Australië stelt arbitrage voor LIJKEN ALS LOKAAS TER u trast 31 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Indonesische kwestie in Veiligheidsraad VAN KLEFFENS: „Eersi een einde aan chaos en anarchie" Hors d'Oeuvre V- J Twee ambassadeurs pleiten te Lake Success Sluiting schoenwinkels 0'Kelly wint zonetournooi AmsterdamBatavia normaal Golf van afschuw over Engeland Twee doden en 16 gewonden bij ramp van Suneta Strijd om Tjilatjap Soiisolie als extra-rantsoen Tot het hart van het volk Sirandgenoi in een Wereldstad Antwerpse havenstaking geëindigd Nog twee jaar tekort aan voedsel Muzikale kanarie overleden Achtste leerjaar opgeschort T. N. I. vermoordt burgers hun best doen, waardering? komen we juist derland zijn de dan tijdens de eens wat ver en we in debat jgever in geen ïgetje maken. (Slot volgt.) aanval uit te- Loeboakpapan. ader verliezen ie legercmomu- bijzonderheden ommuniijue ver liep de weve- de T.N.I. in zware schade r en daar ver schepen. De es werd door Zuid-Sumatra n de omgeving 'rote branden, a in dit gebied Lahat werden pens gevonden. Lahat-Moerara over een af- jpgebroken. DAKIE, iedereen 18 jaar. 9.30 uur. Voensdag Ni art STUS TEL. 376S. i kinderen es, zand- allen, enz. euze. i, TeL 4298 BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1947. Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 150. ALKMAA ÏÏRANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot li woorden 75 ct.. elk woort meer 5 ct.. uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand t S 25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert - plv. Tj. N. Adema. Gisteravond is de vergadering van de Veiligheidsraad aangevangen met een debat over de vraag, of de Indonesische kwestie al dan niet op de agenda geplaatst moest worden. De Australische afgevaardigde, Kolonel William Hodgson, zeide, dat alle pogingen van regeringen afzonderlijk en alle aanbiedingen tot bemiddeling tot dusver zonder succes waren geble ven. „De vijandelijkheden duurden voort en mijn regering achtte het ge biedend noodzakelijk zonder verder uitstel de aandacht van de Veiligheids raad op de situatie te vestigen". „Ik stel voor, dat de vergadering deze kwestie onmiddellijk in beschou wing neemt". De Voor-Indische afgevaardigde B. R. Sen pleitte voor onmiddellijke sta king der vijandelijkheden in Indonesië en verklaarde: „Naar onze mening zou het wenselijk zijn, de betrokken rege ringen te verzoeken zich terug te trekken in die posities, welke zij in namen, toen de vijandelijkheden be gonnen. Anders vrezen wij, dat de mi litaire successen, die de Nederlanders reeds hebben behaald, hun tegen de tijd, dat de onderhandelingen worden heropend, buiten verhouding gunstige voordelen zullen brengen. De Belgische afgevaardigde, Fernand van Langenhove, zeide, dat de raad, hoewel de Indonesische kwestie op de agenda zou kunnen worden geplaatst, zich hiermede niet verplichtte te be slissen, of de raad competent was de kwestie te behandelen of om enig standpunt ten aanzien van deze kwes tie naar voren te brengen. De voorzitter was het hiermede eens. De Sowjet-afgevaardigde, Andrei Gromyko, verklaarde, dat de Veilig heidsraad een Indonesisch vertegen woordiger moest uitnodigen, doch hij was van mening, dat er geen reden was om de besprekingen uit te stellen, totdat deze zou zijn gearriveerd. De Nederlandse afgevaardigde Mr. van Kleffens, verklaarde zich tegen toelating van een Indonesisch verte genwoordiger met het argument, dat hiermede op de dingen zou worden vooruitgelopen. De Indonesische rege ring was slechts een de factoregering en geen souvereine. „Er is geen grond voor de toelating van een dergelijke politieke figuur in de vergadering". AUSTRALISCHE RESOLUTIE. Kolonel Hodgson (Australië) zeide, dat de vijandelijkheden in Indonesië niet louter 'n „politionele actie" waren doch een feitelijke oorlog betekenden, welke hij omschreef als „een gewa pend conflict tussen twee staten". Ver volgens diende de Australische afge vaardigde een resolutie in, waarin verklaard wordt, dat de Veiligheids- PAALWONINGEN „Ik bracht", vertelde mij een bevriend