Palaboehan en Tegal bezet In en om Indonesië V}mvAedcfit DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Laatste cijfers41 doden, 75 gewonden, 8 vermisten „Vermakelijk" Arbitrage van Australië? Getalsterkte en aflossing der Nederlandse troepen in Indonesië Finantiële en economische zijde onder de aandacht RnssisrVi crediet voor Albanië Abd' el Krim president Legercommuniqué van heden Economisch belangrijke punten op Sumatra bezet Normale toestanden keren weer Weer zes doodvonnissen in Franco's Rijk Marshall wint Amerikaanse vriiheidsprijs 1657 millioen dollar voor hulp aan het buitenland Albion's zorgen De br?nd in het regerings gebouw te Brussel Brutale roofmoord bij Roosendaal De moeder van Truman overleden Om 198 gulden Meat and vegetables De zee nam weer een Ernshe sooorwegongeluk in Zwitserland BUREAU: VOORDAM t, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 1872»4 Dif.t J. Bfilsma MAANDAG 28 JULI 1947 Voortzetting van de 144E JAARGANG No. 140. ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: te een! per millimeter „Wasfjes" tet U woorden t* et., elk woort meer t et., uitsluitend con ten Abonnementen: t 1.» per maand f S SS per kwarto* Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. Het Zondagmorgen te Batavia uitgegeven officiële Nederlandse legercommuni qué meldt het volgende: West-Java: Falaboehanratoe aan de Wijnkoopsbaai en de Centrale Lamad- jang bq Pengalengan werden bezet. Alle bruggen in de weg naar Falaboehanra toe waren onbeschadigd. Bij de bezetting van de centrale Lamadjang werd meer weerstand dan gewoonlijk ondervonden. De centrale was ogenschijnlijk in orde. De bezettingsdetachementen van Tjitjalenka en Madjalaja werden, nadat ver kenningen waren uitgevoerd, in verband met andere opdrachten teruggenomen. Er was geen tegenstand en wij leden geen verliezen. De verbinding tussen Poer- wakarta en Tjikalong Wetan werd tot stand gebracht. Midden-Java: In samenwerking met landingsdivisies van de Koninklijke Marine werd Tegal bezet. Republikeinse groepen voerden een aanval uit in het Oostelijk deel van het rond Semarang bezette gebied bij Genoeksari. De aanval lers bezigden Indonesische vrouwen als schild en werden met verliezen verdre ven. Later werd in bedoeld gebied een zuiveringsactie ingezet. Onze troepen ondervonden daarbij hinder van Republikeins artillerievuur. Oost-Java: Nederlandse troepen van Lawang hebben een tocht gemaakt naar het vijftien km verder in de richting van Malang gelegen Singosari teneinde een groot aantal van Lawang door de T.N.I. afgevoerde en te Singosari geïnter neerde Chinezen te bevrijden. VERLIEZEN. De herhaalde berichten omtrent het gebruik van Japanners aan Nederlandse zijde zijn volledig uit de lucht gegrepen. De totale verliezen tot en met 26 Juli bedragen: 41 doden, 75 gewon den en 8 vermisten. In deze cijfers zijn ook enkele nagekomen meldin gen verwerkt. Palaboehan ligt aan de Wijnkoops baai, op 64 km. ten Z.W. van Soeka- boemi. Door de bezetting van deze plaats hebben de Nederlanders de eerste havenplaats aan de Zuidkust van Java in handen. Tegal ligt aan de Noordkust, op 80 km. ten Oosten van Cheribon. REPUBLIKEINS LEGER- BERICHT. Het Republikeins Legerbericht van Zondag (nummer 19) luidt als volgt: De stad Malang werd vanuit de lucht door een Nederlands vliegtuig aangevallen. De aanval duurde van 's morgens tot op de middag en er werden schoten gelost met dumdum- kogels. De Nederlanders treden zeer wil lekeurig op. Ieder, die groene, bruine of zwarte kleren draagt, wordt gevangen genomen of zonder meer doodgeschoten. De Islam- groet is