prodent LEUGEN .en WAARHEID! MONICA Cement ten koste van cultuur DE PAMPUS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER ieuws rbericht eden et kampioenschap en Omstreken m KOE OP DE LIJN. Vreemde badgast te Vlissingen Wij spelen Bridge Gebrek aan straatklinkers FEUILLETON Verloofd Wij luisteren morgen naar f aantal doften ewonden hedenmiddag «it- verliezen aan ert het begin 23 gewonden bU Palembang •landse troepen er dan honderd doorgedrongen, emoeli bezet, rten de Neder- en, Krawang en us rond 80 kilo- gerekend van Ba in Noordelijke telijke richting ïerang Jaeret en jn Buitenzorg- onder Neder- ht. Semarang wer- igen achtereenvol- itang met het wa- arawa en Salati- zijn Westwaarts Pandakan en van de gisteren bij Banjoewangi plaatsen beoosten goLoemadjang, n.l. idjang, Pasirian, Be- Dj ember en Banjoe- gebied rond Medan Arnhemia bezet. rond Padang is twee dagen bezet, in het algemeen akend, dat slechts van enige be- onden, waardoor mfeen vlot verlo- van verwarring Aangenomen kan strooien van pam- gerustgesteld. Vlaar en J P Over- dochter van A Talsma Cornelis J, zoon van en A Oud Anna Mul en M Verwer van G Jonker en C zoon van A C Sijs arina M M, dochter Jaspers; Teetje Gr, lijk en A Bruyn j J de Wit en C M ochter van J den Har- Petrus C, zoon van A Zuurbier Gerardus Ntlman en T Stapel. A van Konings- D Veldhuis (Z.- Bas N Konijn en jaspers (Harenkarspel) Ntc. Zuiker (Haren- Jong S Sprenke- Danenberg en A Kar en en T E Knip T Schilstra Th Kuil- Aagtje Otto, 81 jaar rouw Anna C Kwan- genote van D Wiering 67 jaar, echtgenote Johannes N Oudeman Gerbrand Groot, van G Boots. an Watersport ieder, die de genoe- het wedstrijdzeilen, ïge wedstrijden, voor jemde vier zeilvereni- eorganiseerd voor alle rin kunnen uitkomen aanklasse, 16 m2 klas- s, Gemengde open en rdekte klasse. Boven- zeilers van ongeacht niging hier te lande de op Zondag 24 en houden Groeps-wed- in de 12-voets jollen, cisklasse en de Valken, actie zal ook dit jaar benauwde" halfuurtje or bekende figuren en rs, wanneer zij eikaars meten in de bij uit- 12-voeta jolletjes, een de stuurlui aan de ogenblikken aan ple- rijden om bovengenoemd lopen ten einde. Maan- len in „Het Wapen van afgebroken partijen ult- pelers, die no. 1 en 2 in iigen, komen in de finale, lit een vierkamp voor de rste klasse en voor de uit een tweekamp, de 5e ronde is als volgt: se A: De Waal 3Vi pn«. ewald 2'/i, 2 hp; v de Veen rendig 2; Beemsterboer l! s e B; Appel Jr 4'/«; Kay- Cwak l'/i, 2 hp; Boon VI. r 1; Groenewoudt '/i- s s e A: Huiberts en Hol- pjeterse en De Lange i/j plus 2 hp. as se B; Maats 3; Hak- Leusink en Joatmeyer 1 a s s e; Woutersen 3 2; Bosch en De Ruyter 1- Vergroting der binnenlandse productie betekent snellere afgraving van de St. Pietersberg in (Van onze speciale verslaggever.) Voor elke ton cement, die de Enci bereidt, ie een hoeveelheid van 1800 kg. mergel nodig. De berg wordt der halve elke dag vele malen 1800 kg kleiner. Duizenden kubieke meters val len er wekelijks ten offer aan de springstofaanvallen der arbeiders, die men geregeld tegen de bergwand bezig kan zien, steeds verder gaand, steeds meer afknabbelend van het cultuur- en natuur-monument, dat daar ten zuiden van Limburgs hoofdstad, op dat kleine gebied tussen de Maas en de rijksgrens, oprijst in het schoonste landschap, dat ons grondgebied kent. De Enci, of schoon uiteraard een volkomen com merciële instelling, louter economisch denkend dit is niet als een verwijt bedoeld voelt dat ook wel en zij is bereid zoveel mogelijk goed te maken wat zij bederft. De natuur, die ten slotte