Kamerdebatten over Reieringsverklarini 31.000 Arbeiders stierven in Amazone-oerwouden Dr. van Mook en Ir. Soekarno doen beroep op hun volken de noordhollandsche courant Voortzetting non de dagblad voor alkmaar en omstreken Vóór 1 Jan. 1949 nieuw Staatshestel Vele sprekers en evenzovele meningen Partij v. d. Vrijheid: Partij v. d. Arbeid: K.V.P. A.R. Prof. Logemaan De minister antwoordt. C.P.N. C.H.U. „Gromyko zag ze niet vliegen. Autobus met militairen ramt lijnbus 10-jarige jongen wegens doodslag veroordeeld. „News Chronicle" brengt wereldschandaal aan het licht 14de Etappe voor Bourlon Oogenblik der beslissing gekomen Ir. Soekarno. Dr. van Mook. Reuzen der stratosfeer VAN NABIJ ~en~ verre WmcAeucfd Egyptische aanklacht tegen Engeland. 12 jaar geëist tegen voormalig leider Jeugd Herberg Centrale. Soyabloem in het brood. BUREAUS VOORD AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma ZATERDAG 12 JULI 1947. 144e JAARGANG To. »Ï3 ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties! 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 15 woorden 75 ct., stic woord meer 5 ct„ uitsluitend contan Abonnementen: 1.10 per maand. 3.25 per kwartaa» Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert pW. TJ. N. Adema. In een zitting, welke de gehele dag in beslag nam, heeft de Tweede Ka- me* gisteren in het teken der Indo nesische kwestie gestaan. Vertegen woordigers van alle schakeringen, waaraan het politieke leven in Ne derland zo rijk is, hebben hun me ning over het regeringsbeleid in de ze kenbaar gemaakt en de oplossing van het Indonesische probleem in 't licht gesteld van de bevolkingsgroep, welke zij de eer hebben in ons par lement te vertegenwoordigen. Met grepen uit de redevoeringen la ten wij hier de mening der onder scheidende politieke partijen volgen. Als eerste betrad de heer Vonk (F.v. d.Vrijheid) het spreekgestoelte, die zei- de de regeringsverklaring met gemeng de gevoelens te hebben bestudeerd en sceptisch gestemd te zijn. Spr. vroeg of de regering niet van oordeel is, dat de interim-regering de Nederlandse Sta- ten-Generaal zal uitschakelen en of de regering niet begrepen heeft, dat de Nederlandse souvereiniteit voor de overgangstijd slechts de jure erkend wordt. Spr. vroeg of dit niet eerder een capitulatie oplevert dan een ultima tum. De heer Vonk betoogde verder, dat in de 13 maanden dat deze rege ring aan het bewind is men geen stap verder gekomen is in Indië. Voortdu rend is men verder teruggezakt. Op de achtergrond van 't republikeinse stre ven zag hij het communisme staan. Het is z.i. duidelijk, dat het einde van het camouflage-drama nadert en spr. acht het juist, dat de regering duidelijk en onomwonden haar eisen heeft gesteld. De heer Palar (P.v.d.A.) wenste te zoeken naar wat bindt en achtte de be dreiging met militair geweld onjuist als nog niet over arbitrage gestreden is. Spr. zag het leger en de marine blokkade als een bedreiging die tegen Linggadjati ingaat. Een duurzame sa menwerking is nog mogelijk, maar daarvoor is nodig, dat men de Indone siërs wint. De oplossing zag de heer Palar in vermindering der troepen, zo danig dat zij geen bedreiging vormen en het geven van bepaalde taken in handen van progressieve Nederlanders. Volgens de heer Eomme (KVP) kan er niet gesproken worden van een op klaring en wezenlijke ontspanning, al was de toestand een maand geleden ernstiger. Spr. vond het juist, dat de Nederlandse regering lankmoedig is geweest, daar het doel is een duurza me staatkundige band te smeden en de vreedzame opbouw daartoe verre voorkeur verdient boven een waaraan wapengeweld te pas komt. De heer Romme had er geen bezwaar tegen, dat de regering aan de republiek doet we ten, dat de volksvertegenwoordiging het standpunt der regering aanvaardt. Dit standpunt omschrijft spr. als volgt: 1. De periode van onderhandelen over het 27 Mei-plan is afgesloten en wordt niet heropend. 