De aarc E „Zwarte Handelmaatschappij" opgerold Stad en Omgeving, Was samenwerking met de vijand geoorloofd? Zaak-Adolt opnieuw voor het tribunaal Zestien getuigen gedagvaard Nieuwe stoomketel gasbedrijf AGENDA Beheer van het Sportpark Afscheid G. J. Esendam Revue Postharmonie Opleiding onderwijzeressen Chr. Kleuterscholen Subsidie R.K. Lyceum Mulo-, examens 1947. Opheffing betrekking leraar oude talen Murmellius-Gymnasium Leraar aardrijkskunde aan de Handelsschool Vervanging lerares „Jongenskamp" Een tehuis voor ouden van dagen Burgerliike stand Een nieuwe B.BC Honderd arrestaties De „Kaasvader" vertelt. 't Lijkt wel hersengymn De Rijp. Slakken vreten eik „Was samenwerking met de vijand geoorloofd", zo luidt de titel van een van de hand van Dr. Kortenhorst verschenen boekje, waarvan mr. dr. C. Berkhou wer gebruik maakte bij het pleidooi, dat hij gistermiddag voerde in de tweede behandeling van de zaak-Adolf voor het Alkmaarse tribunaal. Mr. Berkhou wer vroeg zich af, of hier sprake kon zijn van laakbare collaboratie, waarbij hij aanvoerde, dat het nog niemand gelukt was een bruikbare definitie van het •woord „collaboratie" te geven. „Artikel 52 van het Landoorlogsreglement zegt, dat leveranties op burgerlijk terrein aan de bezettingsautoriteiten geoorloofd zijn", aldus mr. Berkhouwer, „en mijn cliënt heeft in geen geval militaire hulp geboden". Niet minder dan zestien getuigen waren in deze zaak gedagvaard, waarvan acht a charge en acht op geroepen door de verdediging. De tenlastelegging vermeldde enkele nieuwe punten, voornamelijk hande lend over het halen van fruit uit de Betuwe, waarbij de firma Appel en Adolf gebruik zou hebben gemaakt van wagens van het N.S.K.K. uit de Emmaschool. Tevens werd opnieuw de affaire van het beheer der vlieg- veldcantine te Bergen uiteengerafeld. Getuigen a charge. De eerste getuige a charge, P. Oudes uit Bergen, verklaarde, dat Adolf kwam verzoeken bij het N.S.K.K., om wa gens voor het rijden van fruit. Mr. Berkhouwer bewoog get. tot de verklaring, dat deze nooit fruit zag afleveren of afhalen bij het N.S.K.K. Wèl zag hij dat van de fruithandelaar Wolfers Van Adolf was hij niet zeker. Getuige K. Pander, voorzitter van de Alkmaarse bond van grossiers in groenten en fruit verklaarde, dat A. steeds zijn best deed, zoveel mogelijk aan de Wehrmacht te verdienen. A. kwam zodoende aan goederen, waar van zeker 2/3 deel aan de burgerbe volking ten goede kwam. Mr. Berkhouwer: „Was Adolf de eni ge, die aan de Wehrmacht leverde? Kent U geen anderen?" Getuige's antwoord, dat er geen an deren waren, ontlokte aan Mr. Berk houwer de verzuchting: „Maar U is toch Alkmaarder?" Getuige Strooker stak eerst een kla gende tirade af tegen de pers, die hem in zo'n slecht daglicht stelde en ver klaarde, dat hij de Ortskommandant „dagelijks" bij Adolf zag zitten. „Je kon z'n witte kiel duidelijk zien". Ook kwam echter vast te staan, dat get. in Bergen 100 ton aardappelen aan de S.S. leverde. Getuige Zijp uit Twisk vertelde, dat er meermalen door het N.S.K.K. fruit werd gehaald voor verschillende groentehandelaren in Alkmaar. Twee voormalige knechts van Adolf, de getuigen Burges en Wijmenga, schilderden hun patroon zwart af. Nie mand van het personeel kreeg in de hongerwinter iets, terwijl het pakhuis vol was. Beider verklaringen luidden echter op verschillende punten anders. Vooral op het punt van de koffie, die Ontvreemd was. vanonder het stro in het pakhuis, waren de getuigen, die zelf de daders van deze diefstal wa ren, het niet eens. De groentenhandelaar W. Admiraal, zei, dat er in Alkmaar geen andere grossiers waren, waarover men zich ergerde. Anderzijds