Stad en Omgeving, 5 J 3aigezonden Kustvaarders en vissersschepen Travancore voor Een onderhoud met Mr. Cherian I Internationaal bezoek aan Alkmaar en Hoorn Dokter Dikkenberg veroordeeld Onthulling monument wijlen dokter Haverkamp Bananen De a.s. Raadsvergadering Bonkaarten halen. Sport in dienst der genezing Burgerlijke Stand AGENDA Heiloo. Hensbroek Reis ouden van dagen uitstekend geslaagd Burgerlijke Stand Dirk Schermer wil over 't Kanaal zwemmen Boete van t 800 .- voor Alkmaarse slager De H.L.O. roept „VERZAMELEN it Castricum. Kanovaart met de dood Marktberichten De woningnood fJEAN BAl De populairs Wij luisteren na Hedenmorgen hadden wü een on derhoud met Mr. Jacob Cherian, die gelijk wü gisteren berichtten, een kort bezoek aan Nederland brengt om ten behoeve van zijn regering orders te plaatsen op het gebied van scheepsbouw. Mr. Cherian was zo welwillend ons dit onderhoud toe te staan in hotel Froot, waar hü de nacht had door gebracht, maar stelde als voorwaar de, dat er niet over politiek zou worden gesproken. Het doel van Mr. Cherian's bezoek is dan ook allerminst politiek maar zuiver commercieel. Op onze vraag naar dat doel antwoordde Mr. Che rian, dat in Tranvancore, 't land dat hij vertegenwoordigt, gebrek bestaat aan vaartuigen voor de kustvaart en voor de zeevisserij, en men wil in Neder land dergelijke vaartuigen laten bou wen ten behoeve van Travancore. De kustvaart en de zeevisserij wor den in Travancore uitgeoefend als ge mengd bedrijf, waarin dus zowel de staat als particulieren deelnemen, en behalve aan vaartuigen is er ook ge brek aan geschoold personeel, aan er varen schimpers en gediplomeerde ma chinisten dus. De heer Cherian wil trachten ook in deze leemte te voorzien en hier op varenden te krijgen voor de nieuw te bouwen schepen. Reeds in Schotland heeft Mr. Cheian onderhandelingen ge voerd om tot dit doel te geraken. „Travancore" aldus Mr. Cherian, „wenst ook verbeteringen aai* te brengen aan zijn havenwerken". Tot dit doel bezoekt Mr. Cherian Amsterdam en Rotterdam. Eiehalve scheepswerven zal hij daar ook de havenaanleg en haven-accomodatie in ogenschouw nemen. De Nederlandse waterbouwkundigen hebben door de eeuwen heen reeds een gevestigde naam gehad in Voor-Indië. Mr. Cherian voert eveneens bespre kingen in den Haag, op departemen ten en bij de Economische Voorlich tingsdienst. Immers bij transacties als deze worden over en weer producten geleverd. Op onze vraag, welke artikelen Tra vancore in dit systeem aan ons land denkt ®te leveren, vertelde Mr. Che rian, dat behalve producten van aller lei aard, hout een voorname plaats in neemt. en wel in het bijzonder fijnere houtsoorten. Naast djati en teak-hout die voor de scheepsbouw van zo uiter mate groot belang zijn, noamde Mr. Cherian verschillende zachte houtsoor ten en ook het fraaie „rosewood" een soort sandelhout. Mr. Cherian was vol waardering voor ons land en zijn bewoners en deelde ons een aantal aardige bü- zonderheden mede over zijn ge boorteland, dat ongeveer 7 millioen bewoners telt. Van deze zeven millioen behoort ongeveer 45 pet. tot het Christelüke geloof, dat gevestigd werd reeds be trekkelijk kort na het begin onzer jaartelling, n.l. tussen 50 en 52 na Chr., zodat over twee jaar in Tra vancore de Christelijke kerk grote feestelijkheden zal organiseren. Er bestaan in Travancore nog sterke herinneringen aan de tijd toen de Hol landers op de Voor-Indische kusten opereerden met hun zeilschepen. De Hollandse kapitein Delanoy werd daar in de zeventiende eeuw krijgsge vangen gemaakt, maar tussen hem en zijn