Stad en Omgeving, S Alkmaar in de branding van deze tijd Aardige geste Reünie 21e Depot Bataljon Nutsspaarbank te Alkmaar Balletavond Gulden Vlies. Bergen. De „Kringloop der belangen" in het Openluchttheater De Rijp. JAN PRONK rijdt zijn ere-ronde Koedijk »>Mi M.F.C. blijft 4de klasser Randers 1Alkm Boys. Kampioenschap van Alkmaar 1947 D.A.W.-successen Ingezonden Een stad, die leeft, bouwt aan haar toekomst Marktberichten Zaterdag 2 Augustus j.l. kwamen of ficieren en onderofficieren van 't voor malig 21e Depot Bataljon, welk Batal jon gedurende de mobilisatie 19391940 in het barakkenkamp te Schoorl gele gerd was, te Schoorl in reünie bijeen. De reserve-majoor Deschrevel, voor malig commandant van bovengenoemd bataljon, sprak een woord van welkom en memoreerde, dat de bedoeling van deze samenkomst was, plannen te bera men voor een reünie voor het gehele bataljon. Besloten werd deze reünie te houden op Zaterdag 27 Sept. a.s. te Schoorl. Aanvang pl.m. 11 uur. Alle officieren, onderofficieren en manschappen zullen daar welkom zijn. Oproepen zullen gedaan worden door advertentiën in verschillende bladen. Het verdient aanbeveling reeds thans bericht van deelname te zenden aan: Henk Kox, ijzerhandel, Wormerveer. Maandoverzicht Juli 1947. In de loop der maand Juli werd op de spaarb.boekjes ingelegd f 259.519,60 (v.j. f 306.543,41) en terugbetaald f 296.923,57 (v.j. f 275.976,86) alzo min der ingelegd dan terugbetaald f 37.403,97 (v.j. meer ingelegd dan terugbetaald f 30.566,55). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 10.235.063,33 bedraagt thans f 10.159.811,29 (v.j, f 9.996.621,28). Het aantal in de loop van Juli nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 137 (v.j. 226). Ingetrokken werden 122 boekjes (y.j. 107). Het aantal in om loop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 24455, bedraagt thans 24965 (v.j. 23067). Van dit aantal behoren 16601 (v.j. 15455) aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 5538 (v.j. 5384) aan personen elders woonachtig en 2826 (v.j. 2228) aan schoolspaarders. Onder de in Juli nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 31 boekjes (v.j. 25) voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eer ste inleg van f 1. In Juli bedroeg het aantal posten van inleg 3266 (v.j. 2258) dat van te rugbetaling 2024 (v.j. 2097) tezamen 5290 (v.j. 4355). De lediging in de loop der maand Juli van 359 (v.j. 269) spaarbusjes le verde een bedrag van f 5652,04 (v.j. f 3957,98) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes bij de aanvang van het jaar 3731, bedraagt thans 3717 (v.j. 3705). Ook Nederland bezit eigen begaafde dansers. Er heeft zich in Nederland een Bal let-combinatie gevormd, bestaande uit: Mascha ter Weeme, de Alkmaarse dan seres Marie-Jeanne v. d. Veen, Max Dooyes en Pieter van der Sloot. Deze combinatie heeft haar debuut met op merkelijk succc in de Stadsshouwburg te Amsterdam gemaakt. Ook Alkmaar en omstreken komt in de gelegenheid hen te zien en wel op Vrijdag 8 Augustus in 't Gulden Vlies. Mascha ter Weenv- is een danseres van grote capaciteiten. Dit is wel de over wegende algemene indruk. Haar kunst omvat alle nuances, van donker dramatisch dansen, zoals in Beatrijs, tot het lichte humoristische spel in Promenadg. Marie-Jeanne v. d. Veen heeft de psysiek van een klassieke ballerina. Zij verrukt het oog door haar arabesken, vloeiend van lijn en met grote vastheid in het evenwicht. Haar pointe-danse- zijn van een lichte gra tie. Max Dooyes is een intelligent dan ser, die uitmunt in de lyrische