het element der zelfvernietiging in zich draagt, pleegt alle wonden, die zij slaat, op de duur te herstellen en zij is ook in staat, de wonden, die an deren slaan, ongedaan te maken. En men kan haar daarbij gemakke lijk te hulp komen. De Enci wil haar te hulp komen; het zij tot haar eer nadrukkelijk opgemerkt. Maar als ik de bedrijfsingenieur vraag hoe men dat zou willen doen, zwijgt hij. Er is pas een artikel over verschenen in het Limburgs Dagblad, dat vertelt van een meer ter opper vlakte van 1600 bij 800 meter, ter diepte van 215 meter. Dat betekent een gat in de berg, dat acht maal zo groot is als het tegenwoordige. De steile hellingen rondom zouden weer beplant worden en er zouden hotels, restau rants, villa's, botenhuizen, zwembaden en allerlei andere vermaaksinrichtin- gen komen. Het blad schildert ons weelderig begroeide rotspartijen, een geheel nieuw landschap vol aantrek kelijkheden. „Laat ons eerlijk zijn", al dus onze Maastrichtse collega, „het natuurschoon zal, als deze uitermate Schilderachtige aanleg eenmaal vol tooid is, er niet op achteruit gaan". Tenslotte vernemen wij, afgezien van Een wetenschappelijk opgebouwd product SNEL BRUIN VETVRIJ, AFWASBAAR VEILIG DOOR LICHTFILTERS KOEL OP DE HUID ZONNEBRAND CRÈME F 1.15 per tube N.V. Koninklijke Pharmaceatlsche Fabrieken »/k BROCADES.STHEEMAN PHARMACIA allerlei bijzonderheden, dat de uitvoe ring van dit plan 150 jaar zal vor deren. Is deze uiteenzetting juist? wil ik weten. Ik mag mij er niet over uitlaten, is het antwoord. Geen ontkenning dus, maar ook geen bevestiging. Waarom zo geheimzinnig? Wij willen niet de indruk wek ken onze belangen te verdedigen ten koste van andere. Ik vraag U slechts om gegevens om Uw plannen zelfstandig te kunnen beoordelen. Het spijt mij Wie beslist er uiteindelijk over de vraag of de beoogde uitbreiding van Uw bedrijf en de aanleg van dit ontspanningscentrum zullen doorgaan? Onze plannen berusten bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan in Den Haag. Al geruime tijd. En heeft die het laatste woord? U zult wel begrijpen, dat de mi nisters van Economische Zaken en van Wederopbouw en Volkshuisvesting ook een woordje meespreken. Als ik mü nie* bedrieg zal het gehele kabinet er in gekend worden. Als U toestemming voor uitbrei ding krijgt, waar komt dan de nieuwe fabriek? vraag ik, op een ander onder werp overstappend. In de kuil, vertelt mijn zegsman en hij legt mij de situatie uit. (En ik denk: er zal dus ook een fabriek aan het meer in de berg komen O ja, daar is natuurlijk voldoende plaats. Alleen, zegt hij, moeten wij dan nog een toegang tot het kanaal maken. Waar zal die komen? Daarvoor zullen de coulissen over een lengte van 200 a 300 meter moeten verdwijnen. Zo, zo, antwoord ik in gepeinzen en ik stel mij voor hoe de berg er dan zal uitzien. Nu is het nog zo, dat men gaande van de stad naar het Zuiden eerst het dorp St. Pieter passeert, ver volgens de fabriek en dan de steile wild begroeide berghelling krijgt, die doorloopt langs het kanaal tot waar in de verte de sluis van klein Ternaaien ligt. Maar als men bovenop de berg staat, ziet men, dat die fraaie helling voor een groot deel uit coulissen be staat, waarachter de diepe mergel groeve zich als een gapende wonde uitstrekt. Het behoud van die coulissen was indertijd een concessie aan de tjg- tuurvrienden, die op deze wijze ten minste nog iets zouden behouden van hetgeen hen zo dierbaar is. Zullen die nu, althans voor een deel, ook opge offerd worden? Het voorstel is ge daan; de beslissing evenwel nog niet gevallen. Copyright R D P Generaal