Engeland gaat 228 millioen Pond bezuinigen ÏDeedecicht Grote dingen in klein land Donderdag 28 Aug. 1947 DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 144ste Jaargang No. 173 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Beperking van de deviezen-uitgaven Matig feestbetoon op 1 September Hors d'Oeuvre in de 200.000 doden Pensjaab Amerikaans beroep inzake plan-Marshall Amerikaans voorstel inzake veto-recht Nieuwe ballon in de vaart Buitengewone ministerraad ENORME BRAND in Brabants dorp Joodse a.s. moeders weigeren van boord te gaan Extra vlees en versnaperingen Nieuwe Bonnen Een continu boterbereider Paratyphus op de „Volendam" Papagos Grieks premier? DE internationale toestand geeft heiaas weinig aanleiding tot opti misme, tenminste, dat zou men zo zeggen. Dezer dagen bereikte alle redacties een klein telexbericht, o zo maar ineens tussen andere mede delingen door, dat misschien niet die aandacht heeft gevonden, welke het toch ongetwijfeld verdient, 't Stond er maar ineens: „Het kleine vorstendom Monaco, dat 19.242 inwoners telt, zal op 1 September a.s. officiéél de vijandelijkheden tegen de as-mogendheden staken". Op ge zamenlijke kosten van een aantal bladen is toen onmiddellijk een zeer ingewijde diplomatieke medewerker per vliegtuig naar het vorsten dom vertrokken en juist vernam schrijver dezes, dat hij telefonisch over de vérstrekkende gevolgen, die het staken der vijandelijkheden voor Monaco heeft, uitermate belangwekkende mededelingen heeft ge daan. O.a. zal de oorlogssterkte van de politie, die was uitgebreid tot 4 man, teruggebracht worden tot 2 man, terwijl de heengaanden ver vroegd pensioen zullen genieten. Verder zal de bestelling van vier hel lebaarden en twee handbogen bij de dorpssmid, die in verband met grondstoffengebrek nog niet konden worden uitgevoerd, worden afge last, terwijl de enige nog in leven zijnde generaal b.d. thans definitief buiten dienst is gesteld met de toekenning van het grootkruis van de gouden roulette met de baarden. Distributie van rijst en rijstkindermeel stopgezet Geen soda op waspoeder-bonnen Onze verliezen in Indië Aantal doden 159 Noodvoorziening Ouden van dagen Bevin leidt Britse U.N.O.-delegatie Broodrantsoen in Frankrijk wordt verminderd Volksherstel-sigaretten met 1.toeslag Pronk tweede te Amsterdam Europese roeikampioen- schappen '49 in Amsterdam Arsenal klopt Charlton BUREAU: V00RDAM 9, ALKMAAR TELEFOON ADM. 3320 REDACTIE 3903 Giro 167294 Dir.: 3. Bij tana Voortzetting van de ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties- 14 cent per millimeter. ..Waagjes" tot l: woorden 75 ct., elk woorr meer 5 ct.. uitsluitend contan Abonnementen: t 1.10 per maand, f 3.25 per kwartaa Hoofdredacteur M. H. E. Uyldert plv. Tj. N. Adema. De Engelse regering' heeft gister avond een programma afgekondigd ter besparing van 238 millioen pond sterling per jaar door nieuwe be perkingen op te leggen aan de con sumptie van voedingsmiddelen en benzine, alsmede aan het maken van buitenlandse reizen. De waarde van het wekelijkse vlees- rantsoen zal met 2 d. worden vermin derd tot 1 shilling per persoon en het thee-rantsoen zal op het huidige lage niveau worden gehandhaafd. Voedselleveranties aan restaurants zullen aanzienlijk worden verminderd. Hotelgasten zullen rantsoenkaarten moeten afgeven indien hun verblijf langer duurt dan 2 dagen, in plaats van 4, zoals tot op heden het geval was. De beperking van de buitenlandse reizen, welke oorspronkelijk op 1 Oc tober van kracht zou worden, gaat on