2. De wezenlijke inhoud van het 27 Mei-plan behoort onverkort te worden aanvaard en doorgevoerd. 3. Tot de inhoud behoort ook het deugdelijk machtsmiddel dat de Neder landse souvereine regering tot haar be schikking moet hebben om haar ver- anwoordelijkheid te kunnen dragen. 4. De instelling van de federale raad en de lagere organen zal geschieden na erkenning en nadat gebleken is van de openbare daden in de regeringsver klaring gemeld. Dan moet het naar sprekers mening uit zijn; de lankmoedigheid zou anders in het tegendeel verkeren. Comm.-Gen., daar er thans direct over leg is tussen de regering en de repu bliek. Volgens spr. heeft de regering jobsgeduld gehad. Als er van 't machts middel gebruik moet worden gemaakt, dan zo humaan mogelijk, hopelijk kort maar krachtig, maar doortasten. Blij ven de heren van de republiek traine ren dan hebben zij Lindggadjati terzij de gesteld en zijn wij vrij om te han delen. En dat zal tenslotte tot zegen van ons land en van Indië zijn. De heer Schouten (A.R.) noemde de toestand op vrijwel alle punten onbe vredigend. Z. i. is de Republiek onwil lig en onmachtig om te doen wat zij op zich heeft genomen. Deze Republiek staat in de weg aan wat moet geschie den en wat de bevolking van Indië vraagt en kan niet als een bona fide partner beschouwd worden. De besliste toon in de regeringsverklaring waar deert spr., maar vraagt hij zal de daad ook zo beslist zijn? Het moet nu uit zijn met onderhandelen. De volken yan Indië hebben recht op orde, rust en veiligheid, welke het minimum zijn in een menselijke samenleving. De regering trekke daaruit de onontkoom bare consequentie. Oud-minister Logemann bracht hulde en dank aan de betrokken bewindslie den voor hun standvastigheid. Het ge vaar voor gewapend ingrijpen is z.i. thans voorbij. Spr. meent, dat het de taak van Nederlanders en Indonesiërs is hei nu verder samen te vinden. Een paar weken hebben we langs de af grond gewandeld, nu is het gevaarlijke punt voorbij, wij hebben ervoor te zor gen, dat door onze kleinmoedigheid het gevaar niet weerkeert. Het is naar spre kers n.ening niet reëel te zeggen, dat het nu uit moet zijn met onderhandelen In de avondvergadering heeft de Mi nister van Overzeese Gebiedsdelen, de hr Jonkman, de sprekers beantwoord. Hierbij zeide hij o.m., dat de marine blokkade geen kwestie van niet nako men van Linggadjati is en dat de thans uitgaande troepen alleen bestemd zijn voor aflossing, 't Tijdstip voor de door de heren Romme en Tilanus gevraagde Rijksconferentie achtte spr. thans niet geëigend. Nogmaals betoogde de minis ter, dat de regering het gebruik van de militaire macht slechts als uiterste middel zal toepassen en dan zo beperkt mogelijk. De bedoeling is nimmer de vernietiging van de Republiek, maar het bewijs haar verantwoordelijkheid te willen dragen. Deze regering was en is echter bereid noodgedwongen, als zij geen andere weg meer ziet, het uiterste middel toe te passen. De minister verklaarde, dat er naar gestreefd wordt om vóór 1 Januari 1949 het nieuwe staatsbestel tot stand te brengen. Deze datum is echter niet sacramenteel. De regering sluit zich aan bij de hulde voor de houding, zelfbeheersing en plichtsbetrachting van de Nederland se en Nederlands-Indische krijgsmacht. Als waar zou zijn dat op Zuid-Celebes gruwelen hebben plaats gehad, dan