verklaarde hij, dat Vroegop in Bergen zich eens kwaad maakte, omdat Adolf hem de leveran tie afnam. P. Wijn, controleur C.C.D. te Oud karspel, wist weinig te vertellen. Wel zeide hij, dat er bij Adolf geen ver grijpen op 't gebied van de civiele voedselvoorziening vielen te consta teren. Het vermogen bleek te bedragen 46.370, hetgeen de president, Mr. Windhausen. de vraag ontlokte, of er geen zwarte boekhouding kon be staan. Dit werd echter zowel door de heer Adolf als door de verdedi ging ten sterkste bestreden. Getuigen a décharge. Acht getuigen waren door de ver dediging opgeroepen om als tegen hanger hün verklaringen af te leg gen. Wat zij zeiden waren woorden, die zowel spraken van de bemoeiin gen van de heer Adolf op particu lier terrein, als van zijn verhouding tot de Wehrmacht. Getuige Hart bracht hulde aan de heer Adolf, omdat deze zijn zoon uit de gevangenis wist los te krijgen, waarbij de heer Hart ar de nadrvk op legde, dat dit van dagzijde van Adolf geheel belangeloos geschiedde. Veilingdirecteur E. Mak toonde aan, dat Adolf nooit de burgers van Alk maar in de steek liet, en zorgde, dat zij behoorlijke waar kregen. Een collega van de laatste getuige, de heer N. Duvves uit Zwaag, ver klaarde, dat Adolf steeds bereid was te helpen. Toen getuige's auto gevor derd was, zorgde A„ dat deze terug kwam. De B P.M.-empIoyé E. A. Bance uit Vorburg verklaarde, hoe door de heer Adolf 75.000 kg groente via Mevr. de Bussy in Amsterdam voor illegaliteit en burgerbevolking werd beschikbaar gesteld, waarbij over be taling nooit werd gesproken, hoewel de B.P.M. desnoods 25 mille zou hebben betaald. Twee controleurs C.C.D., de heren Etman en Breek, verklaarden, hoe bij Adolf inbeslaggenomen goederen wer den gedeponeerd, die altijd naar de IK.O.-keuken gingen. Beiden hadden gezien hoe aardap pelen, die bij Strooker waren opgesla gen, door \\r' irmachtsauto's werden weggehaald. Nadat de heren De Munck en Fels hun verklaringen hadden afgelegd, plaatste Mr. Windhausen de opmer king, dat deze zaak niet mag culmine ren in een kwestie-AdolfStrooker, waarna Mr. Berkhouwer het woord kreeg voor zijn Pleidooi. Na de aanhalingen, hierboven ge noemd, vroeg Mr. Berkhouwer zich af wat ten aanzien van deze verdachte zwaarder weegt, goed of kwaad? Het P.R.A.C.-rapport toont aan, dat Adolf's omzet voor 2/3 naar de bur gers ging en deze instantie wil toch zeker A. niet sauveren. De affaire met de cantine in Bergen is de enige troef in handen van het tribunaal, aldus Mr. Berkhouwer. Adolf heeft, wat de koffie-geschle- denis betreft, geen hulp en steun ver leend aan de vijand. Het kopen van de Joodse huizen is een soort tussenschotel. Adolf ver klaarde, deze eigendommen onmiddel lijk te zullen teruggeven, indien de tijd daar was. Na de twee jaren van leed sinds Mei 1945, die dit gezin doorma tf:te (waarvan 6 maanden internering) is de vraag gewettigd, zo zeide Mr. Berkhouwer, of mijn cliënt dat leed mag ondergaan, na al het andere lijden, dat hij in de bezettingstijd ongedaan maakte. Dit is een zuiver fiscale aangele genheid, zo was verdediger's opinie. Er werd op de eerste zitting 60.000 gulden boete geëist. Dit kan, gezien de vermogensopstel ling, beschuldigde niet eens meer be talen. Het dossier wemelt van gunstige verklaringen. Nadat Mr. Berkhouwer een verkla ring had overgelegd, waarin een voor aanstaand oud-illegaal, thans lid van de bijzondere rechtspraak ten gunste van Adolf sprak, kwam het einde van deze, bijna vijf uren durende zaak, waarin over 14 dagen uitspraak zal worden gedaan. B. en W. vragen een crediet van f 52.000 voor de aanschaffing van een nieuwe stoomketel voor