mannen en de Inlandse bevol king werd de verhouding geheel an ders, zodat Delanoy leger en vloot van Travancore reorganiseerde en de troe pen aanvoerde in oorlogen tegen My sore en andere staten. „Nog heden ten dage", aldus Mr. Cherian, „vindt men op pl.m. 10 km afstand van Kaap Comorin het fort, door Delanoy gesticht en de graven van hem en zün makkers, die de Hollandse opschriften nog steeds on geschonden dragen". Mr. Cherian's tijd was beperkt, yoor vandaag stond een bezoek aan Am sterdam op het programma en ons onderhoud moest beëindigd worden. Wij hopen en vertrouwen, dat Mr. Cherian in ons land orders zal kunnen plaatsen, die voor de ontwikkeling van beide staten en de betrekkingen daar tussen van zo eminent belang zijn. Gisteren is te Breda de derde Neder landse kunstweek geopend. Deze wordt georganiseerd door het Ministerie van O. K. en W. afd. oudheidkunde en na tuurbescherming. Van buitenlandse zij de zijn er 80 deelnemers uit België, Frankrijk, Luxemburg, Engeland, Tsje- cho-Slowakije en Amerika. Zij zullen onder leiding van de adviseur van musea de heer D. T. Lunsingh Scheur leer gedurende acht dagen een aantal van onze oude steden en musea bezich tigen. Terwijl vorige malen vooral ook aan Limburg en Friesland aandacht werd besteed, gaat de tocht ditmaal naar Dordrecht, Rotteidam, Gouda, Haast recht, Oudewater, Montfoort, Utrecht, Amersfoort, Bunschoten, Naarden, Mui den, Amsterdam, Haarlem en Den Haag. Ook Alkmaar en Hoorn zullen met een bezoek worden vereerd. Het gez'—hap zal a.s. Zaterdag des vcormiddags om half elf ten Stadhuize door B. en W. worden ontvangen. De raadsleden worden verzocht hierbij aanwezig te zijn. Het Tribunaal te Terneuzen heeft de 53-jarige arts uit Aerdenhout J. F. Dikkenberg, die tijdens de bezetting behalve in Haarlem ook enkele maan den op het Gew. Arbeidsbureau alhier in totaal 30.000 personen keurde voor tewerkstelling in Duitsland of Neder land, veroordeeld tot een voorwaarde- lilke internering van 2 jaar en enkele bijzondere voorwaarden. Voorts werd een bedrag van f 30.000 van zijn ver mogen verbeurd verklaard en is hij ontzet uit de kiesrechten en het recht ooit weer een openbaar ambt te mo gen bekleden. Zoals bekend zal zijn, hebben de oud patiënten van deze beminde chirurg, die tijdens de bezettingsjaren zijn leven gaf voor de zaak van het vaderland, gelden bijeen gebracht voor de oprich ting van een eenvoudig monument oo zijn graf. Het comité, dat namens de oud-patiënten handelde, is samenge steld uit de heren W. C. Dullaert, ir. C Keesman en B. Prins. Dit monument is thans gereed geko men en zal Vrijdagmorgen 29 Aug. a.s. om 11 uur worden onthuld. De oud-patiënten zullen het zeker op prijs stellen alsdan op de begraafplaats aanwezig te zijn teneinde de nage dachtenis aan dokter F. J. Haver kamp ook op deze wijze te eren. Gisterenmiddag stond tussen de goe derenwagons op het emplacement aan de Kanaalkade een wagon met =>en kostbare en begerenswaardige lading: bananen! Men was bezig de heer lijke vruchten van de Zuidelijke kus ten uit te laden teneinde baby Pietje en baby Ma ietje een lekkernij en een vrolijk gezichtje te schenken. Moeder zal ook wel een hapje mogen proeven, maar wanneer zullen de ouderen ook eens van deze kostelijke zuidvruchten mogen genieten? Zij zullen zich waarschijnlijk voor lopig nog met „het gezicht" tevreden moeten stellen.... Vandaag over een week, op Donder dag 21 Augustus, zal de Raad dezer gemeente om twee uur 's middags in vergadering bijeen komen. Er is voor- deze vergadering o.a. een voorstel om over te gaan