PRODENT Stad en Omgeving- MARIE OUDEJANS Oosterse mystiek in Alkmaarse rechtzaal Tnaüiïtfictfeêttifli toHt&hf Hooggeplaatst Voor-Indiër op bezoek Deken J. Th. Jacobs 40 jaar priester Verzoek om opsporing Ir. Lienesch naar F.A.O,-congres te Genève Verkeersperikelen Bonkaarten halen. Burgerlijke Stand AGENDA Verduistering van 13000 rantsoenen tabak Groot tennistournooi in het Sportpark Wijziging marktdagen Kampioenschap schaken Alkmaar en omstreken. Uw Vulpen defect? Wij helpen direct! SCHOUTENSTRAAT 13 Het Vulp enhuis Egmond Binnen Gaat de Sammerspoldermolen verdwijnen? Markt Purmerend Schoorl. Met V.V.V. in het land van Teun de Jager Egmond aan Zee. Begrafenis J. Blaauboer Hensbroek Kunstenaars Centrum Bergen Groot-Schermer. Hoe de ouden van dagen genoten Bigamie en geheime drankjes In feite lag er niets geheimzinnigs in het aan Antoon v. d. O. ten laste gelegde: bigamie, hoewel geluk kig ook niet gezegd kan worden dat het beoordelen van dit soort over tredingen van het burgerlijk recht tot de dagelijkse werkzaamheden van de Heren Rechters behoort. De omstandigheden waaronder v. d. O. tot het plegen van bigamie was ge komen, die door de volmondig beken nende verdachte op sobere wijze wer den verklaard, hulden de in de recht zaal aanwezigen in een" waas van zich verwonderende nieuwsgierigheid naar de Oosterse mystiek, die voor ons nuch tere Westerlingen altijd een gesloten boek schijnt te blijven. Het was in het jaar 1927 dat v. d. O. als soldaat dienst nam bij het Neder lands-Indische leger. Acht jaar lang deed hij daar zijn plicht en werd toen afgekeurd. Hij bleef echter in de tropen en richtte een zeepfabriek op. Inmid dels was hij in 1932 te Djogj-karta in het huwelijk getreden met de Neder landse onderdane, van Javaansen bloe de, Wilhelmina Wattilete, uit welk hu welijk zijn zoontje Gijsbertus werd ge boren. Toen kwam de Japanse bezet ting. Beiden werden in Japanse kam pen geïnterneerd en v. d. O. onderging gedurende de bittere jaren dezer bezet ting onnoemelijk veel leed. Ook dit ging echter voorbij, doch toen v. d. O. zich na deze jaren van scheiding weer bij zijn echtgenote wilde voegen, bleek deze daarvan helemaal niet gediend te zijn. Zij was inmiddels gehuwd met een Japanner, die overleden was en met een Javaan, die nog iji leven was. Van der O. nam zijn zoontje met zich mee en werd in een andere streek benoemd tot kampcommandant. Hier maakte hij kennis met een Ambonese vrouw, die zijn huishouding ging verzorgen. Toen echter v. d. O. zou gaan repatriëren en plannen vertoonde de vrouw in Indië achter te laten, ging de vrouw daar tegen heftig te keer. „Zij diende mij geheimzinnige drankjes toe en ik wist niet me .r wat Vandaag arriveerde op het vliegveld Schiphol mr. Cherian, dir.-generaal van een der departementen van de Voor-Indische staat Travancore. Deze hooggeplaatste ambtenaar van de rijkste staat van India zal enige dagen een bezoek aan Nederland brengen en gedurende die tijd te Alkmaar ver blijven. Het is n.l. zo, dat, nu binnenkort de Voor-Indische Staten zelf hun zaken geheel in handen nemen, zij ook hun eigen relaties met het buitenland be ginnen aan te knopen zonder „Londen" als tussenpersoon. Via haar Britse relaties is de firma Nicolaas Witsen en Vis, alhier, aange wezen om in ons land voor mr. Che rian als bemiddelaarster op te treden. Een der voornaamste doelen is n.l. het plaatsen van orders op onze scheepswerven. De te verwachten be stellingen beloven een bedrag van vele