v |te: MONICfi ZUID-AFRIKA Schets uit de oude doos Jhuzdlecu&dek DE PAMPUS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER Verloofd. gaafste N SchoorK Stand Driehuizen ;richten 'f- Toekomst en mogelijkheden voor Nederlanders Ballon steeg tot 6000 meter Afgezanten van Sinterklaas in Holland Phileas Fogg 1947 LaiH.dagen N.V.V. afgelast Haringhuizen in 1800 Wij luisteren naar J FEUILLETON De melkgevende bok een raadsel De korstloze kaas Hitler's schoonouders leuws ..Volendam" niet door het Suezkanaal? Canada roept Nederland es J., zoon van Maria G., i W. van Assen, an J. D. Oud en :rt E., zoon van Heringa. Eli- C. W. Roijaards C. Mooij en C. ir en L. C. van 5. Middeljans, 3 V GISTE ZICH. ijk dat, wanneer e mutaties plaats ilsbezetting, alles rt als gewoonlijk, ïg ontbreekt nog. Driehuizen had irievenbus zeven- verd gelicht. Een :en ontving reeds 'en van zijn ver waarom hij toch zeventiende dag vilde stoppen be was en zo kwam nieuwe besteller van deze bus ge- at deze vergissing atale gevolgen zal and crème een ^gebouwd product. 'cbtfilttrs, .dl i LÈME fl.l! p>r l"k Fabriekert MAN PHARMACIA groentencen- i 1947. leien, gr. Schotten ingen 9.2010.40; 010.40; drielingen 1—5.30; 6000 kg ro- 8200 kg gele kool uien 3020; 6900 60 en 800 kg toma- jn B 17—17.20. KTBOND, 2 Aug. ppelen, eerstelingen ichotiten 8.109.40; kleine 4.60; eigen- bl. eigenheimers irst. 8.90—9.30; bint- 8.20—8.60; bevelan- opmans bl. 9.60; 12.60—14.80; 120 li»; >0; 900 kg bieten kool 4.80—5.60; 2000 200 st. komkom- 1 Aug. 85,000 kg se muizen 9—10,30, id drielingen 56,30, T5i- ,50, Blauwe Eigenhei des 8,70, grove bintjes s 8,60; 2800 kg rod© slabonen 1519,80. i 1947. Aangevoerd leren f 191 26; 3 180 schapen 1 35 30—f 50; 1 paard ig. 14300 kg grote -9.60; 16500 kg sla- kg drielingen 5.10; 9.40—10.90; 6000 kg )000 kg waspeen 6— Op een gisterenmorgen te Am sterdam gehouden persconferentie heeft de voorzitter van de Neder- landse-Zuidafrikaanse vereniging, de heer L. R. Middelberg, die pas van een reis van vier maan den door Zuid-Afrika is terugge keerd, iets vertsld over de toekomst van het land en de mogelijkheden voor Nederland' om er een be staan te vinden. De eerste indruk bij het aan wal stappen is het verplaatst zijn in een land van welvaart en overvloed. Alles, letterlijk alles is er in overvloed te ver krijgen. Het land is ongeschonden uit de oorlog gekomen. Dat is zeker ook één van de redenen, waarom de Afri kaners zich nauwelijks een voorstel ling kunnen maken van wat in de be zette landen is geschied en er geen al gemeen medeleven met de onderdruk king van Nederland is ontstaan. Dit is mede het gevolg van het feit, dat het gevoel van stamverwantschap, dat uit historische gronden nog sterk in ons volk leeft, door de Afrikaners niet meer wordt gevoeld. Dat neemt echter niet weg, dat ze in grote meerderheid sympathiek tegen over Holland staan en Hollandse immi granten, die het Hollands-Afrikaanse element in de samenleving kunnen ver sterken, gaarne verwelkomen. Voor wie er plaats is. Volop plaats is er voor bouwvak arbeiders, typografen, verpleegsters, metaalbewerkers, kortom voor allen, die een vak verstaan. Voor hoger op geleiden, administratieve krachten, rechtsgeleerden e.d. zijn de kansen min der goed. Voor artsen daarentegen is er een groot arbeidsveld, maar de bepaling, dat een Nederlands arts nog 3 jaren moet studeren alvorens