MONICA Het blote kereltje op het grote plein DE PAMPUS'PIRAAT door j. d. van exter MISLUKTE AANSLAG OP HITLER D AMRUBRIEK Zoele beloning voor Majoor Breu nesse De ongeregeldheden'op Celehes worden onderzocht Wij luisieren morgen naar Onzedelijk verhaal KOSTTE 5.000 MENSEN HET LEVEN De rollen omgekeerd VJ Een radio had honderden mensen kunnen redden VAN MABIJ VÊSSE pM B FEUILLETON Verloofd. Noordhollanders zonder uitvallers (Per telefoon). NIJMEGEN, Woensdagavond. De tweede dag rit er op en terwijl er de eerste dag al geklaagd was over de warmte, sprak men van daag slechts over de hitteOf, om het nog duidelijker te maken, de wandelaars vonden het bloed heet Het was drukkend weer en de zon scheen fel gedurende de^ hele dag. En was er nu nog maar een lange tocht door de bossen geweest, och, dan was alles nog wel goed op zfln pootjes terecht gekomen. Maar de route liep deze tweede dag over open wegen en geen ver koelend zuchtje bracht enige ver- frisschlng! Zwaar dus door de drukkende tem peratuur. Zwaar ook, omdat het de tweede dag was. En bovendien zwaar, omdat een groot gedeelte van het par cours over grintwegen liep. Gisteren waren het de zacht gewor den asfaltwegen, die het lopen zo zwaar maakten, vandaag waren het de kleine grintjes, die door de zolen drukten en gevoelig pijn deden. En al was ook nu weer overal voor alle wandelaars goed gezorgd, al leefde ook nu weer de burgerbevolking hartelijk mee en was men gul met tractaties als frisse limonade en andere verkoelende dranken, voor zeer velen werd de mars te zwaar en het aantal uitvallers steeg met het uur. Waarbij als merk waardig verschijnsel moet worden aangetekend, dat de uitvallers vooral onder de nieuwelingen te vinden wa ren. Onvoldoende getraind? De marsen iets te luchtig opgevat? We weten het niet Maar onder de duizenden wandelaars, die niet uitvielen, was de stemming weer opperbest en onze buitenlandse gasten er zijn Fransen en Denen en Zwitsers houden zich perfect. Ze ringen even vrolijk als de Hollanders en hun wandelliederen zijn even pittig, even opgewekt. HET RECHT ZAL ZIJN LOOP HEBBEN. Op de vragen van het Tweede Ka merlid de heer Logemann in verband met ongeregeldheden, welke onlangs op Zuid-Celebes door Nederlandse mi litairen zouden zijn bedreven, heeft de minister van Overzeese gebiedsdelen o.m. geantwoord, dat bij besluit van 9 April 1947, door de luitenant-gouver neur-generaal op het voorstel van le gercommandant een commissie van onderzoek werd ingesteld naar de om geregeldheden op Zuid-Celebes, in wel ke commissie tot voorzitter wérd be- poemd mr. K. L. J. Enthoven, buiten gewoon adviseur in algemene dienst van het kabinet van de luitenant-gou verneur-generaal. De commissie heeft tot taak een on- 3erzoek in te stellen naar de Oorzaken, e omvang en de verschijningsvormen van de gedurende het tijdvak Decem ber 1946 tot Februari 1947 op Zuid- XJelebes plaats gehad hebbende onge- -Sgeldheden, terwijl zij tevens de maat regelen en acties, welke voerden tot het herstel van orde en rust, bezien in verband met alle daarop van invloed zijnde omstandigheden, aan 'n eriti- sche beschouwing moet onderwerpen. Het valt nog geenszins te zeggen, wanneer het rapport van de commis sie kan worden tegemoet gezien. De luitenant-gouverneur-genraal heeft de minister echter toegezegd het onder zoek zoveel mogelijk te zullen bespoe digen. De minister is bereid de Kamer van de uitslag van het onderzoek in ken- nie te stellen en mededeling te doen van de maatregelen, die naar aanlei ding van het onderzoek zijn of zullen worden getroffen. De minister geeft de verzekering, dat, indien voldoende aan wijzingen van gepleegde misdrijven zouden worden verkregen, het recht zijn loop zal hebben. HILVERSUM I, 301 m., geeft nieuws on 7. 