scènes, terwijl Pieter v. d. Sloot in hoge mate de kwaliteiten bezit, onontbeerlijk voor de mannelijke danser. Bij al deze dansers treft het meest de absolute natuurlijkheid en ongekun steldheid. De liefhebbers zullen zeker deze bij zondere balletavond a.s. Vrijdag niet verzuimen. WIELRIJDERS OPGELET Degenen, wter familienaam begint met de letter s kunnen morgen, Dinsdag 9 Augustus, van 9—12 en van 24 uur In het kantoor aan de Ridderstraat hun rijwielbandenformu- lieren Indienen en tegelijk het inschrij- vingsbewijs in ontvangst nemen, DIERENBESCHERMING. Zwervend te Alkmaar aangetroffen drie jonge hondjes, pl.m. 10 weken oud De dieren zijn in goede conditie. Ter beschikking 3 jonge poesjes. Adres: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Zaterdagsmiddags zo tegen 3 uur ls het op de Ged. Nieuwesloot na de drukie van ochtendmarkten erg rustig De bekende Volendammers, die Vrij dags en Zaterdags tn onze stad komen spelen, maakten daar gebruik van, om nu eens niet voor eigen belang, maar om de ouden van dagen van het „Hof van Sonoy" een serenade te brengen. Prachtig klonk de stem van de baritor met het bekende lied ..Zilvren draden tussen 't goud". Met ene pittige mars werd besloten Ze hadden voor deze gelegenheid front gemaakt voor de tuin van genoemd huis waar onze oudjes zich zaten te koesteren in de zop. Een en ander werd natuurlijk zeer op prijs gesteld. Het Zuidnederlandse Toneel trad Zondagmiddag voor de derde maal op in het openluchttheater, nu met „De kringloop der belangen", een harleki nade van Jacinto Benavente. ,Hoe met een platte buidel een maal tijd te verenen?" Staring liet Jaromir dit probleem oplossen, door een bijgelo vig publiek beet te nemen als duivel. Twee paardevoeten en een koestaart deden wonderen. Jacinto Benavente laat zijn twee be rooide vagebonden Leander en Crispijn, als zij last krijgen met die „vervloekte gewoonte zich iedere dag te moeten voeden," hun kracht zoeken „in ver nuft, gepaard aan schaamteloosheid". De beide ex-galeiboeven weten de «vaard te overbluffen en niet slechts een overvloedige maaltijd wordt hun deel, maar de buidel wordt eveneens gevuld. Ook Dona Sirene kost de strijd om 't bestaan heel wat hoofdbreken. Toen zij jong en schoon was, lagen rijk dom en adel aan haar voeten, maar op deze dag, nu zij juist bezoek verwacht van de rijke Polichinel met vrouw en dochter Silvia, wordt zij in de steek gelaten door personeel en leveranciers: eerst betalen geen geld, geen Zwit sers. Dan treedt Fortuna, de grillige lotbeschikster haar woning binnen, in de gedaante van Crispijn, die de wereld weet te veroveren. Een huwelijk tussen Leander en de rijke Silvia zou niet al leen de vagebonden passen, maar ook Dona Sirene geen windeieren leggen. Een listig spel van bedrog wordt in elkaar gezet. Sirene, „die van de we reld wel iets weet", en waarvan haar gedienstige betwijfelt, of „zij van de mannen iets niet weet", speelt haar rol als koppelaarster voortreffelijk. Tenslotte dreigt de zaak een tragi sche wending te zullen nemen. Polichi nel weigert zijn toestemming tot een huwelijk: zijn dochter de vrouw van een galeiboef, met wie hij eens aan de zelfde roeispaan op de galei zat? Dan verschijnt Themis ten tonele, de godin der gerechtigheid met blinddoek en weegschaal. Maar met gerechtigheid zijn de belangen van deze luitjes niet gebaat. Dan valt de blinddoek en wordt in het lijvige dossier, dat genoeg be zwarend materiaal bevat, ijverig ge zocht naar redding en o, wonder, door het verplaatsen enkele komma's worden bewijzen van schuld veranderd in evenzoveel