DE VEILIGHEIDSRAAD ZAL GOEDE DIENSTEN AANBIEDEN Komende winter weer sinaasappelen Hef Egyptische probleem Dinsdag 26 Aug. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144e Jaargang no. 171 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Indonesische kwestie ie Lake Success Frans veto verwierp Russische motie België eist uitspraak van Internationale Hot van Justitie Sovj et-nota inzake Ruhr-Conterentie WeededcfU Voorlopig nog droog, warm weer Twintig jaar geëist tegen Jodenverraadster Nog geen Grieks kabinet Vliegend hotel neergestort Luchtverbinding met Indië hersteld Geen dollarlening van Wereldbank voor Engeland's lopende uitgaven Vrouwen in plastic „Skystreak" verbetert eigen wereldrecord BUREAU: VOORDAM 9, ALKMAAR lELEFOON ADM. 3330 REDACTIE 390" Giro 187294 Dir.: 3. Bfllsma Voortzetting van de ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. „Waagjes" tot 1= woorden 75 ct., elk wooro meer 5 ct.. uitsluitend contan Abonnementen: f 1.10 per maand, f s.25 per kwartaal Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj, N. Adema. Voor de eerste maal heeft Frankrijk gisteravond te Lake Success als enkeling gebruik gemaakt van zijn recht van veto toen een Russisch amen dement op het Australische voorstel inzake de Indonesische kwestie in stemming werd gebracht en door dit Franse veto werd verworpen. De Veiligheidsraad kwam echter toch tot een beslissing, daar de Ame rikaanse resolutie tot het aanbod van goede diensten met drie onthoildin- gen en geen enkele stem tegen werd aangenomen. Het Amerikaanse voorstel houdt in, dat de Veiligheidsraad zijn „goede diensten" aan beide partijen aanbiedt, aan hen de keus latend of zij deze willen aanvaarden of niet. Het voorstel heeft ten doel de netelige kwestie, of de Veiligheidsraad competent is te deter zake te arbitreren, uit de weg te gaan. Over de hierboven genoemde kwestie van competentie stelde de Belgi sche afgevaardigde voor het Internationale Hof van Justitie in deze een uitspraak te laten doen. Hedenavond zal de Belgische resolutie in stemming worden gebracht. Na de opening van de zitting van de Veiligheidsraad nam als eerste spreker de Rep. afgevaardigde Sjahrir het woord. Hij betoogde dat geen der ont worpen resoluties de situatie in In donesië veel zou helpen. Hij verlangde een duidelijke „veroordeling van de Nederlandse aggressie" door de Raad. Sjahrir vroeg effectieve maatregelen. „Er kan geen standvastige vrede zijn in Indonesië, zolang de Nederlandse troepen daar blijven". Hij verklaarde, dat de Republiek zich bij elke beslis sing van de Raad zou neerleggen. „De Indonesische delegatie is bereid elke onpartijdige arbitrage te aanvaarden, zolang de Veiligheidsraad niet wordt gepasseerd", aldus Sjahrir. Hij wees het voorstel van een consulair onder zoek van de hand, omdat „de meeste consuls te Batavia de zaak door Ne derlandse bril bezien". Sjahrir verklaarde verder, dat de De Sowjet-Unie heeft naar aanlei dingvan de Amerikaans—Brits—Franse besprekingen te Londen aan de Britse en Amerikaanse regering een nota ge zonden, waarin zij verklaart, dat de problemen, die verband houden met de herziening van het vastgestelde peil der Duitse industrie, Duitsland in zijn geheel betreffen en dat ten aanzien van deze problemen geen beslissingen mogen worden genomen zonder goed keuring van de vier bezettende mo gendheden. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Aanvankelijk zonnig, later hier en daar tijdelijk bewolking, doch bijna overal droog weer. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Noordoost. Het KNMI te De Bilt meldt: Het weer in Scandinavië, West-en Midden- Europa wordt nog steeds beheerst door het uitgebreide gebied van hoge luchtdruk, waarvan het centrum thans tussen Schotland en Noorwegen is ge legen. Dit gebied van hoge luchtdruk verhindert alle depressie-activiteit van de 'Oceaan tot Europa door te dringen. Over de Middellandse Zee blijft de luchtdruk relatief laag, zodat in onze omgeving de aanvoer van warme luch" uit Scandinavië onverminderd aan houdt. De lucht passeert daarbij wel de Noord- of Oostzee, maar het zeewa ter is zo warm, dat de lucht tijdens zijn tocht over het water nauwelijks afkoelt. In de hogere luchtlagen is het echter iets kouder en de lucht in onze omgeving heeft daardoor een onstabie le opbouw, dat wil zeggen overdag ont staan door de verhitting hier en daar buien, die zelfs op sommige plaatsen met onweer gepaard gaan. De regen- hoeveelheden, die er uit de buien val len zijn echter op de meeste plaatsen gering. Alleen in het Zuiden van het land zijn de buien van iets meer be tekenis. Aangezien de luchtdrukvéran- deringen ook in de komende dagen gering zullen blijven, zal het thans heersende weertype aanhouden. Dit betekent: overvragend zonnig en warm weer met in de middag voornamelijk ln ^et Midden en Zuiden van het land Verspreide buien. De plaatselijkheid ^an de buien en de over het algemeen scringe regenhoeveelheden in aanmer- j &ei*>end, kan men zeggen, dat de hou°fbijna overal zal aan- Nederlandse militaire actie doorgang vindt ondanks de order tot het staken van het vuren. Hierna nam de Poolse afgevaardigde het woord en betoogde dat de order tot het staken van de vijandelijkheden niet wordt opgevolgd. Hij verzocht de ver gadering voort te zetten totdat een be slissing zou zijn bereikt. BELGISCHE RESOLUTIE. Vervolgens kreeg de Belgische afge vaardigde het woord. Hij verdedigde de nieuwe, door zijn delegatie inge diende, resolutie. Hij eiste, dat de Raad volkomen zou handelen in overeen stemming met het Handvest en achtte het noodzakelijk, gezien de gerezen twijfel, de kwestie van de competentie aan het Internationale Hof van JV-Mtie voor te leggen. Hij verklaarde zich verheugd, dat een begin van uitvoe ring was gegeven aan het plan om de consuls te Batavia rapport te laten op stellen. Hij betreurde het, dat de Raad niet meer aandacht heeft besteed aan het positieve voorstel van de Neder landse gedelegeerde, mr. Van Kleffens. Internationale rechtvaardigheid kan alleen een goede grondslag zijn voor de Veiligheidsraad. Daarom kan alleen het Internationale Hof de jurisdictie kwestie op de juiste wijze oplossen. De laatste Amerikaanse resolutie be hoeft echter dit onderzoek door het Internationale Hof niet in de weg te staan". Hij deelde mede, dat de Bel gische regering haar consul-generaal te Batavia gelast heeft aan het con sulaire onderzoek mede te werken. Het voorstel om de Belgische reso lutie prioriteit te verlenen werd met 9 onthoudingen en twee stemmen vóór afgewezen. De Belgische reso lutie komt dus het laatst in behande ling. Besloten werd eerst de Austra lischChinese resolutie in behande ling te nemen, vervolgens de Ameri kaanse. RUSSISCH AMENDEMENT De voorzitter deelde mede, dat de eerste Australische resolutie was inge trokken, hetgeen door de Australische gedelegeerde werd ontkend. Hij wilde de oorspronkelijke resolutie behandeld zien, ingeval de Chinees-Australische resolutie werd afgewezen. Vervolgens diende de Russische af gevaardigde een amendement op de Chinees-Australische resolutie in, in houdende instelling van een Commissie van