Nederland herhaalt aanbod voor interim-regerin g Stierf Prinses Hermine geen natuurlijke dood? Wereldstunt in de Lichtstad Dioedagl2 Augustus 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting oan de 144e Jaargang No. 159 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Ook de bezette gebieden onder haar beheer Ernstig beroep op de Republiek Hors d'Oeuvre Geheimzinnigheid rond kroonjuwelen Stoffelijk overschot Prinses Hermine niet naar Doorn 11! De verhoging van de brood prijs Ramadier kreeg het vertrouwen Brits-Amerikaans economisch plan voor Duitsland Egyptisch havenpersoneel wil Nederlandse schepen boycotten 448 gevallen van kinder verlamming in Engeland Nieuwe bon voor bananen Weer een ei Havenstaking te Zaandam Minister Neher naar Indonesië Ïlfeet&edc/U Philips-kanon schiet filmbeeld van 150 M.2 Veiligheidsraad recht en W.F.A. blijft bestaan BUREAU: VOORO AM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3380 REDACTIE 3902 Giro 187294 Dir.: J. Bijlsma ALKMAABSCHE CO Advwtoottes: M cut per millimeter. „Waagjes" tot 15 woorden 15 ot„ ate wooeft meer S ot„ uttsletteod con tan Abonnementen: 1.10 per maand, t MS per towortaa> Hoofdredacteur M. H. E. Dyldert plv. Tj. N. Adema. Noodgedwongen ging de Nederlandse regering op 21 Juli over tot het poli tioneel gebruik van militaire middelen ter bestrijding van onhoudbare toe standen op Java en Sumatra; toestanden, veroorzaakt, doordat de Republi keinse regering, ondanks een meer dan een half jaar tevoren door haar vrijwillig ondertekend bestand, naliet bevel tot staken der vijandelijkheden te geven en duldde dat Republikeinse gewapende groepen terreur bleven uit oefenen en in het bijzonder de gebieden, die op Java en Sumatra onder het bestuur der Nederlands-Indische regering stonden, als het ware belegerden. Nu eensdeels ten gevolge van deze militair-politionele actie de toestand is gewijzigd, al zijn de moeilijkheden slechts ten dele opgelost en nu anderdeels op uitnodiging van de Veiligheidsraad wederzijds het bevel tot staking der vijandelijkheden is gegeven, acht de Nederlandse regering het ogenblik ge komen om het volgende te verklaren: Opnieuw ziet de Nederlandse rege ring zich thans gesteld voor de vraag hoe zij met vreedzame middelen haar doel in Indonesië kan bereiken. Dit doel is bekend. Het is geenszins de te rugkeer tot enigerlei koloniale ver houding. Het. is geen andere dan de uitwerking der toekenning van het door de Nederlandse regering als grond slag van haar beleid aanvaarde zelfbe schikkingsrecht. Het is geen ander, dan het ombouwen van het oude Neder- lands-Indië tot een nieuw Indonesië, een souvereine, democratische e'n fede rale staat, zelfstandig lid der Verenigde Naties en met Nederland, Suriname en Curacao verenigd in een reële Unie. Het is dus nog steeds hetzelfde doel, dat belichaamd werd in de overeenkomst van Linggadjati. Voor alles is nodig het verder herstel van rust en orde. Daartoe behoeft Indo nesië een deugdelijk politie-apparaat. De Nederlandse regering herhaalt haar bereidheid haar troepensterkte te verminderen, zodra een deugdelijk po litie-apparaat de handhaving v*ft orde en rust zal vermogen te Waarborgen. Om iedere mogelijke twijfel aan gaande haar bereidwilligheid om werkelijk een souvereine, democra tische en federale staat in Indonesië tot stand te brengen, de pas af te snijden, herhaalt de Nederlandse re gering het aanbod, hangende de voor bereiding van deze staat, gedurende een noodzakelijke overgangsperiode CREDIET Hefc is al verleden week ge beurd, maar ik voel nog de schok Toen ik Vrijdagmiddag kwam stand mijn vrouw mij af te wach ten met een hoogrode kleur, dit maal niet uit een doosje, en met schitterende ogen en zij riep mij toe, met een van opwinding schorre stem: O, Kreeft, wat ben ik