Indonesische discussies in Veiligheidsraad gesloten Ook Soekarno geeft order het vuren te staken Goede diensten de noordhollandsche courant dagblad voor alkmaar en omstreken Hors d'Oeuvre Immigratie van Joden in Suriname NIEUWS IN HET KORT Weer felicitatie-telegrammen Indeling Westelijke Eerste klassers Met een zeilboot dwars door Europa Douane-unie van 16 Europese landen? Anti-semietische relletjes in Engeland Gefeliciteerd Irene Lagerhuis spreekt vertrouwen uit in Britse Duitsland-pohtiek ^PORTSPETTERS Weec&edcht BUREAU: VOOM)AM I, ALKMAAR T8L8ROOA ADM. Ï3W BXDACnB 39W am ]«rm Mr.: 9. Bijlsma Dinsdag 5 Augustus 1947 Voortzetting wan de 144e JAARGANG No. H3 ALKMAARSCHI COURANT TAJUEVBX: A4*ertea«M: M o«Bt p* miMtewtsr, ,.W»agH«" to* woorden ot, a»fc wooK meer I ot„ utttliNNrwl coowo Abonnementen! t l.W por maand, f S.29 per kwertea Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. Australische beschuldigingen De vergadering van de Veiligheids raad te Lake Success heeft gisteren de zitting geopend met het voorlezen van de bevestigende antwoorden van de Nederlandse en Republikeinse re geringen op de oproep van de raad tot het staken der vijandelijkheden. Al Choery, blijkbaar Sjarifoeddin met Gani verwarrend, zeide voorts, dat Sjarifoedjin uit gevangenschap ontsla gen was. Voorts deelde de voorzitter mede van Van Kleffens bericht te heb ben ontvangen, dat de Nederlandse re gering het telegram betreffende vet bevel „Staakt het vuren" ontvangen bad. Al Choery zeide verder, dat, aange zien de tijd voor het uitgeven van het bevel reeds verstreken is, „wij kun nen aannemen, dat de vijandelijkheden binnehkr zullen worden gestaakt De Veiligheidsraad zou de verdere ontwikkelingen in het oog houden en de Indonesische kwestie zou heden niet meer aan de orde worden gesteld. De Australische vertegenwoordi~er, William Hodgson, beschuldigde daar na de Nederlandse regering ervan, dat ■dj het telegram van de Veiligheids raad met vertraging aan de Indonesi sche autoriteiten heeft doorgegeven. Hodgson verklaarde verder, dat de Nederlandse autoriteiten de Republi keinse autoriteiten verhinderd hadden contact op te nemen met hun rege ring. Hodgson stelde voor een officiële afgevaardigde van de UNO naar Indo nesië te zenden, teneinde de Veilig heidsraad op de hoogte te houden. De voorzitter van de Veiligheidsraad, Faris Al Choery, verklaarde, dat hij hierover het secretariaat zou raadplegen. Hodgson wees nog op de „inefficiënte wijze", waarop de uitspraak van de Veiligheidsraad ter kennis van de re publiek was gebracht. GEBOORTE-HUIS Hoe belangrijk het ook mag zijn om voorzichtigheid te betrachten bij de keuze van het gezin, waar in men geboren worden wil vele mijner medemensen hebben die voorzichtigheid niet voldoende in acht genomen en zich daar over dan later bitter beklaagd - ook de plaats der geboorte eist bedachtzaamheid en overleg. Zeker getuigt het van weini? gemeenschapsgevoel om zich ge boren te laten worden in een wagen van de tram, waaraan een Deens knaapje zich onlangs te Kopenhagen, schuldig heeft' ge maakt. Want een tram is geen woonwagen al lijkt het er soms op, wanneer men de gedragingen van de trampassafiers, die een halve woninginrichting meesle pen, hun kat en hun hond, de kinderstoel of de wieg en die hun ontbijt of hun ijsje gemoe delijk zitten te verorberen, aar. dachtig bestudeert. ^eense knaapje dan aan- schouwde het eerste