man s VEILING Hedennacht einde der Nederlandse actie in Indonesië U! de Vries Onze troepen brachten vrijheid, veiligheid en oor n de dag! ijsbuffet esten *4° VAN DE ECENTRALE rijdag 8 Aug., uur. ollen geschiedt JS eau PEDROLI, Alkmaar. [0 Augustus. antie ïn \CANTIE i van de Bouw- n van: is tot en met gesloten zijn. eleSoon 2107 AN DON 9. Tel 4376. in is met RADIO 4237 - ALKMAAR Maandag 4 Augustus 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN orde De Luitenant-Gouverneur-Generaal Dr. H. v. Mook heeft gisteren in een radio-rede mededeling gedaan van het feit, dat heden te middernacht de politionele actie in Indonesië beëindigd zal worden. Dit besluit is een uitvloeisel van het beroep van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties, welk beroep Zaterdag door de Nederlandse regering is aanvaard. Nederland heelt NIETS te verbergen Hors d'Oeuvre V WÊÊÊÊmm Nederland aanvaardt het beroep van de Veiligheidsraad Republiek eist terug trekking; der troepen Uitstel van eerste oefening aan leerlingen van Land- en Tuinbouwscholen mm Vrijlating van oorlogs misdadigers in Britse zóne? Staking bij Ford aanstaande VAN fsJABIJ ~ËN VERRE Radio Djogja zwijgt Republikeinse leiders vrijgelaten Weeeêedcftt Koningin ere-doctor van Leuvense Universiteit Sumatra's Oostkust vraagt onafhankelijkheid Tweejarig ventje in gierput verdronken HET BESTUUR. ij der P.O.A. N.V. Verdronkenoord ikwerken (geboorte- etc.) worden nor- Alkmaar laterialenhandel N.V. iel C. DE WILD Zn. T EILAND" N.V., A. M. v. d. Heyden. uderd systeem? erniseren Uw coupe, mantelbewerking. itingenl INE TAXI'S. BUREAU: VOO RU AM ALKMAAR TELEFOON ADM, 3320 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma Voortzetting van de 144e JAARGANG No. 1S2. ALKMAABSCHE COUBANT TARIEVEN: Advertenties: 1» cent ?t millimeter „Waagjes" tot k woorden 79 ct„ eik wooet meer I ct uitsluitend contsn Abonnementen: t 1.10 P»t maand f 3 S5 oer kwarts» Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Ti. N. Adema. In zijn radiorede zeide dr. van Mook, dat door de Veiligheidsraad een reso lutie ter kennis werd gebracht van de Nederlandse regering, luidende: „De Veiligheidsraad, met bezorgdheid ken nis genomen hebbende van de in gang zijnde vijandelijkheden tussen de strijd krachten van Nederland en van de Republiek Indonesia, doet een beroep op beide partijen: a) om de vijandelijkheden te staken, en b) om hun geschil te beslechten door arbitrage of door vreedzame middelen, en om de Veiligheidsraad op de hoogte te houden van deze beslech ting. Tegelijkertijd werden door de re gering der V. S. aan de Nederlandse r» gering haar goede diensten aangebo den ter beslechting van het geschil, wel ke goede diensten door de Nederlandse regering gaarne werden aanvaard. Ofschoon de Nederlandse regering overtuigd is, dat in deze aangele genheid ten onrechte de tussenkomst van de Veiligheidsraad, overeenkom stig art. 39 van het charter der V. N., I SHORTS Ik wurmde met mijn auto door de nauwe, kronkelige straatjes van een kleine provincie-stad, en nu ik toch van wurmen spreek, voor mij uit reed een mager wurm op een veel te grote fiets. Ik kon dit merkwaardige geval uiteraard slechts van achteren zien. Het jochie ik schatte het op een jaar of tien droeg veel te wijde shorts, waaruit dunne en bleke benen te voorschijn staken Ver der was hij slechts bekleed met een wit sporthemd met korte mouwen en zijn hoofd was kaal geschoren of kaalgeknipt. Nu was de straat nauw, zoals ik heb