verboden en overtreders worden met de dood gestraft, ter wijl jeugdige personen bij overtre dingen gevangen genomen worden. In de sector van Modjokerto heb ben onze troepen Beloek, Bagiredjo, Karangri, Kedondong, Tosari, Bendo en Baloengerai in handen. Vice-admiraal Pinke heeft gisteren in een dagorder zijn dank uitgesproken aan de marine voor de prestaties en de toewijding bij de landingen op Oost-Java van 21 Juli. -O— De vijf organisaties van in Neder land gevestigde Indonesiërs hebben een manifest gericht tot het Neder landse volk waarin zij de regerings- politiek afkeuren en een beroep doen op de Nederlandse regering om het geweld van wapenen onmiddellijk te staken. -O— De Ned.-Indische regering heeft een millioen gulden beschikbaar gesteld voor eerste hulp aan slachtoffers van plundering en politiek der „ver schroeide aarde". De Nederlandse regering heeft erin toegestemd dat vanuit Malakka medi camenten per vliegtuig naar Java wor den vervoerd ten behoeve van het In donesische Rode Kruis, iets waarvoor zij overigens nooit toestemming heeft geweigerd. All Boediardjo. secretaris van het laatste kabinet Sjahrir, die door de Nederlanders bij het uitbreken van de gevechten was gearresteerd, is weder om vrij gelaten Volgens Radio- Djokja zouden ook de ministers Gani en Tamzil, die zich eveneens onder Nederlandse bewaking te Batavia be vinden, Zondag of Maandag op vrije voetep worden gesteld. O- In een onderhoud met een vertegen woordiger van A.F.P. heeft dr. Van Mook zijn voldoening uitgesproken °ver het verloop der operaties en zich verbaasd over de zwakke tegenstand oer Republikeinen. Hij voegde hier aan toe, dat het voorstel van lahrir tot het vormen van een inter- saf »nSle brigade „te Iaat kwam" en Java verstaan dat de operaties op ®o Sumatra binnenkort zouden - «oéindigd. Gevechten zijn gaande bij Loem- boeng en Djepara. In de Zuid-Ooste lijke sector van Midden-Java werd een Nederlands bataljon door onze troepen onder artillerievuur genomen, waarbij voltreffers werden geplaatst op enige pantserwagens, welke klaar stonden voor de aanval. De vijande lijke verliezen zrjn waarschijnlijk aan zienlijk. De vijand zag zich gedwon gen versterkingen te laten aanruk ken. Gistermiddag 2 uur werd Ge- dongdjati van uit de lucht aangeval len. Op 25 Juli des namiddags om 20 uur werd Tjimahi door onze troe pen heroverd. Gisteren werden Tji- saroepan en Ardjoena van uit de lucht aangevallen. £n officiële Nederlandse militaire kringen heeft men republikeinse berichten, volgens welke de stad Medan gedeeltelijk door de repu blikeinen zou zijn veroverd „ver makelijk" genoemd. Men gaf toe, dat van uit versterkingen door af zonderlijke schutters gevuurd wordt, maar er zou geen sprake zijn van „bezetting". In genoemde kringen verklaarde men voorts, dat de republikeinse berichten over de herovering van Semarang, Modjokerto en andere steden ten doel hebben de verslagen republi keinse troepen moed in te spre ken. Een correspondent van de Sydney Sun uit Canberra bericht, dat de Aus tralische regering in contact is getre den met Nederlandse en Republikeinse autoriteiten om te trachten „een vreed zame oplossing te vinden in het Indo nesische conflict". De correspondent voegde hieraan toe, dat ook andere bij de kwestie geinteresseerde partijen met dezelfde pogingen bezig zijn en ver klaarde verder, dat indien deze po gingen zouden mislukken Australië ge dwongen zal zijn een andere weg naar oplossing van het conflict te zoeken hetgeen zou kunnen inhouden, dat Australië de kwestie aan de Veilig heidsraad zou voorleggen. De red. van het ANP