Stad en Omgeving. Ook tegen S.D.-handlanger L. Muusse doodstraf geëist De „kaasvader" vertelt over het gilde Twee streekbewoners voor het Bijzondere Hol H.H. de Kor Wandaden in Amsterdam en de provincie Bezoek Amerikaanse zendelinge. Het „flat" geweigerd AGENDA Dr. J. Degenaar Jr. gepromoveerd Burgerlijke Stand Controle bij Spoorweg tunnel. Obdam. Eis voor beide 12 jaar N.S.B.-er van de eerste uren Groot werkte in N.S.K.K., landwacht en landstorm Marktberichten Doopdienst in bet zwembad. Discus Het Vaticaa Moskou Het berechten der S. D.-handlangers vindt in een vlot tempo plaats. Hoorden we Zaterdag j.l. tegen Mollis de hoogste straf eisen, thans deed de procureur-fiscaal, mr. H. G. Th. Keune ditzelfde tegen L. Muusse uit Amsterdam, wie ten laste was gelegd, dat hü te Amsterdam, Haarlem, Mederablik, Alkmaar, Beverwük, Hoorn en Zaandam van Maart 1943 tot Mei 1945, als Polizei-Angestellte was opgetreden, tot Augustus 1944 administratief werkzaam was geweest op de afdeling „Joden- vlucht naar het buitenland" en „Spionnage Engeland afweer", waarbij hij had deelgenomen aan het arresteren van Joden en opsporen van spionnen en geheime zenders van October 1944 tot Mei 1945 in Haarlem, Medemblik, Alkmaar en Be verwijk en hulp verleende bij de executies van gevangenen op de Prins Hen drikkade te Zaandam on de Amsteldijk te Amsterdam. In deze zaak getuigden de Krimi- nal-Sekrethrs J. Wachowiak en F. K. FViermann, terwijl Doring weigerde, omdat men hem niet wilde zeggen, waarvoor hij in de gevangenis moest verblijven, terwijl hij daarover reeds gerequestreerd had bij de minister. Deze getuige liet de president, mr. Lamers, toen onmiddellijk wegbren gen, hem waarschuwend voor de ge volgen van deze weigering. HET VERHOOR. Uit het verhoor komt dan vast te staan, dat verdachte reeds in 1938 tot de N.S.B. toetrad. Kort na 1940 werd hfl op Schiphol te werk gesteld als loonboekhouder in Duitse dienst. In 1935 was hij in Duitsland met een Duitse vrouw getrouwd. Op Schiphol liep hij zijn ontslag op door een kwestie met een ober-leutnant over het uitschelden der Nederlan ders. Hfl was na deze kwestie aan het spijbelen geslagen en door een W.A.-man, wat hij ook zelf geworden was, verlinkt. Na dit ontslag had Poelstra uit Zaandam hem geadvi seerd: „Je kunt je wel melden bij de S. D. in de Euterpestraat, wat ver dachte in Maart 1943 deed. Terecht gekomen bij de Kriminal-Sekretar Viermann, kreeg hij van deze de functie van Polizei-Angestellte als administratieve kracht. Als er Joden gevlucht waren, werd hun woning verzegeld en hun eigendommen door de Duitsers in beslag genomen. Ver dachte nam met goedkeuring van zijn chef Beek ook wel van deze goederen mee naar zijn woning te Zaandijk. Verdachte wist niet, dat die chef deze bevoegdheid niet had. „Omdat de goe deren toch maar naar Duitsland gin gen, nam hij er ook maar van." Als secretaris van Wachowiak en tevens als tolk ging hij mee naar Medemblik, waar een radiomonteur de speciale interesse der S, D. had ge wekt. Soortgelijke gevallen deden zich voor in Haarlem, Beverwijk en Alk maar, ,maar het onderzoek heeft nooit iets opgeleverd", voert verdach te hier bij aan. Dit ging zo door tot Augustus 1944. Toen kwam hij geüniformeerd bij de Wachzuge en werd met kara bijn, zes scherpe patronen en twee handgranaten bewapend. Hij kreeg toen ook opdrachten, om aan execu- tie-peletons deel te nemen, ten dele voor het afzetten van de wegen en om er twee keer zelf aan de execu ties deel te hebben. Dit geschiedde in Februari 1945 op de Prins Hendrik kade te Zaandam en op de Amstel dijk te Amsterdam. Tot enige dagen voor de capitulatie bleef hjj in functie, toen dook hij on der, maar werd op 27 Augustus 1945 te Nijmegen gearresteerd. Ook te Hoorn bleek hij b{j een executie te zijn geweest op Kerstmis 1944. Volgens zijn verklaring had hij als bewaking van het