practijk te mo gen uitoefenen, is voor de meesten een onoverkomelijk bezwaar. Een en ander neemt echter niet weg, dat ook thans in leidende functi ;s tal van Nederlan ders en oud-Nederlanders belangrijke plaatsen innemen. Ook voor landbouwers is er plas' in Zuid-Afrika, maar de wij ze van uitvoering .van dat bedrijf, de vrij grote kapitalen, welke er mee gemoeid zijn, en het droge klimaat zjjn factoren, die het raad zaam maken, dat adspirant-emi- granten voor landbouw niet in de eerste plaats hun oog op Zuid- Afrika moeten slaan. De taalstrijd voor het Afrikaans is uitgestreden met een volledige over winning voor die taal. Was vijftig jaar latste maand gehad ;ken eerder rijp ?e" e gang. Puzzle 44. Welke woorden en welke Zuidholl. plaatsen? (opl.) De 17 bedoelde woorden waren: 1. Zinledig. 2. Warmoezenier. 3. Abreviatie. 4. Maniabel. 5. Mausileum. 6 Enigma. 7. Rudimenta. 8. Dragoman. 9. Accuratesse. 10. Muscadijn. 11. Bri gade. 12. Onvertogen. 13. Salamander. 14 Klarinet. 15. Octogoon. 16. Ostentatie 17. Proseliet. Zoals men ziet vormen de eerste let ters: Zwammerdam-Boskoop. Door velen werd deze puzzle met succes op gelost. Uit de goede oplossingen kwam bij loting de oplossing van de heer P \an Pesch, Timorlaan 2, Den Helder voor de wekelijkse prijs in aanmerking. Geluk gewenst. Aan hem zal de prijs worden toe gezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 45. Optellen en aftrekken. Wij geven hieronder in letters de optelling en aftrekking van dezelfde twee getallen van acht cijfers. Dezelfde letters stellen steeds hetzelfde cijfer yoor. Optelling. Aftrekking. ABCDEFGH ABCDEFGH HCDLCANG HCDLCANG LFLFFHDE FAADNABF Hoe zien deze beide sommen er in cijfers uit? Oplossingen per briefkaart tot en met Donderdag 7 Augustus aan de Redac tie van Uw blad. Op de NCRV-Landdag is de lucht ballon „Rambaldo" van de Haagse Ballonclub met twee man aan boord opgestegen. Men voer over Nijverdal en Almelo In de richting van Duits land. De ballon steeg zeer snel tot grote hoogte en bereikte na een half uur stijgen een hoogte van 6000 m. Balloncommandant Boesman en de Franse ballonvaarder Jaquet deden op deze hoogte, die nog niet eerder door een Nederlandse ballon werd bereikt, belangrijke waarnemingen. Daarna begon de ballon snel te dalen. Boesman wist de „Rambaldo" veilig te doen landen op een weide tussen Munster en Osnabrück. Het was de eerste landing van een Nederlandse ballon in Duitsland sinds tien jaar. De bemanning werd 12 uur door de Duitse politie opgehouden. De Britse bezettingsautoriteiten werkten zeer roede tot een snelle thuisreis van de reoordvaarders. geleden het Afrikaans nog een door de Engelsen en Engelse Afrikaners ge minacht dialect, thans hoort men daar over geen opmerkingen meer. Integen deel, het land is volledig tweetalig en de Engels-Afrikaners spreken vrijwel allen ook Afrikaans. Zelfs in Natal, de meest Engelse provincie van de Unie, kan men goed met Afrikaans terecht. Ook de litteratuur in het Afrikaans mag er wezen. Zuid-Afrika heeft verschillende pro blemen, als b.v. het meest economische gebruik van het beschikbare water, de overgan„ van een mijn- en landbou wende bevolking naar industrialisatie, enz. De heer Middelberg besloot zijn re laas met de woorden: Mijn indruk van Zuid-Afrika is: een land van opkomst, een land met veel moeilijke p- amen, een land van veel mogelijkheden