heeft zich naar aanleiding van dit bericht tot de Aus tralische gezant in Nederland gewend. Deze kon echter vooralsnog geen com mentaar op dit bericht geven. Bij het departement van buitenlandse zaken was hieromtrent niets bekend. Aan de Memorie van Antwoord op het eindverslag der Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het Ontwerp van Wet tot wijziging van de Dienstplicht wet (uitzending dienstplichtige) is het volgende ontleend: Op 14 October 1946 werd in de ple naire zitting van de Nederlandse en republikeinse delegaties en van de Britse vertegenwoordigers eenstemmig besloten tot het aanvaarden van een bestand, dat zou berusten op stabili satie van de militaire oosities en troe pensterkte, zoals deze op dat tijdstip op Java en Sumatra bestonden Hier bij werd vastgeiego, lat de sterkte, met inbegrip van admipistraiieve eer heden, geneeskundige formaties en aan- en afvoerorgan'saties toen be droeg: Britse troepen 49 500 man, Ne derlandse troepen (Kon Landmacht, Kon. Ned.-Ind. Luchtmacht en Mari- riers) 55.650 man totaal 96.150 man. Daarna werd ir de maanden Octo ber en November de z g. 7 Decern oer- divisie naar tndië gezonden ter ver vanging van de vertrekkend? troepen Volgens de gegevens van 1 Mei 1947 bedroeg op die datum de sterkte van de Nederlandse troepen in de hier- bedoelde gebieden in totaal rond 89.000 man. welke sterkte derhalve rond 7000 lager is dan de in het be stand overeengekomen toelaatbare sterkte. De inmiddels naar Indië vertrokken tweede divisie heeft een sterkte van rond 18.000 man. In het aanvankelijke aflossingsplan was met de nog toe laatbare marge van 7000 man reke- Door het Sovjetrussische persbureau Tass is een communiqué gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat de bespre kingen tussen generalissimus Stalin en de Albanese president, generaal Enver Hodja. betrekking hebben op de eco nomische en culturele betrekkingen tussen beide landen. De Sovjetrussische regering heeft Al banië „een bescheiden crediet" toege staan voor aankoop van lichte industrie uitrusting en landbouwwerktuigen. Abd el Krim heeft het voorzitter schap waargenomen van een grote bij eenkomst van alle Noord-Afrikaanse nationalisten. Na deze bijeenkomst is een communique gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat de national: - n niet zullen ophouden met de strijd voordat zij algehele onafhankelijkheid verworven hebben voor Algerië, Tunis on Marokko. ning gehouden. De ontwikkeling van de gebeurtenissen is oorzaak geweest, dat de aflossing in een langzamer tempo moest plaats vinden dan was geprojecteerd. GEEN VERSTERKING DER TROEPEN. Het ligt echter geenszins in het plan van de regering de reeds aanwezige troepen te versterken. Haar streven is er integendeel op gericht zo snel mo gelijk door de binnenkomende eenhe den andere troepen te doen aflossen. Een eerste contingent afgeloste troe pen is reeds 20 Juli j.l. met de m.s. „Volendam" uit Batavia in Nederland aangekomen. Zodra een ontwikkeling als op Linggadjati werd overeengekomen, zal zijn verzekerd, zal op grote schaal tot aflossing kunnen worden overgegaan en vervolgens te zamen met een even redige vermindering van de strijd krachten aan republikeinse zijde tot eer aanzienlijke vermindering van de troepensterkte. Daarbij kan uiteraard niet naar een vast aflossingssehema worden gewerkt. In dit verband kan worden mede gedeeld. dat bij het opstellen van de begroting voor 1948 reeds met een belangrijk lager onder de wa penen te nouden contingent is re kening gehouden. VOLGORDE VAN AFLOSSING. Het spreekt vanzelf, dat de volgorde, waarin