bewijzen van onschuld en komt er met het huwelijk een slot, zoals dit met 't oog op de zeer uiteen lopende belangen van allen gewenst is. Het talrijke publiek heeft op deze wondermooie middag genoten van dit spel van liefde en list, dit spel van zot ternij, heeft gelachen om de dwaasheden en.kan verder nadenken over de waarheden. Met een hartelijk applaus gaf het uiting aan zijn waardering voor het fraaie spel. OVERPLAATSING. Naar wij vernemen gaat de groeps commandant van de Rijkspolitie alhier, opperwachtmeester J. C. Jupin, Ber gen metterwoon verlaten: hij gaat n.l. stuivertje wisselen met zijn collega uit Heer-Hugowaard, de heer G. Dieckman. BIOSCOPEN MAANDAG en DINSDAG Harmonie Theater: De dictator; 18 jaar 7 en 9,30 uur, woensdag 2,30 uur noa- tinée. Victoria Theater: De dictator; 18 jaar 8 uur. Woensdag 3 uur mattnée. Cinema Amerlcain: De vrouw van Mon'e Christo; 14 jaar. 8 uur. Woensdag 2,30 uur matinée. Alkmaars Bioscoop Theater: De Liia Domino, 8 uur; alle leeftijden. Woens dag 3 uur matinée. MAANDAG Galden Vlies, 3 uur; Tom Poes, Chris Hofland's kinderoperette. EEN JUBILEUM. De heer Hoek werd op 1 Augustus 1922 aangesteld als commies 2e klasse der directe belasting te Vlodrop, 1 November 1924 overgeplaatst naar Amsterdam, Augustus 1926 bevorderd tot commies le kl. en 1 Augustus 1928 tot assistent der directe belasting, in voerrechten en accijnzen. Op 1 Jan. 1944 werd hem als standplaats de Beemster toegewezen en als woon plaats de Rijp, ^>dat de heer Hoek, wat zelden voorkomt, zijn zilveren ju bileumfeest kan vieren in zijn ge boorteplaats. De officiële huldiging vond plaats te Purmereend, waarb de jubilaris o.m. werd toegesproken namens de inspec tie en hem een cadeau overhandigd. GESLAAGD. Op 1 Augustus slaagde te Haarlem voor akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer 2e gedeelte de heer J. Th. M. Pielage. Een mooi succes voor een 22-jarige. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmus Nicolaas Jo hannes, zoon van W. M. Alblas en J. A. M. Lips. Anna Catharina Maria, dochter van J. Roelofsen en C. M. Langedijk. Trijntje Akke, dochter van J. de Waal en H. Terpstra. BIJ EEN VEERTIGJARIG AMBTSFEEST. Donderdag 31 Juli was dr. Sieswerda, veearts te De Rijp en Omstreken, veertig jaren veearts. Op 7 September a.s. is hij 40 jaren als veearts werk zaam te De Rijp. Vele vrienden en vee artsen waren aanwezig om deze heu gelijke dag te herdenken. Dr. Sies werda is eveneens een bekend figuur uit diverse plaatselijke verenigingen, was werkzaam in de illegaliteit. Jan Mens wijdde hem zijn bekende roman „Waterland" toe. De jubilaris nog vele jaren. Jan Pronk legde beslag op de derde plaats in de wedstrijd ach ter de motoren tijdens de wereld kampioenschappen te Parijs, en reed een verdiende ere-ronde. OVER JAGERS EN HET WILD. Vrijdag was de jacht op eenden weer open en al vroeg klonken de schoten over de landouwen. De jager J. Tiesjema, tevens consul der Ned. Jagersvereniging, zag door zijn kijker echter, dat er een paar jagers op wat anders aan het schieten waren dan op eenden. Bij onderzoek bleek, dat zijn vermoeden juist was, daar de schutters een fazant bij zich hadden, waarop de jacht nog niet open was en welk dier vrij zeker nog jongen had te verzorgen. Maar wat nog er ger was, zij hadden ook een scholek ster bij zich en dit is een beschermde vogel, welke nimmer mag worden ge schoten. Door de politie werd tegen de Zon dagsjagers proces-verbaal opgemaakt. WARMENHUIZEN, 2 Aug. '47. 