tijd, waaruit het huis dateert. Zet u neer In het hoek- kamertje op de eerste verdieping met de zware gebeeldhouwde eiken stoe len en de tegelen vloer en kijk het kamertje eens rond: een donkere Emagosas hield gisteravond in 'tGul- den Vlies 'n feestavond, die zeer druk bezocht was. De voorzitter heette de leeraren, de ouders, de schooljeugd en de afgevaar digden van Gymnasium, H.B.S. en Handelsschool hartelijk welkom en deelde mede, dat er door de over gangsrepetities en het eindexamen ditmaal geen gelegenheid had de avond met eigen krachten te vullen. Daarom was het gezelschap „De Grab- belmand" uitgenodigd en dit heeft een avond van grote verscheidenheid ge geven. De artistieke leider Andre Carell, Truus Schot, Gert van Twuyver, de beide Silva's, Henk Schinkel en last not least „Kees Stet van Ierswoud" brachten een zeer gevarieerd pro gramma in zang, klavierspel en één- acters en Kees Stet, die als conféren cier optrad, wist met zijn gezellige West-Friese verhalen alles tot een geheel van goede kleinkunst aaneen te praten. Het gezelschap, dat vrijwel geheel van „Alkmaarsen bloede" is, weet een feestavond als deze op prettige wijze te vullen. Het woord van dank, dat de voorzitter André Carell en zijn dap per groepje na afloop bracht, was dan ook alleszins verdiend. Nadat er vele begerenswaardige lekkernijen verloot waren werd er tot twee uur gedanst onder leiding van Tonny Willemsen. Alida van Wijlen, Bakkum. Vrij. Na der onderzoek gelast naar vermogens toestand. Gerrit Pool te Alkmaar. Vrij. Inter nering voor de tijd in detentie doorge bracht, ontzetting uit de kiesrechten en het recht om enig openbaar ambt te bekleden. Frans Netten, Alkmaar. Vrij. Ont zetting uit het recht om enig openbaar ambt te bekleden. Klaas A. et te Alkmaar. Gedeti neerd. Onderzoek zal worden voortge- Mt eiken betimmering, in de hoek een schitterende schouw met ingebouwd oud schilderwerk, zware kasten, koperwerk en door de prachtige glas in loodraampjes een prachtig uitzicht op het Luttik Oudorp met de op die plaats evenzeer aloude gevels, De keuken is ook ingericht met 'n mooie schouw en een oud koperen pompje. Langs een blank wenteltrapje komt men op de tweede verdieping en ook daar kan, de liefhebber zijn hart ophalen. Als men dat alles zo beziet, krjjgt men bewondering voor de smaak, de kundigheid en het enthousiasme waarmee de heer G. Jansen hier ge werkt heeft. Hjj heeft in dit mooie brokje oudheid een historische sfeer geschapen, die er zijn mag en wjj twijfelen er niet aan of menigeen zal niet slechts de blik slaan op 't exterieur, maar dit wetend naar binnen willen stappen om zich een ogenblik uitgeheven te voelen uit 't drukke gedoe van het heden om zich wat te vermeien in een tijd. die al zo lang achter ons ligt, maar schoon en goed moet zijn geweest. Alkmaar kan zich over hetgeen zjj hier bezit slechts verheugen. DONDERDAG: Gulden Vlies, 2,30 uur: Jeugdfilm „Jon genskamp" Harmonie-Theater; „Jane Eyre" (14 jaar) 8 uur. victoria-Theater: „Kit Carson'» (14 jaar) 8 uur. Cinema-Americain: „Het spook van de Opera" (14 Jaar), 8 uur. Alkmaars Bioscoop-Theater: „De Graaf van Monte Christo" (2e deel: De Ver gelding) (14 jaar), 8 uur. VRIJDAG: Harmonie-Theater: „De vrouw in het ven ster" (18 jaar), 8 uur. