SCHRIFTEN zonder bon Stad en Omgeving Alkmaar in de branding van deze tijd Waar de hoefsmid zijn werk doet P.O.A. n.v. Ernstig verbrandingsgeval Rechercheur had geluk Het woonwagenkamp is verhuisd De tonnenbelasting Hedenavond Randers-Alkm. Boys Alkmaarse athletieksuccessen Burgerlijke Stand QUie B. Bommel vermaakt de jeugd De kinderen uit Bath komen niet De „Purmer" bestaat 325 jaar AGENDA Egmond Binnen Het centrum der Ned. Herv. Kerk te Bergen Hensbroek Obdam Een uitstervend beroep 7i cent jMQ&zottden Prijzen rijwielstalling Oogstperikelen Marktberichten Ofcrtewmocgeo heeft sieh alhier een ernetig verbrarKtmgfigeval voorgedaan, dat gehoed aan onnadenfeeodheM te wtffceti le. De 32-Jarige hatevrouw P. wae be zig om benetne te sprenkelen op een overall teneinde deze te reinigen. Dit geschiedde In een gesloten ruimte, de keuteeo. Het benzineblik stond open, terwtp op hetzelfde moment een pe- tzoteanitoeetel In de keuken stond te branden. De gevormde benzinedamp ontplofte en de vrouw liep ern stige brandwonden op aan handen, ar men en hoofd. Zij werd naar het St. BHsabeth-ziekenhtris overgebracht. Hoer toestand wee hedenmorgen vrjj ernstig. De keuken kreeg lichte brand schade. De brand werd door omwo nenden met emmers water geblust. Een dringende waarschuwing moet hier nogmaals worden gegeven. Ge bruikt geen benzine als er open vuur in de buurt is. De gevaren zijn dan groot! Zaterdagmorgen ontdekte een juist passerende rechercheur, dat iemand zich een voor het Gew. Arbeidsbureau neergezette fiets töèëigende. De re- ohercheur bedacht zich geen ogenblik, doch zette direct de achtervolging in. De (Bef, een zekere S. uit Egmond aan Zee, werd zenuwachtig en reed een dame aan. Dit veroorzaakte eeü op onthoud. De rechercheur greep de dief in zijn kraag. Een flinke vecht partij ontstond; na een paar flinke tikken werd deze beslist ten gunste van de rechercheur. De dief is in verzekerde bewaring gesteld. Gebleken is voorts, dat S. zich reeds eerder op dezelfde plaats aan derge lijke diefstallen had schuldig gemaakt. Het rijwiel bleek niet op slot gezet te zijn, wat gemakkelijk gelegenheid geeft tot diefstal! Eindelijk dan heeft de verhuizing van het woonwagenkamp zijn beslag gekregen. Met behulp van een ge meente-auto werden diverse wagens gisterenmiddag naar het nieuw inge richte terrein, tegenover de gasfabriek, overgebracht. Over het nieuwe kamp schreven wij destijds al het een en ander. Wij ho pen, dat er inderdaad voor een be schutting van het niéuwe terrein zal v/orden gezorgd. De noodzakelijkheid daarvan hebben wij reeds eerder be pleit. Het oude terrein bij de spoorbrug is afgesloten en mag niet meer voor de stalling van wagens worden gebruikt. De Alkmaarse afdeling van de Ne derlandse Bond van Huis- en Grond eigenaren heeft aan Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland een adres ge richt naar aanleiding van het door de gemeenteraad genomen besluit, de ton nenbelasting met 100 pet. te Verhogen. Het adres toont aan, dat dit besluit in strijd zou zijn met prijsvoorschriften van het Ministerie van Wederopbouw en Economische Zaken, die geen ver hoging toelaten. De eigenaren kunnen de verhoogde tonnenbelasting, na alle reeds plaats gehad hebbende verhoog de lasten, niet meer dragen. In een bijgevoegde Memorie van Toe lichting wordt een en ander verduide lijkt en wordt met klem bij Gedepu teerde Staten erop aangedrongen, het besluit der gemeente Alkmaar niet goed te keuren. In ons blad van gisteren berichtten wij, dat de voetbalwedstrijd Randers I —Alkmaarse