Werkers in een glazen huisje Alkmaar als toeristencentrum Een lev Deense delegatie inspecteert Alkmaars brandweer Eigen terrein voor Alcmaria Victrix? P.O.A. ix.v. Stad en Omgeving, Paraat in 3 minuten Laagwater in het Noordhollands Kanaal Draverijen op het Sportpark AGENDA r~ KLACHTENBOEK Bonkaarten halen Lutherse Kerk Demonstratie Biljarten De Kermisweek in het Gulden Vlies Burgerlijke Stand Subsidie Kaasmarkt Bath dankt Alkmaar Directeur P-W.B. gaat heen Esperantisten naar Bergen C Merkwaardige beroepen Bestelt, vóór het te laat is, Uw SCHOOLBOEKEN Breng leven in de brouwerij Bergen. Nieuwe tempel van Terpsichore Obdam Egmond aan den Hoef. Koedijk. De Ned. Herv. Kerk verdwijnt Pr A. PLESJ Nederland's luchtn Schommelen sch< heen en w< Gisteren bracht een gezelschap Denen uit Kopenhagen een bezoek aan Alkmaar, speciaal met het doel, onze vrijwillige brandweer te inspec teren. Het gezelschap bestend uit verte genwoordigers van het Deense brand weerwezen en van verzekerings maatschappijen, terwijl ook enkele departements-ambtenaren deel uit maakten van de groep bezoekers. De heren zijn Maandag op Schiphol ge arriveerd, om een studie te maken van het brandweerwezen in Neder land. Van officiële Nederlandse zijde kwa men mede de heer P. L, van Boven, hoofdinspecteur van het Brandweer wezen uit Den Haag en diens plaats vervanger, de Waarnemend hoofdin specteur B. Meenhorst, alsmede de dis- tricts-inspecteur voor Noord-Holland, de heer m, Fehres, Onmiddellijk na aankomst te Alk maar werd het gezelschap op het Stad huis ontvangen door de jaco-burge- meester de heer G. van Slingerland en de gemeente-seoretaris mr. R. Veen- dorp. De wnd. burgemeester hield ter ver welkoming een korte toespraak en na dat vanuit de delegatie op deze rede was geantwoord begaf men zich naar ds brandweerkazerne, waar materiaal en uitrusting werden geïnspecteerd, Naar wij van commandant Van Maarleveid vernamen, sohijnt er in Denemarken aan het vrijwillige brand weerwezen nog wel een en ander te haperen, in waar de delegatie een be roepsbrandweer, één „plichtsbrand" weer" en één vrijwillige brandweer in baar programma opnam, mag Alkmaar het zich tpt een eer rekenen, dat juist de Aikmaerse vrijwillige brandweer werd uitgekozen als voorbeeld. Onder „plichtsbrandweer" moet in dit ver band worden verstaan een corps dat gerequireerd wordt uit b.v. gemeente- personeel. Proef-alarm. Na inspectie van de kazerne gaf de delegatie de wens te kennen, een proef- alarm mee te maken, dat dus geheel onvoorbereid voor de brandweerlieden plaats had. Bij het proef-alarm bleek, dat het in ons corps gestelde vertrouwen niet misplaatst was, want binnen drie minuten nadat het alarm was gege ven, was de brandweer gereed om uit te rukken, Voorwaar een mooi resultaat! De hollende brandweerlieden op weg naar de kazerne en de rode wagens in de straten waren natuurlijk weer aan leiding tot allerlei gerughten, die variëerden van een schoorsteenbrandje tot een uitslaande vuurzee, maar ai hebben de brandweerlieden dan geen werkelijke brand geblust, zü boekter- niettemin een niet te verwaarlozen succes, door de uitstekende indruk, die Zij maakten. f 5000.- gereserveerd In een vlot tempo heeft Alcmaria Victrix gisteravond in haar Clublokaal oen goed bezochte jaarvergadering ge houden. In zijn openingswoord bracht de voorzitter, de heer T. Bonsema, nog- maala de prestaties in het afgelopen seizoen naar voren. Verder gaf hij verslag van de moeilijkheden met het Gem. Bestuur betreffende de plannen tot medever- huur van het hoofdveld aan een ande re vereniging. Een voorstel om t 5000.