middellijk in en zakenlieden, die in het buitenland vertoeven, zullen niet meer 10 pond sterling per dag, doch 8 pond sterling per dag mogen uitgeven. Gewone, reizigers zullen in de ko mende 14 maanden niet meer dan 35 pond sterling in het buitenland mogen uitgeven, in plaats van 75 pond sterling in 12 maanden. De import van bepaalde luxe-voe- cüngsmiddelen, hoofdzakelijk uit Ame rika, zal worden verboden. Binnenkort zal een uitgebreide lijst worden gepu bliceerd. Na 1 October zullen geen deviezen meer beschikbaar worden gesteld voor plezier-reizen naar het buitenland en voor het maken van plezierreizen met buitenlandse schepen en vliegtuigen. In de aankondiging wordt gezegd, dat de regering er op vertrouwt, dat nie mand onder de huidige omstandig heden in September zijn vacantie in het Op vragen van het Tweede Kamer lid Verkerk betreffende matiging van uiterlijk feestbetoon met het oog op de toestand in Indië heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken geant woord, dat de regering, in aansluiting op de wens van Hare Majesteit de Koningin, de burgemeesters heeft aan bevolen, het uiterlijk feestbetoon bij de viering van Hare Doorluchtigheids verjaardag te matigen. KOUDE DRUKTE Gisteren zag ik ergens op straat een auto staan. Dat is natuurlijk op zichzelf niets bijzonders. Het was ook geen bijzondere auto Maar wat wèl bijzonder was las ik op een oranje-kleurig bordje naast de nummerplaat aange bracht. Daarop stond met vette letters: PERS PRESS Sinds de bevrijding ziet men ze herhaaldelijk, auto's waarop zo opdringerig wordt aangeduid, dat zij door de mannen of vrouwen der journalistiek worden gebruikt. Reeds in de roes der eerste Meidagen viel hei verschijnsel op. Toen dacht men dat het wel uitzieken zou. Maar de kwaal blijkt chronisch te zijn Ook vóór de oorlog reden vele journalisten in auto's en niet al tijd voor vermaak, doch ter be spoediging van hun werkzaam heid, die veelal aan tijd gebon den 'is. Maar zij gaven die auto's niet het volmaakt overbodige merk van hun beroep. Waarom zouden zij! Dat wagens van de geneeskundige dienst enz een onderscheidingsteken dragen lig voor de hand. Een verkeersagent kan ze, indien mogelijk, voorrang verlenen, al ziet hij daartoe on bewogen pal staande in de woe lige stroom van het Sterkeer, zel den kans. Maar waarom, en wanneer, zou hij voorrang ver lenen aan een wagen van de pers? Zijn er mensenlevens ge moeld met de belangen van de pers? Is in vele andere bedrijven niet „haast" eveneens het gebod van de dag? Velen van de tegenwoord'gt persmensen, vooral de nieuwelin gen, voelen zich echter uiters gewichtig en zij willen dat „the man in the street" dit gewicht ten volle beseft. „Geurmakerij' hoorde ik laatst iemand opmer ken. Ja, maar het is geen aan lokkelijko geur. Ik weet ook wel dat Goetht eens geschreven heeft: „Nur dl- Lumpe sind bescheiden". Maai niet iedere boutade van de grote man snijdt hout. Natuurlijk zal dit stukje bij de pers een slechte pers hebben misschien wordt het nimmer op de pers gelegd, en als het we wordt geplaatst wordt de kram waarin het staat misschien ver spreid met behulp van een auto waarop het woordje pers is geplakt. Maar ik schrijf het toch Ik houd niet van drukte, warm of koud. KREEFT buitenland zal doorbrengen, tenzij hij reeds verplichtingen heeft aangegaan, waarvan hij zich niet meer kan ont doen. Frankrijk volgt het voorbeeld. Volgens gewoonlijk welingelichte en betrouwbare bronnen te Parijs zou Frankrijk van plan zijn het Britse voorbeeld te volgen door