vuurpeleton dienst gedaan. Zelf vertelde hij van deze executies, dat hij niat te voren wist wat er ging gebeuren. Er werden wat personen uit de gevangenis gehaald, die dan ergens heengebracht werden en ter plaatse de dood vonden. „Wanneer ik voelde, dat zoiets ge beurde, heb ik me er aan onttrokken. Ik was echter absolute gehoorzaam heid verschuldigd aan de S.S. en de politie-voorschriften." President: „Had U dan geen gewe ten meer, hoe kan U spreken van ab solute gehoorzaamheid, die gaat toch niet op als er sprake is van aan mis daden deel te nemen". Verdachte: „Het was volledige over macht, force-majeur," President: „U hebt U toch zelf in deze toestand gebracht. Verdachte voert dan og aan als administratieve kracht deze conse quenties niet te hebben voorzien. Ook zou hij nooit aan arrestaties hebben deelgenomen, zjjn tegenstrijdige ver klaring aan de P.O.D. dienaangaande, weet hij aan een gedeprimeerde stem ming, GETUIGENVERKLARINGEN. De 49-jarige Kriminal-Sekretar Jacob Wachowiak deelt dan mee, dat zjjn afdeling in 1942 opdracht had om Joden, die met valse papie ren naar het buitenland trachtten te komen op te sporen. Verdachte was als tolk, schrijver en bode aan de dienst verbonden. In 1943 was in Alkmaar gespeurd naar verboden zenders. Viermann deelt mee verdachte te hebben aangesteld en de reeds ter dood veroordeelde Mollis had nooit iets met verdachte te doen gehad. Bovendien getuigde ti\j, dat Muusse er ook bjj was, toen 10 gevangenen op de Prins Hendrikkade gefusil leerd werden. Het vuurpeleton te Zaandam werkte toen zo slecht, dat zelfs een der doodgewaanden nog overeind rees. Een zevental getuigen t décharge gaven geen ontlastende verklaringen, De mening van de president preva leert het meest in de betiteling „schurk". HET REQUISITOIR. De advocaat-fiscaal, mr. Keune, re- quireert, dat dat de feiten slechts bij wijze van bloemlezing zijn ten laste gelegd, voor zover ze bekend waren. Deze verdaente (rad reeds voor de oorlog als lid tot de N.S.B. toe en nam op advies van derden dienst in de S.D. „Ik geef toe, dat hij als ad ministratief man de onsequenties niet in zijn geheel heeft kunnen voor zien, maar hij he ut toch wel geweten in 1943, dat de S.D. het politie-appa- raat was van de Duitsers, dat voor geen enkel onmenselijk middel terug schrok. Reeds in Maart 1942 heeft hjj een arrestatie verricht. In 1944 en 1945 heeft hü bij de wachtafdeling ook deel moeten nemen aan execu ties. Hoe afschuwelijk dit bedrijf was, is genoegzaam bekend. In strijd met alle menselijkheid werden mensen doodgeschoten, die zich in handen der Duitsers bevonden, omdat anderen een feit begaan h; Iden, waarvoor de S.D. represaille wenste. Deze verdachte had (lit werk niet moeten doen en al was het ten koste van zjjn eigen leven, moeten weigeren. Zijn hele mentaliteit spreekt duidelijk uit de verhalen. Hij was een oppor tunist van de ergste soort en trad hoogst onrechtvaardig en onmenselijk op; zodat hier niets anders dan de doodstraf geëist kan worden. Het Hof zal over 14 dagen spraak doen. uit- De bekende Miss Paxson, die meer dan 20 jaar in China op het zendings- veld heeft gearbeid, en daar tot grote zegen werd gesteld, maakt thans met ds. Waardenburg een tournee door ons land, waar deze zendelinge Gods grote werken verkondigt, en tevens medede ling doet, welk het geheim van haar zegenrijk leven is geweest. Deze tournée, die door de Zendings school te Beatenberg in Zwitserland is helegd, en waarvan de conferentie te Alkmaar, op hun verzoek, door de Ge meenschapsband wordt voorbereid, wordt van Dinsdag 8 Juli tot en met Donderdag 10 Juli gehouden in de Doopsgezinde kerk aan de Koningsweg, die daartoe welwillend is afgestaan. De bijeenkomsten, die voor ieder toegankelijk zijn, vinden plaats om 3 uur en om half acht. Tussen beide sa menkomsten wordt een koffietafel ge houden. Ds. Waardenburg uit