Militaire gruweldaden op Celebes? Prinses Elisabeth van Engeland verloofd Hedenmiddag Regerings- erklaring inzake Indonesië met Philip Mountbatten Zonder Rusland sre aanslag iele Belasting rktberichten DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Republiek moet met daden be wijzen dat nieuwe bladzijde is omgeslagen f Gegevens over atoombom gestolen VAN NABIJ ~In~ VERRE Voorbereidingen voor Parijse conferentie Massa-arrestaties in Athene Aanslag met helse machine te Breda Aantal slachtoffers zou zeer groot zijn Kamerlid stelt vragen Tour-prominenten geven elkaar geen kans Massa! wint twaalfde etappe Bonaanwijzing tabak. Leerplichtwet en pensioenwet Land- en Zeemacht aangenomen. Overeenstemming in de bouwbedrijven VkeeJktidht aardeloos papier wordt e andere enveloppe lag in 30r doch hierop moest ng worden betaald. De daalde dit bedrag ook en rdwenen met de laatste verhoor kwam nog aan t verdachte een stuk in d, waarin vermeld stond, terugbetaald had en dat s door zijn slachtoffer, ning was echt, doch ver zijn slachtoffer, alvorens Lenen, een andere brief ele Belasting wordt ge- de huurwaarde van ge- gebezigd worden tot wo- gemak of vermaak van alsmede naar de waar- ieh in deze gebouwen be- ubilair. Voor dit laatste e" te beschouwen de ver onder normale omstan- plaatse daartoe geschikt, end worden ,dat de amb- st met de schatting van yan het meubilair, deze is gematigd hebben be- blijkt, dat een burger- lal op niet hoger dan esteld. Hoewel feitelijk 't kenjare aan een waarde- et worden onderworpen, enen male ondoenlijk, zo- volstaan wordt met een hatting. ft geen betoog, dat de een inboedel tijdens en in sterke mate is geste- geacht vernieuwingen of en. Vooruitlopende op de Le houden herschatting, lister van Financiën be en de meesten niet we- voor de belastingjaren l947/48 kan worden vol len waardestijging van .ar dat vele belasting it de ontdekking zullen i, dat hun aanslag in de 'lasting ondanks ge- n omstandigheden lan de voorafgaande ja- te betreuren, dat op de ten geen melding is ge- het bedrag der door de aangehouden waarde, zo de belastbare huurwaar- chied. Belastingplichtigen niet door terugrekening slag deze waarde moeten elke becijfering door de verdisconteerde kinder- ondeskundigen minder ordt. Betuwe GEVAL TE IJMUIDEN. mvallen van een stapel /.E.M. aan de Zuidzijde te IJmuiden geraakte een inig bekneld, dat hij met rechteronderbeen in het Ziekenhuis moest worden 8 Juli 1947. 536 runderen, w.o. 230 16 stieren en 18 pinken, ichtere kalveren, 60 lam- vette varkens, alles voor 15 magere en kalfkoeien 169 gelde koeien 325475 i 180275 kalm; 229 scha- ■ïg; 563 lammeren 2038 een en geiten 1070 stug; -55 goed; 43 paarden 450 l oude kippen en hanen 2.503 per kg; 300 blau- per kg; 16200 jonge hanen 1600 jonge hennen 4— 10 eenden 35 per stuk; 19 per stuk; 150 ganzen 5/7 Juli 1947. Op de vee- in aanvoer en prijzen: 58 57 nuchtere kalveren; 40 f 25, 23 konijnen f 2 haantjes f 0,50f 1.50 per •ktbond, 9 Juli 1947. idappelen, w.o.: Schotse Df 12,50, rode Schotten 0, grove f 6,70f 10,20, i,30f 8,20, kleine f 5.10— tuinbonen f 9,60. LANGENDIJK, 9 Juli *47. lardappelen: Eerstelingen .70; Drielingen f 8.50 Schotten f 16.10; Kriel f 7 rode kool f 23.20f 28.90; f 4.90—f 8.40; 200 kg to ng a f 95; sortering b f 79. iUIZEN, 8 Juli 1947. Schot- 3.90f 15.80; Schotse grove drielingen f 5.10—f 9.3Q. BUBEAÜ: VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.! J. Btflsma DONDERDAG 10 JULI 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 431 ALKMAARSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 1: woorden 75 ct., elk woori' meer 5 ct., uitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand, f S25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. Hedenmiddag om 2 uur zal in de vergadering van de Tweede Kamer een verklaring worden afgelegd in zake het regeringsbeleid ten opzich te van Ned.