Boys a.s. Donderdag ge speeld zou worden. Duistere machten hebben deze ver gissing in de courant gebracht. Gaarne vestigen wij er dé aandacht op, dat deze ontmoeting niet Donderdag, doch hedenavond plaats vindt en wel om kwart over zeven op het Randers-ter- rein. Zondag j.l. zijn in het Hilversumse Sportpark de jaarlijkse athletiekwed- strijden gehouden van de Bond van Spoorweg-sportverenigingen in Neder land. Onze stadgenoot Hillenius van SOVA wist in twee nummers de overwinning weg te dragen, n.l. 100 meter hard lopen in 12,3 seconden, terwijl hij even eens eerste werd bij het hoogspringen met een sprong van 1.60 meter. Geboren: Alida C. M., dochter van Cornelis J. Schroder en A. A. Erkamp. Elisabeth D. M., dochter van Jo hannes C. Bom en C. M. Erkamp. Johannes F. A., z. v. Johan F. Huiberts en H, A. Dekker. IJbeltje W„ doch ter van Wikke Hoekstra en S, Kloos terman. Adrianus G., zoon van Ger- rit Lover en A. Pol. Gehuwd: Hendrikus Gol en Harmi- na Jonkman. Bouke J. van Keulen en Margje Bleijerveld. Overleden: Trijntje Bankersen, oud 82 jaar, weduwe van D. Doets. Hermanns de Raat, oud 84 jaar, we duwnaar van A, C. de Groot. Er befaoort moed toe, om by een tem peratuur, waarbij zelfs bananen zwart zouden blakeren, een zaal vol kinderen ruim twee uur lang bezig te houden op een manier, waarover ze nog dagen lang napraten. Het gezelschap van Chris Hofland ie daar gistermiddag ten volle in geslaagd, toen een uitgelaten schare kinderen ln het „Gulden Vlies" met spanning wachtte op het splijten van het doek voor het eerste bedrijf van de kinder-operette „Tom Poes en de toverspiegel". De avonturen van Ollie B. Bommel en diens .jonge vriend" Tom Poes leven onder de jeugd, waarvan de overvolle zaal wel een bewys was. Een kinderhand is gauw gevuld, zegt men wel eens, maar toch, kinderen zijn critisch vooral bij een gelegenheid als deze. Als de dames en heren, die daar gis termiddag zo hard hebben gewerkt, erin zyn geslaagd, zóveel kinderen zó veel genoegen te verschaffen, is dat een feit, dat niet genoeg gewaardeerd kan worden. De jeugd juichte en schreeuw de van vreugde, was soms stil van angst bij het verschijnen van de boze tove naar Hokus Pas, of zat op de stoelen te rijden van spanning. Vooral Hokus ^as en de koddige Wammes Waggel maak ten indruk en niet te Vergeten de fraaie dansen, waarbij de kleurige belichting veel ah's en oh's aan de jeugdige toe schouwers ontlokte. De peuters en ook de grotere kinde ren, die gisteren de zaal bevolkten, heb ben een middag gehad, die ze niet licht zullen Vergeten. Marten Toonder, die de Tom Poes verhalen schiep en Chris Hofland, die ze met zijn gezelschap voor het voet licht brengt, waarlijk zij zijn grote kin dervrienden. De kinderen uit Bath, die dezer dagèn in Alkmaar verwacht werden, zullen niet kunnen komen. Vanzelfsprekend doet de commissie alle moeite, om een nieuwe regeling te treffen, opdat wij onze gasten toch bin nenkort zullen kunnen begroeten. Op 29, 30 en 31 Augustus a.g. zullen ter gelegenheid van het 325-jarig bestaan van de polder „De Purmer" grote feestelijkheden plaats hebben op hét terrein bij de Kèrkebüurt. Het bestuur heeft gróte plannen, n.l. veetentoonstelling, akkerbouw-, tuin bouw- en huisvlijttentoonstellingen, grote nationale draverij om prezen van 500, 200, 100 en 50 gulden bene vens een jubileum-prijs, Ook zal worden opgevoerd de revue „Hoera „De Purmer" Jubileert" met 30 medewerkenden, waarvoor druk wordt gerepeteerd. Bovendien zijn kinder- ên volks spelen voor ouderen georganiseerd. Meer dan 