en met plaats voor een ieder, die iets kan en werken wil, ook voor Nederlanders. In December j.l. zond een vader van twee kinderen uit Gouda, op aandrang van Zijn beide telgen, eei schrijven aan „Zijne Excellentie Sin Nicolaasper adres burgemeester van Madrid, Spanje", in welk schrijven hij aan Sinterklaas om speelgoed voor zijn kinderen verzoc' waarop een ware stroom van sp ad is gevolgd. Thans zijn door de K.L.M. twe Spaanse journalisten, die in deze ac tie een belangrijk aandeel hebben ge had, uitgenodigd om een bezoek te brengen aan ons land. Het zijn Victor de la Serna Jr., onder-directeur van het dagblad „Informationes" te Ma drid en Alberto Poveda Longa, secre taris van het Spaanse persbureau Efe, die gisteren een bezoek hebben ge bracht aan Gouda, waar zij op het stadhuis officieel door de burgemees ter zijn ontvangen. De ouders van Jo- pie en Japie, alsmede de beide kinde ren, waren bij deze ontvangst aanwe zig. Aan de journalisten werd een Goudse kaas aangeboden. Zij waren zeer geroerd door de beminnelijkheid en de eenvoud van deze Goudse fami lie. Weliswaar was Japie in het begin enigszins bang, omdat hij dacht te doen te hebben met „Sinterklaas in burger", maar Jopie praatte honderd uit over haar Spaanse poppen. Het ligt in het voornemen der beide jour nalisten om Jopie en Japie, die moJ menteel zeer populair zijn in Madrid, het volgend jaar uit te nodigen voor een vacantie aldaar. Mede in verband met de gezondheidstoestand der beide kinderen, die hun niet al te best leek Maandag j.l. zijn de beide journa listen per K.L.M. uit Madrid vertrok ken. Zij hebben nog enige excursies gemaakt naar Volendam, Amsterdam1 en Rotterdam. Zij waren getroffen door de verwoestingen, die in de 'e laatste plaats, alsmede in Den Haag waren aangericht. Daarnaast uitten -ij echter hun bewondering voor de snel le wederopbouw hier te lande. On- vallend vonden zij de vele en mooie taxi's, welke in onze grote steden rond rilden. Madrid was, bliikens hun ver klaringen. niet zo rijkelijk in dit op zicht bedacht.... Heden zullen zij de terugreis aan vaarden. Copyright R.D.P terwijl inspecteur, barehdse nog. steeds niet van de schrik is beko meh, züh de chef en de lange alweer. ongezien op wmpus aangekomen Twee Amerikaanse vliegtuigen zul len zich meten in een poging om het wereldrecord te verbeteren van een vlucht om de aardbol. Zij zullen tegelijkertijd a.s. Zondag om 20 uur uit Chicago vertrekken en worden dan Maandagochtend om 8 uur te Parijs verwacht. Een der vliegtui gen, de „Reynold's Bomshell", heeft reeds in April de tocht in 78 uren 35 minuten en 30 seconden verricht en zal nu door dezelfde piloot bestuurd worden. Het tweede toestel is een P 38 Lock heed met twee staarten. Beide zijn tweemotorige toestellen. Volgens berichten zullen alleen de piloten aan boord gaan. De landings plaatsen zijn, behalve het vliegveld van Parijs, Orly, niet van te voren be paald. Het bestuur van het N.V.V. bericht ,Het N.V.V. zou op 30 Augustus a.s. onder de leuze „Medezeggenschap Nu" een vijftal landdagen organiseren waar 'n openluchspel zou worden opgevoerd en die overigens een min of meer fees telijk karakter zouden hebben. Het be stuur van het N.V.V. heeft thans met het oog op de grote ernst van de ge beurtenissen in Indonesië besloten, deze landdagen niet te laten doorgaan. Ook wanneer, gelijk het N.V.V.