Closetpapier P.O.A. gaat vóór Stad en Omgeving. Van een nieuwe machine en een nieuwe industrie Het leest der negen dagen Naast geregelde arbeid ook de sport Ons ai De 22ste West Friezen dag P.O.A. n.v. Slagers op de schoolbanken AGENDA De baldadige jeugd. De kermis in aantocht Hoogenstraaten boekt 84 mille winst Bergen. Sportbeoefening in dienst der genezing Gevoel van eigenwaarde worde opgewekt De jeugd k; Bij de aflevering van de eerste hooi- en stro-opraper Heeds eerder hebben wjj er mel ding van gemaakt hoe er In dat kietoe smalle St. Annas traatje een indastrie aan het groeien is, die in de toekomst voor Alkmaar en het gehele agrarische achterland van grote betekenis kan worden. Het de 1 andbonwwerktuigenfabriek van de firma Butter Van Maarleveld Het grote pakhuis, dat men enige ttyd geleden daar voor dat doel in richtte wordt nu reeds te klein om de werkzaamheden geheel naar wens te kunnen uitvoeren. De indrukken, die wil bjj ons eerste bezoek opde den en de verwachtingen, die wü daar alt putten, zjjn dezer dagen be vestigd. Gisteren zjjn n.l. de eerste twee van een serie van tien hooi- en stroo-opra- pers afgeleverd om nog juist op tijd in de IJpolder en de Houtrakpolder aan het werk te gaan. De nieuwe machine berust op het volgende principe. Zij wordt gekop peld achter een landbouwwagen, die getrokken wordt hetzij door paarden, 't zij door een trekker. Al voortrijdende over de akker wordt het hooi, het stroo (dat door de maai-dorsmachine werd uitgeworpen) of het aardappel loof door een breed harkinstrument. dat in beweging komt door overbren ging via de wielen, opgeraapt. Langs een transportband wordt het stro omhoog gebracht, waar een man op de wagen het opvangt en op de wa gen deponeert. Een tweede kracht kan dan zorgen voor de paarden. Men hoopt, dat de machine ook geschikt zal zijn voor het rapen van bietenloof. Met de machine zijn reeds proeven genomen, waarbij bleek, dat men een veld van 4% bunder in 4% uur tijds geheel schoon kreeg! Een enorme vooruitgang dus, als men bedenkt, dat andere vele handen druk werk zou den hebben om het stro op de wagen te brengen Er bestaat in landbouwkringen grote belangstelling voor deze machi ne. Zaterdag zullen er in totaal tien stuks afgeleverd zijn. Zeer waarschijn- Weinigen zullen weten, behalve In slagerskringen, dat Alkmaar een onderwijsinrichting rijk is, die er zijn mag, n.l. een filiaalschool van de Nederlandse Slagersvakschool te Utrecht, waar de jonge slager zo wel theoretisch als practisch onder leiding van bekwame leraren wordt opgeleid voor de eisen, gesteld ter verkrijging van het diploma inge volge de Vestigingwet Kleinbedrijf. Aan deze school, die gevestigd is in het Abattoir, worden twee halfjaar lijkse cursussen gegeven, welke ge volgd worden door jonge slagers uit de wijde omtrek van Alkmaar, zich uitstrekkende over de gehele kop van Noord-Holland. Was deze cursus eerst een reizende school, die alleen bij vol doende deelname werd gehouden, thans is het een permanente instel ling, omdat de leiding van het Sla gersvakonderwijs meende, en zeer te recht, dat in Alkmaar als centrum plaats evenals voor het Nijverheids onderwijs e.d. ook voor dit onder wijs plaats moest zijn. Dat dit goed gezien is, blijkt wel, want telkens is er voldoende deelname. Dinsdagavond vond de uitreiking der diploma's van de afgelopen cur sus en de opening van de nieuwe cur sus plaats, in tegenwoordigheid van de Commissie van Bijstand, de lera ren en vertegenwoordigers van de P.T.C. Alkmaar en Slagersverenigin gen. Van het bestuur van S.V.O. wa ren aanwezig de heren Th. Cuiper en Z. v. d. Zwaag. De heer Cuiper zeide, dat het er niet zo rooskleurig uitziet in het sla- gersbedrijf, als velen wel menen. Van alle kanten worden aanvallen gericht die het normale