zal daarin gestraft moeten worden. Daarbij zal volle aandacht moeten Worden be steed aan de omstandigheden waaron der de gebeurtenissen plaats grepen. De samenwerking met de regering van Oost-Indonesië en West-Borneo, zo verklaarde de minister aan het einde van zijn rede nog, wordt door de rege ring zeer gewaardeerd. Daarna werd gerepliceerd. Kroonprinses Elisabeth van Enge land gefotografeerd tezamen met haar verloofde, luitenant Philip Mountbatten, na de officiële be kendmaking van hun verloving. De prinses draagt de ring, welke haar door Philip is gegeven. Door de minister-president dr. L. J. M. Beel werd in de Tweede Kamer een regeringsverklaring afgelegd inzake het beleid in Indonesië. Een overzicht van de ministerstafel. De heer de Groot (CPN) is van oor deel, dat er na Linggadjati niet veel be reikt is en de toestand slechter wordt. De militaire maatregelen acht spr. wei nig geschikt om een vertrouwenssfeer te scheppen en hij betoogt, dat de ar beiders van Nederland zich zullen ke ren tegen een optreden zoals de rege ring overwogen heeft. Een dergelijk optreden zou ook zeer zwaar wegende internationale gevolgen hebben. De heer de Groot bepleitte bestraffing van de geweldplegers op Celebes binnen een raaand, vermindering van de troepen- sieve f' 6n de. aanstelling van progres- figuren in bestuursfuncties. ner^dat^ Tdanus (C-H.) geeft te ken- maken aan d tljd daar is een einde te aan de werkzaamheid der Andrei Gromyko, permanent Sov jet-vertegenwoordiger bij de Vei ligheidsraad van de V.N., heeft in een interview verklaard, dat hij geen van de „vliegende schotels", welke door vele Amerikanen in de lucht zouden zijn waargenomen, gezien had. „Ik zou er wel gaarne een willen zienin technico- lour", zeide hij. En hij voegde er aan toe: „Sommigen schrijven het verschijnsel toe aan de Britten, die teveel van hun Whisky naar de Verenigde Staten uitgevoerd zou den hebben. Anderen zeggen, dat die „vliegende schotels" afkomstig zijn van een Russische discus-wer per, die zich aan het oefenen is voor de Olympische Spelen en die zich niet van zijn eigen kracht be wust is. Ik geloof dat geen van beide verklaringen de juiste is.." ENGELAND NOEMT SOWJET- BEZWAREN TEGEN PROF. REUTER ONGEGROND. Te Berlijn is een officiële Britse ver klaring uitgegeven, waarin de Sowjet- Bussische bezwaren tegen de verkie zing van de nieuwe sociaal-democrati sche burgemeester van Berlijn, Prof. Reuter, ongegrond worden genoemd. Zes zwaar gewonden. Een zware autobus, waarin vele mi litairen gezeten waren, is in 'n bocht onder de gemeente Schijndel nabij 's-Hertogenbosch gisteren in botsing gekomen met een Iijnautobus van de N.V. Brabantse Buurtspoor en Auto diensten. De gevolgen waren zeer ernstig. De linkerzijde van de lijnbus werd totaal opengescheurd, terwijl de milt taire wagen omsloeg. Van de vele in zittende soldaten werden er vier zeer zwaar gewond en vijf .lichter gekwetst, terwijl de lijnbus twee zwaar gewon, den en verschillende lichter gekwet sten onder de passagiers telde. Ge lukkig was er spoedig medische on geestelijke hulp aanwezig. De slacht offers zijn overgebracht naar het zie kenhuis van St. Joan de Deo te 's-Her togenbosch, waar in enkele gevallen chirurgisch ingrijpen noodzakelijk was Omtrent de oorzaak van het ongeval vernemen wij, dat de militaire auto geheel links van de weg reed en de chauffeur vermoedelijk in een aanval van oververmoeidheid in slaap dreigde te geraken. Te laat ontdekte hij het grote gevaar en kon de aanrijding niet meer voorkomen. Een jongen van 10 jaar, John Grif fiths, is te Swansea tot 10 jaar veroor deeld wegens doodslag