-bestuur heeft gevraagd, de militaire actie op korte termijn zou worden stopgezet, lijkt het houden van feestelijke bij eenkomsten niet in overeenstemming met de ernst van de situatie. Vandaar dat het bestuur van het N.V.V. besloot, deze landdagen niet te laten- door gaan." Rondom een lening van 500 Carolus guldens Het snuffelen in die oude gele en somwijlen half vergane stukken leert ons zo dikwijls van het leven, dat onze voorvaderen hebben ge leid. Wij nemen fins voor om af en toe een greep uit die oude doos te doen. Lenen dat doet men thans en dat deed men vroeger reeds. En gelijk nu als men niet aan zijn verplichtingen voldoet, dan neemt men drastische maatregelen. Zo woonde aan de Ven- nik Hillegond Jonk, gehuwd met Jan Jongejan op een boerenstolpje. Dit echtpaar had een lening lopen van 500 Car-. Guldens. Het had veel gekost ae voorgaande jaren en de schulden drukten zwaar op dat kleine bedrijfje. Reeds had men een stuk land verkocht maar de koper had nog nimmer aan zijn verplichtingen voldaan. En zo kon het gebeuren dat er moeilijkheden kwamen. Getracht werd een uitweg te vinden. Dit zag het echtpaar in het verkopen van wat „Koeijen, hooij en strooij". Dit voornemen vernam de pastoriemeester Klaas Ruiter, die aan Hillegond Jonk die 500 Car. guldens had geleend op een obligatie. Deze vond het daarop raadzaam om beslag te laten leggen op de gelden die dat echt paar zou ontvangen' van de voorge nomen verkoping. Maar Ruiter stelde zich eerst eens in verbinding met de Municipaliteit die van mening was dat Kuiter zich eerst maar eens in verbin ding moest stellen met de predikant ter plaatse Ds. Petrus Johannes Con- radi. Dit deed hij. Hij bracht een be zoek aan dominee en besprak zijn voor nemen. De predikant vond dit voor nemen verre van juist en stelde aan Ruiter voor dat hij zijn bemiddeling zou verlenen. Hiertoe riep Ds. Conradi Zondag 3 Augustus. HILVERSUM I, 301 m. geeft nieuws om 8, 9.30, I, 7.30 en 10.30. NCRV: 8.30 kerkdienst. KRO: 10 Hoogmis. 11.30 KRO-trio. 12.30 Vaudevile- orkest. 2 Volksliedjes. 2.30 Kur- haus-concert. 4.30 Ziekenlof. NCRV: 5 Kerkdienst. 6.30 Ned. Strijdkrachten. 7 Orgelspel. 8.15 De Zilvervloot. 9.15 Hoorspel. 9.50 Viool en piano. 10.50 Beethoven. HILVERSUM I, 415 m„ geeft nieuws om 8, 1, 6, 8 en 11 jjur. VARA: 8.30 Voor het platteland. 8.40 Viool en orgel. 9.30 Gram.muziek. VPRO: 10 Klankpanorama Wieringermeer. 10.30 Kerkdienst. AVRO: 12.03 Gram.muziek. 12.40 Gram.muziek. 1.15 Zonnige klanken. 2.05 Boe kenhalfuur. 2.30 Muziek mozaiek. 3 Filmpraatje. 3.15 Kaleidoradios- coop. 4.15 Tenniskampioenschap pen. VARA: 5.30 Mannenkoor. 6.15 Wielrennen. 6.30 Omroep-or- kest. 7 Kamp Vierhouten. 7.25 Omroeporkest. AVRO: 8.15 Ope raconcert. 9.10 De Blauwe Smaragd. 9.35 Orgel en piano. 10.05 Lied jes Dirk Witte. 10.30 Gram.muziek. Maandag 4 Augustus. HILVERSUM I 301 m., geeft nieuws 7, 8, 1, 7, 8, 10.30. NCRV: 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Eerst een lied 9.30 Licht klassiek concert. 10.30 Morgendienst. 11.35 Nelson Eddy zingt. 12.30 Weeroverzicht. 2 Voor jonge moeders. 3.30 Werken van Ned. componisten. 5.30 Sport. 7.15 Onder de leeslamp. 8.15 De Ruytercantate. -r- 9.20 Kurhausconcert. 10.45 Avondoverdenking. HILVERSUM II 4.15 m. geeft nieuws 7, 8, 1 6, 8, 11 uur. AVRO: Opge wekt begin. 9.15 Morgenwijding. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 12.35 Internat. Zang. 1.50 Pierre Palla. 