levenslicht op een Zondag in de tram E«i volle tram nog wel De conduc teur had al aan drie haltes uit- f™epen: Vo1' vo>' vo1. et kar. k'P meer bijl" maar dat veerhield deze kleine trampassa- nieï Hlj was wel is Waai maar bi was er ks en de conducteu- hïa machteloos. Natuurlijk belde hq onmiddellijk het stop. en nood-signaal en riep hij de assistentie in van de wagenbe stuurder en tezamen joegen zij de passagiers op straat. Men kan zich echter voorstellen welk een opschudding het geval veroorzaakt neeft Gedurende uren bleef dc lijn natuurlijk geblokkeerd De conducteur meende recht te heb ben op de verkoop van een kin derkaartje, maar een der omstan ders bracht hem onder het 004 dat dit recht pas recht werd na drie jaar en dat de tramwagen, naar hij hoopte, de rit al vóo» die tijd zou kunnen vervolgen Hetgeen ook is geschied Ten einde de geprikkelde con ducteur ten volle tevreden te stelen heeft de tramdirectie zich gehaast, aan de jonge knaap, du waarschuwing van de con de ducteur zo opstandig in de winc geslagen had, een gratis abon nement voor zijn gehele leven te schenken. Dat lijkt nu misschier wel heel mooi, maar het is eer, vorm van vrijheidsberoving, wan natuurlijk zal deze, aldus begun stigde jongeling, zich heel zo verder leven min of meer aan Kopenhagen gebonden voelen Men neemt niet Ucht het beslui een stad te verlaten waar mer gratis trammen kan. tenzij mer tot de kleine klasse der mil lionairs behoort. Intussen bezit deze Deense knaap geen geboorte-huis En da is een lelijk ding. Want waai moet men later de gedenksteen plaatsen, als hij opgegroeid is hetgeen overigens niet zo licht gebeuren zal, want het is slechts aan weinigen beschoren tot een beroemd man, zo be- voemd als KREEFT SOVJET-RESOLUTIE AAN GAANDE GRIEKENLAND. De Sovjet-afgevaardigde Andrej Gro- myko, verklaarde t.a.v. de Balkan-kwes tie, dat de economische hulp aan Grie kenland neerkwam op een poging van „zekere machtige staten om de Grieken onder Politieke en economische slaver nij te brengen". Gromyko bracht daar om een resolutie ter tafel, volgens wel ke een bijzondere commissie in het leven zou worden geroepen ter con trole van de economische hulp aan Griekenland, terwijl tevens het terug trekken van alle vreemde troepen uit dat land geëist zou worden. De Sovjet-resolutie werd verworpen met negen tegen twee stemmen. Polen steunde de Sovjet-Unie. Mr. E. N. v. Kleffens, onze ambassadeur te Washington in gesprek met Dr. Oscar Lange en W. R. Hodgson over het Indonesische vraagstuk, hetwelk in de Veiligheidsraad behandeld werd. Sjarifoeddin eist arbitrage Ir. Soekarno, president van de Indo nesische Republiek, heeft gisteren in zqn functie van opperbevelhebber der Republikeinse strijdkrachten or der gegeven het vuren te staken met ingang van gisternacht twaalf uur. In zijn radiorede, te middernacht pl. tijd over radio Djocja gehouden, zeide Soekarno o.m.: Op de 21ste dag van de vorige maand. d.i. op de derde dag van onze heilige maand, heb ik het Indone sische volk en onze strijdkrachten be volen gelijktijdig op te staan tegen de Nederlandse agressie. De Veiligheids raad heeft thans de suggestie aan de hand gedaan, de vijandelijkheden, dooi de Nederlanders begonnen, te bëindi- gen. Een dergelijk suggestie is ook aan de Republiek gedaan. Wij hebben be wezen de Nederlandse agressie te kun nen beantwoorden. De wereld trekt de gerechtvaardigde houding van de Re publiek