de verschillende groepen van militairen aan de beurt komen om af gelost te worden in het algemeen woi-dt bepaald naar de tijdstippen, waarop zij hun dienst hebben aange vangen. Allereerst nu waren in Indië in mi litaire dienst personen, behorende tot onderdelen van het K.N.I.L. Vervol gens ziin daarheen gezonden bataljons oorlogsvrijwilligers, aanvullende een heden. de 7-Derember-divisie en de tweede divisie In het naiaar volgen weer jongere troepen Te beginnen met de 7 December-divisie. dient elke ploeg niet tot versterking van de in Indië aanwezige troepenmacht, maar to* aflossing. De 7 December-divisie heeft de Britse troepen afgelost. Na aankomst van de tweede divisie wordt eer begin met de aflossing van Neder landse troepen gemaakt en zijn de mi litairen van het K.NTL. het eerst aan de beurt dan volgen de eerst uitge zonden bataljons oorlogsvrijwilligers, die einde 1947 worden terugverwacht, daarna de overige van deze bataljons, de aanvullende eenheden, de 7-Dec.- divisie en zo voort Om dit mogelijk te maken, zal er telkens weer een nieuwe ploeg naar Indië moeten ver trekken. zij het dan ook, dat, naar ge hoopt wordt, de vertrekkende ploeg van geringere sterkte zal kunnen zijn d^n de terugkerende. Van het strijdtoneel op Java. Zware branden woedden in de haven van Probolinggo, de Republikeinse haven aan de Noordkust van Java, na lucht aanvallen der Nederlandse strijdkrachten en „verschroeide aarde"-pogingen der Republikeinen. Nederlandse mariniers bij hun opmars in het havenge bied. (Per radio overgebrachte foto). Het officiële legercommuniqué van hedenmorgen luidt als volgt: West-Java: Pengalengan, 30 km. ten Zuiden van Bandoeng, werd bezet. Na in Tegal aanvankelijk zwakke tegen stand te hébben geboden, wierpen de republikeinse troepen aldaar hun uni formen en wapens weg en juichten de Nederlandse troepen langs de weg lui de toe. Sumatra: Op Zuid-Sumatra werden Moeara-Enim en Lahat ten Z.-Westen van Palembang bezet, waarbij ook de kolenmijnen van Boekit-Asem bereikt werden. De Nederlandse troepen zijn hiermede thans circa 156 km. van Pa lembang opgemarcheerd.. Ten Zuid-Westen van Medan hadden verkenningsacties plaats. Overigens zijn geen bijzonderheden te melden. De militaire luchtvaart: De Neder landse luchtmacht verrichtte uitgebrei de verkenningsvluchten en wierp le vensmiddelen en voorraden ten behoe ve van de troepen uit boven de voorste linie. Zoals het Nederlandse Legercom muniqué meldt, zijn de kolenmijnen van Boekit-Asem (Z.-Sumatra) door de Nederlandse strijdkrachten be zet. Bij hun opmars met als uitgangs punt Palembang staan de Nederlan ders op Zuid-Sumatra thans 192 kn landinwaarts en hebben de grote spoorweg-reparatie-plaatsen van La hat bezet, waar de republikeinen wa pens vervaardigen. Op West-Java i Pengalengan, 32 km ten Zuiden vai Bandoeng, bezet. De kolenmijn van Boekit-Asem is een van de grootste open mijnen van het Zuidelijk halfrond en werd de laatste twee jaar door de Indonesiërs geëxploiteerd met materiaal, dat hun door de Britse bezettingsmacht was verstrekt. De productie in deze peri ode bedroeg ongev. 