3 Levensliedjes. 5 Operettecon cert. 7.30 Hongaarse gramofoonpla- ten met toelichting, 8.05 Dierenbe scherming. 8.15 Kurhausconcert. 10.30 De wereld spreekt tot U. 11.15 't Schaaktournooi te Hilversum. 11.25 Grleg-programma. In Haarlem wordt tot en met 9 Augustus de Bloemenweek gehouden. De Grote Markt aldaar heeft zelfs meters hoge bloemenvazen gekregen. is NAAR HET ENGELS VAN BERTA RUCK DOOR: J. JUKlsSEN 42. Ik heb eens van een meisje horen zeggen: „Ze is niet bepaald mooi, maar toch is zij nu en dan werkelijk knap" en ditzelfde zou ik ook van de Baas kunnen zeggen, als ik niet zo'n ont zettende hekel aan hem had. Een mooie man is hij niet, maar hij kan soms heel knap zijn. Nog zachter en vriendelijker ver volgde ik: „Ziet u, Theo en Blanche en uw moeder stemmen niet in met wat u zoeven beweerde. Zij schijnen te den ken, dat dat de man, met wie ik geëngageerd zou zijn, helemaal niet te beklagen zou wezen". „Dat weet ik. Dat behoeft u mij niet te vertellen. U hebt het weten klaar te spelen, dat zij alle drie belachelijk veel van u houden". Het kwam er knorrig uit, hij beschouwde 'tals deel uitmakende van m'n onbeschaamd heid tegenover hem. „Mijn moeder en de meisjes doorzien het niet, als u mij op honderdlei manieren bedekt herin nert aan iets, waaraan u mij heus niet behoeft te herinneren. Wat hen be treft, zou dat wel gaan maar an deren mochten toevallig eens wat ach terdochtiger zijn en opmerken, dat er iets eigenaardigs, iets ongewoons, iets onnatuurlijks is in uw houding te<"m- over mij". de kerkeraad bijeen tegen de 2e Maart 1800 om deze zaak aan de héren voor te leggen. De kerkeraad, bestaande uit de heren Pieter Liefhebber, Aart Koo- men, Cornelis 'Rentenaar en Aarjen Dekker was volledig toen Ds. Conradi de vergadering opende. Hij deelde de heren de zaak-Jonk mede, en dat de pastoriemeester het voornemen had om op de gelden van de verkoping be slag te laten leggen, omdat zij weiger achtig bleven aan hem enige betaling te doen en hij Ruiter, het geld dringend nodig had. De vergadering besloot om Hillegond te verzoeken ter vergade ring te verschijnen of een commissie uit de kerkeraad te har er huize te wil len ontvangen. De koster Aarjen werd met deze opdracht naar de Vennik ge zonden en kwam met de boodschap te rug dat Hillegond Jonk in de vergade ring zou komen. Dit komen duurde nog wel even en Aarjen Dekker het kerke- raadslid moest nog hoognodig naar Schagen om het een en ander te doen en verzocht de presse „om van de verga dering te mogen scheiden volle mede rustende in onze schikking omtrent de hem medegedeelde stukken". Dan verschijnt Hillegond ter vergade ring en heeft tevens haar man Jan Jon gejan medegenomen. De kerkeraad on derhield zich geruime tijd met haar, waarna ze bereid was" om uit de pen ningen van de aanstaande verkopinge zullen de voortvloeijen 200 gld of zo de verkopinge tegen verwachting te wei nig opbracht 150 gld te betalen en in dien de pastorie-meester het geld be nodigd heeft, de gehele som af te be talen uit de penningen van het door haar verkochte, maar nog niet betaalde land". De kerkeraad kon daarmede volledig accoord gaan en deed haar daarop de belofte „hare goede diensten bij de pastorie-meester aan te wenden om daardoor het beslag voor te komen. De pastoriemeester nam met dit voorstel genoegen en was deze zaak dus tot een goed einde gebracht. Uit