Republikeinse tegenstand zwakker dan verwacht Nederlanders rukken snel op Nederland richt zich tot V. N. SJAHRIR ip van H. Koningin Beemster. berichten 124.50. 'veren wij a, DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Alle doelen bereikt of ruimschoots overschreden Nederlandse verliezen luchtmacht, beperkt Recomban ingesteld Een uur siidownstaking in de Amsterdamse bedrijven yAN SIABIJ ~ËNVERRE Regering zet haar standpunt uiteen op tournee E.V.C-vakbonden procla meren transport-staking Voornaamste Republikeinse linie doorbroken Weetêecidk Vier dagen Nijmegen Hoe warm het was en hoe ver... Oproep aan padvinders voor oogsthulp in Wieringermeer Dubbele moordaanslag te Edam 'ot strijdkrachtf i Indonesië oningin heeft de vol- ;hap gericht tot de in Indonesië: ehorende tot de strijd- zee, te land en in de onesië: Door de be- Nederlandse regering iwe taak opgelegd. Ik i U, dat gij met Gods uitoefening daarvan optreden en bescher- rlenen aan allen, die le hebben. Moed, zelf- ti andere uitstekende schappen zullen van jrden. Ik weet, dat gij itairen bereid zijt ont dragen in trouw aan Ik ben zeker dat gij ke opdracht met ere en. Weet, dat Mijn ge ls met U allen zijn, (w.g.) Wilhelmina. EREN MET VUUR 5PELEN. met vuur spelen, is het h liep het nog goed af van veehouder Met te er, waar de vrijwillige d gealarmeerd «en TE ALKMAAR. stuk f 300—f 900; 60 rale; 1 graskalf Cen- e kalveren (Centrale); 3—5; 41 jonge 3; 28 konijnen 2 itjes 0.502, per uli. Andijvie 2,80 postelein 2—9; wor- i 3876; rode kool 68; leten (bos) 612; sper- stoksnijbonen 761,01* bloemkool 530; kom- ortelen 2—19; selderie 10,50—15,00; sla 1,60— rote per 100 kg 6—12 en 21 Juli. 48,400 kg tse muizen 7,108,70, idem drielingen 4,80— (bl.) 10,90—11,10, grote ïeimers 10,60 en idem ibonen 7,10. WARKTBOND ngevoerd 133000 kg. -t f 7.108.90; grove lingen f 3.80f 4.50; 1.60f 13.50; blauwe f 10.80; rode le srt 10 kg. slabonen f 19 ieten f 4.10f 4.40; f 2.10; 380 stuks 16; II f 5. II f BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAS TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3962 Giro 107994 Dir.! J. Bijlsma WOENSDAG 23 JULI 1947. Voortzetting van de 144E JAARGANG No. 442. ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertentie*: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot U woorden T5 ct., elk woort meer S et., uitsluitend oontan Aboonementen: f 1.10 per maand, f 3.25 per kwertae1 Hoofdredacteur M. H. E. Uyïdert plv. Tj. N. Adema. Gistermiddag is een legercommuniqué uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat in het belang van de Maandag aangevangen actie geen bijzonder heden kunnen worden vermeld. Wel kan worden medegedeeld, dat de voor de eerste 24 uur gestelde doelen overal werden bereikt en op vele punten zelfs ruimschoots overschreden. De door de T.R.I. en andere Republikeinse organisaties geboden tegen stand is over het algemeen veel zwakker gebleken, dan verwacht werd. De verliezen aan Nederlandse zijde zijn in verband hiermede beperkt. Voor een deel zijn zij het gevolg van de bij de demarcatielijnen aangbrachte land mijnen en boobytraps. De bevolking houdt zich rustig en blijft aan de arbeid. Van slechts enkele plaatsen worden vernielingen en brandstichtingen vermeld. De militaire maatregelen, die genomen moesten worden voor de veilig heidsstelling van de grote steden op Sumatra, zijn overal zonder noemens waardige tegenstand en incidenten uitgevoerd. Het stadsbeeld