- van de be schikbare kasmiddelen te bestem men als eerste bijdrage voor eeni eigen terrein werd met een dave rend applaus met algemene stemmen aanvaard. De jaarverslagen van de secretaris- penningmeester en diverse commis sies werden alle goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. Amoureus en C. de Grand en gekozen de heer C, Swager. De leden der beide elftalcommissies werden alle herkozen. Het contract met de trainer Mein- ders werd wederom met een jaar ver- lengd. Tevens werd een commissie benoemd voer een noodzakelijke wijziging van statuten en reglement. De heer J. Swaerts werd aangewezen als lid van de kascommissie. De door het bestuur Ingediende be groting werd na een enkele opmer king goedgekeurd en vastgesteld. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering met een oproep ook voor het komende jaar alle krachten in te spannen opdat ook dit seizoen, waarin Alcmaria Victrix het 50-jarig jubileum zal vieren, de vereniging het succes zal brengen waarnaar alle le den streven. Bij velen trekt de bijzonder lage waterstand van het Noordhollands- kanaal de aandacht. Bedraagt de nor male stand ongeveer 45 cm—NAP, thans is die gedaald tot 70 cm—NAP. De oorzaak biervan is gelegen in noodzakelijke reparatiewerken aan de Zijperschutsluis (ook wel Kolksluis genaamd) gelegen benoorden Het Zand. In het laatst van deze week kan men vrij zeker een verhoging van de waterstand tegemoet zien. Dgr traditie getrouw, zuilen Zondag 24 Augustus, eerste kermis-Zondag op het gemeente sportpark weer drave rijen worden gehouden, Een groot aantal paarden staat ingeschreven en de spanning zal worden verhoogd nu ook nog een tweetal rennen zijn in gelast. Voor paardenliefhebbers zal er dan ook weer veel te genieten zijn en aan belangstelling zal het zeker niet ontbreken, terneer niet omdat de sin- telbaan snelle tijden garandeert. Voor Zondag 31 Augustus, de ver jaardag van H. M. de Koningin, beeft „Vooruit" een bijzonder avond-pro gramma samengesteld, waaraan me dewerken de bekende Djiguiten Ko zakken, met tot slot een groot vuur werk, WOENSDAG Harmonie ThZZteri De Wentlltrzp, >,M «r I uur; i| j«ar, Victoria Theater; Grote verwachtingen, 2.20 en 8 uur; 14 Jaar. cinema Amerieaini Spert «taait apieren, 2,30 en I uur; tot 14 jaar onder geleifle A. B. T.: Lieldeaseronade, en S uur; alle leeftijden. Gulden Vltaa, 0 uur; Feestavond jubileum Deken Jacobs, cadt-ciub, Heerstraat; 7 uur; Heropening met gezellig samenzijn. DONDERDAG Harmonie Theater; De Wenteltrap, uur, II jaar Victoria Theater; Qrote verwachtingen, a uur; -14 Jaar, Cinema Ameiioatn, Sport staalt aplwen, s uur; tot 14 jaar onder gelalde, A. B. T.s Ueldeaiorenede, I uur; »Ha leef- tijden. Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond jubileum Deken Jacobs F«vvol ontslag B. en W. stellen de Raad voor Dr. J. Belonje, leraar in staatsinrichting en in het recht van het Maatschappelijk Verkeer aan de Handelsschool, alhier, op diens verzoek eervol ontslag te verlenen met inging van 1 September a.s. Onregelmatige uitgave Waarom zijn de wijzers van de klok op de Grote Kerk des avonds soms half, soms in 't geheel niet verlicht? Het valt niet mee op een wijzerplaat zonder wijzers te zien hoe laat het is! Waarom drinken de dames achter de stationsloketten altijd thee, en kouten ze naarstig, als er een lange file voor het raampje wacht? Waarom staat het verkeersbord bij „Truitje" (richting stad) midden op de weg en niet in het trottoir? Waarom loopt men altijd dwars door de grasperken aan de Westerweg van hem te nemen. Degenen, wier familienaam begipt met de letters M en N kunnen Donderdag 21 Augustus hun Bonkaarten 711 afhalen aan het uitre.k- lokaal Ridderstraat van 9—12 en van 2—4 uur, Bonkaart 709 en Stamkaart mee brengen. Zelfverzorgers uitsluitend op Zaterdag 23 Augustus van 9—H uur, 8ELANGRIJK- Aan a.s, en jonge moeders, die reedg in het bezit zijn van een C.m,-kaart, zuilen alle bonkaarten van de tot hun gezn behorende personen, alsmede de extra- bonkaart aan een apart loket worden uit gereikt. Op a.s. Zondag, 24 Augustus 1847. zal de geestelijk verzorger van de groep rechtzinnige Lutheranen in on ze stad, de Eerw, Heer J, K. Schende- laar van Den Helder, opnieuw in de Lutherse Kerk, Oudegracht, alhier, in een kerkdienst voorgaan. De heer Schendelaar zal spreken over het on derwerp: „Muziek in wording". De dienst vangt des avonds 7 uur aan en Is voor een ieder toegankelijk. Vanzelfsprekend is ieder hartelijk welkom. Dg Aikmaarse biljartvereniging „De Lindenhoek" wil haar leden graag in eigen milieu laten kennismaken met bet eersteklas biljartspel, zowel llbre als padre en zij heeft de bekende spe lers G. Wessels en J. Feeke bereid ge vonden Donderdag voor de leden m baar clublokaal een tweetal demonstra tie-partijen te spelen zowel llbre als cadre. Dit zal zeker voer de vereni ging een leerzame avond worden. Negen dagen van toneel en revue Van Zaterdag a.s. tot en met Zon dag 31 Augustus zal het „Gulden Vlies" gedurende de kermisweek in het teken staan van toneel en variète- revue. De direotie heeft haar uiterste best gedaan voor die week bet beste te brengen dat onder de gegeven om standigheden mogelijk is, tevens reke ning houdend met verschillende wen- Zaterdag wordt geopend met een voorstelling door het gezelschap Joh, Kaart. Opgevoerd zal worden „Mo derne tijd", dat onder de titel: Fifty- Fifty in Amerika lange tijd zo'n groot succes is geweest. Het is een persifla ge op een ?.g. industrieel systeem, waarbij de arberdos via een minister raad en een congres zelf de leiding van een fabriek gaan voeren. Er wor den in dit stuk vaak met een lach al- ierlei waarheden verkondigd, die men soms dreigt te vergeten, Speciaal Jo* han Kaart en Johan Valk mogen ge noemd om hun uitstekende spel in dit stuk.Zondags wordt de opvoering van dit stuk herhaald en wie dus een vro lijke avond wil hebben gaat Zaterdag of Zondag „Moderne Tijd" zien, Vanaf Maandag komt bet bekende gezelschap de S.T.A R.T. van de Am sterdamse Schouwburg, onder leiding van v. Daisum en Defresne. En het opent met drie opvoeringen (Maan dag, Dinsdag en Woensdag) van prach tige Amerikaanse toneelwerk „Van een ander ras", dat het rassenvraag stuk in de Ver. Staten tot onderwerp heeft. Het stuk wordt zeer sterk ge speeld en behaalde In Amsterdam een overweldigend succes mede door het optreden in de voornaamste rollen van Willy Hack, Julia Cuvpers, Jo han Sphmitz, Frits van Dijk en Paul Hut Donderdag en Vrijdag zijn gereser veerd voor: Er komt een vriend van avond" en dit stuk heeft inderdaad geen aanbeveling nodig 't Was