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Victoria-Theater: „De huwelijksreis" (ge. kleurd) (14 jaar), 8 uur. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Cinema-American: „Trouwpartij met hin dernissen (18 jaar), 8 uur. Zaterdag en 9,30 uur. Alkmaars Bioscoop-Theater: Mariene Die trich in „De zeven zondaren", 8 uur. Het is opmerkelijk hoe veel vacatu res er in korte tijd in de kleine com munistische raadsfractie zijn gekomen. Nadat eerst het vrouwelijke lid be dankt had en daarna de heer Toren- vlied van wien men grote verwach tingen had omdat hij de woordvoerder der fractie scheen te zijn heeft thans ook de heer G. Zomerdijk, die in zijn vacature door het Centraal Stembureau was aangewezen, voor het raadslid maatschap bedankt. Zijn opvolger is de heer Speets. OUDE GEBRUIKEN HERLEVEN. In bepaalde Westfriese dorpen was het vroeger gebruikelijk, dat de burge meester met zijn vrouw op kermis-Maandag 's morgens het bal opende met „het eerste deuntje". Burgemeester Breebaart van Hoogwoud heeft dit oude gebruik in ere hersteld, maar er ging ook traditioneel een borrel aan vooraf. Hier boven de burgemeester met zijn vrouw aan de ronde tafel, omringd door de jeugd, die zo aanstonds met de benen van de vloer wil. CLANDESTIEN GESLACHTE PINK EN GEITEN IN BESLAG GENOMEN. Dat het spreekwoord: „Wie waagt, die wint" niet altijd in ver vulling gaat, ondervond dezer da gen slager Botman uit het Fnidsen. Hjj was met de zoon van de vee handelaar Groote van het Kvvakel- pad overeengekomen, dat deze hem een clandestien geslachte pink zou leveren. Groote begaf zich Dinsdag morgen naar een weiland tegen over het abattoir aan de andere zjjde van het Noordhollands kanaal en slachtte daar in een schuurtje een pink. De slachting geschiedde, naar later kwam vast te staan, op ondeskundige wijze. Met een slagersfiets begon daarna het transport naar slager Bot man. Het eerste gedeelte van het dier kwam inderdaad veilig over. Toen kwam" voor de man echter het nood lot in de vorm van een keurmeester van het abattoir. Deze reed op de Friese brug en zag daar iemand rij den op een slagersfiets met mand. Uit hoofde van zijn beroep kent de keurmeester de Alkmaarse slagers wel en meende, dat er dus met deze vreemde ook wat vreemds aan de hand moest zfln Zijn functie geeft hem het recht een onderzoek in te stellen en hij hield de man aan. En inderdaad hij had een goede neus. In de mand bleek zich een hoeveelheid vlees te bevinden van onbekende herkomst. (Groote was net bezig met zijn tweede trans port). Een en ander belandde toen op het politiebureau. In samenwerking met de C.C.D. werd onmiddellijk een onderzoek bij slager Botman ingesteld. Inderdaad vond men daar het vlees van de pink. Bovendien ontdekte men de overblijfselen van twee clandestien geslachte geiten, die de slager gele verd waren door diens overbuur man, de handelaar in tweedehands boeken, K. Verwer. Een deel van de geiten was reeds door de slager verwerkt Het edele drietal werd na het ver hoor, waarbij zjj een bekentenis af legden, weer vrijgelaten. Proces-ver- baal is opgemaakt. Gistermiddag waren wij in de ge legenheid de inbeslag genomen delen van pink en geiten in het gemeente lijk slachthuis te aanschouwen. De geur er van was reeds zodanig, dat wij op een eerbiedwaardige afstand bleven staan. Toch konden wjj ons overtuigen, dat