-Indië. De vergadering wordt vanavond om 8 uur voortge zet met de beraadslaging over deze regeringsverklaring en zo nodig morgen om elf uur voortgezet. VERZOEK TOT STAKING VAN DE VIJANDELIJKHEDEN. Da Nederlandse regering heeft giste- Ten de Indonesische Republiek ver zocht haar belofte gestand te doen door de staking van de vijandelijkheden op Java en Sumatra te gelasten. Dit ver zoek een voorbereidende maatregel voor de vorming van de interimrege ring werd gedaan tijdens een verga dering van dr. van Mook met Setiadjit. DADEN MOETEN NOTA'S ONDERSCHRIJVEN. Van gezaghebbende Nederlandse i kringen is tegenover Aneta verklaard, dat het antwoord van Djokja thans voor de eerste maal op een belangrijk aantal jt punten duidelijk is en niet zonder meer als onbevredigend kan worden be- SEchouwd. De waarde van dit antwoord zal echter afhangen van de wijze, waarop onmiddellijk de directe verplichtin gen, welke de republiek opnieuw op zich heeft genomen, worden nage komen, alsmede van de wijze waarop met daden moet worden bewezen, dat een nieuwe bladzijde is omgeslagen. Twee leden van de Amerikaanse Congrescommissie voor de atoom energie, die verzochten, dat men hun namen niet zon vermelden, hebben tegenover de pers ver klaard, dat geheime gegevens over de atoomenergie zijn gestolen. KI, de J Deze verklaring bevestigt een "richt van de „New-York Sun", de vrouw van één der employé's be- dat der Altoomfabriek verbonden is aan de staf Van de Sowjet-ambassade te Was- igton. Een woordvoerder van het Witte Huis ontkende iets van de dief- te weten en ook de Amerikaanse «Missie voor de atoomenergie ver aarde niet op de hoogte te zijn. Gewapende personen hebben voor de tweede maal in 48 uur een aanval op burgers van Calcutta uitgevoerd, waarbij 29 mensen gedood en 160 ge wond zijn. Na de ergste over stroming sinds 32 jaar begeven zich thans duizenden Chinese boeren weer naar hun dorpen in de provincie iwantoeng. jn monarchistische kringen te Madrid is officieel ver klaard, dat de Spaanse regering de blanco uitgebrachte stemmen bij het referendum over Franco's opvolgings- wet als ja-stemmen heeft geteld. Melbourne hebben de havenarbeiders nog steeds geweigerd Nederlandse schepen te laden, hoewel is medege deeld, dat het laadverbod is opgehe- Yen' Dr- Albert Einstein werd ter gelegenheid van zijn 68ste ver jaardag tot erelid van het „Domus Spinozana" benoemd. Het Zweedse jacht, dat op weg van Zwe len en Engeland bij Ameland was ge strand, is behouden gebleven. Er wa ren drie personen aan boord. Twee vrouwen kwamen om het leven en 20 burgers werden gewond tenge volge van brand in een ruimte onder het kwartier van de Britse troepen te Athene De damclub „Gezellig Samenzijn te Amsterdam organiseert j;Arr gelegenheid van haar 40-jarig es taan een nationale damwedstrijd, jraarby de grote attractie is, dat deze m de open lucht, n.l. in het Vondel park zal WOi.den gehouden Van ztWe is bekend geworden, Chili bij de Russische regering V heeft aangetekend tegen de -J*ellee' correcte bejegening" van zijn diplomaten in Moskou. Dit houdt in, zoals Dr. van Mook in zijn brief van 29 Juni heeft geëist: een afdoend einde maken aan de vijande lijkheden, aan de stellingenbouw, aan de voedselblokkade en aan de vernie lingen rondom de perimeters. Men achtte het evenzeer belangrijk, dat de republikeinen ook voor het binnenlands front volkomen hebben duidelijk ge maakt, waartoe de republiek zich heeft verplicht en tot welke consequenties deze verplichtingen leiden. Gistermorgen zijn te 's-Gravenhage besprekingen begonnen tussen Neder landse, Belgische en Luxemburgse ex perts ter voorbereiding van de Parijse conferentie over het plan-Marshall. Als voorzitter van de Nederlandse ex perts treedt op Dr. Hirschfeld. Terwijl Roemenië, Polen en Joego-Slavië heb ben medegedeeld niet aan de confe rentie te zullen deelnemen, hebben Zweden en Finland de Brits-Franse uitnodiging aanvaard. De Belgische eerste minister