millioenen te belopen en wijzen er nogmaals op, welk een goede naam ons land in de wereld op scheepvaart gebied bezit. Mr. Cherian komt met een blanco mandaat om te tekenen en te kopen, levens zal in dit kader een bezoek worden gebracht aan de econo mische voorlichtingsdienst, afdeling scheepsbouw. Behalve voor de scheeps bouw heeft mr. Cherian ook belang stelling en plannen voor de aankoop van andere producten, die voor zijn land van belang kunnen zijn. Wij hopen en vertrouwen, dat hij van ons land en zijn bewoners een goede indruk mee terug zal nemen cn daarenboven dat hij het gestelde doel zal mogen bereiken. Deze week herdenkt de hoogeer waarde heer J. Th. Jacobs, deken van Alkmaar en sinds acht jaar pastoor van de T^t. Laurentiusparochie, 't feit, dat hij vóór veertig jaar tot priester werd gewijd. Teneinde dit heugelijke feit te vie ren en voor pastoor Jacobs onver getelijk te maken, hebben zijn paro chianen een feestweek op touw gezet Het feestprogramma begint Donder dagavond om zeven uur met een ont vangst op de grens van de parochie (het Waagplein). Om half acht zal in de Sint Laurentius een plechtig ope ningslof worden opgedragen. Vrijdag om half tien 's morgens heett er een plechtige hoogmis plaats, waarin een vierstemmig mannenkoor het Veni Creator van Alph. Diepen broek zal zingen. Een gemengd koor zal de Priesteijcantate van Jaap Vran ken ten gehore brengen. 's Middags van twee tot drie uur zal er in het gebouw in de Nieuwstraat een receptie worden gehouden voor pers en organisaties, van drie tot vier uur voor de parochianen, terwijl er om vier uur een hulde en défilé van de schooljeugd plaats heeft. Om half acht is er een Feestlof. Zondag om 8 ar een Mis voor de jeugd en om 12 uur een défilé voor jeugdverenigingen. Van Zaterdag t/m Donderdag heeft er elke avond om 8 uur een feestavond plaats in het Gulden Vlies. Speciaal voor dit feest werd het spel „De triumf van het bloed" door J. Lar..mertse Lz. geschre ven; het behandelt het wondere ver haal van het H. Bloed van Alkmaar. ik deed" vertelde v. d. O. ter zitting. „Omdat ik bang was dat zjj nog ver der zou gaan, heb ik een briefkaart vervalst, waaruit moest blijken dat mijn eerste vrouw was overleden en op dit bewijs ben ik met haar ge trouwd".- Het echtpaar woont thans in Egmond a d. Hoef, doch de man, die concierge is bij de Keuringsraad is niet veel thuis daar de echtelijke verhouding allesbe halve ideaal is te noemen. Hiervan ge tuigde ook de wachtmeester Blonk, die met de toestand op de hoogte bleek te zijn. Mr. Meischke, de Officier van Justitie, meende dat het noodzakelijk was, alvorens een eis te stellen, een re- classeringsrapport aan te vragen, na binnenkomst waarvan deze zaak verder in behandeling zal worden genomen. Het Hoofd van de P.R.A. te Hilversum verzoekt een ieder, die inlichtingen kan verschaffen omtrent J. D. F. J.de Goede, geboren te 's-Her- togenbosch, 1-7- '49, gewoond heb bende Vaartweg 61 te Hilversum, van beroep Le raar Lich. Oefe ningen, zich hier mede te wenden tot zijn bureau, St. Annastraat 13 te Hilversum, De Goede was tijdens de bezetting vermoe delijk in dienst van de Landwacht te Hilversum, Hoorn en Alkmaar. Ver zocht wordt met het doen van aangif ten spoed te betrachten. 