gezegd, en bovendien ston den aan beide zijden wagens en karren, zodat het op zichzélf al moeilijk manoeuvreren was. En dat jochie vertikte het bepaald om op zij te gaan. Hij ging wel op zij, maar telkens als ik dan gas gaf en hem voorbij snellen wou. week hij weer voor een of ander obstakel uit naar het midden van de rijweg en moest ik trappen op de rem, hetgeen mij uitermate irriteerde, want het was warm achter de motor en ik had haast Dat ventje doet het erom. zei mijn vrouw, en ik was er van overtuigd. Mijn vrouw had dit maal iets dat zij zelden heeft, zij had gelijk. Wacht maar, zei ik •1 maar ruimte krijg en hem inhalen kan, ik zal hem leren. En meteen trapte ik weer op de rem, want hij zwenkte vlak voor mijn bumper naar het midden van de weg. de treiteraar! De temperatuur van mijn radiator steeg bedenkelijk, die van mijn bloed eveneens. Het was de kook hitte nabij Maar zie, daar was een draai brug in zicht en tot mijn grote vreugde was de sluitboom dicht Mijn vijand stapte af, zijn shorts flapperden tegen zijn magere beensprieten en ik opende het portier om hem manieren te le ren. Ik ben zo nu en dan een opvliegend man. Mijn vrouw, die het weten kan, waarschuwde" mij nog en riep: maak het niet te bar, Kreeft, bedenk, het is maar een kind. Maar ik liet mij niet vermurwen. Ik liep op mijn kwel- geest toe, pakte hem in de magere nek en overwoog juist met welke handgreep ik hem aanvatten en op welk lichaamsdeel ik hem kastijden zou. toen hij zich los rukte en mij aankeek En ik trad verbaasd een stap achteruit Mijn vijand was geen kind en zelfs géén knaap, maar een man van ver over de vijftig op zijn minst. Zijn dik, bol buikje was nauw omsloten door het kinder broekje, waaruit zijn dunne benen staken, maar boven het open hangende witte hemd grijnsde mi? een rimpelig masker aan. „Nou wat moet dat", vroeg hij nors „Het ik iets van je aan?" Mijn woede was opslag bekoeld „Nee antwoordde ik. „was het maai waar." Ik draaide mij om en keerdt naar de auto terug. En toen mijn vrouw uitleg vroeg omtrent het gevoerde gesprek, zei Ik al leen: „Och, een man van zestig jaar, die vergeten heeft dat hU geen kind meer is Shorts." KREEFT werd ingeroepen en genoemde raad in deze resolutie zijn bevoegdheden te buiten ging door zich te mengen in een interne aangelegenheid van het Koninkrijk, zo heeft zij niettemin besloten om aan het daarin vervatte beroep gehoor te geven. Zij wil daardoor nogmaals tonen, dat zij geen mogelijkheid voorbij wii la ten gaan om de actie, die noodza kelijk was geworden om aan een onhoudbare toestand van bedreiging en wetteloosheid een einde te ma ken, zoveel doenlijk te beperken. Bovendien wil zij aan Djokjakarta nogmaals de gelegenheid geven de houding van agressie en ophitsing te laten varen en tot een werkelijke uit voering van de overeenkomst van Linggadjati te komen. Zij wil ten slotte de regering der V. S. de ruimst mogelijke gelegenheid verschaffen om de aangeboden goede diensten, te effec tueren. Daarom is bevel gegeven de ac tie uiterlijk te middernacht van 4 op 5 Augustus af te sluiten. Daarbij zal, zodra de binnengekomen rapporten zulks mogelijk maken, duidelijk wor den aangegeven in welke delen van Java en Sumatra de Nederlandse re gering de rechtstreekse zorg voor orde en veiligheid, als gevolg van de actie, heeft overgenomen en verder zal dra gen. Zij moet hierbij met het oog op de in die streken aangetroffen toe standen en op de van Republikeinse zijde verrichte handelingen en