tot het benoemen van een commissie van voorbereiding onder- wijsaangelegenheden (o.a. huisvesting en uitbreiding). B. en W. stellen voor deze comm. uit zeven leden te doen De- staan. Voorts stellen B. en W. voor de thans in tijdelijke dienst aan de Han delsavondschool zijnde leraar Engels, de heer P. D. Boot, per 1 Sept in vaste dienst te benoemen. Degenen, wier familienaam beg'at met de letters G en H tot Helder kunnen V r ij d a g 15 Aug. hun Bonkaar ten 711 afhalen aan het uitreiklokaal Rid derstraat van 9—12 en van 24 uur Bonkaart 709 en Stamkaart medebren gen. Zelfverzorgers uitsluitend op Za terdag 23 Augustus van 9—11 uur. BELANGRIJK. Aan a.s. en jonge moeders, die reeds in het bezit van een C. M.-kaart zijn zullen alle bonkaarten van de tot hun gezin behorende personen, alsmede de ex ti a bonkaart, aan een apart loket wor den verstrekt. Een wandelgroep van verpleegden uit „Duin en Bosch" te Bakkum onder neemt Vrijdag en Zaterdag een twee daagse wandeltocht naar Medemblik. Onderweg zal in een boerderij te Nieu we Niedorp overnacht worden. De Zondag wordt doorgebracht in de Psychiatrische inrichting te Medemblik waarna Maandag en Dinsdag de terug tocht wordt ondernomen. Geboren: Gees je, dochter van K Knol en A C de Hek Rijk, zoon van Th van Holland en J M Schouten Ria, dochter van M Smit en M Eeltink. Getrouwd: Gerard J Ibink en Geer truida A Dolle Albertus M Brand en Catharina A A Willers. Pieter Brons veld en Antje Godthelp. Johan Mes en Elisabeth Smeets. ONWEL GEWORDEN. Omstreeks 5 uur gistermiddag werd de 48-jarige inwoner van Bergen, de heer R.t ter hoogte van het Gerechts gebouw onwel. Door de politie werd hij naar het Centraal ziekenhuis vervoerd, waar de dokter opname zakelijk achtte. COMMISSIE VOOR HUISVESTING Het spreekuur van de wethouder Coerls ien behoeve van de Huisvesting zal voort aan zijn des Dinsdags van 9—10 uur v.m In ons gehele land organiseren de grote zuivelfabrieken z.g.n. melkcursussen om te komen tot een hogere melkopbrengst en zindelijk melken opdat de melk zonder vuil en smetstoffen aan de fabriek komt, hetgeen een betere zuivelproductie oplevert. Foto tijdens het examenmelken. DONDERDAG Harmonie Theater: Aloma of the South Seas, 8 uur; 14 jaar. Victoria Theater: Carmen, 8 uur; 18 jaar Cinema Americain: Nice girl?, 8 uur; tot 14 jaar onder geleide. A B. T.: Het recht van de sterkste, 4 uur; 14 jaar VRIJDAG Harmonie Theater: De Wenteltrap, 8 uur; 18 jaar. Victoria Theater: Grote verwachtingen, 8 uur; 14 jaar. Cinema Americain: Sport staalt spieren, 8 uur; tot 14 jaar. A. B. T.: Liefdesserenade, 8 uur; alle leeftijden Gulden Vlies: 8 uur, Het vrolijke Weeuw- tje. Uitgaande van de afdeling Hensbroek— Gbdam van de Bond voor Staatspension- nering hebben de ouden van dagen dezer beide gemeenten Woensdag met drie bus sen het jaarlijkse uitstapje gemaakt, dat raede dank zij het uitnemende weer, bij zender geslaagd mag heten. 's Morgens te ruim acht uur vertrok men vanaf café Kossen te Hensbroek naar Alkmaar, waar de mooiste plekjes werden bezichtigd. Vandaar naar Bergen (Bedriegertjes), via de duinrand naar Bloemendaal (o m. 