leven in het slagers- bedrijf trachten te ontwrichten, met name de Boerencoöperaties, vlees- en vleeswarenfabrieken, diepvries vlees, vleeswaren in comestibleswinkels enz. De slager zal zich schrap moeten zet ten, en het enige middel om zich te handhaven is het opkweken van goe de vakbekwame slagers, waarin het publiek vertrouwen stelt. En daarom is S.V.O. een zo nuttige instelling, Spr. bracht de dank aan het bestuur van S.V.O. over aan de leraren W. Voort- huysen, J. de Wit en H. Rcurslag, die zich zoveel moeite gaven om het onder wijs een zo gunstig mogelijk resultaat te geven. Verschillende andere sprekers voer den nog het woord. o.a. de heren De Wit en Voorthuyzen. De heer Cuiper reikte vervolgens de diploma's uit aan de geslaagden Een der geslaagden bracht dank der gelukkigen over aan het bestuur va" S.V.O. en aan de leraren voor het ge noten onderwijs, terwijl tot slot de heer J. Blaauboer die namens de Com missie van Bijstand de leiding van de avond had. alle sprek">-s dankte voor het gesprokene, en d" wens uitsprak dat de nieuwe thans afge sloten cursus zou zi-: als een baken in zee. J ljjk zal volgend jaar een order voor vijftig stuks uitgevoerd worden. Vermeld dient nog te worden, dat de Commissie voor Landbouwwerktui gen in de Wieringermeer geprobeerd heeft deze machine waar ook in ons land te doen aanmaken. Niemand wil de er echter aan. Totdat men de fir ma Butter Van Maarleveld ontdek te. Deze pakte het aan, nam het ri sico ende resultaten zjjn er! Daarbjj mag de steun, die ondervon den werd van de Werktuigencommissie van de Stichting voor de Landbouw, de Provinciale Voedselcommissaris en de Landbouwvoorltchtingsdienst, niet ongenoemd blijven. Minister Mansholt heeft in zijn zes jarenplan voor de Nederlandse agra rische wereld opgenomen, dat mecha nisatie een der eerste vereisten is. De meeste van deze machines zullen in gevoerd moeten worden, maar zullen op de duur een deviezenbesparing be tekenen. De aanmaak van landbouwmachines in ons land zelf geeft dus in zekere zin een dubbele besparing. Mede uit dat oogpunt bezien is de eerste en enige fabriek van landbouw werktuigen van Butter Van Maar leveld van zeer groot belang. En de industrialisatie van Alkmaar ls weer een stap verder In de goede rich ting. Hier klinkt toekomstmuziek! BIOSCOPEN DONDERDAG Harmonie Theater: De Dictator, 7 en 9,70 uur: 18 jaar. Victoria Theater: De Dictator, 8 uur; 18 jaar. Cinema Americain: Da vrouw van Monte Christo, 8 uur; 14 jaar. A. B. T.t De lila domino, 8 uur; alle leef tijden. VRIJDAG Harmonie Theater: Alom* of the South Seas, 8 uur; 14 jaar. Victoria Theater: Carmen, 8 uur; 18 Jaar. Cinema Americain: Nice girl, 8 uur; tot 14 Jaar onder geleide. A. B. T.: Het recht van de sterkste, 8 uur; 14 jaar Gulden Vlies, 8 uur: Dansavond groep Mascha ter Weeme. Herhaaldelijk is de jeugd door de politie geattendeerd op het feit, dat de baldadigheid de perken te buitengaat Het schijnt niet veel te helpen. Tel kens worden weer nieuwe gevallen geconstateerd. Zo waren een aantal jongens bezig een verkeersbord ter hoogte van de kath. kerk op de Laat met stenen te molesteren. Een der stenen ketste af en vloog door een winkelruit, dat geheel vernield werd.. Tegen de dader werd proces-verbaal opgemaakt. Nog slechts luttele weken scheiden ons van de belangrijkste Zaterdag van de hele maand, n.l. Zaterdag 23 Augustus. Op die dag kunnen de Alkmaarders uitroepen met een variatie op één regel uit de Marseillaise „Le jour de foire ejt arrivé". Foire zeggen de Fransen, „foor' noemen het onze Zuiderburen, en wij, wij houden vast aan het aloude Hollandse woord „kermisal vinden zovelen „Lu napark" fraaier. Inderdaad, de kermistijd nadert weer. Negen volle dagen zal het feest duren, om pas op Zondag 31 Augustus, in de avond