het gasbedrijf. OPBRENGST COLLECTE. De opbrengst van de gehouden col lecte voor het Prins Bernhardfonds bedraagt in de gemeente Langedijk f 241,91. Aan gevers en collectanten wordt door het comité hartelijk dank ge bracht. VRIJDAG. Gulden Vlies, 8 uur: Zweeds Dans- Theater. BIOSCOPEN: Theater Harmonie, 8 uur: Vloeibaar goud (18 jaar). Zaterdag 7 en 9.30 uur. Victoria Theater, 8 uur: Tamara (18 j Zaterdag 7 en 9.3Ö uur. Cinema Americain, 8 uur: Een zaak van leven en dood (boven 14 jaar). Zaterdag 7 en 9.30 uur. Alkm. Bioscoop Theater, 8 uur: George wint op alle fronten. Het onderzoek naar de beheersvorm van het Sportpark is,nog niet geëindigd, in verband waarmede B. en W. eerst over enige tijd een definitief voorstel zullen aanbieden. Gedurende de wintermaanden willen B. en W. een proef nemen mede in verband met de mogelijke benoeming van een ambtenaar aan jeugdzorg. Zij hadden voor de vervulling van de functie van beheerder van het Sport park, tevens ambtenaar voor de jeugd zorg en voor sportaangelegenheden het oog op de secretaris der sportparkcom missie, de heer G. Th. J. de Munk, com mies ter secretarie. B. en W. stellen de Raad voor hem met ingang van 1 Aug. van zijn functie ter secretarie te ontheffen en in zijn te genwoordige rang van salaris com mies ter gem.-secretarie 2e klasse ge heel te belasten met het sportparkbe- heer en met de functie van ambtenaar voor de jeugdzorg en sportaangelegen heden onder leiding van de wethouder voor het sportpark en sociale zaken. Slaagt deze proef dan komen B. en W. j.a afloop van het winterseizoen met een definitief voorstel. De heer G. J. Esendam heeft, nadat hij plm. negen maanden verbonden is j geweest San de hoofdadministratie van de Noordhollandse Courant, afscheid genomen, omdat hij weer terugkeert aar Indië. Bij deze gelegenheid waren irectie, administratie en redactie, be- ievens een vertegenwoordiger van het echnisch personeel op het appél om an hun belangstelling te doen blijken. De directeur, de heer Bijlsma, schetste n een korte toespraak de grote ver- .iensten van den heer Esendam en jood namens allen een paar fraaie joekwerken aan als blijvende herinne- ing. De heer Adema vertolkte de ge voelens der redactie, die op den heer Isendam nooit een vergeefs beroep deed. De heer Esendam zelf, die zich heeft 'oen kennen als een bijzonder sympa- tniék en welwillend mens, sprak een kort dankwoord, waarmede de korte plechtigheid beëindigd was. Een ieder, die met hem in Alkmaar mocht samen werken, wenst hem een goede toe komst. VRACHTAUTO ZONDER STUUR. Gisterenmiddag reed een vrachtauto op de Stationsweg, toen ter hoogte van de bloemenklok plotseling de stuur stang brak, zodat de chauffeur het geheel stuurloze voertuig niet meer in zijn macht had. Het reed tegen een paal van de electr. straatverlichting, welke paal bij de grond afbrak. Daar deze paal met een kabel was verbon den «iet de paal aan de overzijde, werd ook die paal omgetrokken. Een jonge boom werd vernield. Overigens geen ongevallen. WERK VAN EEN BUNZING? Een bewoner van de Géést consta teerde dat ln de nacht van Woensdag op Donderdag zijn kippen, waaronder één met vijf kuikens gedood waren. Men dacht aan kwaadwilligheid, maar de gedode kippen vertoonden wonden op de rug, odat het vermoeden bestaat dat een bunzing hier vernielend werk heeft verricht. Een keurmeester con stateerde dat de dieren geheel bloed loos waren. Op de uitvoering van het donateurs concert met revue van De Posthar monie op Maandag j.l. was dé toeloop zo groot, dat zeer velen wegens plaats gebrek teleurgesteld moesten worden. Deze toeloop is vermoedelijk te dan ken aan de goéde critiek