het bovenstaande blijkt overigens, dat Jan Jongejan de allesbehalve benij denswaardige rol speelde van echtge noot van Hillegond Jonk, die zoals we tegenwoordig zouden zeggen „de broek aan had". (Ingezonden Mededelingen.) Betreffende de melkgevende bok uit Zaandijk, die vorige week de kam pioenstitel op een te Zaandam gehou den tentoonstelling verwierf, vernemen we nader dat 6 7 weken geleden bij deze bok twee spenen tussen de ach terpoten werden ontdekt. Het vetgehalte van de melk, die het dier geeft, is 4,45 pet., hetgeen zeer hoog is, daar bij geiten een percentage van 4 pet. al aan de hoge kant is. Daar men „Hugo" als bok wil bewaren, wordt hij niet regelmatig gemolken. Deskundigen staan voor een raadsel. Thans zijn o.a. door de Veeartsenij school reeds pogingen in het werk ge steld om deze melkgevende bok voor een nader onderzoek aan te kopen. De „extra"-bon voor korstloze en smeerkaas die op 31 Juli j.l. is bekend gemaakt dient om de voorraden bij de handel weg te werken. Het zal daarom niet steeds in alle gevallen mogelijk zijn, dat de bon onmiddellijk gehono reerd wordt. Hitler's schoonouders, Fritz en Fran- ziska Braun, wier dochter Eva met Hitier trouwde toen de Russen Berlijn binnentrokken, zullen spoedig voor de zuiveringsrechtbank te München te recht staan, aldus werd thans bekend gemaakt. Zij zouden beiden beschul digd worden van nationaal-socialisti- sche activiteit. Braun, die nu als tim merman te Ruhpolding in Beieren werkt, beweerde, dat zijn dochter Eva nooit lid van de nazi-partij geweest was en ook geen invloed op Hitler had uitgeoefend. De Egyptische arbeiders in de bedrijven, verband houdende met i- het Suezkanaal, hebben, volgens bericht van het te Cairo verschij nende blad „Al Misri" besloten niet mede te werken aan de door vaart van de „Volendam". Het blad schrijft: de Egyptische ar beiders nemen Nederland kwalijk, dat het dit schip met mannen en wapens, welke hun broeders in Indonesië moe ten doden, door de Egyptische wateren laat varen. Reuter tekent bij dit bericht aan, dat Radio Djogja een beroep heeft gedaan op de havenarbeiders te Suez, Aden, Colombo en Singapore om „ten spoe digste de noodzakelijke stappen te ne men tegen de „Volendam", die deze week uit Nederland vertrokken is." „Maar maar u zei, dat alles toe geschreven /zou worden aan het feit, dat ik nog maar zo kort geëngageerd ben". „Niemand zou u van verlegenheid of onbeholpenheid verdenken", kwam er nog knorriger uit. „En er mocht iets van uitlekken; daarom ben ik verplicht u te verzoeken, wat meer op uw hoede te zijn". „Wat meer op mijn hoede", herhaal de ik bedeesd, ais een kind, dat een les uit het hoofd leert. „Ja, dat zal ik moeten zijn. Ik zal nog meer moeten trachten, het minder onnatuurlijk te doen schijnen, dat wij geëngageerd zijn". Weer die blik, hoewel slechts even, alsof hij er naar snakte, om mij eens goed door elkaar te schudden. „Als je blieft", zei hij. „Met die andere mensen bedoelt u zeker die andere meneer Waters, die zich altijd zo vrij uitspreekt en die mij komt opnemen? Denkt u, is u bang, dat hij de man beklagen zal, die met mij geëngageerd heet te zijn?" Hij mompelde iets, ik meende, dat het leek op „onbeschaamd", maar het kan ook wat anders geweest zijn, en ofschoon ik daarvoor wist, dat het mij opnieuw gelukt was, zijn onverstoor baarheid te verstoren, genoot ik niet van mijn