't bekende Kopje), om vervolgens met een prachtige tocht langs 't strand terecht te komen in Zandvoort, waarbij terdege de verwoestingen, die de oorlog heeft medegebracht, in hel oog Vielen. Daarna ging de reis naar IJmuiden. o.m. langs de visafslag, waar men zeer royaal met schelvis was en maar even tjes enkele knapen de reizigers toestop te. Verder Haarlem, Aerdenhout, Haar lemmermeer, Hoofddorp, om tenslotte te Amsterdam in Atva een keurige tafel te vinden, waarvoor ongetwijfeld alle lof. Via Purmerend bereikte het gezelschap te acht uur weer Hensbroek, en trof men in café Kossen de tafels, gezellig ver sierd met bloemen, aan. Voorzitter, de heer Den Das, heeft hier dankwoorden gericht tot de firma Oor beek van Edam, die geen moeite gespaard had om op deze tocht de mooiste punten te laten zien; aan mevrouw Cohen, d e voor de EHBO de reis mede maakte cloch van wier diensten gelukkig geen ge bruik behoefte te worden gemaakt, aan de heer Kossen en aan de ingezetenen, die o.m. door geldelijke bijdragen de r»e!s hadden mogelijk gemaakt. Zeer zeker was het een goede gedachte van de heer Den Das om een toelichting bij deze gelegenheid te geven op de Noodvoorziening voor Ouden van Dagen. Namens de Ouden van Dagen hebben de heren Bankert eh Kolder hartelijke dank gebracht voor het gebodene, dat bij allen in onvergetelijke herinnering zal biijven voortleven. Geboren: Jan W, zoon van L H Bierman en M J Hanraads. Anna M, dochter van A Kok en K C Min. Ja ccba L M, dochter van J J Houtenbos en L Liefting. Catharina W, dochter van P Pilkes en T Bruin. Ondertrouwd Johannes Belle man (won. 'te Egmond-Binnen) en Aldia Mors. Getrouwd: Pieter J. M. Groot en Cornelia M J Schuijt Johannes Bak ker en Anna C M Landzaat Melchert Groothuizen en Cornelia J Jonker. Jan H de Vrijer en Machelina E van Limburgh. Overleden: Elisabeth M Post, echtgenote van J J Gerrits, o vei leden te Alkmaar. Maar hij heeft deviezen nodig WINKEL. Aardappelen f 6.40f 8.10; Sjalotten f 6.10; Slabonen f 7—f 17; Snijbonen f 7—f 15; Bloemkool f 12; Tomaten f 18—f 24; Peren f 5—f 38; Appelen f 13—f 39; Pruimen f 36—f 50. In een eenzaam boerderütje In de Weed, gemeente Venhuizen, woont Dirk Schermer hü zün ouders. 1 Dirk is leerling van de Enkhui- zer H.B.S. en hü heeft één hohby: zwemmen. De aanwezigheid van 't IJsseimeer op vüftig. pas afstand van de deur zal daaraan wel niet vreemd zijn. Maar Dirk bezit naast zün lief de voor het natte element ook 'n grote mate van eerzucht en door de combinatie van die twee leeft er bü de negentienjarige Weed-be- woner thans één wens: de tocht over het Kanaal te volbrengen. En Dirk heeft een zeer goede kans! Hij is een lange-afstandzwemmer zo als er weinigen zün. Enkele weken te rug immers volbracht hü de tocht Sta voren-Enkhuizen in minder dan twaalf uur en veertien dagen geleden werd hij eerste bij een zwemtocht over het Marsdiep. Elke dag klimt Dirk over de dijk en duikt te water om een paar uur te zwemmen. Soms zwemt hij vier kilo meter, soms tien. Piet Ooms, de eerste Nederlander, die ook getracht heeft het Kanaal over te zwemmen, stelt groot belang in Dirk. Vorige week is Schermer naar Am sterdam geweest, waar hij voor Ooms in de Amstel gedemonstreerd heeft. Die was zeer in de wolken! Dirk legde een afstand af van vier kilometer en deed daarover slechts één uur en ne gen minuten, wat voor een schoolslag zwemmer zeer vlug is. Aan de lichamelijke conditie van de jonge Schermer mankeert niets, hij is volkomen getraind en hij wil ontzet tend graag zo spoedig mogelijk naar Frankrijk om daar op Kaap Gris Nez het gunstige ogenblik af te wachten om naar Dover over te steken. Het was in de eerste dagen van Juli, dat slager B. uit het Fnidsen gesnapt werd bij het vervoer van een clandestien geslachte pink, die hü gekocht had van de veehouderszoon Groot. De C.C.D.