gelukkig. Wij krijgen honderd-vijf-en-ne- gentig millioen. Nu, zei ik, een beetje teleurgesteld: is het alleen maar dat? Maar het zijn dollars man, riep mijn vrouw, begrijp je het wel goed? Dollars! Tja dat is wat anders, antwoordde ik, maar ik tobte in mijzelf: dat buitenkansje pas nu, juist nu er vermogensaanwasbelasting is? en waarom niet een rond getal, waar om honderd-vijf-en-negentig en niet twee honderd! Is dat eigen lijk niet een beetje schriel? Mijn vrouw had, extra voor de gelegenheid, een portie spiegel eieren gebakken (geen zwarte eieren, lezer, geen zwarte, maai van onze eigen kip en ze zor zeker de kip ook hebben gebra den als zij niet aan de eieren had gedacht) en zij had zelfs een flesje bier op tafel gezet. Het kon klaarblijkelijk niet op. Voor ik het flesje openbrak vroeg ik, want ik ben een voorzichtig man- Weet je het eigenlijk wel heel zeker? Het staat in de krant, zei ze het is uit Washington overgeseind O, gelukkig, antwoordde Ik, opgelucht,, want pas toen begreep ik, dat dit geld niet voor ons persoonlijk was bedoeld, en ik had er geen zwaar hoofd meer tn. Het was een pak van mijn har^ endk schoof het flesje bier maar weer or zij En die avond sprak Lieftinclr voor de radio en hij was erg blij. En toen hij zweeg vroeg ik. me met enige verwondering af, en ik zei het ook tegen mijn vrouw, waar om Lieftinck, als hij dan toch op de hoogte was gebracht, het aan Washington had overgelaten om ons te vertellen wat Den Haag ons rechtstreeks had kunnen ver tellen. Val hem nu niet zo hard, zei mijn vrouw. Hij zal niet gewe ten hebben dat wij het al hebben geweten en zal ons hebben wil len verrassen. Hij is zo'n lieve man. i>at is hij, zei ik, en ik hac er nog iets op willen laten vol gen, maar eigenlijk wilde ik toct liever niet gaan kankeren over be lastingen en zo en over deviezer voor vacantie-reisjes en gloed nieuwe auto's. Dus nam ik haas tig een hap van mijn spiegele en tegelijk dacht ik hoe verstan dig mijn vrouw weer had gedaan door niet de kip te slachten, die de eieren leggen moet. KREEFT een Indonesische federale interim- regering te vormen, waarin vertegen woordigers van de verschillende deel staten, alsook van de nog onvoldoende vertegenwoordigende minderheden onder de bevolking, met de Lt.-Gou- verneur-Generaal zouden samenwer ken. 'zy is voornemens te bevorderen, dat deze interim-regering voorlopig ook het beheer zal voeren over de gebieden, die in de vorige weken werden bezet. Het politie-apparaat, hierboven bedoeld, zal aan deze re gering ondergeschikt worden ge maakt. De Nederlandse regering is voorne mens op de kortst mogelijke termijn vertegenwoordigers der verschillende deelstaten en bevolkingsgroepen in In donesië om een ronde-tafel bijeen te roepen, teneinde over de definitieve inrichting van het nieuwe Indonesische staatsbestel te beraadslagen. Bij de Nederlandse regering leeft de overtuiging, dat de andere staten en staatsdelen, alsmede de verschillende minderheden onder de bevolking van Indonesië met haar denkbeelden en voorstellen instemmen en onmiddellijk aan de uitvoering daarvan zullen wil len deelnemen. Op de republiek doet zij een ernstig beroep ook haar medewerking daartoe te verlenen. Zy koestert de hoop, dat de goede diensten, door de Verenigde Staten aangeboden, hiertoe belangryk zullen bydragen. Uit de omstandigheid, dat het gaat om de hervorming van het Indonesi sche staatsbestel derhalve niet om de beslechting van enig geschil vloeit voort, dat de oplossing wel door goede diensten kan worden bevor derd, niet door arbitrage tussen Ne derland en de Republiek zou kunnen worden uitgemaakt. De nieuwe staat kundige constructie is immers een zaak, waarbij naast Nederland en de Republiek ook de andere deelstaten en bevolkingsgroepen betrokken zijn, en is