van Koninginnedag weer gesloten te worden. Negen volle oagtn kunnen de Alkmaarders hun krachten beproeven op de moderne uitgave van de kop van Jut, het sportkanon; ze kunnen zich laten rondsleuren en rondzwaaien in carousels van alle soorten en vormer; ze kunnen zich te buiten gaan aan poffertjes, aai ijs, aan paling; ze kunnen hun geluk be proeven met vliegtuigbommen, met w<*rp ringen, met buksen, in koekhaktenten en met een grijp-automaat; ze kunnen he sprekende hoofd zien en horen en grie zelen bij de vlooien. Negen dagen lang zal het centrum van de stad weer daveren van gillende, flui tende, bellende en ratelende vermaaks- inrichtingen, waartussen zich het publiek van Alkmaar en verre omgeving zal ver dringen. I'en aantal geheimzinnig uitziende ker miswagens wacht al dagen lang op het Canadaplein tot het zover zal wezen. Een volledige lijst van alle grote en kleine oorden des vermaaks drukken wij hieronder af. Burgers van Alkmaar, viert negen dagen feest, onbekommerd en vrij van zorgen, maérmet mate DE KERMIS STAAT VOOR DE DEUR Canadaplein: Benzine-racebaan, Monte Carlo-Hoeplatent, Raketbaan-U-boot, Ka- rimata, Rupsbaan, Baby sport, Mont- Elanc (draai-inricting), Luchttax, Dui- velsdraai (dubbele draai-inrohting), Sta- dencomplex, Bumperspel, Gebakkraam, VUegbomsport; JJsbuffet; M ckey Mouse- draaimolen en Vcgelpiek. Paardenmarkt: Autoskooter, Luchr. schommel, Kinderscheep i eswatermolen Bumperspel, 2 TJsbuffetten. Palingkrc-am, Waarzegsterstent, Vlooientheater, Suiker spin, Vliegbomsport, Sportkanon en Grijp armsport. Doelenveld: Stoomcaroussel annex Trip-Trap en dancing; Tête k Queue (draai-inrichting» en De Spin idem) Nieuweslootj: Hoedensport duikboot- spel, IJsbuffet, Kcp van Jut, Schiettent Monte Carlo «Amerik. Hoepia), Kijkteni (Het sprekende hoofd), Gebakkraam, Slow Forgett (Knikkerspel),: Vliebomsport, Koekhaktent, Pyramidesport, Suiker1 kraam, Fruitstand, wafelkraam, Lijntrek- sport, Vogelpiek Spijkersport, Flessen- werptent, Kijktent (voet-arttsten), Kijk- tent (Daphna Diana), Entosspel, Gebak kraam, Vliegbomsport en Skee-boU (bal- werptent). Hofplein: Holly-Holly, Variété Mul lens, Aeroplane Caroussel en Bumperspel Korte Nieuwesloot: Gebakkraam, Nou- gatkraam, Kinderdraaimolen, Kijktent met miniatuur-stoomcaroussel, Speerwerptent. Flying Horses Race en Shimmy Trap. Stenenbrug: Poffertjeskraam en Paling- kraam. WIELRIJDERS, OPGELET Degenen, wier familienaam begin met de letters W, X, IJ en Z, kunnen morgen, Vrijdag 8 Aug., van 9—12 en van 24 in het kantoci aan de R d- derstraat hun rijwielformulieren indienen en tegelijk het inschrijvingsbewijs in ont vangst nemen. BERICHT ZONDER NAAM Door de politie werd proces-ver- baal opgemaakt tegen een drie n tochtig-jarige man, wegens overtre ding van artikel 239 van het Wetboek van Strafrecht (zedenmisdrijf). De Nederlandse Fabriek van Ver duurzaamde Levensmiddelen v.h. IV. Hoogenstraaten Sc Co. te Alkmaar boekte over 1946/47 een netto-winst van t 84.750 (21.048), waaruit een di vidend wordt gedeclareerd van 6 (3) De brutowinst beliep f 807.439 (267.400); de reserve voor diverse doeleinden werd verhoogd tot f 84.657 (25.000). Een geregelde productie werd ver kregen, doordat de Mij. boven het te kleine groente-quotum nog een quo tum blik toegewezen kreeg voor de soepfabricage, die mede heeft geholpen het bedrijfsresultaat bevredigend t.e doen zijn. In de loop van 't boekjaar werd de installatie met enige van de allernieuwste Amerikaanse machines uitgebreid. De situatie in het huidige boekjaar is zeer onoverzichtelijk. De mogelijk heid bestaat, dat het bedrijf slechts met een bezetting van ca. 30 °/o zou moeten volstaan, hetgeen voor het bereiken van een gunstig resultaat volkomen ontoereikend zal zijn. Mochten het volgende jaar de