8, 1, 7, 8 en 10,30 UUr KRO: 7,45 Beethovenmuziek. 8,15 Pluk de dag 9,00 Gevarieerd morgenconcert 10,15 vit het boek der boeken. 11,00 De Zon. nebloem. 11,45 Kwartet. 12,30 Har- moniemuziek. - 1,20 op stap met de Vier daagse, 1,50 Van man tot man 2 '0 Klankbeeld. - 3,55 Opera-fragmenten 4.30 Na schooltijd - 5,45 Wat het buiten land leest. 6,00 Plano-duo. 7,40 Tan go s en rumba's 8,12 De gewone man - 8,20 Concert uit het Kurhaus te Sche- veningen - 9,20 De aanbidders van de aap Hoorspel. - 10,06 Blng Crosby zingt - 10,25 Vaders Dagboek 11,00 Dans orkest 11,40 Operette-potpourri's HILVERSUM II, 415 m., geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur VARA: 7.30 Muziek bij het ontbijt 8,18 Vrijdap- morgen-operaprogramma 9,00 Vrolijue klanken VPRO: 10.00 Morgenwijding 10,20 De Regenboog - 11,15 Voor de vrouw -AVRO: 12,00 Orkest —1,15 Virtuose-sdx- tet 1.45 Reportage van de Vierdaagse. 2.00 Kookkunst. 2,20 Orgel en altzang 2,00 Boekenschouw. VARA: sopraan. Jfng met vleugelbegeleiding 4,30 Over «indelopên. - 5,00 Stafmuzlek - 7,00 viaat u rustig verder. VPRO: 7,30 Cur *8. 8,30 Rondom Betje Wolf. VARA: vraagt en. wij draaien 10,15 Hrt°"fllmpremiêre' VPRO: 40,40 Avond wij ing, 11,15 Symphonisch concert. MAJOOR BREUNESSE GEHULDIGD. Dinsdagavond werd majoor Breunes- se, de leider van de marsen, die zoveel jaren zich geheel gegeven heeft, om de Vierdaagse groot te maken, spon taan gehuldigd door de deelnemers. De burgemeester van Nijmegen sprak hem toe en bood hem enige blijvende ge schenken aan, mevrouw Breunesse, die even hard meewerkt aan de Vierdaagse, kreeg bloemen en alsof het nog niet genoeg was, zorgden twee Friese meis jes voor een zoete verrassing: zij boden de leider niet alleen namens Fries land echte Friese koek aan, maar be loonden hem persoonijk met een ori ginele, echte frisse Friese kus op de gebruinde wang van de man, aan wie zoveel wandelaars zoveel schoons te danken zijn! Tenslotte nog een paar cijfers: giste ren vielen 158 wandelaars uit tijdens de marsen, vanochtend kwamen er 36 niet op het appèl, zodat na één dag bijna 200 wandelaars de moed hebben opgegeven. Het aantal uitvallers van daag is nog niet bekend op dit ogen blik. maar in elk geval is het niet ge ring. Gelukkig kan ons gewest tevreden zijn. De Noordhollandse wandelaars hebben nog geen uitvallers gehad en de moed zit er zo goed in, dat ver wacht mag worden, dat ze allen het einddoel zullen halen. En nu zit de helft er op, de zwaarste helft. Want het is een algemeen ver schijnsel, dat zij, die de twee eerste dagen niet uitvallen, vrijwel zeker zijn van een goed einde. Laat dat ook nu zo zijn.... Copyright R.D.P. EN AlA bE TWEEDE AANVAL \»H DE RAM- PUS-PlR(lAT ACHTER. OE RUS IS. HEEFT IN SPECTEUR BARENDSE 'N DRAAD OF LIEVER gezesd een hele lap stof in handen ECONOMISCHE ONDERHANDELINGEN TUSSEN ENGELAND EN DE SOWJET-UNIE AFGEBROKEN? Naar te Londen verluidt, zijn de economische onderhandelingen tussen Engeland en de Sowjet-Unie afgebro ken. De laatste poging om tot een vergelijk te komen, is mislukt. Zoals bekend was er een verschil van me ning over de prijs van het Russische graan. Er stond een bloot kereltje midden op het Erederiksplein. Het stond er zó bloot als alleen maar een kereltje van 5 jaar bloot is als zijn kameraden, die aan het zwemmen en plassen zijn In de fontein van dat plein, hem het ra felige zwembroekje van het lijf ge scheurd hebben. Nu is het geen prettige ervaring