een onderwerp, dat uiteraard reeds bjj de totstandkoming van Linggadjati van arbitrage uitgesloten werd. Functionarissen van de criminele politie van het Amerikaanse militai re bestuur in Duitsland hebben ver klaard, dat het vermoeden bestaat dat Prinses Hermine, de Donderdag in de Russische zóne overleden we duwe van ex-keizer Wilhelm, geen natuurlijke dood is gestorven. De Sowjet-autoriteiten is officiëel ver zocht een geneeskundige verklaring inzake de doodsoorzaak over te leg gen, terwijl tevens om een lijkschou wing is verzocht. Het is mogelijk, dat de dood van Prinses Hermme verband houdt met berichten over diefstal van de familie juwelen van de Hohenzollern. Ge noemde functionarissen wilden verder niets aart hun verklaring toevoegen. Hangende de ontvangst van de Rus sische medische verklaring werd door de Amerikaanse autoriteiten te Berlijn een vrouw in hechtenis genomen, wier naam wordt gegeven als Herbst. Zij is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. De kroonjuwelen van dp Hohenzol lern zijn, zoals eerder gemeld, enige weken geleden naar Berlijn gebracht, waar de Amerikaanse autoriteiten ze zullen bewaren. Thans wordt beweerd, dat voor een bedrag van een half mil lioen pond sterling is „verdwenen" al vorens de collectie in Amerikaanse handen kwam. De zoon van Prinses Hermine, prins Ferdinand, heeft ver klaard, dat zij in de Amerikaanse sec tor van Berlijn uit zijn koffer zijn ge stolen. De Amerikaanse autoriteiten hebben de Sowjets verzocht aan de opsporing mede te werken, daar men vermoedt, dat de gestolen juwelen naar de Russische sector zijn gebracht. De door de Amerikanen in hechte nis gehouden vrouw Vera Herbst, is echtgenote van een officier van de vroegere Duitse generale staf die zich nog in Russische gevangenschap be vindt. Militair vliegtuig bij Woensdrecht neergestort Gistermiddag om 12 uur is op de vliegbasis Woensdrecht bjj het ma ken van een oefenvlucht de' 23-jari- ge korporaal L. A. J. Dirken, dode lijk verongelukt. De korporaal kwam tijdens een oefenvlucht met een Tiger Moth les- toestel van de luchtstrijdkrachten, met zijn toestel in - een vrille. Het gelukte hem niet uit de vrüle te komen met het gemelde noodlottig gevolg. Het vliegtuig kwam op ruim 500 meter van het vliegveld neer, slechts dertig meter van de weg Hooger Hei deHuybergen op ongeveer zeventig meter van zijn woning. Het toestel vloog, toen het op de grond terecht kwam terstond in brand. Spoedig was hulp aanwezig, doch men. kon niet voorkomen, dat het vliegtuig vrijwel geheel uitbrandde. Het verkoolde li chaam van de bestuurder kon eerst daarna worden geborgen. PRINS FERDINAND BEWARING. Prins Ferdinand, zoon van Prinses Hermme, is door de Amerikanen in bewaring gesteld, omdat de Sowjets hem elk ogenblik zouden kunnen mee voeren. De prins verklaarde vanavond, dat hij bij de Amerikanen onder ver denking staat in verband met de dief stal van de familiejuwelen. Hij had 'n Amerikaanse uniform moeten aantrek ken. Vera Herbst was van 1928 af een goede vriendin van Prinses Hermine, zo deelde de prins mede. Volgens de Duitse Nieuwsdienst in de Britse zone zal het stoffelijk over schot van prinses Hermine, de weduwe van wijlen ex-keizer Wilhelm, die Don derdag j.l. te Frankfort aan de Oder is overleden, te Berlijn worden begraven. Het kan voorlopig niet bijgezet worden naast 't stoffelijk overschot van de ex- keizer in het familiegraf te Doorn, al dus is door verwantén van de over ledene verklaard, ofschoon de Sowjet- Russische bezettingsautoriteiten hier tegen geen bezwaar gemaakt hebben. De aangekondigde verlaging van de subsidie op patentbloem zal niet op 11 Augustus a.s. maar op 18 Augustus in gaan. In de gemeenten waarvoor de per 6 Augustus ingegane verhoging van de broodprijs met 1 cent geldt, heeft