50 medailles en prijzen zijn reeds aan de oommissie geschon ken ter uitloving. Ook kómt ër eén grote feesttent waarin een bal opge luisterd door een prima Orkest. De N.A.C.O. zal zorg dragen voor een geregeld busvervoer naar en van het feestterrein. Van verschillende gemeenten zijn reeds toezeggingen van medewerking binnengekomen. De gemeente Purmerênd zal zórg dragen dat de Purmerbrug feestelijk zal worden versierd. Ook de Purmer- ender Harddraverij Vereniging heeft medewerking toegezegd. Alles te zamén hóópt het feestcomité Op een druk bezoek. Er komt t.z.t. een uitgebreide feestgids. BIOSCOPEN DINSDAG Harmonie Theater: De dictator, 7 en 9,30 uur; 18 jaar, Victoria Theater: De dictator, 8 uur; 18 jaar. Cinema Americain: De vrouw van Monte Chrleto, 8 uur; 14 jaar. A. B. T.; De lila domino, 8 uur; alle leef tijden. WOENSDAG Harmonie Theater: De dictator, 1,80, 1 en 0,10 uur; U jaar. Victoria Theater: De dictator, 0 en 8 uur: 10 jaar. Cinema Americain: De vrouw ven Monte Chrleto, 1,00 en I uur; 1* jaar. Da lila domino, 0 an 0 uur; allo leeftijden NOODWET OUDERDOMSVOORZIENING!. De commiwie van onderzoek, ter uit voering der Noodwet Ouderdomsvoor ziening is als volgt ssmengesteld: voor zitter, burgemeester M. Nlele; leden F. M. van de Reep, S. Hopman, beidé wethouders der gemeente en W. Witte brood en P. Mooi), terwijl J. J. van Don als secretaris aan die commissie is toegevoegd. CONSÜMENTENCREDIET. Het aantal aanvragen voor consu- mentencrediet, dat ook hier voor de tweede maal is opengesteld, bedraagt 61, waarvan 35 gevallen zijn toegewe zen. Belangrijk ook in sociaal-culturele opzichten Juist achter de ruïne van de Ned. Herv. Kerk ln Bergen verscholen onder het dichte lommer van oude bomen staat aan de Hoflaan no. 1 een groot gebouw, eens de Ned. Herv. pastorie, thans sinds Juni van dit jaar in gebruik als Centrum van de Ned. Hervormde kerken boven het IJ. Jarenlang bestond reeds het plan om ln Noord-Holland een dergelijk cen trum, waar men het cultureel sociale werk ln uitgebreide zin van het woord voor de leden van de kerk zou kun nen aanpakken, te stichten. Elders ln het land bestaan reeds en kele van dergelijke instituten; nu heeft ook onze provincie zijn centrum. Het is bedoeld als conferentie-Oord, voor het houden van vergaderingen en lezingen en houdt wat idee betreft 't midden tussen een jeugdherberg en eên volkshogeschool. Zestig personen kunnen er tegelijk verbiyveh. Men is ingericht óp de ont vangst van afgeronde groepen van minstens 20 personen., onder eigen lei ding, die zich wat maaltijden enz. be treft aan te passen hebben aan de regels van hét huis. De lage dag- en week-end-tarie- ven maken hét nodig, dat men énige lichte oorvée-werkzaamhedên verricht, maar voor de rest hebben de gasten (Slot) Men weet, dat er op de Chef van dé Marinestaf een beroep is gedaan van dit plan af te zien en dat er in het naburige Bergen Vreugde heerste, toén bekend werd dat het vliegveld er niet zou komen, althans voorlopig niet. Van Alkmaar's standpunt bezien, is er geen réden om het niet tot stand komen van het marine-vliegveld toe te juichen. Een 1500 man tellend marine-garni zoen zou zeer zeker tot de welvaart van de middenstand en een meerdere bezetting van dè scholen hebben kun nen bijdragen. Want in de branding van deze tijd moet Alkmaar trachten alles tot zich te trekken Wat tot haar meerdere be langrijkheid zou kunnen bijdragen. Wij hebben hier het oog op een vast garnizoen, het verlenen van de méést gunstige faciliteiten aan óVer- helds-, agrarische-, industriële-, com- nerciële