0 De heer ir. G. J. Lienesch, ex-Rijks- landbouwconsulent voor de Provincie Noord-Holland, thans Hoofd van de Afdeling Visserij, is benoemd tot ge delegeerde op de conferentie van de Food and Agriculture Organization, welke op 25 Augustus te Geneven aan vangt. Alkmaar is een stad, die als toeristen centrum een naam heeft op te houden. Wekelijks bezoeken duizenden onze veste en komen van heinde en verre per auto, per motor en per fiets. Vreemdelingen staan dan dikwijls voor een raadsel. Waarom mag men in een bepaalde straat fietsen naar harte lust, en wordt men de laatste tien me ter verplicht af te stappen door het dwingende oog van een rood-gerand bord met een zwart rijwiel in het mid den? Veel vreemdelingen stellen deze vraag, als ze per rijwiel door Kerk straat of Vrouwestraat komen in de richting van Koorstraat of Ritsevoort. Wij Alkmaarders weten wel waar de schoen wringt. Het drukke verkeer in de laatstgenoemde straten is de oor zaak. Een dergelijk geval doet zich voor in de Dubbele Buurt. Aan het begin van dit straatje geeft een bord aan, voor welk verkeer het gesloten is, en tien meter vóór het eind prijkt een tweede bord, maar nu met heel andere emblemen, o.a. verboden voor rijwielen en motorrijtuigen. Zo zagen wij 'n zwaarbeladen motor fiets met zijspan, waarop en waarin een hele familie, stranden voor dit laatste bord. De motor droeg het provincie- teken K en de berijders vertoonden het stempel van een lange vermoeiende tocht. Noodgedwongen stapte de man af en zeulde zijn zware motor de hoek om, het Canadaplein op. Het zou, voor vreemdelingen althans, vaak moeilijkheden voorkomen, als de betreffende borden aan het begin van de straten werden geplaatst, inplaats van bijna aan het eind. In dit verband moge op nóg een open vraag worden gewezen. Mag men van Canadaplein naar Molenbuurt fietsen of mag men dat niet? Er zijn geen borden, wèl een naar paaltjes, die kunstig ge meden worden, maarmen rijdt over een trottoir en toch iedereen doet het. Degenen, wier familienaam begint met de letters D en F kunnen Donder dag 14 Augustus hun bonkaarten 711 afhalen aan het uitreiklokaal Ridder straat van 912 en van 24 uur. Bonkaart 709 en stamkaarten mee brengen. Zelfverzorgers uitsluitend op Zaterdag 23 Augustus van 911 uur. Belangrijk. Aan a.s. en jonge moeders, die reeds in het bezit van een C. M. kaart zijn, zullen alle bonkaarten van de tot hun gezin behorende personen alsmede de extra bonkaart aan eenapart loket worden verstrekt. Geboren: Helena J. H„ dochter van Johannes C. Blankendaal en A. J. van de Pas. Martinus H. M. J., zoon van H. J. Bak en G. A. M. de Wolf. Jan, zoon van Harrie Kuindersma en T A. Vis. Johannes J. en Antonius J, zoons van Josephus P. Sanders en G. M. A. Kraakman. Teunis, zoon van Johannes B. Prijn en G. Maze- reeuw. Anna M. C.. dochter van Hermanus J. J. Plas en H. A. C. Vo gelpoel. Gehuwd: Willem N. C. Zomerdijk en Maria M. Klaver. Gerardus N. van Tol en Christina M. de Boer. Koenraad Molenaar en Margaretha Oosterlee. Simon J. Schut en Ger- truida Welters. Woensdag. Harmonie Theater: Aloma of the South Seas, 2.30 uur en 8 uur; té jaar. Victoria Theater: Carmen, 2.30 uur en 8 uur; 18 jaar. Cinema Americain: „Nice Girl?", 2.30 uur en 8 uur; tot 14 jaar onder geleide. A. B. T.: Het recht van de sterkste, 3 uur en 8 uur; 14 jaar. Donderdag. Harmonie Theater: 8 uur Aloma of the South Seas; 14 jaar. Victoria Theater: 8 uur Carmen; It jaar. Cinema Americain: 8 uur Nice Girl? tot 14 jaar onder geleide. A. B. T.: 8 uur Het recht van de sterkste, 14 jaar. Een keurig uitziend heer was de eerste die Dinsdag j.l. ter zitting van de Meervoudige Kamer te Alkmaar, onder presidium van mr. Krabbe, op het