deze verhoging betrekking zo wel op de maximum als op de mini mumprijs voor alle soorten brood, uit gezonderd die van verpakt en ver duurzaamd roggebrood. Tot het gedeelte van Noord-Holland, waarvoor de prijsverhoging geldt n.l. het gebied, dat begrensd wordt door de gemeenten Castricum, Uitgeest', Akersloot, Graft, De Rijp, Beemster, Purmerend, Ilpendam, Monnikendam en het IJsselmeer worden de begren zende gemeenten niet gereknd. De Franse Assemblee heeft met 404 tegen 184 stemmen haar vertrouwen in Ramadier uitgesproken. Deze had Zaterdag de vertrouwenskwestie ge steld in verband met het regerings voorstel betreffende wijziging van de wet op de gemeenteraadsverkiezingen. Ramadier werd gesteund door so cialisten, M. R. P„ radicalen en an dere gematigde en rechtse afgevaar digden. Slechts de communisten en de ze zeer na staande afgevaardigden stemden tegen. VOORLOPIG NEDERLANDS ELFTAL—MILL WALL Op 10 September a.s. zal het voorlo pig Nederlands elftal een wedstrijd spelen tegen de Engelse club Mill Wall, op het Sparta-terrein te Rotter-' dam. Twee Londense treinen zijn Zondag tegen elkaar gebotst, waarbij een der rijtuigen zowat totaal versplinterd werd. Bij deze ramp verloren 17 mensen het leven, terwijl er 61 gewond werden. Ter stimulering van de productie in Duitsland heeft het Brits-Ameri kaanse militaire hestuur een plan bekend gemaakt, waarbij 10 pet. van de opbrengst aan buiteftlandse valuta, verkregen uit de verkoop van Duitse goederen, ten goede komt aan een fonds voor Duitse expor teurs en arbeiders in export-in dustrieën. Het plan beoogt het Duitse export program te stimuleren en Duitsland in staat te stellen bij te dragen tot het economisch herstel van Europa. Voorts ligt het in de bedoeling, dat Duitse exporteurs de helft van de gelden van het fonds kunnen gebruiken voor de invoer van grondstoffen en machine onderdelen en ter bestrijding van de onkosten, verbonden aan de vestiging van verkoopagentschappen in het bui tenland. De andere helft der gelden zou ten goede komen aan de arbei ders, wanneer de details van het plan door de Duitse uitvoerende economi sche raad zouden zijn uitgewerkt. Het havenpersoneel van Ismailia, Suez en Port Said heeft een verga dering belegd, waarop zij de methode zullen vaststellen om alle Nederland se schepen te boycotten, welke met bestemming Indonesië in de Egypti sche wateren aankomen. In krjngen der havenarbeiders is men weinig le- vreden over het resultaat van hun in terventie tegen de „Volendam", welk schip Zondag het Suezkanaal is door gevaren. Zij hopen gelukkiger te zijn, wanneer het volgende schip passeert. Het Britse ministerie van Gezondheid heeft meegedeeld, dat in de week van 27 Juli tot 2 Augustus 448 gevallen van kinderverlamming zijn waargenomen, het hoogste cijfer, dat tot dusver is ge registreerd. Op 13 Augustus a.s. zal voor kinde ren tot 5 jaar opnieuw een bon voor 500 gram bananen bekend gemaakt rvorden. Aangezien de verstrekking van bananen afhankelijk is van allerlei factoren, die met de transitohandel in dit product samenhangen, is 't noodza kelijk, dat ook de nieuwe bon op lange termijn lopende is, waarin naar moge lijk gedistribueerd kan worden. In de bonnenlijst van deze week zal een bon worden aangewezen voor een ei. Deze verstrekking geldt voor alle leeftijdsgroepen. In Zaandam hebben Zaterdagmorgen de havenarbeiders het werk neerge legd. Een geschil over de tarieven voor de lossing van de Canadese houtboot „Marchcape" was de aanleiding hier toe. Hun was uitbetaling toegezegd volgens het Oostzee-tarief. Zij menen echter aanspraak te kujinen maken op het Amerikaanse tarief. Hoewel de lossers van de „Winsum" en „Linge" buiten het conflict ston den, verklaarden zij zich solidair met hun collega's van de „Marchcape" en legden eveneens het werk neer. De onderhandelingen, die Zaterdagmiddag gevoerd zijn, hebben niet tot een op lossing geleid. De staking duurt heden morgen nog voort. Hedenochtend is de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, L Neher, per K.L.M.