zakenman, leider van een groot bedrijf, „mijn vacant e door te Amsteidam Ik woon, zoals je weet, sinds mijn kinder jaren op het platte land, en men wil, als men met vacantie gaat wel een ergens zijn waar het min der plat is, waar men tegen hoge muren op kan zien. Immers, pas verandering van décor geeft het echte vacantie-gevoel Dus ging ik met mijn vrouw naar Am sterdam. „Op het station van mijn woon. plaats ontmoette ik echter een Braziliaan, die er juist was ge weest en die zich diep teleur gesteld voelde. Men heeft mij altijd wijs gemaakt, dat Amster dam op palen is gebouwd mop perde hij, en ik had mij een stad van paalwoningen voorgesteld, huizen waaronder ik dus met mijn auto doorrijden kon Ik heb echter wel zeer veel paling, maar geen palen gezien Amsterdam is een stad als iedere andere. Ik ben gefopt." „De palen zijn er wel, zei <k, maar zij zitten onder de grond „Dat is juist wat mij zo teleur gesteld heeft, was zijn antwoord Waarom zitten zij onder de grond? Waarom? Nu is er geen verschil tussen uw stad en de steden bij ons. En het zou zo schilderachtig zijn als het anders was. En het zou zo practisch zijn. Uw hoofdstad, mijnheer, vervolgde hij, lijdt aan de kwaal waarmede vele steden zijn be hept, die van het opgepropt ver keer. Er is op sommige punten geen doorkomen aan. Trams, auto's, fietsen en karren verdrin gen elkaar en het zal ieder jaar erger zijn. Waarom, als men dan toch palen gebruiken moet, laat men ze niet een paar meter uitsteken boven de grond, zo dat het verkeer onder de huizen door kan gaan? Dan heeft men geen du^e „ondergrondse" nodig zoals in Londen en Parijs, geen stop-borden en geen verkeers agent." „Het is een idéé, antwoordde ik. En toen ging ik naar Am sterdam. De man heeft gelijk En daarom breng ik het boven staande met ernst en nadruk on. der de aandacht van ourgemeester a'Ailly Zijn stad is een stad van paalwoningen. Zij geve daarvan duidelijker blijk!" KREEFT raad met bezorgdheid nota heeft ge nomen van de in gang zijnde vijan delijkheden tussen de gewapende macht van Nederland en van de Re publiek en, vaststellend, dat volgens het charter van de V. N. deze vijan delijkheden een inbreuk op de vrede betekenen, een beroep wordt gedaan op de twee regeringen om le de vij andelijkheden onmiddellijk te staken; 2e haar geschil op te lossen door arbi trage, in overeenstemming met art. 17 van het accoord van Linggadjati. Dit is een van de meest dringende problemen, welke door de Veiligheids raad behandeld zijn, zo zeide afge vaardigde Hodgson. „Wij lopen in geen enkele opzicht op de feiten vooruit, wij beschuldigen niemand". De voorzitter stelde vast, dat de raad de Australische resolutie onmiddellijk zou behandelen en wel voordat een beslissing zou worden genomen over een toelating van een Indonedisch vertegenwoordiger. Hij deed een be> roep op de raad hierover direct tot een beslissing te komen. De Amerikaanse vertegenwoordiger, Herschel Johnson, stelde voor, dat de raad een vertegenwoordiger van „de z.g. Republiek" zou toelaten teneinde overleg te plegen en de discussie over diens wettelijke positie tot later uit te stellen. De Franse afgevaardigde Alexandre Parodi stemde ermee in, dat de kwes tie dringend was, doch was van me ning, dat het uiterst gevaarlijk zou zijn de Australische resolutie aan te nemen zonder dat de kwestie zelf was besproken. REPUBLIEK ZONDER GEZAG Mr. Van Kleffens beschuldigde de Republiek van de „verderfelijke prac- tijk nog steeds gijzelaars vast te hou den" en zeide, dat hij aan de Indische regering om documenten betreffende ,meer dan duizend schendingen van het bestand, dat in Maart j.l. met de Republiek gesloten was", verzocht had ter voorlegging aan de Veiligheids raad. Er was, aldus mr. Van Kleffens. bijna geen spopr te vinden van we zenlijke medewerking van de Repu bliek op basis van Linggadjati. „Er is alleen sprake geweest van beloften, ontkenningen, uitvluchten en woorden doch niet van daden". „Indien er con structieve pogingen worden gedaan, dan zouden tenminste de gijzelaars moeten worden bevrijd. Tegen einde Juni werden er nog zevenhonderd Eu