beklaagdenbankje plaats nam. Controleur van de C.C.D. toegevoegd aan het Rijksbureau voor tabak, bleek de professie van de heer Jan Philip- pus SI., woonachtig te Amsterdam na de oorlog te zijn geweest. Bijzonder lichtvaardig bleek hij echter deze con trolewerkzaamheden te hebben opge vat. Blijkens de ten laste legging had hij n.l. op 1 October 1946 bij de fa. G. Dekker te Haarlem kans gezien, tij dens een korte afwezigheid van het personeel 100 vellen beplakt met 9690 rantsoenen tabak te ontvreemden. Dertig vellen hiervan verkocht hij in Amsterdam voor f 1200.- en de reste rende zeventig vellen deponeerde hij in de brandende kachel. Op 20 Mei van dit jaar kwam hij bij controle bij de fa. Lieshout te Hoorn opnieuw in de verleiding en in het middaguur, toen niemand op het kantoor aanwe zig was, stal hij 3450 rantsoenen ta bak. Uit het ingekomen rapport bleek dat de vrouw van verdachte, die in het modevak werkzaam is veel groter in komsten heeft dan verdachte zelf, rnaar dat zij ook zeer hoge eisen aan het leven stelt. Nog nimmer was ver dachte met de wet in aanraking ge weest, doch tijdens de oorlog was het de verkeerde kant op gegaan, doordat hij zich met de zwarte handel ging bemoeien. Mr. Meischke, Officier van Justitie meende dat verdachte's echtgenote zijn slechte genius is geweest. Een jaar en negen maanden luidde de eis. Mr. Berkhouwer, die de verdedi ging voerde, was van mening dat, hoewel niet gesproken kan worden van diefstal uit honger en dorst, toch uil de levensomstandigheden van ver dachte zeer vele verzachtende om standigheden naar voren kunnen wor den gebracht, in verband waarmede at' verdediger ook de aandacht vroeg voor de gezondheidstoestand van ver dachte. Over veertien dagen volgt de uit spraak. „DE PARADIJSVLOEK". Daar het V. V. V. bestuur te Bergen na de succesvolle première van de „Paradijsvloek" bij de tweede voor stelling op Vrijdag a.s. 'n groot aantal bezoekers uit Alkmaar verwacht, heeft het maatregelen getroffen, dat deze bezoekers na afloop der voorstelling nog per autobus naar Alkmaar kun nen terugkeren. De bussen halen de bezoekers af bij de uitgang van het openluchtheater bij „Duinvermaak" pl.m. 11 uur. Om teleurstelling te voorkomen voorzie men zich tijdig van toegangs kaarten aan het V. V. V.-bureau, boek handel Poa of bij de firma Hazes, Laat 156. Tot en met Donderdagavond zijn aan deze adressen voorverkoopkaar ten verkrijgbaar tegen gereduceerde prijs. Daarna zijn slechts kaarten ver krijgbaar aan de kassa van het theater. Zondag was het theater uitverkocht! Wil men geen vergeefse reis maken, besluite men dus spoedig! De Alkmaarse Tennisclub „Inside" or Uaniseert een groot tennistournooi vanaf 14 t/m 17 Augustus a.s, op de banen van het Gem. Sportpark. Voor de Alk maarse tenniswereld belooft dit tour- nooi qua spelpeil een waar evenement te worden, want niet alleen zullen on ze „Insiders" de ons zo langzamerhand bekend geworden spelers uit de nabije omgeving Zaanstreek en West-Frio- land in hun veste ontvangen, doch uit verschillende delen van ons land v;erd voor dit tournooi ingeschreven. Ze'fs het Zuiden zal op dit tournooi ver tegenwoordigd ziin en nog wel met een ranglijstspeler C. A. Lathouwers, en enige le klassers (F. Marijnen, T. Wel- schen). Ok de inschrijvingen 'uit Am sterdam, Hilversum, Zeist en Den Haag iE Tiel, v. d. Ven, Baron Knobelsdorp e a.) garanderen enige goede partijen Natuurlijk kunnen wij ons moeilijk te voren aan bespiegelingen wagen, maai