-toestel van Schip hol naar Batavia vertrokken. Weersverwachting, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. ZELFDE WEERBEELD, Droog en zonnig weer met weinig verandering van temperatuur, ma tige wind uit Noordelijke richting. Degenen, die hun vacantie in of nabij Eindhoven doorbrengen, kun nen dezer Üagen getuige zijn van de meest indrukwekkende wëreidstunt, ooit op filmgebied vertoond. De eerste proef werd genomen op Donderdag 7 Augustus, toen de wij ken rondom Demer, Markt en Em- masingel in een totale verduistering waren gehuld en een 25 duizend-kop pige menigte kon genieten van een bioscoopvoorstelling in de open lucht. Het „doek" bestond uit de gewitte gevel van Stoffenhuis Verhulst aan de Demerj een oppervlakte van 150 M2 waarop aantrekkelijke gekleurde films werden geprojecteerd. Dit experiment werd gegeven door de technische Philipsstaf, als speciale attractie in het vacantieprogram. Des middags was de „Airghost"- wagen van de A. G. Metropole Palace uit Den Haag gearriveerd, waarin zich Philip's nieuwste projectie-vergroter no. V bevindt, die op een booglamp van 50 volt en een stroomsterkte van 75 ampère met speciale koolspitsen en een bijzondere 14 cm.-spiegel een filmbeeld ontwikkelt, zo ideaal als nog nooit is vertoond. Het eigenlijke geluidsvolume kan 12C Watt zijn. Deze eerste avond moest men het door een defect aan een kabel echter met een geluidsver sterker van 25 Watt stellen, Vrijdag en Zaterdag, toen 40 50.000 toeschouwers waren toege stroomd, was dit euvel echter her stel^, en heeft men kunnen genieten van een in alle opzichten ideale ver toning. Om gen idee te geven van de oppervlakte van het beeld, liet de operateur even zien, hoe de films in de theaters worden vertoond! Het opvallende is, dat het beeld ge heel niet „trilt" zoals dit toch in vele bioscopen nog wel voorkomt. Inder daad kan worden gesproken van een projectie-„kanon". Immers, de „loop" waaruit de stralenbundel v^ordt „ge schoten" heeft een diameter van 14 c.m.! Dat het publiek na dergelijke voor stellingen enthousiast is, laat zich denken. Met een daverend applaus werd aan de organisators dank ge bracht. Men heeft speciaal korte, gekleur de tekenfilms en natuuropnamen ge kozen, zodat men naar believen kan komen en gaan. Wat dat gaan betreft kan echter worden gezegd, dat^len ieder tot het einde toe in de greep van dit wondere schouwspel gevangen is, waartoe de sterrenhemel als pla fond, en de mogelijkheid om nv.ai hartelust te roken, nog het nodige bydragen! Sjahrir heeft bij aankomst te New York enige mededelingen verstrekt. Dat hij dit doen zou lag voor de hand. Enigszins misleidend echter is, dat hij het heeft laten voorkomen als mocht hij spreken uit naam van Indonesië. Dit kan bij het Amerikaanse publiek de verkeerde indruk hebben verwekt, als ware Indonesië hetzelfde als de Republiek, terwijl de Republiek toch slechts een der deelstaten is van Indo nesië en evenals de andere Indonesische staten en de regering van Nederland, gebonden door de over mhomst van Linggadjati. }Vil de Republiek thans Linggadjati verloochenen dan zal een nieuwe regeling moeten worden getrof fen, een nieuw accoord moeten worden verkregen, maar in ieder geval heeft ons land daarbij de morele plicht de belangen der andere deelstaten blijvend te behartigen. Het is te hopen dat het mr. Van Klef» fens gelukken zal deze stand van zaken en dit standpunt aan de toonaangeven de leden van de Veiligheidsraad duide lijk te maken en wel zó, dat zij er niet aan voorbij kunnen gaan. Het is