de slachter met het. vlees verre van hygiënisch was omge sprongen. Het had er alle schijn van, dat flink door de modder was ge sleurd. Als men verder bedenkt, dat dit wees op t.b.c. of ander kwade zaken, dan weet men welk een risico de men sen, die de worst, welke er van ge maakt zou worden, zouden hebben gelopen bij het consumeren er van. In de eerste plaats ziet men weer eens hoe en wat voor biefstuk men op tafel kan verwachten als men zwart koopt en in de tweede plaats verzoeken wij het publiek bij het op sporen van boven omschreven feiten aan de betreffende instanties alle mogelijke medewerking te verlenen. Immers ook deze handelwijze komt ons normale vleesrantsoen niet ten goede en doet een eventuele verho ging nog langer op zich wachten. Ook hierin lette een ieder dus op zijn en onze gemeenschappelijke zaak! Mej. M. T. Starreveld heeft haar zil veren dienstjubileum als ambtenaresse van de P.T.T., gevierd. De directeur van het postkantoor, de heer Greve- link, herinnerde er aan dat zij eigenlijk ai meer dan een kwart eeuw bij de posterijen in dienst is omdat zij, voor zij in Alkmaar kwam, ook nog in een andere gemeente gewerkt heeft. Hij prees de jubilaresse als een zeer nauw gezet ambtenaar en wenste haar nog vele jaren van vruchtbare arbeid toe. Nadat de heren Mats en Wensink deze hulde op hun eigen wijze onder streept hadden, werd de jubilaresse door het personeel een fraaie schemer lamp aangeboden. Namens de adminis tratie werd haar een cadeau onder cou vert overhandigd. Het laat zich begrij pen, dat velen van de gelegenheid ge bruik maakten de jubilaresse hun beste wensen aan te bieden. Geslaagd voor het le toelatingsexamen 1947: J. Blokpoel, Annie Kesselaar, Antje T. Lust, Betty J. Menist, J. Outhoff, Margaretha C. v. d. Sluis, H. F. Tesse- laar, E. Vlessing, allen te Alkmaar; D. J. Hommes, C. M. Spryt J. Wolven, al len te Heiloo; Beatrix M. Baerken, te Eergen; Margaretha Berghuis, Jannie T. Hoope, allen te Uitgeest; A. Huibers te Broek op Langedijk; A. C. v. d. Tak te St. Pancras; P. de Vries te Obdam. JAC. JANSEN DIRIGENT VAN „DANZA". Naar ons werd medegedeeld heeft de heer G. Pranger als dirigent van de operettevereniging „Danza" ontslag ge nomen en is als zijn opvolger benoemd de heer Jac. Jansen. De zaal van het-«Gulden Vlies was gistermiddag gevuld met een groot aantal belangstellenden, die nu eens niet kwamen kijken naar een toneel stuk of een revue, maar naar een film. Het waren v.n.l. jongeren uit de jeugdbeweging, leiders en leidsters, onderwijskrachten en geestelijken, die het gezelschap uitmaakten. Zij allen hadden gehoor gegeven aan de uit nodiging van de in deze streek ge vormde „Federatie voor cultureel contact", een uitvloeisel van Volks herstel maar nu in morele zin, om de jeugdfilm „Jongenskamp" te komen zien. De film wordt aangekondigd als te zijn geproduceerd om de jeugd einde lijk eens de film te brengen waaraan zij zulk een grote behoefte heeft. Inderdaad de jeugd heeft behoefte aan een goede film, een film, niet in het genre van „Dik Trom" of „Het teken van Zorro". Bovendien moet in Holland zijn een Nederlandse film wil men uiteindelijk het beoogde doel bereiken. De productieleiding van Ciné Hol land Film heeft het gewaagd en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat z\i met 't geen