wij zijn overtuigd, dat genoemde spelers ons zeer zeker niet in onze verwachtin gen zullen teleurstellen. Iedere Alkmaarder, jong en oud, die wil genieten van enige goede partijen tennis, raden wij aan eens een kijkje te gaan nemen. Het bestuur van Inside verzocht ons de nadruk te willen leg gen op het verzoek, zoveel mogelijk a1 ie luidruchtigheid te vermijden, daar dit ae. spelers zeer hindert in hun spe' j Aanvang der wedstrijden Donderdagmid dag 2 uur. In verband met de Koninginnedag op Maandag 1 September a.s., zal de over name van slachtvee op de markten te Alkmaar, Amsterdam en Texel plaats hebben op Dinsdag 2 September a.s. De voorwedstrijden zijn geëindigd. De einduitslag van de hoofdklasse luidt als volgt: Groep A: A. de Waal 4y2, v. d. Veen 3M, Seewald 3, Levendig 2, Beemster- boer H/2, Schelhaas Groep" B: Appel Jr... 4l^t Kayzer Z'A, Kwak 3, Boon 2, Witsmeer H/j, Groenewoudt y2. Een aardige prestatie leverde v. d. Veen, die in deze wedstrijd goed op dreef was. Jammer is het dat de heer Van Burken verhinderd was om aan deze voor wedstrijden deel te nemen, maar misschien is hij de volgende keer van de partij. In de finale werden de volgende partijen gespeeld: SeewaldAppel Jr. 0-1, KayzerDe Waal 0-1, Seewald De Waal 14-H. Bespreken wij thans de partijen: SeewaldAppel Jr. Een aangenomen damegambiet waarin zwart met de oud-Meraner-variant Pd 7 voortzette. Appel verkreeg spoedig gelijk spel. In het verdere verloop gaf wit een zet te laat schaak en gaf daarna in tijdnood een stuk wég, waarna See wald de partij meteen opgaf. KayzerDe Waal. Aangenomen Sla visch damegambiet met de zwarte lo per buiten de pionnenketen. Het werd een spannende partij doordat zwart met het oog op een dubbel pion op f6, wel lang moest rocheren. Kayzer maakte in tijdnood echter een blun der op de 30ste zet en capituleerde. Het typische was dat elke andere wil lekeurige zet goed was geweest. Seewald—De Waal. De open verdedi ging van de Spaanse partij met de Lc5-variant. Om in het centrum vaste voet te kriigen stelde zwart de ro- chade uit. Dit werd hem bijna nood lottig want wit won door een kleine combinatie een pion. Doordat de zwar te stukken druk uitoefenden, leverde dit geen verder voordeel op. De Waal bood dan ook remise aan, wat door Seewald geaccepteerd werd. De partii van Kayzer tegen Appel Jr. werd uitgesteld De gemeente en de vereni ging tot het behoud van de Holland se molen vechten voor zijn bestaan, maar... zeker is, dat de Sammerspol- der een electrisch vijzelgemaal voor bemaling zal krijgen en dat deze pol der niet in staat is, behalve het on derhoud van dit gemaal, nog boven dien het jaarlijks onderhoud van een loos geworden molen te dragen. Nu gaat het er om of voldoende subsi diegelden bijeengegaard kunnen wor den om daarmede de molen in leven te houden. Tevens wordt de mogelijk heid overwogen of het vijzelgemaal niet in de bestaande molen kan wor den ondergebracht. Door de brand in December 1945 verkeert de molen in zeer slechte staat, zodat de eerste herstelkosten aanzienlijk zullen zijn. Uit een oogpunt van landschap- schoon zou het te betreuren zijn, in dien deze molen ging verdwijnen, te- méér, daar die van de Bovenpolder, het waterschap de Egmondermeer en van de Vennewaterspolder in de loop der jaren afgebrand en afgebroken zijn. Door het heengaan van al deze, is de Sammerspoldermolen in zijn om geving een eenzame geworden en doordat nu zijn bestaansgrond dreigt verloren te gaan behoudt zijn