is overigens volkomen rustig en normaal, evenals in de grote steden op Java onder Nederlands bewind. Volgens het officiële legercommuniqué van gistermorgen zijn op het vliegveld Tasikmalaja drie Republikeinse vliegtuigen in brand geschoten. Drie vliegtuigen van de T.R.I. zijn vernietigd op het vliegveld Panasan bij Soerakarta, terwijl enkele bommen zijn geworpen op een benzine-depót. Twee Republikeinse vliegtuigen werden op het vliegveld Maospati bij Madioen vernietigd. Ai deze acties zijn uitgevoerd door „Kittyhawks" en „Mustangs". Nadere verkenning heeft aan het licht gebracht, dat door hangarbrand als ge volg van eerdere acties op Kalidjati en Tasikmalaya op elk van deze velden een vliegtuig werd vernield. kill I I. landse strijdkrachten gesteund door In een gisteren uitgegeven Republi keins communique over de gevechten aan de Westkust van Sumatra worden zware gevechten tussen Indonesische en Nederlandse strijdkrachten gemeld. Voorts wordt melding gemaakt van zware beschietingen van verscheidene dorpen in de omgeving van de demar catielijn. NIEUWE NEDERLANDSE TROEPENLANDING. Radio- Djogja meldde gisteren nieu we landingen van Nederlandse troepen in de haven van Probolinggo. In de stad zouden gevechten plaats hebben, terwijl Radio-Djogja voorts mededeel de, dat Indonesische troepen tegen aanvallen hebben ingezet in de sector van Semarang. Te Makassar hebben de gebeurtenissen op Java diepe indruk gemaakt. Nergens is echter enig spoor van opwinding merkbaar en tot nu toe is geen enkele arrestatie nodig ge weest. Ook het stadsbeeld van Soera- baja is normaal. Enkele verdachte per sonen zijn gearresteerd, de avondklok is niet gewijzigd. PASOEDAN VECHT AAN NEDERLANDSE ZIJDE. Soeria Kartelagawa, de leider van de Pasoedan beweging heeft verklaard, dat Soendanese troepen, in samenwer king met Nederlandse strijdkrachten Madjalenka (halverwege tussen Ban doeng en Cheribon) hebben bezet. Volgens Republikeinse bron is het vliegveld van Malang geëvacueerd. Australische en andere vliegtuigen zijn gewaarschuwd het vliegveld niet te gebruiken. Dezelfde bronnen maken melding van zware gevechten in W.- Java. In een zwaar artillerie-duel rondom Soekaboemi werden de Neder- REPUBLIKEIN SE TEGEN AANVALLEN. Volgens Radio-Djogja hebben Re publikeinse troepen in de westelijke sector van Semarang een tegenaanval ingezet en hierbij enige vorderingen gemaakt. Oenraran, een kleine stad ten zuiden van Semarang, is door Neder landse troepen aangevallen. In de na bijheid van Malang is een Nederlands vliegtuig neergeschoten, aldus radio Djogja. MARINIERS LANDEN OP OOST-JAVA. Volgens een Nederlands marine communiqué zijn Nederlandse mari niers geland te Banloewangi (de oost kust van Java) en Pasir Poetih (N.- kust), waarbij weinig tegenstand werd ontmoet. De landing werd uitgevoerd, nadat Republikeinse stellingen waren beschoten. Deze actie was, naar men aanneemt een onderdeel van een tang beweging, welke gericht is op de ver overing van geheel oost-Java. Een tweede aanval waarover officieel nog het stilzwijgen wordt bewaard, is naar verluidt begonnen van de Soerabaja- zöne uit en zou zijn gericht op de strate gische weg- en spoorwegkruisingen van Kertosono, enige kilometers van Madioen en Bangil, deze rapporten zijn echter nog niet bevestigd. BATAVIA BANDOENG SECTOR Volgens een officiële mededeling openen de thans ingezette opera ties de mogelijkheid om in de bezette gebieden orde, recht en veiligheid te herstellen. Naast het militaire apparaat treedt aan stonds een civiel bestuursapparaat op. De in eerdere berichten ge noemde vier commissarissen voor civiele aangelegenheden voeren de officiële titel van „Recomban", (Regeringscommissarissen voor Bestuursaangelegenheden). Aan het slot van de rede, die de se cretaris van de CPN, het 2e Kamerlid Paul de Groot, gisteravond in het R.A.I.