in de dag bladen over de opvoering van de P.T.T. revue. Het bestuur van de Postharmonie treft in deze geen schuld, immers vele donateurs hebbèn verzuimd op de aangegeven dag plaats te bespreken, alhoewel dit duidelijk op de toegangsbewijzen stond aange geven. Het gevolg hiervan was, dat Op de voorafgaande Zondagavond veel plaatsen onbezet zijn gebleven. De moeilijkheden op 7 Juli ondervonden voorziet het bestuur ook op 12 Juli. Zij verzoekt ons uitdrukkelijk onder de aandaéht van de donateurs te bren gen dat voor aanstaande Zaterdag allé plaatsen besproken zijn, zodat aan hen, die in het bezit zijn van een toegangs kaart, waarop geen plaats is bespro ken, geen toegang verleend zal kun nen worden. Teneinde de teleurgestélden töch in de gelegenheid te stellen de door de bezoekers zo gewaardeerde revue als nog te zien, heeft het bestuur het be sluit genomen tot een extra uitvoe ring (echter Zonder bal) en wel op Dinsdag 15 Juli a.s. Voor verdere bijzonderheden verwij zen we naar de advertentie in dit blad. 't Kleuteronderwijs komt meer en meer in de belangstelling te staan, ook Van de overheid, waardoor wij 'n wet telijke regeling mogen verwachten. Overal is een roep om nieuwe kleu terscholen en dit zou een verblijdend teken zijn, als er niet een groot te kort was aan geschoold personeel. Meisjes met liefde voor dit werk en een behoorlijke aanleg (en welk meisje ligt dit echt vrouwelijke beroep niet?) vinden hierin een mooie taak. Als vooropleiding is 't U.L.O.-diplo- ma of enige jaren voortgezet onder wijs gewenst. September a.s. hopen wij weer een nieuwe cursus te beginnen, die 2l/2 jaar duurt, alvorens er weer een nfêuwe cursus aanvangt. Daar een tussentijdse toetreding veel bezwaren geeft, bren gen wij een en ander onder uw aan dacht en verwachten een spoedige aanmelding. Meerdere inlichtingen kunt u ver krijgen bij mej. W. F. H. Schrêff, Oudegracht 249 A of Macl. Pontstraat 33, Alkmaar. B. en W. stellen voor de subsidie van het R.Kath. Lyceum te rekenen vanaf 1 Januari 1947 te bepalen op het bedrag per Alkmaarse leerling, dat nodig is tot dekking van het tekort óp de exploitatie van het Lyceum, op voorwaarde, dat uit gemeenten, die geen subsidie verlenen tenminste ge lijk aan dat volgens de Alkmaarse regeling, geen leerlingen tot het ly ceum worden toegelaten, welke bepa ling voor het eerst moet worden toe gepast over het schooljaar 1947/1948. De gemeenten, die subsidiëren, moe ten in het curatorium vertegenwoor digd zijn door een door haar aan te wijzen lid, dat dezelfde rechten heeft als de overige leden. Op 10 Juli zijn geslaagd voor diploma A de heren W. de Leeuw te Broek op Langendijk, A. A. Hartsuikerte Beemster en A. G. Hildering te Alk maar, G. Buisman te Bergen, B. Waal te Beemster, M. Post te Alkmaar en H. de Vet te Bergen, mej. H. Smits te Bergen en de heren C. Rietkerk te Alkmaar en J. Wiering te Broek op Lan gendijk. Afgewezen 5. Voor diploma B slaagden: R. Wassink en J. Bruin te Alkmaar en A. Bakker te Heiloo. Afgewezen 3. B. en W. hebben voorgesteld één be trekking van vast leeraar in de oude talen aan het Murmellius Gymnasium alhier met ingang van 1 Sept. 1947 op te heffen en daartoe de heer Dr. A. Hoekstra met ingang van die datum eervol ontslag te verlenen. Voorgesteld wordt de heer Ph. W. Scheen tê Amsterdam te benoemen tot tijdelijk leraar aan de Handelsschool alhier, te rekenen vanaf 24 April j.l. en uiterlijk tot het einde van het schoaljaar 1946/1947. Curatoren van het Murmelius Gym nasium bevelen ter gedeeltelijke vervanging van mevr. H. E. Dekkers voor de tijdelijke benoeming tot -erares in het Nederlands aan, mevr. J. H. HoekstraMeijer, doctoranda