deze knappe staatsman toevertrouwd. Of het hem gelukken zal is evenwel niet uit sluitend afhankelijk van zijn overtui gingskracht, maar ook van het goed willend begrip en'de redelijke gezind heid der staatslieden welke zitting heb ben in de Raad. Deze heeft, na hetgeen tot dusver be sproken werd, geen onverdeeld goede pers. Want de wereld is niet blind en kan niet blind blijven voor de inconse quenties waarvan hij blijk gegeven heeft door zich bij de behandeling van andere internationale vraagstukken voor het veto van de Russische gedele geerde te buigen, doch onze regering ten aanzien van onze politionele actie hard te vallen, met verwaarlozing van de kwestie onzer souvereiniteit. Een Belgisch blad, de „Nation" de corres pondent van het Handelsblad vestigt er de aandacht op heeft een niet on aardige vergelijking gemaakt, die ech ter voor de Veiligheidsraad niet bizon der complimenteus is. Het blad verge lijkt de Raad met een politie-agent die gevaarlijke bandieten maar liever uit de weg gaat maar een goede beurt tracht te maken door een voorbijganger te arresteren die zich aan een verkeers overtreding heeft schuldig gemaakt. Terecht plaatst dit blad onze politionele actie op Java en Sumatra tegenover de strijd welke door Frankrijk in Indo China wordt gevoerd en die van veel grotere en meer ingrijpende betekenis is, zonder dat de Veiligheidsraad zich echter geroepen heeft gevoeld zich erin te mengen, en tegenover de Engelse politionele actie in Palestina, welke, ongehinderd door de Veiligheidsraad, wordt voortgezet, en het gispt de hou ding van de Engelse afgevaardigde die de moed niet heeft gehad openlijk te gen de onredelijke houding van zijn Australische collega in te gaan. Ook de Franse „Monde" hekelt de lichtvaardigheid waarmede de Raad zich in de Indonesische kwestie heeft gemengd zonder zich te vo-en af te vragen of hij daarmee zijn bevoegdheid niet te buiten gaat; zonder eerbiediging te tonen voor de wetten van het vol- kenrecht. Inderdaad is er nog zoiets als inter nationaal recht en het zal goed zijn als onze regering zich daarop beroept nu zij de wapenen vrijwillig, door aan de wensen van de Raad tegemoet te ko men, heeft neergelegd. Het is ernstig genoeg dat dit recht in oorlogstijd wordt geschonden, maar dat dit ook in vredestijd geschiedt, daarvoor heeft men het toch niet vae'-elegd. Men mag de hoop koesteren dat de Amerikaanse staatslieden welke thans gelr-'enheid krijgen hun goede diensten te bewijzen en met wie mr. Van Kleffgns voort durend voeling houdt, de morele bete kenis van het Volkenrech' niet uit het oog zullen verliezen en geen aanleiding zullen geven tot het scheppen van een precedent dat in de toekomst voor iede re natie bedenkelijk zou kunnen zijn. Wat de houding van Engeland be treft, het halfslachtig optreden der Britse regering is slechts te verklaren uit 'de vr^ps, d-t het betrokken zal worden bij nieuwe Aziatische moeilijk heden, maar vrees is 'n slechte raad geefster en versterkt zeker eerbied noch gezag. Nederland zal zich intussen ze ker bereid verklaren om de feitelijke toestand in Indonesië te onderwerpen aan een internationaal onderzoek. Zoals de zaken, thans staan kan het daarbij slechts voordeel hebben, tenminste wanneer dit onderzoek onpartijdig ge schiedt, wanneer ook de vertegenwoor digers van andere Inde -sische deel staten worden gehoord en de belangen van naties welke met Indië niets heb ben uit te staan en die klaarblijkelijk door politieke bijgedachten worden be heerst, niet in het geding worden ge bracht. U. Na een vergadering te Londen is door 't bestuur van de World Friend ship Association verklaard, dat de or ganisatie haar werk op dezelfde basis zal voortzetten, aldus de „News Chro nicle".

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1