molen leven voor de toekomst enkel nog maar een symbolische waarde, die het vroeg of laat toch altijd moet afleg gen tegen de harde waarde van het economisch-praktische. Het is ontegenzeggelijk niet doen- iiik om alle loos geworden molens in stand te houden, doch hier en daar één, als herinnering aan wat ééns de grootheid en schoonheid van onze pol derlanden uitmaakte, moet het ver eende krachten mogelijk zijn. PURMEREND, 12 Aug. 628 runde ren waai nder 295 vette koeien, 11 stie ren, 20 pinken, 261 nuchtere kalveren, 150 schapen en lammeren en 10 vette varkens voor de levering. 142 melk- en kalfkoeien f 350600, stug; 127 geldekoeien f 290400, stug; 15 pinken f 190260, heel stil; 18 stie ren f 375- -850, kalm; 274 schapen f 62 85, stil; 486 lammeren f 2545, matig; 90 bokken en geiten f 1560, stug; 485 biggen f 2565, stug; 95 p; den f 250 —850, stug. Verder 1600 oude kippen en hanen, rode en witte f 2.252.75 per kg; 150 blauwe f 2.503.00 p kg; 11.200 jonge hanen, rode en witte f 2.252.75; 11.009 jonge hennen f 5.508.00 per Stuk; 1100 eenden f 2.003.00; 300 konijnen f 1.00 9.00 én 150 ganzen f 8.0010.00. Waar eens Teun de Jager, bekend door de Camera Obscura, de blonde zoon der Kelten, met zijn dubbelloops jachtgeweer aan de schouder en zijn trouwe Veldin, zijn bruingevlekte pa trijshond aan zijn zijde rondzwierf op zoek naar hazen en patrijzen, daar dwaalden Dinsdagmorgen een honderd vacantiegangers rond, niet op zoek naar wild, maar om zich te vermeien in de schone natuur en zich te verlustigen in de prachtig' vergezichten. Klokslag half tien zette de karavaan zich in beweging en volgde zij de des kundige gids boswachter H. W. Stoe- horst. Het was eerst 'n hele klim, maar de moeite werd ruimschoots beloond, toen het hoogste punt bereikt was: een schitterend panorama ontrolde zich voor het oog, het prachtige duinland schap met zijn hoog en laag, zijn bos en blinkerds, aan de ene zijde omlijst door de zee met haar zonnige golven, aan de andere zijde het wijde polder land met de torens van Warmenhuizen en Schagen in de verte. Op de verdere tocht door dit uitge strekte gedeelte van de boswachterij Schoorl leerden de reizigers de Zeeden, de Oostenrijkse den en de Corsicaanse den kennen, de drie soorten, die liet van een vijftigtal hier slechts uithielden op dit kalkarme gedeelte, op deze arme grond, waar men de duindoorn tever geefs zoekt en waar van spontane gene ratie geen sprake is. Intussen wordt de bebossing steeds uitgebreid en hoopt men in de toe komst, de verre toekomst, aldus de heer Stoehorst, ook betere houtsoorten te kunnen planten. Met loofhout zal ook de vogelstand gebaat zijn, waaraan reeds nu de nodige aandacht wordt ge schonken: deze gevleugelde vrienden zullen welkome bondgenoten voor de mens zijn bij hun strijd tegen schade lijke insecten. Hoeden af Voor de mannen, die met grote kennis van zaken en met taaie volharding deze duinen, onze natuur lijke zeewering, deze beschuttende wal tegen de vernielende kracht van de zee hebben gemaakt tot een bolwerk en een lustoord! Onze voorouders hielden er wel een heel andere opvatting op na: zij toch be schouwden de duinen voornamelijk als jachtterrein van vorsten en adellijke heren en hadden slechts de bedoeling het gebied in stand te houden voor de jacht? Tekenend is; dat in die tijd iemand werd benoemd om te zorgen voor helmbeplanting, envoor het „poten" (poot afhakkenvan honden en het oorafsnijden van katten, die jacht maakten op de konijntjes. Tegen woordig is er practisch geen wild meer en Teun de Jager zou geen kans krij gen om twee hoenders te schieten voor Sijtje, dat mooiste van al de Schoorlse meisjes. Toen de zon haar hoogste punt had bereikt, werd de tocht beëindigd. Met het organiseren van deze duin wandeling die weer lering en vermaak bracht, heeft het wakkere V.V.V.