Beaten- burg zal de spreekster vertalen. De Hoge Autoriteit heeft het fiat executie geweigerd op de veroordeling van de oud-politieman J. Staats, zodat deze - op 14 Augustus nogmaals voor het Alkmaarse tribunaal zal moe ten verschijnen. VRIJDAG; Harmonie-Theater: „De vrouw in hot ven ster" (18 jaar), 8 uur. Zaterdag 7 en 9,30 uur. Victoria-Theater: „De huwelijksreis" (ge kleurd) (14 jaar), 8 uur. Zaterdag 7 en 9,30 uur, Cinema-American; Trouwpartij met hin dernissen (18 jaar), 8 uur. Zaterdag 1 en 9,30 uur.. Alkmaars Bioscoop-Theater; Mariene Die trich in „De seven zondaren", 8 uur. ZATERDAG: Bovenzaal „Wapen van Haarlem", 3—5 uur: Receptie ppstharrppnle. 3 uur: Te waterUtipf seftjp zeeverken ners .iachtpaven „Viptoria[", Uiten- boseftstraat. Gulden Vllsp, 7,30 uu?; Jubileumconcert Postharmopie en Revue „Wij gaan mee met PTT. Onder grote belangstelling ook vah de zijde van de Alkmaarse gemeen schap is de plaatselijke arts J. Dege naar Jr. gisteren aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam ge promoveerd tot doctor in de genees kunde op het proefschrift: „Gegevens over de sterfte aan mazelen en kinkhoest in Nederland". In de zaal waren o.a. aanwezig de secretaris van de Kring Alkmaar en omstreken van de „Ned. Mij. tot be vordering der geneeskunde", de voor zitter van de Ver. van Alkmaarse huisartsen, een vertegenwoordiging van de afd. Alkmaar van het Rode Kruis en de transportcolonne van het Rode Kruis. De dissertatie van de promovendus werd allereerst aangevallen door prof. van Lochem, waarop de promovendus een zeer vlot en deskundig antwoord gaf. Prof. Borst viel stelling 9 van het proefschrift aan, maar ook hier kon de heer Degenaar een antwoord ge ven, dat van zeer grote kundigheid getuigde. Verder werd stelling 4 van de dissertatie geattaqueerd. Ook tegen de hier geuite bezwaren voerde de promovendus juiste argumenten aan. Vervolgens trok de Senaat zich voor korte tjjd ter beraadslaging terug. Nadat de Senaat weer was binnenge treden, las prof. Ch. Ruys de offi- eiële formule voor van de bevorde ring van de heer Degenaar tot doctor in de geneeskunde. Het woord was vervolgens aan de Rector Magnificus, die de jonge doctor feliciteerde met het verkrijgen van zijn nieuwe waardigheidv waarvoor hij zich mede gezien zijn drukke huisart senpraktijk zovele opofferingen heeft moeten getroosten. Daarbij sprak hij nog eens zijn bewondering uit 1 voor het proefschrift zeif, dat als zeer be langrijk moet worden beschouwd. Als bijzonderheid vermeldden wij nog, dat de beide broers van dr. De genaar als zrjn paranimphen bijston den. Na afloop van de plechtigheid werd er in de senaatskamer een zeer druk bezochte receptie gehouden. On dertrouwd: Bob Mulders en Nelly H Schinkel Anthonie de Wijzer en Geertruida E van Tilboyg Hendrh kus M Meiman en M^ria C Oud Wil lem C T Ligthgrt en Anna G M E Geer- ling Cornells P Bol en Alida Q Verr meulen Pieter Egbergen en Anna M Bieman Pieter Bakker en Annigje Loots. Overleden Henriette P J Kool-: Wijk, 41 jaar, gehuwd met J M Horjus Elisabeth schendel?ar, 71 jaar, wedu- w? van G J Rabzajm PAARD EN WAGEN TE WATER. Een expediteur wilde gisteren op de Oudegracht zijn voertuig, waarvoor een paard was gespannen, draaien. Daarbij reed de wagen achteruit het water in en sleurde het paard mee- Met een hei installatie, waarmee ter plaatse de wal- muur wordt hersteld, werden de wa gen en het paard op het droge ge bracht. Het dier bekwam geen letsel, maar de wagen was defect. Geen per- ;oonlijke ongelukken kwamen voor. Gisteren is door de politie een ver keerscontrole, speciaal op wielrijders uitgeoefend, waarbij menig velocipedist door middel van een bon attent is ge maakt op zijn (of haar) onwellevend heid tegenover andere weggebruikers. Talloos zijn nl. op het politiebureau de aangiften vap voetgangers, die, als zij door de tunnel onder de spoorweg overgang lopen, worden aangereden door een, woest door 't smerige, nauwe tunneltje vliegende wielrijder die zich verbeeldt „koning van de weg" te zijn. Daarom had de politie gisteren speciaal dit pupt uitgekozen voor zijn opvoe dend werk. Enige tientallen wielrijders vervolg den kup weg met 'n bevel tot verschij ning bij de kantonrechter in de zak. Wellicht zal een aanslag op de por- temonnaie een beter resultaat hebben dan een beroep op wellevendheid. BINNENBRAND. Gistermorgen omstreeks half elf is een begin van brand ontstaan in de winkel van Kooy aan de Mient. 