geuite bedreigingen, met nadruk verklaren, dat zij haar verantwoordelijkheid en haar verplichtingen ten aanzien van de veiligheid van persoon en goed en voor het herstel en de handhaving van recht en orde in die streken ten volle en met alle haar ter beschikking staande middelen zal blijven vervullen, teneinde daar zowel de wederopbouw, als de uitvoering van het programma van Linggadjati mogeiiik te maken. OP BESCHERMING KAN GEREKEND WORDEN. Terwijl haar zelf iedere gedachte aan politieke vergelding vreemd is, wenst zij aan allen, die onder haar rechtstreekse bescherming" staan. de verzekering te geven, dat zij tegen iedere vorm van zodanige vergelding of wraak, van welke zijde ook, op die bescherming kunnen blijven rekenen. Indien en voor zover in die streken ordeverstoringen plaats vinden, of voortgang vinden, zal zij daartegen met kracht en beslistheid optreden, in nauwe samenwerking met de burgerij en de organen van bestuur en politie. De regering zal nu afwachten, of de Republiek eveneens gevolg zal geven aan het beroep, door de Veiligheids raad gedaan. Z|j wil daarbij in dit stadium al leen verklaren, dat een staking van de vijandelijkheden, naar haar oor deel, mede omvat een staking van vernielingen, van gewelddadigheden tegen verschillende delen der bevol king in Republikeins gebied en van de vijandige propaganda, die in de laatste tijd zelfs aansporing tot mas samoord heeft omvat. Nogmaals, wij willen geen middel, dat tot vreedza me, eervolle en redelijke oplossing van het conflict kan leiden, onbe proefd laten en zijn daarbij onzerzijds door generlei gevoelens van wraak of vijandschap bezield. Onze troepen hebben, overal waar zij kwamen, blijk gegeven van geestkracht en kalmte, van een zin voor recht en orde, en van barmhartigheid voor en medeleven met allen, die bedreigd, beroofd of in nood waren. Door die houding heb ik de zeker heid, dat zij de thans te geven bevelen juist en verstandig en met de zeker heid, een goede zaak te dienen, zul len uitvoeren. Ook ben ik er zeker van, dat in de streken, waar zij de rechts orde beschermen, de gehele burgerij rustig aan de arbeid kan gaan en blij' ven om met ons de grondslagen te leg gen voor de vrije Verenigde Staten van Indonesië. Het zal nu in de eerste plaats afhangen van de besluiten van Djokja, en van de uitvoering daarvan in het Republikeins gebied, of de vij andelijkheden ook aan die zijde wor den gestaakt en een hernieuwde mo gelijkheid van samenwerking wordt geschapen. Ik behoef niet te zeggen, hoe een ieder dit hoopt en steeds ge hoopt heeft. Maar ik behoef evenmin te verklaren, dat het alleen op een grondslag van werkelijke veiligheid, van democratische vrijheid en van goede trouw ten aanzien van hetgeen werd overeengekomen, mogelijk zal zijn. Wel verre van te zijn vol strijd en vijandelijkheden, zoals men dat aan de wereld wil voorstellen, is in het gebied, waar onze troepen kwamen. M. Op het landgoed „Groenendaal" te Heemstede wordt een kampeerdersrally gehouden, waaraan ruim 3000 kampeerders o.a. uit België, Zwitserland, Por tugal, Luxemburg, Engeland, Zweden, Noorwegen en Amerika deelnemen. de vrede eindelijk aangebroken. Wel verre van een gevaar op te leveren voor de wereldvrede, heeft onze ac tie die gebieden weder voor de we reld opengezet en de kunstmatige af sluiting, door Djokja in stand gehou den, opgeheven. Wel verre van een nieuwe verdrukking te brengen, heb ben wjj gezamenlijk de druk opge heven, die op het land lag. Wij