-ambtenaren, die naar aanleiding hiervan eens een onderzoek in zün zaak instelden, ont dekten bovendien nog een hoeveelheid van pl.m, 15 kg. geitenvlees, een overblijfsel van twee geiten, die de zwarte slager van zijn overbuurman, de boekhandelaar V. had gekocht. Was het vlees inderdaad bedorven Het hele zaakje werd naar het abat toir gebracht,- waar wij indertijd ooi: even een kijkje namen en bevonden, dat het vlees er nu niet bepaald fris uitzag en de geur, die er rondom heers te „kwalijk" genoemd mocht worden. Ter strafzitting van de Economische Rechter had gistermiddag deze Alk maarse slager, die specialist is in fijne vleeswaren, zich te verantwoorden. Zoals alle clandestiene slachters, die zich gesnapt zien, was het ook van slager B. „de eerste keer", dat hij zo iets had ondernomen, welke bewering voor de Officier van Justitie, mr. Vel- linga, aanleiding was, ons politie apparaat hoog te prijzen, 1000. boete luidde de eis. Mr. Berkhouwer, die de verdediging voerde, ving zijn pleidooi aan met de bemerking bijna te zijn flauw gevallen van deze exhorbitant hoge eis. „Bovendien, dat vlees was niet bedorven. Er kleefde een zandje en Het H.L.O.-comité Alkmaar roept „verzamelen". Dat wil zeggen: het hoopt in de eerste week van September weer de jaarlijkse proeven af te nemen voor het ver kregen van het H.L.O.-diploma. Harmonische Lichaams Ontwikke ling. Wat dat zeggen wil, kan iedereen begrijpen. Het nut en de betekenis van een harmonische li chaamsontwikkeling behoeven we ook al niet nader te omschrijven. En wat de H.L.O. beoogt? Het Alkmaarse comité wil, even als al de honderden comité's in den lande, zoveel mogelijk H.L.O.- diploma's uitreiken aan hen, die in staat zijn, om de eisen, gesteld voor het verkrijgen van het di ploma, te voldoen. De candidaten moeten kunnen zwemmen, moeten een behoorlijke afstand kunnen lopen, moeten kunnen fietsen en moeten enige athletieknummers kunnen verrichten. De eisen voor al deze onderdelen zijn niet bizon der zwaar en ieder, die een ge zond en goed ontwikkeld lichaam heeft, kan met enige training aan die eisen voldoen. Met enige training! Ja, dat moet er bij. Wat geeft een diploma, als nen zonder trainen aan alle eisen ïo maar zou kunnen voldoen? Dan :ou men elke avond lekker lui in :yn stoel kunnen liggen, eventjes laar het sportpark of de zwemin- •ichting gaan, om een paar proe- /en af te leggen en verder het- -.elfde luie leventje verder leven, lee, zo is het niet. Deze paar avonden, welke nodig zijn, om de oroeven af te leggen, zyn niet vol doende, om een goed, gaaf, harmo nisch lichaam te krijgen. Er moet getraind worden. Geen zware training, maar een regelmatige. Door die training merkt fnen, hoe prettig en nuttig gezonde li chaamsbeweging is, hoe door de lichte sportbeoefening het lichaam fit blijft, hoe men zelfjong blüft! En die regelmatige sportbe oefening is het eigenlijke doel der H.L.O.; het diploma- en insigne zijn slechts een prikkel, om naar het sportveld te gaan. En nu de examens! Gymnasten, voetballers, athleten gij moet natuurlijk het voorbeeld geven. (Maar ze doen niet mee! Let maar eens op., Want deze sportbeoefenaren lachen om het H.L.O.-diploma, dat zenet niet kunnen behalen, ondanks hun training!) Kantoorbedienden, winkelmeisjes verpleegsters, geeft gij dan het voorbeeld! Voor U is de harmo nische lichaamsontwikkeling van groot belang. Fabrieksarbeiders: des avonds, eens pér week naar het sportveld en één keer per jaar meedoen aan de H.L.O.-examens. Je zult er slechts plezier van hebben. Jongeren en ouderen, voor U allen is er een H.L.O.-diploma. Wilt ge er meer van weten of wilt ge U laten inschrijven voor de examens, de heer v. d. Griendt, directeur der Overdekte Bad- en Zweminrichting (tel. 3500 Alk maar) is de H.L.O.