Soedirman, de 32-jarige opperbevelhebber der Indonische republikeinse strijdkrachten, bestudeert met een stafofficier een kaart. stop zegt de trein Het gebeurde dezer dagen in de vlakten van de Zuidermeer, dat de Hoorn-Alkmaar-express (stroom lij" type 135 km per uur) door een zelfde obstakel als het boemel- tje van Purmerend gedwongen werd te stoppen. Een kudde koeien bleek name lijk uit de omheinde Zuidermeer- prairiën te zijn losgebroken en van haar clandestien verkregen vrijheid misbruik te maken om ten ongerieve van de N.S. de spoorbaan als wandelweg te occu peren. De machinist deed de fluit flui ten en de stoker van „boe"- en „ksst" schreeuwen, maar het resultaat was slechts, dat de run deren met wapperende staarten en slordig slingerende uiers voor de trein uit renden en van geen op zijgaan wilden weten. Een cowboy op klompen, mits gaders de eigenaar van de dieren verschenen amechtig hijgend ten onele doch z(i konden weinig positiefs verrichten; de koeien renden, de mensen schreeuwden en de trein reed er hortend en stotend achteraan. In den beginne kwam er geen verandering in de volgorde, maar licht bij een overweg ging de kudde rechts uit de flank. Dar.k zij 't feit, dat de express daarna net een vaart van honderdtach tig gereden heeft in Sint Pan- cras dacht men dat er een V 3 pas seerde arriveerden de reizigers toch nog vrij goed op ti.id in Alk maar. "t ligt nu in de bedoeling var de N.S. de treinen op dit baanvak 'an Amerikaanse ..koevangers" •e voorzien. Drie wekep geleden vonden jongens in de Vlissingse Spuiboezem, die bij laag water bijna droog valt, een zee hondenbaby, een klein, onooglijk dier tje, nauwelijks in staat om zich te be wegen. Ze brachten het dier naar het politiebureau en daar wist eigenlijk niemand, wat men ermee moest aan vangen. Dit kwam een Vlissingse die- renvriendin, mevrouw J. Sissingh, ter ore en deze haastte zich om het zee hondje onder haar hoede te nemen. Daarbij stond zij voor een lastig pro bleem: Wat eet een jonge zeehond? Zij won raad in van enkele dierenart sen en van dr. A, J. F. Portielje uit Amsterdam en experimenteerde ver volgens met gecondenseerde meJk en geklutste eieren. Het resultaat was afschuwelijk. De zeehondenbaby, die toen een week oud was, hetgeen geconstateerd kon worden aan het feit, dat het dier de navelstreng nog niet had verloren, kreeg plotseling een hevige darm- catharr. Zeehondenbabys kunnen te zwaar voedsel evenmin verdragen als menselijke borelingen. Twee dagen lag dan ook de baby voor „lijk". Men heeft het toen geprobeerd met ver dunde koemelk, die met een slang in de keel werd gegoten. Het lukte zo waar! De zeehond begon te groeien. Hij verloor zijn navelstreng en baadde zich met welbehagen in een badkuip, die ijlings in de tuin was ingegraven. Maar waar moesten de hoeveelheden koemelk vandaan komen, die „Snoet je" allengs begon te verzwelgen? Ook dit is opgelost. Vrienden van mevr. S., die melkgevende geiten bezaten, ble ken bereid dagelijks de geitenmelk te leveren, welke „Snoetje" nu even- graag tot zich neemt als de koemelk. Het dier groeit om zo te zeggen als kool. Op het ogenblik is de baby drie weken oud en heeft danig in omvang en kracht gewonnen. Het aardige is, dat „Snoetje" zich geheel gev-end heeft aan zijn verzorgster. Elke dag gaat het dier mee naar het strand en duikt daar met mevr. S. of haar doch ter weg in de golven. Het zwemt on der haar door en over haar heen, het spartelt en ploetert, maar het ver liest haar verzorgster geen seconde uit het oog, verwijdert zich geen neter uit haar nabijheid en als de zwemster