hebben in deze streken niets te verbergen en aanvaarden niet in de laatste plaats daarom van harte het Amerikaanse aanbod. Overal beginnen de arbeid en 't verkeer weer op te le ven. Spoedig zal ieder vrij zijn plaats kunnen innemen en zijn aandeel kun nen bijdragen tot de opbouw van een werkelijk vrije en sterke Indonesische natie, waarin ook voor iedere niet-In- donesiër van goede wil plaats zal zijn. Dit is de betekenis van het herstel van orde en veiligheid. Wij zullen daar van met kracht en voortvarendheid ge bruik maken voor de opbouw, wat er ook gebeuren mag. En wat er ook ge beuren mag, wij zullen ons deze ge wonnen veiligheid en vrijheid niet meer laten ontnemen. Teneinde goede wil te tonen De Nederlandse ambassadeur in de V.S., mr. E. van Kleffens, heeft aan de president van de Veiligheidsraad, Faris el Khoery, een schrijven doen toekomen waarin hij o.m. zegt opdracht te heb ben ontvangen om hem van het volgen de in kennis te stellen: Hoewel de Ne derlandse regering bij haar mening blijft, dat de Veiligheidsraad in het on derhavige geval geen jurisdictie heeft, begrijpt zij volkomen de wens van de raad om aan het gebruik der wapenen in dit opzicht en in andere gevallen een einde te zien komen. Daarenboven ver welkomt de Nederlandse regering de re solutie van de raad in deze zin, dat zij de hoop rechtvaardigt, dat de regering van de Republiek Indonesië onder de d-uk der wereldopinie thans bereid zal worden gevonden om uit te voeren, wat zij tot dusver heeft nagelaten ondanks de voortdurende dringende verzoeken en protesten van de Nederlandse rege ring en niettegenstaande het overeen komstige vriendschappelijk advies van andere mogendheden. Bij het nemen van haar toevlucht tot de politiële actie heeft de Nederlandse regering van het begin af strikt beperkte doelstellingen ir het oog gehad; in dit opzicht moge worden verwezen naar de mededeling, die zij op 21 Juli aan de Secretaris-Ge neraai der V.N. heeft doen toekomen en waarin gewezen werd op de beperkte aard van deze actie, die het doen ophou den van een toestand ten doel had. welks voortduren in het belang van het volk niet langer kon worden aangemoe digd. „De gezichtspunten, welke de Vei ligheidsraad ertoe geleid hebben om op beide partijen een beroep te doen, in ernstige overweging genomen heb bende, heeft de Nederlandse regering de iuitenant-gouverneur-generaal van Ned.-Indië opdracht gegeven om met de Republikeinse autoriteiten in con tact te treden ten einde aan beide zij den tot een volledige staking der ge vechtshandelingen te komen". „De Nederlandse regering vertrouwt en verwacht, dat de goede diensten, die doo de regering van de V.S zijn aan geboden en gaarne door de Neder landse regering zijn aanvaard, zullen bijdragen tot het bereiken van de re sultaten, waarop in de resolutie van de Veiligheidsraad wordt gedoeld". AMERIKAANSE VOLDOENING. 'oge autoriteiten in de V. S. hebben hun voldoening geuit over de berich ten inhoudende, dat de Nederlandse actie in Indonesië h jden om midder nacht beëindigd wordt overeenkomstig het beroep van de Veiligheidsraad. In een officiële verk1—ing, die door de Radio-Omroep te Djokjakarta is be kend gemaak'. heeft de regering der Indonesische Republiek ver- e-d, dat zij alles in het werk wil stellen om ge volg te geven aan het beroep van de Verenigde Naties aangaande het staken der vija 'Rijkheden. De Republikeinse regering verzocht om arbitrage in het Indonesische con flict door een commissie van diverse