't Vuur vond zijn oorsprong in een houten pa pierbak; waarschijnlijk is een bezoeker onachtzaam omgegaan met een lucifer of sigaret. De eigenaar constateerde plotseling dat het vuur zich reeds me dedeelde aan een stellage, 't Gelukte hem de brand te blussen. 1500 gloei lampjes gingen verloren. De schade be draagt ongeveer 250 gulden. VERKEERSONGEVAL. Een motorrijder reed gisteren met matige snelheid over het Kerkplein richting Koorstraat, toen plotseling twee jongens onverwacht van het trottoir voor de Grote Kerk, naar links oversta ken, met het gevolg, dat één der jongens door de motorrijder werd aan gereden. Beide kwamen te vallen. De motorrijder bekwam geen letsel, maar de jongen bloedde uit de mond en bekwam ontvellingen aan armen en benen. Hij werd door de politie naar zijn woning vervoerd. De motorrijder treft geen schuld. Men lette bij het oversteken op het Kerkplein vooral op de daarvoor aan gegeven plaatsen! VERENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. De zusters verpleegden in de maand Juni 79 patiënten en legden 916 bezoe ken af waarvan 330 betalende bezoeken, 506 bezoeken voor 't Aza en 80 gratis bezoeken. Er werd 1 maal de laatste hulp verleend bij het afleggen. De wijkkraamverpleegsters verpleeg den 19 patiënten, legden 267 bezoeken af en hebben 8 maal de dokter geassis teerd. KIND ONDER AUTO. Een 8-jarig kind van de heer F. te Obdam stak Dinsdag plotseling de straat over, waarbij het in aanraking kwam met een passerende auto. Met een gebroken been werd het slacht offertje naar het ziekenhuis te Alk maar vervoerd. De chauffeur treft geen schuld. Predikbeurten We hebben de vorige week de „kaasvader" die eigenlijk beter „kaasdragersvader" kon heten in het beroemde, antieke kamertje van zijn onderhorigen voor een uitgelezen gezelschap toeristen over de gewoon ten en gebruiken van het oude gilde aan het woord gelaten, maar hij was nog niet uitgepraat. Zijp repertoir is nog veel langer want hij was juist aan de beschrijving van de werkzaamheden gekomen. Na het appèl, waarbij de „provoost" de namen der nalatigen op 't schand- bord genoteerd had, beginnen de eigenlijke werkzaamheden, want het is duidelijk, dat er bij het gilde niet alleen gedobbeld en gepraat maar ook gewerkt moet worden. De berries, die in de kleuren van het veem zijn ge schilderd, worden bij de schalen ge zet en de kaasdragers gaan naar huis om zich të kleden. Om half tien verschijnen ze weer en men zou de mannen van het och tendappèl bijna niet meer herkennen. Zc zijn In smetteloos witte pakjes ge stoken, witte broek, wit overhemd en witte kousen, en iedere kaasdrager heeft een grote strooien hoed op in de kleur van het veem waar hij thuis hoort. Die witte pakjes, dat hele smette loze en fleurige kaasdragerscostuum met de grote gekleurde hoeden be hoeven wij hier niet te beschrijven. Men kent dat in binnen- en buitenland uit de tienduizenden films en foto's welke in verloop van tijd op onze markt gemaakt werden en die in vrij wel alle binnen- en buitenlandse bla den zijn verschenen. Hoe vaak zouden onze kaasdragers al niet gefotografeerd zijn. lopende voor en achter hun berries, in groep jes bij elkaar of met een alleraardig ste vrouwelijke toerist tussen zich in, die de armen om hen heen geslagen heeft en in Amerika of waar el ders ter wereld kan bewijzen, dat ze op de echte en onvervalste kaas markt is geweest. We hebben de vorige week een on zer markantste kaasdragers gevraagd of hij ook wel eens zo'n kiekje krijgt toegezonden en het antwoord was ver rassend, want hij had er zoveel, dat hij zijn hele kamer er wei mee kan behangen. Maar om op die pakjes terug te ko men, dat is een grote zeg want ze De 33-jarige H. M. R. Evers uit Alk maar is een N.S.B.