ropese gijzelaars gevangen gehouden en ongeveer tienduizend anderen." Van Kleffens verklaarde, dat het voornaamste kenmerk der Republiek haar gebrek aan gezag was. „In de onderhandelingen met de Nederlandse regering werden de Republikeinse ver tegenwoordigers dikwijls gedesavou eerd. terwijl ongeregelde gewapende benden de bevolking bleven terrorise ren. Het goedwillende volk van Java en Sumatra kan niet langer worden overgelaten aan een tyrannieke rege ring, die als altijd een totalitair karak ter draagt. Onze enige zorg is. dat er een eind komt aan anarchie en chaos, opdat de gewone man in vrede kan leven. Wij voeren geen oorlog tegen de Republiek, doch wij kunnen niet voortgaan met een regering, welke niet gehoorzaamd wordt, welke over het algemeen ontwijkend re ageert en niet wil samenwerken. Dit is geen herstel van de kolo niale verhouding. Wij wensen sa men met de Indonesiërs deelgeno ten te zijn. Mr. Van Kleffens bestreed, dat de Veiligheidsraad enige competentie be zat om deze aangelegenheid te behan delen, daar deze binnen de binnen landse zeggenschap van Nederland viel. Hij vroeg bovendien, welke aan wijzingen er bestonden, dat de hui dige actie in Indonesië een gevaar voor de vrede betekende. „Dit betekent niet, dat wij niet ver langend zijn zo spoedig mogelijk op basis van Linggadjati met de Repu bliek tot overeenstemming te komen. Wij nemen aan, dat zeer binnenkort de omstandigheden op Java en Sumatra, dank zij onze actie, zodanig zullen zijn, dat de besprekingen met de Re publikeinse regering hervat kunnen worden." „Wanneer eenmaal de orde is her steld. zullen wij ons gelukkig prijzen deze besprekingen onmiddellijk te ope nen. Indien de helpende hand van een bevriende mogendheid, bij voorbeeld de Verenigde Staten, van nut kan zijn, dan zullen wij deze gaarne aanne men." Van Kleffens kondigde aan, dat de Nederlandse regering een aantal vreemde regeringsvertegenwoordigers zou uitnodigen om een bezoek aan het voormalige Nederlands-Indië te bren gen en verslag over hun bevindingen uit te brengen. De heer Van Kleffens besloot met te zeggen, dat Nederland zijn best doet een nieuwe maatschappij in de vroegere koloniën op te bouwen en waarschuwde: „Indien onze eerlijke en constructieve poging hiertoe wordt be lemmerd, dan zal de verantwoorde lijkheid voor een mislukking in deze gebieden bij U liggen". De vergadering werd tot heden ver daagd. Mr v. Kleffens, Ned. ambassa deur te Washington en dr v. Royen, Ned. ambassadeur in Canada, zullen Nederland in de Veiligheidsraad vertegenwoordigen bij de bespre king van de Indonesische kwestie. Aan deze delegatie zullen verschil lende deskundigen van de Ned. re gering in Indonesië worden toege voegd.' Wegens personeelsvacantie zullen de schoenwinkels van 11 tot en met 16 Augustus a.s gesloten zijn. Deze regeling geldt voor geheel Ne derland, uitgezonderd de provincie Zeeland en de stad Amsterdam, waar de schoenwinkels van 4 tot en met 9 Augustus a.r gesloten zijn. De Belg O'Kelly is er in geslaagd mét een vol punt voorsprong het Euro pese Zóne-tournooi te Hilversum te winnen, ongeslagen en met 10 punt uit de dertien partijen. Hij won in de laatste ronde van Doerner (Luxem burg). In tegenstelling tot lopende geruch ten, verneemt het ANP van de zijde van de K.L.M., dat de diensten op de AmsterdamBatavia route geen enkele vertraging of wijziging on dervinden. Van officiële zijde bereikt ons een overeenkomstige medede ling. De Eerste Kamer heeft Donderdag met 24 tegen 13 stemmen goedgekeurd het wetsontwerp, waarbij de Staat voor 51 millioen gulden zal deelnemen aan het aandelenkapitaal van de K.L.M. Nader vernemen wij, dat de Konink lijke Marine onmiddellijk na het on geval van de „Sunetta" een onderzoek naar de oorzaak heeft ingesteld,. Mijnenvegers zijn op het ogenblik bezig de buitenhaven van Hoek van Holland te vegen. In afwijking van eerder gegeven be richten kan worden medegedeeld, dat het ongeluk niet buitengaats gebeur de, maar net binnen de Noordpier. Oorspronkelijk werd overwogen de „Sunetta" aan de grond te zetten, maar op aandringen van de kapitein heeft men