landen, benoemd door de Veiligheids raad. De commissie zou zowel door Nederland als door de Republiek aan vaard moeten zijn. De Republiek stelt het thans genomen besluit van de "ei- ligheidsraad zeer op prijs. Officiëel heeft de Republiek de beslissing van de Veiligheidsraad nog niet oüder de ogen gehad. Zij hoopt haar spoedig te ontvp gen. Naar aanleiding van haar ervarin gen in de laatste twee jaar acht de Republiek het van hetgrootste be lang, dat de Nederlandse troepen uit de gehele Archipel worden terugge trokken. Ten 'ode een vlotte en juist» behan deling voor de Veiligheidsraad te ver krijgen, acht de Republiek het nodig, dat een vertegenwoordiger van Re publiek gehoord wordt en volledig in de gelegenheid is het Republikeinse standpunt uiteen te zetten. De Repu bliek doet een beroep op alle naties, die een vrede verlangen, gebaseerd op het recht van de mens om vrij te zijn, een beroep om alles in het werk te stellen een einde te maken de „ko loniale agressie" der Nederlanders. De verklaring zei ten slotte, dat naar de mening der Republiek beëindiging der vijandelijkheden alleen nuttig effect kon hebben, als aan beide zijden de ge wapende machten zouden terugtrekken achter de demarcatielijnen, door par tijen vastgesteld in October 1946. Niet tijdig te bereiken. Dr. Gani, vice-premier van de Re publiek, heeft verklaard, dat de Repu blikeinse regering waarschijnlijk niet voldoende tijd zal hebben om de order tot het staken van de vijandelijkheden voor middernacht aan haar troepen door te geven. Dr. Gani was van me ning, dat er moeilijkheden zouden zijn om de bevelhebbers op de vier Repu- '-';keinse fronten tijdig te bereiken. De minister van oorlog heeft be paald, dat de leerlingen van alle land en tuinbouw (vak) scholen, voor zover z|j niet reeds zijn afgekeurd en inge schreven voor de lichting 1944, tot bui tengewoon dienstplichtige worden be stemd. De leerlingen van Middelbare Land bouwscholen, de Rijkszuivelschool en van de hoogste klasse van de Land- en Tuinbouwwinterseholen, ingeschreven voor of behorende tot de lichtingen '45, 46 en '47, worden in het genot van uit stel van eerste oefening gesteld. Aan leerlingen van de land- en tuin- bouwvakscholen, ingeschreven voor de lichtingen 1945, 1946 en 1947, wordt eveneens uitstel van eerste oefening verleend. De voor de lichting 1948 ingeschreven leerlingen, die thans in de hoogste klas se van de lagere land- en tuinbouw scholen zitten, zullen op een tijdstip, - 'vallende na 1 Juli 1948, ter inlijving worden opgeroepen. Te beginnen met de ingeschrevenen voor de lichting 1948 treedt een defini tieve regeling in werking, waarbij on der eventueel nader vast te stellen voor waarden aan leerlingen van middelbare landbouwscholen, de Rijkszuivelschool, de Land- en Tuinbouwwinterseholen en de Land- en Tuinbouwvakscholen voor de duur van de gehele studie van eei- ste oefening uitstel wordt verleend. Het is evenwel niet mogelijk, zonder aan de militaire dienstbelangen ern stige schade toe te brengen, aan deze definitieve regeling een zodanige uit breiding te geven, dat de leerlingen van de lagere land- en tuinbouwscholen eveneens in aanmerking komen voor uitstel van eerste oefening. Indonesië. Voor het dichten van de versperringsgaten is de „Bulldozer" het aangewezen middel. Foto in de Buitenzorg-sector. wel Alle oorlogsmisdadigers, die wegens het plegen van oorlogsmisdaden in een gealliëerd land, in de Britse bezettings zone gevangen gehouden worden, zul