75900 stuivertje wisselen met zijn collega f 10.20—f 11.40, grove f 9—f 9,20 en drielingen f 5.30f 6.50; Witte eigen heimers f 9.70—f 10.50; Blauwe eig. f 9.70f 10.60; Blauwe grove f 8.30 f 8.80; Witte grove f 8.80; Geelbl. f 8.70; Koopmansbl. f 10.10; Bevelan ders f 8.80; 3500 kg Rode kool f 5.10; 3780 kg Slabonen f 13.20f 15.40. De Commissie-Generaal is in Nederland teruggekeerd. De heren Prof. Schermerhorn en v. d. Pol hij hun aankomst op Schiphol. MFC is erin geslaagd AFC te klop pen in haar laatste uitwedstrijd. De Alkmaarders waren buiten de stad nog ongeslagen en hebben getracht dit te blijven, maar het wilde deze Zondag avond niet. Na de grote inspanning van het afgelopen seizoen moest de reactie wel komen en enkele weken rust zal de AFC-ers wel goed doen. De wedstrijd op zichzelf is tot het einde aan toe het aanschouwen volkomen waard geweest. Vóór de rust was er van een veldmeer- derheid van een der partijen geen sprake. De Medemblikkers vanzelfspre kend vinniger, de gasten technisch be ter. Met de rust stond MFC met 10 voor, een stand die ook andersom had kunnen zijn. Direct na de rust zijn het kaasstad bewoners die een geweldig offensief inzetten; in deze periode was de gelijk maker zeker verdiend geweest. Maar zoals het veel gaat, het doelpunt kwam aan de andere kant uit een hoekschop. Even later werd het zelfs 30. Nog gaf AFC het niet op, haar jeugdige midvoor, die aardig spel te zien gaf, passeerde enkele MFC-spelers, werd echter gehaakt en een strafschop tegen MFC was het gevolg. De AFC-aanvoer- der plaatste zich achter de bal, doch zoals het de gehele wedstrijd ai ging, niets mocht lukken. Enkele meters naast het doel kwam de bal terecht. Toch werd de eer nóg gered toen de linksbinnen met een strak schot de M-doelman passeerde. Door deze overwinning is MFC 4e klasser gebleven; SEW degradeerde naar de Afdeling terug. De eindstand is nu: AFC 4 2 115 12—6 MFC 4 12 14 8—7 SEW 4 1 1 2 3 5—12 Donderdagavond a.s. spelen de Ran ders een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Boys op het Randersveld. Deze wedstrijd geldt als oefenwed strijd voor de Randers, die Zondag a.s. zullen deelnemen aan een tour- nooi van een der A'dam verenigingen. Nu wij weer enige tijd van voetbal verstoken geweest zijn, geloven wij dat het aan belangstelling voor deze wedstrijd niet zal ontbreken. Voor do finale zijn gisteren de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: Th de Haas—J Geuzebro&k 1—1; L Ravestijn—F Slot 2—0; J Sclnult H Kruider 1—1. Ie Klasse: M HemelsH J Toepoei 2—0; F Hofman—G Woonijk 0—25 K Tuinman—J Jorna uitgesteld. 2e Klasse: C Bijwaard—A Groen 0—2; P de Wijn—A Veen 1—1; D Peerdeman A Groen 0—2. 3e Klasse: J H Brinkhof—M J Langras 2—0; D Bruggeman—T Horn 2—Os D Klinkhamer—B Langras 2—0, Te Haarlem werd de D.AW.-er Bo- xem tweede op de 100 m borstcrawl heren achter Sindorf in 1 min. 3,9 sec., terwijl de D.A.W.-er Slikker de derde plaats bezette op de 100 M. rugslag in 1 min. 13,4 sec. Biljarten. COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Alkmaar wint van Beverwijk. Zaterdag had te Beverwijk in Café de Haas aan de Breestraat de tweede ontmoeting plaats tussen de drietallen van „Excelsior" (Beverwijk) en „Ex celsior" (Alkmaar). Van elke club kwamen weer de drie vastgestelde spelers uit (Club Comp. 3-tallen). Evenals in' Alkmaar won ook nu het Alkm. Excelsior met 4—2 (twee par tijen gewonnen, 1 verloren). JToordman (B.) won ook nu weer van de Alkmaarder P. Schouten. De eerste moest 225 p. tegen Schouten 175 p. Toen de stand was 170—130 maakte Noordman met een mooie serie van 55 de partij uit. Van 't Hoff (B.) maakte het tegen C. Honingh (Alkmaar) beter dan in de kaasstad, maar toch moest hij ook nu van de Alkmaarder verliezen. Lamers (B.) had het weer zeer zwaar tegen J. Moejes die momenteel uitste kend in vorm is. Evenals in Alkmaar kon Lamers zijn juiste vorm niet vin den en behaalde 96 punten van de 375 die hij maken moest. Moejes maakte op fraaie wijze de 300 vol. Door deze overwinning komt Excel sior Alkmaar in de eindstrijd die naar wij vernamen in September in Am- I sterdam zal wórden gespeeld. DE KAASMARKT. Schrijvende over de klachten der grossiers in ons artikel over de kaas markt in het nummer van Vrijdag j.l, was er sprake van een winst. De be grijpende lezer zal hebben begrepen, dat men had te lezen: „Er wordt dus al een direct verlies geleden van f0.02 per kg". NOORD-SCHARWOUDE, 4 Augustus. 70,000 kg aardappelen: eerstelingen 8,10 —9,30, grove 8,80—9,30, drielingen 4,40— 3.40, kleine 4,60, eigenheimers 8,00—9,40 blauwe eigenheimers 8,90—9,70, rode eer stelingen 8,50, bintje 8,20, ijsselster 8,40 en bevelanders 8,40; 4350 kg slabonen 14— 17; 1000 kg bieten 3,00; 1350 kg rode kool 5.30; 3000 kg witte kool 5; 220 stuks bloem kool 40. BROEK OP LANGENDÏJK 4 Aug. 40,600 kg aardappelen: grote Schotten s.20 8,90, Bestelingen 8,60—10,20, blauwe eigen heimers 9,4010,80, drielingen 4,90—5,80 en kriel 5,10; 55,000 kg rode kool 4,50—8,50; 13,900 kg gele kool 7,80—12,10; 1100 kg uien 25,70—29,90 400 kg tomaten (sortering ai 21,80 en idem (sortering b) 19,70; 1000 kg slabonen 14,10—18,10; 60 kg snilbofljm 4£P Een oud-vaderlands gezegde leert ons, dat de cost uitgaet voor de baet! Het is daarom noodzakelijk, dat de grond zo goedkoop mogelijk wordt afgestaan. Hier mag geen sprake zijn van spe culatie en daarmede winstbejag omdat de toekomst der stad er ten nauwste bi) betrokken is en het is daarom goed, dat de betreffende terreinen zich reeds in het bezit der gemeente Alkmaar bevinden. In dit geval is het alleszins aan vaardbaar als de gemeente bij de uit gifte der terreinen een geldelijk offer zou moeten brengen als zulks tot in lengte van jaren tot welvaart en voor spoed van de stad en haar bevolking zou kunnen leiden. Centraal gelegen aan groot scheeps vaarwater met de spoorlijn Den Heider- Amsterdam in de onmiddellijke nabij heid, waarop in de niet al te ver ver wijderde toekomst wellicht een spoor lijn over de Afsluitdijk zal worden aangesloten, welke nieuwe lijn op haar beurt vervoersmogelijkheid zal bieden naar het Noord-Duitse achterland via Nieuwerschans en met moderne wegen naar alle windstreken, zou Alkmaar de industrie een alleszins comfortabel bome kunnen aanbieden. Het vraagstuk zelf is natuurlijk van zeer grote omvang en vereist een diep gaande studie. Bij die veelzijdigheid behoort na tuurlijk ook het beschikbaar zijn van arbeiders en bij arbeiders behoren goede arbeiderswoningen en ook die zullen moeten worden gebouwd. De woningbouwverenigingen „Goed Wonen", Rochdale en „Volkshuisves ting" hebben op dit terrein hun sporen reeds lang verdiend en de zorg hier voor kan derhalve bij hen dan ook in goede handen worden geacht, onge acht wat het particulier initiatief straks onder betere omstandigheden dan thans mogelijk tot stand zal kunnen brengen Ook aan bouwrijpe gronden, waarop 3traks middenstandswoningen en villa's zullen kunnen verrijzen, bestaat een nijpend gebrek. Zoals bekend, heeft men destijds het bosplan-Westerhof moeten terug nemen, omdat op die gronden het ka zernecomplex zou worden gesticht. Nadien is van hoger hand echter het uitbreidingsplan van de Alkmaarder Hout met bijbehorende bebouwings