-man, die U alles kan vertellen en U alle in lichtingen kan verschaffen. En denkt er om: in de eerste week van September worden de proeven afgenomen! een strootje aan, maar voor de be werking wordt het toch eerst ge wassen!" Verdediger verzocht drin gend om strenge reductie van deze eis. Mr. Stoffels, de politierechter, ver oordeelde slager B. daarop tot het be talen van een boete van ƒ800. Ook de veehouderszoon G. stond te dezer zake terecht. Hij was het n.l., die de pink, die wegens een blessure toch geslacht had moeten worden, aan slager B. verkocht. Een boete van 50.— benevens 1 maand voorwaar delijke gevangenisstraf luidde zijn ver oordeling. De oorsprong der „zwarte taartjes". In vele banketbakkerswinkels is 't mogelijk zonder inlevering, doch te gen betaling van hogere prijzen heer lijke gebakjes te kopen. Deels worden deze natuurlijk vervaardigd van de door de banketbakkers ontvangen toe wijzingen voor boter en suiker. Waar het andere deel soms vandaan komt, bleek ter zitting van de Economische Rechter te Alkmaar. Daar stond n.l. terecht de grond werker Johannes P. S. uit Alkmaar, die zich uit de grond had gewerkt en in plaats daarvan zich In zwarte boter- en suikerhandel had begeven. Zo had hü 50 boter afgeleverd aan banketbakker Soecker en aan ban ketbakker De Boer enkele malen 'n hoeveelheid suiker. Bovendien waren in zijn bezit aangetroffen een aan tal valse sulkertoewüzlngen. „Ik had in de strenge winter geen inkomsten en moest toch wat verdie nen," luidde het antwoord van be-1 schuldigde op de vraag van mr. Stof fels, hoe hij er toe gekomen was. „Maar het is in Juni gebeurd, dus dat is geen steekhoudende reden," meende de politierechter. Mr. Vellinga meende, dat S. een ras zwarthandelaar is, die meent zo zün geld makkelüker te kunnen verdienen. Hij eiste 4 maanden gevangenisstraf met aftrek en bovendien 6 maanden Rijkswerkinrichting. Mr. Berkhouwer, die de verdediging voerde, meende, dat S. het slacht offer is van een. zekere C., die hem tot deze handelingen aanzette. Twee maanden gevangenisstraf en 6 maan den R.W.I. luidde de veroordeling. Een bed als schuilplaats voor vlees. Een schaap met drie poten had de veehouder S. uit Bergen geslacht met de bedoeling zelf een deel van het vlees te consumeren en het andere deel te verkopen. Het geslachte schaap was door wachtmeester de Wüze gevon den, gewikkeld in een vieze, smerige paardendeken en de nieren, lever en maag hadden een schuilplaats gevon den in een bed. ,,'t Was een mager ing, dat toch ge slacht moest worden," vertelde S. ter strafzitting. De eis luidde 400.boe te. De politierechter maakte er 300,sub. 2 maanden van. Dat is vierendertig kilometer, maar Dirk is overtuigd, dat hij het haalt! Voor Nederland en voor West-Fries land zou dat een wereldprestatie op sportgebied betekenen, maar de moei lijkheden voor Dirk zitten in de fi nanciën en ten tweede in de deviezen! Hjj kan gedurende de tijd dat hij in Frankrijk is niet van de wind leven, en de organisatie van de tocht is ook vrij kostbaar. Er zijn al enkele promo tors voor de zwemtocht van Dirk en er kwamen ai giften binnen, maar het benodigde bedrag van duizend gulden is nog lang niet bij elkaar. Dus sport liefhebbers en zakenlieden weten wat hun te doen staat! Laten ze het bo vendien vlug doen, want de tijd dringt. Het zou jammer zijn als Dirk de tocht tot het volgend jaar zou moeten uit stellen. Het Nieuwsblad voor Castricum meldt: Twee jeugdige ingezetenen onzer gemeente hebben een avontuur lijk reisje gemaakt en zich onbewust in levensgevaar begeven. Het