eni«e malen in Alkmaar een triomf en wie dit aangrilpende stuk nog niet zag, vczuime thans de gelegenheid niet. De twee laatste avonden van de kermisweek ziln gereserveerd voor twee prima varjéte-vnorstellingen met o a. de Kilima Hawalïans. Inderdaad een programma vol af wisseling. dat voor elkeen iets moois en goeds brengt. Geboren: Nicoleas D„ z. v. C. D- Wezelman en C- M. Stam; Alida A. A., d. v. M. Kunat en A. A. Valdboer; Hen- dricua A., z. v. H. Majoor en E. Haring, Gehuwd: Joachim K, I. Duababa an Cornelia Duif; Jan Prlna en Aaltje T. Slot; Gerardua Schenssema en Pe- ternella A- Ipnouvrié. Overleden: Catholina S. van Es, gB jaar, geh. m. C. F, D. Kohnert; Ali da P. Klaver, 87 jaar, wed, v. A- Hoek- meijer. Het Bedrijfschap Zuivel heeft bericht ontvangen, dat de miniater van Land bouw goedkeuring heeft gegeven aan het besluit van genoemde instelling, om gedurende 1947 een subsidie te verstrek ken tot instandhouden van de Kaas markt. Het gemeentebestuur van Bath heeft het bestuur van de gemeente Alkmaar schriftelijk dank betuigd voor de des tijds door Alkmaar geschonken gong. Naar wij vernemen, zei ir, W. Men eert, die per 1 September a.s. ajs direc teur van het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland zal aftreden, op Vrijdagmiddag 29 Augustus a,s„ des namiddags ven 15 tot 17 uur, in bet hoofdkantoorgebouw te Bloemendaal desgewenst gelegenheid geven afscheid van hem te nemen. De heilcoptere welke door Nederland in Amerika is aangekocht heeft op het vliegveld Ypenburg voor het eerst proefgedraaid. Deze machine kan voor post-, studie- en reddingsdoeleinden gebruikt worden. Een groep Esperantisten, waaronder ongeveer 25 buitenlanders uit twaalf verschillende landen, zal op 19 Sep tember a.s. een bezoek brengen aan Bergen, Op het programma staat o.a. een maaltijd, gevolgd door een gezel lige avond, aangeboden door de Es- peranto-ciubs uit Bergen, Alkmaar, Heileo, Koedijk en Schoor!, die allen samenwerken om het verblijf in Ber gen voor de bezoekers tot een groot succes te maken, Al mag dan bet beroep van overweg wachter op zichzelf niet zo merkwaar dig zijn en alleen maar interessant en verantwoordelijk, één bijzonderheid kleeft er zeker aan, De wachter bij de spoorbomen is de man, die waarschijn lijk het meest verwenst wordt bij de uitoefening van zijn vak. „Zie je wel, daaF is die overweg weer dicht, en natuurlijk nergens een trein te zien,,," honderden malen per dag kan men dat horen. En let maar eens op, iedereen krijgt haast als de bomen dalen. Automobilisten, dagjes mensen op de fiets, die rustig van de vacantia genieten, horen het knars- geiuid van de overweg en moeten en zuilen per sé nog onder de bomen door, vóór die helemaal gesloten zijn. Is die overweg „altijd" dicht en dan nog „onnodig?" Op die vraag kan maar één man ant woord geven, de man, die daar in de hoogte aan de Bergerweg zijn knoppen en handles bedient, en het wegverkeer stillegt om electrische treinen en per sonentreinen en goederentreinen vrij haan te geven. Wij zijn dat antwoord gaan halen en hebben een lange tijd doorgebracht in het houten huisje waar vele draden samenkomen en het nooit rustig is. „Weet u wel" zei de ovarwegwachter, „dat wij bier eigenlijk veel te soepel zijn? De mensen klagen, als de over weg dicht is en ze zien geen trein aan komen. Ik zie hem dan allang..." Schellen rinkelden, geheimzinnige schijven veranderden