blik- toewijzingen niet minstens op het vooroorlogse peil kunnen worden ge bracht, dan is 't de vraag, of de con- servenindustrie zich van deze slag zou kunnen herstellen. Het laatste medein verband met de door de Overheid in de toekomst vast te stellen prijzen, welke met onderbezetting geen reke ning houden. Alleen bij voldoende blikaanvoer kan de conservenindustrie de over schotten aan groente opnemen, waar bij tevens de mogelijkheid wordt ge opend tot export. Een klein gedeelte van de op deze wijze verkregen de viezen is voldoende voor het aankopen van het totaal benodigde blik. Gehoopt wordt, dat het de regering mogelijk zal zijn die voorbereidingen te treffen, welke voorkomen, dat tuin bouw en conservenindustrie wederom in een dergelijke impasse geraken. Een groot gevaar. Hedenmorgen om ongeveer half acht reed een grote vrachtwagen van de firma Duinmeijer en Zoon uit Egmond in de Hout ter hoogte van Huize Wes- terlicht. De wagen was bevracht met een lading benzine- of petroleumvaten, nog wel drie hoog! De lading werd op geen enkele wijze beschermd of door touwen bijeengehouden. Het kon niet anders of er moest iets gebeuren. En dat gebeurde ook! Een achter deze wagen rijdende fietser bemerkte plotseling, dat de la ding ging glijden. Hij reed wat hij rij den kon om op zij van de cabine van de vrachtwagen te komen en wist de chauffeur te doen stoppen. Eén der grote vaten rolde intussen reeds van de wagen in de nabije vijversloot. Ver dere narigheid kon worden voorko men, maar we behoeven ons niet te ontveinzen, dat hier een groot gevaar op de loer lag. Wij mogen deze en andere vracht rijders op dergelijke zaken nog eens attent maken. Ook hier is het spreekwoord: „Beter voorkomen dan genezen" zeker van kracht. Middenstandsexamens Op de zesde dag van de Middenstands examens te Alkmaar werd net dip.oma behaald door de dames J A Sentenie en C Schaaps en de heren J H Popma, F J F.is, A H v Rboon, R Reek, C Patter. J A Roobeek, M de Ruljter, J W Schot ten, D Smit, Th H Slot en P Slooten, allen te Alkmaar; A A Schoon te Aker sloot; E R Runar en A G van Rijn tc Bergen; J Port.sgles, N P Portegies, W Res en H Schram te Castricum; mej E H v d Pol te Egmond aan Zee; J Pronk, P B Rood, C S Rood en N Schouten te Heerhugowaard; mej G Pietersma—Steen- man en de heren J J Rood, A Schouten, J A Schoorl, G Schipper en J M Sen- gers te Heiloo* J Potveer te Obdam; mej. M G Roelof sen en de heren M Roe- lofsen en G G schipper te De Rijp; mej. L, E Schinkel en de heren C Rens en A Rens te Schoorl; C J Rodenburg en C Schavemaker to Uitgeest; H Rens te Ur- sem; mej. C Th Slijkerman en de heer N C Riegen te Warmenhuizen; mej, J H Butsen—Kuijpers en de heer H Schoorl te Zuid-Scharwoude; E Pilkes te Groot- Schermer; J Rijkhotf te Assendelft. DANSAVOND „GULDEN VLIES" Vrijdagavond 8 Augustus a.s. des avonds om acht uur zullen de beken de danseressen Mascha ter Weeme en Marie-Jeanne van der Veen en de dansers Max Dooyes en Pieter van der Sloot een avond geven in het „Gulden Vlies". Er zal een zeer gevarieerd program ma van soli, duetten en ensemble- dansen worden uitgevoerd. De bege leiding is in handen van Albert Bo- cay. Mascha ter Weeme zal o,m, de Beatrys-legende dansen, terwijl Marie- Jeanne van der Veen tezamen met Pieter van der Sloot de eerste uitvoe ring voor Nederland zal geven van de pas de deaux „BBlue Bird" uit het ballet „The Sleeping Beauty" (Tchai- kowsky) in de originele choreografie van Marius Petipa. Voorts staan oude Franse hofdan sen (Le Menuet de la Reine, en La Gavotte du Roi), klassieke en karak ter-dansen op het programma. Een zeer boeiende dansavond, waarmede deze dansers alom zeer veel succes hebben geoogst. ACHTER DE MUZIEK AAN. Een onvoorzichtig rijwielbezitter liet zijn karretje onbeheerd en