-be- stuur velen aan zich verplicht. Het was een genot om onder leiding van de des kundige gids en gezellige causeur bos wachter Stoehorst van het Staatsbos beheer hier enige uren rond te dolen en te luisteren naar zijn uiteenzettingen. Onder grote belangstelling had Dins dagmiddag op de algemene begraaf plaats te Egmond aan Zee de ter aar de bestelling plaats van de héér J. Blaauboer. Voorafgegaan door een deputatie uit de bemanning van de reddingboot met een grote krans van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij, vertrok de stoet van het sterfhuis, ter wijl een schat van bloemen de baar dekte. Aan de groeve sprak mr. Spit woor den van afscheid, wegens verhinde ring van de heer de Booij, directeur der Reddingmaatschappij. Als lid der plaatselijke commissie van bestuur der maatschappij dankte hij hem voor hetgeen hij voor het reddingwezen deed en voor de prettige, joviale geest, die hem daarbij altijd had bezield. Ondanks zijn hoge leeftijd, bleef hij tot zijn dood actief aan het wek deel nemen. Zijn medeleden waardeerden dit en zullen hem missen. Daarna sprak dominé Roobol woor den van bemoediging en dankte de overledene voor hetgeen hij voor de Ned. Herv. Kerk, in het bijzonder als president-kerkvoogd, had gedaan, al tijd blijmoedig -n met echt menselijk begrijpen. Namens de familie sprak de heer Balfers. als schoonzoon een woord van afscheid en dankt- voor de grote belangstelling, de overledene bewe zen. f EEN STILLE KERMIS De driedaagse kermis, Dinsdag be ëindigd, heeft zich slechts in een ma tig bezoek mogen verheugen. Ook 't aantal vermakelijkheden en inrichtin gen was karig. Hiermede in overeen stemming waren ook de verdiensten. De plaatselijke toneelvereniging „t Viooltje" oogstte Maandagavond succes riet het blijspel „Worst en Aristocra tie" van Leo Nagel, voor een volle zaal in café Kossen. Het Kunstenaars-Centrum Bergen opende Zaterdag in de sociëteit van „Het Huis met de Pilaren" een ten toonstelling van werken van Constant Nieuwenhuis, Kasper Niehuis, Jaap Mooy, H. v. d. Idsert en Arend Boss— Eyssen. In verband met het doel van deze exposities „Kunst en publiek na der tot elkander te brengen" wees de voorzitter, de heer J. Schekkerman, in zijn openingswoord op een artikel van de Amerikaanse physioloog, prof. Ge rard van de universiteit van Chica go, waarin deze een pleidooi houdt voor een betere wetenschappelijke voorlichting voor de massa. De be staande betrekkingen tussen weten schap en publiek kunnen worden sa men gevat in 'n anecdote van Lord Rag- leigh. Een grote spoorlijn in Australië was voltooid en de eerste treinrit zou feestelijk worden gevierd. De passa giers wuiven, de menigte juicht, het signaal klinkt, de locomotief stoomt trots wegde trein blijft staan: men had vergeten de wagens vast te koppelen. Het K. C. B„ aldusde voor zitter, wil de locomotief koppelen aan de trein val belangstellenden in de kunst. Of al de hier geëxposeerde werken zich in een grote belangstelling zul len mogen verheugen? Is veel niet iets ongewoons, iets abnormaals? Abnor- naliteiten in de kunst, aldus Frank Lambert, directeur van de Walker