van wit in rood, een belletje tinkelde en klepjes klet terden naar beneden. Onverstoorbaar haalde de wachter vijf, zes handels over, draaide aan een krukje en tele foneerde naar verschillende kanten. PAYGLOP ALKMAAR - TEL. 3892 In ons vorige artikel besloten wij met de vraag, wat Alkmaar zou kunnen doen om het volgend seizoen „iets zomers" te presenteren, en zodoende de bezoekers aan zich binden. Wij hebben hierbij het oog op Vrijdagse concerten door beroemde korpsen als de Kapel van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Militaire Kapel. Verder zou men reeds nu in overleg moeten treden met de militaire attaohé's van de Geallieerden in Den Haag om de mogelijkheid te onderzoeken, dat de beroemde muziekkorpsen van de bezettingstroepen in Duitsland ieder één Vrijdagmiddag c.q. Vrijdagavond hier zouden komen concerteren. We denken hierbij aan de kapel van de Goldstream quards, aan die van het beroemde Belgische regiment „Gidsen" en aan Franse, Amerikaanse en zelfs Russische stafmuziekkorpsen. Het naburige Bergen leert ons, dat goede openluchtspelen het in deze tijd ook nog altijd doen, Muziektuin of Sportpark zijn daarvoor wellicht ge schikt. BEIAARD-CONCOURS Het kleine Nijkerk organiseerde nog onlangs een beiaard-concours, waar om zou Alkmaar een volgend jaar jaar dit ook niet eens kunnen na volgen? Jef Denijn, de beroemde Melchelse jeiaardier. behoort niet meer tot de levenden, maar zijn kunnen leeft voort in zijn opvol»-r en oud-leerling Staf Nees. Vincent van het Koninklijk Pa- 'eis op de Dam. van Balkom uit den Bosch en anderen uit den lande zou- ■len op hun manier de ktokken van onze Waagtoren in edele wedijver kunnen laten zingen. BALLONWEDSTRIJD. Een en ander zou meer technische demonstraties niet behoeven uit te sluiten. Wij denken hier aan een ballonwedstrijd met als startplaats het gemeentelijk -sportpark. De op stijging van de ballonvaarder van Pottum in 1929 bewees, dat zulks mogelijk is. Met medewerking van de betreffen de organisaties op motorsportgebied en met beschikbaarstelling van be hoorlijke prijzen, zouden goed georga niseerde sterritten met Alkmaar als finish nog altijd hun waarde kunnen bewijzen,, terwijl een bloemencorso nooit zal ophouden het oog te strelen. Met één en ander willen wii maar slechts zeggen, dat het zeker niet no- nig is. dat Alkmaar behoeft te ontbre ken in de rij van plaatsen, die door het organiseren van zomerfeesten bur gerij en vreemdelingen aan zich zou verplichten. Wij begrijpen, dat met de uitvoering van dergelijke plannen geld veel geld zou zijn gemoeid. Allereerst dienen dus de kasmidde len van de organiserende vereniging te worden versterkt. Een contributie verhoging tot f 5 per jaar, lijkt ons al leszins verantwoord. Zaken, die tot he den slechts zegge en schrijve twee gulden per jaar betaalden, zijn mo reel zeker verplicht dit bedrag min stens te vertien- of te vertwintigvou- digen. Daarnevens dient het ledenaan tal evenzeer te worden vertienvou digd. SAMENWERKING. Nauw contact dient te worden opge nomen met de plaatselijke midden standsverenigingen en het gemeente bestuur. Wellicht zou het aanbeveling verdienen uit de besturen van de mid denstandsorganisaties en de V. V. V. een initiatief comité te organiseren, waarbij men er vooral voor zorge, dat the right men in the right places ko men en het gemeentebestuur in dit initiatief-comité vertegenwoordigd