zijn invoer uit dollar-landen drastisch te gaan be perken. Het importprogram voor 1947 ad 450 millioen dollar vertoont, vol gens de aangehaalde bronnen, een te kort van 210 millioen. Functionarissen te Lahore schatten naar aanleiding van verslagen van aangekomen vluchtelingen, dat tij dens de bloedige onlusten in Oost- Pendsjaab (India) van de afgelopen tien dagen reeds honderdduizend Mohammedanen gedood zijn. Leiders der Sikha te Lahore schatten het aantal gedode Hindoes en Sikha in West-Pendsjaab op een even groot aantal. Berichten van de verschrikkelijkste slachtingen onder minderheden aan beide zijden bereiken Lahore, doch de gebrekkige verbindingen in de twaalf grensgebieden maken het onmogelijk ten overzicht te krijgen van de toe stand. In een communique, uitgegeven door de regering van "Öost-Pendsjaab te Joeloendder, werd verklaard, dat te Amritsar, Joeloendoer en andere centra van de onlusten, de rust reeds bijna ge heel weergekeerd was. De plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken van de V.S., Ro bert Lovett, heeft een beroep gedaan op de zestien landen die deelnemen aan de conferentie te Parijs over het plan-Marshall, om een redelijk en re- eel" program te produceren. Deze ver klaring wordt opgevat als 'n uitdruk king van de bezorgdheid van 't Ame rikaanse departement van Buitenland se Zaken ten aanzien van de ter Pa- ri.ise conferentie genoemde voorlopige cijfers van 29 milliard dollar aan Amerikaanse hulp, welke in de ko mende vier jaren benodigd zou zijn. Lovett waarschuwde, dat de Verenig de Staten een systeem van voorrang zouden moeten instellen om tegemoet te komen aan de individuele moei lijkheden, welke het economisch her stel tegenhouden, wanneer de Ame rikaanse hulpbronnen niet toereikend zouden blijken om het gehele program te vervullen. „"Wij hopen, dat het program niet alleen redelijk zal zijn, doch ook re- eel en zal voorzien in een geleidelijke vermindering van de mate van hulp verlening. Vooral is voor ons van be lang of de vraag, of het program al dan niet gerealiseerd kan worden, en dit zal afhangen van een minder wor den der Amerikaanse hulpbijdrage in elk opvolgend jaar". Aan het begin der debatten van de Veiligheidsraad over het veto-recht heeft de Amerikaanse afgevaardigde een ontwerp-procedure van dertien punten voorgelegd. Het ontwerp stelt een beperking voor van het veto recht in enkele minder belangrijke procedure-aangelegenheden, zonder de grote mogendheden aan te tasten in hun recht om gevallen van inbreuk op de vrede te behandelen. De Sowjet- delegatie waarschuwde, dat elke poging om met het vetorecht te schipperen tot een schipbreuk der Verenigde Naties zou kunnen leiden. De raad besloot het Amerikaanse voorstel ter bestudering te verwijzen naar de commissie van deskundigen. De zitting werd tot Don derdagmiddag verdaagd. Dan zal de Egyptische kwestie weer ter tafel komen. Op een luchtvaartdemonstratie ter gelegenheid van de Oranjefeesten te Harderwijk zal op 1 tEeptemher door de Haagse ballonclub een nieuwe ballon in de vaart worden gebracht. Het ge vaarte, dat 'n inhoud heeft van 600.000 liter, zal, nadat het met bouillon ge doopt is, om half vijf des namiddags vertrekken. In November zal commandant Boes man met enkele passagiers een pog! ondernemen om met deze ballon het Nederlandse afstandsrecord, dat ruim 500 km. bedraagt, te verbeteren. De Ministerraad is gistermorgen van 10.30 tot ongeveer 14 um* bij eengeweest. Naar wij vernemen zal ook hedenavond om 20 uur het kabinet in