Toezicht op het staken van de vijandelijkheden. Vervolgenszouden de paragrafen, waarbij voldoening wordt uitgespro ken over de opvolging van de order tot staken van de vijandelijkheden, moeten vervallen. Ook het Nederland se voorstel werd afgewezen. De Australische gedelegeerde ver zocht Gromyko zijn amendement in te trekken. Gromyko weigerde zulks en verklaarde geen enkele resolutie te kunnen aanvaarden, die niet voorzag in de instelling van een commissie door de Veiligheidsraad. FRANS VETO. Het Russische amendement werd vervolgens in stemming gebracht en door het feit, dat Frankrijk, perma nent lid van de Raad, zijn veto uit sprak, verworpen. Zeven leden stem den vóór, Frankrijk en België tegen, terwijl Groot-Brittannië en China zich onthielden. De Chinees-Australische resolutie werd aangenomen met zeven stemmen vóór, geen tegen en vier onthoudingen, n.l. Sovjet-Unie, Groot-Brittannië, Po len en Columbia. AMERIKAANSE AANVAARD. RESOLUTIE In het Olympisch Stadion werd het voetbaltournooi om de „Zilveren Pont" gehouden. Moment uit de strijd in de finale tussen A.G.O.V.V. en Haarlem. De keeper van A.G.O.V.V. in actie. Tijdens de behandeling van de Ame rikaanse resolutie kenschetste de Sov jet-afgevaardigde Gromyko deze als „het meest typische voorbeeld van'pas seren van de Verenigde Naties". In dien het voorstel werd aanvaard, „dan zou de Veiligheidsraad een tweede, ernstige klap aan de V.N. hebben toe gebracht", aldus Gromyko. Herschell Johnson (V.S.) merkte op: „De heer Gromyko maakt klaarblij kelijk van de gelegenheid gebruik om met de gebruikelijke Sovjet-methode de Raad als een propagandaforum te gebruiken. Ik neem niet aan, dat de beweegredenen van de V.S. door enig ander lid van de Raad ernstig in'twij fel getrokken worden". De Amerikaanse resolutie inzake het aanbod van goede diensten werd hierna aangenomen met acht stem men vóór, geen stem tegen en drie onthoudingen, t.w. de Sovjet-Unie, Polen en Syrië. De Australische re solutie werd met 3 stemmen vóór en 8 onthoudingen en het Poolse amen dement met 4 stemmen vóór en 1 onthoudingen verworpen. Tijdens het debat over de nieuwe Belgische resolutie werd de zitting tot hedenmiddag 15.38 uur Ned. tijd ver daagd. Over het Franse veto meldt Reuter nog, dat hierbij Frankrijk voor de eerste maal a 11 e e A het recht van ve to heeft gebruikt. Op 26 Juni 1946 hebben Frankrijk en de Sovjet-Unie tezamen hun veto uitgesproken bij de behandeling van de Spaanse kwestie. De procureur-fiscaal van het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam, mr. M. H. Gelinck, eiste 20 jaar gevangenis straf tegen de 46-jarige Barendina Zeil- stra uit Amsterdam, wie ten laste werd gelegd, dat zij in 1943 en 1944 8 Joden aan de SD heeft verraden, waar van er 6 nooit meer teruggekeerd zijn. Constantin Tsaldaris, de leider van de Griekse Volkspartij, kon Maandag avond aan Koning Paul nog geen nieuwe ministerlijst overleggen. Het falen tot nog toe van Tsaldaris is veroorzaakt door de weifeling van de leiders der centrumpartij om aan 'n kabinet onder zijn leiding deel te ne men. Vier luchtpioniers omgekomen Zaterdag verongelukte bij een nood landing op het vliegveld van Wood- io~- (Cheshire) het proto-type van een door de vliegtuigfabriek A. V. Roe en Co. gebouwde verkeersmachi- ne. In het vliegtuig bevonden zich zes personen; vier ervan werden gedood. Tot de slachtoffers behoort Roy Chad- wick, chef-ontwerper van de fabriek, de ontwerper van de Avro-Lancaster, de vier-motorige bommenwerper, die zulk een groot aandeel had in het of fensief van Engeland tegen