zijn. Niet alleen ten behoeve van de or ganisatie van spelen en tot bevorde ring van het vreemdelingenverkeer zou een initiatief-comité goed werk kunnen verrichten, ook zou het on der de burgerij gekoesterde wensen aan de bevoegde instanties kunnen voorleggen. Wij geven onze ideën gaarne voor betere. Ons doel ls slechts geweest evenals met onze artikelenreeks „Alk maar in de branding van deze tijd" onze mooie stad uit een monotone sleur tot nieuw en sprankelend leven te wekken. Noblesse oblige! Adeldom verplicht. De oude adel van onze historische stad verplicht er haar toe. dat zij in alles behore tot de upperten der va derlandse steden. Ir!™' H£T WACHTHUIS „Kijk", zei hij toen, „nu gaat er een trein van Heiloo en m'n eerste werk is de overweg te sluiten.Zijn hand rustte op een gele knap en de bomen kwamen knorrend naar beneden. „Ziet u ze jakkeren, kijk ze eens een haast hebben, om er onderdoor te ko men..." Eén boom hing nog even aar zelend in de lucht, kwam dan zacht kletterend omlaag. „Ik moet wel eerst de bomen sluiten en dan pas de trein veilig geven" zei de wachter, „anders kom- ik nooit op tijd en loopt de trein voor de paai. Die electrische strijkijzers zijn hier vóór je het weet..." Hij was nog niet uitgesproken, of de trein raasde om de bocht, passeerde de overweg en denderde het station bin nen. Maar de overweg blééf dicht. Auto mobilisten begonnen met de claxon te werken, fietsers te bellen, Een rangeer - locomotief stond voor het wachthuisje te puffen en de machinist stak drie vingers op. De wachter telefoneerde al weer: „Herman, ik heb een hoestbui voor drie..." Weer een paar bewegin gen met de handels, en de machine bol derde over de overweg naar het derde spoor. Maar de overweg bleef dicht. De noodkreten van de file auto's werden luider. Een bel rinkelde, schijfjes ver kleurden. „Kijk, meneer, nu geven ze de trein weer veilig. M'n bomen zijn dicht, dus ik trek m'n signaal open.het handel beweegt een seinpaal Voor het perron... „en de trein komt eruit. Ziet u wel?" De electrische van twee uur tien trekt weg naar Heiloo. En toen pas ging de overweg weer open. „Ik zal u eens even een paar voor schriften vertellen" zei de wachter. „En als het publiek dat weet, zullen ze nooit meer kankeren... Drie minuten vóór het vertrek van de trein uit Alk maar moet de overweg dicht. U be grijpt, als hij eenmaal rijdt, is het te laat. En bovendien mag de overweg tien minuten gesloten blijven voor het rangeren. Het terrein is nu eenmaal te klein, en de enige oplossing blijft een tunnel. Wist u wel, dat iedereen, die probeert onder de dalende bomen dóór te komen behalve dat hij zichzelf in gevaar brengt, ook nog in overtreding is? Zodra de bomen bewegen, is ver der gaan verboden. De maximum snel heid op een overweg bedraagt 20 km per uur. Jawel, kom er maar eens om. Jakkeren en gas geven om er nog lek ker over te komen, dat doen ze. Heus, meneer, we zijn eigenlijk nog veel te soepel.. Onder al dat praten door, had hij geen minuut rust, werkte met zijn handels, drukte op knoppen en draaide aan slingers. En wij namen afscheid met de zeker heid, dat deze mannen, die hier aan de Bergerweg in het wachthuis hun ver antwoordelijk werk doen, maar één, tweeledig doel voor ogen hebben. De veiligheid van de spoorwegen en de veiligheid van het publiek. Deze zaken zijn een paar minuten wachten zeker wel wahrdl Bergen, onze moderne en