en vooral ook aan sociale en culturele organisaties, die Alkmaar tot hun zetel zouden willen kiezen. De verscheidenheid van de plaatse lijke inrichtingen van onderwijs is onze trots maar getracht moet worden de gecoupeerde Handelsschool weer tot een 5-jarige te maken, opdat dit onder wijs dan aan zal sluiten aan de Han delshogeschool te Rotterdam, het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord (opleiding tot officier van administratieen opdat het de gediplo meerde leerlingen alsdan een gelijke kans zal gêvén tégenover die, mêt een diploma H.B.S. A. Wij houden eèn goed geoutilleerd Centraal Ziekenhuis is stand, waaraan de buitengemeenten subsidie verlenen. Onderzocht diént te Worden of die bui tengemeenten ook iets zouden gevoelen voor een stichting van een Middelbaar Technische School want Alkmaar blijvé het culturele centrum van Noord-Hol land boven het ÏJ, welk gebied enkele honderdduizenden bewoners telt. Alkmaar verkeert in de gelukkige omstandigheid in zijn Hout en fraaie plantsoenen véél natuurschoon te kun nen aanbieden, terwyl de naaste om streken een bonte verscheidenheid bie den van bos, zee, strand en duinen. Het „vestigt U té Alkmaar" moet niet slechts een Slagzin blijven doch d, it tot practische resultaten te Wórden ge bracht omdat Alkmaar als woonstad zeker de toets der crltiek kan door staan. Alleen zal dè stad zélf, dan hier en daar moeten worden gemoderniseerd. De situatie aan de Berger overweg schreeuwt iedere minuut om verbete ring en er zal eindelijk eens een post en telegraafkantoor moeten komen, dat mén niet hoeft te zoeken en dat per auto bereikbaar zal zijh, Wij hopen, dat de gemeente binnen afzienbare tijd tot de oprichting van een „planning-bureau" zou kunnen be sluiten want Voor een dergelijke in stantie zijn er mogelijkheden en werk zaamheden té over. Het bureau zou uiteraard zijn opdrachten van B. én W. moeten ontvangen, dóch tevens êen zé kere mate van vrijheid behoren tê heb ben om zelf plannen te construeren en aan genoemd college voor te léggen. Ook hier gaat dê Óóst voor dé baet! Dit allés sluit natuurlijk niet uit, dat het partir '!êre initiatief krachtig dient te worden aangemoedigd en gesteund. Wanneer bovendien iedere Alkmaar der zidh het devies éigen zöii maken: „ieder reppe zich koen en krachtig, dah eerst krijgt de handel vleug'len" dan zal Alkmaar zich zeker door de bran ding van deze moeilijke tijden weten heen te slaan. Mogelijk gaat dan de oude stad der Victorie die goede toekomst tegemoet, Welke wij haar zo gaarne gunnen. volkomen vryheid van handelen. Uit het bovenstaande biykt reeds, dat het Centrum niet is voor gezinnen of individuele personen. Voor dagopeningen en -sluitingen heeft men de beschikking over de Ruïnekerk. Behalve voor ouderen is het gebouw voor de jongeren bestemd. Zij kunnen hier hun week-ends en hun samen komsten beleggen. Voor verenigingen als C.J.M.V., Jonge Kerkgroepen, „Jonge Lidmaten", Vrijzinnig Chr. Jeugdgroepen en andere, die zich voor stellen zich aan dagindeling en huis regels te kunnen aanpassen, staat het Centrum het gehele jaar open. Behalve voor bovengenoemde doel einden is ook aan ontspanning gedacht. Op initiatief Van de sociale werksters in dienst bij de Ned. Herv. Kerk, zul len groepen van huismoeders, die rust behoeven, hier langer of korter tijd kunnen verblijven. Ook zullen jeugdlelderscursussen worden geprojeoteerd. Wij spraken over de lage tarieven en deze zijn mede mogeiyk, doordat ln de regel het huishoudelijk werk v.nJ. het bereiden