buitengewone zitting bijeenkomen. Opnieuw heeft een grote brand Dins dagnacht een der Brabantse dorpen geteisterd. Thans heeft de rode haan gekraaid in het land van Heusden en Altena, en wel in het dorp Wijk-Aal- burg waar om 10.30 u. bij de landbou wer Van Wijk brand is ontstaan in 'n kapitale boerderij, omringd door 10 enorme opslagplaatsen van vlas. Toen de boerderij nagenoeg geheel was uit gebrand en het vuur ook naar de vlas- mijten oversloeg, was er geen redden meer aan. In allerijl waren de brapd- weren gealarmeerd uit Wijk en Aal burg, Veen, Eeten, Giessen, Waalwijk, Den Bosch en Vught. Inmiddels had ook de boerderij van A. Nieuwkoop, welke landbouwer tijdens de bevrij ding reeds zijn boerderij zag verloren gaan, vlam gevat en ook deze kapitale boerderij ging geheel in vlammen op. Een nieuwe brand in een vlasmijt op 1000 meter afstand, ontstaan door weg vliegende vonken, kon in de kiem wor den gesmoord. De schade wordt geraamd op enkele tonnen. 10 Personen zijn dakloos ge worden. De gehele Woensdagmorgen is men nog bezig geweest met het nablus sen, doch het gevaar voor uitbreiding was geweken. 57 Aanstaande moeders aan boord van de drie Britse schepen die thans voor Gibraltar liggen, hebben gewei gerd in te gaan op het Britse aanbod haar naar Palestina te brengen met haar kinderen beneden veertien jaar, doch zonder haar echtgenoot. Het -aan bod was gedaan namens de Britse -e- gering door de gouverneur van Gibral tar, Sir Kenneth Anderson. Zes aan staande moeders hebben, volgens laat ste officiële mededelingen van Woens dagavond het aanbod aanvaard. AANHOUDEND ZOMERWEER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Droog, warm en vrij zonnig weer. Meest matige wind jiit richtingen tussen Noord en Noord-Oost. voor het tijdvak van 31 Augustus t/m 13 September a.s. Bonkaarten KA, KB, KC 709 (serie L) L-01 Brood 800 gram brood L-02 Brood 400 gram brood L-01 Boter 125 gram boter L-02 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet L-03 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet L-01 Vlees 100 gram vlees L-02 Vlees 300 gram vlees L-01 Melk 4 liter melk L-03, L-05 Melk 7 liter melk L-01 Diversen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-02 Diversen 50 gram cacao L-03 Diversen 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of '200 gr. jam, stroop enz. of 100 gr. ver snaperingen L-01 Reserve 1 ei L-03 Reserve 1600 gram torood L-04 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-06 Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 709 (serie L) L-ll Brood 800 gram brood L-ll Boter 250 gram boter L-12 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet L-ll, L-12 Vlees 100 gram vlees L-13, L-15 Melk 12 liter melk L-ll Diversen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas L-12 Diversen 50 gram cacao L-13 Diversen 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. of 100 gr. ver snaperingen L-13 Reserve 800 gram brood L-16 Reserve 250 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kinder biscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG, MH 710 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) serie L L-21 Brood 800 gram brood L-21 Boter 250 gram boter L-22 Boter 250 gram margarine of 200 gram vet L-21 Melk 5 liter melk L-21 Vlees 300 gram vlees L-22 Vlees 100 gram vlees L-21 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas L-21 Eieren 5 eieren ^Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Aug. worden gebruikt met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag' 