het water verlaat, waggelt ook de jonge zeehond het strand weer op en haast zich zoveel mogelijk om haar te volgen. Wat is de toekomst van deze zee hond? Het dier groeit en zal spoedig vis kunnen eten. In Artis is echter al XXXIII. Na hetgeen wij in onze vorige ru briek schreven over het niet meer spelen van robbers, hoorden wij van verschillende zijden, dat op tal van plaatsen reeds lang de robbers zijn afgeschaft. Elk spel staat op zich zelf met even tuele manche-beloning (300 of 500) en bij contracten onder de manche 50 p. voor het behalen voor het contract. Dus 2 sch. geboden en gemaakt 110 p. Vier schoppen gedoubleerd kwestbaar 3 down 800 verliespunten voor de spe lende partij. Alles dus precies als bij het wedstrijdspel. Wat de kwetsbaarheid betreft zijn er twee manieren: een plaatsje besproken en als de hoe veelheden vis niet meer om aan te dragen zijn, zal dr. Portielje zich over deze Vlissingse curiositeit ontfermen en haar voegen bij de kleine zeehon denkudde. in welker bezit Artis zich reeds mag verheugen. Maar voorlopig blijft Vlissingen onder zijn bewoners nog een zeehond tellen. A. van elke 16 spellen spel 1, 5, 9 en 18 niemand kwetsbaar, spel 2, 6, 10, 14 N.-Z. kwetsbaar, spel 3, 7, 11, 15 O.-W. kwetsbaar, spel 4, 8, 12, 16 allen kwetsbaar. B van elke 16 spellen spel 1, 8, 11, 14 niemand kwetsbaar, spel 2, 5, 12, 15 N.-Z. kwetsbaar, spel 3, 6, 9, 16 O.-W. kwetsbaar, spel 4, 7, 10, 13 allen kwetsbaar. Deze tweede manier is volgens de wedstrijdborden. Soms wordt er na een bepaald aan tal spellen van partner gewisseld en begint een nieuwe serie (b.v. na 8 of 12 spellen). Een klein probleempje (ter oplossing). De kaartverdeling is; Noord: Sch. heer-8-2, H. aas, R. 4, KI. aas-7. Oost: Sch. 5-4-3, H. 10, R. aas, Kl.5-8. Zuid: Sch. 9, H. 9-4, R. vrouw, 18. 10-9-4. West: Sch. 10-6, H. 8-5, R. 10, KI. beer-6. Harten is troef. Zuid is aan de slag en moet met Noord samen alle slagen maken. Volgende week de oplossing. Probeert U vooral eerst zelf! Flinke tub, 10 Ct.. zee a'oo*" tube 45 e*. De KNAC meldt, dat niet alleen het gebrek aan fondsen de oorzaak is, dat het wegnet niet snel genoeg aan de verkeersbehoeften kan worden aange past, maar ook de grote moeilijkheden bij het verkrijgen van materialen. Zo blijkt de straatklinkerpositie wel bij zonder moeilijk te zijn. Het is weinig waarschijnlijk, dat hierin op korte ter mijn verbetering komt. De verwachting bestaat, dat de gehele rijkswaterstaats- behoefte voor 1947 slechts voor 1/9 ge deelte kan worden gedekt. Wij lezen in „Wapenbroeders": Er is angst in de bevrijde gebieden, angst voor verraad, angst vooral voor de Nederlandse officieren. Ontzaglijk moeilijk is het contact met de inheemse bevolking te krijgen. Men durft niet meer oprecht te spreken. Er zijn er (het zijn vooral de ouderen) die niet weten wat er gebeurt, als een Europeaan, een soldaat nog wel, hun vriendelijk aan spreekt. Er zijn er vol slaafse onder worpenheid, die zeker niet door de Jappen ingegoten is. Maar je ziet ook vele stoere, en niets verradende gezich ten. Gezichten, die niet meer gedwee zjjn, met ogen, waarachter de haat gloeit. Jonge mensen, die niet meer buigen of groeten. .Machtsvertoon", dat ie het wacht woord der officieren en iedere dag wordt er in de kampongs gepatrouil leerd. Wat zal echter ons machtsver toon helpen? De TRI is uitstekend be wapend. Zij heeft ook mortieren en tommyguns, zij heeft betere machine geweren en wapens dan wij. Als het tot vechtèn komt, dan betekent dit: Begin van het einde van de „7 Dec. Divisie". Is het niet zeer betreurenswaardig dat tussen al die duizenden jonge sol daten, waarop Nederland en het Neder landse volk trots zijn, zulke elementen zitten, die zoiets demoraliserends schrij ven? En waarde lezer wat denkt gij er van als ge zoiets leest? Een nuchter en weldoordenkend mens zal zoiets met .