Schiedam bereikt, waar het schip in het dok zal worden opgenomen. Twee Chinezen werden gedood, zestien gewond, waarvan vier zeer zwaar. Officieel wordt medegedeeld, dat men er na lang zoeken in ge slaagd is de lijken van de twee Britse sergeanten, die door de Ir- goen Zwai Leoemi ter dood zijn gebracht, heeft gevonden in de na- hijheid van Nathanya. De lichamen hingen aan een boom. Toen zij gevonden werden, waren zij reeds 24 uur dood. Een Brits soldaat werd gewond toen een mijn, die in de onmiddel lijke nabijheid van de plaats der executie was aangebracht, ontplof te en de lichamen der gehangenen onherkenbaar verminkte. Nadere berichten melden, dat de tou wen, waaraan de slachtoffers hingen, op vernuftige wijze met een aantal „booby-traps" waren verbonden. Ver schillende mijnen en springladingen ontploften. Van de lichamen der slacht offers vond men niets terug. BESCHAAFDE WERELD ZAL ONTZET ZIJN Dr. Hoessein Khalidi, secretaris van het Arabische Hoge Comité van Pales tina, liet zich over het ophangen van Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig tot hedenavond: WEINIG VERANDERING. Wisselend bewolkt met slechts op enkele plaatsen enige regen. Weinig verandering m tempera tuur. Meest matige wind tussen Noord en Oost. de twee sergeants als volgt uit: „deze moord is de lafhartigste en duivelach- tigste, die ooit in dit deel van de we reld is bedreven. Zelfs de wreedste gangster zou met tegenzin en afschuw tot een dergelijke daad overgaan." Een golf van afschuw en veront waardiging is over Engeland gegaan toen het nieuws uit Jeruzalem, dat de lichamen van de twee gehangen ser geants werden gevonden en gebruikt waren als „lokaas" voor mijnvelden, werd vernomen. De burgemeester van Coventry, de geboorteplaats van sergeant Clif ford Martin, een der terechtgestelde sergeants zeide, dat de stad „het nieuws van deze verschrikkelijke mis daad" met stomme verbazing zou ver nemen. „Er is een afschuwelijke mis daad tegen de mensheid bedreven. De gehele beschaafde wereld zal ontzet zijn hierover", aldus de burgemeester van Bristol, de plaats waar sergeant Mervyn Paice, het andere slachtoffer, vandaan komt. Woordvoerders van het Joodse Bureau te Jeruzalem hebben een gemeenschappelijke verklaring doen publiceren, waarin o.m. ge zegd wordt, dat „het joodse agent schap en de Palestijnse Nationale Joodse Raad geen woorden kunnen vinden om hun afschuw over de lafhartige moord op twee onschul- digen door een troep misdadigers te uiten". Zij doen een beroep op de Joodse gemeenschap in Pales tina en het gehele Joodse volk om „het afgrijselijke terrorisme vol komen uit te roeien". In het Britse Lagerhuis is deze afschuwwekkende daad besproken. Een vraag van admiraal Taylor, of er enige reden bestond om niet ter stond de staat van beleg in Palestina af te kondigen, werd met gejuich be groet. Sidney Silverman, Joods Labourlid, verklaarde dat hij, als een dergenen, die gepoogd hadden de sympathie van het publiek te winnen voor wat hij als een rechtvaardige zaak beschouwde, voelde, dat hij persoonlijk uiting moest geven aan zijn diepgevoelde schaamte over het feit, dat deze zaak met on schuldig bloed was bevlekt. Een ge lijke verklaring werd afgelegd door Barnett Janner, Labourlid en voorzit ter van de Britse Zionistenbond. Volgens onbevestigde berichten zijn ae Nederlanders amphibie-operaties begonnen met steun vanuit de lucht cm Tjilatjap te bezetten. Van officiële Nederlandse zijde was van dit bericht geen bevestiging te verkrijgen, doch betrouwbare berich ten maken melding van landingsopera ties nabij de haven van Tjilatjap, waarbij gepoogd wordt de vernieti ging van de daar aanwezige honder den tons rubber, sisal, kapok, suiker en thee te beletten. Gelijk gemeld, hebben de Republi keinen in hun laatste legercommuni- que's medegedeeld, dat de Nederland se troepen diep Zuidwaarts in de pro vincie Banjoemas waren doorgedron gen. Poerwokerto zou volgens eveneens onbevestigde berichten door de Ne derlanders zijn bezet, terwijl ten Zui den van deze stad luchtaanvallen zou den worden gedaan. Hieruit zou kun nen blijken, dat de