en mi nister van buitenlandse zaken, Spaak, heeft met het oog op de belangrijkheid van de besprekingen te Parijs over het plan-Marshall, besloten zelf de Bel gische delegatie te leiden. In kringen, die in nauwe betrekking staan tot de Tsjechische regering, werd Dinsdag te kennen gegeven, dat Sovjet- Rusland wellicht toch nog „door een achterdeur" deel zou nemen aan het plan-Marshall. Het wordt zelfs mogelijk geacht, dat Rusland een vertegenwoor diger naar Parijs zal zenden. Men staat in Praag op het standpunt, dat Europa zich niet zonder hulp uit iet buitenland kan herstellen, en dat, indien de Slavische landen van het Oosterse blok weigeren, deel te nemen aan het plan-Marshall voor de econo- nische hulp, de landen van West- Europa die hulp wèl zullen krijgen en zodoende een voorsprong zullen hebben op het Oosten. Communisten wilden chaos scheppen Gisteren zijn in Griekenland vol gens officiële mededeling 2600 per sonen gearresteerd, t.w. 1400 in Athene en de overigen in Piraeus en elders. Het betreft hier commu nisten, die volgens de regering, he denmiddag om 1 uur in actie zouden zijn gekomen om in Athene een op stand te ontketenen. De Griekse eerste minister, Demotrios Maximos verklaarde, dat de regering tot deze actie moest overgaan, daar de openbare orde verstoord dreigde te worden. Het kabinet had geweigerd met de E.A.M., de linkse coalitie-groep, te onderhandelen, doch was bereid met de communisten besprekingen te voe ren, mits de guerilla-strijders eerst de wapenen zouden neerleggen. Men verwacht, dat de communisten beschuldigd zullen worden van het or ganiseren van een omvangrijke samen zwering met het doel in de komende 24 uur in Athene „een chaos" te schep pen. Meer dan 2400 personen, die giste ren in Griekenland zijn gearresteerd, zijn gisteravond per schip naar het eiland Spithalie in de Saronische Golf verbannen. Te Athene werd gis teravond officieel medegedeeld, datt de arrestaties voortduren. Tot nu toe onbekende dader (s) heb ben gisteren door middel van een helse machine een aanslag gepleegd op het café Suisse in het centrum van Breda. Van deze aanslag is de 26-jarige electricien L. de Laat het slachtoffer geworden. Des nachts is men het café binnen gedrongen en heeft men de stoelen, het buffet en de lambrizering met gele verf beklad. Men heeft toen een projectiel aangebracht aan de bin nenzijde van de cafédeur, die toegang naar buiten verschaft. Toen de heer de Laat, die met zijn ouders boven 't café woont, zich des morgens via de ze deur naar zijn werk wilde bege ven, is hij in contact gekomen met het projectiel, waardoor zich een he vige ontploffing voordeed. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij kort daar na is overleden. Het slachtoffer stond zeer gunstig bekend. Een merkwaardig monument bevindt zich in de Blank Hills in Zuid-Dakota in de Vereenigde Staten. Het is het Mount Rushmore Gedenkteken, bestaande uit de beeltenissen van vier presidenten: Washington, Lincoln, Jefferson en Theodore Roosevelt, in de rotsen uitgehouwen. De koppen zjjn 60 voet hoog en bevinden zich op de 700 voet grote zijde van de berg Rushmore. Nu de kopstukken in de Tour el kander met Argus-ogen bespieden en iedere uitlooppoging van één der azen in de kiem gesmoord wordt, krijgen de mindere goden hun kans. Zo ook in de twaalfde étappe van Marseille naar Montpellier (165 km), welke ge wonnen werd door de Fransman Mas- sal in 4 uur 57 min. 40 sec. De gemengde Nederlandse ploeg bleef bijeen. Jansen arriveerde als 21ste, 22 Cammellini, 23 Joly en 24 Klabinsky, allen in 5 u. 6 min. 30 sec. De Belgen, die tot heden nog niet tot grootse prestaties kwamen, beginnen zich te roeren. De „zwarte duivels" van Karei van Wijnendaele staan evenwel voor de zware taak hun achterstand op de Frans-Italiaanse kopgroep in te ha len. De twaalfde étappe leverde een sprintzege op voor Massal uit een veld van twaalf renners, waarvoor dezelfde tijd werd genoteerd. De klassering was als volgt: 2. Diederich <L), 3. Muller (De de France), 4. Pawlisiak (Fr. N.O.), 5. Rossello (It), 6. Gijselinck (B), 7. Gauthier (Fr. N.O.), 8. Bourlon (F.Z.W.), Lucas (I. d. F.), 10. Depredhomme [(B), 11. Mollin (B). 