van een 4-jarig kind, welks lijk, aan handen en voeten gebonden, uit een rivier was opgehaald. Blijkens getuigenis van de politie heeft' de jongen bij zijn arrestatie ge zegd, dat hij het nooit weer zou doen Hij had toegegeven, dat hij het kind aan handen en voeten gebonden heeft èn in de rivier geworpen. Het Britse blad „News Chronicle" brengt heden In grote opmaak een verslag van zjjn bijzondere corres pondent Peter Grieve, die, na een reis van meer dan 4500 km. door de oerwouden van het Amazonege bied, van een „wereldschokkend schandaal" melding maakt. Van de 53.000 personen, die door de geallieerden in dienst waren ge nomen om in de binnenlanden van Brazilië rubber te winnen, zijn 31.000 omgekomen, terwijl zich nog 22.000 van hen in de oerwouden be vinden, in de ellendigste omstandig heden, „zonder hoop op redding", al dus Grieve, die van één van hen het volgende verhaal kreeg te horen: „Te Sao Paulo kwam mij eind 1942 een advertentie onder ogen, waarin vrijwilligers werden gevraagd om rubber te winnen. In deze adverten tie werd beloofd, dat men veel geld kon verdienen door voor de duur van de oorlog in de rubberwinning te hel pen, waarna men vrij vervoer naar huis zou genieten". In Rio de Janeiro nam ik dienst en met een transport van 1000 personen, onder wie vrouwen en kinderen, ging De uitslag van de 14de étappe van de Tour de France luidt: 1. Bourlon (FWZ) 8 u. 9 m. 1 sec.; 2. Callens (B) 8 u. 26 m. 9 sec.; 3. Cottur (It.) 8 u. 28 m. 42 sec.; 4. Volpi (It.) 8 u. 29 m. 3 sec.; 5. Goasmat (Fr.W.) 8 u. 29 m. 6 see.; 6. Robic (FW); 7. Teisseire (F); 8 Giguet (FZO); 9 Wei- lenman (Zw); 10 Bonnet (FZO); 11. ex aequo Impanis (B); 14 Camellini (gem. Ned.) Janssen werd 39ste in 8 u. 39 m. 1 sec; 46ste Victor Joly 8u. 43 m. 54 sec. Na de 14de etappe luidt het algemeen klassement: 1. Vietto (F) 101 u. 2 m. 43 sec.; 2. Cammellini (gem. Ned.) 101 u. 4 m. 54 sec.; 3. Brambilla (It.) 101 u. 5 m. 47 sec.; 4. Ronconi (It.) 101 u. 6 m. 8 sec.; 5. Fachleitner (F) 101 u. 8 m. 59 sec.; 6. Robic (FW); 7. Impanis (B); 8. Goasmat (FW); 9. Cottur (It.) Janssen is no. 40 in 104 u. 19 m. 18 sec.; 42 Klabinsky die in deze étappe 52e werd in 104 u. 33 m. 19 sec.; 52 Joly 105 u. 27 m. 43 sec. In de radiorede, welke Dr. van Mook gisteren voor Radio Batavia uitsprak, zeide de Lt.-Gouverneur-Generaal, dat de regeringsverklaring, in de Tweede Kamer afgelegd, dit ene duidelijk maakt: Naar het inzicht van de Neder landse regering is het ogenblik voor be slissende daden in de ontwikkeling in Indonesië bereikt. Het is de taak van hen, die voor het egeringsbeleid de verantwoordelijkheid dragen, ervoor te zorgen, dat onvermij delijke beslissingen goed en snel ge nomen en uitgevoerd worden. Het komt >p snelle uitvoering evenzeer aan als op uist besluit. Thans, zo zeide Dr. van Mook, is het ogenblik gekomen, waarop wjj de mist, die het uitzicht belemmerde, moeten en kunnen wegvagen. Dr. van Mook ging vervolgens in op de verbintenis van Linggadjati en zeide, dat deze alleen vrucht kan dragen, wanneer ook de wederpartij haar eerlijk en trouw wil nakomen. Daartoe staat de mogelijkheid nog ten volle open. De jongste gebeurte nissen hebben de hoop doen her leven, dat deze mogelijkheid op dit uiterste ogenblik nog met beide han den wordt gegrepen. Hij besloot met te zeggen, dat het jgenblik gekomen is, waarop de aan vaarding der Nederlandse voorstellen volle.dig behoort te geschieden. Ir. Soekarno besprak in zijn radio rede voornamelijk de gemeenschappe lijke gendarmerie en herhaalde, dat de middelen tot handhaving van de orde in het binnenland een republikeinse zaak is. Ik