„onzin" betitelen, maar wat moeten de mensen in kleine dorpjes, die niets we ten van de toestand hier, wel denken, wanneer zij zulke dingen onder de ogen krijgen? En vooral als ze een zoon bezitten die hier vertoeft in het belang van Neder land? Juist voor deze categorie van ons volk wil ik hier het tegendeel bewij zen! Hiervoor diene mijn persoonlijke ervaring. Wij allen kennen dit soort brie ven. „Wapenbroeders" krijgt ook vele brieven uit de troep, hetgeen misschien juist de reden is, waar op wij bij het lezen van deze brief geen soldaat, maar wel een redactiebureau zien. Göbbels leerde: Een grote leu gen wordt eerder geloofd dan een kleine en daarom juist sluiten wij ons geheel aan bij Gelof, wanneer hij nogmaals op de verderfelijke invloed van dergelijke publicaties als onderstaand wijst. was alles, wat we kregen. Ze durfden het zelfs te presteren om zich op enige afstand tot ons te keren en ons het weinig vriendelijke „Andjing Belanda" naar het hoofd te slingeren. „Andjing Belanda" is in het Hollands uitgedrukt: „Blanke Hond". Wij hebben dit geslikt en het hun niet kwalijk genomen. Im mers dit was een uitvloeisel van de „Merdeka" propaganda! Wij zijn begon nen met te trachten de bevolking tot andere gedachten over ons te brengen. Niet door middel van wapens, maar wel als volgt: Als we op wacht stonden en er kwam een Indonesiër langs, die een zweer aan zijn been had, of waar je aan zag, dat hij liep te rillen van de malaria, riepen wij hem aan! Wij stuur den hem naar onze Hospitaalsoldaat, die dan de wond verzorgde of enige mala- riapillen beschikbaar stelde. Wij moes ten zelf de bevolking aanhouden, an ders liepen zij door en de zweer ver- Later kwamen er wat meer en eer we een maand verder waren, kwam de hele kampong, groot en klein, toege stroomd, om wat voedsel te bemachti gen! Zo hadden wij eer van ons werk. Nu hoor je weer uit iedere mond „Tabeh Toean" enz. Komen ze nu langs, dan geven ze ons vruchten. Ze bieden nu aan om klappers voor ons uit de bomen te halen. Kortom ze tonen hun dankbaarheid en van angst voor de „Belanda's" is geen sprake meerWaarom ook? Ze hebben gezien, dat wij niet komen om te moorden of te onderdrukken. Zo is het contact met de Inheemse bevolking totaal niet moeilijk te ver krijgen! Als je maar toont, wat je wilt. En zo zagen wij ook vele „stoere en niets verradende gezichten, waaruit we de haat zagen gloeien". Maar wij heb ben getoond anders te zijn, dan men over ons verteld had. En die „gloeiende Wij kwamen als eerste Hollandse troe pen na de Japanse overheersing te Pa dang aan op 26 November '46. Onze voorgangers (Brits-Indische troepen), lieten de „Medeka" hetze jegens ons welig tieren. Het was hier dan ook een chaos! In Padang zelf kon geen mili taire auto of patrouille zich voortbe wegen of enkele handgranaten werden in hun richting geslingerd. Natuurlijk moest er ingegrepen worden en dat is ook gebeurd. Momenteel is Padang zo gezuiverd, dat ieder militair 's avonds gerust ongewapend door de stad kan Iepen, zonder dat hij angstig behoeft te zijn om beschoten te worden. Maar typerend is de houding der be volking. Wjj kwamen met ons peleton bij een brug, die zich aan de weg van Padang naar de Emmahaven bevindt. Even over de brug bevindt zich een kampong. De bevolking hiervan nam in de beginne een vijandige