1000 ton per dag. Ingevolge een overeenkomst met de republiek werden aanzienlijke hoe veelheden steenkool aan de Nederlan ders en de Britten verkocht. Ook zijn enige ladingen naar Singapore gegaan met het oog op het algemeen heersen de eebrek aan brandstof. Met ingang van Maandag 28 Juli worden de havens van Cheribon Ban- joewangi en Probolinggo wederom voor de handel opengesteld, waarmede de in Januari van dit jaar getroffen maatregel, waarbij schepen zich eerst in Batavia. Semarang of Soerabaja aan een onderzoek moesten onderwerpen om een vaarvergunning voor deze ha vens te verkrijgen, vervalt. Teneinde de smokkelhandel in mili taire goederen beter te kunnen beteu gelen wordt de kusthandel tussen de Amphitrite Baai en de Lanesa Baai op de Oostkust van Sumatra verboden. Het departement van economische zaken te Batavia heeft medegedeeld dat tijdens de militaire operaties het aangetroffen economische apparaat zo veel mogelijk zal worden gehandhaafd Zodra de veiligheid op de betreffende ondernemingen voldoende verzekerd is. zullen deze zo spoedig mogelijk worden bezet en overeenkomstig ter zake geldende voorschriften in be heer worden genomen. Het voormalig Nederlands hoofdpost kantoor aan de Postweg te Batavia zal Maandagochtend door de PTT weder om in gebruik worden genomen. In het proces, dat vandaag tegen tien personen, die beschreven worden als communisten, zal beginnen, heeft de openbare aanklager voorlopig zes dood vonnissen en vier gevangenisstraffen van dertig jaar geëist. Zij worden be schuldigd van het werpen van bom men naar levensmiddelenwinkels en restaurants te Madrid. Er zijn daarbij geen slachtoffers gevallen. Vijf der verdachten zijn beneden 21 jaar, en van hen zijn drie slechts 17 jaar oud. Naar men verwacht zal de ver dediging trachten te bewijzen dat één der verdachten het meisje Isabel Torralba krankzinning is geworden als gevolg van de mishandelingen door de politie na haar arrestatie. Tweeën, twting personen zijn in de afgelopen drie maanden te Madrid en Midden- Spanje ter dood veroordeeld en wach ten nu op het resultaat van hun gra tieverzoeken. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Marshall, heeft voor zijn plan tot het economisch herstel van Europa de Amerikaanse vrijheids prijs voor 1947 gewonnen. Het wetsontwerp ter stichting van een fonds van 1657 millioen dollar voor de financiering van het programma van de regering der V.S. voor hulpver lening aan het buitenland is door het Huis van Afgevaardigden goedgekeurd Het wetsontwerp is ter goedkeuring aan de Senaat doorgezonden. Het bedrag was 258 millioen minder dan de begroting in het verzoek van president Truman, In het fonds zijn begrepen 400 millioen voor hulp aan Griekenland en Turkije, 600 millioen voor het onderhoud van bezettings macht en hulpverlening in door de Amerikanen bezette landen, 322 milL voor hulpverlening in de bevrijde Europese landen en ruim 73 millioen voor de internationale vluchtelingen organisatie en dergelijke. Bevin spreekt mijnwerkers toe. Op een bijeenkomst van mijnwerkers heeft Ernest Bevin, Groot-Brittan- nië's minister van Buitenlandse Zaken, verklaard, dat er slechts een wapen stilstand tussen de oorlogen is geweest Dertig jaar lang was Engeland als natie één op de drie etmalen gemobiliseerd. De crisis, waarin de wereld zich thans bevindt, is niet door Engeland veroor zaakt. Bevin zei voorts nog o.m., dat Groot- Brittannië alleen dan huizen zou kun nen bouwen, als het over hout beschik- ruil zou geen hout verkregen kunnen te, maar zonder kolen en textiel in worden,. Bevin beloofde, dat hij niet zou tornen aan de werkweek van vijf dagen der mijnwerkers, maar het was mogelijk, dat hij een beroep op hen zou moeten doen om uit de „vicieuze cirkel" te geraken. Naar thans wordt vernomen is de brand, die kortgeleden in het Brussel se ministerie van Onderwijs heeft ge woed en waarbij een groot aantal men sen de dood heeft gevonden, veroor zaakt door dat een .soldaat, die de wachtdienst had in het ministerie met behulp van een cigarettenaansteker zoals bekend heerst er staking in