niet in twijfel. Thans propa geert de wereld de vredelievende weg dóór het doen beëindigen van de oorlog in Indonesië. Wij hebben in deze vre delievende weg het volste vertrouwen: hij is de beste en de meest effectieve. Daarom beveel ik thans, het voorstel van de Veiligheidsraad ter harte ne mend en met vaste overtuiging onze strijd voortzettend, aan alle Republi keinse strijdkrachten en aan het volk op dit moment alle vijandelijkheden te staken en op de respectieve posten te fciijven. RADIOREDE SJARIFOEDDIN Sjarifoeddin heeft in een radio-rede waarin hij het staken van het vuren af- kondigde o.m verklaard: .Wij moeten ons thans echter houden aan de beslis sing van de Veiligheidsraad. Wij zijn niet meer gebonden aan de overeen komst van Linggadjati. De Nederlan ders handelden opnieuw buiten Ling gadjati door Banka. Billiton en Riouw Het uitvoerend comité van de Free- land Li- --ie te New-York heeft op 30 Juli bekend gemaakt, dat het thans of ficiële bevestiging heeft ontvangen van de aanvaarding van hét project tot im migratie van 30.000 statenloze Europese joden in Suriname. De Freeland League zal een commis sie 'van deskundigen naar Suriname zenden voor het zoeken van een ge schikte streek voor de vestiging en voor het ontwerpen van een gedetail leerd economisch, technisch en finan- ciëel plan. De Freeland League beschouwt het openen van de poorten van Suriname voor de statenloze Joden als een ge beurtenis van historische betekenis. onafhankelijkheid te geven. Wij wen sen het conflict vredelievend op te los sen doch op een geheel nieuwe basis. Wij wensen arbitrage door een derde mogendheid, dat is een internationale comm'ssie. Wapenstilstand betekent vrij lating van onze pemoeda's en terug trekken tot de oorspronkelijke demar catielijnen". Verder verklaarde Sjari foeddin nog, dat de Republiek herstel van alle republikeinse ambtenaren in hun vroegere functies eist. De Brits-Amerikaanse conferentie te Washington over de steenkoolproductie van het Ruhrgebied zal op 12 Augustus beginnen. 4— Een gewapende bende van 8 mannen en een vrouw hebben eei. overval gepleegd op een filiaal van Barclay's bank in een voorstad van Haifa Een employe werd gedood, een andere gewond De buit bedroeg 1.300 pond sterling. Volgens mededelin gen van Paraguese vluchtelingen heb ben de opstandelingen thans de hoofd stad van Paraguay Asuncion, omsin geld. Minister Marshall is voorne mens om midden September een grote rede tot de algemene vergadering der V.N. te houden De raad voor de luchtvaart zal Woensdag 3 September uitspraak doen inzake het op 26 Jan. 3947 op het vliegveld Kastrup aan het KLM-vliegtuig PH-TCR overkomen on geval Maandag 4 Aug. heeft ko ningin Elizabeth van Engeland haar 47e verjaardag gevierd. Mevr. Eva Peron is, komende van Aix-les-Bains t< Geneve aangekomen. Met ingang van 1 October a.s. zal het wederom mogelijk zijn, tele grammen te verzenden, die geluk wensen of rouwbeklag inhouden. Ook telegrammen op luxe-formu lieren zullen weer met ingang van die datum gebruikt kunnen worden De indeling van de eerste klasse voor de Districten I en II luidt voor het komende seizoen als volgt: District I: Ajax, Excelsior, 't Gooi, Haarlem, HBS, HDVS, Neptunus. De Volewijckers, VSV, Xerxes en Zee- burgia. District II: ADO, Blauw-Wit, DFC, DHC, DOS, DWS, EDO, Feijenoord, RFC, Sparta en Stormvogels. Enige dagen geleden zagen de boeren in Twente voor