houding tegen ons aan. Wij werden niet begroet met het gebruikelijke „Tabeh Toean", zoals we dat van de doorsnee Javaan gewend zijn. Integendeel, de mensen waren gesloten en een vijandige blik ergerde! Ik herinner mij nog hoe de eerste Minangkabauer uit zichzelf kwam vragen om malariatabletten voor zijn zieke vrouw en kind. Er jubelde iets in ons binnenste Immers onze po gingen voerden tot succes. Later kwa men er steeds meer Onze Hospitaalsol daat kon het niet meer af en er werd een polikliniek opgericht, waarin iedere dag een dokter en een verpleegster uit het Mil. Hospitaal aan de arbeid waren om de meestal stinkende en rottende wonden te herstellen. Een ander voorbeeld van ons „Moor denaarswerk" geef ik hiei. De bevol king leed honger. Wij zetten des mid dags en 's avonds de gamellen met eten op de weg, om deze onder de bevolking te verdelen. Eerst kwam er niemand. Tot op een goede dag twee kleine jongetjes met een blikken busje om eten kwamen. Wij deden het busje vol en aten er eerst zelf wat van, als bewijs dat het niet vergiftigd was. ogen" veranderden in „vriendelijk glin sterende", waarin je hun dank las! Het begrip van het einde Wij weten als O.V.W.ers nu uit één jaar ervaring ook wat de tegenpartij voor wapens heeft. Ook wat hun moreel en hun gevechtswaarde is. Wij hebben al eens onder vijandelijk mortiervuur gelegen. Zeker, onze tegenstanders bezitten die ook. Maar van de twaalf bommen, die ze eens op ons afvuurden, ontploften er drie op zodanige afstand, dat ze geen gevaar opleverden. De andere negen deden niets en kwamen als een steen uit de lucht. Ook hebben wij eens een Japanse mitrailleur buit gemaakt, waar op het vizier met papier vastgeklemd zat. Moet dan met zulke wapens een hele Divisie ten onder gebracht worden? L/Cpl. J. Gelof (O.V.W.er) Nr. 211126002. IS NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J. JORISSEN 33) Een arme typiste moet schoenen hebben. Luxe, zoals flacons met zwart zilveren dop, heeft zij niet meer nodig, meende ik toen in mijn ver driet. Wat ben ik blij, dat ik er toch de moed niet voor had, toen het er op aan kwam, maar mijn schoenen nog eens liet verzolen, en dat mijn eigen borstels, met mijn monogram er op, weerkaatst worden door de ovale spiegel tegelijk met die lustre vaas met donkere muurbloemen, die zo echt bil de omgeving passen. Ik denk, dat de meisjes die daar neer gezet hebben. Ja, die zusters van hem! Wie had kunnen denken, dat hij zusters zou hebben en zulke zusters! Er werd aan de deur geklopt. „Binnen!" riep ik. En daar kwam als een stormwind de kleine, witte hond naar binnen stuiven, gevolgd door een grote, blinkende, koperen kan en de ogen van Theodora. Die ogen vielen mij nu ook weer het eerste op. „Ik kom je wat warm water bren gen" heel zacht en bedeesd klonk het. „Wij eten om acht uur. (Af blijven Cariad! Hij weet heel goed dat hij geen pantoffels mag opeten) Ik eet nog niet mee aan tafel". Hier keken de grote bruine ogen treurig naar mijn nieuwe avond japon, die ik even te voren over het voeteinde van mijn bed gehangen had. Ik begreep, wat de bedoeling was Zij verlangde heel, heel erg, om te zien hoe die mij staan zou. Waarom zou ik niet mijn best doen. om goede maatjes met het kind te worden? „Zal ik je dan nu maar goedenacht wensen, Theo?" vroeg ik. „Of wil je mij even zeggen, waar je kamer is, en dat ik dan bij je kom, eer ik naar be neden ga?" „O, fijn!" riep Theo. Het klonk als een klok. Toen weer al haar best doende, om zacht te praten, vervolgde zij: „Daar aan de overkant van de gang tussen het gangraam en dat schilderij