12. Leveque (F.Z.W.) Gedurende het tijdvak van 11 tot en met 26 Juli 1947 geven de bonnen „tabak G-31" van de tabaks- kaart QA 707 en bon „tabak G-35" van de tabaks- en versnaperingen- kaart QC 707 recht op het kopen van 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak per bon. Bon „tabak G-32" van de tabaks- kaart is niet aangewezen. De houders van een tabakskaart krijgen dus deze periode de beschik king over 6 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Zij dienen er rekening mede te houden, dat op 24 Juli 4 rantsoenen zullen worden aangewe zen. Deze regeling maakt het door snijden van pakjes kerftabak over bodig. Respectievelijk als 13, 14 en 15 eindig den Idee (F), Callens (B) en Robic (F), in dezelfde tijd als Jansen c.s. Het algemeen klassement onderging nagenoeg geen verandering. Vietto leidt met 86 u. 58 m. 42 sec.; 2. Ca- mellini (gem. Ned.) 87 u. 0 m. 53 sec.; 3. Brambilla (It.) 87 u. 1 m. 46 sec.; 4. Ronconi (It.); 5. Fachleitner (Fr.); 6. Robic (F.-W.); 7. Impanis (B.); 8. Lazarides (F. Z. O.); 9. Goasmat (FW); 10. Cottur (It.) Jansen is no. 38 met 89 u. 56 m. 15 s.; 39. Klabinsky en 53 Joly. In het landenklassement gaan de Italianen nog steeds aan de kop met 262 u. 9 m. 43 sec.; 2. Frankrijk 262 u. 33 m. 31 sec.; 3. Frankrijk-West; 4. België. Nederland volgt op de zeven de plaats met 266 u. 57 m. 30 sec. Het Tweede Kamerlid de heer Loge- mann heeft aan de minister van Over zeese gebiedsdelen de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kemiis geno men van de berichten omtrent gru welen, die door Nederlandse mili tairen in Zuid-Celebes in December 1946 en volgende maanden zouden zijn bedreven, alsmede van de ern stige verontrusting, die door die berichten in Nederland is ontstaan? 2 Is de minister bereid mededeling te doen van de volledige samenstelling en van de opdracht der commissie, die naar oudere en meer summiere berich ten hadden gemeld door de regering van Nederl.-Indië o.a. voor het onder zoek van deze zaken is ingesteld? 3. Kan de minister mededelen of het verslag dier commissie spoedig mag worden verwacht en is hij bereid de spoedige voltooiing van het onderzoek te bevorderen? 4. Is hij bereid dit verslag openbaar te maken en daarbij ten spoedigste mededeling te doen van de maatrege len, die naar aanleiding van het onder zoek zijn of zullen worden getroffen? 5. Kan de minister de mening delen, dat, indien van onmenselijk optreden inderdaad blijkt, zeer strenge maat regelen c.q. strafvervolgingen op hun plaats zijn, omdat de eer van onze natie bij deze zaak ten nauwste betrok ken is? Een ware terreur Het gaat hier om het optreden van de Nederlandse troepen onder bevel van zekere kapitein W., aan wie de taak was opgedragen Zuid-Celebes te zuiveren van extremisten en rampok- kers, welke lieden zich niet ontzagen, onder de bevolking van dit „Malino- gebied" een ware terreur uit te oefe nen. Vooral degenen, die, naar dr. M. van Blankensten in „De Stem van Ne derland" mededeelt, „bij de revolution- nairen slecht gezien waren" moesten het ontgelden. En het bleef niet bij roof en bedreiging, doch er vielen bij deze „acties" zelfs doden. De bovengenoemde kapitein W. zou onder zijn troepen de meest verschil lende landslieden hebben geteld, zo zouden er Europeanen, doch ook Indo- Europeanen, Ambonnezen, Menado- nezen en Chinezen bij geweest zijn. En de Nederlandse onderneming was niet minder bruut, dan die der ge zochte misdadigers. Men spreekt van 10.000 tot 40.000 slachtoffers. (Ex-Prins van Griekenland) Koning George VI van Engeland heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hjj zijn goedkeuring heeft ge hecht aan de verloving