als je zonder zwembroekje uit het water komt en zéker niet als dat gebeurt midden op het Frederiksplein, in het hart van Amsterdam, op die hopeloos- hete Woensdagmiddag van deze week. Ik zei het al: een bloot kereltje, midden op het Frederiksplein en nooit in al m'n levensdagen zag Ik zó iets bloots. Het had niets aan, zelfs van een vijgeblad ontbrak hder spoor. Dat is toch wel bór bloot, zou ik zeggen! Eerst brulde de jongen van woede en verontwaardiging. Toen ging hij alleen nog maar huilen en tenslotte accepteerde hij de status quo en ging naar huis. Het was middag en het plein sud derde en kookte onder de zon. Ieder een zag er verle er kleverig en moe uit. Iedereen was een beetje zwart- Het geheel gerestaureerde schilderij „De Nachtwacht" van Rembrandt is Dinsdag voor het publiek ter bezichtiging gesteld. Het beroemde doek, dat thans in de z.g.n. Waterloozaal is geplaatst, trok op de eerste berichtigings- dag reeds talrijke belangstellenden. gallig. Hetzij over de hitte, hetzij over de tram die maar niet kwam, hetzij over de kinderbijslag die wéér te laat was of over het schoolgeld dat nog over 3 jaren betaald moet wor den. Toen kwam dat kereltje. Op hetzelfde moment stolde het ver keer op het plein en dat was geen wonder, want wie zag ooit op die plaats zoiets verregaand bloots, zoiets ongehoord naakts als dót kereltje? Hij stapte met een zekere waardig heid voort, als bestond er op de ganse lieve wereld niet zoiets als burger moraal, fatsoen en Zedelijkheid. Het deed me denken aan een klassiek Cu pido-beeldje, aan een legendarisch Amortje of een opgroeiend Bacchusje. En aan nog veel meer natuurlijk, maar men kan nu eenmaal niet alles aan papier toevertrouwen. Het publiek was even uit het veld (juister: van het plein) geslagen, doch ook maar even. En toen ging het reageren. Er was een andere kleine jongen die z'n blote vriendje naliep en schreeuw de: „Hei... je mag hier niet lópe in je blote Er was een grote jongen die hikte van het lachen en zei: „Laat ie glim men Jantje!" De anderen keken met uitpuilende ogen als zagen ze een Wereldwonder. En misschien was het dat ook wel, deze Naakte Waarheid, wandelend over het Frederiksplein. Toen (gevolgd dóór tweehonderd ogenparen) liep het blpte kereltje naar de kant van het plein, waar de bomen staan én toen kwam tegelijk lijn 5 aan en ik moest weg. Hetgeen me óprech- telijk en heviglijk speet, al was lijn 5 een kwartier over tijd. Maar nog nét kon ik zien dat het ventje begaan was met het lot der bloemen, die in de hitte stonden te verwelken en ze be sproeide.... Het Frederiksplein loeide van de lach! Het had een blik geslagen In Ar cadia.... ANTHONY VAN KAMPEN. De Britse admiraliteit heeft een der de serie van geheime documenten uit Duitse archieven, handelende over „Führer-conferenties In een rapport vervat", gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Hitier bijna 5000 Duitsers na een mislukte samenzwe ring die ten doel had met een bom aanslag hl Juli 1944 een einde aan zijn leven te maken, liet afmaken. De geschiedenis van deze enige werkelijke Duitse opstand tegen de na zi's zal waarschijnlijk nimmer volledig verteld kunnen worden. De bloedige zuivering, welke op de bomaanslag volgde en de leugens van Göbbels heb ben veel bewijsmateriaal vernietigd. De kiem voor deze revolutie ontstond in 1938, toen generaal Ludwig Beek, chef van de staf van het Duitse opperbevel in 1938, ontslag nam uit protest tegen de beraamde invasie in Tsjechoslowa- kije en een samenzwering op touw zet te om het nazi-regiem omver te werpen. Twee kampen Het groeiende besef, dat Duitsland