- gebouw op een massameting van de CPN heeft uitgesproken, deelde hij mede, dat hedenochtend tussen 11 en 12 uur in alle Amsterdamse bedrijven, waar de bedrijfsraden dit zullen toe staan, een sitdownstaking zal worden gehouden als protest tegen het optre den van de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. De Moskouse staatsuitgeverij heeft de complete werken van Diderot en de Balzae in het Russisch gepubliceerd. Onder auspiciën van de wereld federatie der democratische jeugd zal te Praag van 20 Juli tot 17 Augustus een internationale jeugdbijeenkomst gehouden worden. Het aantal gasten wordt op 50.000 geraamd. De koers van de republikeinse gulden op de vrije geldmarkt te Batavia is gis teren gestegen tot achttien Nederl.-In dische centen; Maandag was de koers tien cent. Dit jaar nog zal in Bel gië een volkstelling, alsmede een in dustrie- en handelstelling, worden ge houden. De regering is voornemens de volkstelling niet meer iedere tien jaar doch iedere vijf jaar te houden. Door een hevige brand te Herpen (N.- B.) zijn drie boerderijen met een grote voorraad landbouwproducten en -ma chinerieën enz. in de as gelegd. Twintig personen zijn hierdoor dakloos gewor den. In de cafetaria „Victory" aan het Spui te Den Haag werden in één der toiletten een gouden dames armbandhorloge en 1 platina ring met brillant tot een gezamenlijke waarde van f 2000 achtergelaten. Even eens in Den Haag werden uit een ma nege aan de Kanaalweg 3 renpaarden niet bijbehorend tuig ontvreemd. le Utrechtse Jaarbeurs 1948 zal van ^~15 April gehouden worden. Dit is <*e 50ste jaarbeurs en zal dan ook het arakter van een jubileumbeurs dra gen. Het Britse Zondagsblad beweert, dat Stalin aan Enge- reh ,i """'oen ton graan heeft aan ren"—V°°r levering in komende ja- In Hongarije zullen de nieu- ezmgen °P 31 Aug. a.8. ge- WOKtetl. Gisteren heeft de permanente Ne derlandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Jhr. J. W. N. Snouek Hurgronje aan de wnd. Se cretaris-Gen. der V. N. een nota overhandigd van de Nederlandse Minister van Buitenlandse Zaken. De inhoud van deze nota vertoont veel overeenkomst met die welke aan de regeringen van Engeland en Ame rika is gericht. Zij bevat het standpunt der Nederlandse regering en het on wrikbaar besluit om het politieke pro gramma, dat gebaseerd is op de begin selen, die ten grondslag liggen aan de overeenkomst van Linggadjati, uit te voeren. De Nederlandse regering hoopt en vertrouwt, aldus de nota, dat de om standigheden spoedig zullen toelaten de constructieve samenwerking met de Republiek gelijk deze gewenst wordt door talloze Indonesiërs op Republi keins grondgebied te hervatten, een samenwerking, zoals deze reeds met goed resultaat bestaat met de staten van Oost-Indonesië en Borneo". COMMENTAAR UIT MOSKOU. Radio-Moskou riep gisteren om, dat de Nederlanders de koloniale oorlog hervat hebben. Zij noemde dit het eer ste resultaat van de verspreiding van de Truman-leer in Indonesië" en be titelde het Amerikaanse memorandum aan de Indonesiërs als „een openlijke