haar ten dienste stond voor een zeer groot deel is geslaagd ook. De inhoud komt ongeveer op het volgende neer. De baldadigheid van de jeugd in een bepaalde Hollandse stad neemt hand over hand toe. Er komen klachten in de kranten. Een journalist gaat met een aantal van deze jongens een kamp houden. Hij ziet er een middel in om de knapen weer op het rechte spoor te helpen. Als spannend gegeven is in de film een inbraak verwerkt, die door de jongens tot opheldering wordt ge bracht. Voorop zij gezegd, dat de film zeer zeker door de jeugd gewaardeerd zal worden. Het opvoedkundige element is zeer gelukkig op de achtergrond gehouden, maar zal als waardevolle factor des te meer betekenis hebben. Het zien van het buitenleven van de jongens op het doek, zal de jeugd in die geest prikkelen en is er gezonder doorbrengen van de vacantie denk baar? Enkele opmerkingen moeten ons echter van het hart. Waarom heeft men met de spelende jongens niet een paar aardige kampliedjes ingestu deerd dan nu gebruik te maken van een onzichtbaar matrozenkoor? Waarom gaan de jongens er wel een ogenblik op uit met slaande trom? Het bracht ons een ander beeld voor ogen, wat we maar liever niet meer zienen: de natuur behoort niet gestoord te worden door trommel geluid. -Daar behoort wel een blokfluit of een gitaar thuis. En een jongen van 12 jaar, die een trompet blaast, moet wel over heel sterke longen beschik ken! Het grote aantal camera's voor deze „boefjes" vonden we ook wel wat wonderlijk. Laat men een volgen de keer ook op deze kleinigheden letten. Het ligt in de bedoeling de film te gaan vertonen voor de schooljeugd en de jeugdbeweging in ons district. Het contactadres is: Kennemerstraatweg 103, Alkmaar. Het bestuur wordt ge vormd door een aantal burgemeesters en belangrijke persoonlijkheden uit onze provincie. Geboren: Mathieu C E, zoon van Chr Immink en J P van Soest Berend J W, zoon van G van der Zandfe en A Westerman Ada, dochter van J Schoen en G W F Ferwerda Albertha, doch ter van G Lijnsvelt en J H van Kooten Getrouwd: Pieter J C Schaap en Victorina C Pijcke. Geboren: Cornelia J„ d. v. Siebolt Plinsinga en J. den Herder. Carel J„ z. v. Jan Jonker en E. P. v. d. Stok. Adrianus A„ z. v. Roelof Wildeboer en M. J. Nellen. Gehuwd: Dirk L. Koeman en Agatha M. Balder. Lubertus Nol en Dina A, Overeijnder. Adrianus Dekker en Cornelia Hartog. Overleden: Maria Zoon, oud 77 jaar, weduwe van G. Cornelissen. GESLAAGD VOOR HET TOELATINGS EXAMEN VOOR DE EERSTE KLASSE DER RIJKS HOGERE BURGERSCHOOL Na de voortgezette examens blijken de volgende candidaten geslaagd te zijn; K van Amstel, K Bakker, A P Beun, H Blankers 't Hooft, L J Boon, L ,T Breetvelt, J Broekman, H J Butter, R J Couvé, Wij Dekker, P C Dokter, J C Duinker, J W Gaastra, Ee v Gelder, A W Glass, M Goosens, L Groeneveld, Ca Grootes, C J W de Haas, H J Haasbroek, IJc Sa Heck, C E Heyblok, Ma Au't Hooft, P A Hoogcarspel, Ja Pa Horst, Ga Kant, H P Kater, D G Kie- witt, J C Knaap, A W Koenen., J J Kooij, Ja Me Krijnse—Locker, P N Lek, N A Lindemans, H P Lobach, M J Ltimp, Ca Mijlhof, J J v Muijlwijk, T W Mulder, J P Muller, Aa Ja de Nljs, Aa Ca Ober, Ge Pool, W J v Raaij, Ha Roode, Ie de Ruiter, G S Schaafs- ma, W J Schermerhorn, Ae Sevenhuij- sen, D Sougé, Ga Sougé, J Stemmer, Ge Tegel, J Velthuys, W F