de eerste maal na de oorlog een boot door het, wegens de desorganisatie van de binnenscheep vaart, zo lang reeds niet meer benutte Almelose kanaal van Nordhorn naar Al melo afzakken. Hoewel dit op 7 elf reeds een bijzonderheid was, ging toch al gauw de mare rond, dat de twee op varenden van de 8.50 meter lange zeil boot daarmede dwars door Duitsland uit Tsjechoslowakije waren gekomen teneinde deel te nemen aan de zeilwed strijden, die deze dagen als z.g. „Hol land-week" op het IJsselmeer worden gehouden. Het zijn de heren Zdenik Fiser en Ivan Novak, die op 18 Juli j.l. in hun kiel-middenzwaardkruiser de „Slavia" met 32,5 meter zeiloppervlak in Praag met een hulpmotor startten en die Inmiddels onder de vlag van de *s+. Tsjechische jachtclub uit Praag, na een tocht van 1200 km met bijkans onover komelijke moeilijkheden op 31 Juli j.l. in Amsterdam zijn aangekomen. De volgende dag reeds hebben zij deelge nomen aan de bottel-wedstrijd op het IJsselmeer. Over de rivieren Moldau en Elbe voeren zij naar Maagdenburg, via het Mittellandkanaal naar Braunschweig, vervolgens naar Hannover en tenslotte door het Dortmund-Emskanaal naar Nordhorn, waar ze de Nederlandse grens passeerden in het Almelose ka naal. Via Zwolle en Kampen bereikten zij 't IJsselmeer. Thans ligt de „Slavia" in de Sixhaven bij Amsterdam. De beide Praagse zeilers deelden mede, dat zij in Duitsland geen kans hebben gezien zich van levensmiddelen te voorzien. Zij hebben derhalve ge leefd op hun scheepsrantsoenen. Uit welingelichte kringen te Parijs wo. dt vernomen, dat de vorming van een douane-unie door 16 landen van de Comm. voor Europ. econ. samenwer king, welke is gevormd in verband met het plan van Marshall, weldra op de agenda van de commissie zal worden geplaatst. De Belgisch-Nederlands-Luxemburg- se douane-unie heeft deze 16 landen ge ïnspireerd tot het vormen van een overeenkomstige unie. In welingelichte kringen is men van mening, dat het ge hele voorstel staat of valt met de hou ding van Engeland. In verband met de imperiale preferenties is het voor Enge land moeilijk zich bij een dergelijke unie aan te sluiten. Reeds vier avonden achtereen werden te Liverpool anti-semletische demon straties gehouden in verband met het ophangen der twee Britse sergeants in Palestina door de Irgoen Zwai Leoemi. Opnieuw werd in de Joodse wijk Brownlow Hill brand gesticht, terwijl een menigte mensen straatstenen door de ruiten van Joodse zaken wierp. 20 personen werden gearresteerd. Later op de avond begonnen Maandag ook demonstraties te Manchester, waarbij vele winkelruiten werden vernield. De politie was aanzienlijk versterkt en ar resteerde 35 personen. Na de zegetocht van het Prinse lijk paar door Frieslands dreven, waarbij weer eens overduidelijk bleek dat Nederland en Oranje één zijn, gaan de gedachten van het Ne derlandse volk ook heden in 't bij zonder weer uit naar het eerste ge zin in den lande dat vandaag de achtste verjaardag viert van ons tweede prinsesje. De kampeerdersrally te Heemstede is een waar succes. Foto geeft een pracht overzicht van het kamp der voetgangers. Bevin streeft 11 aar economische eenheid Met 298 tegen 102 stemmen heeft het Britse Lagerhuis gisteren zijn vertrouwen uitgesproken in het rege ringsbeleid in Duitsland. Harold MacMillan (conservatief, voormalig Minister van Luchtvaart, stelde als oplossing voor het bereiken van de economische en politieke sa