Art Gallery te Liverpool, ik zie geen norm in de huidige schilderkunst, en waar geen norm is, kan ook geen abnorma liteit zijn. In de laatste vijftig jaar hebben we meer en meer geleerd on ze zintuigen te wantrouwen. In een heelal waar de meetkundige rechtlij nigheid aan ernstige twijfel onderhe vig is, waar het atoom, eens als on veranderlijk beschouwd, ontbonden werd, terwijl het heelal zelf bezig is herleid te worden tot een sterk ma thematische symbolen, in zulk een heelal kan het geen verbazing wek ken, dat een intelligent kunstenaar de oppervlakkige schijn de rug toedraait en liever poogt een nieuwe wereld te scheppen dan de oude weer te geven. Er is geen norm in de hedendaagse kunst, omdat er geen norm in de le venskunst bestaat. Zelfs de schijnba re chaos der moderne schilderkunst is in harmonie met onze tijd. Wij, die in een gevaarlijke periode leven moeten verschrikkelijke schilderijen verwach- tn; wij, die leven in een tijdperk van twijfel en verwarring, kunnen geen keurige en ordelijke kunst verwach ten. Velen zullen na deze uiteenzetting het geëxposeerde van enkele kunste naars met andere ogen hebben be schouwd; het hebben gezien als een stap in een richting, waarvan we nog niet weten, waarheen het zal gaan. Arend BossEyssen kwam met een soort „wellevenskunst". Zijn litho „En straft of streelt uw vrouwe niet, daar het iemand hoort of iemand ziet" herinnert aan de werken van Vader Cats, waarin we een schat van prac- tische levenswijsheid vinden. De oude dichter gaf zijn regels voor gehuw den in woorden, de jonge kunstenaar in beeld. Kasper Niehaus exposeerde Baadster, Zeilschepen en een Por tret in interieur, Condant Nieuwen huis, Jaap Mooy, v. d. Idsert trokken de aandacht met.... maar ieder die belang stelt in dit werk, heeft nog twee weken gelegenheid de tentoon stelling te bezoeken. Dinsdagmorgen om circa kwart voor negen, verzamelden zich jong en oud om het raadhuis van ons dorpje, want negen uur zouden de ouden van dagen vertrekken. Maar de bus die hen zou rijden kreeg pech en het werd tien uur eer ze konden starten. Het voornemen was geweest om via Bloemendaal naar Amsterdam te gaan, maar dit werd te laat, daar om 12 uur het diner bij Heek wachtte, dus werd besloten via de Velserpont naar Am sterdam te rijden. Ruim twaalf uur arriveerden de oudjes bij Heek, waar heerlijk werd gegeten. Hierna gingen allen naar het City-theater waar zeer genoten werd van de revue „Snip en Snap". In de pauze kregen allen een heerlijk kopje thee. Na deze voorstel ling werd in 't Centrum der stad een kopje koffie gebruikt, en ging het hele gezelschap een rondvaart maken door de grachten en havens van Amsterdam. Om ongeveer acht werd de hoofdstad verlaten en ging het op huis aan. Opgewacht door jong en oud, kwam het gezelschap zingende het dorp bin nen. Ons fanfarecorps „Christiaan de Wet" blies een pittige mars tot welkom. Zingende gingen de oudjes café Kay binnen en aan de glundere gezichten kon men zien hoezeer allen genoten hadden. De heer Kres dankte het comité na mens alle oudje- voor de heerlijke dag. De voorzitter vroeg een hoera'tje voor de dames v. Truyenv. Padje, Wiedijk Terpstra en Kramer-Rond, die voor deze dag veel werk hadden verzet. De heer Prins bracht tenslotte een dank woord uit aan de bugrers die door hun milde gaven dit alles mogelijk hadden gemaakt. Zeer voldaan gingen allen ten slotte naar huis. Het was een heerlijke dag.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2