len op 1 October vrijgelaten worden indien de betrokken landen hun uitle vering niet verzocht hebben. Alvorens uitgeleverd te worden zul len zij aan een vooronderzoek door de Britse autoriteiten onderworpen wor den. Het bestuur van de vakvereniging van arbeiders in de auto-industrie van het CIO heeft medegedeeld, dat er heden, of Dinsdag op zijn laatst, een staking van 107.000 arbeiders bij Ford zal begin nen. Er is een geschil omtrent de pen sioenregeling der arbeiders, welke deze in het arbeidscontract opgenomen wil len zien. Zondag heeft Noorwegen de 75ste verjaardag van koning Haakon ge vierd. Op het vliegveld van Mos kou hebben Stalin en andere hoge re geringsfunctionarissen een demonstra tie van zes verschillende typen vlieg tuigen met straalaandrijving gadege slagen. Het is de eerste maal, dat deze typen in het openbaar zijn gedemon streerd. Naar officiëel is bekend gemaakt, hebben Joodse verzetslieden de spoorweg tussen Rehowot en Bier Jaakow ten Zuiden van Tel Aviv opgeblazen, waarbij een Arabier werd gedood en en ander gewond. Alle radio-stations van Djocja ver dwenen Zaterdag om 21.15 plaatselijke tijd uit de lucht. Ook radio-Soerakar- ta kon in Batavia niet worden opgevan gen. Waarnemers zijn van mening, dat de mogelijkheid bestaat, dat de Neder landers de electriciteitsvoorziening van Midden-Java hebben afgesneden van uit Toentang, de hydro-electrische krachtcentrale, welke in Nederlandse handen is. Zondagmiddag zijn 7 vooraanstaande Republikeinse leiders te Batavia, die onder Nederlandse bewaking waren gesteld, vrijgelaten. Tot de vrijgelate nen behoren dr. A. K. Gani. de Repu blikeinse vice-minister-president, dr. Mohammed Tamzil, vice-minister voor buitenlandse zaken, en Mohammed Natsir, voormalig minister van voor lichting. De Nederlandse bewakers van de voormalige residentie' van dr. Soetan Sjahrir te Batavia, waar de Indonesische leiders werden gevangen gehouden, zijn teruggetrokken. Weersverwachting, geldig van Maandagochtend tot Maandag avond: VERANDERLIJKE WIND. Op enkele plaatsen ochtendmist, overigens wisselend bewolkt, met hier en daar een enkel licht buitje. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Veranderlijke wind. H.M. de Koningin Wilhelmina der Nederlanden werd loor "e Katholieke Universiteit van Leuven aangezocht het doctoraat honoris causa in de rechts wetenschappen te aanvaarden ter er kenning van haar grote verdiensten in de verdediging van recht en rechtvaar digheid tijdens de jongste oorlog. H.M. de Koningin verwaardigde zich op dit voorstel welwillend in te gaan. De plechtige promotie zou in Nederland plaats hebben in het najaar van 1947. Op het voorerf van de residents woning te Medan verzamelden zich gisterenmiddag duizenden inwoners van dit gewest voor het aanbieden van een verzoekschrift, waarin onaf hankelijkheid voor de bevolking van Sumatra's Oostkust binnen het kader van de overeenkomst van Linggadjati gevraagd werd. Aldus een mededeling van de regerings-voorlichtingsdienst. Dr. J.J. v. d. Velde, de recomba voor Noord-Sumatra, heeft op dit ver zoekschrift geantwoord, dat hij on middellijk de wensen en gevoelens aan dr. van Mook zou kenbaar ma ken. Te Assen is een 2-jarig jongetje in een gierput gevallen en verdron ken. Het kind dat op de gierput ach ter de woning aan het spelen was, heeft op onverklaarbare wijze het deksel van de gierput weten te ver wijderen, met het bekende noodlottige gevolg.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1