Duitsland in de afgelopen oorlog. Chadwick heeft meer dan dertig soorten vliegtuigen ontworpen. Het A.N.P. verneemt na der, dat het verongelukte proto-type de Avro-Tudor-Two was, een machine, ie beschouwd werd als een van de meest luxueuse vliegtuigen in dê we reld. Het toestel, uitgerust met vier Rolls Royce „Merlin" motoren, had ge durende de laatste zeventien maanden proefvluchten gemaakt. Het was uit gerust met een „druk-cabine". Het zou een kruissnelheid ontwikkelen van 450 kilometer per uur op een hoogte van vijf en zeventig honderd meter. Met 40 passagiers en een bagage zou het 4160 kilometer kunnen vliegen zonder tus senlanding. Met 60 passagiers 3200 ki lometer. De fabrikante van het vernielde toe stel heeft bekend gemaakt, dat er nog een „Tudor-Two" is gefabriceerd, wel ke reeds verschillende proefvluchten heeft gemaakt. Daardoor zijn, naar zij mededeelde, de resultaten met het pro to-type bereikt, niet verloren, evenmin als de nieuwe vindingen. Een commis sie is begonnen met het onderzoek naar de ramp. De verklaringen van de twee overlevenden kunnen daarbij van waarde zijn. De invoer van sinaasappelen en van citrusfruit in het algemeen uit Suriname in ons land is onlangs vrij gegeven. De regering is daartoe over gegaan om aan de cultuur van deze vruchten in Suriname door het ver groten van de afzetmogelijkheid enige steun te verlenen. Daar de verzorging van de export in Suriname nog in een stadium van ontwikkeling is en de oogst nog een beperkte omvang heeft, worden de importeurs, die hiervan de risico's dragen, geheel vrij gelaten in de afzet van deze vruchten in ons land. De import uit Suriname wordt betaald in Surinaamse guldens, welke niet di rect als .deviezen" behoeven te worden aangemerkt. Dezer dagen zijn de eerste partijen sinaasappelen en citroenen in Neder land aangekomen. De vraag ernaar was zeer groot, niet het minst van de hier te lande vertoevende vreemdelingen, waardóór er hoge prijzen werden ge maakt. Deze Surinaamse sinaasappelen en citroenen zullen over het algemeen een luxe product blijven. Los van bovengenoemde invoer zal in de loop van het komende winter seizoen de invoer van sinaasappelen uit andere delen van de wereld vermoede lijk weer begonnen worden. Het ligt in de bedoeling de verkoop van deze vruchten weer evenals het vorige jaar op bon en tegen vastgestelde prijzen te doen geschieden. Men hoopt de omvang van d^ze distributie weer op hetzelfde peil te kunnen brengen als in de vo rige winter toen er vrij regelmatig een bon kon worden aangewezen. Tijdens de aanhoudende warmte vinden vele verkoeling in de zwembaden. De waterpolosport beleeft gouden dagen. De geregelde luchtverbinding van de K.L.M. met Nederlands-Indië kan thans als hersteld worden beschouwd. Technische moeilijkheden, welke aan vankelijk bestonden bij het aandoen van Colombo, zijn thans opgeheven, terwijl de toestemming tot landen al daar, welke aanvankelijk voor veer tien dagen was gegeven, thans ver lengd is. Voorlopig zal voortaan om de andere dag gevlogen worden. De route loopt over Singapore, Colombo, Bagdad, Cairo, Rome naar Amster dam en omgekeerd. (Bij informatie hier te lande verklaarde men, dat hierover bij de K.L.M. in Nederland nog niets bekend was. Naar aanleiding van het feit, dat En geland nogmaals een bedrag van 150 millioen dollars van de Amerikaanse lening heeft opgenomen, heeft een functionnaris van de wereldbank ver klaard, dat het uitgesloten is, dat En geland van de Wereldbank een dollar lening krijgt voor het dekken van de lopende uitgaven in de komende win ter. De