-er van de eerste uren. In 1933 werd hij reeds lid van de beweging. Zijn vader was ook lid, zodat het hem met de paplepel werd ingegoten. Toen er moeilijkheden kwamen, heeft hij bedankt, maar later probeerde hij weer zijn oude stam- nummer, een laag, terug te krijgen. In 1942 werd hij hoofd van de afde ling voorlichting van de Ned. Volks- dienst en werd loonboekhouder op het vliegveld Bergen. In Maart 1943 probeerde hij het hogerop. Hij wenste toen als oorlogs verslaggever opgenomen te worden bij de S.S. Van dit eerste is niets geko men, maar bij de S.S. kwam hij wel met een gewone bajonet. Hij was van mening, dat er in het Oosten een taak te vervullen was en zou zich bewust aan een inzet in het Westen willen onttrekken. Hij had hiervoor een ze kere Hemberg in de arm genomen, die hem ook een opleiding in Holland bezorgde, omdat zijn vrouw niet erg in orde was. Hij beweerde in Arnhem als reser vist niet aan de gevechtshandelingen te hebben deelgenomen, maar in de garage aan een motor te hebben ge werkt, terwijl er geen benzine meer was om een aansteker te vullen. Maar er waren brieven, waaruit ver- dachte's mentaliteit duidelijk sprak. vooral in de zinsnede: „Gelukkig is de Führer gespaard gebleven, zodat de oorlog onveranderd kan worden voort gezet. Mr. Keune ving zijn requisitoir aan met de opmerking, dat het weer het oude liedje is. Ook deze verdachte zegt niet te hebben gevochten. Mr. Keune zag hierin geen goede trouw, maar een hardnekkig vasthouden aan wat in het begin misschien op „goeds trouw" aanspraak kon maken. Ook hier was de eis twaalf jaar gevange nisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. De verdediger, Mr. Muller Massis, schilderde verdachte als idealist, die in nationaal-socialistisch milieu werd opgevoed. Hij legde een aantal gun stige verklaringen van verdachte over en drong aan op een milder oordeel. Het Hof doet over 14 dagen uit spraak. In zjjn requisitoir tegen de Berge- naar J. J. de Groot, merkte de procu reur-fiscaal, Mr. Keune, op, dat de feiten, waaraan deze heer zich schul dig heeft gemaakt, ernstig zjjn. Tot het eind toe is deze verdachte op actieve wjjze voor de vjjand opgetreden uit opportunistisch motief. Hjj was bjj de N.S.K.K., de landwacht en de land storm. Het deed Mr. Keune buiten gewoon onprettig aan, dat deze lieden die tegen het vaderland hebben ge streden, daar practisch nooit voor uit komen. Vooral de laatste periode was zeer ernstig, toen de bevrijding voor ons land zo dringend nodig werd. Hij eiste twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en levenslange ontzetting uit de rechten. In Augustus 1940 werd verdachte lid vap de N.S.B. Hij dacht toen, dat het Nationaal-Socialisme iets beters zou brengen dan het heeft gedaan. In April 1941 meldde hij zich te Alkmaar vrijwillig voor het N.S.K.K., waarvoor hij ook te Diest dienst deed. Hij be gon met voor het front houten ba rakken aan te rijden. Verdachte was van zijn beroep chauffeur. In Juni 1941 reed hij in Polen benzine, levens middelen en materialen naar het front. Toen hij een goed jaar dienst had ge daan, gaf hij zich in Maart 1942 op voor een cursus voor de hulppolitie. In Juni 43 trad hü tot de landwacht toe en kwam hierdoor automatisch in de Landstorm S.S- Nederland terecht Als unterführer kwam hü in Hoge- veen en vertrok vanuit Veenendaal naar België. Ook daar zou hij „niet anders hebben gedaan dan te zorgen voor de wapenen en munitie". Hier raakte hü door scherven ge wond. In Schwarz kreeg hü het abzeige en nam vervolgens aan de gevechtshandelingen deel. President: „Terwül de geallieerden vochten voor Nederland, hebt u met de wapens in de hand tegen hen ge staan! Verdachte: „Ik heb gedacht, dat (je Amerikanen en Duitsers samen op zouden treden tegen Rusland." De verdediger, Mr. Zeiler, deelt ons mee, dat de aalmoezenier van het fort Erfprins de indruk heeft, dat ver dachte tijdens zijn detentie tot inkeer is gekomen. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. moeten elke week hagelwit zijn en in de bezettingtijd, toen er geen zeep v/as, stelde dat moeder de kaasdra- gersvrouw voor een schier onoplos baar probleem, tenzij er een extra te gemoetkoming kwam de Stichting „Fonds tot behoud der kaasmarkt" heeft daar wel eens voor gezorgd om de pakjes in de wasserij te laten schoonmaken. De rode, gele, blauwe of groene hoeden met linten in dezelfde kleur baren heel wat minder zorg. De noodhulpen dragen een ongekleurde hoed en lopen altijd voor aan de ber rie. De kaasdragers zullen aan het werk gaan, maar ze kunnen niet beginnen voor de kaas welke door de zoge naamde kaaszetters op stapels gelegd if verkocht is, maar dat duurt in de regel niet zo lang en is afgelopen vóór de bezoekers er erg in hebben. Dan begint eigenlijk het voor ieder een zichtbare werk van de dragers waarover we een volgende keer eens iets meer zullen vertellen. Dank zij het mooie weer en de va- cantietijd waren er hedenmorgen een groot aantal vreemdelingen, waaronder natuurlijk weer vele schoolkinderen voor wie een reisje naar de Alkmaarse kaasmarkt een grote attractie is. Er werd heden een groep van onge veer 30 Denen verwacht, die in onze wereldberoemde markt bijzonder be langstellen, niet het minst omdat ook Denemarken een land van de zuivel is, Ook werd een groep gerepatrieerde kinderen uit Indië verwacht. De ruitertjes staakten. Om 10 uur, toen een groot aantal kin deren reeds aanwezig was en vol ver wachting naar de ruitertje uitkeken, bleven de groene deurtjes hermetisch gesloten. De ruitertjes staakten. Of de EVC hier achterzit was nog niet te constateren. Wel was het merk waardig, dat onze brave ridders, die jaar in jaar uit, dag en nacht zo trouw op hun post zijn, en juist op Vrijdag morgen de brui aan gaven en honder den schoolkinderen daardoor teleurge steld werden. Er is een spoed-bericht naar „Ge meentewerken" gezonden en men hoopt, dat 'n afgevaardigde van onze gemeente bemiddelend zou kunnen optreden, zo dat de ruitertjes om elf uur het werk zouden willen hervatten. Gelukkig scheen men om 11 uur tot een compromis te zijn gekomen want de ruitertjes verschenen precies op tijd en schenen zelfs een nog krijgshaftiger uiterlijk dan anders te hebben. Onder de talrijke vreemdelingen waren later op de morgen nog een groep Schotten, in hun bonte rokjes, kinderen van Franse scholen en een Franse filmmaatschappij Ook een Amerikaanse filmonderneming was aanwezig n.l. de March of time uit Lexington Avenue New York City. In verband met de verlaagde kaas- prijzen voor de consument waren ook de marktprijzen beduidend lager. De aanvoer was 42000 kg, zijnde 14 stapels w.o. 7 stapels kleine fabrieks- kaas. De prüzen waren voor beide soor ten f 66 per 50 kg, dat is dus f 0.16 per kg lager dan de vorige week. Noord-Scharwoude, 4 Juli. 142.000 kg aardappelen, eerstelingen 8.6011.50, grote 9.90—10.80, drielingen £.10—11.30, kjeine 5.70—5.90, rode Schot ten 1516.50; 120 kg peen 8; 45 kg tuinbonen 8.80. Warmenhuizen, 3 Juli 1947. Schotse muizen 11.10—14.40, Schotse grove 10.2010.40; Schotse drielingen 8—10.10. Broek op Langedük, 4 Juli. 295.000 kg aardappelen, eerstelingen £.80—11.50, drielingen 8.90—10.20, rode Schotten 14.80, kriel 3.20—6.90, 4000 kg rode kool 30.60—31.60, 100 kg tomaten 103, 50 kg slabonen 129, 1700 