der maaltijden ge schiedt door leerlingen van de huis houdschool te Alkmaar (dir. mej. W. Glasz). De meisjes doen hier prac tische ervaring op. In de vacantietyd doen vrijwillig sters het werk. De inrichting. Zoals gezegd, kan men zestig per sonen onderbrengen. Daarvoor zijn twee flinke slaapzalen ingericht op dezelfde wijze als in jeugdherbergen. Beneden bevindt zich een gezellige conferentie- annex-eetzaal, met er aan grenzend een ruime serre, die als leeskamer wordt ingericht. Eén bibliotheek behoort nog tot de vrome wensen. Een voorbeeld betreffende de moei lijkheden, waarvoor men bij de in richting kwam te staan, is dat men wel een vergunning kreeg Vóór Kopjes, doch niet voor schoteltjes. Men zit met één -ra-ra, dat door een springende mijn stuk sloeg. Een nieuw raam is niet ie krijgen. Wel Wordt er vergunning gegeven voor het gebruik van grote hoeveelheden glas voor de aanleg Van niéuwe café terrassen in Bergen..,,,. Een vreemde situatie. Door de lange tijdduur, dié de In richting Vergt, is het Centrum Wél opengesteld, doch de Officiële Opening zal eerst in September of October plaats hebben, Dan zal Nöord-Holland eéti Centrum rijk Zijn, dat in het bijzonder vóór het uitgebreide werk dér Nêd. Herv. Kér ken in sociaal ên cultureel opzicht van grote betékenis kan worden. In dat Op zicht verdient hét de aandacht van velèn. BURGERLIJKE STAND. - (Juli). Geboren: Alida Geertruida, dochter van T. J. Munster en H. C. Konijn. Ondertrouwd: S. C. Brink té Heer- Hugowaard en Joh. Sijm. G. J. de Wit te Haarlem en M. Heilig. J. C. M. Boonên te Amsterdam en T. J. Wijte, Getrouwd: C. Corn. Brink ên Joh. Sijm. GESLAAGD. Onze plaatsgenoten dê héren H. H, Dekker ên P. C. van Diepen zijn ge slaagd voor het Op 29 Juli gehouden examen tér Verkrijging van het mid denstandsdiploma. Eén der oudste punten van onze stad is ongetwijfeld de Dijk. Daar van getuigen heden ten dage de grote café's met hun hoge zolderin gen en karakteristieke namen. De belangrijkheid van dit stadsgedeelte duurt nog voort tot de huidige dag. Vooral t\jdens de marktdagen heerst op deze plaats een gezellige, goed aandoende drukte. De bóeren Stal len er hun wagens, kalveren en vette zeugen worden er uitgeladen, de dorst wordt er gelest en 't paard gaat naar de smid om beslagen te worden. We zijn eens zo'n oude hoefsmid smederij binnengestapt om te zién hoe dit bedrijf, dat toch niet meer zo als vroeger tot de meest alledaagse be hoort, reilt en zeilt. Het is de smidse van A. op de Weegh waar we ons be vinden. Direct snuiven we de altijd typische ondefinieerbare geur op van koelwater en gloeiend staal, een geur. die het meest die van het najaarsbos nabij komt. Toen we nog op de schoolbanken zaten, was het altijd fijn als de smid of zijn gezel ons toestemming ver leende om in zijn werkplaats te ko men teneinde van dichtbij het prach tige ambacht van vormen en smeden te kunnen zien. Je genoot van het vuur, dat zo geheimzinnig kon óp- flikkeren, van de als een sterrenregen rondspattende vonken, de forse slagen van de man met de hamer en de blik semflitsen van het lasapparaat...... OOK NU teressant met het uitstervende am bacht van de hoefsmid kennis te ma ken. Het was geen marktdag en op dit moment stil in de smederij. De smid kon dus tijd vinden om ons wat van zijn werk te laten zien. Het vuur wordt electrisch aange wakkerd ook in de oudere smederijen heeft de handblaasbalg afgedaan en het ijzer er in geworpen. Het is een rechte staaf, ongeveer 25 cm. lang, die aan één zijde gloeiend gemaakt wordt. Met de vuurtang