van zijn oud ste dochter, de 21-jarige Prinses Eli zabeth en toekomstige Koningin van Engeland en het Imperium, met Phi lip Mountbatten, de vroegere Prins van Griekenland. De trouwdag is nog niet vastgesteld, doch van gezaghebbende zijde is te kennen gegeven, dat het huwelijk vóór 't komende voorjaar zal plaats vinden. Tegelijk met de eerste minister, Cle ment Attlee, zijn de eerste ministers van de Dominions door de Koning van cte verloving in kennis gesteld. Felici taties en blijken van instemming zijn uit alle delen van het gemenebest ont vangen. Philip Mountbatten is in het begin van dit jaar als Engelsman genaturaliseerd en nam daarbij, zonder adellijke titel, de achternaam aan van zijn oom Viscount Mountbatten, de huidige Onderkoning van Voor-Indië. Philip Mountbatten is half van Engelse, half van Deense afkomst. Hij is een achterneef van Ko ning George VI en, evenals de prinses, een achterkleinkind van Koningin Vic toria. Philip is 19 Juni 1921 geboren op het eiland Korfoe en in Engeland opgevoed. Hij zal nu de titel van hertog krijgen, de hoogste adellijke rang in Engeland. Luitenant Mountbatten is voorne mens bij de Britse marine te blijven. Het is vrij zeker, dat het paar na het huwelijk in Londen gaat wonen. Een deel van het Buckingham Palace is reeds in gereedheid gebracht. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp Leerplichtwet z.h.st. aangenomen met aantekening, dat de leden der C.P.N. geacht wil len worden te hebben tegengestemd. Tevens werd gisteravond nog aan vaard het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de pensioenwet ten voor de Land- en Zeemacht en de pensioenwetten voor het reserve personeel. Bij de behandeling van de Leerplicht wet werd een motie-Peters (KVP), luidende dat de Kamer van oordeel is, dat een aan het achtste leerjaar aan sluitende gedeeltelijke leerplicht van tenminste twee jaren ernstige overwe ging verdient, met 5226 stemmen aanvaard. Met 5525 stemmen werd aangenomen een amendement van de heer v. d. Heuvel (AR), waarbij de la gere land- en tuinbouwscholen, die aan redelijke eisen voldoen voor wat leer plicht betreft, gelijk gesteld worden met de nijverheidsscholen. Na een zeer langdurige vergadering hebben de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de bouwbedrijven gisteren over de hele linie overeenstemming bereikt in zake de geschillen over pensioen- en risicofondsen. Het pensioenfonds zal op basis van het rapport, dat door de gezamenlijke commissie werd opgesteld, in werking treden, zodra hiervoor een wettelijk fundament aanwezig is. Ook werd over de punten lichtverlet, vorstverlet en onwerkbaar weer over eenstemming bereikt. Lichtverlet zal ten volle worden vergoed, indien de werknemers ter beschikking van de werkgevers blijven. Vorstverlet zal voor het overgrote deel worden vergoed uit het in te stellen risicofonds en voorts door een kleine verhoging van de uurlonen. Bij onwerkbaar weer zal ongeveer dezelfde gedragslijn worden gevolgd, met dien verstande, dat de bestaande uitkering (van 70 zal worden verhoogd. Het dan nog ontbrekende zal worden gedekt door bovengenoemde loonsverhoging, terwijl het risico niet ten laste komt van het in te stellen fonds, doch direct door de werkgever zal worden gedragen Door deze overeenstemming is de stakingsdreiging van plus minus 166.000 bouwvakarbeiders afgewend. Wanneer men mag afgaan op de persstemmen uit Londen, Parijs en Washington over de mislukking van het overleg te Parijs tussen Bidault, Bevin en Molotof, wordt allerwege opluchting gevoeld. Want men is ten minste in zeer snel tempo tot zeker heid gekomen omtrent het Russische standpunt. Het gevaar was niet denk beeldig, dat de Sowjet-diplomaten, evenals bij de besprekingen over de vredesverdragen, de onderhandelingen zouden hebben gerekt. Europa heeft zeer spoedig geweten waaraan het zich te houden had en dat het aan het plan van Marshall tegemoet komen