onafgeslo ten aan de Nieuwlandersingel staan. Vanzelfsprekend was zijn eigendom even later „achter de muziek aan". Nieuwe weg geopend De eerste auto passeerde Woensdag morgen de Nieuwe weg, die de Berger- weg en de Dr. van Peltlaan verbindt. Vanaf Maandag a.s. zullen ook de bus sen van N. H. A. D. O. Bergen-Binnen deze weg, die uitsluitend voor autover keer bestemd is, volgen. Fietsers wordt aangeraden goed te letten op de verkeersborden in de Ka- rel de Grotelaan: daar wordt nog al eens gezondigd tegen de regel van het éénrichtingverkeer. Stompe toren. GESLAAGD. Voor het eerste gedeelte hoofdacte slaagde de heer C. Visser, onderwijzer aan de O. L. school te Stompetoren. (Vervolg van Pag. I) Wat de voorbereidingen voor de re stauratie der St. Ursulakerk te War menhuizen betreft, deze vorderen goed. Tenslotte vertelde de heer Wortel, dat de heer P. Noordeloos te Groote broek, een uitgebreid werk over de historie van West-Friesland schrijf^ welk boek men als jubileumuitgave bij het 25-jarig bestaan van het Ge nootschap het licht wil doen zien. Uit de rekening van de heer Sas burg kwam vast te staan, dat de fi nanciën van „Oud West-Friesland" gezond zijn. Er is een bezit van f 3480.98. Van het Claes Barentsz fonds bedraagt het kapitaal f 823.99. Mej. C. Ruyterman en de heren G. Köhne en Th. P. H. Wortel werden tot bestuursleden herkozen. De heer H. Galis bracht verslag »it van de werkzaamheden der Commissie van Landelijk Schoon in West-Fries land. De Commissie heeft lang niet stilge zeten en is ondanks tekort aan mate riaal hard aan 't werk. Verschillende kleine restauraties kwamen onder haar auspiciën tot stand en diverse snode pogingen tot afbraak of lelijke verbou wingen van schone gebouwen werden door haar verijdeld. Er is kappenmateriaal. De heer Roselaar gaf een inzicht in het werk der commissie „De Noord hollandse Kap". Men wil trachten de fraaie traditionele hoofdbedekking bij feestelijke gelegenheden zoveel moge lijk te doen dragen. Een moeilijkheid was, dat de zogenaamde „kappennaai- sters" een uitstervend ras vormen. Op initiatief van mej. Blokker is thans een cursus in het kappennaaien georgani seerd en daar, zoals mej. Ruiterman vertelde, de commissie binnenkort be slag kan leggen op „kappegaas", zal de ursus spoedig beginnen. Naar Texelt De bepaling van de plaats waar de /olgende vergadering zal worden ge houden werd aan het bestuur overge laten. Men noemde Edara, de Wieringer meer, maar vooral de suggestie van Texel, ontlokte een daverende bijval. Bij de rondvraag drong de heer Schekkerman er op aan de Volkshoge school te Bergen te steunen bij haar doel een boek met volksliederen te doen uitgeven. De vergadering werd vervolgens ge sloten, doch het gezelschap heeft nog enkele uren genoten van de zang van het Ned. Hervormd kerkkoor „Cres cendo" te Oudkarspel en de boeren dansen van een groepje Wijdenesser jongelui onder leiding van de oude speelman Bas Roemer. Op dit gedeelte komen we morgen uitgebreid terug. PAYGLOP - ALKMAAR TEL. 3892 (Ingezonden mededeling). La at voor itc'eieeu zijn het parool op iedere school! (Ingezonden mededeling). Het politiebureau als karavaanserail Een groot aantal gezinnen afkom stig uit Rotterdam en Schiedam had zijn vacantie doorgebracht op de schone eilanden Vlieland en Terschel ling. Gisteren begaf men zich met autobussen weer Zuidwaarts. De bussen hadden pech en beland den ter hoogte van vlotbrug „De Kooij" ten Zuiden van Den Heider ir de zachte berm. Ten gevolge van dit oponthoud arriveerde men eerst vannacht om half drie in Alkmaar. De reizigers vonden in het politie bureau tenslotte voor de rest van de nacht een veilig onderdak. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes B„ z. van Frederik Stuiver en C. Vogelpoel. Jacqueline C. E„ d. van Cornells Kaal en C. C. A. Morsch. Catharina J. H., d. van Douwe van den Berg en M. A. J. F Iuitsma. Gehuwd: Willem van de Veen en Adrïana F. Hoorns. Coenraad van der Molen en Maria C. van Hove. Verpleegden strijden op het sportveld Bafckum, Woensdagmiddag. Regen en wind jagen over het sportterrein van het ziekenhuis Duin en Bosch en de erepoort, welke toegang tot het feestterrein is opgericht, ligt verwil derd en geschonden tegen de vlakte. De vlaggen druilen en scheuren bij kans aan flarden. Zo ligt het zo fraai aangeklede sportveld er bij: troosteloos en grijs. Net zo troosteloos en triest als de ganse lucht is. En toch heerst er desondanks een zekere sfeer, die prettig aandoet. Toch klinkt de muziek opgewekt, tóch is de animo niet gedood. Want het is vandaag een hoogtijdag in Bakkum, waar verpleegden en verplegers el kaar in sportieve kamp bestrijden. Ze zijn gekomen uit Medemblik, uit Santpoort en uit Den Dolder, terwijl de gastvrouwe eveneens sterk ver tegenwoordigd is. De buitenstaander zal ongetwijfeld vreemde ogen opzetten: verpleegden, die aan sport doen, sterker nog. die elkaar bestrijden! Maar als de verpleegden uit Heiloo bijvoorbeeld meedoen aan de zomer avond-competitie voetbal en daarin een uitstekend figuur slaan, waarom zou den ze dan niet aan athletiek en gym nastiek doen? Waarom zou de sport niet goed zijn, ook voor verpleegden? We komen op dit onderwerp direct nog even terug. Maar nu eerst de wedstrijden! Goed, men verwachte geen vlekkeloze uitvoering van 'n vrije oefening. Maar men verwachte wel een volkomen overgave, een zekere concentratie van alle deelnemers. Men ziet er min of meer trage, ook een min of meer snelle reactie. Maar men ziet sport, beoefend in een gezonde sfeer, waarbij al de deelnemers zich uitleven. Touwtrekken we pakken slechts een nummer zo los weg met zweet en bezieling werd gestreden door elke „inrichting"! En met welk een gezond enthousiasme werden de prijswinnaars begroet! Of neem het nummr volksdansen! We zagen het eigenlijk als extra'tje, toen de regen tenslotte allen dwong om naar binnen te vluchten. En daar in een der recreatiezalen hebben we zeld zaam goed uitgevoerde volksdansen ge zien, vol kleur en rbythme, vol enthou siasme, vol geest en vol inhoud. Het was ongelooflijk goed, het was 't beste wat we ooit op dit gebied gezie.. heb ben. Zo vol variatie, maar ook zo be heerst, met legendarische en ingewik kelde figuren. Lezer: zo dansten de verpleegden, de zieken van geest! En zo is het hele pro gramma. helaas deels in het water ge vallen, verlopen. Ondanks het slechte weer, ondanks regen en wind. Hoe mooi. hoe wonderschoon ware het niet geweest bij een stralende hemel! Dr. Feenstra, geneesheer-directeur van Duin en F ch had vooraf een be groetingsrede uitgesproken; de heer de Rie, geassisteerd door de heren Jansen, v. d. Horst en Kuyper, had de techni sche leiding en zij allen slaagden erin, nogmaals ondanks alles, het grote ge beuren te doen slagen. Na het normale „sportverslag" van de sportdag te Bakkum moge hier nog iets verteld worden over de waarde en betekenis van de sport beoefening door geesteszieken en dit vooral, omdat het grote publiek he laas nog zo weinig afweet van de wijze, waarop verpleegden behan deld worden en hoe de geneeskun digen trachten hun patiënten te ge nezen, opdat ze weer als volwaar dige mensen in de maatschappij te rugkeren. In een gesprek, dat we onlangs met een psychiater hadden, bekende deze lachende, hoe vreemd de redactie in de regel is van bezoekers van een psy chiatrische inrichting. Men denkt blijkbaar alleen aan krankzinnigen, liefst nog gevaarlijke krankzinnigen, die permanent onder de meest strenge controle gehouden worden. En men denkt daarbij aan de meest ongezellige entourage en kijkt angstvallig