in de Ned. taal en letterkunde, alhier. De aandacht, speciaal van de jeugd, wordt erop gevestigd, dat Zaterdag middag half 3 in Cinéma Americain zal draaien het filmwerk „Jongens kamp", een film, die speciaal voor de jeugd is gemaakt. Dit is de première in Alkmaar en vooral voor jeugdver enigingen is een bezoek aan te bevelen COLBERTJAS ONTVREEMD. De directeur van een wasserij deelde mede, dat eén Cojbertjas, die aan de firma t«r reiniging was aangeboden, werd vermist. Door de recherche alhier is een onderzoek ingesteld en een lid van het personeel werd aangehouden, dat zich aan de diefstal had schuldig gemaakt. INTREKKING TOELATING GELÖSCHIETBANK. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 21 Mei j.l. de toelating van de Spaarvoorschot- bank „De Spaarkas", gevestigd Sta tionsweg 56 alhier, hebben ingetrokken Alkmaar 1 Juli 1947. GESLAAGD. De heer C. J. Schouten alhier, slaag de aan de Technische Hoogeschool te Delft Voor het candidaats-examen civiel ingenieur. Onze stadgenoten, de heren N. C. Heijnis en A. Peperkamp slaagden voor het onlangs in Den Haag gehou den examen voor Burgerlijke en Utili teitsbouw. Aan de Alkmaarse raad is een adres gericht door de Stichting voor Maatschappelijk werk op humanisti sche grondslag. Men wijst er daarin op, dat de bestaande inrichtingen voor ouden van dagen niet voldoende aan de behoefte tegemoet komen, daar er zelden een plaats in bezet kan wor den. Waar deze tehuizen bovendien van een kerkelijke richting uitgaan, wordt verzocht van gemeentewege een voor ieder toegankelijk tehuis te w>- len stichten. BENOEMING LID GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal stem bureau brengt ter algemene kennis, dat het besluit waarbij hij de heer G. P. van Beekum te Alkmaar heeft benoemd verklaard tot lid van de Gemeenteraad in plaats van de heer W. C. Speets, die zi.in benoeming alszodanig niet heeft aangenomen, voor een ieder ter ge meente-secretarie ter inzage is neder- gelegd. Alkmaar, 9 Juli 1947. De Voorzitter van het Centraal stembureau, G. VAN SLINGERLAND. Geboren: Hermanus, z. v. Dirk Struijk en M. M. van Wanrooij. Ada G. J„ d. v. Hendrik van Geelen en M. N. van der Werf. Bernard, z. v. Maarten Oudes en I. M. Schnürpel. Johannes P., z. v. Petrus J. Obdam en M. Z. Rijkenberg. Maria, d. v. Pie- ter A. Veenhuizen en A. J. Gerdlhgh. Gerard A„ z. v. Hermanus H. Alle man en A. Rebeschenkowa. Wilhel mus A. M„ z. v. Wilhelmus A. Engels en J. W. B. Verburg. Ondertrouwd: Willem vdn Zaa- ne en Maria C. Hoogland. Hende- rikus Gol en Harmina Jonkman. Barteld Broek en Willy Medendorp. Martinus Nanne en Agnes de Wit. Hessel Franssen en Anna E. Hakkaart. Overleden: Alida L. van den Berg,oud 67 jaar, geh. m. S. H. Raat. DRANKWET. Ingekomen is een verzoek van de heer P. C. N. Oud, alhier, om een ver lof A. verlof voor de verkoop van zwak-alcoholische drank in het klein zowel voor het gebruik ter plaatse voor welke het Verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel Bergerweg nr. 10. Binnen twee weken na dagtekening kan een ieder schriftelijk bezwaren te gen het verlenen van dit verlof indie nen. Alkmaar, 10 Juli 1947. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, G. VAN SLINGERLAND, Lo. Burgemeester. R. VEENDORP, Secretaris. zej Wij lezen in Het Vrije Volk: Wij dachten altyd, dat de BBC de Engelse Omroeporganisatie was, waar honderdduizenden Nederlan ders in de bezettingstijd op teer den in hun hunkering naar nieuws over onze bevrijding. Maar de Eco nomische Recherche te Velsen heeft ontdekt, dat de letters BBC op geschriften stonden van een bakkerij-vertegenwoordiger, bij wie een inval werd gedaan we gens een distributie-zwendel. Het bleek de afkorting te zijn van een met brutale openhartigheid gevoer- De kaasvader is nog lang niet uit gepraat want er is over het oude gil de nog heel wat meer te vertellen. De kaasdragers zouden aan 't werk gaan maar dat kunnen ze nu eenmaal niet doen zolang de kaas niet verkocht Van dat verkopen dit zegt de kaasvader niet, maar dat vertellen we zelf merkt de marktbezoeker in de regel niets. Hier en daar hebben twee mannen een ernstig gesprek aange knoopt en is het dekzeil van de kaas een eindje weggeslagen. De ene man haalt een kaasboor uit zijn zak, steekt die in de kaas en draait er een stuk je uit, dat hij afbreekt en in zijn mond steekt. Het stukje dat overblijft gaat weer in de kaas, die er daarna bedrie- gelijk gaaf uitziet, maar tot grote ver bazing van moeder de vrouw een gat zal vertonen als ze wordt aangesne den. Maar dat is natuurlijk van minder belang, althans voor de handelaar, die de kaas langzaam en nadrukkelijk kauwt terwijl de fabrikant in span ning naar zijn gezicht kijkt om te zien of zich daarop misschien teke nen van verrukking of van afkeu ring zullen afspiegelen. Maar de han delaar is koopman en hij doet dus in de regel of het hem maar matig ge smaakt heeft want hoe minder hij bie den kan des te meer winst kan hij straks zelf maken. Hij koopt de kaas en het gaat al weer zonder veel vertoon zodat de kaasvader, die over de markt dwaalt om het hoogste bod te noteren, zijn speurend oog over de stapels laat gaan om te zien of hij hier of daar twee mannen kan vinden, die het intussen samen eens zijn geworden. Lang duurt die verkoop in elk ge val niet en daarna komen de kaas dragers in actie. Er zijn anderen, die al veel vroeger aan het werk zijn geweest want die stapels, die lange rijen kaasjes, die Zo netjes naast en op elkaar gezet zijn, komen er natuurlijk niet vanzelf. Dat is het werk van de kaaszetters, alweer een groep dienaren van de kaasmarkt, maar ditmaal mannen die achter de schermen blijven. Zij dragen geen witte pakjes en zij vallen niet op. Waarschijnlijk krijgen de marktbezoe- kers ze zelfs helemaal niet te zien want ze beginnen 's morgens om vijf uur al met hun werk, dat nog veel routine vereist en ze moeten om half elf natuurlijk klaar zijn, want er wordt geen kaas verkocht die niet te kijk en ten verkoop heeft gelegen. De kaaszetters vormen een groep van 8 man waarvan de oudste dit werk al meer dan zestig jaar gedaan heeft. Zodra de kaas verkocht is komen de kaasdragers in actie. De heer Lutjeharms vertelt aan de bezoekers die elke week zijn college met belangstelling volgen, dat de kaas dan op de berries gezet wordt en het dragen kan beginnen. De kaasdragers lopen op een sukkeldrafje waar schijnlijk omdat dit bij de zware vracht de meest gemakkelijke manier Van dragen is en als zij door de dichte rijen toeristen in hun vaart gestuit worden schreeuwen zij van „Past er op" en dan wijkt alles uiteen om de nijvere dragers zo weinig mogelijk last te bezorgen. De kaas wordt gewogen en dan gaat ze naar de schuiten waar in de regel een schuinlopende houten goot op den wal is gestoken waarlangs de kaasjes alle witte of gele kanonskogels onafge broken naar beneden rollen en in het ruim worden opgeslagen. Natuurlijk gaat er ook een groot deel naar de pakhuizen of naar de wachtende auto's en als dat alles ach ter den rug is en de meeste vreem delingen intussen verdwenen zijn gaan de taslieden naar boven waar zij in tegenwoordigheid van hun over man het geld uittellen dat gelijkelijk over alle dragers verdeeld wordt. Daarna roept de provoost „alles bo ven" waarna de overman het loon aan elke man