bank zal alleen dollars beschik baar stellen voor het uitvoeren van specifieke herstelprojecten. Nieuwe dieventruc Inbrekers zijn vaak vernuftige lieden, maar van bijzondere lis tigheid getuigt toch wel het idee van de man, die zich bij een Amsterdamse dame als dienst bode verhuurde en van deze positie gebruik maakte "om een slaappoeder in de thee te doen om dan 's nachts rustig de wo ning leeg te kunnen halen. Het mevrouwtje had het ech ter in de gaten, waarschuwde de politie, die de zorgzame gedien stige ontmaskerde als een reeds lang gezocht misdadiger. Een dankbaar materiaal Gisteren heeft de Amerikaanse am bassadeur te Den Haag, dr.' Herman B. Baruch, in 't Minervapaviljoen te Am sterdam een rubber- en plastictentoon stelling geopend, die georganiseerd wordt door de B. F. Goodrich Com pany uit Amerika, in samenwerking met 5 Nederlandse vertegenwoordigers, firma's uit Amsterdam, Tilburg en Den Haag. Behalve binnen- en buitenbanden voor auto's, autobussen en vrachtauto's auto-toebehoren en reparatiemateriaal, rubberartikelen zowel voor techni sche als voor chirurgische en verple- gingsdoeleinden voor de schoen- en lederindustrie en voor vliegtuigonder delen, wordt op deze tentoonstelling een aantal der nieuwste plastic artike len geëxposeerd, die de Goodrich Com pany onder de naam van „koroseal" in de handel brengt en die belangrijk materiaal zijn geworden voor kleding- bekledings-, industriële-, en huishou delijke doeleinden, alsmede Voor de le- derwarenindustrie. Van de nieuwste plastic artikelen kan men er onder meer zien afdruip- rekjes, die uiteraard niet kunnen roes tén, waslijnen die niet rekken, gemak kelijk afwasbare gordijnen, bekledings materiaal voor stoelen dat het voo-deel heeft bestand te zijn tegen iedere tem peratuur en dientengevolge uitstekend geschikt voor tuinstoelen, bedlakens en tenslotte plastic badpakken welke op het toneel in de bovenzaal van het pa viljoen door twee mannequins getoond worden. In samenwerking met de Nederland se Vredestein-fabrieken hoopt de Good rich Company binnen enkele maanden in Nederland een aanvang te maken met de fabricage van deze banden, waartoe men de rubber niet alleen uit Amerika maar ook uit Indonesië hoopt te kunnen betrekken. De Douglas „Skystreak" van de Amerikaanse Marine heeft Maandag te Muroc in Californië zijn eigen wereld snelheidsrecord voor vliegtuigen ver beterd door een snelheid van 1050 km. per uur te behalen. Het vlieguig, dat met straalaandrij ving wordt voortbewogen, behoort aan de Amerikaanse marine en werd ge vlogen door Majoor Marion Carl. Ook Engeland heeft moeilijkheden uit te vechten in de Veiligheidsraad, al zijn deze, anders dan de onze, niet van interne aard. Niettemin is ér overeen komst. In een reeks van zittingen heeft de Egyptische premier, Nokrasji Pasja, de ontruiming van Egypte en de Soedan door de Britse troepen en de Britse bestuurs-instanties geëist en hij heeft Engeland ervan beschuldigd dat het stelselmatig het streven der Soedane- zen, dat op aansluiting bij Egypte ge richt heet te zijn, onderdrukt en in schijnt een democratische, doch in wer kelijkheid een imperialistische politiek voert. Het verdrag, in 1936 aange gaan, is, aldus de premier, onder pressie van een militaire bezetting tot stand gekomen en is met het handvest der Verenigde Naties in strijd al tijd volgens Nokrasji Pasja omdat het de volstrekte souvereiniteit van Egypte niet erkent. Wat de kwestie van de Soedan betreft, dit is een in terne aangelegenheid waarin Engeland zich niet te mengen heeft. De Britse afgevaardigde, Sir