Veltkamp, J Vroegop, Ca Eh de Waal, H Werk man, C H Wledljk, J Wijker, J de Wit, Ja Ha Zoll, Aa Zwart en Pa Ha Hoy tink- BENOEMING LID GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal stem bureau brengt ter algemene kennis, dat het besluit waarbij hij de heer W. C. Speets te Alkmaar heeft benoemd ver klaard tot lid van de Gemeenteraad in plaats van de heer G. Zomerdijk, die zijn benoeming als zodanig niet heeft aangenomen, voor een ieder ter ge meente-secretarie ter inzage is nederge- legd. Alkmaar, 3 Juli 1947. De Voorzitter van het Centraal stembureau, G. VAN SLINGERLAND, De beslissingswedstrijd om het kam pioenschap van Alkmaar is door Alc maria a met 21 gewonnen, zodat Alc maria a nu definitief adsp. kampioen van Alkmaar is. Qua spel en veldmeerderheid had echter Jong Holland a deze titel ver diend. De oranjetruien waren zeer ge handicapt door het ontbreken van hun spii, die wegens een opgelopen blessure verstek moest laten gaan. De doelpun ten beslissen echter een wedstrijd en Alcmaria had in Dick Wielinga een buitengewoon goede schutter, terwijl de Jong Holland voorhoede, hoewel steeds gevaarlijk voor het doel, geen schutter bezat. De rust ging in met een 2—0 stand voor de withemden en het duurde tot enkele minuten voor het einde eer J. Holland de achterstand verkleinde, na steeds voor het Alcma- lia-doel geopereerd te hebben. Na afloop richtte de heer Jansen de prijzen uit. Hij zegde de verenigingen Alcmaria, Alkm. Boys en AFC dank voor hun bereidheid om mede te wer ken dit tournooi te doen slagen. J. Amoureus dankte de heer Jansen voor het genomen initatief en hoopte, dat J. Holland het volgend jaar weer zo'n tournooi wilde organiseren. Dank bracht hij ook aan de scheids rechters voor hun actief fluiten. Tot slot werd een driewerf hoera op Jóng Holland uitgebracht. Morgen (Vrijdag) zullen van 9—12 uur en van 2—4 uur in het lokaal Rid derstraat nieuwe bonkaarten worden uitgereikt aan hen wier familienaam begint met U. en V. NAAR PAYGLOP - ALKMAAR - TEL. 3892 Het verloop der partijen uit de hoofdgroep, gespeeld in de derde ronde was als volgt: Levendigv. d. Veen. De Nimzo witsch variant van de Franse verde diging met op de vierde zet c5. Op de 9de zet verzwakte wit met g4 zijn koningsstelling en koos daarom de lange rochade. Van der Veen kreeg het beste spel, won een paard en zette vervolgens met Dame en Raadsheer ac witte koning mat op a2. SeewaldDe Waal. Een Spaanse partij met de open verdediging. Op de 17de zet kon wit remise forceren door op d5 te staan. Seewald nam daar geen genoegen mee en speelde per se op aanval. Dit was toen nog wel ge rechtvaardigd want wit verkreeg een goede aanvalsstelling. Bij de 23ste zet zag wit een eenvoudige dreiging over het hoofd, waardoor De Waal de kwa liteit won tegen een pion. In de afge broken partij zijn nog goede remise- kansen. SchelhaasBeemsterboer. In een orthodox damegambiet zette zwart, in- plaats van Lc7, met Ld6 en Dc7 voort en wist zich een vrijer spel te ver schaffen. In iets betere stand voor Beemsterboer werd de partij afgebro ken. Kwak—Appel Jr. Een aangenomen da me-gambiet met gunstige spelontwik- keling voor zwart. Op de 13e zet speelde wit a4? waarna Appel met Fb4-d5 een gezonde stelling verkreeg. Deze veroverde een pion en hoewel Kwak de twee verbonden vrijpionnen