steeds drukker wordende hadplaats, is Zater dag een instituut rijker geworden, dat in een lang gevoelde behoefte voor ziet, De heer Harms, erkend dans- leraar, heeft in huize „De Klomp" aan Oe Loudelsweg, een dansinstituut ge opend. Reeds bij het betreden van de hall doet de prettige, intieme sfeer, welke hier heerst, weldadig aan,en. men krijgt reeds direct de indruk van in een omgeving te zijn, waar goede en verfijnde smaak de boventoon voert. De zaal waar onderwijs in de edele danskunst gegeven wordt bevestigt dit volkomen, Alles hier getuigt van de hoge opvatting, welke de heer Harms aan zijn instituut heeft gesteld. Er gaat van het geheel een zekere voor naamheid uit, terwijl toch de intimi teit de boventoon blijft voeren. De mooie gladde parketvloer trekt di rect de aandacht van de danseressen of dansers. De prachtige ingebouwde haard, waaromheen een gezellig zitje, geeft iets huiselijks aan het geheel, terwijl wandversiering en verlichting, de laatste bestaande uit een prachtig ijzergesmede kroon met daarbij beho rende wandlampjes en schemerlamp,, op de bezoekers een prettige indruk maken. een RUSTIGE KERMIS De driedaagse Obdammer kermis, die Dinsdag eindigde, is niet druk gewe-sc. Het aantal vermakelijkheden en krame- rijen liet niet dadelijk te wensen over, toch was het groot genoeg, zodat mis schien gemiddeld de financiële resultaten vooi? de ondernemers door de beugel kunnen. BOLLEBOOS De heer L. Beinema heeft na een studie van 13 maanden hoofdzakelijk in de avonduren, gezien hij overdag z'n werk zaamheden heeft moeten verrichten, kans gezien het Mulo-diploma te behalen. STATIONSPERSONEEL De heer J Wichers, werkzaam op het station te Obdam, is benoemd tot adj.- ccmmies, terwijl de heer Poncing Is ge slaagd als stations-ambtenaar. AANRIJDING Vrijdag, 15 Augustus had op de hoek Nieuwe ZeewegHeerenweg een aanrijding plaats tussen een motorrij wiel on een luxe auto. Het was een gevaarlijke botsing, waarbij wonder boven wonder geen persoonlijke onge lukken te betreuren vielen Beide mo torvoertuigen liepen zware schade op. Het motorrijwiel uiteraard meer dan de luxe wagen. Vorige week is de slag gevallen en is onze mooie oude kerk overgegaan aan de heer Habbé te Alkmaar voor de Som van f 3600.-. Het was zeer een voudig, in -een paar dagen was onze oude kerk van eigenaar verwisseld en op 1 October zal niets meer te zien zijn van het kerkgebouw. Deze kerk. sloperij dwingt toch tot bezinning en de vraag komt boven: „Is alles wel gedaan om de kerk te behouden?" Zeker is het waar dat de kerk jaren lang is'verwaarloosd, de kerkelijke ge meenschap is niet groot, veel kerkbe- zoek is er biet, maar er zijn meerdere kerken waar het bezoek niet groot is en toch zijn de kerken gerestaureerd, Was het niet mogelijk geweest dat kerk bestuur en gemeentebestuur samen werkten onder het motto „de kerk mag niet weg" om de historische kerk te behouden? In de gemeente is men rond geweest met lijsten voor kerk restauratie en de lijsten hebben een aardig bedrag opgebracht maar toch sloopt men de kerk, Waarom? Wat gebeurt er met het opgehaalde geld. geld dat toch gegeven werd om de kerk te behouden. Er werd in het ge heel geen publiciteit gegeven aan de plannop tot slopen, Is diegene die de kerk „het heiligdom des Heren" ver kwanselde aan een sloper wel goed doordrongen geweest van hetgeen bij deed? Is het wel goed begrepen dat er onherstelbare