wordt de staaf er weer uitgehaald en op het aambeeld krom geslagen. Op deze wijze wordt het model er in gezet. Dan komt de voorslaander (een twee de man) er aan te pas. Deze slaat in het gebogen deel van hét ijzer een sleuf, de z.g. rits. Nu volgt het voor naamste werk: hét aanbrengen van de nagelgaten in de rits. Dit vindt plaats met de stamp. De doorslag maakt de gaten geheel klaar. Opnieuw gaat het ijzer in het vuur om de andere helft gloeiend te ma ken. Deze ondergaat daarna een ge lijke bewerking. Als het gehele model is gezet, gaat het ijzer weer in het vuur en wordt geheel gloeiend gemaakt. Op de rand van het aambeeld wordt de bekende „lip" er aan geslagen. Doch ook nu was het voor ons in- OVDR WQtP&flEOEaU Het hoefijzer is dan zover gereed, dat men het Op de hoef van het paard kan „passen". Het ijzer gaat warm op de hoef om te zien, waar hij draagt of niet draagt. Het overtollige hoorn van de hoef wordt weggekapt. Acht nagels, ongeveer 6 a 7 cm lang dienen om het ijzer aan de hoef te be' vestigen. Door een zekere vorm van de nagel, zal deze bij het indrijven door de zijwand van de hoef voor een derde deel weer naar buiten komen. Dit wordt tot op enkele millimeters na, afgeknipt De rest wordt omgeslagen. Het beslaan van het paard is dan gedaan. Tegenwoordig gaan de oude ijzers op de hoop voor schroot. Vroeger werden de oude ijzers door de smid zelf op nieuw „gebraden", maar dat is al 50 60 jaar geleden. Deze oude werkwijze heeft in de laatste oorlog, tengevolge van de materiaalschaarste, weer enige tijd opgeld gedaan. Vanzelfsprekend worden niet alle ijzers meer met de hand vervaardigd. Het meeste is fabriekswerk, doch voor pt.arden met afwijkende hoeven, komt het oude ambacht weer om de hoek kijken. De slijtduur voor een hoef van de achterpoten van een werkpaard is on geveer een maand, voor de voorpoten zes weken. Eerst als het dier twee en een half Jaar oud is, wordt het voor de eerste maal beslagen. EN STRAKS.. Toch is het beroep van de hoefsmid een uitstervend beroep. De voortschry dende en sterk doorgevoerde mechani satie van het vervoer doet het gebruik van het paard als trekdier voortdurend verminderen. Het langst zal het paard nog wel op het platteland worden ge handhaafd, al worden trekker en jeep ook daar ernstige concurrenten van het prachtige dier. En eens zal de tjjd daar zjjn, dat het paard als hulpkracht voor onze moder ne samenleving heeft afgedaan. Laten wö het daarom nu in hoge ere honden. PAYGLOP - ALKMAAR - TIL. M$2 (Buiten verantwoordelijkheid van de red) Zondag j.l. zag ik in Egmond aan Zee in één rijwielstalling wel 600 rij wielen opgepakt. Voor elk rijwiel wordt 15 cent stallinggeld geëist. Ge constateerd kan worden, dat elke Eg- monder stalling deze abnormale prijs berekent. Mijn vraag is nu hier: Is dat geoorloofd? Vóór de oorlog kon men overal voor 5 centen een rywiel stal len en waarom dit nu 15 centen moet zijn is mij en met mij zeer vele niet recht duidelijk. Waar moet dat heen, als een eenvou dig gezin een dagje naar zee gaat met 3 of 4 rijwielen? Is het nodig, dat zo 'n rijwielstaller op één dag een f 100 verdient? Ik meen, dat hier van ongeoorloofde prijsopdrijving sprake is en hoop van harte dat aan dit euvel een einde wordt gemaakt. U, mynheer de redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend: E. B. (Laten wy onze geachte briefschrij ver direct antwoorden. Wij begrypen de verbolgenheid van de heer B. nM goed. Hij weet toch ook wel, dat aret de gehele linie de prijzen sterk zijn gestegen en ook de houder