de electrieiteitsbedrijven de titel van een film wilde lezen. Naar uit New York wordt gemeld is de moeder van president Truman op de leeftijd van 94 jaar heden over leden. Vrijdagavond heeft de Roosendaalse politie klaarheid gebracht in een ge heimzinnige zaak, welke zich daags tevoren had afgespeeld nabij het buiten de stad gelegen zwembad „De Stok". Donderdagmiddag had een voorbijganger aldaar in een bosje griendhout een half bewusteloze vrouw aangetroffen, wier hals door middel van een stuk dun touw was dichtgesnoerd. De man waarschuwde onmiddellijk de politie. Deze vervoerde de vrouw naar het ziekenhuis en stelde onver wijld een onderzoek in haar woning in. Daar trof men een grote wanorde aan. Een melkvrouw wist te vertellen, dat zij zekere De J. in het huis had ge zien De J., die bii de politie 'ongun stig bekend staat, werd gearresteerd, doch zeide van niets te weten. Een politiehond werd er bij gehaald en de ze ontdekte het geldkistje van de aan gerande vrouw, de echtgenote van ze kere L. M. Toen men De J. met het gevonden voorwerp confronteerde, legde hij een volledige bekentenis af. Hij had de echtgenote van L. naar het zwembad gelokt onder voorwendsel, dat hij haar in contact zou brengen met iemand, die een bed voor haar te koop had. De vrouw ging onmiddellijk mee. Toen men buiten de stad geko men was. heeft De J. de vrouw be wusteloos geslagen en haar door mid del van een veter uit een voetbal schoen trachten te worgen. De J. ver klaart, dat hij het slachtoffer slechts heeft willen beletten dat zij om hulp zou gaan roepen. De aanrander die 10 jaar geleden reeds voor eenzelfde feit werd veroordeeld heeft zich daarna naar de woning van de vrouw begeven en zich een bedrag van 198 gulden uit een geldkistje, alsmede eni ge distributiebescheiden toegeëigend. Het slachtoffer is, nadat zij ongeveer 6 uur in bewusteloze toestand had gele gen, Zaterdagavond aan de gevolgen van de misdaad bezweken. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Maandagavond: WARM. Vrij heldere nacht met weinig wind. Overdag over het algemeen zonnig weer maar met wat grotere kans jp vorming van verspreide on weersbuien. Temperatuur opnieuw oplopend tot zeer hoge waarden, vooral in net Zuiden van het land. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat men de destijds voor Meat and Vegetables aangewezen bonnen „E 03 Vlees", voor zover men daarop nog geen Meat and Vegetables heeft kunnen krijgen, vóór 3 Augus tus a.s. bij een slager in moet leve ren, desgewenst tegen ontvangstbe wijs. Op deze bonnen zal men dan als nog 1 1b (ca. 450 gram) Meat and Vegetables of 4 oz (ca. 112 gram) blikvlees kunnen krijgen. Men dient genoegen te nemen met hetgeen, waarmede de slager op deze bonnen wordt bevoorraad. Het doen van een keuze zal dus niet mogelijk z(jn. Zaterdagmiddag is te Wijk aan Zee de 42-jarige Van V. uit Heemskerk bij het baden in zee verdronken. Het ongeval werd door niemand op gemerkt. Men werd het droeve gebeuren pas gewaar door het aanspoelen van het lijk. Een uur lang is tevergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. Eerst tegen de avond vond men op het strand onbeheerde kleding en toen kon men de identiteit van de verdronkene vast stellen. Zaterdagavond zijn tussen Einsied- ien en Biberbrüecken in Zwitserland twee treinen in volle vaart op elkaar ingereden. Beide treinen bestonden uit drie tot vier wagens. Tot dusver heeft men tien doden en dertig gewonden uit de wrakstukken geborgen. Over 't totaal aantal slachtoffers tast men nog in het duister.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1