tweetal ging n.l. naar het strand en toen per kano een zeereisje ondernemen. Lang zaam maar zeker kozen ze het ruime sop en waren tenslotte uit het gezicht verdwenen. Ongemerkt waren ze naar schatting acht km. ver'in zee en kwa men in de nabijheid van een trawler die daar aan het vissen was en wisten door middel van een touwladder aan boord te komen om kennis te maken met de bemanning van het vissersvaar tuig. Daar de reis vermoeiend was ge weest, kwamen ze daar op hun verhaal en deden hun hongerige magen te goed aan een heerlijk maaltje vis. Daar de golven en het weder iets op storm ging lijken en de trawler de terugreis moest aanvaarden, werd besloten hen mede te nemen tot voor de kust van ons strand, waarna de trawler koers zette om de haven van IJmuiden binnen te varen. Met veel moeite en inspanning gelukte het de bestuurders van de ka no veilig op Castricum's strand te lan den. Intusschen was de duisternis reeds ingevallen. Nadat zij bij aankomst door de betrokken autoriteiten duchtig on derhanden waren genomen en op hun waaghalzerij gewezen was, togen zij naar hun ouderlijke woning, maar be grijpelijkerwijze zonder kano. NOORD-SCHARWOUDE, 13 Aug. 120.000 kg. aardappelen: Eerstelin-i gen 8.408.90, grove 8.409.10, geel- blom 7.40—7.60, Eigenheimers 7.50 8.30, bi. Eigenh. 8.109.20, Bevelan ders 7.407.50, IJsselster 8.70, Koop- mans blauwe 8.708.90, 1700 kg. Uien 12.10—16, driel. 8.40, 36000 kg. slabonen 628, 10.000 kg. bieten I 3.403.80, II 3, 19000 kg. rode kool 4.205.10, 22000 kg. witte kool 3.60 5.40, 4300 kg. gele kool 4.206.10, 600 st. bloemkool IA 50, I 40, II 16. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Aug. 40.000 kg. aardappelen; Grove Schot ten 5,608,30; Eerstelingen 6,308,30; Drielingen 4,905; Blauwe Eigenhei mers 7,808,90; Kriel 4,90. 55.000 kg. rode kooi 4,20-^4,90. 60.000 kg. gele kool 4,205,50, 5000 kg. sla bonen 617,30. 800 kg. tomaten A. 19,10 —19,70, B! 16—17,80. WOGNUM, 13 Aug.Vroege aard. 5 6.80; late aard. 6.7010, slabonen 7.50 —22; Slabonen (afw.) 3.70—14.20; Zi geunerin 2445; Yellow 2850; Cardi nal 1842; Perzikappel 1834; Pruimen 2654; Tomaten 1222; Augurken; A 6566, B 3031 en C 18; Meloenen 20—55; Sla 1.40—7.20; Précose 17—27; Claps 984; Andre Desportes 1121; Suikerperen 816; Snijbonen 942; Bloemkool 1355; Komkommer 115; Perziken 1025; Uien 10.6012.50; An dijvie 2.606.70; Rode bessen 60; Bos- seldery 3.90; Knolbieten 35.80; Drui ven I1.20; Rode kool 4.205.80; Peen 4.80—7.20. OBDAM, 13 Aug. 3200 kg Eigenhei mers 75.10; 2000 kg Bevelanders 7.80 —8.10; 28600 kg Slabonen 2—30; 3500 kg Kroten 33.50; 5000 kg Peen 4.80 7.20. (Buiten verantwoordelijkheid van de red) Mijnheer de redacteur. Hiermede verzoek ik U beleefd om plaatsing van het volgende: Het is mij al enige tijd geleden op gevallen, dat er op de Laat een bur gerwoonhuis was ingericht als R. K. Militair Tehuis. Fiat „onze jongens" die in dienst zijn en meestal ver van huis, hebben behoefte aan gezelligheid. Maar waarom moet er nu juist in de ze tijd, dat er zo'n gebrek aan woon ruimte is, een perceel voor worden ge nomen, waar toch twee gezinnen in kunnen worden ondergebracht? Nu is dit een R. K. Militair Tehuis. Als we nu voor alle godsdienstige richtingen een woonhuis wisten te be machtigen dan zou er voor de burger bevolking al heel weinig overblijven. Erger nog is het dat men zelden of beter gezegd nooit een militair bin nen ziet zitten. Voor het handjevol militairen (vergeleken met Amers foort) dat momenteel in Alkmaar ligt, vind ik het verkwistend en onverant woord van die instanties, die het huis