mensmelting der Britse en Amerikaan se zones van Duitsland het wederin stelen van de SHAEF 'het algemeen hoofdkwartier van de geallieerde ex peditionaire legermacht) met ge neraal Eisenhower terug op zijn oude post als opperabevelhebber. De Britse, Amerikaanse en Franse zones moes ten tot een handelbaar geheel worden herleid. Hij waarschuwde tegen „bal kanisering" van Duitsland. Hieronder verstond hij de splitsing van Duits land in economische eenheden. Duits land moest volgens MacMillan zich in veel grotere mate dan momenteel het geval was zelf besturen waarbij de geallieerden slechts van advies zou den moeten dienen. MacMillan a-htte het noodzakelijk m°t het oog op „óe expansionistische politie-ie der Sow- iet Unie" van de laatste twee 'aar om een nieuwe politiek van evenwicht te voeren. Hij verweet de regering ..zwakheid en besluiteloosheid", daar zij geen vastomlijnde politiek t.a.v. Duitsland voerde. BEVIN VÓÓR ECONOMISCHE EENHEID Tevoren had de Minister van Bui tenlandse Zaken, Ernest Bevin, o.m. gezegd, dat er naar zijn mening geen vïer-mogendhedenbesiuur over liet Ruhr-gebied moest komen, tenzij de gehele Duitse industrie onder het be heer der vier mogemihcdcn zou wor den gesteld. Bevin zei dat "lij bij dc conferen tie van November a.s. nogmaals een poging zou doen do .economische een heid van Duitsland te bewerkstelli gen. Het streven bestond bij de Britse regering het voedselrantsoen van de Duitsers op 1800 calorieën per ong (voor zware arbeid 2800 calorie- en) te brenger, .nits 5 igcland's finan ciële middelen en de voedselpositie dit toelieten. De Ruhr-irdustrie moet zo mogelijk genationaliseerd worden Tenslotte verklaarde Bevin: „Wij zullen tegenover de Duitsejs niet eeu wig de mentaliteit der revanche to ren. In hen Duits and goed bestuurd worut, k in net van een agressieve na- tip een vredelieVen le worden. Voor 25.000 toeschouwers zijn gister avond in het Olympisch Stadion te Am sterdam speedway-motorraces gehouden Dt individuele wedstrijden werden ge wonnen door Steman vooi; v. Aartsen er Hartman. Tijdens sportfeesten in het Dynamo stadion te Kiev heeft de Rus Grigori Novak zijn eigen wereldrecord twee handig trekken halfzwaargewicht van 137.50 kg op 140 kg gebracht. Tijdens de landen wedstrijd Turkije Amerika te Istanboel heeft de Ameri- 1 aan Robert Fitch bij het discuswerpen een afstand gehaald van 54 meter 80. Het wereldrecord staat op naam van Gordieu me 54 m. 40. 1" In de afgelopen nacht, vjjftien da gen nadat de wapenen waren opge nomen, z$n zij neergelegd, tenmin stewat het Nederlandse leger betreft. Van republikeinse zijde wordt wederom voorbehoud gemaakt. Dr. Gani, de vice-president van de Repu bliek, acht het niet uitgesloten, ja waarschijnlijk, dat de order om het vuren te staken de republikeinse troe pen niet tijdig bereiken zal en te Djokja werd de eis gesteld, dat de troepen zich terug zullen trekken op de voormalige demarcatielijnen, ja, de ontruiming van de gehele Archipel door Nederlandse troepen werd zelfs verlangd. Wij willen hopen, dat de be zadigde maar in zeer stellige be woordingen vervatte rede van dr. Van Mook de republikeinse leiders tot de werkelijkheid terugroepen zal. Gelukkig heeft de Veiligheidsraad, toen zjj het Indonesische probleem in behandeling nam, van werkelijkheids zin blijk gegeven. Men zal die behan deling hier te lande met gemengde ge voelens hebben gevolgd, doch ten slot