voorschriften goedgekeurd. In dit plan is een brede „dreef" ont worpen, lopende van de Prins Bern- hardlaan bij de R.K. begraafplaats naar het snijpunt Westerweg—Regulierslaan. Deze „dreef" en ook het overige deel van dit uitbreidingsplan is voorname lijk tot villabouw bestemd. Het is daarom ten zeerste te hopen, dat binnen afzienbare tijd met de uit voering van dit plan kan worden be gonnen. Alkmaar heeft te veel stadgenoten, die hier hun bedrijf of werkkring had den, juist even over de gemeentegrens naar het Blockhovepark zien verdwij nen. De belastingopbrengst, die daarmede voor de gemeente Alkmaar verloren ging, vormt een aanzienlijke som. Trouwens, de gemeentegrenzen be hoeven naar vrijwel alle zijden van de stad dringend correctie. Men kan niet voor alle tijden een zich ontwikkelende stad binnen het enge keurslijf van een bepaalde grens lijn opsluiten, vooral niet, wanneer juist aan die grenslijn vrij belangrijke be bouwingen van andere gemeenten (b.v. liet tot Oudorp behorende „Ooievaars nest") zijn ontstaan. Gelukkig is de procedure om tot de -ewenste stadsuitbreiding te geraken r tegenstelling tot vroegere jaren eel vergemakkelijkt. „Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst", aid" het opschrift op de gedenksteen op de Afsluitdijk. Maar wat voor een volk geldt, geldt ook voor een stad, want ook een stad, die leven wil, heeft aan haar toekomst te bouwen. En wie zou zich de toekomst van een flinke en welvarende stad kunnen indenken zonder ook een aansluiting op het nog steeds groeiende luchtver- keersnet, dat zich zo langzamerhand naar al de 32 streken van het kompas gaat uitstrekken. De tijd zal komen, waarin elke stad van enig belang behalve over een spoorwegstation ook over een ge schikte vlieghaven zal moeten be schikken. De luchtvaart is immers nog altijd in opbouw en haar mogelijkheden zijn nagenoeg onbegrensd. In 1919, onmiddellijk na het einde van de eerste wereldoorlog was hier ter stede gevestigd de E.N.L. (Eerste Nederlandse Luchtrederij). Men zou kunnen zeggen een primitieve voor gangster van de K.L.M. De vloot be stond uit 1 of oud- Duiti Albatros jagers, gr 'neerd c het „vli- veld" bij de schelpkalkbranderij te Egmond aan de Hoef. Helaas ging de onderneming ter ziele, maar als symp toom van voortvarendheid was zij niet temin merkwaardig. Nu, na het einde van de tweede wereldoorlog gloorde er voor Alkmaar een nieuwe kans op althans het mede gebruik van een onmiddellijk nabij de stad gelegen vliegveld. Wij bedoelen hier de kans, die er gefeest is, het vroegere Berger vliegveld zou worden hersteld en zou worden uitgebreid tot het grootste vliegveld van de Luchtvaartdienst der Koninklijke Marine. Het vliegveld zou zo groot zijn ge worden, dat o.l. zeer zeker een mo gelijkheid zou zijn geweest, dat een bepaald gedeelte ten behoeve van het burgerluchtvaartverkeer zou zijn ge reserveerd. Schiphol was vóór de oorlog toch ook In gemengd gebruik. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Geachte redactie. Beleefd verzoek ik U plaatsruimte voor onderstaand ingezonden stuk. Het schrijven van de heer D. Werd- graaf over het niet ontvangen van de pleegkinderen uit Assen, noopt ons tot een wederwoord, teneinde legende vorming te voorkomen. De heer W. is totaal verkeerd inge licht. Hij heeft geen der besprekingen bijgewoond en schrijft dus slechts over „van horen zeggen". Indien wij de kin deren niet hadden willen ontvangen uitsluitend om de redenen door hem genoemd, dan zou hij mogelijk gelijk kunnen hebben. Ons besluit werd ech ter, na rijp beraad, genomen op geheel andere motieven, nl. de volgende: 1. Onjuiste inlichtingen, gegeven door de heer Van Aalst, directeur van het Kinderzangkoor. 