op de damevleugel blokkeerde, werd het soliede tegenspel hem te machtig er capituleerde hij. WitsmeerBoon. Uit een onregel matige opening ontstond een ruilvari- ant van het orthodoxe dame-gambiet, met dit verschil dat wit's loper bin nen de pionnenketen bleef. In plaats van het betere Te8 speelde zwart ten onrechte h6, wit leidde toen direct niet g4 een aanval in. Boon verdedig de zich goed en in de stelling die in remise gegeven werd stond hij iets beter. De uitslagen zijn: Hoofdklasse A: SchelhaasBeem sterboer afgebr.; SeewaldDe Waal afgebr.: Levendigv. d. Veen 0-1. Hoofdklasse B: WitsmeerBoon KwakAppel Jr. 0-1; Groene- voudtKayzer uitgesteld. Eerste klasse A: A. de LangeCool 0-1; PieterseAppel Sr. afgebr.; Hol tesHuiberts uitgesteld. Eerste klasse B: B. MaatsVink 1-0; VeltmanHaksteen afgebr.; Leusink— Jostmeijer afgebr. Tweede klasse: v. EkerenBosch 0-1; Zijp— Woutersen afgebr.; De RuijterSchaaps uitgesteld. A.s. Zaterdag wordt niet gespeeld, Maandag 7 Juli begint de vierde ron de. Egmond aan Zee: De openstelling van het hulp-PTT-kantoor is voor de maan den Juli en Augustus ais volgt vastge steld: PTT: Maandag tot en met Vrijdag 9—12,30, 14—18 en 18—19; PTT: Zaterdag 9—13. Alleen TT: 14—16,30 en 18—19. Zon dag alleen TT: 8—9. Schoort: De openstelling van het hulp- PTT-kantoor ls voor de maanden Juli en Augustus als volgt vastgesteld: PTT: Maandag tot en met Vrijdag 9—12,30, 14— 16,30 en 18—19; PTT: Zaterdag 9—13. Al leen TT: 14—16,30 en 18—19. Zondag alleen TT: 8—9. Groet: De openstelling van het PTT- station is voor de maanden Juli en Aug als volgt vastgesteld: Post: Maandag tot en met Vrijdag 9—10,30, 13—14, 16—16,30 en 17,30—18,30; Post: Zaterdag 910,30. Zon dag geen openstelling voor de postdienst Telegraaf en Telefoon op werkdagen: 8— 21 en Zondag 8— Woensdag '8 Juni werd door het Bijz. Gerechtshof in het Alkmaarse Ge rechtsgebouw de zaak tegen Van dar Spek behandeld, de gewezen leider van de terreurbende in West-Friesland. W. A. van der Spek, chef van be ruchte sujetten als Mayer. Alders en Jonker, werd „De beul van Hoorn" ge noemd en niet minder dan zes mensen moesten zijn optreden direct of indirect met de dood bekopen. De procureur-fiscaal van het Amster damse Hof. dat toen in Alkmaar zit ting hield, eiste de doodstraf. Van der Spek, die het laatste woord had, zeide, dat de doodstraf voor hem geen straf was, doch alleen voor zijn vrouw en kinderen. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam heeft thans uitspraak gedaan en Van der Spek conform de els tot de doodstraf veroordeeld. AANBESTEDING. In de Harmonie te Zaandam had Maandag een aanbesteding plaats van de woningbouwver. Zaandam Volks huisvesting voor het bouwen van 81 woningen. De raming was f 940.400. De laagste inschrijver noteerde f 1078.200, de heer J. J. Feijen, alhier, schreef in voor f 1.299.990; terwijl de hoogste in schrijver inschreef voor f 1.560.000. Er waren 23 inschrijvingen. TOELATING R. K. LYCEUM. De volgende leerlingen uit onze ge meente werden toegelaten tot de le klasse van het r. k. Lyceum: Fr. Beu kers P. Torker, P. Hessels, Jac. Sengers, J. de Smet en M. Smit. GESLAAGD. De heer Jos. van Trigt slaagde te 's-Gravenhage voor electro-monteur. BURRGERLIJKE STAND. Geboren: Johanna Jannie, d. v. Jo hannes Jongkind ën Gijsbertha Broek hof. Franklin, z. v. Quirinus Tiene man en Aafje Kromhout. Antonius Mattheus, z. v. Richard Morsch en Jo hanna Maria Hoebe. Overleden: Jan Hendrik Schenke, oud 68 jaar weduwnaar van Anna Marga retha van Vogel. Getrouwd: Wilhelmus Antonius Hoog land en Jacoba Ruiter. Petrus Jaco bus Jonker en Maria Catharina Johan na Warbroek. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerardus Cornelis, zoon van L. Suiker en van G. Rozendaal. Ondertrouwd: G. A. Scheltema en C. H Kooijman. G. W. Verboom en G. A"oeau. Het schilderachtig gelegen N. H. kerk je te Egmond aan de Hoef mag zich over de terugkeer verheugen van zijn gebrandschilderde ramen, welke me rendeels dateren uit de le helft der 17e eeuw, en aan het kerkje ten geschenke zijn gegeven door de Prins van Oranje f1634)door het Gewest Holland (1634) door de steden Haarlem (1633), Alk maar, Monnikendam, Purmerend, Me- demblik, Enkhuizen en door de streek Westfriesland en Noorderkwartier. Kenners beweren, dat de kleuren pracht van enkele ramen, die van Gou da's Grote Kerk overtreffen. Gelegen in een seizoenstreek ver dient het aanbeveling de zomergasten op deze kostbare bezienswaardigheid te "wijzen. De ligging, de stijl en de be glazing van het kerkje maken In het kunstzinnige deel uit van de schoon heid onzer streek. Niet onnuttig in dit verband lijkt het te wijzen op de aanwezigheid in het kerkje van het graf van Nicolaas Witsen, burgemeester Amsterdam uit Hollands glorietijd. Voor bezichtiging van het kerkje wende men zich tot J. de Geus, Juliana weg 408 te Egmond aan den Hoef. AANBESTEDING Voor de bouw van 10 arbeiderswonin gen voor de gemeente Langedijk was als volgt ingeschreven: Jb Vroegop,. Broek op Langendijk, f 115.260,J Hen- selman, Noord-Scharwoude, f 118.230,—; A Besteman, Groet, f 116.000,—; J Marke lens, Bergen, f 127.500,C de Geus, Broek op Langendijk, f 114.152,—; Klaver en Molenaar, Koedijk, f 114.750,—; W Giltjes, Broek op Langendijk, f 115.031,—; Van Goethem, Broek op Langendijk, f 129.132,—; P Engeringh, Zrid-Scharwoh- de, f 124.000,—; P Buis, Oudorp, f 120.760,— De begroting was f 107,900,— De gun ning is aangehouden. ALKMAAR, 2 Juli 1947. (Alkm. Ex portveiling). Andijvie f 2f 8; Spinazie f 5f 22; Postelein f 2f 8; Worteltjes f 21f 29; Tomaten f 117f 125; Spits kool f 8f 12; Aardbeien f 133f 184; Rode kool f 37—f 39; Doppers f 26 2; Peulen f 50—f 130; Uien (bos) f 6 f 30; Bieten (bos) f 4—f 12; Spercie- bonen f 172f 176; Bloemkool: LA f 20 f 30, I f 12—f 18 en n f 5—f 8; Kom kommers f 8f 19; Worteltjes f 11 f 19; Selderie f 3—f 5; Selie f 7—f 8; Sla f 1f 4; Aardappelen: grote f 9.50 f 14 en kleine f 6.50—f 8. Alles per 100 kg, bos, stuks en/of krop. NOORDERMARKTBOND, 3 Juli. 138.000 kg aardappelen: eerstelingen 10,30—12,80, grote 10,00—10,40, drielingen 8,60—10,80, kleine 4,80—6,00 en rode Schotten 13,09— 16,80; 75 kg rode biet 8,00; 75 kg tuin bonen 6,50. WARMENHUIZEN, 2 Juli. Aardap pelen: Schotse muizen 13,60—16,90 en Idem drielingen 7,10—8,90. BROEK OP LANGENDIJK, S Juli. 272,000 kg aardappelen: eerstelingen 10,30 —12,40, drielingen 9,2010,80, rode Schotse 13,00—18,10 en kriel 4,70—6,10: 35o kg rode kool 33,20—36,50 300 kg groene kool 11,30; 1350 bos peen 7,70—10,20; 200 stuks bloem kool 9,89—10,10,

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2