te niet zonder voldoening kennis heb ben genomen van het resultaat. Ge mengde gevoelens, omdat de bemoei ingen van de Raad met een aangele genheid, welke, naar de hier overheer sende opvatting, van interne aard Is, indruist tegen ons rechtsgevoel; vol doening omdat de Veiligheidsraad ten slotte binnen de beperkingen zijner bevoegdheid gebleven is en zich er toe heeft bepaald op beide partijen een beroep te doen tot staking van de strijd. En er is nog iets, dat tot voldoe ning strekken kan, n.l. dat het insti tuut van de Veiligheidsraad thans metterdaad bewezen heeft bij machte te zijn een gewapend conflict tegen te gaan. Want daarmede kan de wereldvrede slechts worden gediend, en wie die het behoud van de vrede niet wenst! Of het ook in staat zal zijn een overeenkomstig resultaat te bereiken bij een geschil tussen grotere machten, daarvan zal nog blijk moe ten worden gegeven. De strijd in Vietnam, die met de onze in Indië in vele opzichten overeenkomst vertoont heeft de Raad nog niet tot bemoeiin gen uitgelokt maar in ieder geval zal hij, bij de behandeling van de Griek se kwestie, een vuurproef moeten doorstaan. Het ten opzichte van Nederland en Indonesië bereikte resultaat kan ech ter, afgezien van de rechts-kwestie, hier te lande worden aanvaard, want het Nederlandse volk ziet, in zijn gro te meerderheid, niets liever dan een vreedzame regeling en op zijn souve- reine rechten is ten slotte, ondanks de houding van Australië en Rusland, geen inbreuk gemaakt. Dat Nederland een vreedzame re geling wenst, daarvan heeft het waar lijk onuitputtelijk geduld onzer rege- ring, sinds 14 October de wapenstil stand werd geproclameerd, duidelijk blijk gegeven. De nu afgekondigde wapenstilstand zal echter slechts ge handhaafd kunnen worden als deze ditmaal van de zijde der Republiek ook geëerbiedigd wordt. De vraag dringt zich op met welke middelen du Veiligheidsraad deze eerbiediging nu waarborgen zal. Inmiddels heeft onze regering het aanbod van goede diensten van de Verenigde Staten aanvaard en het is dus zeer wel mogelijk, dat Amerika zal worden verzocht waarnemers naar Indië af te vaardigen om op het nako men van het bestand controle te oefe nen. Daarmede zou het ons inderdaad een zeer goede dienst kunnen bewij zen. Dat Nederland het aanbod van Amerika heeft aanvaard en op dat van Engeland niet is ingegaan, heeft te Londen enige bevreemding gewekt. Doch wanneer men zich daar herinne ren wil, dat het accoord van Linggad jati met de bemiddelende hulp van 'n Engelse bijzitter tot stand gekomen is en dat Engeland, toen de Republiek dit accoord herhaaldelijk bleek te schenden, een vrij tweeslachtige hou ding aangenomen heeft, zal men daar de voorkeur van Nederland voor Amerikaanse goede diensten wellicht beter verstaan. In ieder geval zal ieder vredelie vend landgenoot zich er over verheu gen, dat de wapenen in Indië neerge legd zijn en dat Nederland aan Ame rika kan en zal duidelijk maken, dat het van Linggadjati niet afwijken mag wegens de verbintenissen, welke het ten opzichte van de overige In donesische gebiedsdelen op zich geno men heeft, daaromtrent mag men vertrouwen. u. Weersverwachting, geldig van Dinsdagochtend tot Dinsdagavond. WARM. Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen of onweer. Zelfde tem peratuur als gisteren Meest zwak- *e wind uit uiteenlopende rieh- flngen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1