1 Sep tember mag worden gekocht. Op de vleesbonnen van de A, B en C kaarten is deze veertien dagen 400 gr. vlees beschikbaar of 600 gram paarden- vlees. Per K.L.M. zijn de Nederlandse atlileten naar Ierland vertrokken, waar zij aan een internationaal tournooi zullen deelnemen. Van links naar rechts: Lutkeveld (speerwerpen), Zwaan (horden), geknield Slijkhuis, Lataster (3 mijl), Boesten (800 m.), v. d. Heyden (ploegleider) en Brasser (discus en kogel). Op de Friese Landbouwtentoonstel ling in September a.s. zal een continu- boterbereidingsmachine gedemonstreerd worden. Deze machine is de eerste in ons land en door de Algemene Neder landse Zuivelbond aangekocht met het doel praktijkproeven te nemen. Het con tinu- boterbereidingsproces wijkt zeer af van de hier te lande tot nog toe ge volgde methode van boterbereidipg. Terwijl bij de bestaande methode de room voor zij tot boter is omgezet, ver schillende phasen moet doorlopen zq- als het zuren van de room, het karnen daarvan, vervolgens het wassen en het kneden van de boter), wordt bij de continumachine de room meteen tot boter verwerkt, een grote vereenvoudi ging in de bereidingswijze dus. Boven dien kan hierdoor een meer hygiënisch produet worden verkregen. De proeven zullen worden gehouden met de z.g.n. Alfa Laval continu-boter- machine. Het troepenschip „Volendam" wordt Vrijdag te Batavia -verwacht. Naar de „Dienst Legercontacten" meedeelt, zijn er aan boord honderd ziektegevallen: waarschijnlijk paratyphus van een goedaardig soort. De ziekte breidt zich snel uit. Veertienhonderd mannen worden recht' stveeks naar Buitenzorg in quarantai ne gezonden, 600 mariniers zullen met de Volendam de reis voortzetten naar Soerabaja, waar zij ook in quarantai ne moeten. Te Athene wordt verwacht, dat Ge neraal Alexander Papagos, de voor malige commandant van de Griekse troepen, als minister-president In het nieuwe kabinet zal optreden en dat zeven politieke leiders aan de regering zuilen deelnemen. Bedoelde zeer ingewijde en hoogst-diplomatieke correspondent voegde ten slotte aan zijn mededelingen toe: „Door het belangrijke besluit van Monaco is allerwege in de wereld merkbare ontspanning ingetreden". Alzo: We kunnen gerust zijn! r K.. VOOR DE JONGSTE LEEFTIJD- GROEPfeN De wereldschaarste aan voedings- granen doet zich in verscherpte mate gevoelen bij rijst. Rekening houdend met deze situatie is besloten de nog in Nederland aanwezige kleine voor raden rijst te reserveren voor een zeer sobere verzorging van de daarvoor in aanmerking komende ziekenhuispatiën ten. Dit heeft tot gevolg, dat de be schikbaarstelling van rijst voor kinde ren zal worden ingetrokken en ver vangen door de distributie van kin dermeel, niet uit rijst bereid, resp, tarwebloem, zelfrijzend bakmeel en kmderbiscuits, terwijl ook de ver strekking aan Oosterlingen tegelijker tijd zal worden beëindigd. De bon voor rijst, die deze week in de bonnenlijst voor de E-groep is be kendgemaakt, is voorlopig de laatste en geeft recht op een rantsoen van 59 Tam. Het C.D.K. deelt mede, dat op de rantsoenbonnen voor waspoeder van 1 September af uitsluitend 250 gram waspoeder verkrijgbaar is. Soda wordt op deze rantsoenbonnen niet meer be schikbaar gesteld. Het Nederlandse actie-communique van Woensdag meldt onder meer, dat TNI-benden en republikeinse strijdor ganisaties sedert de oproep op 4 Aug. tot staken van de vijandelijkheden dit bevel vijfhonderd maal overschreden hebben. Deze opzettelijke schendingen veroorzaakten vele slachtoffers .onder de Indonesische bevolking, terwijl se dert 2 Augustus 85 Nederlandse militai ren zijn gesneuveld, 234 zijn gewond en 2 militairen worden vermist. De verliezen bedroegen gisteren acht ge sneuvelden en veertien gewonden. De Nederlandse verliezen tijdens de veer tiendaagse politionele actie waren 74 gesneuvelden, 178 gewonden en 16 ver misten; do totale verliezen aan Neder landse zijde sedert de aanvang der ac tie bedragen 159 gesneuvelden, 412 ge wonden en 18 vermisten. Het lid der Tweede Kamer, de heer Koenen, heeft aan de minister van So ciale Zaken de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister niet van oordeel, dateen vrijwillige periodieke uitke ring, door een werkgever aan zijn ge wezen werknemer onverplicht regel matig verstrekt, beschouwd behoort te worden niet als inkomen, doch als 'n vrijwillige gave, die door de betrok kene hij een aanvrage tot uitkering in gevolge de noodwetvoorziening ouden van dagen niet behoeft te worden op gegeven? 2. Is de minister bereid de Raden van Arbeid in die zin te instruéren?- Volgens een mededeling van Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., zal Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, de Britse delegatie tijdens de a.s. zitting van de Assemblee leiden. NIEUW SPAANS KABINET IN BALLINGSCHAP. Er is een nieuwe Republikeinse Spaanse regering in ballingschap ge vormd onder leiding van Alvaro de Albornoz, die ook de portefeuille van buitenlandse zaken op zich zal nemen. Joodse vluchtelingen, die niet in Palestina mogen landen, aan boord van het Engelse schip „Ruiuiy- medc Park" op het dek verzameld. Drie weken hebben zij bij Mar seille voor anker gelegen, doch de Joden weigerden in Frankrijk aan land te gaan. Nu zullen zij naar de Britse zóne in Duitsland gebracht worden. Het Franse kabinet heeft besloten, het dagelijks broodrantsoen in Frank rijk met ingang van 1 September van 250 gram tot 200 gram te verlagen, niet het oog op „de betreurenswaar dige stand" van de gewassen te velde en het weergaloos hiaat, dat verwacht wordt te zullen ontstaan tussen de be hoeften van Frankrijk en de beschik bare potentiële voorraden. Binnenkort zullen opnieuw zo genaamde „Volksherstel"-sigaretten in de handel worden gebracht. In tegenstelling tot de huidige toeslag, die 3.- per pakje bedraagt, zal op de nieuwe pakjes maar 1.- toe slag worden geheven. Bij de gisteravond in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden wie-- Ier wedstrijden wist Derksen in de sprint te zegevieren over Van Vliet en Scherens. N De wedstrijd met motor-gangmaking over 20 km. was voor Pronk in 16 min. 19 sec. voor Lesueur (Fr.), Bak ker, Lamboley (Fr.), Clautier (B.) en Matena. Daarentegen werd de uur wedstrijd gewonnen door Lesueur met de Belg Clautier op de tweede en Bakker en Pronk resp. op de derde en vierde plaats. De totale uitslag luidde: 1. Lesueur, 2. Pronk, 3. Bak ker. Met algemene stemmen is te Lu- zorn besloten de Europese roei-kam- pioenschappen 1949 op de Bosbaan te Amsterdam te doen plaats vinden. Naar men weet. zou Nederland in 1939 de kampioenschappen uitschrijven, maar de oorlog maakte hieraan voor lopig een einde. De resultaten van de gisteren in de Engelse League gespeelde wedstrijden luiden als volgt: Eerste divisie: Charlton Athletic- Arsenal 24; ChelseaBlackburn Ro vers 10; Everton UManchester City 10; Huddersfield TownBlackpool 20; Manchester UnitedLiverpool 2—0: SunderlandAston Villa 0—0: Wolverhampton WGrimsby Town 8—1.

Alkmaarsche Courant | 1947 | | pagina 1