Volgens de correspondent van Reu ter in Djokja zeggen gezaghebbende kringen in de Republiek, dat Sjahrir van plan is Engeland, Australië, India en de Verenigde Staten van Amerika te bezoeken, teneinde de Republikeinse houding en zijn huidige positie ten aanzien van het buitenland toe te lich ten. TE SINGAPORE GELAND. Met een Voor-Indisch vliegtuig, be stuurd door een persoonlijke vriend van Pandit Nehroe, is Sjahrir te Sin gapore geland. Tijdens een persconfe rentie aldaar deed hij een beroep op de wereld „Om een eind te maken aan dit onnodig bloedvergieten". inmenging in de Indonesische aange legenheden" en „een directe steun van het Nederlandse koloniale regiem". De onderhandelingen in de afgelo pen maanden waren volgens Radio- Moskou „Nederlandse manoeuvres om tijd te winnen, teneinde voldoende strijdkrachten op te kunnen brengen". VOOR-INDIë BEROEP OP ENGELAND EN AMERIKA. De regering van Voor-Indië heeft een dringend verzoek gericht aan de regeringen van Groot Brittannië en de Verenigde Staten van Amerika om te trachten de gevechten in Indonesië on middellijk te doen eindigen en te be middelen. De hoofdbesturen van de landelijke bedrijfsgroep transport der EVC en van de algemene Nederlandse bond van zeevarenden hebben' in overeen stemming met het hoofdbestuur van de EVC, besloten alle vervoer naar Indo nesië, vanuit Nederlandse dan wel bui tenlandse havens, voorzover dit direct of indirect het militair geweld tegen het volk van Indonesië bevordert, met alle ten dienste staande wettige mid delen tegen te gaan. Zij roepen alle transportarbeiders Centrale Bond van Transportarbeiders en de Unie van Zeelieden, beide aan gesloten bij het NVV, gezamenlijk met hen dit besluit uit te voeren. Na hun landing op drie punten aan de Oost-Javaanse kust zijn de Nederlandse troepen in snel tem po vele strategische punten gepas seerd. Tevens wordt van Soerabaja uit een aanval ondernomen. Offieiëel wordt over het oprukken van de troepen niets meegedeeld, daar de Nederlandse legerautori- teiten uit veiligheidsoverwegingen nog steeds het stilzwijgen hierover bewaren. Ten Zuiden van Sema rang zouden de Nederlanders langs de weg naar Magelang en de repu blikeinse hoofdstad oprukken. Ook uit Ambarawa, waar in 1945 Britse en Voor-Indische troepen in actie zijn geweest om Nederland se en gealiëerde geïnterneerden te hulp te komen, worden gevechten gemeld. Volgens nog onbevestigde berich ten hebben de Nederlandse troe pen de voornaamste republikeinse verdedigingslinie op West-Java doorbroken. Batavia heet niet langer Djakarta BLAUWK BAAN AAN ROOD WITTE VLAG (Telegrafisch van onze Indische correspondent) Te Batavia heerst volkomen rust. Alle rcod-witte vlaggen zijn eensklaps ver dwenen.. In menig huis wordt er schie lijk een blauwe baan aangenaaid Het telefoonverkeer is voor een groot deel afgesneden. Waar nog gesproken kan worden, zegt de telefoniste niet meer ..Djakarta", maar „Weltevreden". En de Indonesische taal wordt niet meer ge bruikt door de telefoon. Sedert Maandagochtend half acht zijn de beide Republikeinse zenders te Batavia in gebruik ten behoeve van het Indone sisch programma van Radio Batavia. .Ra dio Djocja was tot van nacht één uur in de lucht. Gisterochtend om half acht wer den slechts de nieuwsberichten van Zon dagavond herhaald. Daarna zweeg deze zender Op straat wijst alleen de prijsverhoging tier sigaretten op wat er gaande is. Zon dagavond kostte de „Zipper" één rijks daalder, Maandagochten vroeg drie gul den, één uur later weer een rijksdaalder Gisteravond om half zeven richtte Kar- telegawa, leider der Pasoendanbeweging, zich per radio tot de Nederlanders hier en overzee. De receptie bij de Belgische consul- generaal tegen gisteravond is afgelast. De Indonesische politie te Batavia heeft tal van aanhangers der Republiek gear resteerd. WARM. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Licht bewolkt. Warm droog weer. In de kuststrook tijdelijk zeewind. Overigens weinig wind. Zwaar parcours door de hitte (Per telefoon) De eerste dag van de Vierdaagse zit er weer op! Vol moed begon nen de 6750 deelnemers Dinsdagmor gen aan hun eerste kilometers, we tende dat zjj vier dagen lang de warmte, nee de hitte zouden moeten trotseren. Maar in de vroege ochtend merkte daar niemand wat van. Op gewekt vertrok de ene groep na de andere, vast besloten de Vierdaagse uit te lopen. En vermoeid maar ge lukkig zijn de meesten in de loop van de middag weer teruggekomen in de oude Keizersstad, die zich nog altijd niet geheel hersteld heeft van de wonden, in de oorlog opgelopen Nijmegen aan de vooravond van de Vierdaagse! We behoeven er niet veel van te vertellen. De stad heeft zich in feesttooi gehuld en overal zijn de vlaggen uitgestoken. En bovendien, 't mooie weer heeft er voor gezorgd, dat het kleed van Nijmegen zich zo gun stig mogelijk kan tonen. De parken lokken, de restaurants noden, de be woners staan gereed om iedere deel nemer aan de Vierdaagse een hartelijk welkom toe te roepen. En naarmate de Maandag voorbij ging, werd net drukker in de stad. De wandelaars van heinde en verre kwa men binnen, om zich te melden en om onderdak te krijgen. Dat onderdak zal het comité heel wathoofdbrekens ge kost hebben, maar het is, voor zover ons bekend, gelukt, om alle deelnemers een dak aan te bieden, daarvoor heeft vrijwel geheel Nijmegen zich beschik baar gesteld, omdat geheel Nijmegen meeleeft met zijn Vierdaagse. En dan de avond! Met het prachtige, indrukwekkende vlaggenspel, 't pret tige concert in de open lucht en ten slotte de onvergetelijke vlaggenparade en de taptoe. DE EERSTE DAG Het was, we schreven het hierboven reeds, een Warme dag. Maar dat deer de voorlopig niemand. En zo vertrok het ene groepje wandelaars na het an dere om 40 tot 55 K.M. af te leggen. De militairen waren wel zeer sterk vertegenwoordigd en tal van regi mentsnummers konden genoteerd wor den. De politie was misschien iets min der in aantal dan we gewend zijn, maar welke de geuniformde groepen en detachementen ook waren, goed ge traind kwamen ze voor de dag en cor rect en soepel bleek hun pa's. Ten minste in de eerste uren. Niet minder soepel en correct was echter de pas der burgers, der leden van talloze wandelsportverenigingen, allen gekleed in hun eigen sportcos- tuum. Zij vooral maakten het geheel tot een kleurig en kleurrijk festijn. En onder de vele wandelsnortver- enigingen waren ook de Noord!