schade werd toegebracht aan het Noord-Holl. landschapsschoon? Men zal in de Kroniek van ons ge west later lezen: „In Koedijk werd in 1300 een kerk gebouwd die in 1947 werd gesloopt". Als straks de oude vertrouwde kerk is verdwenen en een klein noodkerkje is verrézen zullen onze dorpsgenoten met weemoed in het hart vragen: „was dit nu nodig?" Verdween in 1930 onze mooie molen nu zal het kerkgebouw er aan moeten geloven. Sic transit gloria mundi! Albert Pleaman ruohte Uivervlueht race in November I „God heeft ons hi grootse luchtruim 9 heeft Hij ons met vliegen bedeeld. Hi grootste zegen blijkt het mensdom ten d< internationale polltii handen van af ho moeten niet de tel vergiftigen, zoals z( schone dingen hier c vergiftigd hebben, d; jaloezie en ehauvlnii Dat was Flesman c ticus, zakenman, een tisch soms, een <ikjt maar naast en bc man van de wijde bl uitziende geest, van vertrouwen. En dai zich geclassificeerd van ons volk. Plesman, de man d luchtkastelen bouwd vloog, op 23 Augustu Als Hagenaar op 7 geboren, komt Albert officier van de K. M, A eerste Wereldoorlog oj wordt na de Wapens weken na zijn 30ste ve: teur van de pas opgeri Luchtvaart Maatschapi dien verstreken 28 ja Plesman zo vaak het rijn gezin blij is hem thuis te hebben en dar Doorenbos verzucht: „1 man in huis dan tien I lucht". Na 10 jaar, in 1929, t personeel de directie e aan, met als opschrift: Vliegt met uw tijd." De Plesman tot de zijne g Na 11 jaar, in 1930, h grote conflict uit naar het ontslag van de pilo Evert van Dijk, Plesma is rustig en zelfvorzeke: betér. dat de volle bui uitwerkt, opdat in de 1 een dergelijk confliat r komt." Na 18 jaar, in 1937, Amerikanen jaloers np In Anril verbieden zij 1 een KLM-luchtlijn Int Mei die van een KLM- racao-Miami. Maar Pit niet terneerslaan, het 1 hem kansen genoeg en i begint hij wekelijks dri ten. Na 21 jaar, juist als 1 der jarig wordt, regenen men op Schiphol en W lange bange jaren verd uit de gemuilkorfde Ne Maar ergens in Twente man ondergedoken, een ficier die niets voor he npHocskamp voelde. 1 En hij broedt op nieuv FANTAST Mei 1945. Bevrijding, op en vliegt uit. Ir '-U s cao en zegt bij de recepti neur Kasteel: „Ofschoon heeft verloren door do kleine mogendheden gro den voor de boeg hebbe de luchtvaart van snecl; scheepvaart zal af- en toenemen." Een maand h hij in de V.S. en koopt vliegtuigen voor de na-ot vloot. Geen betere taal om de onze luchtvaart te illusl klare taal der cijfers. He' giers, dat de KLM van lente 1946 vervoerde, is: 1945 Augustus September October November December 1946 Januari Februari Mei In drie maanden tijds sagiersvervoer dus verzi ondanks nog half verwoe installaties, ondanks grote horton, ondanks nog alle: fortabele machines. Plesm inspireert zijn ganse vree vloot. In zijn Nieuwjaarsb drukt hij alle langenoten „Oorlog, corruptie, zwarte stal, leugen en lijntrekker d-- Ifde negatieve bron. I dolt positief: sticht vrede uw gdzin, uw koninkrijk, i Dezer dagen overkwE Vlissingsé buurtvereni met de kinderen een uii gemaakt, dat bij de één kindt ontbrak. Goede raad was in de duur. Men toog tersto vermissing met een i naar de speeltuin te 'KI daar trof men het 7-jari druk aan het schomn wist van niets en had In de gaten gekregen, den.en vriendinnetjes trokken waren Met gei de vermiste later bij d verkerende familie ont'

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 2