moest zonder Rus- lands medewerking. De staatslieden van de westelijke groepering, of, zo men wil, van het westelijk blok, zul len zich echter niet hebben ontveinsd dat „geen medewerking" gelijkluidend met „tegenwerking" moet zijn en dat Rusland er alles op zetten zal om de landen welke tot zijn Europese in vloedssfeer behoren eveneens tot ont houding te bewegen. Vandaar bij de bevolking dezer landen, die van de dollar leniging hunner economische noden hadden verwacht, bittere te leurstelling welke niet verborgen ge bleven is. Wat de vraag betreft of Amerika zijn steun zal blijven verlenen en het handhaven zal ook wanneer Rusland en Oost-Europa zich van deelneming onthouden, deze vraag is nauwelijks ïog een vraag. Het is waar, dat Mar shall aan het aanbod van het milliar- den-crediet de voorwaarde heeft ver bonden dat het herstel-plan waarmede Europa voor den dag moest komen „constructief" zou moeten zijn, en het is eveneens waar dat het bezwaarlijk in algemeen-Europesen zin construc tief wezen kan wanneer een groot deel van Europa afzijdig blijft. Want het is slechts constructief wanneer het tot bevordering van de Europese eenheid strekt, niet wanneer het de innerlijke verdeeldheid accentueert. Maar klaar blijkelijk heeft Ruslands onthouding de openbare mening in Amerika niet afgeschrikt en zal deze de hulpverle ning die de Amerikaanse regering in uitzicht stelt niet belemmeren. Het tegendeel blijkt het geval te zijn. De Amerikaanse bladen, o.a. de New York Times, wijzen erop, dat het eco nomisch herstel van Europa in ieder geval bevorderd moet worden zo niet mèt, dan óndanks Rusland, en aange zien het Amerikaanse Congres er uit eraard in meerderheid weinig voorge voelen kan dollar-credieten te verle nen aan de bakermat van het juist in Amerika zeer gevreesde Communisme, mag men verwachten dat 't Marshall's voorstel eerder steunen zal wanneel Rusland zich van deelneming ont houdt dan wanneer het aanspraken zou maken op een aanzienlijke portie van het beschikbaar gestelde goud. In de ogen van de meerderheid der Con gres-leden is Rusland een politie-staat en dat een Amerikaanse senator een politie-staat, of wat men in Amerika dan als zodanig beschouwt, crediet zou willen verlenen is moeilijk te ver wachten. Amerika, wij hebben het al meer betoogd, heeft trouwens niet veel keus. Het verleent zijn credieten niet uit onbaatzuchtige hulpvaardigheid, 't doet dit omdat ook in de Nieuwe We reld de economische nood dringend en dreigend is. Intussen wordt het meer, en meer duidelijk, dat verscheidene van de twee-en-twintig regeringen, die door Londen en Parijs tot de conferentie uitgenodigd zijn, deelneming zullen weigeren. Zullen moeten weigeren, niet omdat zij de steun van de dollar kunnen ontberen, maar omdat zij van Rusland afhankelijk of bevreesd voor Rusland zijn. Europa zal weldra voor geruime tijd verdeeld zijn in een Russische en een Amerikaanse in vloedssfeer. Het is te hopen dat deze verdeeldheid, naarmate het economisch herstel wordt bevorderd, geleidelijk vervagen zal. Op de duur zal een welvarend West-Europa niet zonder invloed blijven op een noodlijdend Oosten. Een welvarend West-Europa? Er zal nog heel wat water door de Hudson stromen voor men daarvan in ernst spreken kan. u. AMERIKAANSE SENATOREN WENSEN HERZIENING HANDVEST DER V. N. Zes republikeinse senatoren hebben in de Amerikaanse Senaat een resolutie ingediend, waarin een beroep wordt ge daan op president Truman om te trach ten een herziening van het handvest der V. N. te verkrijgen „ten behoeve van een blijvende vrede". BW—MW 0—0. De kampioenswedstrijd BWMW eindigde gisteravond in een doel puntloos gelijk spel 0—0. LATER TIJDELIJK WEERS- VERBETERING. Aanvankelijk nog op vele plaatsen regenbuien, later vooral aan de kust tijdelijke opklaringen. Iets minder koud. Meest matige wind tussen Zuidwest en Noord-West. -Jat

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1