-o'land- se wandelclubs uit verschillende plaat zen. Ook zij bleken zich goed voorbe reid te hebben voor deze zware mar sen, die vermoedelijk zwaarder zullen zijn dan algemeen verwacht werd. Och, het gaat best, zei ons na afloop van de eerste dag een der deelnemers, die de Vierdaagse al zo'n keer of acht gelopen heeft, maar de hitte heeft het parcours wel zwaar gemaakt. De as faltwegen zijn zacht geworden, zuigen als 't ware aan je voeten en dat maakt natuurlijk alles veel zwaarder. Maar we zijn allemaal goed getraind en dus hopen we maar op het beste. Onderweg was het weer als van ouds. Op verschillende punten werden verversingen aangeboden door grote firma's en fabrieken en zelfs kreeg iedere deelnemer een scheermesje.... Je moet er als wandelaar nu eenmaal ietjes uitzien, niet waar? De eerste dag zat er op. Maar de tweede is de zwaarste Wat dan? Soekaboemi, waar door de republi keinen voor millioenen aan onderne mingsproducten, rubber, is opgeslagen, zou zijn bezet. Naar verluidt zou Soe kaboemi zo snel zijn gevallen, omdat de stad reeds sedert maanden practisch afgesneden was van de republikeinse hoofdmacht. Na deze doorbraak van de Indonesische verdedigingslinie en nu de hoofdpunten daarop, t.w. Krawang, Poerwokarta en Madjalenka, in han den zijn, kupnen de Nederlanders in Noordelijke richting naar de kust op rukken en zo één van de rijkste rijst- gebieden bezetten. Voorts rukken de Nederlanders naar verluidt verder op naar Cheribon en Indramajoe. Behalve het republikeinse bericht van gisteren is nog weinig bekend van gevechten op Sumatra. Heden werden de Nederlandse lucht aanvallen, die als „preventief" zijn gekenmerkt, voortgezet tot steun van grondoperaties. Het totale aantal ver nietigde Indonesische vliegtuigen is tien gebleven en de republikeinen be weren. dat zij met zekerheid een Ne derlands toestel hebben neergescho ten. terwijl was waargenomen, dat een tweede op Nederlands gebied neer stortte. Volgens onbevestigde berichten fc tevens een Nederlands vliegtuig op Sumatra neergeschoten. Volgens de laatste berichten van Oost-Java hebben de mariniers, die gisteren te Kraksaan, 90 km. ten Zuid- Oosten van Soerabaja zijn geland, Pro bolinggo bereikt. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat zij zich zullen voegen bij troepen, die oprukken in de richting van het belangrijke spoor wegknooppunt Bangil. De hoofdkwartieren van de Neder landse padvinders en de Katholieke jeugdbeweging ontvingen van de Stichting voor de Landbouw te Mid- denmeer het dringend verzoek hulp te willen verlenen bij de oogstwerkzaam- heden, daar vlas- en pootaardappel- cogst ernstig in gevaar dreigen te ge laken door het terugroepen van een groot aantal soldaten, dat voor de cogst was ingezet. De hoofdkwartieren roepen daarom de padvinders op zich voor deze, zo uiterst belangrijke werkzaamheden, ter beschikking te stellen. Deze hulp zal slechts voor de tijd van 1 maand no dig zijn. De heer B. Stompedissel, Sportweg 1 te Middenmeer, neemt al le aanmeldingen aan. Boerenknecht vermoordt 2-jarig meisje Gistermorgen is op de boerderij van H. Dijkstra te Edam een dubbele moordaanslag gepleegd. Terwijl de boer naar de markt in Purmerend was heeft zijn 51-jarige knecht het tweejarig dochertje van zijn patroon met een mes van het le ven beroofd. Daarop ging de dader naar de vrouw die hij met een ijzer een slag op het hoofd gaf en wilde daarna ook deze met het mes bewerken. De vrouw wist echter het mes machtig te worden, waarna zij naar de buren rende. Twee uur later werd de dader, die zich verscholen had in het riet, aan de kust van het IJsselmeer, gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek is nog gaande. De vrouw moest met hersenschudding in het ziekenhuis worden opgenomen. Ook de Nederlandse marine is vertegenwoordigd bü de vierdaagse af !:.uds- marsen, welke Dinsdag te Nijmegen zijn begonnen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1