bos peen 4-10,20. ZONDAG 6 JULI 1947. ALKMAAR: Grote Kerk, 10 uur ds Dikboam; 6 uur dj Den Oudsten; 7 uur ds pe Jong van Stompetoren (Jeugddienst) Kapelkerk, 10 uur ds Wesseldijk Rem Geref Gem, half elf ds Rajirold Luth kerk (Oudegraoht), 10 uur ds Roodenburg Doopsgezinde kerk, 10 uur zendeling Bouwer (Java) Geref kerk (Art 31), 9,30 en 6,30 uur in „Waakt en Bidt", ds Vreug- denhil, van Kampen Herst Ap gem, Toussaintst»'aa% half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Ned Chr Gemeenschapsbond, in „Waakt en Bidt", Zondag 4 uur Openluchtprediking in de Hout; van Dinsdag tot en met Donderdag 3 uur en 7,30 uur zendelinge Miss Ruth Paxson en ds Waardenburg in de Doops gezinde kerk Het Leger des Heiis Limmerhoek 40, 10 uur Heiligingsdienst; 13 uur Zondagsschool; 8 uur Verlossings bijeenkomst, leider majoor Ter Telgte Bapt gern, 10,15 uur Dienst, N. Doelen Ev. Hofhuis; 7,30 uur Jongelieden-samen- Uomst Nieuwe Doelen; Vrijdag 8 uur Bij bellezing in „Waakt en Bidt", OMGEVING) AKERSLOOT: 10 uur ds Van Santen. BERGEN: av. 7 uur dB Bierman (ex tra collecte voor de Kerkvoogdij) Geref kerk, 10 en 5 uur d6 Telkamp Maranatha, half e|f ds Bremer. BROEK OP LANGENDIJK: Ned Herv kerk 9,30 uur ds Den Oudsten, van Alk maar; 3,30 uur ds Langman, van Am sterdam, Bediening H. Doop Geref kerk, (art. 31 K O), 11 en 3,46 uur ds Vreugden- bil, van Kampen— Chr Geref kerk, half 10 en 3 uur ds Biesma, van Amsterdam Doopsgezinde gem, 10 uur da. Schap man (vertoeving). DRIEHUIZEN: av. half 8 de heer Al- bertz, EGMOND AAN ZEE: Herv kerk, 10 uur ds Roobol. GROOT-SCHERMER; 10 uur de heer Albertz. HEILOO: 10 uur ds Bloemhoff Bvang Kerklaan, 10,15 uur ds J Kooy, van Am sterdam. HENSBROEK: 9,30 uur ds Verbeek o£ ds Cieremans. KOEDIJK: 2 uur ds Dikboom, van Alk maar. LIMMEN: 10 uur ds Plug, van Egmond NOORD-SCHARWOUDE: 10,30 uur ds Klein Wasslnk. OUDKARSPEL: geen dienst. OTERLEEK, zie Stompetoren. OUDORP: 10 uur ds Bosch. SCHERMERHORN: 10 uur ds Leen- dertz, Doop. SCHOORL: 10 uur ds C M de Jong. SINT PANCRAS: Ned Herv kerk, 10 en 7 uur ds Wiegers. STOMPETOREN: 10 uur ds J M de Jong Evangelisatie, 10 uur de heer Dekker. URSEM: 10,30 uur ds Kastein. WEST-GHAFTDIJK: 10 uur ds Boekei. ZUID-SCHARWOUDE: Ned Herv kerk, 10 uur ds Ten Bruggenkate, Doop. Aan gifte Zaterdag 7—9 uur aan de pastorie TT-Ytra onllpptp. ZUID-SCHERMER: zie stompetoren. Te Alkmaar is sinds een half jaar een kleine Baptistengemeente, Evan gelist F. Hofhuis. Twee jongedochters zouden op hun belijdenis gedoopt wor den. Daar de gemeente geen eigen gebouw heeft, konden zij voor deze gelegenheid de overdekte Badinrich ting gebruiken. Aan de overzqde van het basin was een spreekgelegenheid gemaakt en aan de zijkanten zitplaat sen. De toehoorders waren aanwezig. Om 10.15 uur sprak de voorganger de zegenbede uit en liet zingen uit de Bundel van Joh. de Heer, lied 345. „Looft, looft den Heer mijn ziel met alle krachten". Hierna wordt gelezen Rom. 6, waarna gezongen wordt Lied 353 en de voorganger voorging in ge bed. De tekst was 2 Cor. 5 17 „Zo iemand in Christus is, die is een nieuw schepsel, het oude is voorbijgegaan. Ziet, het is alles nieuw gewerden." Lied 337 werd nog gezongen en onder wijl gecollecteerd. In een gloedvolle rede behandelde de voorganger het tekstwoord. De stem van den prediker weerklonk in de grote ruimte en het water in het basin hoorde men stromen. De pre diker wist de mensen gespannen te doen luisteren en vertelde hen door prachtige beelden van de grote liefde Gods, hen duidelijk makende de be tekenis des Doops. Tenslotte richtte hij zich tot de beide dopelingen, ver zocht hen neer te knielen, legde zijn handen op hun hoofden en droeg ze op in gebed. Hierna zong de gemeente: „Neem de wereld, geef mij Jezus', terwijl de beide zusters zich gingen verkleden. Even later kwamen ze te rug, keurig in 't wit gekleed en ble ven