voor een onvermijdelijke nederlaag stond, verdeelde het land in twee kam pen. De ene groep bestond uit hen, die verdere nodeloze verwoesting wilden voorkomen en de andere uit hen, die nog in hun „Führer" geloofden. Vele officieren schaarden zich aan de zijde van Beek. Graaf von Stauffenberg be vond zich onder de groep, die zich later bij hem voegde. Het uit-de-weg-rui- men van Hitler was een eerste vereiste voor het succes van de samenzwering, omdat alle officieren persoonlijk de eed van trouw op hem hadden afgelegd. Daarom besloot men, dat Von Stauffen berg Hitier tijdens de Führer-conferen- tie te Rastenberg op 20 Juli 1944 moest doden. Zodra dit was "geschied zou ge neraal Wltzleben het bevel over de Wehrmacht overnemen, terwijl gene raal Fromm als opperbevelhebber van de troepen in Duitsland zelf Berlijn moest 'nnemen. Zodra de rust hersteld was, zou Beek een regering moeten sa menstellen, die vredesonderhandelingen zou beginnen. Zoals men weet mislukte het plan. Stauffenberg vergewiste zich niet van Hitiers dood, de verbindingen waren niet veilig gesteld en Fromm, die later door de nazi's werd doodgeschoten, ver ried het complot. Ondanks deze mis lukkingen werden andere delen van het plan uitgevoerd. Troepen van het re serve-leger begonnen hun opmars naar Berlijn zonder Fromm, en generaal Witzleben vaardigde, voordat hij gepakt werd, verschillende orders en proclama ties uit. Verrast door invasie. Voorts blijkt uit de documenten, dat de Duitsers volkomen verrast werden door de geallieerde invasie in Norman- dië in Juni 1944. Naarmate de oorlog vorderde, werd de Duitse geheime dienst onbetrouwbaarder, zodat 't nazi hoofdkwartier zich absoluut geen beeld kon vormen van de geallieerde plan nen. Tijdens een „conferentie over de toestand" op 31 October 1944 vertelde men Hitier, dat de Britten geen groot scheepse landingen in het Noorden Van Noorwegen konden uitvoeren, daar Churchill en Stalin het tijdens de con ferentie van Moskou over dit gebied niet eens konden worden. Hitier ant woordde hierop, dat deze redenering niet opging, daar de betrekkingen tus sen Churchill en Stalin in ieder geval slecht waren en Engeland de Russische opmars in Noorwegen in 't gebied van Narvik slechts kon verhinderen door dat gebied zelf te bezetten. Op de zwarte markt in Berlijn zijn de rollen omgekeerd. Twee jaar lang verkochten de Ameri kaanse soldaten sigaretten aan de Duitsers tegen fantastische prijzen. Toen vaardigde op 26 Mei het departement van Oorlog te Was hington een verbod uit om voor oarticuliere doeleinden sigaretten te importeren. Met het gevolg, dat de Duitsers thans sigaretten te koop aanbieden aan het Ameri kaanse militaire personeel. Een Duitser had zelfs 50.000 pak jes te koop in ruil voor dollars of machines, geproduceerd in de Amerikaanse bezettingszone. Honderden levens hadden bij het vergaan van de Ramdas voor de Brits- Indische kust gespaard kunnen blij ven, indien het schip slechts de be schikking had gehad over radio, heeft C. A. Buch, directeur van de rederij van het schip, gezegd. De Ramdas zonk twee minuten nadat het schip door een zware golf was ge troffen. Alle passagiers vluchtten naar één kant, het schip begon gevaarlijk te hellen en verdween in de diepte. Pas vier uur later hoorde men van de ramp, namelijk toen vissersschepen de eerste overlevenden aan land brach ten. Het drama speelde zich in zó korte tijd af, dat de meeste paSagiers zich nog op het schip bevonden, toen dit in de golven verdween en geen tijd hadden de zwemvesten te grijpen. Het aantal geredden bedraagt onge veer 150. De R.K. Universiteit