rond om zich: het is zo gevaarlijk immers!! Er. dan ontdekt men er rust en een vertrouwelijke sfeer in en om de ge bouwen, men ziet hoe de patiënten nor male werkzaamheden verrichten, nor-, maal ookhet hartstochtelijke voet balsnel beoefenen. En men begrijpt het niet! Die pa tiënten, het zijn toch geesteszieken, ze lijden toch aan de een of andere gees telijke afwijking? De beoefening van sport en spel van welke aard dan ook en in de meest uitgebreide zin wordt in de deelne mende ziekenhuizen beschouwd als een zuiver geneeskundige aangelegen heid. Het sprak vanzelf, dat tegelijk met de invoering van de arbeidsthe- rapie, die zo'n ommekeer verwekte in de gehele verpleging van zenuwzieken en een gehele verandering bracht in de gehele sfeer van de ziekenhuizen, ook de behoefte werd gevoeld om naast geregelde arbeid ook voor een goede ontspanning te zorgen. En evenzeer als de arbeid een uiterst be langrijk hulpmiddel is om zieken weer een gevoel van eigenwaarde te geven en zich weer aan te passen aan de werkelijkheid van het maatschappe lijk leven en hen weer op te voeden tot mensen, die in de gewone maatschap pij hun plaats weten, wordt een zelf de doelstelling beoogd bij de ontspan ning van onze zieken. Maar er is nog veel meer. Sport en spel dragen bij tot het in stand hou den van de lichamelijke gezondheid en tot een harmonisch gebruiken van het gehele lichaam. Niet alleen dus, dat door sportbeoefening de lichamelijke functies goed „onderhouden" worden als men het zo noemen mag, maar juist bij vele patiënten zijn ook aller lei lichamelijke verrichtingen niet har monisch ontwikkeld of is de onderlinge samenwerking tussen verschillende speelgroepen gestoord. Door geregelde systematische oefeningen is het moge lijk deze stoornissen in belangrijke mate te verbeteren en we zien deze verbetering dan ook optreden in hou ding, lopen en gebarenspel, eigenlijk in alle handelingen. Onze lichaamsbewegingen vinden bewust (b.v. het leren lopen van kleine kinderen) of minder bewust, d.w.z. min of meer automatisch (b.v. bij uandelen en fietsen) plaats on der invloed van onze geest. Men zou zich de verhouding geestlichaam kunnen voorstellen als machinist machine. Bjj sommigen is de ma chine niet geheel in orde, bjj ande ren moeten zowel de machinist als de machine in onze geneeskundige bemoeiingen worden betrokken. Bij velen is, ais we nog even dit beeld mogen vasthouden, de mach ne per fect, doch moet de machinist worden behandeld. En juist b\j de laatste groep bereikt de geneeskunde door middel van sport en spel zulke goe de resultaten. Bjj deze zieken ont breekt dikwijls de impuls, de na tuurlijke aandrift om tot bewegin gen te geraken of is deze geremd door allerlei gedachten, die de pa tiënt bestormen. Door hem bij voor keur in groepsverband gymnasti sche oefeningen te laten maken en aan gezamenlijke spelen te laten deelnemen, wordt zijn aandacht meer op de bewegingen gevestigd en door herhaalde oefeningen blijft de aan dacht steeds meer geconcentreerd, waardoor allerlei storingen in hou ding en beweging worden opgeheven Met deze lichamelijke factoren worden ook de psychologische mo gelijkheden natuurlijk intensief be nut. Naast stimuleren van een ge zonde persoonlijke eerzucht en vol doening bjj het bereiken van goede prestaties, is het vooral ook de op voeding tot sportiviteit en bovenal aankweken van gemeenschapszin, waar het de geneeskundige op aan komt. Samen te werken om een ge steld doel te bereiken, het team work, waarbij ieder lid van het team met de anderen samenwerkt en zijn uiterste best doet om door zijn eigen prestaties dikwijls met uitscha keling van zijn eigen wensen en strevingen om toch vooral de sa menwerking van het team niet te verstoren de resultaten van het team zo goed mogelijk