met hun helpsters voor het basin staan. De voorganger, gekleed in zwarte doopmantel, stond reeds in het water. De gem. zong een dooplied. De voorganger zeide tot de beide meisjes: „Zie hier water, wat verhindert u ge doopt te worden." Toen daalden zij af in het water, de handen gekruist op de borst stonden zij daar. Voor de handeling des doops vroeg de voor ganger: „Zuster, gelooft ge dat Jezus Christus uw persoonlijke Verlosser en Zaligmaker is?" waarop een duidelijk „Ja" werd gehoord. „Zo doop ik U in de naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes. Amen." De ge meente zag eerst de een, daarna de ander, na dezelfde vraag beantwoord te hebben, in het water onderduiken en uit hetzelve verrijzen, om in nieu wigheid des levens met Christus te wandelen. Onder de aanwezigen was ontroering merkbaar. Daarna zong de gemeente nog enige liederen en sloot de voorganger met dankzegging en zegenbede. Des middags vierde de Baptisten gemeente het avondmaal in het ge bouw „De Nieuwe Doelen," alwaar zij elke Zondagmorgen 10 uur 15 haar samenkomsten houdt. Aan de beide gedoopten als eerstelingen in Alkmaar werd een mooie bijbel uitgereikt. Na hand in hand gezongen te hebben: „Wü reizen met elkander", ging elk ziins weegs. Dezer dagen ontving H geren om met hen v»n ged; landse Jongerenwereld en de taak die zü straks In d verrichten. Er ontwikkelde die enkele uren dnurde. De jongeren vertelden 1 teit, welke moeilijkheden voordoen ln jeugdland en richting naar hun mening vraagstuk dient te worden Uitvoerig werd stilgestaan die er heerst onder de jeug arbeidsleven, met name bij men beroepskeuze en scho! werk onder de grotestadsj( sfeer waarbinnen de verscl derlandse jeugdgroepen tha werken. Hierbij werd ooi over de jonge landgenoter onder de wapenen zijn. diep mee te leven met onz niet het minst met hen, c donesië gingen. Het hoogtepunt der Hoogtepunt van de bes stellig het gedeelte dat aan de vormgeving van van de jonge generatie Nederland en Europa v; H.M. nam met grote b kennis van de gedachtei deze vragen door de jon voren werden gebracht, bewoog zich hierbij ovei breed terrein. Dit moge enkele punten, die o.m. kwamen: hoe voorkomen loosheid in de toekomst, tie zal de jonge vrouw het grote werk dat kom taak van de voorhoede v; geslacht, welke geesteljj zjjn nodig om de nieuw te beheersen. Het gesprek had een o karakter. Van een officië was zeker geen sprake. D( duiding die klopt is: de sprak met enkele jongeren tionale huisgezin. Zij luisterde aandachtig hen en zo talloos veel joni houdt. Zij informeerde, zij de, zij was midden onder 1 afscheid was het geen frase gezegd: „Majesteit, in Uw Zeer binnenkort wordt d Frit Diepen N. V. in An gekochte helicopter op verwacht. Hein Bult en Chef Vlieg Diepen N. V. vliegt moe Amerika het hefschroefv Twee artikelen van gr; Delia Torre, sinds bijna 25 redacteur van het in Vatic schijnende nieuwsblad Romano" hebben te Ron aandacht getrokken, daai mening is, dat zü op ec wqziging duiden van de de Heilige Stoel t.a.v. de een derde wereldoorlog. Men beschouwt de kelen, die „Is de oorlog e delqk noodlot?" en „De de oorlog" zijn getiteld, roep 0p de Westelijke n zich meer de moeite ge het communisme te begri een opnieuw innemen v; traal standpunt in de stri logieën. Hoewel men er in Vat nadruk op legt, dat de Romano" geenszins het o van de Heilige Stoel is, a mogelük, dat deze artike Paus zelf zün goedgekeur gezien. Het Rusland uit de tüd volutie, aldus graaf Delia in de jaren van Lenin reeds zo grote wijzigingei dat men niet kan ontkent van evolutie sprake is. De strijdt slechts voor één di tere grenzen, voor bevrijc land, voor vrijwaring van aanvallers. „Zij strijdt n: communistisch ideaal, nii taatsideaal, maar voor 'ven, voor haar volk, voi 'n een - onafhankel te staat. Oorlog is ni lijk".

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2