triomf. Ik kon er niet eens meer bij mijzelf om lachen. Het werd mij te veel.... Ik voelde me opeens heel moe. Tranen, ik denk van vermoeidheid^ welden onverwacht op in mijn ogen, en ik was verplicht het hoofd op zij- do te wenden en over de heg naar een meidoorn in volle bloei te kijken, maar ik zag niets dan één rose massa Hij deed net, alsof hij nog niets ge mompeld had en begon opnieuw en zo afgepast mogelijk: „Mijn oom en nog iemand anders komen vanavond hier. Die oom van mij is inderdaad wat excentriek in sommige opzichten, maar hij merkt alles op. Geen enkel woord, dat vat baar is voor tweeërlei uitlegging, gaat voor hem verloren". „Ik begrijp u", zei ik en keek knor rig naar een volgende meidoorn, maar mijn stem hield ik in bedwang. „Het zal het beste zijn, dat ik niets zeg, vaar hij bij is. Ik zou te verlegen kunnen zijn, om mijn mond open te doen, zoals ik op kantoor ben, of lie ver was. Zou dat beter zijn?" „Belangrijk beter dan .uw laatste methode", zei de Baas droogjes. „Die andere is alleen een kennis, met wie ik zaken hoop te doen, dus „Dus zoudt u hem graag 'n gunstige indruk geven", vervolgde ik, „van uw meisje en uw familie". „Als u het zo noemen wilt, ja, maar.." Een pauze. „Vóór alles wens ik niet voor een idioot aangezien te worden". Het kwam er zo jongensachtig uit dat ik hem voor een ogenblik bijna mocht lijden. Toen echter dacht ik aan alles, wat mij een jaar lang nog wachtte en dat veel, veel erger was dan voor een idioot aangezien of in tegenwoordigheid van anderen be lachelijk gemaakt te worden. Ik merkte, dat hij woedend op zich zelf was,dat hij zich zo bloot gege ven had en mij had laten zien, waar ik hem de eerstvolgende gelegenheid moest aanvallen. Hij vertrouwde mij niet. „Ik zal mijn best doen", zei ik bitter. Laat hij maar in de mening zijn dat ik mijn best zal doen, om hem een idioot te laten lijken tegenover zijn com en die gewichtige zakenkennis. „Het zal wat wezen", dacht ik, „die kennis van de Baas, voor wie ik, Mo nica Trant, mij op mijn voordeligst moet voordoen! Waarschijnlijk is het iemand, die vader zelfs niet ontvan gen zou hebben". Wij waren aan de laatste bocht vóór het station gekomen, en ik bleef staan. „Was er misschien nog iets, waar ever u mij zoudt willen spreken?" „Neen, dank u", zei de Baas zo kortaf mogelijk. Dat was alles. „Dag, juffrouw Trant". (Wordt vervolgd) De C-nadi Broadcasting Corpora tion heeft aan de 'isteraars van het' programma „Canada roept Nederland" prijzen uitgeloofd. De gelukkigen die een prijs winnen kunnen v-r de waar de van 25 dollar (eerste prijs) of 15 dollar (tweede prijs) of 5 dollar waren ontvangen. De voorwaarden om deze prijzen te winnen zijn de volgende: op 3 en 10 Augustus a.s. zullen interviews met 2 Nederlanders in Canada uitgezonden worden. De luisteraars moeten aan de programmaleiding schrijven welk in terview het beste was, in hun eigen woorden het interview weergeven (de lengte doet er niet toe) en hun eigen opinie over de levenswijze van de per soon, NJe geïnterviewd wordt, weerge ven. De prr- - zijn voor de drie beste stukjes bestemd. ""a briev n moeten gericht zijn i de Canadian Broadcasting Corporation Postbox 7000, Montreal, Canada. De programma's van „Canada roept Neder land" worden uitgezonden 's avonds om 11 uur op dè golflengten 16.84 en 19.58 meter.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 3