te Nijmegen heelt de mededeling ontvangen, dat de Pau« haar een gift van 10,000 dollar heelt ge schonken. Mr. G. H. Slotemaker de Bruïne, oud-directeur van de dr. Wiardi Beekman-Stichting, heeft bedankt als lid van de Partij van de Arbeid Dins dagavond is het 3000e schip van dit Jaar de Rotterdamse haven binnengelopen, n.l. het Amerikaanse s.s. „Keystone Sta te", metende 7210 bruto register ton en komende van Houston met een lading stukgoed, Te Boekarest werd mede gedeeld, dat dr. Maniu, de leider van de Roemeense nationale boerenpartij (oppo sitie), zich thans in huisarrest bevindt. Hij is uit 't sanatorium, waar hij een be handeling onderging, naar het huis van zijn neef overgebracht. Bij het over steken van de weg voor haar woning, Is een 54-jarige vrouw, moeder van 12 kin deren, te Valkenswaard, door een jeep gegrepen en aan de verwondingen be zweken. De heer Ettema, hoofd bestuurder van de Landelijke Agrarische Bedrijfsgroep der E.V C., heeft bedankt als lid van de E.V.C. Hij heeft princi piële bezwaren tegen de politiek der EV.C. Het rijverbod voor de Zon dag blijft gehandhaafd. Deze bepaling brengt een besparing van het benzine- gebruik mee van vijf procent. Naar thans officieel is medegedeeld, zal Prins Bernhard Vrijdagmiddag zijn reeds aan gekondigd bezoek brengen aan de grote pa ardenkeuring, ter gelegenheid van A m i t o -tentoonstelling te Zutphen. Aan het strand in Monster 16 het lijk, aangespoeld van de 52-jarige J. T., wo nende aan de Z.W.-Binnensingel te Den Haag, die bij het zwemmen in zee is verdronken. Gistermorgen heeft zien in het gebouw van het HoofdcommisSarl- aat van de Schupo (schutzpolizei) van Berlijn in de Sowjet-sëctöf een hevige explosie voorgedaan, De rechtervleugel van hét gebouw stortte in. Men vreest, dat er ongeveer 80 functionarissen om het leven zijn gekomen. Oplossing probleem 42. Stand: Zw. 10 sch. op: 8, 9, 13, 18, 19, 22, 23, 24, 28, 29. Wit 10 sch. op: 25, 27, 32, 36, 37, 38, 39, 42, 48, 49. O pi. 1. 38—33 (29x47), 2. 25—20 (22 x 42), 3. 20 x 29 (23 x 43), 4. 32 x 23 siaat vijf schijven en zwart staat ver loren. Eerst schijf 13 offeren geeft niets Anders kan alleen 4741, waarop wit slaat 36 x 38, zw. 43 x 32 én wit zet 48—42!! En nu nog even de twee volgende aardige standjes. a Zw. 7 sch. op: 8, 14, 17, 19, 22, 26, 27. Wit 7 sch. op: 28, 29, 34, 36, 38, 42, 43. Wit speelt 3631 en zw. slaat 26 x 30. Wit 38—32, zw. 22x24 en wit 32x3!! wint. b. Zw. 2 sch. op 6 en 39 Wit 6 sch. op 16, 32 33. 41, 42, 44. Wit speelt 42—37 en zwart moet 39x50. Nu wit 1611 én zwart is altijd verloren. Ga dit na! Ter oplossing voor deze week: Probleem 43 van P. Kleute Jr. (Zie diagram) Stand: Zw. 13 sch. op: 2, 4, 8, 9, 10, 13, 18, 22. 23, 27, 32, 35, 45. Wit 13 sch. op: 20. 24, 25, 30, 31 34, 39. 42, 43, 46, 47, 49, 50. Wit speelt en wint (eindspel ook oplossen). is NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J. JüRISSEN 34) HOOFDSTUK XII. Gelukkig, de eerste avond is voor bij. Het had erger kunnen wezen. Toch deden zich allerlei Onverwachte din gen voor. Voor het eerst sedert meer dan een jaar zat ik aan een luxueuse ronde eettafel, met het conventionele fijne damast, zilver en kristal, in plaats van aan ons pic-nic souper, waar geen en kel stuk bij elkaar past, en waar alles maar zowat neergegooid wordt door juffrouw Skinner. In plaats van alleen Cicely tegen over me te hebben in een verschoten groene, Japanse kinomo, waar zé zo in uitrust, naar ze zegt. na de hele dag gewerkt te hebben bij Chérisette zat ik nu tegenover twee goed gekle de vrouwelijke personen en een man in smoking. Die