Nederlanders zich opmaken voor de strijd om de laatste haven van betekenis. TOENEMENDE NED. DRUK. De druk op Tjilatjap neemt toe. Een Republikeins bericht zegt, dat Nederlandse troepen vlakbij Korja en Banjoemas ten N. O. van Tjilatjap, dus circa 30 km van Tjilatjap ea circa 135 km van Djokja staan. Vol gens de Republikeinse radio vinden gevechten plaats in de omgeving van Probolinggo en de Residentie Banjoe mas. De „Nieuwsgier" meldt, dat be oosten Tjilatjap van Nederlandse zijde een landing is uitgevoerd. DE MILITAIRE SITUATIE. Vooruitgeschoven Nederlandse een heden hebben, gesteund door vijf ge vechtswagens, Soekaradja, 10 km. ten Oosten van Poerwokerto bereikt, al dus een republikeins legercommuniqne. Dit communique meldt voorts, dat 'n convooi van Nederlandse vrachtwagens is waargenomen, dat zich beweegt in de richting Poerbalingga, 15 km. ten Noordoosten van Poerwokerto. Verder maakt het communique melding van gevechten bij Kroja, 30 km. ten Zuid westen van Poerwokerto. De corres pondent van AFP merkt naar aanlei ding van dit republikeinse legercom muniqué op, dat hieruit blijkt, dat de Nederlanders belangrijke vorderingen hebben gemaakt in Midden-Java. Zoals bekend, zal in de tweede helft van Augustus voor alle leeftijdsgroe pen een rantsoen van 120 gram spijs olie beschikbaar worden gesteld. Aan vankelijk lag het in de bedoeling deze 120 gram spijsolie in de plaats van 125 gram margarine te verstrekken. De vetpositie van ons land liet namelijk niet toe het totale vetrantsoen voor eenmaal met deze 120 gram olie te ver hogen zonder dat daardoor de nood zakelijke reserves al te ernstig worden aangetast. Het bezwaar evenwel van eer vermindering van de hoeveelheid smeerbaar vet voor eenmaal met 125 gram is echter zo overwegend, dat thans toch besloten is de olie als „ex tra" boven het normale vetrantsoen te geven. De koopbon voor olie zal op 14 Aug. worden bekend gemaakt. In het kader van een "uitzending uit de 'rpolder door de VPRO zal minister Mansholt Zondagmorgen om 11.45 uur in 'e rubriek „tot het hart van het volk" een toespraak houden. De uitzending zelf vangt om 10 uur aan. Duizenden Londenaren ontvluchten de snikhete City om in de schaduw van Tower Bridge verkoeling te zoeken aan de boorden van de Theems. Gistermorgen hebben alle Antwerpse havenarbeiders het werk hervat. De staking is geëindigd. Sir John Boyd Orr, de directeur- generaal van de landbouw- en voed- selorganisatie der V.N., waarschuw de dat het ernstige wereldtekort aan voedsel nog minstens twee jaar zal aanhouden, wanneer geen maatrege len worden genomen om de door de oorlog getroffen landen voor de oogst 1948 te voorzien met landbouwwerk tuigen. In het voorwoord van 't jaarverslag der organisatie, dat gisteren werd ge publiceerd, verklaarde Sir John, dat de wereld-voedselpositie op het ogen blik niet beter is dan een jaar geleden. Hij wees voerts op het gevaar, dat de verhoging van de landbouwproductie, die door de exporterende landen is be reikt bij hun pogingen om het wereld record te verlichten, er toe kan leiden, dat zich plotseling onverkoopbare overschotten voordoen. De trouwste kanarie van de En gelse koning, en de enige in zijn soort die het gehele Engelse volkslied kon fluiten, is op ruim 15-jarige leeftijd gestorven. Het dier heeft grote bekendheid ver worven toen het in 1937 op een dierententoonstelling in het Crys tal Palace het „God save the King" ten gehore bracht. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp wijziging leerplichtwet (tijde lijke opschorting van het achtste leer jaar) zonder hoofdelijke stemming aangenomen onder aantekening, dat de CPN en de fractie v. d. Partij v. d. Vrijheid tegen stemden. Nederlands legercommuniqué no. 21 Het 21ste Nederlands legercommu niqué meldt: „Volgens betrouwbare be richtgevers" te Tegal werden aldaar 12 burgers door de T.N.I. vermoord, in plaatsjes om Tegal 65. De slachtof fers zijn gedeeltelijk Chinezen en Eu ropeanen. Bijzonderheden omtrent de omstandigheden, waaronder de moor den plaats hadden, zijn nog niet be kend.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1