daarvoor jjebben toegewezen om dat dagenlang te laten leegstaan. Als het dringend nodig is, dan staat gebouw „de Unie" óók nog leeg. B. S. Baden Po Hij hoorde voor grootvaders st (Van onze speciale versi De jongen, die het m heeft te Moisson is de Fr Jean Bauré, wiens naam i uitgesproken als het wooi in het Frans. Telkens w roepen en aangesproken, wordt er naar hem gevra dien vervult hü een beian tie op de „Jam". Hü is i elke ochtend om 7 uur de roenstoten laat horen, v kampeerders worden gewi lük kan zün geschal nie reiken, maar van kamp wordt zün geluid overgi port Jean Bauré elke dal Jamboree wakker en hü trots op! Maandagochtend hebben gatoren van de „Jam", die uitsloven naarmate er iets a gaan dan zy nu juist bed goed gemaakt tegenover d< ders, die niet erg te spreken het feit, dat het 10 jaar lan stuk houtskool van het kar Vogelenzang niet gebruikt openingskampvuur te Mois steken. Dat is nu twee dag< beurd als inleiding van het vuurfeest voor alle natie werden vier fakkels ontstok weer tot gloeien gebrachte dat door Nederlandse hande werd in het bijzijn van hc saris W. C. Roest van Limb staf. Met deze vier fakke windstreken voorstellende vuur ontstoken. R( Dit kampvuur was een punten van de Jam. Het hoog op in de windstille av de duizenden jongens, die de heide en onder de den waren, in een rode gloed. I van hout was opgestapeld hoogd plateau, zodat allen wat er rondom gebeurde. En de heel wat! Eerst kwamei dansen uitvoeren op motievc oeroude nationale muziek i lieten de Nieuw-Zeelanders ren hoe de Maori's in hun gevechten uitvoeren bij fan Op hen volgden de Nederl kenners met een klompenda hadden een groot succes. Lu zij toegejuicht. Om de schak trasten nog langer te maken hen 4 echte Indianen met de veren, die de folklore va stervend ras demonstreerdei kwamen de Franse routiers uitvoerig spel, voorstellende diging van Koning Frans stierengevechten werden met houten stieren. Ook cheftaines weer, die onder de populaire zangleraar Césa steeds weer een buitengewc oogstten met hun prachtige de liederen. Het was een fee mantiek in optima forma. OP DE „BO Op een eiland in de Sein zeeverkenners ondergebracht zijn Nederlanders bij, al heb Vrijdag 15 Augustus HILVERSUM I, 301 m„ om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30. 8.15 Voor het werk, eerst 8.30 Morgenconcert.' 9.! nisch programma. 10. dienst. 11.45 Kon. Milita 12.33 Nederlands Kamerkf Van oude en nieuwe schrijv Piano-concert. 3.30 'Zang 4 Voordracht. 4.20 Strijkorkest. 5.45 Orgar 7.30 Geestelijke liederen Dit en dat van alles Jaap Stotijn hobo, Feike 9 „De Japanse Capitul jaar geleden". 9.20 Kurhs 10.45 Avondoverdenking te avondklanken. HILVERSUM I, 415 m., om 7, 8, 1, 6, 8 en 11. Muziek bij het ontbijt. programma. 9 Lichte ken. 10 VPRO Morgenw VARA 10.30 De Regenboog Franse liederen. 11.15 AVRO. 12 Orgelspel. masters. 1.45 Operette 3 Ons volk in zijn dich Werken van Mendelssohn. Graag gehoorde orkestwerk: Tussen twaalf en zestien, sette klanken. -V VPRO 8.05 Le Miroiri de Jesus ligie en beeldende kunst. Men vraagt en wij draaien Amateurs zetten hun besti voort. 10.40 VPRO Avo VARA 11.15 Symphonie SPOEDIGE REGELING KINDERBIJSLAG Enige tijd geleden heeft zich gewend tot de minister nenlandse Zaken en verzoch breiding van de Kinderbijsl eerste en tweede kind die tober j.l. is ingevoerd, oo passing te doen »zyn op tracten in Rijksdienst. He rie van Binnenlandse thans medegedeeld, dat ze een regeling kan worden zien waardoor deze Kindei terugwerkende kracht kan gekeerd.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2