smoking maakt de Baas jaren jonger het is grappig om te zien. Daarenboven denk je, als je hem zó ziet, helemaal niet aan de N. O., maar schijnt hij geheel te behoren tot de zelfde soort van mensen, die wel bij ons kwamen dineren, toen vader nog leefde. Mijn eens zo gevreesde chef is nu in mijn ogen een heei gewone, jönge man, echter niet een aantrekkelijke. Hij behoeft nooit meer tegenover mij te doen, alsof hij een soort metalen za< lcen-afgod is, die na kantoortijd naar een vage. kille en onbekende Olynv pus vertrekt, waarvan Ons. zijn ge hoorzame dienaren en dienaressen, nooit een blik zou gegund worden. O, neen. Ik heb nu zijn familie ontmoet, het in-gezellige huis gezien, waar hij woont, kennis gemaakt met Blanche, Theodora en Cariad. Die kleine hond. die altijd buiten moet blijven, naar zij zeggen, lag de hele tijd onder tafel naast mevrouw Waters en of de Baas hem al trachtte weg te jagen, door hem met zijn ser vet om de oren te slaan, en hem te commanderen onder de tafel vandaan to komen, het hielp niéts. Hét beest bT'ef onbewegelijk liggen. Het was mij wel vijf pond waard geweest, als juffrouw Robinson hem had kunnen zien op dat ogenblik, on ze gevreesde Baas, maar die de kleine hond geenszins de baas was. Ik zie al in gedachten juffrouw Ro binson hem nadoen met de witte ve ren boa van juffrouw Holt, om 't hondje voor te stellen, dat zo goed weet, dat hij niet binnen mag zijn. Nu, ik laat mij oox niet verder op de kop zitten doo>- de Baas! Hoe heeft hij het tochklaargespeeld om mij zo lang fe foppen? Hij is een ware oplichter! Ik zal tenminste nu nooit meer bang voor hem zijn. Als er nu iemand zenuwachtig en verlegen is voor het vervolg, dan ben ik dat zeker niet, maar Wei hij: want hij was aan tafel bepaald verlegen. Als ik hem toen voor bet eerst ont moet had, zou ik gedacht hebben, dat die grote, blonde, stille, jónge man te genover mij gezeten, dodelijk verle gen voor mü was. ja zoor mij. En dat ha al dat in "t rond com manderen en bevelen uitdelen en plannen regelen van de laatste Veer tien dagen. Het is een geluk, dat, zoals hij zegt, een groot gedeelte van het vreèmdê in onze houding toegeschreven zal worden aan de vanzelfsprekende on handigheid en nervositeit van men sen, die pas geëngageerd zijn, maar het is nog gelukkiger, (jat ik minder onbeholpen en zwijgend was dan hij. Het was mij net, of ik een andere Mon Nancy, bedoel ik zat gade te slaan vanuit de verte, terwijl zij vro lijk lachend, met zijn moeder en zus ter praatte. Wat zijn ze toch bijzonder lief! Aan tafel hadden wij het voorname lijk over bloemen. Dat was tenminste een veilig onderwerp. Het schijnt, of de Baas zich bepaald interesseert -voor tuinieren. Wat zouden zijn employé's verbaasd zijn, als zij hoorden, dat Still Waters ook nog enig belang stelt in andere dingen en niet alleen in geld verdie nen voor de firma! Na het eten, toen hij nog even ach terbleef, om een sigaar te roken, stak zijn moeder een hand door Blanches arm en door de mijne en ik wist, dat zij daarmee wilde te kennen geven, dat zij er nog een dochter bij had i.ekre- gen. Tezamen gingen wij de hall door en de zitkamer binnen, die er zo echt uitziet met haar vele ouderwetse meu belen en aardige, nieuwe dingen daar tussen. Mevrouw Waters trok mij naast zich op de brede sofa, en ik zag, dat zij mij aandachtig gadesloeg, als wilde zij daardoor meer omtrent haar zoon te weten komen, die zich, zoals zij vermoedde, natuurlijk aan zijn meisje weer van een heel andere zijde liet zien dan aan zijn eigen moeder. (wordt vervolgd)

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3