van zijn veem betaalt Het bestuur en de vader blijven nog even bij elkaar om de aangelegenhe den van de markt te bespreken of de kaasdragers die zich misdragen hebben ter verantwoording te roepen en te straffen. Wij zullen de kaasvader de volgen de week wel eens verder laten ver tellen. De markt werd hedenmorgen o.a. bezocht door de P.C.J. Radio Neder land van de wereldomroep uit Hil versum, die een reportage maakte. Zij werd rondgeleid en ook de heer Grondsma was aanwezig om de ge heimen van het kaaskopen te ontsluie ren, waarna de heren College liepen in het knusse kamertje van de kaasdra gers, waar de heer Lutjeharms hun alles ovèr het oude gilde vertelde. Het was de bedoeling, dat het gezel schap daarna naar de Zaan zou ver trekken om er speciaal aandacht aan de Zaanse molens te wijden. Wel was de aanwezigheid aangekon digd van eèn groep van ruim 30 leerlin gen van een Franse landbouwschool. Onder leiding van mevr. Göbbel was een groep van 23 leden overgekomen van de Ver. „Travail et tourisme". De ze Fransen bekijken thans ons land, wa ren in Den Haag en vertoeven thans 4 dagen in Amsterdam van waaruit een Uitstapje naar de Alkmaarse Kaasmarkt Werd gemaakt. Van middag zou het gezelschap naar dè Zaan vertrekken. Ook van politionele zijde was er be langstelling. De hoofdcommissaris van Bazel was aanwezig, begeleid door een Amsterdams inspecteur van politie. Natuurlijk waren er weer gasten uit de meest verschillende landen o.a. Zwe den en Zwitsers. De dreigende regen heeft ongetwijfeld velen het uitstapje naar Alkmaar belet, maar vele schoolkinderen in regentenue hadden zich toch niet laten weerhouden om naar de rui tertjes en de klaroenblazer te komen kijken. De aanvoer bedroeg heden 37.000 kg. Er waren 12 stapels fabriekskaas en 5 stapels boerenkaas. De prijs was 67 per 50 kg. de zwarte boekhouding: Black Business Corporation (Zwarte Handel-Maatschappjj)In verband met deze duistere affaire, die on gekende afmetingen heeft aange nomen, zjjn reeds meer dan hon derd personen aangehouden, die voor honderdduizenden guldens zwart hebben omgezet. De zaak kwam aan het rollen toen bij een grossier toewijzingen van di verse levensmiddelen werden ontdekt, die niet verantwoord konden worden. Van deze verdachte leidde het spoor naar een vertegenwoordiger in bakke rijproducten. De recherche trof deze toevallig niet thuis, maar het bezoek was allerminst vergeefs, want de vol ledige boekhouding van de clandes tiene affaire werd hier gevonden. De lijvige geschriften waren ge merkt met de letters B. B. C. Uit het verdere onderzoek bleek voorts, dat enkele honderdduizenden guldens in deze groots opgezette zwendel waren omgezet. Een enkele transactie beliep soms 34.000 en enkele personen maakten op deze wijze winsten van 40.000 en meer. De bakkerijvertegenwoordiger, een fabrikant uit Zaandam, een handelaar uit Zaandijk, een melkhandelaar uit Alkmaar en enige bakkers uit Velsen en Haarlem werden gearresteerd en de aanhoudingen gaan nog met de regel maat van een klok voort. Dat deze zaak haar vertakkingen bezit over ge heel Nederland, was geen geheim, maar dat er nog meer dan honderd an dere verdachten bij betrokken zijn, toont maar al te duidelijk aan van welk een opzienbarende omvang deze affaire is. Nog een affaire. Behalve de clandestiene sjacherpartij in levensmiddelencoupures is ook een ongeoorloofde handel in levensmidde len ontdekt, die eveneens tot tal van arrestaties heeft geleid. Zo moest een vat stroop in de kringen 1«n deze zwarthandelaren *300 kosten, en de suikerbonnen voor vier rantsoenen van een kilo gingen voor 6 per stuk van de hand. De Velsense politie heeft