garandeer, zo zeide Soekarno, dat de bezittingen van vreemdelin gen gelegen zijn in gebied waar orde en rust heersen. Ik garandeer, dat iedere vreemdeling, die hier werkt, zjjn kapitaal in de Indonesische Re publiek kan plaatsen, zonder dat hij angst behoeft te hebben. Alle maatregelen ter handhaving van orde en rust zullen door de republiek worden genomen, als de republikeinse voorstellen zijn aangenomen. (Deze passage werd verminkt ontvangen) Naar Reuter meldt, verklaarde Soe karno voorts, dat de republiek bereid was de demarcatielijnen te openen en de voedselblokkade op te heffen. Speciale politie-eenheden zouden worden gevormd, welke onder de lei ding van de federale interim-regering saar werk zouden moeten doen. Soekarno vroeg verder het vertrou wen van de wereld en van de Ne derlanders in het bijzonder, dat de Republiek haar geloften zou nakomen in overeenstemming met de interna tionale normen. De eerste van een serie stratosfeer- kruisers met twee verdiepingen is de zer dagen in de vliegtuigfabriek van Boeing te Seattle in de Verenigde Sta ten gereed gekomen. Een vlucht van New York naar Londen duurt met dit reuzenvliegtuig, dat honderd veertien passagiers kan herbergen, 11J4 uur, terwijl SeatteTokio minder dan vijf tien uur in beslag neemt. Een vlucht rond de wereld met deze stratosfeer- kruiser kan zo hebben de deskundi gen uitgerekend in 67 uur volbracht worden. Sneila Mannering, de Amerikaanse Radiostar, die vroeger in stomme films speelde, is in haar woning ver moord. Volgens de laatste be richten zijn 17 personen gedood en 9 vermist bij de ontploffingsramp, die zich in de vuurwerkfabriek van Ma- rano (Italië) heeft voorgedaan. Te Milaan is een bom geworpen naar het gebouw van de nationale sociale beweging, toen een conferentie aan de gang was. De bom ontplofte op straat en verwondde een voorbijgan ger. Twee personen zijn gearresteerd. Het kasteel Sainte-Austreberte, nabij Hesdin (Pas de Calais) is door brand verwoest. De schade is aanzien, lijk. Een particulier Amphibie- toestel is Donderdag op een kruispunt in het noorden van de stad Philadel phia neergestort. De piloot kwam om het leven en drie inzittenden werden ernstig gewond. Pl.m. 700 mijn werkers van een mijn in het bekken van Douai (Dept. Nord) zijn in sta king gegaan. Hun grieven zijn: de slechte kwaliteit van het brood, duur vlees en het niet-uitbetalen van de productie-premie. Te Yamagata in Japan is een geheime organisatie ontdekt, die zich ten doel stelde de militaire macht van Japan te her stellen. Met de opname van de film De slag om Stalingrad is een begin gemaakt, waaraan 40.000 perso nen meewerken. Op het ogen blik zitten in België 16.920 veroor deelde politieke delinquenten hun straf uit. De krijgsraden hebben 1862 doodvonnissen bekrachtigd, terwijl aan 137 personen tot nu toe het doodvon nis voltrokken is. De laatste twee films van Charles ChapHn, zullet in ons land in distributie worden ge bracht. Het ligt in de bedoeling „De Dictator" op 1 Augustus a.s. in de grote steden ter vertoning te brengen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Vrijdagavond tot Zater dagavond: OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met flinke opkla ringen. Hier en daar nog enkele regenbuien. Matige, nu en dan krachtige wind uit westelijke rich tingen. ik op weg. De reis was verschrikke- lijk. In wagens voor veevervoer, met totaal onvoldoende en vervuild voed sel werden wij dagen achtereen voort gereden. Wij kregen andere kleding, zodat wij te onderscheiden waren van de bewoners der plaatsen, welke wij passeerden. Wij stonden onder stren ge bewaking, die