van een fietsenstalling moet leven! Daar komt nog by, dat dit seizoenarbeid is en dó inkomsten Van nu moeten dienèfi om het meestal niet royale jaarinkomen te versterken. Over vóór de oorlog ge sproken: Wist U dat de prijs van het perronkaartje nü 200 Van vóór 1940 is? Het is ook nog zó op te lossen: Be steedt eens voor een enkele maal Uw snoepbon niet, dan hebt ge het geld voor de fietsenstalling er weer uit. Eenvoudig overlég én een simpele berekening doen hier soms wonderen! Redactie Alkm. Crt.) Mijnheer, Vergunt u mij een kleine plaats ruimte in uw Courant. Met de meeste aandacht heb ik uw stukken gelezen over de oogstcolonne. Dat deze cam pagne zo verlopen is, hadden de mees ten der bonafide aardappelrooiers wel verwacht. Aan het bureau Oogstvoorziening zit bepaald een man, die absoluut niet voor zijn taak berekend is. Verleden jaar werd door de Arbeids beurs in Alkmaar namens het Bureau Oögstvoorziennig een beroep op ons gedaan om op Texel aardappelen té rooien, want daar dreigde de hele oogst mis te gaan. Reiskosten en de kost vrij, een juffrouw om voor ons te koken enz. enz. En wat is ervan terecht gekomen? Men wist niét eêns, dat wij kwamen, maar na veel praten mochten we bij een boer slapen. De boeren betaalden iets meer voer het roóien óm de onkosten van onze Voe ding te dekken en na Veel getelefo neer zou het Bureau Oogstvoorziening het reisgeld van Alkmaar tót Den Burg betalen. Tot heden is echter door Ons nóg nooit één cênt vergoeding ont vangen. Wanneer we hier waren geble ven, hadden we evenveel kunnen ver dienen en werdén We per auto naar en van ons Werk vervoerd. Het Bureau heeft ons op een meer dan unfaire manier te grazen genomen en wat ons aangaat, de hele Oogstvoorziening kan in de sóép draaien, maar Wij zullen er op die manier geen hand meer voor uitsteken. Dankend voor de plaatsruimte teken ik, namens twaalf arbeiders, Hoogachtend, J. v. d. K. ALKMAARSE EXPORT VEILING ALKMAAR, 4 Aug. Andü'vie 4 15, Postelein 3—7, wortelen 8,40—16, to maten 1626, groene kool 6, rode kool 5—6, gele kool 4.50, stamsnybonen 4 17, uien 23—38, bieten 3.60—6.50, drui ven 2.58 per kg, spereiebonen 1318, stoksnybonen 22—35.50, pronksnybonen 4—6.50. bloemkool I A 5075, I 3545, II 1525, komkommers 3—12, meloenen 32—158, wortelen 5—19, radijs 2, selde rie 46.50, peterselie 7—10, sla 1.60 12, aardappelen, gróte 7—10, kleine 4— 6.50. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Aug. 38000 kg. aardappelen: grote schotse 8.509.40, Eerstelingen 8.80 —10.40, Driel. 2.90—5.40, bl. Eigenh. 9.HL-10.40, kriel 4.60—5.10, 44.000 rode kool 4.50—9.40, 15000 kg. gele kool 8.50—13.40, 1300 kg. uien 20— 30.80, 1000 kg. tomaten A 1718.20, P. 13.5016.70, 2900 kg. slabonen 14.90—19.90. NOORD-SCHARWOUDE, 8 Aug. —118.004 kg aardappelen: Eerstelingen 8,10—10,20, grote 8,80—8,10. Drielingen 4,80—6,20, kleine 4,80—5,20, Eigenheimers 8,80—10,50, blauwe Eigenheimers 9,10—10,80, rode Eersteling 7,60—8,30, geelblom 8,60—9,10, Koopmans blauwe 9,80, Bevelanders 8,80, Beteka 9,70 en Bintje 8,90; 18,000 kg slabonen 17,BO SS, 80: 45 kg snijbonen 5,10—8,00; 800 kg bieten 3,60—3,70; 4000 kg rode kool 4,70- 8,30; 40.000 kg witte kool 4,80; 160 kg gele kooi 8,10; 1800 kg uien 25,90. WARMENHUIZEN, 4 Augustus 1947. Schotse muizen 9.8010.50; Schotse grove 9—9.30; Schotse drielingen 6.10 —6.20; Blauwe aardappelen eigenh. 9.60 10.70; Bintjes 8.50; Bevelanders 9; Koopmans blauwe 9,90; Slabonen 13— 13.90. Aanvoer 36850 kg aardappelen; 450 kg Slabonen.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2