met de ont maskering van dit enorme zwarte- handelaarscomplot vermoedelijk een van de grootste zwendelpraktijken op gerold van de laatste tijd. Kortgeleden publiceerde! niet bol, maar vlak, zeg maar in Hilversum wonei mcnten te bewijzen, dat zo een opvatting uit een Tal van telefoontjes en onze lezers zich met dit loofde nu in werkelijkheii weer vlak was geworden, die mynheer Dijkstra zegl Een telefoontje kwam v Bethlem, directeur van de N Technische School te Amstf de kern van zjjn betoog wa: het publiceren van dergelijl len een groot gevaar sch mers," zo zei hy, „vele mee digen van geest weten van dingen maar zo weinig af, heel spoedig geneïgd zvjn de beweringen van deze mijnt stra voor zoete koek aan 1 De geleerden van deze tjjd weinig goeds in de wereld (althans volgens velen), dai pathie van sommigen ma: genoeg uitgaat naar de gele vroeger dagen Wij vroegen de heer Be beweringen van Dijkstra voo zers te weerleggen en na zelen „er zijn mensen, die kundiger zijn dan Ik," zo verklaarde hy zich na een k lyke lach bereid. Wij zochten de directeur, lem, op in het gebouw van aan de Plantage Muidergra: „Het gehele artikel wil il gaan," begon ir. Bethlem, te onzinnig (d.w.z. niet het d publiceerde artikel, maar de gen van die „deskundige" Dykstra). Laten we maar e nen nemen. Mijnheer Dijkstra gaat Zuidpool en vertelt: „De lui yi, de koude neemt toe, de t ters barsten." Ha, ha. Vliegt nog in? 't Lijkt wel „herse tiek". Een thermometer k tueel barsten bij een zeer h peratuur, want dan zet het By lage temperaturen zou stens kunnen bevriezen." „De piloot kan nog zwei verstandig man als Byrd i Natuurlijk zal hij zwenken, hy nog verder doen, als hy pool heeft bereikt? Doorvli hy inderdaad niet, maar ni reden, die Dykstra opgeeft, dat hy aan de andere kant j de oceanen terecht zou koi doende brandstof om weer la len, kan geen vliegtuig meet Vanuit Amsterdam zien. „Onze fantast Dijkstra bei hy op een afstand van 10 toren of een molen ten voetr zien staan. Dus is de aarde Pure fantasie, want hy he afstand van 10 K.M. nog ten voeten uit zien staan. I zich altgd wel een hinderps het oog en het te „bezichtig werp: gras, bomen, struike Alleen op zee is zoiets moge dan zie je ook prompt de set ter de horizon „wegzakk maakt óp het strand een van ste attractie uit. O, die leuk: Dykstra Mgnheer Dijkstra wordt luchtiger. Hij krijgt het aethergolven, die zich niet om de aardbol buigen". I doen ze ook niet. Missch Dijkstra het niet, maar er bi bepaalde laag om de aarde we de vreemde naam nu i zullen noemen, om niemand te brengen met geleerde wo die laag reflecteert, weerl aethergolven. Dus van de aarde tegen van die laag weer tegen de zo door. Als de aarde „bol zou zijn vliegtuig, volgens onze Kla; piloot niet op z'n hoogter steeds verder van de aarc derd raken, indien dit „rechtuit" wilde vliegen. J In dit geval geldt voor een hetzelfde als voor een laag buigen „met de aarde mee vliegtuig is dus uiteindelijl „buiging" van de aarde af Zou de fantastische Klaas g ben, dan zou een schip zie! water verheffen en de lucht het moet immers „rechtuit" Ondertrouwd: J. C. Brouwer en C. P. J. Velthuyzen.— G. C. Huisman en J. O. Groot. Toen de Japanners een eilanden in de Stille Oceaa hadden, bevorderden zij hun voedselvoorziening te teren, de kweek van slakke de Amerikanen hun tegens uit het gebied verdreven, zij geen acht op deze diere het gevolg, dat zij zich veel vermenigvuldigd hebben ei een ware plaag zyn ge' v°°ral op de Marlanen. V z'i één eiland hebben ka: ten, komen zij aan de kiel: de boten naar een volgend ginnen ook dat weer te be'

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2