te maken. Van belang is ook de verhouding deelnemertoeschouwer. Het publiek, de toeschouwers, dat zijn immers de mensen, waarmee en waaronder hij in het gewone dagelijkse leven moet ver keren en hij moet juist leren zich weer aan de maatschappelijke omgeving aan te passen met alle eisen, die de maatschappij aan hem stelt, en alle beperkingen van wellevendheid, die een ieder zich moet opleggen om in de normale maatschappelijke samenleving van mensen van allerlei slag en ge aardheid te kunnen verkeren. Al deze factoren tezamen maken, dat in het beoefenen van sport en spel grote mogelijkheden zijn gelegen om in de geestelijke zowel als in de lichamelijke toestand van onze zieken verbetering te brengen en van daar dus ook, dat het beoefenen van sport en spel een aangelegenheid is waar de gehele ge neeskundige- en verplegingsstaf van een ziekenhuis zich intensief mee be moeien moet. En op een sportdag als deze met zijn gezellige sfeer, met de stiptheid en vlotheid waarmee het gehele program ma wordt uitgevoerd, krijgt men een goede indruk van de wijze waarop in een modern ziekenhuis niets wordt nagelaten om de kansen tot herstel van onze zieken zo hoog mogelijk op te voeren. De ovmrkeU (Van onze H; „De overheid i; gever in Nederl zodanig toonaang one de heer D. I tear van de Cei dienst te Den Hi Jaar door het R stantie om de per: te behartigen. H< mee een nieawe k WaHcate, ge'--—ien drjjfsleven, zal ni te geven aan de ii de personeelgpoli waarden als men een ambtelijke re veel mogelijk tot Allereerst zal nodi te man (of de jui: juiste plaats komt i beidsvreugde zo veel krijgt. Bij de overhc ven gaande om te kc selectering van hei door onderzoek van der candidaten. Mei sleur en in de diver; gewekte dienst kwe' ding zijn reeds tal enigingen opgericht, derlinge saamhorig Wordt versterkt. Vooral de problei tboden worden bestu hefd een belangrijk maatschappelijk levei z# niet achter blijve leven wat haar werl temeer niet, daar z: oude bevelende taak gen de functie heef Op deze wijze zal d in de ambtelijke were kunnen toenemen en behoeven te vrezen, i geen voldoende waari want het spreekt van; vraagstuk der goede sen een vooraanstaan bij het opstellen der r Politiek. Zoals reeds gezegd, op gericht om het gr< paraat dusdanig te or; een voorbeeld is voor schappen in ons land. te krijgen is natuurlijj er geen remmend get krachten is en daaror Walkate het zo nodig interesse heeft voor e, die na het afwikkelen logs-bemoeiïngen toch rijk zal blijven en ono: de goede loop van zak In de afgelopen m Mulo- en H.B.Scholei lingen voordrachten te wijzen op de vele welke de ambtelijke en de nieuwe geest, gaan tegen het mi VAN j\jABl Nederlandse militair< schacht van een kolenr Enim rijkssieraden vai Stak Sri Indrapoera oi Sowjet-autoriteiten heb najaarsbeurs te Leipzig er- bezoeker-.quotum i toegestaan. Volge: is het thans in Engelar verzekering af te sluite verlamming. j)e van Amsterdam en Ro veiligheidsmaatregelen het lossen van met a: geladen schepen, in v rampzalige ontploffinge langs in Texas City ei voorgedaan. Een j de in Cobalt in de Car Ontario 15 huizen in wordt geraamd op 100 De Party van de Arbei'c 15 en Zaterdag 16 Augu polsky te Amsterdam woon congre houden - spoorwegtarieven zulle van 1 October met 55 noogd; dat zal dit jaar 1, sterling opleveren en v m'llioen pd. 279 g gevangenen, die het cor ben „afgezworen" zijn steld. Enthousiast den in Indonesië zijn waiians uit Batavia in teruggekeerd. in '\'ax in Tunis zijn st- ongebroken als gevolg w srsonen werden gedood ;;.w°nd- Gister was «leden dat de eerste roslmna werd afgewoi ^ustus gevolgd door die RAF Stevens, kc t:*d ri een n'euw ld d00r in 55 sec. eer 1 liter 42 cl„aar bim; orige record was 57 s

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2