van Delia in Arcadië is de leerkamer. Ik vind het heerlijk, Nan cy. (Kom Cariad, je moet mee)." Lang niet ieder geëngageerd meisje treft het zo met de familie van haar aanstaande! Ik denk, dat Theo me v»el als schoonzuster zou willen heb ben, als het zo uitkwam. Ik zou het met haar ook best kunnen schikken. Ik weet eigenlijk niet, of ik wel zo blij ben. dat ze allemaal zo lief en vriendelijk en hartelijk zijn, zo an ders dan ik het verwacht had. Zou het eigenlijk niet in sommige opzichten gemakkelijker voor mij ge weest zijn, als zijn moeder en zusters meer op ijsbergen geleken hadden? Daar had ik op gerekend, daar was ik op voorbereid. O, waarom had hij nu juist zulke zusters, die zulke geschikte zusters voor mij hadden kunnen zijn? Waarom was zijn moeder zo lief te gen me geweest en had ze niet laten blijken, dat een typiste nu niet juist was, wat ze voor haar zoon zou uit gekozen hebben? Ik wed, dat zij er eigenliik niet eens aan gedacht heeft, wie ik was. behalve dat ik het meisje van haar zoon ben. Ik weet niet, wat ik beginnen moet! Voor het eerst sedert dit zogenaam de engagement voel ik iets, dat ik niet "oelde. toen ik mitn mede-tvpisteu, de Vandeleurs en Cicely 't grote nieuws meedeelde, dat ik mij met meneer Waters geëngageerd had. Ik voelde het zelfs niet, toen ik die ring met fonkelende diamanten aan mijn vin ger schoof, ook niet, toen ik die hon derd pond aan Jack zond en evenmin, toen ik aan Sydney schreef. Ik voel, dat het min van mij is, om tegenover zjjn familie als zijn meisje te fungeren. Een ander woord weet ik er niet voor. Hoe houdt ik het een hele veertien dagen vol tegenover die vriendelijke niets kwaads vermoedende mevrouw Waters? Ais het lady Vandeleur was geweest, dan had ik wel geweten hoe mij er uit te redden Pas op. Ik mag niet meer aan de naam Vandeleur denken, anders raak ik weer in de put en verspreek me nog aan tafel in tegenwoordigheid van de hele familie Dus, Monica Trant, Nancy bedoel ik natuurlijk, (ik hoop, dat ik er aan zal denken om te antwoorden, als ik die naam hoor noemen en niet zal menen, dat het de kleine witte hond is) houd je dapper en trek je mooie avondjapon aan wat een genot zal het zijn, dat bil goed licht en een gro te spiegel te doen ga dan naar de leerkamer en laat je bekijken door die kleine meid met de grote, vragen de ogen en dan naar beneden, het hoort bij je extra werk. (wordt vervolgd) HILVERSUM I, 301 m., geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 uur KRO: 7,45 Koor werken van Bach 9,00 Russische orkest werken NCRV: 10,00 Nieuwe eigen opnamen 10,15 Morgendienst KRO 11.00 De Zonnebloem 12,03 Cello en pia. nu 12,30 Ensemble Fantasia 1,20 Welk boek? 1,45 Vrouwen-varia 2,00 Hol- landia-sextet 2,40 Voor de vrouw 3,00 Muzikale biskwietjes 3,30 Piano recital 4,00 Bijbellezing 5,00 Omroep, koor 5,30 Omroeporkest 6,30 Ned. Strijdkrachten 8,15 Vierdaagse 9,00 Orgel 9,50 Met band en plaat 10,45 Avondoverdenking 11,00 Viool en pia no 11,15 Schaaktournool Hilversum 11,25 strijkorkest. HILVERSUM II, 415 m«, geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur AVRO: 8,15 Gramofoonmuziek 8,45 Strijkorkest 9,15 Morgenwijding 9,35 Arbeidsvltaml- nen 11,00 Luchtig programma 11,20 Opera en operette 12,35 Plano 1,15 Musette-orkest 1,45 Bioscooporgel 2,20 Brahms-concert 3,00 Voor aleken en gezonden 5,00 Avro-kaleldoscoop 5,30 The Skymasters 8,15 Sportpraatje 6,30 Anrdé de Raaff en Jacques Schut te 7,30 Hij en zij 8,15 Kamer-orkest 9,30 Hoorspel 10,30 Metropole-orkest —11,15 Gramofoonmuziek,

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3