2. Het koor niet aangesloten bij da Bond van Arb. Zangverenigingen. (Waarom niet, zal U duidelijk worden uit onderstaand). 3. De Moderne Arbeidersbeweging in Assen (Partij van de Arbeid en Be stuurders Bond) verlenen geen steun aan het koor van de heer Van Aalst Steunen wel het kinderkoor „De Klei ne Stem" dat na de bevrijding op nieuw werd opgericht. Ter toelichting van bovenstaande punten het volgende: De heer Van Aalst sprak in een persoonlijk onderhoud in Assen er niet over dat zijn zangkoor niet de erken de Kleine Stem was. Ook niet dat De Kleine Stem in da bezettingstijd werd opgeheven toen de cultuurkamer er te veel aandacht aan ging geven. Evenmin dat hij na de opheffing zijn salaris kreeg uitbetaald totdat hij het oorbaar achtte na verloop van tijd een ander Kinderkoor op te richteri met medeweten van die cultuurkamer, en dit koor onrechtmatig De Kleine Stem noemde (later gewijzigd in De Jonge Zangers). Dat, toen na de bevrijding de Arbei ders Zangvereniging met Kinderkoor opnieuw werd opgericht, hij bij de keuze van een directeur slechts één stem verkreeg, zegt ook wel iets ten aanzien van de mening van de leden van die vereniging. Dat de heer Van A. nog steeds attri buten van De Kleine Stem onder zijn berusting heeft, benevens partituren van strijdliederen, welke hij weigert terug te geven en die thans langs ge rechtelijke weg worden terug gevor derd. Deze beschuldigingen, welke ons langs verschillende wegen werden be kend gemaakt door middel van brie ven uit Assen, vonden wij wel zo be langrijk, dat we ten tweede male naar Assen togen, nu voor een bespreking met de besturen van de afd. Partij van de Arbeid, Bestuurders Bond en De Kleine Stem. Alles wat wij hierboven schreven, werd in die bespreking be vestigd en in hoeverre dat laster is, wensen wij niet te beoordelen en la ten we voor rekening van de heer W. In een persoonlijk gesprek dat wij na afloop van de vergadering met de heer Van Aalst hadden, kon hij van genoemde feiten niets ontzenuwen, doch slechts aanvoeren dat hij zo'n groot kindervriend was en alleen daar om het nieuwe koor (in bezettingstijd) had opgericht. Wij geloven dat graag. Maar daar gaat het niet om. Voor ons was de vraag: Staat de arbeidersbeweging in Assen achter het koor Van Aalst en heeft hij ons verkeerd ingelicht? Wij wensen geen ongenoegen met die ar beidersbeweging en uitsluitend daar om hebben wij ons van verdere mede werking teruggetrokken. Hoe men thans in Assen denkt, weten wij niet, want noch van de heer Hofman, noch van de heer Lunshof (beiden door de heer W. genoemd) hebben wij een gewijzigde opvatting gekregen, en we houden ons dus aan de mede namens en door hen verstrekte gegevens. Dat de kinderen door de tweeslach tige houding van de heer van Aalst niet de dupe geworden zijn en nu naar Leeuwarden gaan met vacantie, kan ons slechts verheugen voor die kinderen. Alleende heer W. had ook even moeten vermelden door wie de kinderen in Leeuwarden wordéh ontvangen. Want als ik me goed her- lnners, is het juist in die plaats, waar de heer Van Aalst directeur is van 'n communistisch zangkoor. Geachte redactie, wij danken IJ vooj de verleende plaatsruimte, en willen er gelijk aan toevoegen dat we op mo gelijke stukken niet weder zullen in gaan. IJ kunt uw ruimte in deze tijd van papierschaarste beter gebruiken. Voor de Commissie Alkmaar, C. COUWENÖOVEN. voorzitten

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2