ons uitschold en mishandelde, zodat twee van ons stierven ten gevolge van een ranse ling. Wij werden ondergebracht m kampen, waar duizenden mensen op eengepakt waren en waar gele koorts en andere besmettelijke ziekten woed den, zonder dat hygiënische maatre gelen er tegen werden genomen. Eén van ons, die in een uitbarsting van woede een bord met eten voor de voe ten van de kampcommandant smeet, werd ter plaatse neergeschoten en hij was niet de enige. Opstanden, die on der ons uitbraken, werden met ma chinegeweervuur onderdrukt en ten slotte werden wij op schepen ge bracht, waaronder een Amerikaanse kruiser en de rivier Sao Francisco afgevoerd. Ik was 8 dagen aan boord van het schip „Pedro Primero" en de toestand was er zo verschrikkelijk, dat opnieuw opstanden uitbraken, die werden on derdrukt, doordat de schepelingen brandslangen aansloten op de ketels van de machinekamer en ons met ko kend water bespoten. Hen, die de volle laag van het water kregen, werd het vlees van de botten gescheurd. Onder degenen, die aan boord stierven waren 10 kinderen. Tien maanden na het vertrek kwa men we te Manaos aan, waar we ver kocht werden aan de rubberhandela ren, die de kostprijs bij voorbaat van ons loon aftrokken. Protesten tegen de slechte behandeling werden bestraft met eenzame opsluiting". „Daar werden de mannen in de moe rassen te werk gesteld", zo gaat Grieve verder, „waar zij als vliegen aan de koorts stierven. 31.000 zijii daar gestorven en de 22.000 anderen bevinden zich thans nog in de Amazone-oerwouden, zwaar in de schuld, zonder de geringste kans ooit weer vrij te komen". Degenen, die Grieve gesproken heeft, gaven een overzicht van hun toestand in de volgende woorden: „De gevange nen in de Duitse concentratiekampen werden vastgehouden door prikkel draadversperringen, doch wij worden vastgehouden door een versperring van ziekten, roofdieren, moordzuchtige Indianen en schulden". Grieve verklaart, dat deze rubber winning geschiedt door de „Rubber Bank", die met Amerikaans kapitaal is gesticht en wordt gefinancierd, en dat Brazilië de taak op zich had genomen de vrijwillige arbeiders van de kust naar het Amazonegebied te transpor teren en hen van kleding, voedsel en medicamenten te voorzien. „Amerikaanse missionarissen en zen delingen bevestigen m\jn relaas", zo verklaart Grieve, „en hooggeplaatste Brazilianen en buitenlandse zakenlui weten van dit schandaal, want zij zjjn ooggetuige geweest". De Egyptische aanklacht tegen Enge land over de impasse in de onderhan delingen over de herziening van het verdrag van 1936 is gisteren bij de V N. ingediend. De tekst van de aanklacht is nog niet gepubliceerd. De Egyptische ambassadeur in de V. S., Hassan Pasja, verklaarde dat de Egyptische minister-president, Nokrasji Pasja, de kwestie aan de Veiligheids raad zal voorleggen en Hassan voegde er aan toe, dat hij het begin der be sprekingen over ongeveer een week verwacht. De Procureur-Fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, mr. M. H. Gelinck, eiste gistermiddag 12 jaar ge vangenisstraf met ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van het leven tegen de voormalige leider van de Ned. Jeugd Herberg Centrale en ge westelijk leider van Noord-Holland van de Nat. Jeugdstorm, G. A. van Die ren uit Amsterdam. Met ingang van Maandag zal een ge ringe hoeveelheid soyabloem in de broodbloem worden opgenomen, name lijk 3 pet. Daar soyabloem een uitste kende voedingswaarde heeft, gaat ook de voedingswaarde van het brood iets omhoog. De bijmenging van 10 pot. maisbloem blijft gehandhaafd.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1