Alexan der Cadogan,'heeft deze opvattingen op krachtige wijze bestreden. Hij heeft erop gewezen, dat Egypte zijn welvaart en voorspoed, zijn orde en veiligheid slechts aan Engelands bestuur te dan ken heeft, en zijn onafhankelijkheid aan de offers welke Engeland in' de wereldoorlog heeft gebracht. Wat de Soedan betreft, het Soedanese volk is afkerig van een unie met Egypte. De meerderheid van het volk wenst deze niet. Toen de Engelsen in Egypte kwamen, aldus betoogde Sir Alexander, troffen zij daar een despotisch bewind aan; er was willekeur en slavernij; en zij heb ben in het land orde en recht gebracht. En het zou in strijd zijn met de een voudigste beginselen van het recht om de Soedanezen te dwingen zich te on derwerpen aan een Egyptische heer schappij. Overigens, verklaarde de Britse afgevaardigde, blijft Engeland tot verder onderhandelen met Egypte bereid. Men ziet uit deze, uiteraard zeer be knopt saamgevatte twistpunten, hoe groot de overeenkomst is van dit ge schil met de Indonesische kwestie, zo als deze door de Veiligheidsraad in be handeling genomen is. Ook in het ge schil tussen Engeland en Egypte wordt aanspraak gemaakt op volstrekte sou vereiniteit; verneemt men de beschul diging van imperialistische oogmerken; wordt de eis gesteld dat de vreemde troepen zich zullen terugtrekken uit 't z.g. onafhankelijk gebied; wordt een vroegere overeenkomst aangevochten welke onder pressie tot stand gekomen zou zijn; wordt aanspraak gemaakt op een alleenheerschappij zonder dat re kening wordt gehouden met het zelfbe schikkingsrecht van andere volken. Ook hier een strijd tussen de onstuimi ge vrijheidsdrang van een tot dusver onderworpen volk enerzijds en daar tegenover de bezonnenheid der vroege re heersers, die van een al te snel overschakelen van de macht onrust duchten, strijd en rechteloosheid. Het verschil is echter, dat de verhouding tussen Engeland en Egypte een wel heel ander karakter gedragen heeft en draagt dan die tussen de Indonesische volken en het moederland, tussen wel ke de gebiedsdelen de banden veel hechter zijn geweest. Het probleem van de Soedan is het probleem der minderheden, zoals men dat óveral ter wereld waarneemt en het is voor de Europeaan moeilijk te doorgronden, temeer omdat men de volkswil in dit gebied nauwelijks pel len kan. Een onpartijdig onderzoek naar de wensen welke onder de bevol king overheersend zijn, is vrijwel on doenlijk. Want een deel van het volk staat allicht onder de druk der intimi datie en in het Zuiden bestaat een groot deel der bevolking uit arialpha- betische kleurlingen die zich van staatsbestuur geen rekenschap kunnen geven, in welke vorm dan ook. Bij de behandeling in de Veiligheids raad heeft de afgevaardigde van Bra zilië behartigenswaardige woorden ge sproken. Hij heeft zich gekeerd tegen inmenging van dè Raad, ten eerste om dat de toestand in Egypte niet be schouwd kan worden als een 'onmid dellijk geyaar voor de wereldvrede. Ten tweede omdat de Raad het aan de partijen moet overlaten hun geschillen te regelen volgens de bepalingen van het Volkenrecht. Ten derde, omdat de Raad, door aan het verzoek van Egyp te te voldoen, een gevaarlijk precedent schept, dat het beginsel der verdrags verplichtingen aantast. De volken die vrijheid en onafhankelijkheid zoeken, zeide deze afgevaardigde, behoren de eersten te zijn om de heerschappij van het recht te eerbiedigen, want de grondslag van nationale vrijheid is Recht. Maar geldt dit alles niet evenzeer voor het Indonesische geschil?

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1